Real Madrid was kansloos SPRINTERS OP DREEF CSKA Moskou z STORHOLT SUPERIEUR IN LANDENWEDSTRIJD SJÖBREND: Zwemrecord v. d. Linden in Volendam 4 tegenstander van Blokkeer 0/2/O i i J 4 WEL TERUG” „ZE KOMEN SCHAATSCIJFERS 2 O maandag DECEMBER 1976 23 SPORT 3 a De Amro vaste looptijdrekeningen. Bij deze methode spreekt u met de Amro Bank af hoelang u het gestorte bedrag wilt vastzetten. Minimaal is dat 2 jaar. Maximaal 6 jaar. Hoe lan gere tijd vast, hoe hoger de rente. De minimum storting is f100,-. De rente staat gedurende de hele looptijd van de storting gegarandeerd vast. De rente wordt jaarlijks uitgekeerd en kan vrij worden opgenomen. De rentepercen tages: 2 jaaris61/2%,3jaar: 71/4%, 4jaar:.8%, 5 jaar: 81A 6 jaar: O/ H w Informeer bij een van onze 824 kantoren amro bank Ik s H De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2 of 5 jaar aangroeien tot f1.000,- of f10.000,-. Het aankoopbedrag is af hankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage.De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljetten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar. 63/4%, en bij een looptijd van 5 jaar: Cf/ff MM 09 I f... 1 Jan Egil Storholt op jacht naar weer een sterke tijd. (Van onze sportredactie) 3. titelgevechten. Nederland Sprinters (ADVERTENTIE) de Hoge rente! Ig de om ben, dus langs de weg van de geleide lijkheid.” n n le n n seconden. Daarmee verbeterde hij de tijd van 38,45 seconden die de West- duitser Erhard Keiler een half uur eerder had gerealiseerd. Keiler reed overigens buiten mededinging. a e d li !S a er in in le is g- ïg V ’d >e iS- !S- in de da n- la en ds lit In s- o- ft etal. 18. 992.532 Prijs: le prijs: >88 Onder aanvoering van de superieure Jan Egil Storholt, de 27-jarige „gouden” 1500-meterwinnaar van Innsbruck/ die op alle afstanden in de kleine vierkamp triomfeerde, gaven de Noorse vechtjas sen hun in vaal en doorzichtig oranje gehulde rivalen geen schijn van kans. Ondanks de magere oogst van vijf ritzeges (in Dokka wonnen de Nederlan ders sleohts één van de 24 ritten) en de drievoudige Noorse triomf in het indivi duele klassement, zag bondscoach Leen Pfrommer geen reden om het optreden van zijn rijders van een .kritische kant tekening te voorzien. Hij zag uitsluitend positieve punten: „We staan er bedui dend beter voor dan het vorig jaar. Als je deze wedstrijd als een onderdeel van de totale opbouw bekijkt, kunnen we alleen maar tevreden zijn. Het komt nu op de juiste voortzetting aan, maar het is moeilijk te zeggen hoe de verschillen Straks liggen. We hebben nog vijf weken voor de Europese kampioenschappen om meer ijsconditie op te doen. Het vorig jaar pakte het gunstig uit, en omdat de kloof nu kleiner is, is er geen reden om erg ongerust te zijn. Wij moeten het van een weloverwogen trainingsopbouw heb- 502.132 95.401 3.479. De 17-jarige Oostduitser Andreas Ehrig heeft dit weekeinde in Inzell verrassend een kleine vierkamp ge wonnen. Hij bleef met een totaal van 171.976 punten zijn meer ervaren landgenoot Klaus Wunderlich bijna een half punt voor. Frits Schalij presenteerde zich met 175.026 punten (vijfde) als de beste rijder van Jong Oranje. Bij de dames gaf de Oostduitse Ute Dix aan in vorm te zijn. Zij zegevier de op alle afstanden. Zaterdag werd Ute Dix eerste op de 500 meter in 43.75 seconden en op de 1000 meter in 1.27.50. Een dag later deed Ute Dix 43,89 seconden over de 500 meter en ging de 1500 meter in de indruk wekkende tijd van 2.15.18. Bij de nationale B-kampioenschap- pen zegevierde Piet de Boer bij de heren en Sophie Westenbroek bij de dames. De Zweed Johan Granath heeft zondag in Inzell voor de beste sei- zoenprestatie gezorgd op de 500 me ter. Hij won deze afstand in 38,34 Maar wijs geworden door de gebeurte nissen van het afgelopen olympische sei zoen, trokken de Noren geen voorbarige conclusies uit de eerste krachtmeting met de