Opschudding over aanvraag voor 550 man R5 Fabriek sluit: Ople Kerstdagen Nieuwjaarsdag Kaars is erg in trek gaan er weinig mensen op reis. Daarom rijden er op die twee dagen wat minder treinen. Op Oudejaarsavond rijden er na 21.00 uur geen treinen meer. Scheepsoverleg EEG-Japan mislukt Saab beperkt autoproduktie 50 ontslagen OESO: tragere groei van wereldhandel ideaal voor vooruitgang Industriebond NW verlangt 99 99 Districtsraden discussiëren over concept-nota Engeland krijgt IMF-lening Verlenging regeling van achtergestelde leningen AKZO betaalt geen interimdividend Verdeling t Verrast Wereldbank leent aan Chili i WOENSDAG DECEMBER 19 7 6 '5- ECONOMIE 8 TOKIO (Reuter). De EEG en Japan zijn er gisteren ondanks acht uur praten niet in geslaagd nader tot elkaar te komen in de kwestie van de verdeling van de markt voor nieuwe schepen. De besprekingen zouden vandaag worden voortgezet, maar volgens Japanse zegslieden in Tokio is de kans dat het overleg een positief resultaat oplevert klein. AMSTERDAM (ANP). De Industriebond NW begint met zijn dismie traden een discussie over een concept-nota „Vijf jaren voor kwaliteit” van het bondsbestuur waarin uitgangspunten voor het bondsbeleid voor de komende vijf jaar zijn ontworpen. De ontwikke ling van de economie, in het bijzonder de werkgelegenheid is zwaarte punt daarin. Haal het testrapport met alle feiten bij uw Shell tankstation. Of vraag het even aan bij Shell Nederland Verkoopmij B.V., Antwoordnummer 175,Rotterdam- telefoon 010 - 69 6112. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De gisteren ontstane opschudding over een eventueel massaal ontslag van 550 werknemers en de sluiting der beide gieterijen van het VMF-concern is misschien voorbarig. Vol gens een zegsman van VMF is wèl per maandag 28 december een „formele ontslagmelding” te verwachten in verband met de nieuwe wettelijke bepalingen op dit gebied. Het overleg over de problemen bij diverse VMF-bedrijven is nog aan de gang en de raad van bestuur heeft geen concrete besluiten genomen. VMF Ontslagmelding is formeel (ADVERTENTIE) 163 c is ex- [edaan- A.SD. (ADVERTENTIE) De EEG vindt het nodig dat Japan de exportmarkt voor schepen eerlijk deelt met de veertien OESO-landen die zijn aangesloten bij de Associatie van Westeu- ropese Scheepsbouwers. Hetzelfde heeft de EEG onlangs tijdens een conferentie van de OESO in Parijs geëist. Op 9 december is een delegatie van de VMF-top bij minister Lubbers geweest Bij de beide bedrijven van Stork Werk spoor Gieterijen, in Utrecht en Hengelo, werken totaal 550 mensen. Gisteren meld den wij dat de gieterij in Utrecht met 250 man op de nominatie stond om gesloten te worden. Volgens Emminger, vice-president van de Westduitse centrale bank, verwachten sommige lidstaten van de OESO dat de wereldhandel volgend jaar sterker zal toe nemen dan zes a zeven percent. Gij wilde niet zeggen welke landen dat zijn. Hij merkte slechts op dat het secretariaat van de organisatie tot de conclusie is gekomen dat de groei volgend jaar duidelijk kleiner zal zijn dan dit jaar. om over deze kwesties te spreken. Tussen het mifiisterie en het concern was al enige tijd overleg aan de gang. De minister heeft bij deze gelegenheid aanvullende infor matie gevraagd, die hem inmiddels is gele verd. VMF wacht nu de reactie van de minister af. Overigens zou minister Lub bers vanmorgen in de Tweede Kamer antwoorden op vragen over de VMF- problemen. Mochten voor die datum nadere toezeg gingen van de minister in het kader van het bestaande overleg zijn gedaan, dan zal de melding niet doorgaan. Komen die er niet, dan zal het gesprek over de feitelijke