SPLINTERS VLOGEN BEVERWIJK OM DE OREN Fitheid. Kluitje in 7 riet SHOW KLEINDIERENSPORTVERENIGING „IJMOND f Kabeltelevisie in Heemskerk Eerste signalen kabeltelevisie P. van Opzeeland clubkampioen Liesbeth List met Oudjaar. GLASHELDERE ONTVANGST LB 30 Fl. 248,-. Itho B.V. Schiedam -« Olifant Woedend Controverse Fractievoorzitter Flodders Ba ITHO Vraag naar mevrouw Vrijmoed, toestef.4139. 1e Kerstdag volgeboekt, 2e Kerstdag nog mogelijk. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De nieuwbouw van het buurthuis ,,De Lichtboei” is het belangrijkste onderwerp geworden op de tweede dag van de begro tingsbehandeling door de raad. Fel laaiden de discussies op. Ook de pu blieke tribune stroomde vol met vaders, moeders en kinderen uit de be trokken wijken, compleet met spandoeken en leuzen als: „Heemskerk, laat de bevolking niet in de steek”, „Mevrouw Vervelde, u bent toch ook een moeder” en „Nieuwbouw Lichtboei” - NU”. Moeilijk, om in die sfeer nog zakelijk te blijven redeneren. Resultaat? Voorlopig nog niets, want het is natuurlijk geen zaak die „even” opge lost kan worden. Nadat alle raadsfrakties over dit onderwerp aan het woord waren ge weest stond wethouder mevrouw Vervelde (VVD) voor de zware taak om tegen deze geëmotioneerde raad op te tomen, zonder voorstel van B. en W. in haar handen. Met 'n Itho luchtbevochtiger. Te droge lucht maakt u luste- loos. De Itho luchtbevochtiger vult dat vochttekort automatisch aan.U voelt zich fitter! Een hele winter lang. LB 20 Fl. 174,-; SONESJA Kattengat 1, Amsterdam Verrekening Arrogant Afwijzing ri .Dineer met Oudjaar sfeervol in de 17-eeuwse omgeving van onze Koepelzaal. ,4) Bel ons nu voor uw reservering. Telefoon 020Üjj21 22 23. Vraaa naar mevrouw Vriimoed. toestel 1139. BEVERWIJK-HEEMSKERK <4 BEVERWIJK. De kabeltelevisie is er. Met een druk op de knop zette wethouder F. Kaebisch jr. vrijdagmiddag in de aula van de Maarten Lutherschool aan de Wijk aan Duinerweg glashelder de beelden van Nederland 1 op het televisiescherm (zie foto). Voor Beverwijk een ongekende weelde, waarin na 2 januari, de dag waar op de eerste aansluiting tot stand wordt gebracht, voor de abonnees nog meer lekkers in het signaalvat zit: Nederland 2, Duitsland 1, 2 en 3 en België-Vlaams. Allemaal benders, die gistermiddag door een druk op de knop van het afstandbedieningsapparaatje aan de geno digden van de Stichting Kabel Televisie werden getoond. Wethouder F. Kaebisch kwam na zijn inleiding over de geschie denis van de Kabeltelevisie in Beverwijk terecht bij zijn naaste medewerker, de heer D. Molendijk. De wethouder roemde de be stuurlijke inbreng van deze ambtenaar, die van de Stichting een gratis aansluiting kreeg aangeboden. Ook de heer Van Luyk, tech nisch adviseur van de Stichting, mocht in de hulde delen. Wethouder Kaebisch overhandigde hem een gratificatie. Tot en met gisteren hebben zich reeds 275 abonnees bij de Stichting Kabeltelevisie aan gemeld. Het „wonder” van de televisiebeelden en FM-signalen kan men nu aanschouwen in het voorlichtingscentrum in de Luther school, ingericht door negen Beverwijkse radio- en tv-handelaren. AUTO-LIPS- CYLINDERSLEUTELS O IiS VAN DIK HOUT ZAAGDE RAAD LB 30 ding PLANKEN IN LICHT BOEI-DEBAT F. (PvdA) Perquin (Van een onzer verslaggeefsters) Van een onzer verslaggevers) uv Zij begon met verslag uit te brengen over het gesprek dat zij samen met de Beverwijkse wethouder deze week heeft gehad met staatssecretaris Meijer van CRM en dat weer teleurstellend is ver lopen. „Ris Beverwijk er niet in slaagt iels van de grond te krijgen, dan zullen wij onze burgers niet in de kou laten staan. dergelijk gebouwtje te stichten. Mis schien dat het verhaaltje in uw krant een gemeente in de IJmond op een gedachte brengt”, zegt de heer Bos hoopvol. die volle ’ring en aan- aers. 500 nov. Mer- ieig iroe- fant. 220 zeer cv 4 nooi SL nov niral ieuw 4,2 type ’bird ieuw con- tault 250 als tsun 1-74 type 250 