HOOGOVENS BRACHT DANK AAN EVERT VAN VEELEN Feiisena houdt vogelexpositie GONLAG, MAN VAN CULTUUR Over Umuiden gesproken voor elke pols. juwelier aronson Veldwachters Branden (3) VOOR PRISMA NAAR STREGO PRISMA Houten blokjes hoogovens Branden (1) Branden (2) VAN JONGSTE BEDIENDE TOT ALLERHOOGSTE BAAS Kort IJmondnieuws Opnieuw dak Eend opengesneden WOENSDAG 2 2 DECEMBER 1976 IJMOND imjaar enop! vuld I én f F. J. DRIESSEN B.V. Juweliers sinds 1776 Barteljorisstraat 1, Haarlem. Tel. 320300 door Jan van Baarsel BOEKHANDEL ERASMUS LANGE NIEUWSTRAAT 10 IJMUIDEN TEL. 02550-10034 IJMUIDEN Hoogovens IJmui den heeft officieel afscheid geno men van Evert van Veelen. De man die in 1927 als vijftienjarige knaap als jongste bediende van de afde ling boekhouding in dienst trad bij het bedrijf, waar toen zo’n 900 werknemers een stuk brood ver dienden, stond gistermiddag in een tot de laatste plaats bezette kan tine van het opleidingscentrum, als hoogste functionaris van ’t IJmui- dense miljoenenconcern in het fel- witte licht van de belangstelling. Woorden van waardering en een reeks waardevolle geschenken ver tolkten de gevoelens van alle groe peringen die ressorteerden onder het bewind van deze man. Evert van Veelen, sinds 1 januari 1975 voorzitter van de raden van be stuur van Estel NV, Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken NV en Hoogovens IJmui den BV. „Als wij vroeg op straat marcheren, in de pas en in de maat”. Dat was in de buurt van de sluis te beluisteren in het Umuiden van 1901. Er was een podium gemaakt van wat palen en ruwe planken. Daarop stonden de (weinige) leden van wat een mannenkoor moest worden, een koor zonder repetitieruimte, met een goedwillende maar zichzelf niet als de aangewezen man beschouwende dirigent. f Theun de Vries, I Dick Schaap, Siebe Rolle „Eene plaats van grooten omvang” 1876-1976, 100 jaar Umuiden en het Noordzeekanaal 39.50 mE (ADVERTENTIES) f 119,- f365- i t Van Veelen’s opvolger drs. J. D. Hooglandt verpakte zijn waardering in een ongedwongen ganzenbordspel (ADVERTENTIE) was Prisma Deze foto werd gemaakt bij de opvoering van de kinderoperette „Marsepeintje” onder leiding van Nico Gonlag (geheel achteraan op de foto). yclamen 250, St. (Reacties: schriftelijk bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”, telefonisch 023-378601). De heer T. C. Bakker te IJmuiden: „Wij beschikten vroeger over drie martiale veldwachters met kepi, cape en sabel en daarbij een grote Keizer Wilhelmsnor. Ze zouden wel broers ge weest kunnen zijn: Haak in Velseroord. Bosman in Oud-Velsen en Wagner in Velsen-Noord, toen nog Wijkeroog”. bijgebleven zijn noem ik die bij Jacob Keessie in de Vissering- straat, waarbij brandende kapokvlokken over de omgeving dwarrelden; de brand bij bakkerij Brouwer een vuurzee op de Bik en Arnoldkade, hoek Duinstraat; een brand in de Braam- straat waarbij de volgende dag de oorzaak nog te zien was een pan chocolademelk op het vuur; de brand bij garage Swier, destijds aan het Kennemerplein zeer opwindend gezien het brandbare materiaal”. De opvolger van de heer Van Veelen, drs. J. D. Hooglandt, had zijn afscheids speech verpakt in een ouderwets gezel schapsspel het ganzenborden dat de heer Van Veelen een aantal waarde volle prijzen (afscheidscadeau’s) oplever de. Een nieuwe voorzittershamer. Geschenk van de gaande man Van Veelen voor de komende man Hooglandt. IJmuidenaren. Een man als Gonlag leerde hun goed te zingen. GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM. TEL. 023-321915 boerên- >enekool 112-142, De heer C. J. de Goede te Umuiden: „Van de branden die mij Moderne kwaliteitshorioges. De heer A. Douma te Haarlem: „Herinneringen van omstreeks 1919 vanaf het „Klaphekje” rechts de Trompstraat in zag men tien huizen, vandaar naar de Frans Nagreboutstraat was niets, daar vandaan in de Trompstraat twee huizen, dan tot aan de Kortenaerstraat niets, vanaf de gashouder tot aan de Juliana- kade idem