Voetgangster door auto overreden Demonstratie voor abortus Chauffeurs akkoord met DS’70 in Europese anti- volksfrontbeweghig Rij-examen duurder en dan dit noq Bejaarden houden bij vertrek sociale rechten MOET PPR UIT KABINET” ■f „BIJ UITBREIDING ALMELO „inhaalplan” W*1 4 7 v 7c raws IN fa 15 I INeder landers aten I Kerngroep radicalen neemt motie aan: i i 10 76 BINNEN- EN BUITENLAND PFCF M RFP 2 0 MAANDAG 2 i Extra wergkroepen ii I .1 Bal Geen voorwaarden Gecastreerd Vikings Memoires Kerstbestand Brandend papier -o Caravan-RAI 1 i Lijsttrekker Terechtstelling (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. De PPR blijft tegen elke uitbreiding van de uranium- verrijkingsfabriek in Almelo. Besluit het kabinet-Den Uyl definitief tot uitbreiding, dan moeten de PPR-fracties in Eerste en Tweede Kamer hun steun aan het kabinet beëindigen. De PPR-bewindslieden de ministers Van Doorn (CRM) en Trip (Wetenschapsbeleid) en staatssecretaris Van Hulten (Verkeer en Waterstaat) moeten dan uit de regering stappen. Kerstboodschap PARAMARIBO (ANP). De Nederlandse regering gaat financiële steun verlenen aan Surinamers, die naar hun land willen terugkeren, nadat in overleg tussen beide landen besloten is dat zij daarvoor in aanmerking komen. Hun overtochtskosten zullen worden betaald, de eventuele schulden aan Nederland kwijtgescholden, terwijl in Surina me de opvangfaciliteiten die de Surinaamse regering zal gaan opzet ten, mede door Nederland gefinancierd zullen worden. Dat hebben de Nederlandse minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking en zijn Surinaamse collega van Justitie, Hoost, gisteren in Paramaribo bekendgemaakt. De landelijke kerngroep (partijraad) van de PPR nam zaterdag op een vergadering in Utrecht met een overgrote meerderheid een motie van deze strekking aan. Voor de motie stemden 62 leden van de kerngroep, 12 stemden ertegen. De PPR-bewindslieden moeten vol gens de motie de ruimte houden „om een definitieve afwijzende beslissing te bewerkstelligen”. Overgebracht lï „Monddood” Nieuwe minister Brandend papier 2 Voorman ,f 5 i h® DOOR WR’ angstgevoelens’ die willen terugkeren 11 I P 1 t I *1 het weer Vooruitzichten voor woensdag: WEERRAPPORTEN I l 1 0 ■J f RIJSWIJK (ANP) Met ingang van 1 januari zullen de examentarieven voor het rijbewijs omhoog gaan. Dit heeft het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen meegedeeld. De prijs van het formulier „eigen ver klaring” voor het verkrijgen van de geneeskundige verklaring is vastgesteld op 4,75 (nu 4,25). GROESBEEK. In haar woonplaats Groesbeek is zaterdagmiddag de 66- jarige mevrouw B. Brinkman bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Zij werd aangereden door een auto toen ze een weg wilde oversteken. Wisselvallig weer met temperaturen om het vriespunt. Er is een coördinatiecomité van Europe se Sociaal-democraten opgericht, dat in Luxemburg gevestigd zal worden. Voor Nederland neemt in deze beweging DS’70 deel, voor Luxemburg de Sozialdemokra- 21 20 1 8 10 -12 4 •3 8 5 14 13 5 1 0.6 70 1 0 0 59 0 0 Vrijdag nam het kabinet het besluit, aan de uitbreiding van de Almelose fabriek mee te werken, mits aan een aantal voor waarden wordt voldaan. KVP en een van de twee verdedigsters van het (inmiddels ingetrokken) CDA- wetsontwerp, zei in dezelfde AVRO- uitzending niet veel heil te zien in een dergelijke oplossing. Over een toekomsti- Het grote twistpunt op de vergadering die, met enkele onderbrekingen, van tien uur ’s morgens tot vijf uur ’s middags duurde, was de vraag, of de PPR nu al uit het kabinet moest stappen of moest wach ten op de onderhandelingen van de minis ters Lubbers (Economische Zaken) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) met hun Engelse en Duitse collega’s. Nederland zal verder de terugkeer van ouden van dagen naar Suriname bekosti gen. Dezen zullen daarbij hun Nederland se sociale rechten mogen behouden. Steun wordt ook verleend bij de wer ving van gekwalificeerd personeel dat de Surinaamse regering graag zie^ terugke ren om mee te helpen aan de opbouw van het land. Om terugkeerders goed