Europees visserijgesprek Werktijdverkorting en vrije-tijdsregeling in verschiet op niets uitgelopen KERSTDRUKTE Zes ton voor Ontslagen Haarlem om bij VMF te kunnen kopen Honderden drukkers bij Enschedé niet bereid tot ploegendienst 22 Damiate-complex nijman haarlem Iroulettes Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Israel geschokt 250 MAN OP STRAAT SOLIDARITEITSAKTIE TOT REGELING IS GETROFFEN Bejaarde man bij brand omgekomen Plaatselijk regen AGENDA hazenberg Zwitserse journalist eist beloning op in zaak-Menten Aantal pagina’s vandaag: W. VOET ZOMEN Kunsthandel Jos de Graaft Arrestaties gemeld joden in Moskou I f houtmarkt 21 4 13 16 Dus naar r perspex lichtbakken neon lichtreklames pagina 6 20 AKTE MER. OX Grote sortering kersttaarten, gebakstukken en kerstgebak. Diverse kerstsalades zoals hors d’oeuvres, zalm- en huzarensalades Anegang 13-15 uw acres voor zilveren en pleet couvert* Relatiegeschenken T elef oonbeantwoorders WEIHNACHTSTOLLEN 2, 3, KERSTKRANSEN 'm/w/HfHHfumH/f/Hmmfm/fn Uitnodiging fc.-‘ 'I muider Courant fst f 13,65 p. mnd.f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p.jaar f 154,70 (p.post f 200,-) Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. ld Ordersituatie Hoogovens over hele lijn zorgwekkend (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) De kerstdrukte bij de PTT begint goed op gang te komen hoewel er nog geen grote (Van een onzer verslaggevers) I- I- (ADVERTENTIE) tel: 023-319309 2 Weerrapporten ii Radio en tv 13 Strips 15 Kunst Beurs 17 Economie 19 Sport tot (ADVERTENTIE) Luidsprekers tor Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel. 32 46 50 Verwachting van het KNMI woensdagavond: J. de Somery: Er is moed voor nodig, gelukkig te worden. DINSDAG 21 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 42 eigen ontwerpstudie» voor: heelhuids door de moeilijkheden heen komt, maar verheelt aan de andere kant niet dat de bedrijfsresultaten over het 4e kwartaal 1976 een duidelijke teruggang vertonen en noemt ook de vooruitzich ten voor het le halfjaar van 1977 som ber. Aanvankelijk was het de orderpor tefeuille voor dikke plaat en betonstaal die zorgen baarde. Momenteel is de situ atie zorgwekkender omdat voor alle pro ducten de ordersituatie verslechtert. HAARLEM. Uit protest tegen het feit dat een aantal werknemers bij En- Tot nu toe bestond de mogelijkheid de IRV-dagen naar eigen behoeven op te -./AV .U S Tel (02550)-16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 (ADVERTENTIES) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. bATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 uit eigen banketbakkerij dus gevuld met zuivere amandelspijs Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, Binnen- en buitenland De ministers van Buitenlandse Zaken van de Negen spraken af dat de vang sten van de vissers uit de EEG-landen in de Europese zee die van januari 1976 niet te boven zullen mogen gaan. De ne gen zullen afzien van nationale maat regelen tot behoud van de visstand. Door dit uitstel krijgt de Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur” van de Euro- een goede afbouwregeling nodig volgens de grafische bonden. De onderhandelin- gen verlopen in een vriendelijke sfeer en bestuurder Boender van de ANGB heeft dan ook goede hoop dat het ge sprek donderdag resultaat zal hebben. Mocht geen acceptabele regeling uit de bus komen, dan is het volgens hem niet ondenkbaar dat de solidariteitsaktie naar andere bedrijfsonderdelen overslaat. (Zie verder stadspagina) MOSKOU (AP). Deelnemers aan een voorgenomen symposium over jood se cultuur hebben vanochtend in Moskou westerse journalisten ingelicht over de arrestatie van alle organisatoren van de conferentie. Zij zouden zijn aangehouden toen zij vanmorgen hun huizen verlie ten om het symposium bij te wonen. Op een persconferentie op de stoep voor de synagoge in het stadscentrum van Moskou, waar de vergadering zou worden gehouden, verklaarde een twin tigtal deelnemers echter dat zij hoe dan ook door zouden gaan met het symposi um. De Joodse activist Anatol Sjaransk zei dat ongeveer 40 buitenlanders en 40 Russen uitgenodigd waren om documen ten af te leveren op de bijeenkomst. schedé Zn. niet meer in ploegendienst mag werken hebben de circa honderd mensen werkzaam in de offset- en plaatdrukkerij geweigerd ploegendienst te draaien. Dezelfde problemen ontston den ook al in 1973, toen de grafische benden er bij de directie op aandrongen de CAO-regeling toe te passen of een daarvan afgeleide acceptabel interne re geling op te stellen. >ker met speciale (dome 15 Walt 9.