Vervroegde verkiezingen in Israel in mei of juni RABIN DIENT ONTSLAG KABINET IN Weer drie ministers voor kabinet-Carter Boekovski wil Overval op theeplantage in Rhodesié GUERILLEROS BESCHULDIGD Anne moet VAN MOORD OP ARBEIDERS voorkomen gevangenenruil Chili-Cuba Visserij overleg EG- IJsland vastgelopen „Propaganda CIA via boekenmarkt” WELLICHT AMNESTIE VOOR POLITIEKE GEVANGENEN BENOEMING BELL LOKT KRITIEK UIT GROTERE VRIJHEID GEWEREN I VOORBIJ DECEMBER DINSDAG 21 19 7 6 2 Meningen verdeeld "T en a e i 1 (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) Madrid De vijftien politieke gevangenen van wie de vrijlating door de ontvoerders van de Spaanse bankier Antonio Oriol wordt opgeëist, verlaten hoogstwaarschijnlijk met Kerstmis de gevangenis. De Spaanse regering wil ter gelegenheid van deze christelijke feestda gen een kerstamnestie afkondigen, waarover na grondige studie zou zijn beslist reeds voordat Oriol werd ontvoerd. De vijftien politieke gevangenen zouden onder deze amnestieregeling vallen, zo weten zeer gezaghebbende kringen m Madrid te melden. lar raft ities indse mon de in lodse enige 1 het >rden Con- ngst ilsinki n een he in i poli- irsuit ie bij I had- open- amen der alja- i het keer De ding aan- pilo- n te op ver die teel :oe- ien de o’n De er en. zitting. Zijn regering zal tot de komende als kabi- functie verkiezingen demissionair net in blijven. veg eer- ;tige VN- agd uid- ben uid- em- i als (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische pre mier Rabin heeft gis teravond president Katzir het ontslag van zijn kabinet aan geboden. In mei of juni volgend jaar zullen vervroegde verkiezingen wor den gehouden. Oor spronkelijk waren die eind november ’77 gepland. Rabin nam zijn besluit maandagavond na een korte kabinets- KR BINNEN- EN BUITENLAND triifel MINISTER RABIN Vraagtekens rond rol Van links naar rechts Jimmy Carter, Griffin Bell, Bob Bergland en Juanita Kreps. PRINSES ANNE 1 Ouwe truc, van ouwt Kolonel i l s l r v n n s e Gisteren bleven de vraagtekens over het lot van de ontvoerde bankier en voorzitter van de Raad van State nog even groot als voorheen. Een vruchteloze reis van twee familieadvocaten naar Parijs, dit week einde, vreemdsoortige mededelingen van de ontvoerders van Oriol en driemaal achtereen een officiële regeringsverkla- BRUSSEL (ANP) De onderhandelin gen over de visserijrechten die de Euro pese gemeenschap met Ijsland voerde, zijn voorlopig op dood spoor geraakt. Dat heeft Europees commissaris Finn Olav Gundeiach gistermiddag op een perscon ferentie besprekingen met de IJslandse ambassadeur in Brussel, Thomassen. Het was de vierde keer in evenzoveel jaar dat prinses Anne wegens overschrij ding van de maximumsnelheid werd aan gehouden De eerste keer was in septem ber 1972, de tweede keer een maand later en de derde keer in december vorig jaar Er werd toen geen strafvervolging tegen haar ingesteld LONDEN (UPI). Prinses Anne van Engeland, dochter van koningin Eliza beth en vrouw van kapitein Mark Phil lips, zal strafrechtelijk worden vervolgd wegens het overschrijden van de maxi mumsnelheid van 112 kilometer per uur op 27 november. Buckingham Palace heeft bevestigd dat de Rover met de prinses aan het stuur op genoemde datum werd aangehouden. „Wat nu gebeurt is een zaak van de poli tie” aldus een zegsman van het hof. In de auto van de prinses zaten haar man en een rechercheur. Later werden de mannen van de anderen gescheiden en meegevoerd naar een aangrenzende plantage. Daar moesten de arbeiders gaan liggen, waarna „de terroristen het vuur open den. Zeker 26 Afrikaanse mannen wer den gedood, en zeven gewond”, aldus het legercommuniqué. De 58-jarige Bell, een goede vriend van Carter en evenals de nieuwe president afkomstig uit Georgia, is rechter geweest van het federale hof van appel. De 55- jarige Juanita Kreps, de eerste vrouw in het kabinet van Carter, is vice-president van Duke University. Zij is een econoom op het gebied van arbeidszaken, lid van de New Yorkse