zeer Ral- 750. nov. >mbi Dat- 973 man Mini K>ed 973 tan-, tom. »S sco- 550 als k>n- 750 974 000 500 upé mus ’50 teer )pel teer tati- wa- 971 len ec. >00 au- 171 ov. ’70 !50 tw ipri 50. apt 'pe S to- yo oo 6 71 50. ter Toen reacties van de zijde van het college uitbleven hadden PvdA en PPR zelf suggesties en voorstellen gedaan. Zo heeft de PPR voorgesteld de raadhuis- bouw uit te stellen en de eventueel vrijkomende financieringsruimte te be nutten ten behoeve van de Lichtboei. De wethouders hadden gehoopt op een financiële afronding bij de principegoed- keuring die in een eerder stadium - toen er nog geeld was - door CRM is verleend. De oppositiepartijen (PvdA en PPR) in de raad waren woedend, dat het college nu pas met dergelijke meningen en feiten op tafel kwam en dat het zelf niet vee! eerder het initiatief heeft geno men tot overleg met Beverwijk. Al heel lang had men er op aangedrongen met voorstellen te komen en met plannen, opdat daarover tijdens de begrotingsbe handeling zou kunnen worden gepraat. en ik maak me sterk, dat CRM toen nog wel de principe-toezegging had waar gemaakt”. De PvdA herinnerde zich als „ei van Columbus”, dat er een soort afsluitpro- visie is verbonden aan de zogenoemde raamovereenkomst met Hoogovens (een aanzienlijk bedrag). Als die gelden in 1977 te verwachten zijn, zou de fraktie die ten behoeve van de Lichtboei willen besteden, maar de heer Roozen liet we ten dat men aan dit kapitaaltje ook al gedacht heeft met betrekking tot de raadhuisbouw. „En voor die raadhuis- bouw ligt er een besluit van de raad dat uitgevoerd moet worden en dus finan cieel onderbouwd”. wilde nadrukkelijk weten, of dit de gedachtengang van het hele college is. Op de vraag wat fokker is, weet de antwoord te ren en helft heid bij uitstek om te zien of het vele werk in de afgelopen maande: resultaat heeft opgeleverd. „Een ten toonstelling is voor een fokker zeer belangrijk. Zijn dieren worden door deskundige keurmeesters gekeurd en uit het rapport kan de fokker opma ken of hij de goede weg is ingeslagen of dat hij als de bliksem weer terug moet. Fokken is het op natuurlijke wijze verzorgen van dieren. Je dient de erfelijkheidsleer onder de knie te hebben en de vakliteratuur bij hou den. Specifieke geheimpjes komen er niet meer aan te pas. Nee, die tijd is gelukkig voorbij”, vertelt de heer Bos. Ook de vereniging zelf geeft de leden voorlichting. De heer Dudink schoof evenwel de verantwoordelijkheid voor de welzijns voorzieningen voor de Heemskerkse be woners van de wijken Oosterwijk en Zuidbroek niet af. Voor het scheppen van financiële ruimte droeg hij de vol gende oplossing aan. die verwantschap heeft met de „ruil-afspraak” die Bever wijk en Heemskerk zoals bekend des tijds hebben gemaakt met betrekking tot Lichtboei (geheel voor rekening en ver antwoording van Beverwijk) en het jon gerencentrum Donkey Shot (geheel voor Heemskerk). Zijn conclusie: „Het woord is dus nog steeds aan het Beverwijkse gemeentebe stuur, maar dan zal het eens zijn mate loos arrogante en tegelijkertijd kinder- achtige houding moeten laten varen en als volwassen bestuurders met ons om de tafel moeten gaan zitten. Nu het enige persoonlijke contact tussen de bei de colleges inzake de Lichtboei op Heemskerks initiatief heeft plaatsgevon den en Beverwijk aan ons slechts via de pers mededelingen verstrekt, kan niet gesproken worden van een gezonde be stuurlijke situatie. Maar deze houding van Beverwijk is wel symptomatisch op tal van beleidsterreinen”. In het beperkte kader van dit verslag hebben we nauwelijks recht kunnen doen aan al hetgeen vanuit de frakties over de Lichtboei is gezegd in beschou wende zin. Aan enkele opmerkingen van de heer P. F. Dudink (CDA) willen we niet voorbijgaan. Deze hadden betrekking op de houding van het Beverwijkse ge meentebestuur: „Dat wijst met de vin gertjes naar Heemskerk die het in eigen boezem zou moeten steken”. En: „Zo lang alles