Regering-Rabin verliest meerderheid in parlement Weer kranten bezet in Beiroet CORVALAN IN MOSKOU van Gesprekken over Midden-Oosten Jarige Breznjev wordt gehuldigd Boekovski gaat zich nu vooral voor vrijheid van meningsuiting inzetten (Vervolg van pagina 1) Binnen Opec aanval Irak op Saoedi-Arabië ^3 EEN HELD TEGEN DE ANGST Tanker ontploft in haven Los Angeles I ilR £32^ „PROBLEEM POLITIEKE GEVANGENEN IS VAN UNIVERSELE AARD” 2 MBER DEC 19 7 6 2 0 MAANDAG BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker I ht 'es ter r 2 •ier (Van onze redacteur in Jeruzalem, J. van Wesel) JERUZALEM. In Israel is een kabinetscrisis ontstaan doordat de regering van premier Rabin haar meerderheid in het parlement, de Knesset, heeft verloren. Het initiatief tot deze plotselinge regeringscri sis werd door Rabin zelf genomen: de regering heeft gisteren op voorstel van Rabin besloten dat de drie ministers van de Nationaal Religieuze Partij, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie, moeten aftreden. iap ird- hap gen ven Zij iten zul- aan Iers ars, van we nd cer ïrd Een gok f I Hg AI g* de >nd •er- net ge- ijk. no de ria iun ?en Pas in vliegtuig lil .M *1 pp» aak. trijfël Israel Kabinetscrisis m PREMIER RABIN Cfia 1 ton en loi- :act rris lent /er- ■md ;en. e in het seft het >ods and i de •and igen ton van dus- ■and laag iade iuur ;een Het Koeweitse dagblad Al-Seyassah zegt dit te hebben vernomen in Qatar, waar de afgelopen week de ministerraad- vergadering van de Opec is gehouden. Zoals bekend wil Saoedi-Arabië zijn prijzen volgend jaar maar met vijf per cent verhogen. De Saoedische minister van olie, sjeik Jamani, heeft vrijdag ver klaard dat zijn land net zoveel olie gaat produceren als de wereldmarkt nodig heeft en dat de olie zal worden verkocht aan ieder die erom vraagt. Volgens Al-Seyassach hebben de elf landen (behalve Saoedi-Arabië verhogen ook de Verenigde Arabische Emiraten hun prijzen maar met vijf percent) beslo ten de produktie van de Opec op dertig miljoen vaten per dag te houden, onge acht de toeneming van de Saoedische pro duktie. Er was van dit bericht geen beves tiging of ontkenning te krijgen bij Opec- functionarissen in Qatar. KOEWEIT (Reuter). De elf leden van de organisatie van olie exporterende lan den (Opec) die hun prijzen het komende jaar met vijftien percent verhogen, heb ben besloten dat ze hun produktie even veel zullen verminderen als de produktie van Saoedi-Arabië wordt vergroot. Irak heeft de onenigheid binnen de Opec zaterdag aangewakkerd door een Het Libanese ministerie van voorlich ting heeft bekendgemaakt, dat het de commissie van vier landen (Syrië, Egypte, Saoedi-Arabië en Koeweit) nog steeds niet is gelukt de partijen m de Libanese bur geroorlog tot inlevering van hun zware wapens te dwingen BEIROET (Reuter, UPI). Syrische commando’s hebben gisteren de kantoren bezet van het onafhankelijke dagblad An Nahar, het Franstalige l’Orient le Jour en het Amerikaanse persbureau UPI en het Amerikaanse blad Newsweek Een reden wilden de Syrische militai ren, die klaarblijkelijk behoren tot de Syrische onderdelen in de gemengde Ara bische vredesmacht, niet noemen Eerder bezetten Syrische militairen al de kantoren van vijf linkse bladen. Journalisten van Newsweek en UPI ver klaarden te horen te hebben gekregen dat zij pas over een of twee dagen hun kanto ren weer mogen betreden. De Iraakse olieminister Abdoelkarim beschuldigde Saoedi-Arabië ervan dat het probeert de Opec te dwingen „toe te geven aan de pressie van de olie-monopolies en de imperialistische mogendheden door vast te houden aan de prijsbevriezing”. buitengewoon felle aanval te doen op de houding van Saoedi-Arabië”. Breznjev kreeg voor de vijfde maal de Lenin-orde en voor de tweede keer de gouden ster van Held van de Sovjet-Unie. Zonder de Nationaal Religieuze Partij heeft Rabin geen meerderheid in het par lement. Er zijn theoretisch drie mogelijk heden: de regering-Rabin' kan als minder- Het staatshoofd zei met nadruk dat het Russische volk in Breznjev met recht ’’zijn erkende