Nederlanders. Amund Sjöbrend, die door ziekte een trainingsachterstand had opgelopen, maar zich in Eindhoven weer tussen de drie andere „S’en” nes telde, merkte bijvoorbeeld op: „Op de 5 kilometer hadden we wat meer van Kleine en Van Helden verwacht, maar de Nederlanders zullen net als vorig jaar wel weer sterk naar voren komen als het seizoen echt gaat beginnen. Daarom is dit niveau voor ons niet voldoende. Ook wij zullen de stijgende lijn voort moeten zetten om ze voor te blijven. We hebben nu wel gewonnen, maar we zijn er beslist nog niet.” De winst van de Nederlandse sprint- ploeg. die zich weer eens volledig heeft bewezen, was een pleister op de wonde, maar bij lange na niet voldoende om een fikse nederlaag van de totale af vaardiging (194-262) te kunnen verhinde ren. De eerste keer dat een dergelijke start- houding werd gedemonstreerd was tij dens de Europese jeugdkampioenschap pen in Genève door de Zweed Per Arviidsson, maar deze is later weer naar de meer orthodoxe houding terugge keerd. EINDHOVEN. De klap is niet zo hard aangekomen als in Dokka, maar toch staat de Nederlandse schaatstop er in feite precies zo voor als een jaar geleden. Pas na de Europese kampioen schappen werd toen de achterstand weg gewerkt die door de furieus begonnen Noren veel opschudding veroorzaakte, en nu kunnen de voornaamste Oranje-troe- ven Piet Kleine en Hans van Helden opnieuw aan de achtervolging gaan be ginnen. Op de uitstekende kunstijspiste van Eindhoven kwamen ze weliswaar een stuk beter voor de dag dan vorig jaar in Dokka. maar opnieuw bleek het Noorse geweld niet te keren. De Nederlandse allrounders gingen mede kansloos ten onder omdat van het zestal alleen Van Helden en Kleine het hoge peil van de Noren enigszins konden benaderen, terwijl Johs Tenmann vier krachten van allure tot zijn beschikking heeft. De punteninbreng van Jan Derk- sen, Joop Pasman, Klaas Vriend en debutant Hilbert van der Duim was minimaal. Vriend presteerde zalfs min der dan van hem verwacht mocht Wor- deen, hoewel de Noord hollander erom bekend staat, tot de beste verrichtingen té komen in wedstrijden waarin niets op het spel staat. Hij handhaafde dat imago in Eindhoven. In Dokka belandde hij doof drie valse starts op de 500 meter onderaan in het klassement; gisteren zorgde een val op de 1500 meter voor eenzelfde resultaat. De Nederlandse volleybalkampioen bij de dames, Van H/VCH, is zaterdag in Sofia uitgeschakeld voor verdere deelneming aan het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen. De Limburgse dames verloren met 0-3 van Levski Spartak (Bul). De setstanden waren: 15,2, 15-2, 15-10. Vorige week verloor VCH de eerste wedstrijd tegen Levski Spartak met 1-3. EAC/Chicopee, de Nederlandse bekerwinnaar volleybal bij de dames, is za terdag in Krakau uitgeschakeld voor verdere deelneming aan het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. EAC/Chicopee verloor de tweede wed strijd voor de achtste finales tegen Wisla Krakau met 2-13. De setstanden wa ren; 15-7, 15-4, 11-15, 14-16 en 15-11. Chicopee had de eerste wedstrijd met 1-3 In het tweede bedrijf werden de zwakke kanten van Real pijnlijk blootge legd. In een zeer hoof tempo sloeg S/Blokeer zijn punten bijeen. Het werd Selles allemaal te veel. De Spanjaard wond zich mateloos op en kreeg een gele kaart. Toen hij bleeg ageren tegen de leiding liet Van Welden hem het rood (een officiëe waarschuwing) zien en na de tweede set, die eindigde bij 15-3, toonde de Belg hem zelfs beide kaarten, ten teken, dat hij de rest van de wed strijd vanaf de kant kon bekijken. RIJSWIJK (ANP) In precies een uur heeft Blokkeer getoond dat de neder laag, die de ploeg vorige week in de eerste wedstrtfd tegen Real Madrid in de Spaanse hoofdstad leed (1-3) op een vergissing heeft berust. Zestig minuten nadat de Belgische arbiter Van Welden het beginsignaal had gegeven, maakte de ploeg van coach Pierre