ontslagaanvraag per 28 januari moeten beginnen. Maandag 28 december zullen ook de vakbonden over dit voornemen worden ingelicht. VMF vindt niet dat in strijd is gehandeld met afspraken en evenmin dat hiermee de minister onder druk wordt gezet. De overige VMF-problemen liggen in de volgende takken: zware apparatenbouw. DEN HAAG (ANP). Het Neder landse publiek heeft voor de komende feestdagen gul in de beurs getast voor de aankoop van kaarsen. Ten opzichte van vorig jaar is het kaarsenverbruik met vijf percent gestegen en de Neder landse Vereniging van Fabrikanten in de Kaarsenindustrie heeft berekend, dat er voor ongeveer 55 miljoen gul den is besteed aan kaarsen. De omzet van de kaarsenindustrie is zodoende enigszins verbeterd en dat geldt ook voor de export. DEN HAAG De mogelijkheid voor Nederlandse ondernemingen om tot een plafond van 500 miljoen gulden „achtergestelde leningen" te krijgen onder 100 percent garantie van het rijk, zal ook in 1977 van kracht blijven. De opbrengst van de huidige produktie is te klein in verhouding tot de kosten, waaronder de loonkosten, maar de heer Vos vindt dat de oorzaken daarvan moe ten worden opgespoord. Arbeidstijdverkorting als middel om werkloosheid te bestrijden zou onder andere kunnen worden uitgevoerd door overgang van vierploegen - naar vijfploe- genstelsel. De financiering van deze en soortgelijke maatregelen zou kunnen wor den begonnen met het jaarlijks uit de „ruimte” reserveren van een bepaald per centage. In de concept-nota wordt voorts voor gesteld arbeidsplaatsenovereenkomsten af te sluiten, in de eerste plaats met werkgevers, zonodig ook met de over heid. Die zouden in het algemeen moeten zijn gericht op verbetering van de kwali teit van de werkgelegenheid en op een betere verdeling ervan; in de collectieve arbeidsovereenkomsten zal een plaats voor de financiering van zo’n overeen komst moeten worden opgenomen. VIANEN (ANP). De Zweedse auto producent Saab-Scania heeft bekendge maakt dat de produktie van haar perso nenautodivisie in de eerste helft van 1977 zal worden verminderd met 12 percent. In de fabrieken van Saab in Zweden, Finland en België zal in de komende maanden 15 dagen werktijdverkorting worden doorgevoerd. De werkgroep verwzcht dat de Britse betalingsbalans gedurende de komende anderhalf a twee jaar een belangrijke verbetering te zien zal geven. Omstreeks 1978 zal het tekort omslaan in een over schot als gevolg van de inkomsten die de olie in de Noordzeebodem gaat opleveren. Bovendien zullen Engelands inkomsten uit financiële dienstverlening sterk gaan stijgen. Voor dit jaar wordt het tekort op de Britse betalingsbalans op anderhalf miljard pond sterling (circa 6,23 miljard gulden) geraamd. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Vijftig mensen zullen op 31 januari op straat komen te staan door de sluiting van de Bossche Capsule- fabriek. De sluiting van dit bedrijf, die aanvankelijk op 1 januari zou plaatsvin den, is 30 dagen verschoven. Van het 85 man tellende personeel zul len er 20 worden overgeplaatst naar het moederbedrijf in Rotterdam. Voor acht mensen is vervroegd pensi oen aangevraagd. Voor een aantal gastar beiders en zieken moet nog een ontslag- vergunning aangevraagd worden. De sluiting van de fabriek is toch een verrassing voor het Bossche industriële leven. De plannen bestonden om haar uit het centrum van de stad over te brengen naar moeten liggen op het behoud en de kwali teit van de werkgelegenheid, respectieve lijk op het behoud van de sociale positie in het geval dat de arbeidsplaats verloren gaat, zullen we op dit terrein onvermijde lijk vuile handen moeten maken”, aldus