leider” ziet. Hij prees hem als „architect van de ontspanning en van de vrede”. heidsregering voort-regeren, Rabin kan ontslag nemen en een nieuwe regering vormen, of - het meest waarschijnlijk - Rabin kan binnen een paar maanden nieuwe verkiezingen uitschrijven. Belachelijk vindt Boekovski een vraag of hij zich nog communist dan wel socia list voelt, een geestverwant wellicht van Solzjenitsin. „Ik ben nooit communist of socialist geweest. Ik mag wel zeggen dat deze vraag in het geheel niet relevant is. Wat belangrijker is, is dat ieder de vrij heid van meningsuiting moet hebben, en ik verklaar mij bereid met iedereen samen te werken om dat voor een ieder te bereiken”. LOS ANGELES (Reuter). Bij de ont ploffing van de Liberiaanse tankboot Sansinena van 38.562 ton, vrijdagavond in de haven van Los Angeles, zijn vijf mensen omgekomen en werden er 50 gewond. olie gelost toen zij uit elkaar barstte met een klap die aan een aardbeving deed Luis Corvalan was gisteren niet, zoals de speculaties wilden, als eregast in het Kremlin aanwezig bij de viering op hoog niveau van Breznjev’s 70e verjaardag. De Chileense communist zou vandaag een triomfantelijke intocht in de Russische hoofd stad maken, waarvoor de arbeiders vrijaf hebben gekregen. In de Russische en Oosteuropese pers wordt grote ophef gemaakt over de vrijlating van Corvalan, maar over de manier de Arbeiderspartij en 3 percent voor de Likoed. De bemanning is grotendeels Italiaans. Volgens de brandweer is de ontploffing veroorzaakt door het exploderen van een zuurstoftank op de werf. denken. Het voorstuk kwam op een nabu rige werf terecht, het achterschip zonk. Vlammen schoten 300 meter hoog. Door het optreden van Washington zóuden de enkele malen in het slop geraakte gesprekken uiteiridelijk toch tot het gewenst» resultaat hebben geleid waarop en de rol van Boekovski wordt angstvallig gezwegen. Officieel is een voorstel voor een dergelijke uitwisseling in Oost- Europa altijd als een „flagrante onbeschaamdheid” van de hand gewezen. Corvalan zelf toonde zich er trouwens ook niet erg positief over hij sprak van „mensenhandel” Bij de uitwisseling op het vliegveld van Zurich waren de in Zwitserland gestationeerde ambassadeurs van Amerika, Rus land en Chili aanwezig. Volgens de Chileense ambassadeur in Washington hebben directe onderhandelingen met Russische diplomaten over de uitwisseling in de Amerikaanse hoofdstad plaatsgehad, dank zij bemiddeling van de Amerikaanse rege ring inse and i de den irst- der- iter- de oor- r de lan- SP- ieve zin- ■n is rige ver- ■ctie eeu- lijkt aan Een vervroeging van de verkiezingen, zo moet Rabin geredeneerd hebben, is welis waar een gok, maar biedt kansen op zijn aanblijven als premier. Bekend is boven dien dat Jadin graag minister wil worden. Liefst premier, maar eventueel ook minis ter van defensie. Een coalitie Jadin-Rabin zou een aantal vliegen in één klap slaan: de huidige minister van defensie en de belangrijkste rivaal van Rabin in de Arbeiderspartij, Peres, uitschakelen, de Likoed op een zijspoor zetten, en de Natio naal Religieuze Partij, die steeds meer naar rechts gaat, overbodig maken. De Likoed zal morgen een motie van wantrouwen tegen de regering indienen, die goede kans maakt te worden aangeno men. Maar het is heel goed mogelijk dat Rabin al voor die tijd het ontslag van zijn regering zal aanbieden. ;ad Ier ?n- ■m- ?en de iD- )m iOl" ian en rtig nië het ue ste lijk rijn /an MOSKOU (DPA). „Ik was en zal steeds zijn een waar soldaat van de partij, een echt strijder voor de zaak van het arbeidende volk, voor het geluk en de bloei van ons vaderland, voor vrede en communisme”. sine .500 iisa- ing- met van „Meer dan ooit is er de bereidheid om via onderhandelingen een algemene over eenkomst te bereiken”, zei Waldheim in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad Newsweek. In een vraaggesprek met het Libanese dagblad Monday Morning zei Kaddoumi dat dit veroorzaakt wordt door de onver zoenlijkheid van Israel en door het Israëli sche beleid, dat zich richt op het stichten