Mathieu duidelijk, dal er slechts een team recht had op een plaats bij de sterkste acht van Europa. De setcjjfcrs van 15-7, 15-3 en 15-9 tonen aan, dat de Spaanse kampioen niets had in te brengen. S/BIokkeer zal echter, naar alle waarschijnlijkheid, niet verder komen dan de tweede ronde. De volgende legenstander is namelijk de kampioen van de Sowjet Unie, CSKA Moskou en aangenomen mag worden, dat die ploeg te sterk is voor de Nederlandse kampioen. Een bekeken zaak dus vooi’ de Noor, die de afgelopen weken reeds van zijn voortreffelijke vorm blijk heeft gegeven, onder meer door als enige tot dusver onder de twee-minutengrens te duiken op de 1500 m. Vooral door haar sterke start en haar technisch feilloos nemen van de keer punten slaagde de frêle Rotterdamse er steeds weer in een kleine voorsprong te nemen. Maar oök haar eindsprint ge tuigde van kracht en vooral wilskracht. Iets wat Wijda Mazereeuw nog niet bezat. Maar de andere „vedetten” kon den het peil van zeven dagen geleden toch niet bereiken. Desondanks was bondscoach Bert Sitters niet ontevreden. Vergeet niet dat dit programma bijna allemaal korte nummers had. Meer voor de specialisten en deze hebben hiervoor nog niet getraind. We zijn in feite nog steeds bezig met het duurwerk en vanuit dat standpunt bezien vind ik het niveau niet onvoldoende. De langere afstanden liggen, gezien de trainingsopbouw beter, maar als we een vergelijking gaan ma ken met vorig jaar dan zijn de prestaties van de meesten duidelijk beter”. De instelling van de Noorse allroun ders was trouwens opmerkelijk. Voor hen leek de interland eerder een presti geslag dan bij de Nederlanders het geval was. Hans van Helden, die zich in de slotronde van de 5000 meter simpel liet verrassen door Sjöbrend: ,,ïk ben sja- grijnig omdat ik niet tegen mijn verlies kan. maar ik vertrouw er rotsvast op dat we half januari de grote vorm te pakken hebben. We zijn nu in elk geval weer geprikkeld. Maar persoonlijk zag ik er ook niet zo de noodzaak van in om tot op de bodem te gaan en de zaak te forceren. Wat heb je eraan om je in een wedstrijd kapot te rijden waardoor je hele opbouw in de knoei komt.” De wereldrecordhouder zag er daarom ook van af Storholt in het rechtstreekse 1500-meterduel tot de eindstreep te vol gen, terwijl Piet Kleine op de 5000 meter in de voorlaatste ronde tegen de beste Noor de handdoek in de ring wierp. „Het kleine beetje macht dat nodig is om voluit te kunnen gaan, ontbreekt nog. Je wordt daarom to gauw moe en moet dan te veel aan de tech niek denken. Met veel ijsconditie gaat het allemaal automatisch”, merkte de wereldkampioen naderhand op. VOLENDAM (ANP). De kreten van voldoening, die na het eerste optreden van de geselecteerden tijdens de wedstrijden in Uden waren geuit, werden in Volendam heel wat minder gehoord. Alleen de jeugdige pupil van de onverslijtbare Dries Peute, Maritzka van der Linden, demonstreerde haar reeds bekende grote kwaliteiten door in een uiterst fraaie race niet alleen Wijda Mazereeuw resoluut naar de tweede plaats te verwijzen, maar tevens met 1.13,2 minuten een nieuw nationaal re cord op te stellen. Oranje-schaatsers weer keihard onderuit tegen Noorse knokkers Sprintwinnaar Jos Valentijn, geflankeerd door Didriksen (links) die derde werd en het jonge talent Uilkema. Allrounders: 1. Storholt 165.879 punten, 2. Stenshjemmet 167.602, 3. Sjöbrend 168.620, 4. Van Helden 168.726, 5. Stensen 169.640, 6. Kleine 170.089, 7. Derksen 171.502 8. Karud 171.963, 9. Andersen 172.196, 10. Van der Duim 172.736. 