Bonden: Italiaanse en Engelse toestanden niet uitgesloten OESO-landen minder gunstig nieuwe auto over gasvondsten Fiscale aftrek buitenlandse werknemers Linkse Chileense maakt melding van martelingen Wall Street herwon aan kracht BB ma beurs deze week NAM optimistisch NORIT.»— I Economische vooruitzichten voor Ontslag bij Van Gennep onjuist Citroen bouwt in Roemenië inderdaad prima stofzuigers inderdaad prima rhixers „Gepensioneerden maand eerder in verzekering” Uitspraak. RENTE BLUFT TERUGLOPEN Italië halveert belasting op vreemd geld Nederland MB Hl fe ■B VRIJDAG 2 4 DFCFMRER 19 7 6 ECONOMIE 17 )A ten RLANO (Door een medewerker) AMSTERDAM. Wall Street had dit keer een aantal dagen nodig om de nieuwe ontwikkelin gen rond de olieprijzen van de OPEC-landen te verwerken. Het feit dat Amerika’s grootste oliele- varancier Saoedi-Arabië zijn olie prijzen slechts met 5 percent gaat verhogen is voor het land van Uncle Sam natuurlijk een fikse meevaller. Velen hadden zich al op een prijsverhoging van 15 per cent ingesteld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vakbonden hebben na het eerste loonoverleg voor de nieuwe metaal-cao harde en langdurige acties aangekondigd, waarbij zoals ze zeiden, Italiaanse en Engelse toestanden niet uitgeslo ten moeten worden. Dit kwam nadat de werkgevers met een bod waren gekomen, wat neerkwam op een loonruimte voor 1977 van 5,5 percent. Hiervan trokken de werkgevers af 1 percent voor de verbete ring van de bedrijfswinsten, 1,75 percent voor incidentele loonsverho gingen, zoals promoties en 0,75 percent overloop van de f 30, die per 1 juli 1976 werd uitbetaald. Voor het gehele jaar, zo rekenden de werkgevers, was dan nog slechts 2,25 percent over. Daarbij wilden ze in geen geval praten over een automatische prijscompensatie. F Harde acties in metaal verwacht (ADVERTENTIE) rij een (ADVERTENTIE) irgen de ROME (Reuter). De Italiaanse rege ring heeft besloten dat de belasting, die op het ogenblik in Italië wordt geheven over de aankopen van vreemd geld op 27 december zal worden verlaagd van zeven tot 3,5 percent. Daarna zal er per week een half percent afgaan zodat de belasting op 13 februari geheel is afgeschaft, aldus een officiële bekendmaking in Rome. De toekomstige personenauto zal in West-Europa uitsluitend door de Citroën- organisatie worden verkocht en in Roe menië en de overige Oostbloklanden door een Roemeense organisatie. Dank zij dit nieuwe akkoord zal Citroën over enkele jaren, als de fabriek gereed is en de pro- duktie op gang is gekomen, beschikken over een nieuw model als aanvulling op het huidige gamma. Citroën verwacht, dat zij 50 percent van de totale produktie van de geplande 130.000 voertuigen per jaar in West-Europa zal kunnen afzetten. PARIJS (ANP). De Franse onderne ming Citroën heeft met twee Roemeense staatsondernemingen een overeenkomst getekend inzake de bouw van een nieuw industrieel complex in Roemenië, dat te zijner tijd een nieuwe middenklasse per sonenauto zal moeten gaan fabriceren volgens een concept van de Franse auto producent. De totale investering van het projekt bedraagt ongeveer 2,5 miljard Franse francs, waarin Citroën voor 36 percent zal participeren. Het is de 33-jarige Victor Toro, lid van het centraal comité van de illegale Chi leense beweging van linkse revolutionai ren (MIR), die woensdag naar de Cubaan se hoofdstad Havana vloog na te zijn uitgewezen door de Chileense regering. HAVANA (Reuter). Een linkse Chi leense leider heeft verklaard dat hij in Chili is gemarteld. Hij werd verplicht 37 dagen aan een stuk te blijven staan. Behalve dat hij zo’n lange tijd moest staan, werd hij ook geslagen en kreeg hij elektrische shokken toegediend. Toro werd in april 1974 gearresteerd en gedu rende de eerste tien maanden van zijn gevangenschap