de conceptnota. Dat overleg met overheid en werkge vers zal onder andere betrekking hebben op het investeringsbeleid. Het is bekend, zei de heer Vos, dat de bond tot dusver een zeer sterke aarzeling heeft om bij struc tuurbeleid medeverantwoordelijkheid te dragen voor de economische ontwikke ling van bedrijven en bedrijfstakken. De gehele berekening van de „ruimte” (waarbij de overheid als minimumdoel- stelling handhaving van koopkracht in haar beleid moet opnemen) zou volgens de concept-nota anders moeten geschieden, gezien de mindere groei die wordt ver wacht en dat die de concept-nota op de voet van „fijn is anders” ook voorstaat. Otmar Emminger, voorzitter van werk groep drie (betalingsbalansen) van de organisatie, heeft dit gisteren meegedeeld in Parijs waar een dag lang studie is gemaakt van de vooruitzichten voor de ontwikkeling van de betalingsbalansen van de 24 aangesloten industrielanden. .50 ,30 ,50 .60 .00 30 .00 .00 ,70 50b .00 .50 ,75 .00 .20 ,30 ,50 ,00 ,50 ,30 ,50 ,00 ,00 ,20 ,70 30 ,50 00 30 00 50 00 50 40 00 10 00 00 00a oo 00 00 50e 00 r oo 50 50 50 00 30 70 40b 50 50 00 10 00 10 50 50 00 50 50 00 50 00 50 00 00 20 OO oo 50 Ml 30 30 30 30 50 30 50 30 30 PARIJS (Reuter). De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) verwacht dat de groei van de wereldhandel volgend jaar zal afnemen tot zes a zeven percent, ver geleken met elf a twaalf percent dit jaar. Het concept vindt in de nota’s over de selectieve groei en over de één- percentsoperatie van het kabinet geen schets van een toekomst die waard is om te bereiken. De nota van de industriebond wil een vooruitgangsideaal, anders valt de drijfkracht van de economie weg en raakt de samenleving in ontbinding. Vast staat dat in de gieterij-divisie van het concern over 1976 een verlies van 15 miljoen gulden is geleden. Zij is een van de vijf takken van VMF waarvoor „aan passende maatregelen” moeten worden genomen, zoals personeelsinkrimping, steunverlening door de overheid en her structurering. Het VMF-concem boekte dit jaar op een omzet van twee miljard slechts 2,5 miljoen winst. Het Nederlandse gezin zal dit jaar gemiddeld 38 kaarsen opbranden tegen 36 in het voorafgaande jaar. Per hoofd der bevolking wordt dertien gul den aan het kopen van kaarsen besteed. De Nederlandse kaarsenfabri kanten (22 firma’s zijn bij de vereni ging aangesloten) stelt, dat de kleuren olijfgroen, mocca en rood het meest in trek zijn, maar de witte kaars van vroeger komt ook terug in de belang stelling. De prijzen van de kaarsen zijn ten opzichte van vorig jaar met ruim vijf percent gestegen, maar gebleken is, dat de consument dit aantrekkelijke artikel, ook al is het duurder gewor den, niet uit de weg gaat. „Wij hebben voor die aarzeling zeer goede redenen die nog steeds gelden. Nu in elk geval voor de eerstkomende jaren het accent in de belangenbehartiging zal Namens de EEG verklaarde de waarne mend directeur van het bureau voor industriële en technologische zaken van de Europese Commissie, Josephus Löff, dat Japan dit jaar 80 a 90 percent van de orders voor nieuwe schepen uit de landen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in de wacht zal slepen. Besloten is dat de OESO haar steun zal geven aan het Britse verzoek om een f lening van 3,9 miljard dollar van het Inty- emationale Monetaire Fonds (IMF). Hij zei dat men het er in de werkgroep over eens was dat de economische maatregelen van de Britse regering de juiste richting aangeven. Niettemin toonde men zich bij het ministerie van economische zaken enigs zins verrast over de gang van zaken, waarbij de gieterijdirecteur zou hebben gezegd dat