Knalfeest met wettelijke spelregels in raadsleden id Spannende turnwedstrijd selectiegroepen VSS Kabaret Ivo de Wijs niet bijzonder geestig DE R001J Progressief Velsen en PvdA buigen zich over opvolging van „Amnesty” op dreef voor klein publiek Bs ft ft iu ZAKEN LIGGEN NIET ZO EENVOUDIG IN PEN-GEBOUW V TUINHUISJE Inbraakje in de vishallen AFGEBRAND Schipbreukelingen na 19 dagen door tanker opgepikt BONT van Drie bloedproeven KI b Knalfeest Kerstboomfik PvdA aarzelt V I UITSTEKENDE MUZIEK EN TREFFENDE LIEDJES feestelijk gekleed Dat kan met uitgaan met Kerstmis? PLEIN 1945 *3, IJmuiden tel. 14074 den «en. Bepalingen VELSEN Voor vuurwerk- fanaten staan er weer heerlijke dagen te wachten. Over een week, om precies te zijn op maandag 27 december, mogen de daartoe ge rechtigde middenstanders de ver koop starten van alles wat „vuur werk” heet. Gillende keukenmei den, simpele rotjes, meer indruk wekkende donderslagen en een enorme variëteit vuurpijlen en ex ploderende vuurzeeverwekkers zullen als kostbare kleinoden wor den meegevoerd naar huis. Daar zal de buit nog eens met inachtne ming van alle mogelijke voorzich tigheid worden bekeken. Rond het middernachtelijk uur van 31 de cember op 1 januari zal het met even zo grote meedogenloosheid worden opgeofferd aan de vuur- en knalzucht van dit volk. Zo zijn we. Al jaren lang. in de van Zijn opvolger wordt vermoede lijk S. Schoonbergen uit Velsen- Noord. VELSEN Het raadslid C. Hoek van Progressief Velsen heeft in de afgelopen raadsver gadering aangekondigd zijn raadslidmaatschap neer te zul len leggen. Hij zal dit waar schijnlijk doen in de laatste raadsvergadering van januari. IJMUIDEN-VELSEN De IJmond gaat weer spelen met vuurwerk Kerstboomfikvuurtje stoken met brandweer en politie in de buurt Dat unie) Oudejaarsvuurwerk Miljoenen guldens ploffen in kleurige S'ërren uiteen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) per jaar wordt maandblad Amnesty van drie Bij de PvdA is over de opvolging van het raadslid I. Drukker nog geen onet tot iro- risis ver- per Ige- igen ige- oeten tage- at de van de De de iid >ij lie rste re lijk tie- de iad, en ge- er- oor ng. geen beter SANTPOORT. Tussen Santpoort en Haarlem, aan het Schoterkerkpad, is gis teren een gereedschapshuisje afgebrand. Toen de brandweer arriveerde, hoefden alleen de resten nog maar te worden nageblust. De eigenaar van het huisje is nog niet bekend. zeer „de ichti- plan !t de loon zen, hun ;en- rion ;nse eau de nde on- istig lan- :oen zijn Te- ogst izen A- de ?e- de de de op te ns er IJMUIDEN De plaatselijke afdeling van Amnesty Internationaal heeft gister avond in het PEN-gebouw een zoge naamde „schrijfavond” gehouden. Vooraf werd een film over politieke gevangenen en martelpraktijken gedraaid, genaamd „The Year of the torturer”. De publieke belangstelling voor deze avond viel bar tegen: amper twintig belangstellenden bekeken de film en nog minder mensen namen de moeite brieven te schrijven. Het was de tweede keer dat Ivo de Wijs, pianist Peter Nieuwint, Aggie Ter- lingen en Richard Fritschy in de IJmond waren met dit cabaret. In oktober ’75 traden zij op in Heemskerk, nog met een try-out. in dit voorjaar was de première en h et Velsense publiek viel dus een vlekkeloos lopende voorstelling ten deel. Na een matige opening met „Het ge luk” gaf „What ever happened” over ..het is lelijke mensendag” meteen de juiste weergave van de muzikale kwali teiten van dit quartet, waar vooral het pianospel en stem van Peter Nieuwint en de stem van Richard Fritschy deel aan