dit nog Afgewezen NS- sollicitant 1 COMPROMIS TUSSEN PROGRESSIEVEN EN CDA uitgebreid tot landmacht Milieugroepen eisen stop bouw Amer-centrale mag nog eens Onderzoek wapenaankopen verruiming van de wet gewetensbezwa- i Kamer, dat de uitslag van de stemmingen j over die verruiming morgenmiddag met „Menten kocht door justitie in beslag genomen beeldjes T I V Uitslag debat gewetensbezwaren nog zeer onzeker Itód W i WE ROTTERDAMSE ANTIQUAIR VERKLAART: Na vragen in Kamer Kerst in Huis ten Bosch c ƒ4 MMmhm PIN 7 55 WEERRAPPORTEN Okapi geboren Subsidiestop Record Cholera Executie M; dooi opg< De S gen zijn gevt gezc Afpersing bestraft Demonstraties Kopje onder Huurquote Heroïnevangst Kernwapens moeten weg Australische dollar Bevriezen Twee groepen Ronde Tafel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet blijft vasthouden aan een huurverho ging van 7 percent. De verwachting is daarom dat staatssecretaris Marcel van Dam van Volkshuisvesting morgen in het uiterste geval het onaanvaardbaar zal uitspreken over het amendement van de kant van het CDA Daarin wordt een huurverhoging van 8 percent voorge steld voor huizen die ouder dan vijf jaar zijn Voor huizen jonger dan vijf jaar gaat het CDA akkoord met 7 percent huurverhoging per 1 april volgend jaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De bijzondere Tweede- Kamercommissie, die een onderzoek mstelt naar de gang van zaken bij grote wapenaankopen, wil haar werkterrein uitbreiden. De commissie wil naast het onderzoeken van aankopen bij luchtmacht en marine, waartoe zij van de Tweede Kamer een opdracht heeft gekregen, ook de grote landmachtmaterieel-aanschaffingen onderzoeken. De commissie heeft een verzoek daartoe bij de Kamer ingediend. Is 5 H sr SS SS Sï WK BINNEN* EN BUITENLAND HET CDA OVER HUURVERHOGING [her weer Vooruitzichten voor donderdag.' Weinig verandering. geen mogelijkheid valt te voorspellen. ti n 0.1 19 De hoofddirectie van de NS is bereid om een nieuwe sollicitatie van betrokkene voor een hem passende beschikbare func tie in overweging te nemen. Minister Westerterp heeft dit gisteren geantwoord aan mevrouw van de Heem- Wagemakers (PPR) die hierover vragen had gesteld. regen regen regen geh. bew. regen regen regen geh. bew geh. bew. geh. bew regen regen geh. bew. mist regen geh. bew. mist 1. bew onbew. motregen onbew. geh. bew mist 1. bew. onbew regenbui mist 1. bew. zw. bew. regen zw. bew zw. bew geh. bew. onbew mist regenbui zw. bew 1. bew. regenbui zw. bew onweer 4 4 4 2 5 1 5 4 5 6 5 14 2 10 5 3 3 10 19 11 14 3 4 1 0 2 5 5 0 9 0.1 13 28 0 0.1 7 0 0 o o De WDër Pol de Beer, fel gekant tegen een huurverhoging met 7 percent, stelde de vraag: „Willen wij, zo kort voor de verkiezingen, bij de huurders in het gevlei komen of laten we ons leiden door wat werkelijk het belang van dé volkshuisves ting is?” DEN HAAG (ANP). Pieter Menten heeft de twee goudkleurige beeldjes die de rechter-commissaris mr. J. van Duu- ren vorige week dinsdag in de Blarieum- se villa in beslag heeft genomen, in 1959 of 1960 gekocht op de jaarlijke kunst- en antiekbeurs in Delft. Dit heeft de anti quair E. van Dam uit Rotterdam gisteren verklaard. Eerder had mevrouw Menten laten weten dat de beeldjes bij Van Dam zijn gekocht. De antiquair, geen kennis van de familie Menten, kon niet met zekerheid zeggen in welk jaar Menten de beeldjes van hem kocht. Hij herinnert zich echter wel om welke beeldjes het gaat. Volgens Van Dam komen de beeldjes niet uit Polen. Een deskundige had bij de inbeslagneming verklaard dat de beeldjes mogelijk uit Oost-Europa komen en inder tijd aan Poolse officieren ten geschenke werden gegeven. De Zwitserse regering beschikt nu over het uit Rusland afkomstige voor Menten belastende materiaal, dat de Nederlandse justitie zelf anderhalve week geleden uit de Sovjet-Unie