Arafat: „PLO niet naar conferentie in OPTIMISME OVER LONEN EN PRIJZEN IN 1977 Actie Rode Kruis voor afstaan van organen IT Massale 40 Hoogovens Optreden van justitie tegen harde pornofilm terstal interieurs b.v Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtpiein,:,. sluiting bij n w Genève” n i Protest met de chanoeka c Belast 1977 FL WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN au Advocaat Harm Dost AGENDA Aantal pagina’s vandaag: IJ Het woord is aan... Goede wil VANDAAG IN Opklaringen rekent op vrijlating voor de kerstdagen Rwanda Commune 4 (Van onze redactie economie) Vierde week januari Thuis met kerst E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container n pagina 4 n. zeefotograaf Van der Meulen Horzel voor de overheid Kerstverhaal Smokkelkoning D n Bras Jane Maxwell KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 De V.V.D., daar wijzen sommige mensen naar, zeg gend: „Een groep kille mensen”! Nou, da’s beslist niet waar Vandaar onze GOEDE WENSEN TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 0N VOLKOREN ZEMELENBROO VAN DER VOOREN BAKT ’t! - IV ir ■E DEN HAAG Minister Lubbers heeft een strak prijsbeleid afgekon- digd voor 1977, waarin voorlopig geen ruimte wordt gelaten om loonkos ten door te berekenen. Dit heeft hij de sociale partners vanmorgen mee gedeeld. De werkgevers zijn verrast en uitermate verontwaardigd, omdat naar hun mening hiermee de regering opnieuw geen kans geeft op herstel van de rendementen, die toch al steeds dalen. Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker lartendor tik i IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f200,-) Losse nummers 65 Ct. Egypte en Syrië, de belangrijkste par- Strak prijsbeleid blijft (ADVERTENTIE) re- (ADVERTENTIES) Kerstmis i RIJ tot Luidsprekers 30, 32 ‘f 7 4 6 9 13 13 16 15 17 18 19 2 3 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Na 1 januari gaat de politie in het hele land optreden tegen exploitanten van normale bioscopen die ij een mi van >et wel ervoer VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 45 Het Rode Kruis wil in eerste instantie vooral het publiek vertrouwd gaan ma ken met het idee lichaamsdelen beschik baar te stellen. Toch zal het zeker een generatie duren voordat iedereen in Ne derland het normaal vindt dat ons li chaam na de dood ten bate van anderen wordt gebruikt, aldus het Rode Kruis. Verwachting van het KNMI zaterdagavond: Enkele honderden joden en sympa thisanten hebben gisteravond voor de Russische ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen de slechte leef omstandigheden van de joden in de Sovjet-Unie. De demonstranten droe gen spandoeken en fakkels met zich mee. Aan het eind van de mars die ze hadden gemaakt, ontsteken ze de chanoeka een negenarmige kandelaar) bij de poort van het ambassadege bouw. Geheel rechts rabbijn Soeten- dorp. Arafat zou tegenover een groep Pales- tijnen ook verklaard hebben dat de PLO weigert een regering in ballingschap te vormen. IJMUIDEN. De directie van Hoog ovens overweegt het bedrijf in IJmuiden omstreeks de vierde week van januari massaal te sluiten. Zowel de werknemers op de produktieafdelingen als het kan toorpersoneel gezamenlijk een aantal werknemers dat tussen de 15- en 20- duizend personen ligt is bij deze nood maatregel betrokken. Hoewel de bedrijfsleiding er tot nu toe naar heeft gestreefd dit soort ingrijpen de maatregelen te voorkomen, is de or- dersituatie momenteel zo slecht dat men er niet meer aan lijkt te ontkomen. Uiter aard moeten over de voorgenomen slui ting nog besprekingen worden gevoerd met vakbonden en overheidsinstanties in Den Haag. Als de sluiting tot het voor Hoogovens gewenste resultaat leidt wordt de sluiting in februari herhaald. Sir James Barrie: Voor de meeste vrouwen zou het prettig zijn als de mannen zou den willen dat zij deugdzaam waren. Er zijn natuurlijk nog genoeg men sen van goede wil op aarde, maar de wereldmachten trekken zich daar niets van aan. Vrede op aarde is dan ook een twijfelachtige zaak. Hans de Bruijn zet een aantal conflicten, die momenteel aan de orde zijn, op een rijtje. Hij heeft ook een gesprek gehad met staatssecretaris Kooij- mans, die bepaald niet optimistische aankijkt tegen de ontwapeningspoli- tiek, waar hij zich speciaal mee bezig houdt Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 4, 5, 6, V VNO-voorzitter Van Veen, woordvoer der van de ondernemers: „Dit prijsbeleid kan alleen maar leiden tot vergroting van de werkloosheid. De produktiviteits- stijging zal lager zijn dan verwacht en onze exportpositie zal slechter worden”. Kerkdiensten Medische diensten Kunst Radio en tv Strips Beurs Films Economie Schrijvende lezers Sport zgn. „harde porno”-films vertonen. De vijf procureurs-generaal hebben daartoe besloten. Ze hebben de Bioscoopbond