hadden. Fritschy, die ook zo aardig bezong welke kick hij kreeg van het gaatje voor een ringetje in z’n oor. ..Nederlanders in den vreemde”, gezon gen door alle vier de leden samen, was ook zo’n voorbeeld van de betere teksten van Ivo de Wijs die de meeste tek- ippen. ening rege- I met ultra- Nu C. Hoek zijn plaats in wil ruimen, zal zijn partij, de PSP, voor de vervulling van de vakature moe ten zorgen volgens de afspraken. De eerste op de lijst is echter D’66-er Koreman en daarna volgen vier leden van de PPR. Pas de zesde man op de kandidatenlijst is de PSP toegedaan en dat is S. Schoonbergen. De vijf voor hem staande kandidaten zullen allemaal voor het raadslidmaatschap moeten bedanken om de afspraken na te komen. Een eerste oriëntatie binnen Progresief Velsen heeft uitge wezen, dat die bereidheid wel bestaat. Op maandag 10 januari zal Progres sief Velsen een vergadering beleggen om de opvolging te bespreken. gen drie zetels zou behalen, voor elke parij een. Toen men echter slechts twee zetels behaalde, viel J. Koreman van D’66 uit de boot. VELSEN. Vrijdagavond vonden in de Waterlcozaal te Driehuis onderlinge wedstrijden plaats van de turnselectie van de „Velser Spart Stichting” (VSS). Deze selectie, gestart in 1973, waartoe behoren jonge, talentrijke turnsters van af circa 9 jaar van de verenigingen Evenals bij andere politiekorpsen in Nederland houdt de Velsense gemeente politie er rekening mee dat met ingang van de komende dagen de vuur werk - meldingen toenemen. Meestal kwajon- genswerk waar men weinig moeite mee heeft. Voor zover de lieve jeugd bij het afsteken van hoofdzakelijk rotjes op he terdaad wordt betrapt loopt zij de kans dat het „speelgoed” in beslag wordt genomen en wordt gedeponeerd bij wat men pleegt te noemen de afdeling „bij zondere wetten”. Hoewel het meestal erg moeilijk is om te achterhalen hoe de jeugd in leeftijd hooofdzakelijk varië rend van 13 tot 16 jaar- aan het vuur werk is gekomen wordt toch gepoogd daar een onderzoek naar in te stellen. Een van de voorwaarden die winke liers. die aan de hinderwetbepalingen voldoen, moeten nakomen is dat zii zich strikt houden aan de voorgeschreven verkooptermijn en aan de wettelijk ge stelde leeftijdslimiet van 18 jaar. Wordt daar niet de hand aan gehouden dan lopen zij de kans hun verkoopvergun- ning voor goed te verspelen. De politie heeft echter de ervaring dat het voortij dig bezit en afsteken van vuurwerk een zaak is waar de gevestigde wederverko pers niets mee te maken hebben. Als de verwachtingen bewaarheid worden dan ziet het er naar uit dat het record van 25 miljoen gulden van verle den jaar dit jaar weer zal worden ver beterd. „Mede een gevolg van toch wel weer enigszins gestegen prijzen”, ver klaart een plaatselijke vuurwerkhande- laar die echter niet onder stoelen of banken steekt dat er reeds nu aanwij zingen zijn dat desondanks de belang stelling zeker niet minder zat zijn. Een goede formule om de verkoop van het vuurwerkassortiment te stimuleren is de verkoop van gesorteerde pakketten tegen een vastgestelde aantrekkelijke prijs. Jan Publiek heeft bij herhaling blijk gegeven voor dit soort aanbiedingen „ge voelig” te zijn. was ongeveer 6 miljoen gulden meer dan in het daaraan voorafgande jaar. Nederland slaat in de laatste week van het jaar van een puur devote kerstvie ring over naar een heksenketel van lawaai. Een heksenketel die wordt „ver kocht” als een stukje folklore. Aardig bedacht, maar nog net niet aardig ge noeg om de overheid er een aantal jaren geleden van te weerhouden