heeft ontvangen. Deze documenten werden vanuit het Oekraïns in het Nederlands vertaald en daarna de afgelopen dagen in het Frans ten behoeve van de Zwitserse regering. Het gaat hier om de bouw van de Amer acht centrale voor de provinciale Noord- Brabantse elektriciteitsmaatschappij nv, PNEM. „Reeds geruime tijd wordt aan deze centrale gebouwd zonder dat door de PNEM officieel bij de provincie milieu vergunningen zijn aangevraagd”, stellen de drie organisaties. „Dergelijke vergun ningen zijn wettelijk vereist voor het mogen oprichten en uitbreiden van de centrale”. TILBURG (ANP) Drie milieuorgani saties, de stichting Brabantse Milieufe deratie, de stichting Natuur en Milieu en de vereniging voor Milieubeheer en Leef baarheid West-Brabant hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant ver zocht de uitbreiding van de elektriciteits centrale in Geertruidenberg te willen stopzetten. Mocht dit niet gebeuren, dan zullen de milieuorganisaties de officier van justitie inschakelen. In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is zondagavond laat voor de tiende maal een okapi geboren. De directie van Blij dorp is daarover zeer verheugd omdat de okapi - die in 1910 werd ontdekt - een uitstervende diersoort is. Men schat dat er in het wild nog maar vijftig exemplaren van over zijn. Eenzelfde aantal leeft in zestien dierentuinen over de hele wereld. Slechts drie van die tuinen - Bristol, Ant werpen en Rotterdam - houden zich bezig met het fokken van okapi’s. De naam van de jonggeborene is Walter. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO), die zich o.m. bezig houdt met het financieel steunen van wetenschappelijk onderzoe kingen, kan in het voorjaar van 1977 geen subsidies geven. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het ZWO dat tot zo’n maatregel moest worden besloten. De subsidiestop is noodzakelijk nu de over heid op de rijksuitgaven gaat bezuinigen. Zeven Japanners hebben een nieuw wereldrecord gevestigd. Ze slaagden erin 1.585 vliegers op te laten aan slechts één touw. Het vorige record was 1.435 vliegers aan één lijn en eveneens in Japanse handen. di z zzo zo ozo zo zo z ozo zzw z ono nno zo w.st. z ozo w.st. zzw wnw ozo nnw wzw zzo nno wnw w zzw n w.st zzw w.st. n w.st. zo w.st w nno nnw nw zo wzw 6 1 13 6 -0 10 13 14 -2 15 -9 7 17 13 -6 6 -2 3 3 2 1 3 1 4 1 4 3 4 9 0 6 5 -1 0 -6 -5 1 9 4 -2 6 6 8 -5 9 -6 8 7 9 -8 1 -3 12 8 14 0 0.4 0.1 I 0 4 2 01 0 0 18 0 o 0 0 0 De PvdAer Kombrink vindt dat het amendement van het CDA niet wezenlijk afwijkt van een verhoging van 8 percent. De socialist wees er nadrukkelijk op dat hoe gering de invloed op het prijsindexcij fer van 1 percent hogere huurverhoging ook is, „de kostenontwikkeling de huur verhoging moet rechtvaardigen”. Kom brink stelde dat er op dit moment geen aanwijzingen zijn op grond waarvan de „reële” 7 percent tot 8 percent moet wor den verhoogd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer blijft ernstig verdeeld over het voorstel tot Zeker drie mensen zijn tijdens een nieu we cholera-epidemie in het westen van Kenia gestorven. Er deden zich ruim 119 gevallen van cholera voor in een gebied op slechts 320 kilometer van de hoofdstad. In het afgelopen jaar zijn in het betrokken gebied zeker 300 mensen aan de ziekte gestorven. In Iran is gisteren een vrouw geëxecu teerd die aan het hoofd zou hebben gestaan van een guerrillabeweging. Ze zou zijn gearresteerd na een vuurgevecht met de politie. Gis lot VS van c voorl famil einde de o achte BI gen pese zijn heef Gun fere amt Ei b< lil w m oi Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis DEN HAAG (ANP). De jongeman die onlangs door de Nederlandse Spoorwe gen nul op het rekest kreeg tijdens zijn sollicitatie omdat hij voor de door hem beoogde functie te hoog gekwalificeerd werd geacht, mag