geblinddoekt. Toro verklaarde ook dat een van de leiders van de MIR. Edgardo Enriquez, door Argentinië in april is uitgewezen naar Chili, waar hij gefolterd werd. e kontak- /aring op „De FME probeert bepaalde ontwikke lingen te forceren, door voorzichtig te verwijzen naar een daling van de sociale premies. De werkgevers hebben ons rond uit laten weten, dat handhaving van de De werkgevers kwaïhen bij het eerste begin van de bijeenkomst met een door henzelf uitgevoerde enquête, waaruit bleek, dat de bedrijfsverwachtingen veel lager uitkwamen, dan het Centraal Plan Bureau aanvankelijk had gedacht. „Om deze desastreuze ontwikkeling tegen te gaan, zullen we in 1977 een begin moeten maken met het herstel van de bedrijfswin sten, om zo te proberen de bedrijfstak weer enigszins gezond te maken”, aldus FME-voorzitter A. Prins. DEN HAAG (ANP) Steeds weer ver beterde technieken hebben de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) zoveel kennis van de bodem onder ons land opgeleverd, dat zij er min of meer op rekent nieuwe gasvelden, zij het van klei ne omvang te vinden. Ir J. M. H. van Engelshoven, directeur van de NAM, heeft van dit optimisme blijk gegeven in Nammogram, blad van zijn maatschap pij. Er zijn in het afgelopen jaar tal van Van de buitengewone lasten moeten eerst de gewone drempelbedragen zoals die gelden voor de binnenlandse belas tingplichtigen worden afgetrokken) koopkracht voor de laagstbetaalden niet hun zaak is”, zei Leo Ester van de Indu striebond CNV. „Het bod van de werkge vers betekent een koopkrachtdaling van maar liefst 4 a 5 percent”, zei hij. boringen verricht, die of nieuwe velden aan het licht brachten, of bijdroegen aan vergroting van de bestaande reserves. Op het moment wordt jaarlijks onge veer 40 miljard kubieke meter aardgas in Nederland verbruikt. Als het ons nu gelukt, aldus ir. Van Engelshoven, ook in de komende jaren ieder jaar nog een aantal kleinere gasvelden van pakweg enkele miljarden kubieke meters grootte te ontdekken en in produktie te nemen, dan draagt dat ertoe bij, dat in Groningen (het gasveld van Slochteren) op de langere duur bezien een buffervoorraad kan wor den gévormd, waaruit de NAM hoopt nog vele jaren, in ieder geval tot ver na het jaar 2000 te kunnen produceren. Indien de benodigde vergunningen wor den verstrekt, gaat de NAM waarschijn lijk proefboringen verrichten in het Brou- werhavensegat en de omgeving daarvan. Aldus de Maatschappij. Hoe dan ook, na een aantal dagen van koersdruk en sterk teruglopende omzet ten herwon Wall Street in het midden van deze week zijn kracht van de afgelopen week. De omzetten stegen weer fors en ook de weg omhoog werd weer betreden. Het belangrijkste nieuws waarmee de VS thans te maken krijgen komt uit de kring van de nieuwe president die druk doende is zijn aanstaande kabinet in elkaar te De OESO zegt dat de vooruitzichten voor de 24 landen van de organisatie min der gunstig zijn dan eerder dit jaar werd voorspeld, maar toch kan niet gesproken worden van een recessie. „In de meeste Europese landen is de vraag tamelijk zwak”, aldus de prognose. „Economische overzichten wekken de indruk dat het vertrouwen de laatste paar maanden weer is af genomen”. De OESO-deskundigen voorspellen dat het bruto nationaal produkt het komend jaar met 6,5 percent zal stijgen in Japan, met 4,5 percent in de Verenigde Staten en met 3,5 percent in West-Duitsland. Gemid deld zal in de andere Westeuropese landen de stijging onder de 2 percent blijven. De OESO zegt dat de werkloosheid in de Verenigde Staten en Japan ongeveer op het huidige niveau zal blijven, maar in West-Duitsland en de rest van West- Europa licht zal stijgen. Voor 1977 voorspelt het rapport de vol gende inflatiecijfers: Verenigde Staten 5,75 percent, Japan 7,25, West-Duitsland 