op wat West-Duitsland doet Milieuramp dreigt Opgravingen in Jeruzalem verplaatst EGYPTE EN SYRIË GAAN ZOEKEN NAAR MOGELIJKHEID VAN UNIE B Opnieuw arrestatie in zaak-Berbers „Nederland krijgt geen greep „Defensie Joego-Siavië versterken’ I ifl Tito: Ui f g - HANDBOEIEN OPNIEUW KRITIEK OP BENOEMING BELL OP JUSTITIE Studentenleiders in Pretoria veroordeeld Ria Beckers over kernakkoord Bondsrepubliek- Brazilië: DEMONSTRATIE EEN MAN 2 BINNEN- EN BUITENLAND WO E N S D A G I I 99 door Nico Scheepmaker sbeer dood nemen die een aantal van Carters eerdere benoemingen hadden opgewekt. lente vens lenst soon nten ieuw (Van onze correspondenten) DEN HAAG/BONN. „Het is onmogelijk dat Nederland greep krijgt op wat West-Duitsland doet. Dat wordt wel bevestigd door deze kwestie”. Zo reageerde Ria Beckers, PPR-lijsttrekker bij de komende verkiezingen, op de beslissing van West-Duitsland niet terug te komen op de leve rantie van acht kernreactoren en een opwekkingsfabriek aan Bra zilië. maal Vrij len die rgenti- der de de van verno- iuenos isident evolgd iden heeft larige een irtien it. De Strenger (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON De regering-Carter is vrijwel voltallig: gisteren heeft de nieuwe Amerikaanse president zijn kandidaten voor de posten defensie, volkshuisvesting en arbeid bekendgemaakt, een keuze die er kennelijk op was gericht veel van de controverses weg te I 4 - s. i v s trijfel Volgens PPR-voorzitter Wijnands van Kabinet Jimmy Carter Patricia Harris President Sadat heeft een uitnodiging aangenomen Toen Vladimir Boekovski na zijn aan komst in Zürich even kortstondig met de pers praatte, kon hij de afdrukken in zijn polsen van de handboeien nog laten zien. Zij werden pas verwijderd toen de Toepo- lev op zoveel duizend meter hoogte de imaginaire grens tussen de Sovjet-Unie en de rest van de wereld passeerde. Mis schien houden ze in Rusland veel van symboliek: in de Sovjet-Unie is de mens een geketende, daarbuiten is hij vrij man Ik kan me althans niet voorstellen dat zij deze krasse maatregel namen omdat zij vreesden dat Boekovski alsnog zou ont snappen. Waarheen? Naar Siberië? Naar Zwitserland en de atrice t een f van ensen kt bij n van legen- n drie i acht ns het r sloot open- n hun ulze is 'bevel- mtraal oor in hoog- strijd- r Haig, BELGRADO (Reuter). De Joegoslavi sche president Tito heeft gisteren in een toespraak verklaard dat zijn land de defensie moet versterken om „druk en agressieve dreigementen” af te wentelen. Tito zei niet waar de dreiging vandaan zou moeten komen, maar volgens waarne mers doelde hij voornamelijk op de Sovjet-Unie en andere Warschau Pact- landen. PRETORIA (Reuter). Een Zuidafri- kaanse rechtbank heeft gisteren negen zwarte studentenleiders veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot zes jaar Vorige week al had de rechtbank hen schuldig bevonden aan het organiseren van demonstraties ten gunste van het Mozambikaanse bevrijdingsfront (Freli- mo) in 1974. De regering moet volgens Ria Beckers besluiten om de uraniumverwerkingsfa- briek in Almelo niet uit te breiden. Vol gens haar treedt één van de ontbindende voorwaarden die de regering aan uitbrei ding heeft gesteld in werking. Zoals gemeld moet minister Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) met zijn Westduitse en Engelse collega’s gaan onderhandelen over de voorwaarden voor levering van verrijkt uranium. Carter: „Ik wil van zulke clubs geen lid zijn, maar ik kan de leden van mijn kabi net niet dwingen, hoewel ik hoop dat zij zich van dergelijke lidmaatschappen ont doen”. Volgens Carter is zijn vertrouwen in Bell absoluut en zal de man uit Atlanta een van de werkelijk grote bewindslieden op justitie worden. Hoogevest is West-Duitsland bezig de basis te leggen voor het aanmaken van atoomwapens door Brazilië. „Dat vinden we een ernstige zaak voor Zuid-Amerika”, zegt hij. De PvdA'er Ter Beek had de indruk, „dat er niets nieuws aan de hand is”. Over de leverantie van 2000 ton verrijkt urani um door URENCO, de verkooporganisa