in te passen in de Surinaamse samenleving, zullen in Nederland om-, her- en bijscho- lingscursussen worden georganiseerd. ger Fernand Georges. Deze verklaarde zaterdag in Utrecht, waar hij en de Duit sers de gast waren van het congresseren- de DS’70, dat de nieuwe beweging dege nen wil aantrekken „die tegen de volks- frontideeën zijn en geen plaats willen bie den aan links-extremistische wereldver- De hulp zal verstrekt worden naast de 2,7 miljard gulden die Suriname bij de onafhankelijkheid is toegezegd. Een belangrijk punt van het remigratie- De aankopen van duurzame verbruiks- goederen vertoonden in het derde kwar taal een stijging van ongeveer tien percent tegenover het derde kwartaal van het vorige jaar. Bij het overleg dat minister Pronk in Suriname gevoerd heeft met zijn Suri naamse collega van Opbouw, Michael Cambridge, is besloten dat de commissie die zich bezighoudt met de besteding van de ontwikkelingshulp van Nederland aan Suriname, de CONS, zal worden uitge breid met vier werkgroepen. Met de instel ling van de werkgroepen wil men komen tot een duidelijker planning in bestedeing van de ontwikkelingshulp. De kerngroep bleek niet gevoelig voor de argumenten van de bewindslieden. Oud-PPR-voorzitter Wouter van Dam, die de motie om na een definitieve beslissing uit te stappen verdedigde, zei- „De uit spraak van het kabinet gaat in de richting van uitbreiding. Dat is voor ons moeilijk te accepteren. Voor de PPR zal deze zaak zeer verstrekkende gevolgen hebben. Er is geen kans meer om ooit nog eens rege ringspartij te worden. Maar er moeten mensen zijn die op beslissende momenten nee zeggen”. In het Noorderdierenpark in Emmen is een leeuw gecastreerd. Het negenjarige mannetje had zoveel nakomelingen ver wekt in totaal negen dat de directie besloot verdere uitbreiding van de leeu- wenfamilie te voorkomen. Het blijkt namelijk moeilijk jongen leeuwen aan andere diergaarden over te doen. De vier Viking-toestellen, twee op de bodem van Mars en twee in een baan rond de „rode planeet”, functioneren nog per fect en hebben de radioverbindingen met de aarde hervat, zo heeft de NASA meege deeld De ontvangst is helder en duidelijk. De verbinding was een maand lang onmo gelijk doordat de planeet Mars achter de zon langs trok. De biologische laboratoria blijken nog steeds actief en zetten hun proeven voort om vast te stellen of er een vorm van leven op Mars is. Volgens het dagblad de Washington Star gaan president Ford van de VS en zijn vrouw Betty binnenkort hun memoi res publiceren. Zij zouden reeds contact hebben met literair agent William Morris over het copyright. Het (verboden) Ierse Republikeinse Leger heeft gisteren een kerstbestand aangekondigd. De drie bataljons van de brigade in Belfast en andere eenheden zullen de dag voor Kerstmis, eerste kerst dag en tweede kerstdag geen acties onder nemen. Zaterdagochtend is bij een grote brand in een papieropslagplaats in Den Haag voor enkele miljoenen guldens schade aangericht. De brandweer was het vuur pas na uren meester. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. 2 1 1 1 1 I 1 i Het tarief voor het volledig examen categorie BE wordt dan 55,25 (dat is thans 50,25), praktisch herexamen cate gorie BE gaat van 46,50 naar 51,25, het volledig examen categorie A, CE/DE gaat eveneens van 46,50 naar 51,25. Het praktisch herexamen categorie A, CE/DE gaat vanaf 1 januari 41,25 kosten (nu 37,50) en het theoretisch examen 31,75 (nu 28,75). 0 1 0 2 0 2 0 3 4 4 16 13 1 11 4 4 4 -4 3 -1 6 5 4 5 11 16 -2 12 12 15 13 -3 5 -1 14 11 21 in een auto die uit de bocht vloog. De bestuurster van de auto raakte bij het ongeluk ernstig gewond. De 57-jarige J. van Riet uit Aalst is gistermiddag bij een verkeersongeluk in Valkenswaard om het leven gekomen. Zijn echtgenote moest levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis wordén opgeno men. Vier inzittenden van een andere auto, een gezin uit Geldrop, werden ook ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een automobilist zonder op te letten de uitrit van een tankstation verliet. De heer Van Riet kon hem