4. In de meeste andere OESO-landen in West-Europa zal de inflatie echter boven de 10 percent blijven, aldus de prognose. Voor Amerika wordt een zeker herstel van de groei verwacht na het begin van het nieuwe jaar. Hetzelfde beeld zullen volgens de OESO West-Duitsland en Japan te zien geven, hoewel de economische situatie in West- Duitsland waarschijnlijk de negatieve invloed zal blijven ondergaan van de slechtere situatie die elders in West- Europa heerst. Mr Borgerhoff Mulder vindt, dat de directie ten onrechte heeft nagelaten het zgn. collectief bij Van Gennep over het ontslag van Mieke Westerink in te lichten. Dit collectief kwam zes jaar geleden in de plaats van de gangbare verhouding tussen directie en personeelsleden. De president zegt in zijn overweging bij het vonnis over dit standpunt van de directie geen oordeel te hebben. Hij vindt wel, dat het zelfbestuur bij Van Gennep reeds zover is doorgevoerd, dat „in rede lijkheid” met tot een ontslag als van Mieke Westerink kan worden besloten, zonder tevoren het gehele collectief uitvoerig te raadplegen. Dit hebben Rob van Gennep en Jaap Jansen nagelaten, aldus mr. Bor gerhoff Mulder. Van Gennep gaat tegen het vonnis in beroep. Anders ligt dit op het terrein van het bedrijfsleven. Ook deze week bleek dat weer eens duidelijk, want behalve uit de textiel komen nu ook weer uit de metaal sector berichten van massale ontslagen AMSTELVEEN (ANP) De Zieken fondsraad heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid geadviseerd, de zie kenfondswet zo te veranderen, dat ver plicht verzekerden tot de bejaarden verze kering kunnen toetreden op de eerste dag van de maand waarin zij 65 jaar worden. De bonden wezen er op, dat wat zij vroegen bescheiden afsteekt tegen wat vakbonden elders in Europa als eis heb ben gesteld. „Als we onze voorstellen berekenen, komen we aan een stijging van 6 percent over 1977”, werd gezegd. De werkgevers stelden daar tegenover, dat het Centraal Plan Bureau binnenkort bekend zal maken, dat de geraamde stij ging van de produktivitèit ver beneden de verwachtingen zal blijven. „Wij zijn van mening, dat de loonstijging niet boven de stijging van de produktivitèit mag uit gaan”, zo stelde Prins. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Van Rooijen van Financiën heeft met toe passing van de hardheidsclausule goedge keurd dat de buitenlandse werknemer die het gehele jaar buitenlands belasting plichtig is (dat betreft in het algemeen een buitenlandse werknemer die gehuwd is en van wie het gezin in het buitenland woont), met ingang van 1 januari 1976 bepaalde categorieën persoonlijke ver plichtingen en buitengewone lasten op zijn inkomen in aftrek kan brengen. Wamsteker zei sterk de indruk te heb ben, dat de werkgevers een soort investe- ringsstaking in de bedrijfstakken nale ven. „Ik kan die bewering niet hard maken, maar wel weet ik, dat er in de petro-chemische industrie voor zo’n 2 mil jard aan plannen klaar liggen, maar die plannen komen maar niet uit de pijplijn”, zei hij. ?n aan de oeg 1 te De onderlinge ruzie binnen de OPEC waar de overgrote meerderheid overgaat op een prijsverhoging van 10 percent wek te aanvankelijk in Wall Street toch bezorgdheid op omdat moeilijkheden gevreesd werden op politiek en zelfs mili tair gebied. Het bleef echter bij onderling dreigen waaruit misschien voorlopig alleen een produktiestrijd zal voortvloei en. Want de kans is niet gering dat de landen met een prijsverhoging van 5 per cent hun produktie sterk zullen uitbreiden terwijl de rest die juist zal verminderen teneinde een overvloed van olie-aanbod op de wereldmarkt te voorkomen. „De werkgevers hebben totaal geen begrip voor de opstelling van de vakbe weging. Daarmee hebben we het in onze eigen achterban al moeilijk genoeg gehad. Als ik denk