11. Pasman 172.758, 12. Vriend 181.450. EINDHOVEN. De Nederlandse sprint-elite, dit jaar voor de eerste maal verenigd in een aparte kern ploeg, heeft opnieuw belangrijke winst geboekt in zijn gevecht om erkenning. Met 74-70 werden de be paald niet kinderachtige Noorse spe cialisten verslagen, waarmee nog eens beslissing werd gerechtvaardigd naast de all-round-selectie een sprintploeg te formeren. In Volendam ontbrak opnieuw José Damen. De voorhoofdsholte-ontsteking was nog niet uitgewoed, waardoor de Bossche zwemster nu toch wel een erg grote trainingsachterstand krijgt. Boven dien kampt zij met een teveel aan gewicht, hetgeen ook problemen zal ge ven voor haar eventuele rentree. Die moeilijkheden kent ook Yolanda Aggen- bach, die een tijd van 1.06,7 minuut liet afdrukken op de 100 meter vlinderslag, evenals Judith Verkerk. Nog geen reden voor Sitters om nu reeds de Noordkop- zwemster weer terug te halen uit de selectie. „Maar dat is uitsluitend een financiële zaak. Er zijn momenteel geen moeilijkheden meer tussen Yolanda en mijn persoon, hetgeen echter niet wil zeggen dat zij nu zonder slag of stoot weer in de ploeg kan worden opgeno men. Maar nogmaals, dat ligt uitsluitend aan de financiën”. Ook Ineke Ran ont brak (vakantie), maar daaraan tilde Sit ters ook niet zwaar: „Zij heeft vorige week reeds gezwommen en dat is vol doende voor mij.” De uitspraak van de bondscoach dat de langere afstanden beter geschikt zijn gezien de trainingsopzet. werd echter op de 400 meter vrije slag zowel bij de dames als de heren gelogenstraft. In het toch wel snelle bad in Volendam was bij de heren de snelste tijd 4.02.6 van Henk Elzenman en 4.19.4 van Annelies Maas. Opvallend daarentegen was wel dat op de sprint drie meisjes onder de minuut bleven. Enith Brigitha 57,2, Annelies Maas 59.4 en Berber Kamstra 59.7. Uniek was de aankomst op dit nummer bij de heren want liefst drie man, Rene van de Kuil, Henk Elzerman en André in ’t Veld realiseerden een tijd van 54.3 seconden. Opvallend op dit nummer was de start, die de HPC-er Herman van Lienden demonstreerde. Met zijn rech terhand geklemd om de rand van het startblok en zijn linkerhand naar achte ren om in de startsprong deze met een felle zwaai naar voren te brengen daar mee pogend meer snelheid te verkrijgen. Tot dusver zijn de rijders van coach Henk Gemser er uitstekend in geslaagd eventuele infiltratie door allrounders (Hans van Helden) voor de wereldkampioenschappen in Alk maar te weerstaan. Ook in Eindhoven bleek dat de specialisatie zijn vruch ten afwerpt. Het draaide zelfs uit op - een- Nederlandse tweestrijd om de eerste plaats tussen Jos Valentijn en de zo opzienbarend naar voren geko men Sies Uilkema. Noorwegen 74-70. Allrounders: Ne derland-Noorwegen 120-192. Totaal stand: Nederland-Noorwegen .194-262. De individuele eindstanden* Sprin ters: 1. Valentijn 158.980 punten, 2. Uilkema 160.265 punten, 3. Engelstad 160.575, 4. Didriksen 160.585. 5. Björang 161,355, 6. Bazen 161.880, 7. Kraaijeveld 162.915, 8. Rönning 165.695. Hoe groot de kloof is die zich in Eindhoven openbaarde, kan misschien het duidelijkst worden weergegeven door de resultaten in het licht van een grote vierkamp te bezien, want daar gaat het straks tenslotte om in de inter nationale titelgevechten. Welnu, op grond van hun tijden op de 500, 5000 en 1500 meter zal Van Heiden zo’n 42 seconden moeten overbruggen op de 10 kilometer om Storholt nog van de eerste plaats te verdringen, terwijl wereldkam pioen Kleine liefst één minuut en 11 seconden zou hebben goed te maken. Tweede dag: Sprinters 500 meter: 1. Valentijn 39,40, 2. Uilkema 39,62, 3. Bjoerang 39,75, 4. Bazen 40,00, 5. Engelstad 40.37. Sprinters 1000 meter: 1. Valen tijn 1.20,76, 2. Engelstad 1.20,98 3- Didriksen 1.21,21, 4. Uilkema 1.21.,62, 5. Bjoerang 1.21,95. Allrounders 1500 meter: 1. Storholt 2.01,20 (nw. baan record en snélste tijd ooit in Neder land gereden), 2. Van Helden 2.02,84, 3. Stenshjemmet 2.02,96. 4. Sjöbrend 2.03,97, 5 .Kleine 2.04,89. Allrounders 5000 meter: 1. Storholt 7.23,79 (nieuw baanrecord) 2. Kleine 7.25,51, 3. Sten sen 7.26,95, 4. Stenshjemmet 7.27,48, 5. Sjöbrend 7.28,39, 6. Van Helden 7.28,77. Eindstand Jf

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23