niet meer ontwijken en raakte door de botsing, die hierbij ontstond, met zijn auto op de lin ker weghelft waar hij frontaal op de wagen van het gezin uit Geldrop botste. In Rotterdam is gisteren de 43-jarige mevrouw M. Broekers-Lobbers, afkom stig uit de Maasstad, na een verkeerson geval overleden. Haar eebtgenoot, bij wie zij in de auto zat, reed zo snel met zijn auto dat hij bij een kruispunt niet tijdig meer kon stoppen voor een passerende auto. Daardoor verloor hij de macht over het stuur, ramde een verkeerspaal, vloog tegen vier geparkeerde wagens op en vernielde tenslotte een brommér en een fiets. Twee van de geparkeerde auto’s raakten in brand en brandden volledig uit. De Caravan-RAI 1976 heeft een kleine 92.600 bezoekers getrokken, ruim 30.500 meer dan vorig jaar. Volgens de organisa toren had het publiek de meeste belang stelling voor de grotere toercaravans met volledige uitrusting, in de prijsklasse van acht tot tien mille. 1 c i l I 1 i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis 0 2 0 -1 2 -0 2 -0 2 2 2 9 13 1 7 2 2 1 -12 -5 -5 3 4 -2 4 4 10 -5 8 j I 1 1 i I I De partijraad van de PSP heeft zater dag de huidige fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Bram van der Lek. voor lopig aangewezen als lijsttrekker voor de Kamerverkiezingen in mei 1977. De aan wijzing is voorlopig omdat het PSP- congres pas begin februari de definitieve kandidatenlijst voor de Kamerverkiezin gen vaststelt. Zaterdag is in de Jordaanse hoofdstad Amman een Palestijnse guerrillastrijder opgehangen. Hij was de enige overleven de van vier commando’s die op 17 novem ber een aanval hebben uitgevoerd op een hotel in Amman. Bij die aanval en de daaropvolgende ontzetting door Jordaan se militairen kwamen zeven mensen om het leven, drie guerrillastrijders, twee sol daten en twee hotelbedienden. ge wetgeving zie ik de Hoge Raad geen uitspraak doen. Bovendien zou het een falen zijn van de wetgevende macht parlement en regering als wij het op zo'n manier uit handen geven. Kerkelijke leiders in Ierland en Noord- lerland hebben in een kerstboodschap verklaard dat recente massale betogingen voor vrede in Noord-Ierland hoop geven temidden van alle gewelddadigheden. Zij spreken de hoop uit dat protestanten zowel als katholieken de gelegenheid zul len aangrijpen verder te bouwen aan mogelijke vrede. De kerkelijke leiders namen zaterdag deel aan een vredesmars, samen met mw. Betty Williams, een van de oprichtsters van de „Vrouwenbewe ging voor vrede in Noord-Ierland”. De kerngroep van de PPR wilde zater dag van geen voorwaarden weten. Men is tegen elke ontwikkeling van kernenergie. Een grote minderheid wilde zelfs nu al uit het kabinet stappen. Een motie waarin dit werd gevraagd, werd met 41 tegen 31 stemmen verworpen. Ook het PPR- partij bestuur bleek verdeeld. Een meer derheid (negen leden) wilde wachten op de onderhandelingen, een minderheid (zes leden) wilde meteen opstappen. Een en ander is zaterdag gebleken op een aantal regionale vergaderingen van de leden en van de districtsbesturen van de vervoersbonden. De vergaderingen waren enige tijd geleden al gepland, toen werkgevers en werknemers nog ver uiteen stonden. Op de vergaderingenzo was oorspronkelijk de bedoeling zou den actieplannen voor volgende week worden besproken. Behalve een stuk wantrouwen over het uiteindelijke resultaat van de besprekin gen tussen werkgevers en werknemers, was er bij de leden natuurlijk ook ver heugdheid over het tot dusver behaalde resultaat. Een Utrechtse bestuurder: „Zoals de zaken er nu voor staan, is de klok in een klap dertig jaar vooruitgezet.” Steun voor Surinamers De PPR bewindslieden, lijsttrekker Ria Beckers en het Tweede-Kamerlid Leo Jansen, hadden tevoren met klem gevraagd de motie niet aan te nemen. De geh bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. regen zw. bew geh. bew. geh.bew zw. bew. onbew. geh. bew. mist h. bew. mist onbew. mist regen geh. bew motr onbew. zw. bew mist 1. bew mist zw. bew. onbew onw. zw bew geh bew mist regenb. zw. bew. half bew half bew. onbew. 1. bew. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimum temperatuur; omstreeks -1 graad. Maximum temperatuur; omstreeks +2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Dinsdag 21 december Zon- en maanstanden Zon op 8.45 uur onder 16.30 uur Maan op 8.37 uur onder 17.30 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.25 uur en 15.43 uur Laag water 11.29 uur en 23.56 uur tische Partei en voor de Bondsrepubliek een pas opgerichte partij die nog geen naam heeft. Het stoffelijk overschot van Juan Peron, de man die eerst als dictator en later als president gedurende ruim dertig jaar het politieke toneel in Argentinië beheerste, is gisterochtend vroeg van het presidentshuis in een villawijk van Bue nos Aires overgebracht naar het hoofdste delijke kerkhof Chacarita. Het stoffelijk overschot van „El Lider” had sinds zijn overlijden op 1 juli 1974 in de crypte van het presidentshuis gestaan. DEN HAAG (ANP) In de tijd van de duurte van aardappelen groenten en fruit in het derde kwartaal van dit jaar. is er van deze artikelen minder gegeten door de Nederlandse bevolking Dit blijkt uit de CBS-gegevens over deze periode Vooraf was er een bijeenkomst in het Roothaanhuis. Twee jaar geleden werd er op dezelfde plek een dergelijke bijeen komst gehouden, omdat de vrouwen zich toen ongerust maakten over de politieke situatie waarin de abortuswetgeving dreigde te verzeilen. Een ongerustheid die achteraf gebleken, bepaald niet ten onrechte was. De ongerustheid van toen heeft overigens nu plaats gemaakt voor een duidelijke boosheid. Woordvoerster Marjan Sachs: „Eerst was ik totaal verbijsterd, daarna woe dend. Wat denken ze in Den Haag wel: dat zij de enigen zijn die een geweten hebben? De Eerste Kamer stelt zich op als een stel regenten die ons behoeden voor gemak zucht. Maar zo liggen de zaken niet. Abor tus is een noodmaatregel. Als wij overi gens wel de zelfstandigheid hebben om kinderen op te voeden, kunnen we diezelf de zelfstandigheid dan niet opbrengen bij ja of nee zeggen tegen abortus?” Voor de WD-leden uit de Eerste Kamer die tegen het abortuswetsontwerp hadden gestemd, had het actiecomité „Wij vrou wen eisen” weinig goede woorden over. Spreekkoren wensten Haya van Someren „door de plee te trekken”, en Marjan Sachs vond dat „de VVD uitsluitend gehandeld heeft uit partijpolitieke over wegingen. Want de WD wil regeren, en dan mag abortus geen belemmering zijn ten opzichte van de eventuele partner, het CDA.” In een radio-uitzending deed een van de vier indieners van het PvdA-WD- abortuswetsvoorstel, de socialist Lam berts, zondagmiddag de suggestie om een nieuwe vorm van abortuswet tot stand te laten komen via een proefproces. Mevrouw Gardeniers, Kamerlid van de I betera ars Volgens Georges gaat het niet i om eet' .politiek .ni angstgevoelens’ mindpr (fllirp) OrïlPntPtl maar wi] mer» die kiezei’s die niet marxis v/ Vvlllvll beleid moet volgens Pronk en Hoost zijn dat de ontwikkeling van Suriname daar door niet gefrustreerd mag worden. De grootste kans van slagen heeft een goede terugkeer van Surinamers als het ontwik kelingsproces versneld wordt en als het overleg tussen Nederland en Suriname zich daarbij aanpast, zo stelden zij. (Van onze parlem.entsredact.ie) UTRECHT Vertegenwoordigers van sociaal-democratische partijen uit Neder land (DS’70), West-Duitsland en Luxem burg hebben zaterdag in Utrecht besloten nauw te gaan samenwerken. Zij willen een sociaal-democratische beweging vor men, die zich afzet tegen de extreem linkse „volksfront”-tendensen, die zij in de grote socialistische partijen van Euro pa zeggen te bespeuren. tisch wiUen zijn eer heldere keuze rieden voor de Europese verkiezingen in 1978 Hef congres van DS’70 neeft zaterdag in Utrecht in een motie zijn grote teleurstel ling uitgesproken over net resultaat van het abortusdebat van vorige week in de Eerste Kamer De democratisch- sociabsten zeggen dat het abortusvraag stuk nu in een ’mpasse is geraakt Het congres sprak uit dat er een iuridisch. medisch en sociaal verantwoorde regeling moet komen Ieders vrijheid op een eigen standpunt naar persoonlijk inzicht moet