een steun van 60 miljoen nodig zou zijn. Het wordt uitgesloten geacht dat de NEHEM voor 28 decmeber al antwoord zou hebben op de vragen met betrekking tot de sanering van de giete rijen. Bekend is wel dat VMF-leiding haast heeft met het oplossen van de moei lijkheden, gezien de financiële situatie van het bedrijf. Drs. P. J. Vos, hoofd afdeling sociaal- economische zaken van de bond, die het concept in zijn eerste vorm ongeveer een half jaar geleden heeft opgezet, heeft in gesprekken met persvertegenwoordigers met nadruk gezegd dat het laatste woord met de concept-nota geenszins is gespro ken^ Het huidige concept biedt een momentopname van de discussie tot nu, zoals die o.a. met de bezoldigden van de bond is gevoerd. De komende gesprekken over de nota met de distrcitsraden, ont wikkelingen op economisch en op politiek gebied in de komende maanden, zullen de inhoud van het nu voorliggende concept kunnen wijzigen. De bondsraad van de Industriebond NW zal er in het komende voorjaar zijn aandacht aan geven. In juni van het volgende jaar zal worden nage gaan hoe de stand van de ontwikkelingen is. Minister Duisenberg van Financiën deelde dit gisteren mee in de Eerste Kamer De achtergestelde leningen zijn bedoeld voor in principe gezonde en goed geleide ondernemingen, die een aantoon bare behoefte hebben aan versterking van risico dragende middelen. Tos dusver is in 35 gevallen op een aanvraag een positieve beslissing genomen, aldus Duisenberg. In 29 gevallen zijn de contracten al afgeslo ten, tot een totaal bedrag van 190 miljoen. Met inbegrip van nog in behandeling zijn de gevallen beloopt de regeling nu al een bedrag van rond de 300 miljoen gulden ARNHEM (ANP). Akzo zal over 1976 geen interimdividend uitkeren. Hoewel hiermee niet vooruitgelopen wordt op een fondsei. Elf van de dertien leden van de Organi satie van Olie Exporterende landen OPEC hebben, zoals bekend is, besloten hjun prijzen volgend jaar in twee fasen met vijftien percent te verhogen; Saoedi- Arabië en de Verenigde Arabische Emira ten houden de verhoging op vijf percent voor het gehele jaar, De bond wil, volgens de concept-nota onder meer, in sterkere mate in zijn beleid medeverantwoordelijkheid uitdrukken voor het totale sociaal-economische beleid, door het zoeken van overleg met overheid en werkgevers over werkgele genheid en collectieve voorzieningen. Het gaat de bond daarbij om omvang, verde ling en kwaliteit van de werkgelegenheid en om omvang, inhoud en financiering en collectieve voorzieningen. Bij dat overleg zal de bond tevens zijn opvattingen inbrengen over de selectieve economische groei. De besprekingen gingen ook over de mogelijke gevolgen van de prijsverhoging van ruwe olie in het komende jaar. De deskundigen kwamen echter tot de con clusie dat het nog te vroeg is daarover iets met zekerheid te zeggen. Volgens een schatting van de OESO stijgen de kosten van de invoer van ruwe olie in de indus trielanden met elk percent dat de prijzen van ruwe olie omhoog gaan circa één miljard dollar. Volledige en volwaardige werkgelegen heid, selectief investeringsbeleid, verbete ring van de collectieve voorzieningen, rechtvaardiger inkomensverdeling en tenslotte inkomensgroei zijn de vijf hoofd doelstellingen, maar niet noodzakelijker wijs in de genoemde volgorde. echnische raten val- ersen. De dit moei- euvel de j aan 57Jtl w 65, SD 8,71 6« 156» 16,71 69,10 39,10 114)» 98,74 114,5» 1,71 22«t« 38» 7J0 11950 4520 7720 w 63,10 67.00 4650 60.00 46,00 104,00 206» 126,70 144,00 26,00 128,50 76» 193,00 65,00 66,00 56,00 5630 4» 34» 685,00 55J» 73» 80,50 «n 2030 170,001 32.80 60,00 87» 8130 57,00 2,4» 106,00 14620 157» 87,00 22030 63,00 7850 159,60 166,00 35,00 190,50 83, 106» 73» 39,0» 9420 111,00 93* 67J0 244,00 33,» 155.» 