van hun voornemen op de hoogte ge steld. Over de vraag of een film nu wel of niet pornografisch is, zal het O.M. zich door deskundigen laten adviseren. CAIRO (AP). PLO leider Arafat heeft verklaard dat de Palestijnse be vrijdingsbeweging weigert deel te nemen aan een nieuwe Geneefse conferentie over het Midden-Oosten, aldus heeft het persbureau van Qatar gisteren bekend gemaakt. Toen rechter Sapir erachter kwam dat de 55-jarige Vice al een kwart eeuw Kerstmis in de gevangenis had doorgebracht, re gelde hij een vervroegde vrijla ting. „God zegene hem als hij niet terugkomt. Dat zal het beste voor ons beiden zijn”, filosofeer de de rechter. Opklaringen maar in de avond en nacht tijdelijk veel bewolking met plaatselijk een regen- of sneeuwbui. Minima van 0 tot min 4 graden. Maxima ongeveer plus 2 graden. Matige tot vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Lubbers’ prijsbeleid (dat nog offi cieel op papier moet komen) wijkt ver der nauwelijks af van de gang van za ken, zoals die tot 1 januari is. De peil- prijsdatum (belangrijk voor kostendoor- berekening in te verhogen prijzen) blijft op 3 december 1976 staan. De minister wil voor 1 april 1977 opnieuw met het bedrijfsleven praten, aan de hand van het verdere verloop. iestijnen uitgeoefend om deze twee stap pen te nemen opdat via onderhandelin- gen met Israel een algehele regeling' van het conflict in het Midden-Oosten kan worden bereikt. De hulporganisatie gaat informatie ge ven door middel van affiches in zieken huizen, wachtkamers en wijkgebouwen. Het thema is: „geven na leven doet leven”. Omdat hopelijk veel mensen over die affiches gaan nadenken, wor den er wellicht ook door die mensen codicils 'aangevraagd. Een codicil is een soort testament waarin iedereen een wilsbeschikking kan vastleggen, zoals in dit geval dat hij akkoord gaat met het gebruik van organen na zijn dood. De behoefte aan organen en weefsels noemt het Rode Kruis erg groot. Zo zijn er per jaar minimaal 400 nieren nodig terwijl er nu maar 200 beschikbaar zijn. Ook bestaat er grote behoefte aan groei hormonen, die uit de hersenen gehaald worden. In Nederland zijn zeker 200 kinderen die zo’n groeihormoon nodig hebben. Daarvoor moeten 20.000 overle denen beschikbaar zijn. In ons land kunnen we echter maar gebruik maken van 2000 mensen die hun hersenen heb ben gegeven. Bij de vervolging zullen de procu reurs-generaal onderscheid maken tus sen verschillende soorten bioscopen.Dat gebeurt op grond van het aantal plaat sen in zo’n theater. Theaters met minder dan zo’n vijftig stoelen zouden de nor male bioscopen geen concurrentie aan doen door het vertonen van harde por no. Zie verder pagina 2. ARNHEM (ANP). De raadsman van de Arnhemmer Harm Dost, mr. R. Hartkamp uit Utrecht, rekent er op dat de Duitse autoriteiten de in een gevan genis in Düsseldorf verblijvende Dost vandaag over de grens zullen zetten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag houdt het er eveneens op dat de beslissing over de uitwijzing voor de kerst zal vallen. Dat hoeft niet te bete kenen dat Harm Dost, tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens verkoop van hasj aan Duitsers, ook de kerstdagen bij zijn vrouw en ouders in Arnhem kan door brengen. Wel is daarvoor goede hoop, aldus mr. Hartkamp gisteren. Nederland heeft om uitwijzing van Dost gevraagd, nadat hoger beroep van het vonnis van de Kleefse rechtbank bij een hooggerechtshof in Karlsruhe was afgewezen. Het verzoek om uitwijzing deed de Nederlandse regering eind okto ber. tijen in conflict tussen Israel en de Arabieren, hebben aandrang op de Pa- 9 Voor de eerste keer in 25 jaar zal Albert Vice dit jaar thuis kunnen vieren. Vice, die door de politie van New Orleans wordt beschouwd als de man die het vaakst is opgepakt wegens openbare dronkenschap, werd vroegtijdig vrijgelaten uit het huis van bewaring, waar hij 60 dagen moest uitzitten. De pbocureurs-generaal keuren het af dat er sinds kort in grote bioscopen films worden vertoond die niet zijn gekeurd of die zijn af gekeurd door de centrale filmkeuring. De exploitanten van die bioscopen zijn tot het vertonen van deze films overgegaan uit overwe gingen van concurrentie; zij vonden dat de zgn. sexfilmtheaters teveel van hun klanten weglokten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel.10519 voor Santpoort: 32 43 41. Tony van der Meulen heeft twee weken doorgebracht in Rwanda, wat hij wel het armste land ter wereld noemt. Het is goed om wat dat betreft nog eens met de neus op de erbarmelijke feiten gedrukt te worden. Hein Steehouwer zocht een interes sante commune op in het Vlaamse Sint Martens-Latem. Het is een leef gemeenschap, die gesticht werd door de veelzijdige en zeer begaafde Edgar Gevaert, schilder, schrijver, componist, wereldhervormer en voorstander van biologisch- dynamische landbouw. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Rode Kruis gaat actie voeren om meer mensen ertoe te bewegen na hun dood organen en weefsels af te staan voor transplantatie. Volgens het Rode Kruis is er een groot tekort aan dergelijke donors, waardoor veel mensen die in feite gered zouden kunnen worden, nu ten dode opgeschreven zijn. De opmerkingen van Arafat lijken een schaduw te werpen op het huidige Egyptisch-Syrische streven naar spoedige hervatting van de Geneefse vredesconfe rentie. Het persburau van Qatar meldde dat de opmerkingen van Arafat waren gepubliceerd in het Saoedi-Arabische dagblad Al Medina. Een dreiging van grote moeilijkheden, acties en stakingen in de metaalindustrie hangt boven de Nederlandse samenle ving bij de jaarwisseling. Het is niet te verwachten dat de enorme hoeveelheden vuurwerk, die met oudjaar de lucht in zullen worden geblazen, deze boze geest zullen verdrijven. Integendeel, het valt te verwachten dat de conflictsituatie zich over andere sectoren zal uitbreiden, indien niet on een of andere manier een verzoeningsformule wordt gevonden. He laas zijn de geschillen in de metaal, in de havens en ook in andere personeels- rijke produktiesectoren zo diepgaand, dat het welhaast een toverformule zou moeten zijn. Hogere vergoedingen voor de prijsstij gingen worden door de werkgevers on aanvaardbaar geacht, temeer waar de regering door de op 3 december afge- kondigde prijsmaatregel het doorbereke nen van hogere loon- en onkostenposten in de prijzen heeft verboden. De beruch te vicieuze spiraalwerking tussen lonen en prijzen is weer volop in actie, nadat enige tijd geleden hoop was gerezen dat er eindelijk aan het loonfront een door braak naar wat meer stabiliteit was bereikt. Als op dat moment eveneens een stilstand of vertraging _n de prijs stijgingen zou zijn te constateren ge weest, zouden misschien lonen en grij zen hun rol als wederzijdse aanjager hebben kunnen verliezen. Op dit mo ment is daar weinig hoop meer op. Aan de vooravond van kerstmis is premier Den Uyl ontsnapt aan een gelrechte confrontatie met zijn christe lijke coalitiegenoten op het stuk van de huurverhoging. Diep in de nacht, bij het ochtendgloren van donderdag, werd het wetsvoorstel van Gruyters-Van Dam voor een verhoging van 7 percent met een miniem verschil in stemmen aange nomen. De democratie in haar slechte vorm, namelijk als de dictatuur van de cijfers, redde het wetsvoorstel. Als een van de onberekenbare fractieleden „neen” had gezegd was het 70 tegen 70 geworden. Den Uyl had geluk, maar het lijkt weinig voldoening op te leveren voor een minister-president te moeten constateren dat het landsbeleid op zo’n punt wordt uitgemaakt door een wille keurige meneer in de bank van een kleine fractie. Het korte kerstreces aan het politieke front zal de strijdkrachten in de voorste linie nauwelijks gelegenheid bieden zich behoorlijk te prepareren op de storm achtige sfeer van 1977, het jaar dat begint met een maximale onzekerheid over de vraag aan welke macht de democratische dictatuur van de cijfers onze samenleving via de stembus de teugels in handen zal spelen. Alles wat regering en Kamer in die komende maanden zullen doen zal moeten worden getoetst aan de vraag of landsbelang danwel partijbelang de norm is, bewust of onbewust. Dat laatste duidt erop dat het ook voor de dames en heren in Den Haag vaak erg moeilijk zal zijn. De werkgevers hadden gevraagd om doorberekening ter grootte van 1 a 1,5 percent van de loonkosten in de prijzen. De vakbeweging had zich tijdens het* vooroverleg al tevreden getoond met het prijsbeleid. De regering blijkt voor dit prijsbeleid uit te gaan van een loonkostenstijging van ongeveer 6 percent in 1977, terwijl de prijsstijging wordt geraamd op 5,3 percent. In de Macro-Economische Ver kenningen van het Centraal Plan Bureau werd dit najaar nog uitgegaan van een loonkostenstijging van 8 a 8,5 percent en een prijsstijging van 6,5 percent. Volgens de directeur van het CPB, drs. C. A. van den Beid is de geringere prijs stijging louter een gevolg van een sterke waardestijging van de gulden. Daar door stijgen de invoerprijzen minder snel en daarmee ook het totale prijs niveau. Een voorlichter van het ministerie van Financiën zei dat de koers van de gul den de afgelopen zomer nogal zwak was geweest na de revaluatie van de Duitse mark met twee percent. Maar daarvan is nu al 1,5 percent „ingehaald”. Ten opzichte van de dollar als internatio nale munteenheid is de gulden inder daad niet onbelangrijk in waarde geste gen. Verwacht wordt dat dit geen tijde lijk verschijnsel zal zijn, aangezien Ne derland een van de vier landen in de wereld 'is met een zeer stevig en funda menteel overschot op de betalingsbalans. t s

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1