aan de manier, waar op men bij de VMF ontslagen moet aan kondigen en als ik kijk naar wat de werkgevers elders in de bedrijfstak doen, dan krijg ik de indruk, dat ze willen laten zien, wie er de baas is”, aldus Wamsteker, die verschrikkelijk veel sociale onrust voorspelde. De directie betwistte tijdens het geding de stelling dat zij geen vetorecht meer zou hebben waar het gaat om de „continuïteit van het bedrijf”. Ontslagkwesties beho ren volgens de directie niet tot de bevoegdheden van het collectief. Werknemersdelegatieleider Wim Wam steker zei, dat de FME de bedrijfsdirecties op 9 december al een circulaire had geschreven, waarin de verwachting werd uitgesproken, dat het zeer langdurige en uiterst moeilijke loononderhandelingen zouden gaan worden. „Zoals de zaken er nu voorstaan en als er bij de werkgevers voor de volgende bijeenkomst op 6 janua ri niets verandert, is de hele zaak ondanks onze grote bereidheid tot matiging, onhaalbaar. Het bod van de werkgevers is voor ons volkomen onaanvaardbaar”, zei hij. Pandbriefliefhebbers konden kiezen tussen 8 percent pandbrieven tot 99,5 per cent of 8,25 percent tegen' 100 percent. De laatste grote inschrijving dit jaar op een De vakbonden, de Industriebonden NW, NKV, CNV en de Unie BLHP had den per 1 januari 1977 gevraagd om 2 percent loonsverhoging, 2,5 percent prijs compensatie voor de periode april- oktober 1976 en het herstel van de auto matische prijscompensatie, wat volgens berekeningen per 1 juli een prijscompen satie van 3 percent zou opleveren. Het advies is opgesteld op verzoek van de Federatie Nederlandse Vakbeweging. Die had geconstateerd, dat iemand die met pensioen gaat op de eerste van de maand en die aan het eind van die maand 65 jaar wordt, pas op zijn verjaardag in de bejaardenverzekering kan. In zo’n geval betekent dit, dat de gepensioneerde voor één maand een vrijwillige verzekering moet afsluiten en dat kost ongeveer 250 premie. De deskundigen van de OESO voorzien dat het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans van Nederland volgend jaar zal aangroeien tot bijna drie miljard dollar vergeleken met twee mil jard dit jaar. Een overschot van drie miljard zou eens zo groot zijn als het surplus dat in 1975 ontstond. De groei zal het gevolg zijn van een toenemende omvang van de buiten landse handel en van een verbetering van de handelsvoorwaarden, zo meent de organisatie. De inflatie in Nederland zal volgend jaar afnemen tot ongeveer 6,75 percent, zo wordt in Parijs verwacht. Dit jaar zullen de prijzen zeker nog negen percent stij gen. Het reële bruto nationaal produkt van ons land zal het komende jaar waar schijnlijk nog maar 3,5 percent toenemen tegen dit jaar 3,5 percent. Voor de industriële produktie wordt een groei van drie tegen 5,5 percent voorspeld De groei van de Nederlandse overheids uitgaven zal in 1977 nog maar ongeveer één percent bedragen tegen dit jaar vier percent, aldus de OESO. (ADVERTENTIE) Voor 1977 staat weer een aantal borin gen op het programma. Ook met seis misch onderzoek is de NAM nog volop bezig. Op verschillende plaatsen in ons land is in oudere geologische formaties gas aangetroffen en op grond daarvan gaat de NAM in bijvoorbeeld Zeeland en de Achterhoek naar koolwaterstoffen zoeken. Ander belangrijk nieuws was er dit maal voor Wall Street niet. Uit de lage verkoopcijfers van nieuwe auto’s blijkt nog altijd dat ook in die bedrijfstak de conjuncturele aarzeling die al zoveel sec toren in Amerika^ heeft aangetast niet ongemerkt voorbij* gaat. Wat echter wel opvalt is de opnieuw ruimere kredietpoli- tiek die door de centrale bank is aange- kondigd en als steun moet worden gezien vor de dalende rente. Ook in ons land blijft de rente teruglopen. Vrijwel alle grote banken hebben nu de opslagrente die een tijdlang