tie van het Almelose project, is volgens Ter Beek nog geen beslissing genomen. Nederland zal daar nog zijn veto over uit kunnen spreken. Voor Almelo hoeft de Duitse beslissing nog geen consequenties te hebben, vindt Ter Beek. „Ik neem aan dat in het overleg van minister Van der Eerder was al Pietro Michi, een 39- jarige tot Belg genaturaliseerde Siciliaan, aangehouden. Beiden hebben hun aan deel in de geruchtmakende ontvoering toegegeven. De belangrijkste verdachte, het brein achter de ontvoering, de 27- jarige David Hildesheim ook een Belg en niet een Nederlander zoals aanvanke lijk was gemeld is spoorloos. onderwijs en cultuur en andere zaken zullen bestuderen aldus Fachmi De nieuwe unie zal in fasen haai beslag krijgen Assad en Sadat hebben voorts gepleit vooi hervatting van de conferentie van Genéve over het Midden-Oosten met deelneming van de PLO, vóór maart 1977. Assad en Sadat hebben een beroep gedaan op de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie de voorzitters van de Geneefse conferentie hun standpunten en plannen voor vrede in het Midden-Oosten op basis van handvest en resoluties van de Verenigde Naties, uiteen te zetten De vrede m het Midden-Oosten, zeiden ze, moet zijn gebaseerd op Israëlisch vertrek uit alie bezette Aiabi sche gebieden en het toekennen van zelfbeschikking, soevereiniteit en onafhankelijkheid aan het Palestijnse volk. De PLO is volgens hen „enige en wettige vertegenwoor- ir-rav iron Lizif 13c» 1 tïvn un •zi’i olc Stoel ook het Brazilië-contract een rol zal spelen”, aldus de PvdA’er. Van het losgeld 50 miljoen Belgische francs, uitbetaald in biljetten van 1000 en van 5000 fracs, waarvan de nummers zijn genoteerd is niets teruggevonden. Vol gens procureur Piret is er geen enkele aanwijzing dat de IRA, de verboden Ierse guerrillabeweging, iets met de zaak te maken zou hebben zoals Britse sensatie bladen hebben gemeld. Sadat en Assad verklaarden dat zij vastbesloten waren 1977 te maken tot het jaar van stappen ter beëindiging van de Israëlische bezetting van Arabisch gebied en herstel in zijn rechten van het volk van Palestina, vooral zijn recht om een eigen staat te stichten „op de westelijke oever van de rivier de Jordaan en de strook van Gaza" De twee presidenten deden een beroep op staten die Israel hulp hebben aangeboden, daarvan terug te komen, aangezien die hulp „de bezetting van de Arabische gebie den sanctioneert en Israel aanmoedigt door te gaan met het stelen van de rijkdom der Arabische gebieden en het schenden van de mensenrechten en internationale ver dragen” Het doet denken aan wat Andrej Amal- rik vertelde over de keer dat hij per vlieg machine van het ene uiteinde naar het andere uiteinde van de Sovjet-Unie werd overgevlogen Een sjieke vlucht, want hij. de legerofficier, en de twee zwaarbewa pende soldaten die hem moesten bewa ken, hadden het vliegtuig voor zich alleen Toen Amalrik op 8000 meter hoogte even naar de WC wilde, werd een der soldaten voor alle zekerheid achter hem aange stuurd om iedere poging tot ontvluchting te voorkomen. Het cynische van het geval-Boekovski was, dat hij nog altijd gevangen werd gehouden voor het wereldkundig maken van de opsluiting in psychiatrische inrich tingen van gezonde dissidenten als Natal- ja Gorbanevskaja, Viktor Fajnberg, Pjotr Grigorenko, Ivan Jachimovitsj, Vladimir Borissov en Viktor Koeznetsov (wier uit voerige verklaringen hij opzond naar psy chiaters in de Verenigde Staten, Enge land, Canada, Israel en Nederland!), ter wijl alle genoemden inmiddels al, juist door zijn bemoeienissen, waren vrijgela ten. Fajnberg en Gorbanevskaja zijn zelfs al geruime tijd in het Westen! Boekovski fungeerde dus als een modern Barbertje: zijn gelijk was bewezen door het vrijlaten van die dissidenten, maar hij zelf moest toch blijven hangen, schuldig aan eigen waan. Men kan dus zeggen dat Leiden als één man achter Boekovski stond, zonder de waarheid al te veel geweld aan te doen Overigens was onze grote troef tijdens die demonstratie het schichtige optreden van