en rondom de watertoren ook nog niets. Wij gleden er 's winters met de slee van de duintjes af. De Julianakade had als eerste straat in Nederland geteerde houten blokjes”. Ten aanzien van de beslissing om vier jaar geleden met de Duitse Hoesch Wer- ke AG een samenwerkingsverband aan te gaan merkte de heer Van Veelen op: „De beslissing tot het aangaan van een fusie was een goede beslissing. Samen zijn we sterker”. Hij riep op om met volle kracht te werken aan de ontwik keling van Estel. het samenwerkingsver band van Hoogovens en Hoesch. Betreffende de huidige concurrentie positie ten opzichte van Amerika en Japan waarschuwde de heer Van Veelen UMUIDEN. Voliëre-vereniging „Fauna Feiisena” houdt van 22 tot en met 26 december een nationale tentoon stelling in de Van Ossendorpschool in Umuiden. In deze expositie van diverse soorten kanaries, tropische vogels en postuurkanaries zijn tevens onderge bracht de kampioenschappen van Noord- Holland van de speciaalclub van vorm en postuurkanaries. De heer W. de Vries uit Hoogvliet, secretaris van deze speciaal-vereniging, zal woensdagavond om 20 uur officieel de opening verrichten. De openingstijden zijn: woensdag van 20 tot 22 uur; don derdag van 10 tot 22 uur; vrijdag van 10 voor de bedreiging van Japan. „Het Ja panse aandeel van de wereldstaalpro- duktie bedroeg in 1970, 26,8 procent, in 1975 was dat al 35,1 procent”, aldus Van Veelen die vervolgens de regering ver weet de aardgasbaten niet te hebben aangewend ten behoeve van de inflatie- bestrijding- Vervolgens was het de scheidende functionaris zelf die een overzicht gat over de veelbewogen carrière die hij bij Hoogovens had opgebouwd. Hij toonde zich dankbaar voor zijn chefs die in de loop van de ja ren goede leermeesters waren geweest. sten worden gehouden in een nieuw kerkje aan de Helmstraat, de nog bestaande Doopsgezinde kerk. Met als organist iemand van een nieuwe ge neratie Gonlag: Nico, een man met grote capaciteiten en een evengrote bescheidenheid. Het moet veel moeite hebben ge kost hem in 1913 zover te krijgen dat hij bij de onafhankelijkheidsfeesten in IJmuiden de hoofdrol op zich nam van de naar Nederland terugkerende prins van Oranje, in een groot opge zet spel, waarbij IJmuiden een aantal uren lang Scheveningen werd. Een andere momentopname, in 1926 bij het vijftigjarig bestaan van IJ muiden: Gonlag dirigeerde bij de of ficiële ontvangst door het gemeente bestuur in Thalia een werkelijk groot koor: honderdvijftig zangers. Gonlag ontdekte talenten. Hij bege leidde hen zolang dat in zijn vermo gen lag, daarna bracht hij hen met de beste leerkrachten van ons land in contact. De verdere ontwikkelingen van zijn oud-leerlingen bleef hij voortdurend volgen, ook wanneer ze ver van Nederland een carrière op bouwden. Mstad Professor dr. E. H. van der Beugel schetste, in zijn functie van voorzitter van de raad van commissarissen van Estel, de bijzondere eigenschappen van de gaande man. „Helderheid, zin voor commercie, tactisch overwicht, grote rust en een ingebakken uithoudingsver mogen. De eigenschappen waarmee de echte ondernemer is begiftigd”, aldus de heer Van der Beugel. Gonlag was een groot man in het plaatselijke culturele leven. Hij plaatste degenen bij wie hij talenten had ontdekt in het zoeklicht. Zelf bleef hij als het even kon op de achtergrond. Maar als je hem daar opzocht en hem gelukwenste met het resultaat van al ?ijn werk dan pakte hij de uitgestoken hand met beide handen vast. Hij zocht geen dankbaar heid. Maar hij was er wel erg blij mee. worden, maar toch een bewijs, dat ons koor niet flauw is en dat er door studie ook een reuzekoor van te ma ken is.” Wie was die dirigent van het IJ- muidens Mannenkoor die de mannen van IJmuiden zover kreeg om bij een uitvoering niet meer te zingen van „als wij vroeg op straat marcheren”, maar een moeilijk werk met notabe- ne Franse tekst in studie te nemen? Nico Gonlag. De naam Gonlag was in het jonge IJmuiden