van nederzettingen in de bezette Arabi sche gebieden. „Vladmimir Boekovski is heel zijn jon ge leven vermaald in de wisselvallige vleesmolens van psychiatrische inrich tingen, gevangenissen en kampen, maar hij is niet gebroken, hij heeft niet de voorkeur gegeven aan een mogelijk bestaan in vrijheid, maar hij heeft bewust zijn leven geofferd voor anderen.Dit jaar is hij naar Moskou overgebracht en men heeft hem voorgesteld dat hij kon worden vrijgelaten en naar het buitenland kon gaan, op voorwaarde dat hij zich tot zijn vertrek zou onthouden van elke politieke activiteit. Dat was alles! Hij kon ongehin derd naar het buitenland gaan tot herstel van zijn gezondheid. Naar de huidige wes terse maatstaven van dapperheid had hij zijn vrijheid en de bevrijding van zijn martelingen duurder kunnen betalen. De Amerikaanse krijgsgevangenen waren in staat elk willekeurig papier dat tegen hun land gericht was, te ondertekenen omdat ze hun kostbare leven hoger stelden dan hun overtuigingen. Hiermee vergeleken is Boekovski, wiens overtuiging hem dier baarder is dan zijn leven, een duidelijke les voor zijn leeftijdgenoten in het Westen, zij het waarschijnlijk een nutteloze. Als antwoord stelde Boekovski één voorwaar de: Allen over wie hij had geschreven, moesten uit psychiatrische inrichtingen worden vrijgelaten. Hem leek het niet voldoende, dat zijn vrijlating geen enkele smet van persoonlijke lafheid op hem wierp. Hij wilde niet vluchten en anderen in ellende achterlaten, en hij werd naar een kamp gestuurd om zijn twaalf jaar uit te zitten” De aanleiding tot de regeringscrisis is een motie van wantrouwen geweest die afgelopen week dinsdag door de Knesset werd verworpen. Bij die gelegenheid ont hield de Nationaal Religieuze Partij zich van stemming, hoewel zij deel uitmaakt van de regering. Het ging om een nogal onbenullige zaak: de regering had de sab- batsrust geschonden door een nationale plechtigheid te organiseren voor de aan- De tankboot had juist haar lading ruwe Was Boekovski’s moeder vorige week dinsdagavond ervan op de hoogte gebracht dat haar zoon naai het Westen zou vertrekken, Vladimir zelf hoorde er pas in het vliegtuig van Vrijdag werd hij uit de gevangenis gehaald en van zijn gevangeniskleding ontdaan, nog voor zijn moeder hem die dag kwam bezoeken Ze mocht hem evenwel niets vertellen. President Assad van Syrië is zaterdag in Egypte aangekomen voor besprekingen met president Saaat over de wijze waarop over een vreedzame regeling in het Midden-Oosten moet worden onderhan deld en over een gezamenlijke militaire strategie voor het geval de oplossing niet met vreedzame middelen kan worden bereikt. Vladimir Boekovski is door een mede- dissident eens als „een heilige” gekarakte riseerd. Tijdens een proces in 1967 waar op hij tot drie jaar werd veroordeeld, verklaarde Boekovksi: „Als tegenstander van elke vorm van totalitarisme, beschouw ik het als mijn levensdoel, alle anti-democratische wetten aan de kaak te stellen die tot de politieke ongelijkheid in ons land hebben geleid”. En hij voegde daaraan toe: „We hebben geen behoefte aan vrijheid „pro” als er geen vrijheid „anti” is”. In een CBS-intemview in 1970 zei hij dat het belangrijkste de strijd tegen de angst was, omdat het systeem zich alleen kon handhaven doordat de angst die de Russen sinds Stalin in haar greep had, nog niet verdwenen was. Alexander Solzjenitsyn zei in 1973 in een interview met Le Monde over Boekovski: komst van de eerste drie F-15 gevechts vliegtuigen. De Nationale Religieuze Partij onthield zich dus van stemming, en aangenomen werd dat daarmee de zaak was afgedaan. Rabins regering verliest echter met de dag aan gezag, en de Israëlische premier ziet de parlementsverkiezingen van november 1977 met angst en beven naderen. Rabin en zijn Arbeiderspartij hebben derhalve weinig te verliezen bij een kabinetscrisis, want de voortdurende achteruitgang in populariteit maakt een forse verkiezings nederlaag eind ’77 zeker. Het conflict mét de Nationaal Religieuze Partij komt de Arbeiderspartij derhalve