de zaak te „regelen”. Als al het feestelijke en minder fees telijke geknal is weggestorven staat er nog een andere ludieke gebeurtenis te wachten. De traditionele kerstboomver branding. Al weer een gebeurtenis die in de loop der jaren zodanige vormen heeft aangenomen dat „leiding” noodzakelijk bleek. Die leiding wordt gegeven door de plaatselijke brandweer met assistentie van de plaatselijke politie. Op 3 januari kam de jeugd het sparregroen op ver schillende punten in de gemeente inleve ren. Dat kan vanaf 6 uur. Om 7 uur gaat de brand er in- De plaatsen waar het vuurvertoon de toeschouwers hoog stens een kwartiertje zal boeien zijn: Velsen-Noord op het terrein aan de Schulpweg; IJmuiden-Oost op het ter rein in de bocht van de Willsbrord- straat; Zeewijk. Op het terrein achter de flats aan de Orionweg; Santpoort, ter rein aan de Kieftendellaan tegenover de Berglaan. Mogelijk ten overvloede toch nog maar een herinnering. Met het afsteken van vuurwerk vallen er jaarlijks een aantal slachtoffers te betreuren. Lieden die door onvoorzichtigheid van zichzelf of andere verminkt verder moeten door het leven. En dan zjjn er onze huisdieren. Die houden helemaal niet van dat geknal. Ze zijn er doodsbenauwd voor. Niet verge ten. en echt hard te lachen, geestig was het niet. sten schrijft. „Haat” daarentegen („Oh, wat haat ik honden”) was net niel geestig genoeg om de ongein waar te maken die er over honden („strontma- chines’”) in naar voren kwam. Andere teksten waren spitser. „Een fijn gesprek” bij kaarslicht typeerde bijvoor beeld goed de onmacht van sommige mensen om naar elkaar te kunnen luis teren, terwijl ook het lied over de Tros, waarin van de programma’s van deze omroep („slechte negers zinken niet”) weinig heel bleef. Ook muzikaal was dit een van de betere. Dit geldt ook voor het solonummer „Wie” van Peter Nieu wint, over een in een detective beschre ven moord. Maar het lied „Oelepetoele” blonk uit. Hierin bezingt Aggie Terlin- gen hoe zij en haar echtgenoot wachten op een adoptiekind uit een ef ander arm land, omdat hij vindt dat er al kinderen genoeg zijn en zij geen zin heeft in de zwangerschap en de bevalling. Maar „zes pond zaligheid in een donzen nestje” is toch wel wat strubbelingen waard, dus wordt maar gewacht op „de volgende krat uit Vietnam”. Na dit alles was het lied „Achter de wolken is zonneschijn” een uitstekend slot. Het enorme volume wat toen uit deze vier kelen kwam, waarbij vooral Fritschy die haast huppelde de indruk wekte alsof hij nu pas echt de kans kreeg op maximaal volume mee te draaien, bracht pas goed de schwing in de zaal. Maar toch moest dat, weliswaar na een korte toegift voor het enthousias te publiek, het einde zijn. LOES DE FAUWE Om tot de opvolger van de heer Hoek te komen, moeten een flink aantal formaliteiten vervuld worden. De fractie van Progressief Velsen be staat uit drie samenwerkende partij en. PSP, PPR en D’66 Tijdens de formatie van de fractie tweeënhalf jaar geleden is afgesproken, dat bij het wegvallen van een raadslid de partij, waarvan dat raadslid lid is, voor de vervulling van de vakature mag zorgen. Daarbij was men ervan uitgegaan, dat men bij de verkiezin- beëindigd. In de praktijk komt er mees tal bitter weinig van terecht- n het erdag g in r be- ii dat Adventskapel. De Adventskapel van het Provinciaal Ziekenhuis is wegens een verbouwing enige maanden gesloten geweest. Donderdag 23 december, ’s mid dags 15.30 uur. zal de kapel officieel worden heropend. Financiële steun wordt in belangrijke mate verleend door