naar Beverwijkse begrippen goed ging werd Heemskerk nergens in gekend, ook niet in de bouwplannen. Terecht, als je de volle verantwoorde lijkheid bij afspraak draagt, maar dan moet je wel consequent blijven als het niet meer goed gaat. Dat sluit niet uit, dat je bij je buren aan kunt kloppen om hulp. Maar dat is niet gebeurd. Er is slechts zonder overleg gezegd, dat Heemskerk nu aan de beurt is en of we maar geld op tafel willen leggen. Maar Beverwijk is eerst zelf aan de beurt. De toezeggingen die nu door deze gemeente zijn gedaan betreffen de bedragen die Beverwijk ook had moeten uitgeven als CRM wél had gesubsidieerd. Er wordt dus door Beverwijk nog nauwelijks iets extra’s gedaan, maar dat vraagt men nu wel van Heemskerk. Kennelijk heeft Beverwijk met deze afledingsmanoeuvre gehoopt eigen gemaakte fouten onder de oppervlakte te kunnen houden. Als men daar wat slagvaardiger zou hebben ge handeld dan zou het plan nog ruim voor het emde van 1974 bij CRM zijn geweest Wethouder Van Herpen (CDA): „Be verwijk moet eens wat meer fantasie opbrengen dan nu de brokken presente- HEEMSKERK. Bij de voor-behandeling van de gemeentebegroting werd een vraag gesteld over het gemeentelijke kunstaankopenbeleid. Aangedrongen werd onder meer op het instellen van een commissie. B. en W. gaven ons inziens een „flutterig” antwoord, als zou een commissie of werkgroep niet nodig zijn, „omdat het nog bijzonder moeilijk is een plaatsbepaling voor een kunstwerk in de wijken aan te geven, zo lang de bestemmingsplannen in hun totaliteit nog niet zijn afgerond”. Alsof er nog geen wijk nagenoeg afgerond is in Heemskerk. En zo’n commissie of werkgroep zou best een paar aardige plaatsen weten voor een kunstwerk, bij voorbeeld een beeldhouwwerk. Daarom permitteerden we ons in het betreffende artikel tot slot de nogal cynische opmerking: „Misschien is er een kunstenaar die eens een ontwerp kan maken voor een kluitje in het riet”, want wij vonden oprecht, dat de raadsleden-vragensteller(s) door B. en W. met zo’n antwoord met een kluitje in het riet werden gestuurd. Die opmerking was mede gebaseerd op enige achtergrond-informatie die ons zeker deed weten, dat er over dit onderwerp wel iets meer te zeggen zou zijn geweest door het college. Mevrouw D. M. Neeter-Richter van de Partij van de Arbeid had het addertje onder het gras van het kluitje in het riet dóór en tot onze stomme verbazing bood zij vrijdagmorgen tijdens de behandeling van het betreffende hoofdstuk van de begro ting aan het college van B. en W. een kunstwerkje aan: een fraaie van klei gebakken forse kluit, op een plateautje en een pilaartje als sokkel; een fantasierijk pottebak- kerswerkstuk. Als men nu weet dat de voornaam van de wethouder van culturele zaken Riet (Vervelde) is, dan lag ook de woordspeling nog voor de hand: Kluitje-Riet. Zelden heeft een „losse opmerking” onzerzijds zo’n concrete vorm gekregen. HEEMSKERK B. en W. hebben de raad voorgesteld een onderzoek in te laten stellen naar de mogelijkhe den van kabeltelevisie in Heemskerk via een centrale antenne-inrichting. Als de raad daarmee akkoord gaat wordt dat onderzoek uitgevoerd door het Kabeltelevisie Advies Instituut (K.A.I.) te Woerden. Dit onderzoek zal dan omvatten de ontvangstmogelijkheden van TV en FM-radiosignalen, respectievelijk de mogelijkheden en consequenties van koppeling op het ontvangststation van Beverwijk. Verder zal het onderzoek een technisch basisplan opleveren, een begroting, een exploitatie-opzet, enzovoort. Er zal daarbij een inventa risatie worden gemaakt van de i n deze gemeente aanwezige gemeen schappelijke antenne-inrichtingen, in verband met de inpassing van deze Zo is er in het verleden ook een afspraak gemaakt dat leerlingen uit het „grensgebied” van beide gemeenten van uit de ene gemeente in de andere ge meente op school zouden kunnen gaan en deze situatie zou dan met gesloten beurzen worden aangezien. daarbij verlangen