bekend geworden toen ds. K A. Gonlag, Luthers predikant in Beverwijk, regelmatig van Beverwijk naar IJmuiden kwam om er gods dienstles te geven in de beginjaren van wat met een volle mond werd genoemd: „onderafdeeling van de af- deeling Beverwijk van den Neder- landschen Protestanten Bond”, opge richt op 18 januari 1884 met als plaats van samenkomst hotel Nom- mer Eén. Later zouden de bijeenkom- Een oud-IJmuidense die een grote carrière heeft gemaakt, ook in het vroegere Nederlandsch-Indië: „Op mijn achtste jaar kreeg ik voor het Met dank voor uit de lezerskring verstrekte bijzonderheden, in het bij zonder van mevr. J. van Houten- Kruger te Heemstede, mevr. C. Kroon-Kuneken te Haarlem en de heren W. Kaan te Hilversum, Th. Bosschert te Umuiden, P. Eriks te Haarlem en A. v.d. Berg te Over- veen). Het was Jungbacker die me kort voor de Tweede Wereldoorlog een merkwaardig schriftuur liet zien. Daarin bleek de gang van zaken in de eerste levensjaren van het IJmui- dens Mannenkoor te zijn aangete kend. Onmerking van de secretaris in het eerste jaarverslag, dat over 1909 dus: ..Door onzen Directeur werden ook nogal verscheidene stukken in studie genomen, waaronder ja zonder sm. (de puntjes zijn van de secretaris - JvB) nog wel één in ’t Fransch, wel een heel raar ding, want op de mu ziek kon alsmaar Cezar gezongen vooral met het oog op de mandenmakerij naast ons huis was dat erg gevaarlijk. Daarom moesten wij ons huis uit naar opa en opoe Ros, op die zaterdag- of zondagavond. Ik weet nog dat het heel laat was en dat we over de slangen heen door de kou gingen. Er was de volgende dag van de zaak van Jacob Keessie niet veel meer over”. 75- 500, larcissen 65-220, >en 155. Open huis Driehuis. In de r.k. kerk van Driehuis wordt eerste kerstdag van drie tot vijf uur ’s middags open huis gehouden. Er zullen kerstliederen ten gehore worden gebracht door het koor van het Ichthus-college, het jongeren koor van Driehuis en een kinderkoor. Samen op weg. In de reeks cursus sen van de samenwerkende kerken te Santpoort wordt donderdag 6 januari een begin gemaakt met een cursus „Le ven in verandering” onder leiding van ds. G. J. Rijks en met medewerking van dr. A. Vermeulen, secretaris van de r.k. kerkprovincie. De cursus wordt gegeven in het jeugdgebouw De Haven aan de Schipbroekenweg te Santpoort-Noord. De volgende bijeenkomsten zijn op 13 en 20 januari. Training softbal. De softbalafdeling van Terrasvogels begint maandag 3 ja nuari en volgende dagen weer met de zaaltrainingen. De vereniging heeft hier voor de beschikking over de zaal van de Bernard Alfrinkschool aan de Terrasweg te Santpoort-Noord. Kienen. Ten bate van de jeugd van de voetbalvereniging KIC in Velsen- Noord wordt donderdagavond om acht uur een kienavond gehouden om wild- prijzen en vele andere prijzen in cafe „Seven Seas” aan de Grote Hout- of Koningsweg 2b in Velsen-Noord. Volkskerstaang. Een interkerkelijke commissie heeft een kerstzangbijeen- komst voorbereid die woensdagavond half acht zal plaats hebben in de R.K. kerk te Santpoort-Noord. Medewerking verlenen Corinne Diederiks, declamatie, Marga van' Meulenaarsgraf, zang, een kindergroep en het fanfarekorps Wilhel mina. Onder de indruk van de vele blijken van oprecht betoonde belangstelling dankte de heer Van Veelen alle aanwe zigen. Hij wenste zijn opvolger sterkte en vertrouwen en liet zijn woorden vergezeld gaan van een passend ca deau een voorzittershamer. Gonlag was een geboren muziekpe dagoog, geen man van de massa maar van de persoonlijke benadering. Hij begon daarmee waar hij moest begin nen, in de kinderwereld. Vele lezeres sen bewaren uitstekende herinnerin gen aan de kinderoperettes waarin hij hen liet optreden. Een van hen: „Gonlag had een oneindig geduld en opmerkelijk veel tact. Hij heeft een groot aantal kinderen liefde voor de serieuze muziek bij gebracht. Het was een man die leefde voor de hogere cultuur, een man die het werk van