de gemeente Velsen, maar ook de betreffende verenigingen, de ouders van de deelneemsters en de VSS dragen financieel bij in de vrij hoge kosten van deze turnselectie. De gemeentelijke dienst voor sport en re creatie geeft voorts o p velerlei gebied medewerking. Enkele keren per jaar wordt voor deze selectie een onderlinge wedstrijd georganiseerd, naast een deelname aan de sportuitwisseling met Bergisch Glad bach. De wedstrijd van vrijdagavond werd door zeer veel ouders en bestuurders van de verenigingen bezocht en dit in spireerde de meisjes kennelijk om zich tot het uiterste in te spannen. Er werd goed geturnd en de einduitslag bleef dan ook tot de laatste oefening onzeker Uiteindelijk werd het resultaat, waar het de voornaamste uitslagen betreft, aldus: Meisjes 9-11 jaar: 1. Loes van Laar (SBIJ) 35.20 p., 2. Barbara Bruggenkamp (TVS) 35.15 p„ 3. Annemarie Kramer (SBIJ) 34.35 p„ 4. Carolijn Mees (TVS) 33.55 p„ 5. Oriana Eelsing (TVS) 33.20 p. Meisjes 11 jaar en ouder: 1. Rita Krab (SBIJ) 38.40 p„ 2. Nancy Eelsing (SBIJ) 36.95 p„ 3. Marina Potter (SBIJ) 36.50 p„ 4. Mia Hamers (SBIJ) 36.20 p„ 5. Lineke van Urk (SBIJ) 36.00 p. Wie twijfelt aan de juistheid van deze spilzucht kan magelijk overtuigd worden door de cijfers die er waarachtig niet om liegen. Verleden jaar werd aan vuri ge feestartikelen voor niet minder dan 25 miljoen gulden stukgeschoten. beslissing genomen. De eerstvolgende op de kandidatenlijst is het oud- raadslid F. J. Grijzenhout uit Sant poort. Op zijn eigen verzoek heeft de heer Grijzenhout zich bij de afgelo pen raadsverkiezingen op een niet verkiesbare plaats laten zetten. Hij had er grote moeite mee om zijn dagelijkse arbeid als ambtenaar in Amsterdam te combineren met het raadslidmaatschap van Velsen Bij het vertrek van wethouder M. Roes- singh was hij de eerst aangewezene om de opengevallen plaats in te ne men, maar hij zag daarvan toen af en zo werd de heer Sanders benoemd. Bij het vertrek van wethouder Ocke- loen herhaalde de procedure zich en opnieuw trad de heer Grijzenhout terug, zodat mevr. W. Stek-Wijnberg in de raad kwam. Nu er opnieuw een raadszetel vacant is, heeft de heer Grijzenhout nogmaal in overweging genomen of het raadslidmaatschap met zijn werkkring te combineren is. Trekt hij zich opnieuw terug, dan is de eerstvolgende kandidaat op de lijst H. E. Wind. Sportbond IJmuiden. RK GV Velsen, TVS en TVIJ, traint onder supervisie van de VSS en heeft ten doel verhoging van het turnpeil in de gemeente Velsen. IJMUIDEN - Twee opvarenden van het Italiaanse jacht Prahuii zijn na ne gentien dagen te hebben rondgedobberd op de Middellandse zee opgepikt door de Liberiaanse tanker Tarek. Het scheepje van de beide mannen verongelukte op 2 december in bijzonder slecht weer. De beide overlevenden, de Italianen Deli Carbonari en Vincenzo Scotto, verkeerden na hun 19-daagse tocht in goede gezondheid. De Tarek heeft, na de mannen te hebben opgepikt, koers gezet naar For sur Mer in de buurt van Marseille. Het is .liet bekend of er zich meer mensen bevonden aan boord van het gezonken jacht. ,,De belangstelling valt erg tegen”, zei de heer B. Kruisselbrink, een van de organisatoren. „Ik denk dat de mensen te lui zijn”. De geringe belangstelling weerhield de organisatoren er niet van hen die wel de moeite hadden genomen te komen, van de nodige informatie te voorzien. Zonder alle gruwelijkheden die blijkbaar worden gepleegd, breed uit te meten, gaf de documentaire-film een redelijk beeld van de wijze waarop veel regimes politieke gevangenen