dat wij de van de stichtingskosten op tafel leggen, terwijl men met geen woord praat over de subsidie die aan Beverwijk wordt toebedeeld. Beverwijk heeft ons in deze in niets benaderd, niet eens voor het gesprek met de staatssecretaris”. De heer Dudink stelde nu vast, dat er veel meer Beverwijkse kinderen naar Heemskerkse scholen gaan dan anders om. Hij becijferde dat Heemskerk on geveer 63.000- per jaar uit eigen mid delen toelegt op het onderwijs aan Be verwijkse kinderen Dit raadslid wilde nu maar eens een verrekening gaan toepassen en dan met de baten de nieuwbouwplannen van de Lichtboei ondersteuen. De staatssecretaris gaf echter als zijn mening, dat Beverwijk en Heemskerk op het punt van buurthuizen eigenlijk al bevoorrecht zijn, afgemeten naar andere gebieden, zoals bijvoorbeeld de gemeente Den Helder, waar helemaal nog geen buurthuis is. Aan subsidiëring van het buurthuiswerk ontvangen Beverwijk en Heemskerk 44,- per inwoner en daar mee valt men onder de hoogste catego rieën in Nederland. Het plan voor de nieuwbouw van De Lichtboei zou bovendien veel te duur zijn - bijna tweeënhalf moljoen gulden - en zou ook om die reden als buurt huis niet voor goedkeuring in aanmer king komen. Andere ingediende plannen van buurthuisbesturen zouden veel goedkoper te realiseren zijn. Volgens mevrouw Vervelde kreeg de Beverwijkse wethouder als huiswerk van de staatssecretaris mee: praat maar eens met het Lichtboei-bestuur over een goedkoper plan, maar ik zeg ook in die zin niets toe. De staatssecretaris zou eventueel kunnen helpen bij een her schikking van de mankracht. Mevrouw Vervelde had duidelijk wei nig illusies aan dit gesprek met de staatssecretaris overgehouden. Zij bleef daarna stellen, dat de ver antwoordelijkheid voor de Lichtboei blijft liggen bij de gemeente Beverwijk. Zij refereerde aan het betoog van de heer Dudink (CDA), dat wij hierna nog zullen samenvatten, met als conclusie, dat Heemskerk ten onrechte wordt ver weten wat Beverwijk heeft nagelaten. Zij merkte ook op, dat een modern Heemskerks buurthuis als „De Schuil hoek” zes ton heeft gekost („nu mis schien acht ton”), tegen de 2.4 miljoen nu een goede heer Bos wel geven. „Och, die zaak ligt heel simpel. Een konijn of hoen PPR-w oordvoerder Kroon noemde de nieuw gelanceerde ideeën van het colle ge „losse flodders”. Hij wilde nu een concreet ja of neen van het college op zijn voorstel om de raadhuisbouw uit te stellen en dat eiste de PvdA-fraktie ten aanzien van het bedrag uit de' raamover eenkomst. Voorzitter Roozen: „Als u dat nu aan ons vraagt, zeggen we neen”. PvdA-woordvoerder Verhoeven: „Maar de raad is het hoofd van de gemeente”. De heer Roozen: „De hele zaak van de Lichtboei is in de emotionele en politie ke sfeer terecht gekomen. Daarom wil u nu resultaat. U verwijt ons, dat wij te laat hebben gehandeld. Maar de bereke ning van Beverwijk is pas vanmorgen binnengekomen en gisteren vond pas het gesprek met de staatssecretaris plaats. Wilt u dan, dat we nu beslissen? Als we nu tot een besluit komen dan kunnen we de consequenties niet over zien. Beter verantwoord is het om in 1977 tot een weloverwogen besluitvor ming te komen”. Voorzitter Roozen sloot daarop de dis cussies en verdaagde de verdere afhan deling van dit onderwerp tot maandag. De discussies zullen dan stellig opnieuw oplaaien. Aan het begin van de bespreking las burgemeester Nielen een telegram aan de raad voor van de begeleidingscom missie Noord-Holland (buurthuiswerk) met het dringende verzoek om de nieuwbouw van de Lichtboei te helpen realiseren om het werk van het buurt huis te behouden. HEEMSKERK. Kleindieren sportvereniging ’’IJmond’’ gaat onver droten voort met de propaganda voor het fokken van dwerghoenders en konijnen in clubverband. Deze nu al weer zestien jaar bestaande vereni ging, ontstaan uit een fusie tussen „IJmuiden” en het Heemskerkse „Mar quette”, houdt zaterdag van 10 