Schuman, Chopin, Beethoven, Bach en Schubert liet waarderen.” Het zou in dit bestek te ver voeren alle activiteiten van Gonlag op cultu reel gebied zelfs maar aan te tippen. Genoemd is het IJmuidens Mannen koor. Vermeld moet beslist nog wor den het dubbelmannenkwartet dat onder zijn leiding nationale bekend heid kreeg. Zingen konden ze, de De heer J. Nat te Heemskerk: „Als geboren Umuidenaar (in 1902 op de Blikken Buurt) wil ik u ook enige herinneringen doen toekomen. Van de Blikken Buurt is mij niets bekend, daar wij al gauw zijn verhuisd naar de Visseringstraat, naast Jacob Keessie. Over branden gesproken, ik kan ze mij alle goed her inneren. Dat was dan het pand van Jacob Keessie, daarna dat van ons waarbij vier gezinnen dakloos werden, verder de brand bij de Zwaluw, Smit, Bosman en de opslagplaats voor materiaal van de mandenmakers in de Prins Hendrikstraat. Nadat wij enige tijd elders hadden gewoond trokken wij toch weer gauw naar de Visseringstraat, boven de klossenmakerij van Maarle- veld. Daar was altijd wel wat te beleven, zo dicht bij Cycloop" De heer D. Ros te Santpoort: „Ik kan me de brand bij Jacob Keessie goed herinneren. Deze had een manufacturenzaak in de Visseringstraat. De brand bracht de mensen van de hele omgeving op de been. De vonken vlogen namelijk overal heen en eerst orgelles van Gonlag, bij ons thuis in de Kanaalstraat, op het har monium. Hij gaf me ook pianoles: toen was ik niet meer te houden. En hij ontdekte de mogelijkheden van mijn stem. Ook mij heeft hij de liefde tot zingen meegegeven. Door de orgel- en pianolessen die ik van hem had heeft hij mij geleerd wat een rijkdom „de muziek” in het leven kan betekenen. Nu ik al een hoge ouderdom heb, 78 jaren, kan ik niet meer zingen, maar speel ik toch nog steeds piano. Als ik op mijn leven terugzie denk ik aan Gonlag terug met grote dankbaarheid: een man met een hart van goud, een zich nimmer op de voorgrond dringende musicus.” Prisma is 't meest veelzijdige merk met veel modellen en in alle prijsklassen. Al vanaf f 79,-. Het hard werkende, zich onstuimig ontwikkelende IJmuiden kreeg van buitenstaanders wel eens de karakte risering dat beschaving ver te zoeken was in dat nlaatsje bij de sluizen en de hallen. Een hard oordeel en een onjuist oordeel. Een man als Gonlag heeft aan generaties IJmuide naren de erfenis van zijn muzikali teit, zijn cultuur overgedragen. Even als zijn opvatting van bescheidenheid en vriendschap. In gedachten zien velen hem nog door de straten gaan, een grote, stevige man, altijd in het zwart gekleed, steeds een flambard dragend. In gedachten ziet men zijn kinderoperettes, in IJmuiden maar ook in Beverwijk. SANTPOORT In Santpoort is op nieuw het dak van een lelijke eend opengesneden. Ditmaal gebeurde het vandalisme aan de Rijksweg. Het is zeker de elfde keer dat een Deux Che- vaux met linnen dak het moet ont gelden in Santpoort, maar kans op aan houding van de dader(s) schijnt er nog steeds niet te zijn. Namens het Hoogovenpersoneel het de heer J. GelUk die de topfunctio naris dank zegde voor de bewezen dien sten. „Ik geloof niet dat een loopbaan als de uwe, bij Hoogovens ooit nog in de toekomst zal voorkomen”, aldus de heer Geluk. Op die Koninginnedag van 1901 zongen de mannen nog een tweede lied: „In dezen Vredenhof toeft mijn geliefde, in rust en vrede”. Daarmee hield het repertoire op. En na deze uitvoering hield ook het koor op te bestaan. Acht jaar later, op 9 januari 1909, traden de zangliefhebbers opnieuw aan., Nu werd er inderdaad een koor opgéricht, het IJmuidens Mannen koor. Met als een van de pioniers, evenals in Ï901, de man die voor het culturele leven van IJmuiden van grote betekenis is geweest, Jungbac ker. Over hem later meer. en zondag van 10 tot 17 uur- IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 Weekmarkt. De weekmarkt op ou dejaarsdag in Santpoort duurt i.p.v. 16.00 tot 13.00 uur.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7