248,00 18630 72* 41,» 57, 300,(0 213,» 106» 470,» De kaarsenimport vertoont een dalende tendens. Het aandeel van de buitenlandse kaars zal in 1976 waar schijnlijk nog 35 percent bedragen tegen respectievelijk 44 en 41 percent in 1974 en 1975. De kaarsenfabrikanten concluderen dan ook dat het Neder landse publiek weer meer en meer de voorkeur heeft voor het nationale pro- dukt. in Shell benzine zorgt voor zuiniger rijden Volgens de vereniging blijft, ondanks de gunstige invloed van de verkoop, de huidige situatie in de kaar senindustrie in ons land zorgelijk. Het economische beleid van de Britse regering heeft de instemming van „werk groep drie” van de OESO, aldus Emminger. Dat er problemen zijn die het voortbe staan van de gieterijen bedreigen, wordt bij VMF ook niet ontkend. Maar, zo wordt aangevoerd, op het ogenblik is het alleen m^ar de bedoeling het eventueel voorne men tot ontslag aan te melden krachtens de nieuwe wetgeving, die per 1 december van kracht is geworden. Dit houdt in dat melding van massaal ontslag een maand van tevoren moet worden gedaan. Dat zal dan ook per 28 december gebeuren, opdat vakbeweging en het arbeidsbureau niet worden overrompeld. WASHINGTON (AP) Met toestem- i ming van de Verenigde Staten heeft de Wereldbank gisteren gestemd voor twee leningen van in totaal 60 miljoen dollar aan Chili, ondanks oproepen van negen Amerikaanse Congresleden die vinden dat geen hulp moet worden gegeven aan „dergelijke onderdrukkende regimes”. Zegslieden zeiden dat vijf Scandinavi sche landen tegen de leningen stemden en dat vijf andere landen zich hadden ont houden van de stemming in de raad van directeuren van de bank De heer Vos zei dat het streven naar volledige en volwaardige werkgelegen heid het zwaarst weegt. Dat is een princi piële keus. De bond wil een grotere plaats voor de maatschappelijke waardering van „arbeid”. De bond neemt een voor zichtige aanloop, in het concept, naar het middel van arbeidstijdverkorting ter bestrijding van de werkloosheid, zei hij. In het gesprek van Lubbers met de VMF was ook de NEHEM (Nederlandse Herstructurerings Maatschappij) verte genwoordigd, die al geruime tijd werkt aan een plan tot herstructureering van de gieterij sector. Bij deze plannen waren tot dusver geen gieterijen betrokken die deel uitmaken van grotere concerns. De minis ter heeft nu aan de NEHEM gevraagd ook de Stork Werkspoor Gieterijen in de stu die op te nemen. zou namelijk blikprodukten gaan vervaar digen. Saab verwacht dat door deze maatregel de produktie van personenauto’s in 1977 gelijk zal blijven aan die van 1976, waarin ruim 90.000 voertuigen (een rekord overi gens) werden vervaardigd. De beperking van de produktie is het gevolg van de onzekere afzetmogelijkheden van dit automerk in Zweden en Engeland. fabrieken in Utrecht en Amersfoort (650 werknemers) en Velsen (350 man), waar afzetstagnaties zijn als gevolg van de eco nomische recessie. Werkspoor Sneek (110 man), waar men kampt met verminderde afzet aan de scheepsbouw en aan centra les. Dieselmotorenfabrieken Amsterdam (1700 man) en Zwolle (750 man), waar terugslag is door de scheepsbouwproble- men en de inkrimping van de visserijsec tor. Stork Plastics Processing Hengelo (300 man), eveneens conjuncturele terugslag. nei centrum van ue stau uvei te u volgend jaar nemen beslissing over het zou wordengevoerd Het bedrijf. zou gehouden dat geen slotdividend over 1976 J....* zal worden voorgesteld, aldus het con cern.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19