- De zes ton voor Haarlem is tachtig percent van het aankoopbedrag voor het oude fabriekscomplex, da* nog steeds eigendom van Damiate Pers is. Het be staat onder meer uit een drukkerij, een voormalig weeshuis en kleine bedrijfs ruimten met bovenwoningen. Het pand in de Grote Houtstraat hoort hier niet bij. In het bestemmingsplan voor de Hei liglanden krijgt dit terrein een woonbe stemming. Voor een deel door middel van nieuwbouw, de bovenwoningen met eronder bedrijfsruimten zullen worden gerehabiliteerd. De staatssecretaris heeft de gemeente medegedeeld dat het bui tensporig hoge deel van de sloopkosten in beginsel ook voor een rijksbijdrage in aanmerking komt. Zwaar bewolkt met plaatselijk regen of mist. Overwegend ma tige wind tussen west en zuid. Minima omstreeks 3 graden, maxima ongeveer 5 graden. De brand was ontstaan in een winkel en had zich snel uitgebreid naar de woning erboven en naar een buurhuis. Beide panden brandden geheel uit. De schade bedraagt volgens da brandweer vele honderdduizenden guldens. IJMUIDEN De directie van Hoogovens heeft voor het jaar 1977 het personeel een aantal beperkende maatregelen in het vooruitzicht gesteld. De directie wijst erop dat ernstig rekening moet worden gehouden met werktijdverkorting. Bovendien kan de orderpositie dermate ongunstig worden dat er aanleiding kan bestaan om zogenoemde Individueel-Roos- ter-Vrijedagen (IRV) verplicht opneembaar te stellen als gebrek aan werk één of meer dagen verlof noodzakelijk maakt. De directie van Hoogovens spreekt in de circulaire, waarin zij de maatregelen kenbaar maakt, de hoop wel uit dat zij van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - vertragingen ontstaan. Op de foto de karretjes en postzakken met de kerstpost op het hoofdkantoor in Amsterdam. (Van onze correspondent) UTRECHT. De gieterij van Werk spoor in Utrecht gaat dicht. Hierdoor komen alle 250 werknemers op straat te staan. Volgende week maandag, dus vlak na de kerstdagen) wil het bedrijf de ontslagen bij het arbeidsbureau gaan melden. De vakbonden wisten vanmor gen nog van niets, maar zouden in de loop van de dag op de hoogte worden gesteld. Toen waren de werknemers echter niet bereid de bonden hierin te steunen. De vakvereniging eist van de directie een onverkort handhaven van de ploe gendienst zolang geen aanvaardbare af bouwregeling is opgesteld. Tijdens een eerste gesprek heeft de directie deze garantie niet willen geven. Donderdag gaan de hoofdbestuurders van de drie bonden opnieuw met de leiding praten. Van dat gesprek zal het afhangen of de ploegendienst wordt hervat. De huidige situatie is zo dat de mensen van de ene op de andere dag van de ploegendienst in de dagdienst kunnen worden ge plaatst, afhankelijk van het werkaanbod. De meesten hebben hun gezinsuitgaven echter gebaseerd op het hogere loon dat bij ploegenarbeid wordt uitbetaald. Er is. gevuld met amandelspijs en echte meikersen, rijk belegd met oran ges, meikersen en franse vruchten. Verwacht wordt dat het productieni veau verder zal teruglopen. Voor het eerste kwartaal van 1977 voorziet men zelfs dat 10 tot 25 procent onder „de top” van 1976 komt te liggen. Tot de maatregelen die genomen gaan worden om zo veel mogelijk te bezuinigen, be hoort onder meer dat alleen nog voor vitale plaatsen in het bedrijf personeel zal worden aangenomen. Het „verdiscon teren” van de zogenoemde IRV-dagen is een maatregel die men heeft genomen om het vrijedagenbestand zo veel moge lijk te coördineren. Aanvankelijk wilde de directie de 13 IRV-dagen blokkeren en verplicht opneembaar stellen wan neer dat het bedrijf gelegen