effectenbeurs en commissa ris van diverse grote ondernemingen. De nieuwe landbouwminister Bergland is lid van het Congres voor de Democraten. Carter heeft nu elf hoge posten in zijn regering bezet. Er resteren nog zeven benoemingen, waaronder die voor defen sie. Verder zijn nog vacant functies als hoofd van de centrale inlichtingendienst (CIA) en hoofd van het federale bureau van onderzoek FBI, de Amerikaanse recherche. De benoeming van Griffin Bell tot minister van justitie heeft onmiddellijk aanvallen uitgelokt uit zwarte kringen, in het bijzonder van de vereniging voor de vooruitgang van gekleurden en uit libera le kring, die Bell verwijten, in de vijftien jaar, dat hij rechter is geweest in het zuiden van de Verenigde Staten, nimmer Volgens het hoofd van de politiè, Brian Thomas, in het district waar de moord is gepleegd, hadden de planta gearbeiders enkele maanden geleden opdracht gekregen het werk neer te leggen Volgens hem is de massamoord een represaillemaatregel van de natio nalisten omdat de arbeiders hun beval negeerden Aan de andere kant is de kracht van de populai re archeoloog Jadin juist duidelijke initiatieven genomen te hebben tegen rassenscheiding. MÜNCHEN (UPI). De Russische dis sident Vladimir Boekovski heeft gisteren gezegd dat hij hoopt dat een soortgelijke ruil als die welke hem zijn vrijheid ople verde, plaats zal vinden tussen Chili en Cuba. Een van de schrijvers van deze boeken zou ook vaker toespraken hebben opge steld voor de Britse oppositieleidster Mar garet Thatcher De auteur, Robert Moss, heeft onder andere een boek geschreven met de titel „Het marxistisch experiment in Chili” in opdracht van en uitgegeven door het bureau „Forum World Featu res”„ een in Londen met steun van de CIA opgerichte publicatie-dienst. Zowel radio Vrij Europa als radio Vrij heid, die worden geredigeerd door de Ver enigde Staten, richt zich tot Oost-Europa. LONDEN (DPA). De Amerikaanse geheime dienst CIA zou een aantui boe ken over politieke kwesties in Engeland hebben uitgegeven, als onderdeel van een tot nu toe onbekende propagauda-actie. Dit heeft het Engelse dagblad „The Guar dian” gisteren gemeld. dat hij een nieuwkomer in de politiek is, en hoe nieu wer, hoe groter zijn aan trekkingskracht. Ik zal u eerlijk opbiechten met welke verwachtingen ik naar deze film ben gaan kijken. Ik verwachtte dat we zouden mer ken dat de geportretteerden (het waren niet uitsluitend Nederlanders, er waren uit de oorlog ook wat Duitse militairen bij, en van na de oorlog wat geallieerden) in de loop der jaren mooier zouden worden. Mijn veronderstelling over het mooier worden van de gekiekte personen in de loop van de decennia stoelde ook op die grotere vrijheid, en vooral ook op de bete re voeding vergeleken met 60, 50, 40 jaar geleden. Ik heb mij bijvoorbeeld nooit aan de indruk kunnen onttrekken dat het hoc keyende meisje gemiddeld enkele decibel len mooier was dan het korfballende meisje. Waarom liet een meisje respectievelijk jonge vrouw zich in 1931 of 1943 dooreen bekende fotograaf in diens atelier naakt fotograferen? Om de foto mee te geven aan haar man die naar de Oost ging, of naar het Oostfront? In ieder geval is het denkbaar dat zij nog in leven zijn, of dat kinderen van hen nog in leven zijn, en dat zij zo’n ultra-kort optreden van zichzelf, of van mama, in een naaktscène (hoe decent ook) weinig op prijs stellen. „Dan zien we wel weer”, zei Kees Hin filosofisch. SALISBURY (Reuter). Het mili tair opperbevel in Salisbury heeft gis teren meegedeeld dat nationalistische guerrillastrijders zeker 26 Afrikaanse plantage-arbeiders hebben doodge schoten Bij een overval op een thee plantage m Rhodesië, bij de grens met Mozambique, zouden de guerrilleros de arbeiders en hun gezinnen hebben ontvoerd. >rp ral lij- de en er en in ld. it- :ig an atie llar een alië de ht. giste- ‘gens fper- drie ;enis- ir en zend een ■zegd alen. dan laats <3 n e it fi rn 10 >P [n »n te I De Britten, die nu voorlopig geen toe gang meer hebben