het nog eens proberen. P: mer ges] ja di g< bi ei I h Staatssecretaris Van Dam vindt dat de kostenontwikkeling in de volkshuisves ting een verlaging met 1 percent van het huurverhogingspercentage toelaat. Naar zijn mening is een hoger percentage dan zeven onnodig en in strijd met het anti- inflatiebeleid van de regering. Scholten zegt dat 8 percent huurverhoging aanzien lijk gunstiger is voor de overheidsuitga ven. Hij becijfde gisteren bij de behande ling van de wijziging van de Huurwet dat met zijn voorstel bijna 140 miljoen gulden minder hoeft te worden uitgekeerd aan subsidies. De beperking tot luchtmacht en marine-aankopen was een direct gevolg van de beschrijvingen van de procedures bij die krijgsmachtonderdelen in het rapport van de commissie-Donner die de Lockheed-affaire onderzocht. De opdracht aan de com missie was beperkt gehouden tot de aankopen, zoals die in dat rapport waren beschreven. De nu voorgestelde uitbreiding van het onderzoek is min of meer een compromis tussen de voorstellen van progressieven en het CDA. Deze laatste vond dat niet alleen grote wapenaankopen onderzocht moeten worden, maar alle grote overheidsaankopen, bijvoorbeeld ook in de gezondheidszorg of op verkeersterrein. De progressieven daarentegen willen zelfs een parlementaire VAN DAM TEGEN COMPROMIS VAN en dan I De rechtbank in Amsterdam heeft giste ren een 27-jarige Amsterdammer wegens een (overigens mislukte) poging tot afper sing per telefoon veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke boete van duizend gulden. De man had eerder dit jaar een restauranthouder per telefoon gezegd hem twintigduizend gulden te betalen. Deed de restauranthouder dat niet, dan zou hij z„óp de Oosterbegraafplaats terecht komen”. Daartegenover staat een wijzigings voorstel van het AR-Tweede Kamerlid De Kwaadsteniet, gesteund door de progres sieve fracties, dat beoogt alle onoverko melijke gewetensbezwaren tegen de per soonlijke vervulling van de militaire dienst zonder meer erkenbaar te stellen. De Kwaadsteniet wil geen beperkingen, omdat de overheid volgens hem niet het recht heeft aan iemands gewetensbezwa ren voorwaarden te stellen. Verwacht wordt dat een eventuele afwezigheid van enkele Kamerleden mor gen bij de stemming over het amende ment de doorslag kan geven. „Op dit moment reken ik op een fifty-fifty- verhouding”, zei Scholten. Steun van enkele christen-democraten (een aantal KVP ers zit waarschijnlijk op één lijn met de regering) is voldoende om de 7 percent van Van Dam overeind te houden. Overi gens heeft AR-fractieleider Aantjes laten weten zeker niet op een kabinetscrisis te willen aansturen. ren militaire dienst. De scheidslijnen I lopen momenteel zo door de Tweede Weer In binnen- en buitenland Bij die stemmingen staan twee voorstel len tegenover elkaar. Het wetsvoorstel van minister Vredeling erkent de ernstige en onoverkomelijke gewetensbezwaren tegen de persoonlijke vervulling van de dienstplicht van degene die a). militair geweld waarbij hij door zijn dienst betrokken zou kunnen worden onaan vaardbaar vindt, danwel b). elk of een bepaald wapen dat binnen de NAVO voor-handen is onaanvaardbaar vindt. Aantal uren zon 9 tot 3 graden; minimum temperaturen omstreeks -1 graad; maximum temperaturen omstreeks 4 graden; kans op een droge periode van ten minste 12 uur 90 percent; kans op een geheel/droog etmaal 10 percent. Een Israëlische getuige had de Neder landse politie gewezen op het bestaan van deze beeldjes die mogelijk ook in het huis van Menten zouden kunnen staan. ■o" a» Het solidanteitscomité voor de joodse Russen gaat tot en met donderdag demon streren voor de Russische ambassade in Den Haag Ter gelegenheid van de joodse feest van het licht zijn sinds gisteren enige tientallen joodse Nederlanders aan het betogen in Den Haag De actie zal worden