daarbij onverlet gelaten worden bewindslieden wilden niet zeggen, of zij de aangenomen motie zullen uitvoeren. Minister Trip zei geen behoefte te heb ben aan de motie. Onderhandelen wordt volgens hem vrijwel onmogelijk, omdat het resultaat niet uitbreiden van de fabriek al van tevoren vast moet staan. Staatssecretaris Van Hulten noemde het kabinetsbesluit van vrijdag erg belang rijk. „Er is bereikt, dat Almelo niet wordt uitgebreid. Als de PPR nu uitstapt, vindt de uitbreiding wel plaats. Als de PPR blijft meedoen, dan blijft de mogelijkheid mee te sturen naar de eindbeslissing, dat de ultracentrifugefabriek niet wordt uit gebreid”, aldus Van Hulten. Volgens minister Van Doorn zou de PPR zich door het kabinet te verlaten, „monddood maken”. „Het is verstandig dat men ons laat doorknokken”, zei hij. De toekomstige Amerikaanse president Carter heeft zaterdag de 45-jarige gouver neur van Idaho, Cecil Andrus, benoemd tot zijn minister van binnenlandse zaken. Carter wees tijdens een persconferentie in zijn woonplaats Plains met nadruk op het feit dat Andrus een belangrijke rol heeft gespeeld bij het beschermen van het milieu. In Ede is gistermiddag een opslagloods voor oud papier door een felle brand geheel verwoest. De schade loopt in de miljoenen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het opgeslagen papier (naar schatting achtduizend ton oud papier) was een buffervoorraad van de Nederlandse papierverwerkingsmdus- trie. In het Limburgse Lottum is zaterdag in de vroege ochtend de 19-jarige F. van Gerven uit Mierlo verongelukt. Hij botste met zijn auto tegen een paaltje langs de weg, verloor de macht over het stuur en belandde met zijn auto in een weiland. De politie van Ede heeft zaterdagmor gen op de oude rijksweg Ede-Amhem een vernielde auto tegen een boom aangetrof fen en tien meter verder het lijk van de bestuurder, de 25-jarige T. de Ruig uit Arnhem. Uit de reconstructie is gebleken dat de auto enkele malen over de kop is geslagen en tegen bomen is gebotst. Oor zaak is vermoedelijk het rijden met te hoge snelheid. Zaterdag is bij een botsing in Kerkwijk (bij Zaltbommel) de 24-jarige J. van Hemert uit Hedel omgekomen. Bij een inhaalmanoeuvre botste hij met zijn auto tegen een tegemoetkomende vrachtwa gen. Beide voertuigen belandden in een sloot. In de nacht van zaterdag op zondag is in het Noordbrabantse St. Anthonis de 30- jarige mevrouw Th. Hermans uit Box meer om het leven gekomen. Zij reed mee „Hoe hoog het bedrag zal zijn dat ermee gemoeid is, kunnen wij nog niet zeggen. Dat zal afhangen van het aantal remigran ten en de hoogte van het bedrag per man. Het gaat in principe om overtochtskosten, bagage, een zakgeld, en de schuldenrege ling”, aldus drs. Pronk. Voorman van deze sociaal democratische beweging is de Luxembur- UTRECHT (ANP). De achterban van de Vervoersfederatie NW NKV en die van de Vervoersbond CNV staan achter het akkoord over een inhalen van de loon achterstand in het beroepsgoederenver- voer over de weg, dat vrijdag j.l. werd bereikt in de onderhandelingen tussen de bonden, de werkgevers en de ministers Boersma (Sociale Zaken), Lubbers (Eco nomische Zaken) en staatssecretaris Van Hulten (Verkeer). Wel is duidelijk, dat de chauffeurs niet zullen aarzelen, alsnog acties te voeren als mocht blijken, dat de overeenkomst niet naar hun zin wordt uitgevoerd. So Es .SS gu es gï 6 4 5 0.3 6 5 7 3 5 1 3 0 0.3 0 1 2 0 0 1 0 0 10 5 0 0 52 0 0.1 29 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Duizenden vrouwen uit alle delen van het land protesteerden zaterdag tegen de verwerping dooi de Eerste Kamer van het wetsontwerp voor legalisatie van abortus in ons land. Gewapend met spandoeken waarop kre ten als „Terug naar de breinaald” en „Wij vrouwen eisen abortus uit het Wetboek van Strafrecht en in het ziekenfondspak ket”, trok de grote stoet door de binnen stad van Amsterdam. boa SC Eü O o o o ozo ozo ozo o ozo o ozo nnw o o no ozo ozo zzo wzw verand. ono w.st. nno ozo nno wnw ozo o n nw ono w.st. w wzw zo ozo zw ono n z zo o iè

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2