Benauwend om te zien wat de wereld niet wil PRIJS VOOR DE VOORUITGANG y Staatssecretaris Kooijmans: an an door Hans de Bruijn - Bewapeningswedloop blijft maar doorgaan Vrede op aarde. Voor wie eigenlijk? Mensen van goede wil zijn er genoeg. Maar toch wordt in alle uithoeken van de wereld gevochten. Toch sneuvelen nog dagelijks tientallen, soms honderden mensen door oorlogsgeweld. Door geweld dat zij zelf hebben opgeroepen of door zinloos geweld dat over hen als onschuldige burgers wordt uitgestort. Het „vrede op aarde” is vooralsnog een vrome wens. g jn- is. Afrika Europa Zuid-Amerika Midden-Oosten u.., Azië PS X A Mensen van goede wil zijn er genoeg str.2, I Kooijmans gelooft in de zin van het onderhandelen binnen de volkerenor ganisatie, al wordt het hem daarbij niet makkelijk gemaakt. En hij geeft een schrijnend voorbeeld van de tegenwer king die hij en andere gelijkdenkenden binnen de VN onderwinden. geschillenbeslechting. Het gaat erom dat we langzaam maar zeker een mens waardige samenleving tot stand bren gen. Zolang dat niet lukt, kun je je het beste concentreren op wapenbeheer sing en op pogingen de mogelijkheid van een gewapend conflict te vermin deren”. Concluderend gelooft dr. Kooijmans dat het zinvol is geweest dat een speci aal bewindsman zich met deze ontwa- peningszaken heeft beziggehouden. „Je mag niet zeggen: we hebben weinig b.ereikt dus het was vergeefse moeite”. Staatssecretaris Kooijmans die wapenhandel te laten houden. Alleen maar een studie. Maar dat werd afgestemd. Het is gewoon benauwend om te zien dat de wereld dat zelfs niet wil”. Ook een initiatief tot oprichting van een orgaan voor controle op de nale ving van de ontwapeningsovereen- komsten, komt uit de Nederlandse koker, „Vooral de Russen verzetten zich daar tegen, omdat zij bang waren voor industriële spionage. Door dat Russische verzet bleef bijvoorbeeld het verdrag tot uitbanning van biologische wapens verstoken van een controleme chanisme. „In 1978 wordt een speciale zitting van de Algemene Vergadering gewijd aan de ontwapening. Wij wilden, in dat kader, de internationale wapenhandel graag eens op de agenda laten zetten. Daarom dienden we samen met Japan, Nepal, Singapore en enkele andere lan den een verzoek in bij de secretaris generaal om nu vast een studie naar Ontwapening is eigenlijk een doel stelling bij gebrek aan beter Staatsse cretaris Kooijmans. „Ik heb geen enke le illusie dat je komt tot werkelijke ontwapening als je niet een aantal onderliggende zaken ook aanpakt. Wapens komen niet zo maar, de behoefte ontstaat doordat spanningen bestaan. Minstens zo belangrijk als het streven naar ontwapening vind ik wat in de Verenigde Naties gebeurt aan tekenen. „Het zijn vooral die landen die balanceren op de rand van het: zijn we een grote mogendheid of niet? Zoals India dat al een kernbom heeft, Brazilië en Argentinië. Zij hikken tegen het Non-Proliferatieverdrag aan omdat zij afzijdig gehouden zijn. Zij willen zich niet de optie op het gebruik van kernwapens laten ontnemen, die andere landen wel hebben”. jaren uitgegroeid tot de belangrijkste militaire macht in het Midden-Oosten. Dit rijke land met zijn verarmde burgerbevol king -besteedt jaarlijks bijna 30 miljard dollar aan het allermodernste wapentuig dat de sjah maar in de Verenigde Staten kan krijgen. De strijd van de Koerden, een onder drukt volk dat verspreid is over het grond gebied van Irak, Perzië en Turkije, lijkt inmiddels gestreden. Zij krijgen van nie mand meer steun en hebben ook geen wijkplaats meer omdat geen van de omringende landen hen wil hebben. Algerije en Marokko voeren nu al meer dan een jaar een grensoorlog om het betwiste gebied van de voormalige Spaan se Sahara, waar beide landen aanspraken op doen. De bevrijdingsbeweging Polisa rio, die zelfstandigheid wil, wordt gesteund door Algerije. De grensgeschil len tussen Marokko en Algerije en de guerrilla-acties van Polisario kosten maandelijks enkele honderden mensen het leven. Polisario kan wat de Koerden in het Midden-Oosten niet kunnen: uitwij ken wanneer het nodig is. Algerije steunt