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur de jaarlijkse clubshow in het expositie- gebouwtje aan de C. Huygensstraat. In de metalen hokjes drentelen 125 konijnen en 40 dwerghoenders rond, terwijl een enkel lid van de vereni ging het heeft aangedurfd met een zending cavia’s te verschijnen. Voorzitter van de springlevende kleindierensportvereniging „IJmond’ is de heer C. Bos uit IJmuiden. De tweedaagse show betekent voor hem Zij bleek daarbij te denken aan een eenvoudiger voorziening voor het Heemskerkse deel van de bevolking in de betreffende wijken, waartoe zij ook de nieuwbouw rekende die in Meerestein tot stand gaat komen. Als losse gedachte werd ook even een eventuele verplaat sing van het buurthuis „De Werf” ge noemd naar een voor het Heemskerkse gedeelte meer centrale plaats. gulden die nu voor de Lichtboei wordt begroot. „Als Beverwijk eerder met zo’n soort plan was gekomen had het gebouw er al lang gestaan”, was haar verwijt, waaraan zij toevoegde best beest. Het produkt van een lief derijke verzorging. De eigenaar is stug doorgegaan op de weg die it ingeslagen. Heb je pp een show zoals hier succes dan is dat leuk meegeno men en fok je uitstekend. Is er geen succes voor je weggelegd, dan is da; jammer en ga je met enthousiasme verder. Die hobby laat je toch niet los. Een goede fokker oogst succes maar dat wil echt niet zeggen, dat degene, die buiten de hoofdprijzen valt een slechte fokker is”. Kleindierensportvereniging IJmond is een levendige en boeiende vereniging, met leden in IJmuiden en Heemskerk. Veel leden wonen in flats, waar het houden van kleindie ren verboden is. Sommigen hebben bij vrienden of familieleden een hok of een schuur, waarin de konijnen of de dwerghoenders worden gehouden „Onze vereniging zou zo graag ergens in de IJmond een lapje grond willen bebouwen, war die mensen, die in een flat wonen, hun dieren kunnen houden. bebouwen, waar die mensen, die in een flat wonen, hun dieren kunne houde. In West-Duitsland zijn dergelijke kleindierencentra al razend populair De gebouwtjes zijn dóór de leden gebouwd en worden door hen ook onderhouden. Die wens leeft binnen onze vereniging ook, maar tot nu toe Wethouder H. J. M. Roozen (CDA) - op dat moment ook waarnemend voor zitter - liet die Heemskerkse nieuw bouw of verplaatsing in het midden en draaide terug naar de kern van de zaak, die volgens hem is. dat de huidige plan nen van de Lichtboei te duur en dus onhaalbaar zijn. „Als we daar aan meedoen halen we een olifant binnen die we nooit kunnen betalen. Het gaat daarbij niet om het eenmalige bedrag van de stichtingskos ten”. ’s Morgens was er net op verzoek van Heemskerk een berekening van Be verwijk binnen gekomen, waaruit bleek, dat de jaarlijkse lasten van nieuwbouw en exploitatie 299.000- zullen gaan bedragen, terwijl het rijk maar bereid is om 52.000, aan jaarlijkse lasten te subsidiëren (op basis van de bestaande situatie). Wethouder Roozen stelde vervolgens, dat als men samen met Beverwijk in zee zou willen gaan, die gemeente dan met een heel andere opzet moet komen, waar Heemskerk dan tenminste over mee wil praten. In een eerder stadium was gerele veerd, dat Beverwijk de gemeente Heemskerk nooit eerder in de plannen heeft gekend dan pas toen het helemaal mis was gelopen. een (ADVERTENTIE) KLAAR TERWIJL U WACHT DE SLEUTELSPECIALIST 1-ange Veerstraat 10 - Haarlem Telefoon 321362 inrichtingen in de centrale antenne- inrichting (C.A.I.). Invoering van deze centrale anten ne-inrichting zou betekenen dat de kwalitatieve ontvangstmogellj kheden van de Nederlandse programma’s aanzienlijk kunnen worden verbeterd, terwijl daarbij de ontvangst van een aantal buitenlandse programma’s mo gelijk wordt. De ontvangst via de FM-kanalen wordt ook veel beter. Het door B. en W. voorgestelde onderzoek zal maximaal f 13.600.- gaan kosten, die later in de exploita tiekosten kunnen worden opgenomen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7