het springpaard Vladimir Boekovski”, zo gedoopt door zijn eigenares Gertrude Hartman uit Drachten, die dit paard ook aan Boekovski wil schenken De tegen partij had dus een bijbel, wij hadden een paard. Uiteindelijk heeft het paard het toch gewonnen r van drie werd ■rhou- it. Via toela ngen mnist st. Na ikten- nden, nister >heim i juris- instel- tionaal uurlin- lan de te ont- De toespraak van de president was gericht tot de hogere krijgsschool in Bel grado, waar hij gisteren als eerste Joego slaaf een eredoctoraat ontving in de mili taire wetenschappen. Het leeen i, op een bijna buit 3u een .anda, men heft de ijgela- Id. Ze d was nstige Boe- KGB (D’66), i(PPR) Nijme- en van or een >en de ezond- er deze er op an de en. De stellers ■'orden 'at hin- Boekovski heeft in Zurich zijn dank betuigd voor de aandacht die men in Nederland aan zijn zaak had gewijd en vooral voor de uitnodiging van de Leidse Universiteit, op initiatief van Pauline Bonthuis. Weliswaar was Nederland niet, zoals in het geval van Andrej Amalrik, het officieuze „hoofdkwartier” van de acties voor Boekovski’s vrijlating - dat was in dit geval Engeland dankzij de acteur David Markham en Amnesty International - maar dankzij de Leidse Universiteit en het actieve comité Redt Boekovski van Henk Wolzak kwam Nederland ongetwij feld op de eervolle tweede plaats. gaarse irband n afge. in de Locar- ier om evrou- :t vorig sspaar- Hen en en zijn nd juli Hands want tus uit ze in Hildesheim was enige malen met zijn auto gezien in de buurt van de telefooncel in Anderlecht van waaruit de twee andere ontvoerders de familie Berbers opbelden. Via het nummer van de auto kon de identiteit van Hildesheim, wiens vader een zakenrelatie van de heer Berbers is, worden vastgesteld. hij was daarvoor hoofd van de afdeling voor onderzoek en constructie van het Pentagon. Carter moet nu nog één bewindsman benoemen: een minister voor gezondheid, onderwijs en sociale zaken. Vermoedelijk wordt morgen de advocaat Joseph Califa- no in die functie benoemd. Tito zei dat Joego-Slavië’s onafhanke lijkheid en veiligheid afhangt van de toe komstige kracht van de strijdkrachten, van binnenlandse stabiliteit en van de eenheid van het Joegoslavische volk. Voorts wees Carter dr. F. Ray Marshall aan tot toekomstig minister van arbeid. De 48-jarige Marshall is hoogleraar in de economie van de arbeid aan de universi teit van Texas en heeft zich gespeciali seerd in de werkgelegenheidsproblemen van minderheidsgroepen. Carter zelf onderstreepte zijn vaste voornemen om niet alleen te bezuinigen op de defensie, maar bovendien „lang zaam, voorzichtig, methodisch en na over leg met Korea en Japan de Amerikaanse troepen uit Zuid-Korea terug te trekken. Joanna Berbers (13 jaar) werd gevan gen gehouden in het huis van Murielle, in een straat in de Brusselse voorstad Anderlecht. Murielle heeft Joanna ook de doek met chloroform in het gezicht gedrukt, toen het meisje 50 meter van haar huis was verwijderd, op weg naar school JERUZALEM (Reuter). Archeologi sche opgravingen in Jeruzalem, die wer den verricht op de controversiële Tem pelberg, zullen worden verplaatst naar een gebied dat een kilometer zuidelijker ligt, zo hebben officiële Israëlische woordvoerders gisteren bekendgemaakt. Harold Brown was nog uiterst voorzich tig in zijn uitspraken, maar als een vrij blijvende mening omtrent de krachtsver houdingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten taxeerde hij dat de Amerikaanse strijdkrachten momenteel in staat zijn om te doen wat er van hen wordt geëist. Hij is bezorgd over de voort durende stijging van de Russische defensie-uitgaven in constante roebels, tegenover een daling van de Amerikaanse inspanningen in constante dollars. Hij hoopte dat besparingen op het departe ment van defensie zullen meehelpen de middelen te verschaffen voor de noodza kelijke uitgaven. De kerngroep (partijraad) van de PPR zal volgens de voorzitter in de beslissing van West-Duitsland alleen maar een bevestiging van zijn standpunt zien. De kerngroep