besloten met een bijeenkomst in het Con gresgebouw. Opnieuw is een Amerikaanse straalja ger van het type F-14 in zee gerold van het dek van een vliegdekschip. Dit keer gebeurde het in de Zuidchinese Zee. De Tomcat schoot te ver door bij een landing op het dek van het met atoomkracht aan gedreven schip Enterprise. De twee pilo ten wisten zich met de schietstoelen te redden. De huurverhogingsstrijd die nu al enke le maanden woedt met als twistpunt 7 of 8 percent huurverhoging, zal morgen zijn ontknoping krijgen. Te elfder ure is het CDA gisteren met een compromis geko men, een amendement van Scholten (ARP) en Cornelissen (KVP). Aanvanke lijk hielden de christen-democraten vast aan een algehele verhoging van 8 percent. Scholten heeft echter al van Van Dam, in een mondeling onderhoud, vernomen dat de staatssecretaris niet met de tussenop lossing van het CDA wenst mee te gaan. De ARP’er zou het niet verstandig vinden van de regering om met een onaanvaard baar te komen. „Komt de regering, even als twee jaar geleden, met een onaan vaardbaar, dan is dat een lichtvaardig gebruik van dat machtsmiddel”. Zowel minister Vredeling, als De Kwaadsteniet bleven gisteren, tijdens de derde discussie over dit onderwerp bin nen enkele weken, vasthouden aan hun standpunten, zodat de stemmingen van morgen de beslissing moeten brengen. In enkele maanden tijds werden ook illegale bouwwerkzaamheden opge spoord bij centrales in Den Haag en Nij megen. In Den Haag werd de verbouwing van een centrale door Zuid-Hollana stop gezet. De milieuorganisaties verzoeken GS van Noord-Brabant daarom de bouw van de Amer acht centrale onmiddellijk te willen stopzetten. De milieuorganisaties zijn van mening dat door de PNEM strafbare handelingen worden verricht. Ook op andere plaatsen in het land gebeurt het, zo zeggen zij, dat semi-overheidsinstellingen „er blijkbaar een gewoonte van maken met de wettelij ke voorschriften de hand te lichten. Voor al elektriciteitsmaatschappijen maken zich hieraan schuldig”. Kombrink voelt niets voor een huurver hoging van 8 percent met als doel het verhogen van de huurquote. „Waarom zouden mensen de stijging van hun reële inkomen niet mogen aanwenden voor niet-primaire levensbehoeften? Wie spreekt over dalende huurquotes, moet eerst vaststellen voor wie die huurquotes laag zijn en voor wie die zouden dalen”, zei Kombrink, die voorts opmerkte dat de daling van de huurquote al 15 jaar lang aan de gang is. „En ik geloof niet dat we daaraan automatisch de conclusie moeten verbinden dat dat niet goed is voor de volkshuisvesting op langere termijn, zoals het CDA doet”. De politie van het vliegveld van Helsinki heeft voor de tweede maal binnen een week een grote hoeveelheid heroïne in beslag genomen Zondag ontdekten poli tiefunctionarissen dat twee passagiers uit Singapore samen acht kilo heroïne bij zich hadden. Vorige week woensdag had den twee reizigers eveneens via Kopen hagen uit Singapore afkomstig samen twaalf kilo bij zich Tweeëntwintig Japanse atoomgeleer den en juristen hebben de toekomstige Amerikaanse president Carter en VN- secretaris-generaal Waldheim gevraagd alle Amerikaanse kernwapens uit Zuid- Korea te laten verwijderen. De VS hebben volgens de groep 700 kernkoppen in Zuid- Korea. De totale lading van al die kern koppen zou duizendmaal zo zwaar zijn als die van de bom die Hirosjima trof. Voor de derde maal sinds de devaluatie op 28 november is de Australische dollar zondag opgewaardeerd. Volgens een bekendmaking van de Bank van Australië is de devaluatie van 17,5 pet door de jongste maatregel nu op 13 pet gebracht. Het CPN-Tweede-Kamerlid Van het Schip diende een amendement in om de huren volgend jaar te bevriezen. Ook de huuraanpassing aan de kwaliteit van de woningen zou volgens hem volgend jaar niet door moeten gaan. „De regering