goed uit. Het is waarschijnlijk niet zozeer de rechtse likoed die van eventueel verlies van de Arbeiderspartij zal profiteren maar de nieuwe partijen van de archeoloog-generaal Jadin en generaal Sharon, die volgens de laatste opiniepei lingen op 5 percent van het electoraat kunnen rekenen, tegenover 9 percent voor Luis Corvalan en zijn vrouw zouden zaterdag na hun aan komst m Moskou zijn overgebracht naar een buitenhuis aan de rand van de Russische hoofdstad. Corvalan verklaarde na zijn eerste schreden op Russische Bodem zeer veel dank te zijn verschuldigd aan de Russische partijleider Breznjev. die hij prees voor zijn .onvermoeibare strijd tegen het internationale imperialisme' en in het bijzonder tegen de fascistische dicta tuur in Chili De Chileense communist werd in Moskou opge wacht dooi zijn dochters Vivian en Maria-Victoria. „En dat alles terwijl je in een isoleercel opgesloten bent, zonder enig contact met de buitenwereld”. Hij achtte het van belang dat zowel in zijn land als in het Westen meer pogingen worden ondernomen om meer van elkaar te weten te komen. „Ik vond het ongeloof lijk, te horen dat de Canadese premier Trudeau een bezoek bracht aan Norilks in het noorden, om te vergelijken hoe in de Sovjet-Unie onder arctische omstandighe den een stad wordt gebouwd. Want weet Trudeau niet ten koste van hoeveel men senlevens Norilsk uit de grond is gestampt?” Tot voor zes jaar kreeg Boekovski, aldus zijn verklaring, geen andere infor matie dan via de Russische pers. Boven dien, sinds Helsinki „mag je als politieke gevangene zelfs geen buitenlandse com munistische kranten meer ontvangen Ons is daar in de Sovjet-Unie een beeld geschetst van het belang van Helsinki. Maar hier krijg ik pas de werkelijkheid te horen, namelijk dat de Sovjet-Unie erop uit was bij het Westen eenzijdige ontwape ning te bewerkstelligen’’ „Een held van onze tijd” is de titel van een korte Russische roman die Lermon tov in 1840 schreef en die als de eerste psychologische roman in de wereldlitera tuur wordt beschouwd. „Een held van onze tijd”, is ook de eretitel die Vladimir Boekovski toekomt. Boekovski, nu 34 jaar en daarmee even oud als bijvoorbeeld Roel van Duyn, onderhield vanaf zijn 19e jaar een pendeldienst tussen „kortstondi ge vrijheid” enerzijds en de gevangenis, het concentratiekamp of de psychiatri sche inrichting anderzijds. De wapenrus ting van deze „held van onze tijd” was een legering van „onverzettelijkheid” en „overwonnen angst”, en zijn wapens waren: open brieven, demonstraties en documentatie. Nooit heeft hij, zoals som mige medebeklaagden, voor de rechter zijn verontschuldigingen aangeboden; hij heeft altijd geweigerd zijn vrijheid af te kopen met een akte van berouw; én de enige spijt die hij ooit betuigd heeft, kre gen de Russische autoriteiten aan het slot van zijn laatste proces in januari 1971 te horen,toen hij tot een „cocktail” van 12 jaar werd veroordeeld (twee jaar gevan genis, vijf jaar kamp streng regime en vijf jaar verbanning): „Het enige dat me spijt, is dat ik in de veertien maanden die ik in vrijheid heb doorgebracht, niet méér heb gedaan”. Dit heeft partijleider Leonid Breznjev, gisteren beloofd toen het Russische staatshoofd, Nikolai Podgomi, in aanwe zigheid van de partijleiders van alle oost- blokstaten bij een plechtigheid in het Kremlin hem t.g.v. zijn 70ste verjaardag de hoogste onderscheidingen van de Sovjet-Unie verleende. Voor deze zaak, de vrijheid van meningsuiting, is Boekovski nu vooral van plan zich in te zetten. De leider van de politieke afdeling van de PLO, Faroek Kaddoumi, is echter van mening dat „de kans op oorlog in het Midden-Oosten groter is dan de kans op vrede”. Zaterdag, toen Boekovski al in het vlieg tuig zat, zijn handen geboeid op de rug, weigerde zijn moeder aan boord te gaan voor ze er zeker van was dat haar zoon zich binnen bevond. Hij moest in de deur opening worden getoond, voor ze zelf aan boord ging. Daar vertelde zij dat hij de vrijheid tegemoet ging. „Dat drong langzaam tot me door. Ik kreeg een gevoel van immense