tot de IJslandse wate ren, zullen daarvoor zeker compensatie vragen in de EEG-200-mijlszone die op 1 januari ingesteld wordt. De Europese commissie heeft daar al voorstellen voor Hij zei voorstander te zijn van het door gaan van ruiltransacties als die waarbij hij betrokken is geweest. Zo opperde hij dat de Chileense communist Jorge Montes zou worden geruild voor de Cubaanse politieke gevangene Huberto Matos. Afgelopen zondag zat ik met mijn doch tertje Sara van één jaar en zeven maan den in een poffertjeskraam waar ze geen beker melk verkochten en ook geen cho comel konden opwarmen (definitief afge keurd dus), toen Loe Lap daar binnen stapte met zijn schoonzoon en zijn twee jaar oude kleindochtertje Mirthe. Loe Lap, dat weet u waarschijnlijk, heeft enkele bloeiende zaken in dumpartikelen en vertelde dat zijn zoon op zijn 15e gezegd had „Ik haat het kapitalisme, maar ik bemin het kapitaal.” moordenaars” en hen met naam en toe naam genoemd. Gisteren schreven de Spaanse kranten over de^mogelijke inter ventie van buitenlandse geheime dien sten, zoals de CIA en de KGB. Betrouwba re gegevens staan echter niet ter beschik king, voor welke theorie of beschuldiging dan ook. door Nico Scheepmaker PLAINS. Amerika’s nieuwe presi dent Jimmy Carter heeft gisteren drie nieuwe ministers benoemd. Griffin Bell werd minister van justitie, Juanita Kreps kreeg de post van handel en Bob Bergland werd benoemd tot minister van landbouw. ring dat zij niet voor chantage door de knieën zal gaan, leiden de aandacht meer in de richting van de rol der ontvoerders dan naar het lot van de gekidnapte Oriol zelf. De Spaanse politie heeft via de tv een aantal mogelijke (linkse) verdachten al bijvoorbaat afgeschilderd als „typische De Rhodesische autoriteiten hebben ook in het verleden de guerrilleros vaak beschuldigd van moord op onschuldige burgers, zoals het dood schieten van drie rooms-katholieke missionarissen bij Bulawayo Een non. die ooggetuige van de schietpartij was, verklaarde toen dat de moorden wer den gepleegd door een guerrillastrij der Nationalistische leiders als Nko- mo en Moezorewa stelden toen de Selous Scouts, een Afrikaanse elite- eenheid van de regeringstroepen, ver antwoordelijk Welnu, van dat mooier worden door de jaren heen heb ik eigenlijk niets gemerkt. De mensen gingen er wat anders uitzien, maar dat was voornamelijk een kwestie van haardracht, brilvorm, kleding. En de enkele naakten die er tussendoor gestrooid waren, bleken in 1931 even naakt en aantrekkelijk als in 1943 en later. De veiligheidstroepen vonden de slachtoffers later en brachten de gewonden over naar het ziekenhuis in Wat de zaak-Oriol echter zo verdacht maakt, is het naar het Franco-tijdperk riekende scenario. De manier waarop de ontvoering plaatsvond, de „onmacht” van Spanjes politieke politie om „een paar linkse warhoofden”, die zij al sinds maan den van alle mogelijke wandaden beticht, op het spoor te komen; de duidelijke ver klaringen van de gezamenlijke Spaanse oppositie, uiterst linkse organisaties incluis, dat zij vanuit hun eigen inlichtin genbronnen geen geloof kunnen hechten aan de versie van de politie over het bestaan en het optreden van de Grapo; en bovenal het feit dat alleen de fascisten voordeel kunnen behalen uit de sinistere gebeurtenis; alles wijst in dezelfde rich ting. Premier Adolfo Suarez Gonzalez van Spanje heeft gisteren in Barcelona gezegd dat hij voorstander is van het geven van een nieuw statuut aan Catalo- nië dat haar autonomie vastlegt en van het Catalaans de tweede voertaal van de streek maakt, naast het Castilliaans meldt het persbureau AFP Suarez, die het woord voerde op een bijeenkomst van burgemeesters uit de provincie Barcelona, zei dat hij zou staan achter een „institutionalisering” van de regio Catalonië, waarvan het fundament de traditionele provinciale organisaties zouden zijn. Hij stelde voor dat het toe komstige statuut voor Catalonië wordt opgesteld door de „consejo general” van de provincie waarin alle