tot drie percent was opge lopen boven het normale op het officiële disconto gebaseerde renteniveau aange schaft, wat wijst op teruggekeerde rusten gezonder verhoudingen op de geldmarkt. Toch verliep de koersontwikkeling deze week op het Damrak niet onbevredigend De obligatiemarkt verkeerde zelfs min of meer in hausse-stemming en liet flink hogere noteringen afkomen. Maar ook de aandelen deden het redelijk goed. Vooral maandag zette de beurs goed in, omdat geruchten circuleerden dat de VAD niet meer voor de verkiezingen volgend jaar door het parlement behandeld zal kunnen worden. L,ater werd zelfs bekend dat de regering druk doende is enkele van de meest principiële bezwaren bij grote groe pen van ons volk tegen de VAD in het wetsvoorstel te verwerken, waaronder het afschrijven van het jaar 1975 als eerste betaaltermijn. PARIJS (AP, Reuter) De econo mieën van de Verenigde Staten, West- Duitsland en Japan lopen uit op die van de minder welvarende niet- communistische geïndustrialiseerde lan den en dienen daarom een bijzondere bijdrage te leveren aan het economisch herstel in de wereld, aldus heeft de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gisteren in haar halfjaarlijkse prognose verklaard. AMSTERDAM (ANP) Uitgeverij Van Gennep in Amsterdam heeft op 18 november ten onrechte zes stakende per soneelsleden op staande voet ontslagen. Het ontslag moet worden ingetrokken, vindt rechtbankpresident mr. W J. Bor gerhoff Mulder. Hij deed gistermiddag uitspraak in het kort geding, dat de ont slagenen tegen hun werkgever hadden aangespannen. staatslening van 8,25 percent verliep vlot en leidde tot een totaalbedrag van 465 miljoen gulden tegen een koers van 100,1 percent. Beleggers in deze hoek kunnen met een gerust hart het nieuwe jaar in gaan. Want voorlopig lijkt de kans op rentestijging niet bijster groot. De NAM wil haar produktie uit het olieveld Schoonebeek in Drente vergro ten. In 1976 is zij er al in geslaagd de produktie op te voeren van gemiddeld 2.350 kubieke meter tot ruim 2.550 kubie ke meter per dag. Voor een verdere pro- duktievergroting is een renovatie nodig die een investering van enkele honderden miljcenen guldens gaat vergen. timmeren. Het materiaal dat hij daarbij gebruikt lijkt lang niet gek en vooral het bedrijfsleven blijkt in zijn nopjes te zijn met de komende bewindslieden op voor de economie belangrijke plaatsen. Deze categorieën zijn: periodieke uitkeringen aan de gewezen echtgenote (alimentatieverplichtingen) en afkoop daarvan; uitgaven van ziekte, invaliditeit, beval ling, adoptie en overlijden die hij heeft gedaan voor zichzelf, zijn echtgenote, kin deren, ouders, schoonouders, broers, zus ters, zwagers en schoonzusters; uitgaven die hij heeft gedaan voor een opleiding of studie voor een beroep van hemzelf of zijn echtgenote. Voor Hoogovens is de situatie hele maal somber geworden nu blijkt dat ook vanuit de auto-industrie de vraag naar staal sterk terugloopt. De bouw- en inves- teringsindustrie hebben het dit gehele jaar vrijwel al laten afweten. Nu ook vanuit de EEG dringende verzoeken zijn uitgegaan om in IJmuiden de produktie over de gehele linie te verminderen gaat Hoogovens bepaald niet in een vrolijke stemming over de jaardrempel heen. De koers lag dan ook onder een zekere druk. Schoonebeek bevat naar schatting ongeveer 200 miljoen ton olie. In de afge lopen dertig jaar is uit dit veld ongeveer 30 miljoen kubieke meter olie gewonnen. Volgens de NAM is het Schoonebeekveld een van de grootste, zo niet het grootste olieveld op het vasteland van West- Europa. z Voorzitter Wamsteker van de werknemersdelegatie (links) en de heer Pnns. de leider van de werkgeversafvaardiging bij de cao- onderhandelingen voor de metaalindustie.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17