dankbaar heid maar geloofde het pas echt toen we weg vlogen”. Een KGB-man, Baranov, bevestigde het. De boeien werden Boe kovski pas afgedaan toen het vliegtuig niet meer boven Russisch grondgebied was. Boekovski vertelde met nadruk dat sinds de conferentie over de rechten van de mens in Helsinki de situatie voor de politieke gevangenen in de Sovjet-Unie er juist slechter op is geworden. Al sinds 1972 bestaat er een regel die de mogelijk heid tot strenge rantsoenering van het eten mogelijk maakt, in de winter niet minder dan ’s zomers. Maar sinds vorig jaar wordt daar volgens Boekovski op grote schaal ernst mee gemaakt De uitwisseling van de twee politieke gevangenen vond zaterdagmiddag onder de strengste veiligheidsmaatregelen plaats op het vliegveld van Zurich. Cor valan en zijn vrouw stapten van het Lufthansa-toestel, dat hem na drie jaar gevangenschap uit Chili bracht, direct over in een Russisch vliegtuig. De pers moest op ruim 700 meter afstand werke loos toekijken. Op dat moment verliet Boekovski het Aeroflot-toestel, dat hem na elf jaar gevangenschap op Zwitserse bodem zette. Met auto’s werden de Russi sche dissident, zijn aan leukemie lijdende twaalfjarige neef, zijn moeder en zijn zuster naar de aankomsthal gebracht. Boekovski verklaarde nog steeds Sovjet-Russisch staatsburger te zijn. Hij is niet vervallen verklaard van zijn burger rechten. Hij heeft bij zijn vertrek zaterdag uit zijn land een paspoort ontvangen. Hij beschouwt zichzelf nu als „politiek gevan gene met verlof”. Maar als hij teruggaat wordt hij opnieuw opgesloten, zo heeft de KGB hem verzekerd. De Rus blijft voorlopig in Zwitserland om op krachten te komen, na een gevan genschap waarin hij slechts om de andere dag eten kreeg. Hij ziet er vermoeid en mager uit, maar volgens een eerste medisch onderzoek is hij „opmerkelijk fit tegen de achtergrond van wat hij in de gevangenis heeft moeten doorstaan”. Na een slapeloze nacht stond Boekovski gistermiddag opmerkelijk fit de pers uit West-Europa en de Verenigde Staten te woord. Hij merkte naar aanleiding van Breznjev’s 70e verjaardag op, het niet gek te vinden als „Breznjev ooit nog eens wordt uitgewisseld tegen Pinochet”. Voor de politieke gevangenen van het Russisch regime zijn sinds de conferentie van Helsinki hun leefomstandigheden er alleen maar slechter op geworden. Ik kreeg slechts om de andere dag te eten”, verklaarde hij Boekovski heeft, in weerwil van de zelfs tot vechtpartijen leidende gretigheid aan de kant van de verslaggevers en dat terwijl hij nooit eerder een persconferen tie heeft gegeven de zaak stevig in de hand Hij leest in antwoord op de eerste vraag de verklaring voor die hij al van plan was wereldkundig te maken „Dank zij internationale steun en aan drang, ben ik nu vrij en zijn mijn gevan gen vrienden nog in leven. Het is exceptio neel, dat de Russische autoriteiten in uit wisseling hebben toegestemd. Daarmee geven" zij voor het eerst toe, politieke gevangenen te hebben. Bovendien is er het precedent dat zij een ingezetene heb ben uitgewisseld voor een buitenlander. In hoeverre dit een meer gangbare prak tijk wordt, kunnen we slechts gissen”. „Het probleem van de politieke gevan genen is nu van universele aard gebleken. Zonder inmenging van buitenaf kan het niet worden opgelost. Wij zullen op dit probleem al onze aandacht en inspanning moeten richten. Politieke gevangenen behoren de vrijheid te herkrijgen, als zij niet tevens wegens geweld zijn veroor deeld. Zo mogen in de Vladimir- gevangenis de veroordeelden geen boeken lezen. Brieven worden in beslag genomen. Het zijn allemaal maatregelen, gericht tot geestelijke herscholing van de gevan genen”. x «sè. BmU. r NEW YORK, BEIROET (Reuter, UPI). De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim, gelooft dat volgend jaar een akkoord inzake het Midden-Oostenconflict bereikt kan worden. Podgorni overhandigde Breznjev bovendien een „erewapen met het gouden staatswapen van de USSR”, een degen. - - - O” Z H - •■•iiwpr

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3