gekozen overhe den verenigd zijn, waarna het ter goed keuring wordt voorgelegd aan het parle ment in Madrid Verwacht mag ook wor den dat de machtsstrijd binnen de Arbeiderspartij nu in alle hevigheid zal losbarsten. Minister van Defensie Peres heeft tot nu toe in alle talen gezwe gen. Maar hij en oud- minister van Buitenland se Zaken Abba Eban zul len zeker een poging doen de partij voor zich te win nen als in februari het congres van de Arbeiders partij wordt gehouden, waar ae lijsttrekker voor de verkiezingen zal wor den benoemd. Een van de onverwachte aspecten van het inmiddels ten val gebrachte kolonels- bewind van Papadopoulos en Patakos in Griekenland was, dat de bewapening in hun zesjarige regeringstijd sterk verwaar loosd werd Niet omdat zij zo anti militaristisch waren, maar omdat zij zo corrupt waren Een Griekse insider vertel de me dat Patakos bijvoorbeeld (die kale, zoals u zich herinnert) een grote hoeveel heid geweren naar Libië had verkocht, de kisten waarin deze geweren lagen opge slagen met stenen had laten vullen, en daarop, ter maskenng van dit feit, weer een laag geweren nad laten neerleggen deelde Thomassen aan Gundeiach mee. Dat betekent dat er geen sprake kan zijn van een overeenkomst tussen de gemeen schap en Ijsland voor het einde van het jaar en dat houdt tevens in dat na 1 januari geen EEG-vissers meer in de IJs landse wateren (200 mijl) zullen mogen vissen. Een uitzondering geldt voor Belgi sche en Westduitse vissers, omdat bilate rale overeenkomsten van deze twee lan den met Ijsland nog doorlopen tot na 1 januari. „In feite werden de 26 mannen gedood door een detachement zwarte huurlingen in het Rhodesische rege ringsleger ZIPA-troepen zitten de moordenaars achterna Er zijn sterke aanwijzingen dat de daders behoorden tot de beruchte Selous Scouts”, aldus het nationalistische radiostation. met drie ministers in de regering vertegenwoor digd, werd zondag door Rabin als coalitiepartner afgedankt, omdat zij eind vorige week voor een tegen de regering gerichte motie van wantrouwen stemde. Hin en Schippers hadden zoveel moge lijk vermeden om „bekende” Nederlan ders in hun portrettengalerij op te nemen, ten eerste „omdat onbekende mensen interessanter zijn” (zoals Kees Hin poneerde, maar dat is natuurlijk onzin, je kan hoogstens zeggen dat onbekende mensen niet minder interessant zijn dan bekende), en ook „omdat we wilden ver mijden dat de aandacht van de toeschou wers enkele seconden wordt afgeleid door het herkennen van een bekend iemand” (en dat is een veel plausibeler argument). Desondanks waren Peronne Hosang en Caroline Kaart nog door de zeef heen geglipt, doordat zij door de makers niet herkend waren. De beslissing van Rabin was gebaseerd op het feit dat een door de rechtse Likoed-partij ingediende motie van wantrouwen tegen zijn regering van daag door de Knesseth (het parlement) zou wor den aangenomen. Het kabinet-Rabin was zijn meerderheid in dat parle ment al kwijt door het verlies van tien stemmen van de Nationaal Reli gieuze Partij. De NRP. - Gisteren heb ik de première bij gewoond van een film van Kees Hin en K. Schip pers, die uit een 1250-tal portretten bestond van de portretfotograaf J. Mer- kelbach en zijn dochter Mies, die dit werk van haar vader na zijn overlijden over nam. In partjes van drie jaar, te beginnen bij 1913, kregen we niets meer, maar ook niets minder te zien dan deze portretten, die per stuk tussen de 2 en 3 seconden onder doodse stilte op het doek werden geprojecteerd en dus even de kans kregen om ons vanuit het onherroepelijk voorbije verleden recht in de ogen te zien. Voorbij, voorbij, voorbij. Het guerrillaieger ZIPA liet via zijn radiostation m Mozambique weten dat het niet verantwoordelijk is voor de moord. Een van de voornaamste verantwoorde lijkheden van het ministerie van justitie is het verzekeren van de toepassing van wet ten en justitiële beslissingen ten aanzien van de rassenintegratie, gelijkheid voor de wet van de burgers, bescherming van de