nam zaterdag een motie aan om uit het kabinet te stappen als de Alme lose fabriek wordt uitgebreid. Procureur Piret onthulde gisteren nog dat een politieman vanaf het begin van de ontvoering in het huis van de familie Berbers in de Brusselse voorstad Sint Pieters Woluwe is geweest. Alle telefoon gesprekken tussen de ontvoerders en Joanna’s moeder zijn op de band opgeno men. De familie Berbers meende ook de stem van David Hildesheim te herkennen, maar de politie heeft daar in het begin van het onderzoek blijkbaar te weinig aan dacht aan besteed. Carter heeft gisteren opnieuw zijn keu ze van rechter Griffin Bell voor het minis terie van justitie moeten verdedigen. Bell’s kandidatuur stuit op zware tegen stand bij burgerrechtgroepen, maar Car ter verklaarde koeltjes dat zij geen exclu sief belang hebben bij de benoeming van een minister van justitie. Bell is lid van twee clubs, die noch zwarten, noch joden toelaten; moet hij zijn lidmaatschap opgeven? Achtera! blijkt dat de politie acht uur nadat Joanna was vrijgelaten al op bezoek was bij David Hildesheim. De ali bi s die deze opgaf bleken achteraf niet te kloppen zo vertelde de procureur (offi- Op de foto’s die we toen hebben geno men herken ik nog Henk Wolzak en zijn vrouw, de schrijver Maarten Biesheuvel. Jozien Driessen van het Rusland Bulletin, mijzelf en mijn vrouw, Elisabeth Fisher van de Alexander Herzen Stichting, rab bijn Abraham Soetendorp jr. (die zich niet alleen om joodse Russische gevangenen bekommert), nog een paar jongens uit Amsterdam geloof ik. en zegge en schrijve één Leidse student die Timmerman heette. ■■--*»* zou het daarmee niet eens zijn, en stren gere voorwaarden willen Zolang die er niet zijn weigert Den Haag zijn fiat te geven voor de leverantie van verrijkt uranium aan Brazilië via de URENCO-fabriek in Almelo. In dat pro ject wordt door West-Duitsland en Enge land deelgenomen. Een commissie uit de drie landen bestudeert op het ogenblik de problemen rond de leverantie aan Bra zilië. De toekomstige Amerikaanse president Jimmy Carter had begin deze maand laten weten dat zijn regering tegenmaat regelen zal nemen wanneer Frankrijk en West-Duitsland niet op hun exportbeleid van kerntechnologie terugkomen. Ameri ka vreest ernstige politieke moeilijkheden wanneer derde wereldlanden in staat wor den gesteld onderlinge twisten met atoom wapens te beslechten. Als voorbeeld geldt de situatie tussen Pakistan (kernleveran- ties door Frankrijk) en India, dat beschikt over een kernbom door toelevering van Canadese en Russische technologie en materiaal cier van justitie) Piret gisteravond. Toen de politie terugging naar het huis van Hildesheim was de vogel met zijn buit gevlogen Tweede man onder Brown wordt Char les Duncan uit Houston, een bankier en voorheen in Atlanta president van de Cola-Cola-maatschappij. Volgens de ver wachtingen heeft Carter geprobeerd zowel de zwarte bevolkingsgroepen als de vrouwenbeweging tevreden te stellen door een zwarte vrouw te benoemen tot minister van huisvesting: de 52-jarige Patricia Roberts Harris. Mevrouw Harris heeft niet minder dan dertig ere doctoraten, was eens „vrouw van het jaar”, was ambassadrice van de VS in Luxemburg en doceert rechten. Tussen kerst en nieuwjaar zal Carter zijn nieuwe kabinet bijeenbrengen, om na de inhuldiging op 20 januari goed voorbe reid aan het werk te kunnen gaan Toch is het interessant te bedenken dat „Nederland” die tweede plaats alleen maar dankzij een handjevol geïnteres seerden kon behalen. Zo herinner ik mij nog levendig de demonstratie die we op 29 maart 1974 voor de Russische ambassade in Den Haag hielden, met leu zen als „Boekovski vrij”, „Wij eisen vrijla ting van Boekovski” en „Als oud- verzetsstrijders zeggen wij u: de Sovjet- Unie is een rechtsstaat” op borden en spandoeken. „Een van de garanties waarmee Van der Stoel zou kunnen komen is al weg. Die garantie zou moeten zijn dat er aan lan den als Brazilië geen kerncentrales en een opwekkingsfabriek wordt geleverd”, aldus Ria Beckers. Brazilië heeft het