kwam. Een woordvoerder van de Industriebond NVV deelde ons desgevraagd mee dat men deze maatregel te ver vond gaan en als „niet aanvaardbaar” terugwees naar de Ondernemingsraad. Ook hier kon dat voornemen geen genade vinden. •,Bij de nu gevonden „tussenvorm” heeft de maatregel nog een zekere mate van vrijblijvendheid en ziet het er wat vriéndelijker uit”, aldus de mening van de woorddvoerder van de Industriebond NW HAARLEM. De gemeente Haarlem krijgt van staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ruim zes ton om het Damiate-complex in de Heiliglanden te kunnen aankopen, teneinde dit gebied te reconstrueren tot woningen. De rijksbijdrage van 608.400 gulden maakt deel, uit van totaal zeven miljoen gulden voor negen gemeenten die sanerings- en reconstructieplannen hebben. en de andere EEG-landen aan de andere kant, niet overbrugd konden worden. pese Gemeenschap, extra tijd om nieu we voorstellen uit» te werken. Een akkoord over vangstbeperking en een beleid tot behoud van de visstand in de Europese zee bleek onmogelijk omdat Engelsen en Ieren gen genoegen wensten te nemen met de voorstellen van de Europese Commissie. Daarin werden de vissers uit deze landen niet temin quota’s toebedeeld, die aanmer kelijk groter waren dan in de eerste voorstellen van de «Commissie. Een belangrijke factor bij de opstel ling van de Engelse regering vormde het mislukken van de onderhandelingen over wederzijdse visserijrechten tussen de Europese Commissie en de regerin gen van Ijsland en Noorwegen. (Zie verder pag. 3) nemen. Met ingang van 1 januari zal men de periode waarover men aan spraak kan maken op deze dagen eerst moeten werken alvorens ze te kunnen „claimen”. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie heeft een brief gekregen van de Zwitserse journalist Martin Walzer, waarin deze de beloning claimt die was uitgeloofd voor de opsporing van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse Menten. Walzer kwam op de hoogte van Men- tens verblijf in de Zwitserse plaats Us ter via een Nederlandse vrouw, vermoe delijk een dochter van een van Mentens vroegere werknemers. Walzer gaf de tip door aan de hoofdredacteur van het weekblad Accent. Deze lichtte op zijn beurt de justitie in. Nederland in. De brief van de Zwitser blijft onder beheer van de minister van Justitie tot de hoogte van de beloning is vastgesteld. Voortzetting van nog een gieterij van Werkspoor, die in Hengelo met 300 men sen, hangt aan een zijden draad. Als minister Lubbers van Economische Za ken niet bereid is hierin niet minder dan 60 miljoen te pompen, zal ook de slui ting hiervan onvermijdelijk zijn. Lubbers zal over de financiële steun die door de VMF de moedermaatschappij van Werkspoor is aangevraagd, binnen vier weken beslissen. Gieterij-directeur ir. L. van Egeraat heeft de 250 werknemers in Utrecht gisteren uit de doeken gedaan dat slui ting van een van de twee gieterijen, of die in Utrecht of die in Henglo voor de deur staat. Dezelfde medeling. met daar aan gekoppeld de melding van de ont slagen bij het arbeidsbureau, deed hij vanmorgen in Hengelo. Bij de VMF zijn al eerder dit jaar 300 arbeidsplaatsen verloren gegaan door de concentratie van Stork-Apparatenbouw op het terrein van het opgegeven Stork- Jaffa in Utrecht, de overplaatsing van Bronswerk in Amersfoort naar Utrecht en door de overname van het' Stork- bedrijf in Bergen op Zoom door Assel- bergs. De ondernemingsraad van Stork Werk spoor Gieterijen heeft vandaag ernstig bezwaar gemaakt tegen het aangekondig- de massa-ontslag bij beide bedrijven. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL De EEG-landen hebben zichzelf een maand extra tijd gegund om een regeling te treffen voor het ingewikkelde vraagstuk van de visserij in de tot 200 mijl uit de kusten uitgebreide visserijzone van de Europese Negen op Noordzee en Atlan tische Oceaan. Dat is het besluit, dat de negen EEG-landen maandagnacht namen na een uitputtend debat waarin de tegenstellingen tussen Engelsen en Ieren enerzijds GRONINGEN (ANP). Bij een brand in- een woning in het centrum van Groningen is vannacht een bejaarde man om het leven gekomen. Zijn stoffe lijk overschot werd pas gevonden toen de brand geheel geblust was. Het stoffe lijk overschot moet nog worden geïden tificeerd. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. Fed.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Israel verkeert ten aanzien van zijn binnenlandse politiek in een crisissitua- I tie, die een duidelijke afspiegeling vormt van de scheiding der geesten zoals die zich in het land de laatste jaren heeft voltrokken. Israel, een van de weinige parlemen taire democratieën in het Midden-Oos- ten, en zelfs de enige wanneer men het geijkte Westeuropese model daarvoor aanhoudt, probeert in zijn buitenlandse politiek twee zeer gevaarlijke klippen te vermijden. De ene klip wordt gevormd door het gevaar van totale isolatie in een wereld die op olie loopt. Het andere gevaar schuilt in een te vroeg, te bereid willig opgeven van strategische posities in de nog altijd in oorlogssfeer verke rende Middenoostelijke situatie, waar door het sluimerende Arabische verlan gen om de joodse staat van de kaart te vegen opnieuw zou kunnen worden op gewekt. Tussen deze twee voor Israel letterlijk dodelijke gevaren moet de Israëlische regering met instemming van een parle mentaire meerderheid haar doen en la ten bepalen. Rabin, de huidige premier, heeft tot dusver op de smalle basis van zijn Arbeiderspartij met steun van de zeer orthodoxe Religieuze Partij uiterst voorzichtig gemanoeuvreerd. Hij rea geerde daarbij meestal zeer gevoelig op de ontwikkelingen in de buitenwereld, behield de steun van de Amerikaanse regering en slaagde erin zelfs in de Libanese crisis koelbloedig en roerloos ieder gebaar te voorkomen dat zou kun nen worden uitgelegd als een blijk van betrokkenheid in de bloedige ontknoping die zich in zijn noordelijke b uurland voltrok. Intussen hebben de agitatoren in de door Israel bezette gebieden van de Jordaanoever en de Gazastrook niet stilgezeten. Ook sommige groepen ortho doxe joden roerden zich terdege en daagden Arabische tegenstanders uit door provocerende acties die de Moslims probeerden te kwetsen op h et uiterst gevöelige religieuze vlak. Rabin heeft zijn politie en leger meermalen moeten gebruiken, maar kennelijk de instructie uitgegeven dat zo min mogelijk arresta ties moesten worden verricht. Het bleef meestal bij relletjes die niet de door de provocateurs bedoelde consequenties hadden. De uiterst orthodoxe Religieuze Partij heeft begrepen dat zij van Rabin geen „sla dood”-politiek kon verwachten, dat hij en zijn partij geneigd zijn nieuwe vredesinitiatieven te nemen en dat de Israëlische politiek voor de nabije toe komst zeer sterk geïnspireerd zou wor den door de wil tot vreedzame oplossin gen van alle problemen, die oplosbaar zijn zonder Israels onafhankelijke be staan in gevaar t e brengen. Voor de orthodoxen gaat dat echter op capitula tie lijken. Zij hebben de coalitie moed willig laten scheuren en de val van Rabin bijna onvermijdelijk gemaakt. Op deze manier zal Israel een nogal schokkende, maar misschien verhelder ende politieke crisis o ndergaan, waarin een nieuwe democratische wilsvorming mogelijk zal zijn om krachten te verga ren voor een nieuwe confrontatie. Gouverneur Bob Straub van de Amerikaanse staat Oregon heeft aan de kerstman gevraagd zich metterwoon te vestigen in zijn staat, omdat hij er welhaast zeker van is dat het milieu er niet door geschaad zal worden. In een brief aan „Santa Claus” schreef Straub dat hij de laatste twee jaar ijvert voor het aan trekken van industrieën naar zijn staat, die lief zijn voor het milieu. „Met dit in het achterhoofd”, aldus de gouverneur, „nodig ik u vriendelijk uit uw industrie van de Noordpool te verleggen naar Oregon”. Straub zou geen politicus zijn als hij aan de uitnodiging geen voorwaarde had verbonden: „Ge zien het feit dat uw naam op aller lippen is en u populair bent, moet u mij beloven u in 1978 niet kandidaat te zullen stellen voor het gouverneur schap”. Slechts een van hen, een Rus, kwam bij de synagoge aan.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1