moet ernst maken met het behoud van de koop kracht en een strak prijsbeleid. De rege ring kan dat op het gebied van de huren. Zij heeft hier volledig invloed op”, aldus Van het Schip. Volgens de PSP’er Van der Spek kunnen de huren volgend jaar met minder dan 7 percent worden verhoogd. Zo werden een week geleden de twee goudkleurige beeldjes goed verpakt door twee politiemannen uit de villa van Menten gehaald. enquête instellen na alle gebeurtenissen bij wapenaankopen. Dat is een veel harder middel dan het onderzoek door de bijzondere commissie: Gistermiddag heeft in deze commissie onder leiding van de KVP’er Van Amelsfoori overleg plaatsgevonden. Dat had tot gevolg dat de onderzoeksopdracht uitgebreid zou worden met de landmacht-aankopen. Een speciale werkgroep uit de commissie zal onderzoeken of het mogelijk is om een onafhankelijk, weten schappelijk onderzoek te laten instellen naar de gang van zaken bij grote overheidsaankopen in het algemeen. De bijzondere Kamercommissie zal na het kerstreces half januari officieel met haar werk beginnen. De commissie wordt opgesplitst in twee werkgroepen. Een werkgroep gaat haar werkzaamheden richten op de procedures die op het ministerie van defensie bij de aankoop van groot wapentuig worden gevolgd. Onder meer zal worden uitgezocht hoe de bestaande procedures functioneren en of wijzigingen noodzakelijk zijn. De andere werkgroep gaat zich bezighouden met het onderzoe ken van concrete wapenaanschaffingen. Deze werkgroep zal beginnen met die aankopen die in het rapport van de commissie- Donner werden beschreven. Dat waren de aanschaf van de Starfighter en de F-5 van de luchtmacht, alsmede de Breguet Atlantique-vliegtuigen van de marine. Daarbij zullen in een later stadium dan ook andere luchtmacht-, marine- en landmachtaan- kopen aan de orde komen. Rechter-commissaris Van Duuren zie gistermiddag dat de inbeslagneming slechts een voorlopige maatregel is en dat hij sinds kort op de hoogte is van de mogelijkheid dat Menten de beeldjes gewoon op de beurs in Delft heeft gekocht. Britse onderzoekers hebben een van Engelands meest geliefde legenden door prikt. De beroemde Ronde Tafel van de zo mogelijk nog beroemdere koning Arthur blijkt namelijk helemaal niet voor hem te zijn gemaakt. De veertiende-eeuwse koning Eduard de Derde blijkt de gelukki ge te zijn, zo hebben proeven met moder ne technieken aangetoond. Wel heeft Edu ard zich door Arthur laten inspireren toen hij de opdracht tot het maken van de tafel gaf. De koninklijke familie heeft gis teren in paleis Huis ten Bosch in Den Haag het Kerstfeest op tra ditionele wijze gevierd met het personeel en hun gezinnen. Op de bijeenkomst werd veel gezongen. Verder las konin gin Juliana het kerst-evangelie voor Tot slot schonken konin gin Juliana, prins Bemhard, prinses Beatrix en prins Claus chocolade melk in voor de aanwezigen. Prins Willem-A lexander hielp een handje. Het personeel ont ving na afloop een brood, een zakje snoep en een kalender. Scholten die namens het CDA sprak, is voorts tegen de 7 percent omdat naar zijn mening de zogenaamde huurquote (het deel van het inkomen dat aan huur wordt uitgegeven) te laag wordt. Hij pleit in het algemeen voor een verhoging van de huurquote. Wel wil hij een verlaging voor de kleine groep huurders die extreem veel huur moet betalen. Scholten vindt het gevaarlijk dat Van Dam van prognoses (de vooruitzichten van loon- en prijsstij gingen in 1977) uitgaat bij het vaststellen van 7 percent huurverhoging. „Het zijn prognoses met vraagtekens”, aldus Scholten. Woensdag 22 december. Zon- en maanstanden. Zon op 8.46 uur, onder 16.31 uur. Maan op 9.26 uur, onder 18.42 uur Waterstanden IJmuiden. Hoogwater 4.13 uur en 16.29 uur. Laagwater 12.21 uur en - uur. ST SS S3 W:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2