ver drag tot niet-verspreiding van kernwa pens niet ondertekend. Op defensie komt de 49-jarige dr. Harold Brown, een kerngeleerde, die doceert aan de Technische Hogeschool van Califomië. Brown is al eens minister voor de luchtmacht geweest (1965-1969); (Van onze redacteur in Brussel, Jan Ger ritsen) BRUSSEL. De Belgische politie heeft een tweede verdachte gearresteerd in de zaak van het ontvoerde Nederland se meisje Joanna Berbers, die op 5 decem ber na vijf dagen gevangenschap werd losgelaten nadat haar vader 3,5 miljoen gulden losgeld had betaald. Het gaat om de 24-jarige Belgische verpleegster Murielle Florent. Frankrijk en West-Duitsland hebben onder sterke druk van de VS een forse stap terug moeten doen met hun export van kerncentrales en opwerkfabrieken aan derde landen. Frankrijk verklaarde maandag af te zullen zien van nieuwe contracten, West-Duitsland reageerde dinsdag met de mededeling dat dit alleen gebeurt wanneer de andere zes kemtechnologie-exporterende landen (Rusland, VS, Engeland, Frankrijk, Japan en Canada) dat ook doen. De door Frank rijk en Duitsland afgesloten akkoorden met resp. Pakistan en Brazilië worden echter normaal uitgevoerd. CAIRO (Reuter, UPI). Egypte en Syrië hebben gisteren besloten zo spoedig mogelijk een „verenigd politiek commando” op te richten dat de mogelijkheid moet onderhoeken van het één-maken van de twee landen, zo is meegedeeld door de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fachmi. Het besluit is de climax van een bezoek van drie dagen dat president Hafez el Assad van Syrië aan Egypte heeft gebracht, voor besprekingen met zijn Egyptische collega, Anoear Sadat. Egypte en Syrië waren al eerder één, maar hun in 1958 ondernomen fusie zakte in 1961 onder wederzijdse ver wijten en beschuldigingen in elkaar De Westduitse regering is van mening dat het met Brazilië afgesloten contract voorziet in alle controlemogelijkheden de fabricage van kernbommen onmoge lijk te maken. De Nederlandse regering Het besluit de opgravingen te verleggen naar een nabijgelegen helling is volgens de woordvoerder geen gevolg van de kri tiek die de UNESCO op Israel heeft gele verd. Arabische woordvoerders hebben Israel ervan beschuldigd door de opgra vingen aan de voet van de klaagmuur de heilige plaatsen van de Moslems te bedrei gen. Israëlische woordvoerders beamen dat er nog jaren gestudeerd moet worden om het archeologische onderzoek af te ronden. Het „verenigd politiek commando” zal een aantal com- vatten dip ppnmakine od de terreinen van nu vrijwel voltallig Het was namelijk een gemengde demonstratie: een drietal actieve commu nisten uit het oosten des lands, een al wat oudere heer en een echtpaar van middel bare leeftijd had dankzij de voorpublici- teit de lucht van onze demonstratie gekre gen en was ook naar Den Haag gereisd, met een eigen spandoek. Aardige mensen, daar niet van. ze hadden ook nog een in Moskou gedrukte bijbel meegenomen om aan te tonen dat er volop godsdienstvrij heid in de USSR was, maar in de overi gens vriendelijke discussie tussen hen en ons (want je staat daar maar een paar uur te niksen, tenslotte) kwamen we toch niet tot elkaar. Gelukkig waren we nog wel net in de meerderheid. De Liberiaanse tanker Argo Merchant is gisteren in tweeën gebroken, nadat hst 18.743 ton metende schip aan de oostkust bij Boston aan de grond was gelopen. Volgens officiële Amerikaan se zijde zal een milieuramp nauwelijks te vermijden zijn. .Ruim zeven miljoen liter is al in zee gestroomd. Er bestaat groot gevaar voor belangrijke visgron den, vogels en een recreatiegebied. Er zijn al tal van dode vogels aange spoeld op het eiland Nantucket. constitutionele zaken, defensie en nationale veiligheid, buitenlandse zaken, voorlichting, financiën en economie. vijf jaar gevangenisstraf, zes anderen zes jaar volwaardige partner aan het te hervatten overleg in Genéve kunnen deelnemen Israel wil dit niet. voor een bezoek aan Syrië op een binnenkort vast te stellen datum.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3