bejegenen. Wellicht ten overvloede verklaarde De verkopers van „het spul” werden verplicht te voldoen aan een aantal bepalingen van de hinderwet. De opslag van het explosieve feestmateriaal werd onderworpen aan strenge eisen. De ver koop er van werd beperkt tot een be paalde periode die aan het moment van verbruik vooraf gin-g. Ongeveer een week voor de wijzers de laatste sekon- den van het oude jaar wegtikken gaat bij de winkelier de vuurwerkkast open. Op „de dag” zelf mag vanaf zes uur ’s avonds de brand er in. En hoewel de lol altijd van beperkte duur is kan het toch gebeuren dat notoire vuurwerkfanaten twee uur na het verstrijken van het spikslinternieuwe jaar nog niet door hun voorraad heen zijn. Officieel - dat wil zeggen wettelijk - behoort het knet- terfeest om twee uur in de vroege ochtend van de eerste januari te worden VELSEN. „Soms kun je de toe komst niet geloven, soms is de wereld een steenwoestijn, schep dan weer moed en kijk lachend naar boven: achter de wolken is zonneschijn”. Deze tekst was de basis van het programma „Achter de wolken is zonneschijn” dat het Kabaret Ivo de Wijs maandagavond voor een redelijk enthousiast publiek in de goed gevulde Stadsschouwburg bracht. Een programma waarin de conferences gelukkig beperkt bleven: de liedjes waren veel beter. Een programma ook dat vaak een glimlach opwekte, maar soms wrevel en zelden de neiging om hard te lachen, want bijzonder IJMUIDEN. Afgelopen nacht heb ben drie personen een bloedproef moe ten ondergaan omdat ze onder invloed van alcohol in hun auto reden. Het waren een 19-jarige IJmuidenaar, een 30-jarige Beverwijker en een 21-jarige inwoner van Velsen. een van de organisatoren vooraf nog eens dat Amnesty International zich het lot aantrekt van alle politieke gevan- gnen, zonder onderscheid te maken tus sen de verschillende machtsblokken. Niet in aanmerking komen mensen die gevangen zitten omdat ze geweld gebrui ken of predikten. Wanneer dergelijke mensen tijdens hun gevangenschap ge marteld worden, stelt Amnesty Interna tional daarentegen weer wel pogingen in het werk een menswaardige behandeling af te dwingen. Een van de manieren waarop de organisatie haar doelstelling probeert te bereiken, is het houden van „schrijfavonden”. In haar maandblad „Wordt vervolgd” schetst Amnesty steeds in het kort het lot van drie politieke gevangenen met daarbij de aanbeveling de desbetreffende regerin gen te bestoken met brieven. Het decembernummer diende gistera vond als uitgangspunt van de brief schrijven j. Beschreven werden de geval len van Malebelle Joseph Molokeng in Zuid-Afrika, Saiyid Abdul Hadi Shihab in V.R. Jemen en Jesus Pu Santos in Guetemala. Voor zover het lot van die drie mensen op dit moment nog te achterhalen is, zijn ze gevangen gezet zonder vorm van proces. Door het in „beleefde bewoordingen” schrijven van brieven naar de betreffende regeringslei ders of de ambassades in ons land hoopt Amnesty te bereiken dat ze zullen wor den vrijgelaten. Lezers die nadere informatie willen hebben van de plaatselijke afdeling van Amnesty International, kunnen terecht bij de heer B. Kruisselbrink, Zeeweg 241 in IJmuiden. Tel. 14314. IJMUIDEN. Vermoedelijk afgelo pen weekeinde, is in de vishallen inge broken. Uit een van de kantoren werd een doosje met ƒ50 gestolen. De inbre kers vernielden enkele ruiten om binnen te kunnen komen. In hetzelfde weekeinde is vanaf de Julianakade een motorfiets van het merk Zündapp ontvreemd. Het kenteken luidt: XH 97-55. L.. i’

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5