minderheden, bescherming van de rechten van de enkeling en gelijkheid van onderwijs voor alle kinderen, zonder onderscheid naar huidskleur. De meningen in Israel zijn verdeeld over de In Israel heeft, anders dan in Nederland, een demissionair kabinet meer armslag dan een gewone regering. Het is hier niet de taak van een demissionaire regering om slechts de lopende zaken af te handelen. Een demissionair kabinet heeft dezelfde bevoegdhe den als een gewone rege ring, behalve dat er geen vraag of een vroegere verkiezingsdatum voor de Arbeiderspartij een voordeel dan wel een nadeel betekent. Een van de overwegingen van pre mier Rabin voor zijn spectaculaire initiatief is waarschijnlijk geweest om de nieuw opkomende centrumpartijen van prof. Jadin en generaal Sharon de pas af te snij den, aangezien deze par tijen zich nog in het eer ste stadium van organisa tie bevinden en derhalve niet op verkiezingen zijn voorbereid. Ik heb aan Kees Hin gevraagd of hij had stilgestaan bij de mogelijkheid dat deze 1250 kersverse, nieuwbakken Nederland se filmacteurs, voor zover in leven, niet allen even gelukkig zouden zijn met hun publieke optreden. Oemtali. Volgens het communiqué worden enkele arbeiders nog vermist. De laatste enormiteit die het publiek nu zou moeten slikken, is dat die „linkse warhoofden” bereid zijn om, terwijl de hele Spaanse politie op hen jaagt, met de ontvoerde Oriol in hun macht kalm te zitten wachten totdat de regering een tota le amnestie voor politieke gevangenen afkondigt. Gezien de onrust die er heerst onder Franco’s politie (verleden week vond er een nieuwe betoging plaats van agenten-in-burger, en men kan alleen raden naar wat zich achter de schermen afspeelt) moeten de belanghebbenden in een andere hoek worden gezocht dan nu gebeurt. In een telefonisch interview met radio Vrij Europa vanuit Zurich, zei Boekovski: „Mij schijnt mijn vrijlating in ruil voor de vrijlating van Luis Corvalan zonder pre cedent, niet alleen omdat de Russische regering voor het eerst duidelijk heeft erkend dat er politieke gevangenen in de Sovjet-Unie zijn, maar ook omdat, naar mijn mening, tot nu toe alleen de ruil van spionnen, dat wil zeggen de vrijlating en uitwijzing van buitenlanders, internatio naal gebruik is geweest” Het legerhoofdkwartier meldde voorts dat regeringstroepen de afgelo pen twee dagen twee guerrillastrijders hebben gedood, en een Afrikaan, die het nachtelijk uitgaansverbod over trad Pas in januari, als het IJslandse parle ment weer bijeen geweest is, kan het gesprek eventueel hervat worden, aldus politie in Oriol-zaak wijzigingen in de regering kunnen worden aange bracht, en ministers geen ontslag kunnen nemen. De rol van het parlement is miniem; slechts inge diende wetsvoorstellen kunnen worden afge stemd. Het belangrijkste element voor de buiten landse politiek is dat er formeel geen enkele bespreking is voor een demissionaire regering om onderhandelingen in Genève te voeren, of andere belangrijke beslis singen te nemen. Onwillekeurig kregen we het over de beide kinderen, en wat Loe Lap aan Mir the en andere kleine kinderen was opge vallen, zei hij, was dat ze tegenwoordig zoveel wijzer, slimmer, bijdehanter waren op die zeer jeugdige leeftijd dan bijvoor beeld zijn kinderen toen zij zo oud waren, en ook dan hijzelf en zijn generatie op de aanvallige leeftijd van anderhalf, twee jaar. Zijn verklaring daarvoor was dat dit te danken was aan de grotere vrijheid waarin de kinderen tegenwoordig opgroeien. Gundeiach liet er geen twijfel over bestaan dat het in het slop geraken van de onderhandelingen met Ijsland de gemeenschap met zorg vervult. Hij liet voorts duidelijk blijken dat het gesprek in de Europese ministerraad (ministers van Buitenlandse Zaken) dat gistermiddag in Brussel begon en dat voor een groot deel aan de visserijmoeilijkheden gewijd is, door hét voorlopig afspringen van de vis serij onderhandelingen met Ijsland bemoeilijkt zal worden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3