hen en Mauretanië wil best een toe- En dan blijft nog maar een continent over: de „Oude Wereld”, Europa, ogen schijnlijk een vredig continent. Maar ook een continent met een burgeroorlog in Noord-Ierland die in enkele jaren al meer dan 3000 doden heeft geëist. Een continent met landen als Turkije en Griekenland die op gespannen voet leven vanwege de on oplosbaar schijnende problemen rond Cyprus en het conflict rond de exploratie van de Egeïsche Zee. Een serie conflicten die al geregeld tot strijd geleid heeft en die de zuidoostflank van de NAVO ernstig aantast, zeker nu de Turken de Amerika nen een groot aantal faciliteiten hebben ontzegd. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de kleine, maar gevaarlijke verzetsbewegingen in Joegoslavië (de Kroaten), Oostenrijk (Tirol en Karinthië), Spanje (Baskenland). Ook niet over de Rote Armee Fraktion (de Baader- Meinhofgroep) in de Bondsrepubliek en evenmin over het weer overal de kop opstekende neo-fascisme in dat zelfde buurland. Of de Corsicanen die zich tegen de Franse overheid verzetten en de naar onafhankelijkheid hunkerende Zuidmo- lukkers in ons eigen landje. Kerstmis 1976. Vrede op aarde. Het klinkt in elk geval wel mooi Het was een Nederlands initiatief. „Wij vonden het huichelachtig om dat nu niet te doen. Het is uitstekend om over kernwapens te praten, maar kijk eens naar de Libanon, waar 60.000 mensen zijn gedood met conventionele wapens”. Wat dr. Kooijmans de grootmachten verwijt is dat zij wel bereid zijn over de plafonds, de kwantiteit dus van de kernbewapening willen praten, maar niet over de kwaliteit. „Wat heb ik aan lagere plafonds als de kwaliteit niet vermindert. Hoe schoner, zuiverder en beter de kernwapens zijn, hoe eerder ze gebruikt worden. Het wezen van de afschrikking is het moeilijker maken om die stap te zetten. Daarom moet die kwaliteit omlaag. En om dat te berei ken moet een einde gemaakt worden aan de kernproeven” ogenblik naar de keel kunnen vliegen. De burgeroorlog in de Libanon, die naar schatting 60.000 doden heeft geëist, heeft de aandacht van het conflict Israël- Arabische wereld hooguit even afgeleid. Israël, omringd door Arabische staten en bedreigd door de Palestijnen die hun recht op een eigen staat claimen, is nog niet uit de zorgen, ook al lijken recht streekse onderhandelingen met Egypte en Syrië niet meer zo ver weg als voorheen. Een probleem voor een vreedzame rege ling is de verdeeldheid van het Arabische blok. Als Egypte toenadering tot Israël zoekt is Syrië weer tegen, een verdeeld heid die een direct gevolg lijkt van de shuttle-diplomatie van Henry Kissinger. Daarbij komt dat Egypte nu ook Ameri kaanse militaire steun krijgt, terwijl de Syriërs, Irak en de Palestijnen Russische steun genieten. Er zijn twee regelingen mogelijk: of via de cönferentietafel (het heropenen van de Geneefse conferentie lijkt niet uitgeslo ten), of via een conflict. Als dat laatste het geval is zal er een oorlog ontstaan die de hevigste wordt uit de geschiedenis van het Midden-Oosten. Sinds het echec van de oktoberoorlog van 1973 is de Israëlische bewapening enorm uitgebreid. De Israë- Kooijmans is teleurgesteld, maar niet ontmoedigd, want ondanks de tegenwerking heeft ons land ook wel succes met initiatieven. Kooijmans herinnert aan zijn aangenomen resolu tie die erop gericht was vreedzame kernexplosies onder controle te stellen. Timor (vroeger Portugees), terwijl Singa pore grote moeilijkheden heeft met de daar wonende Chinezen. De nogal hard handige wijze waarop men daar die pro blemen wilde oplossen, leidde dit jaar zelfs tot uitstoting van de Socialistische Internationale. En dan is er nog het enige punt in Azië, waar Amerikaanse troepen oog in oog staan met de Chinese communisten: Korea, waar het na de Koreaanse Oorlog van 1953 weliswaar rustig is geworden, maar het gevaar van strijd niet is uitge wist. Het incident van deze zomer, waarbij Amerikaanse en Zuidkoreaanse militai ren door een Noordkoreaanse patrouille werden gedood omdat zij een boom omhakten, tekent hoe broos de situatie daar is. Een soortgelijke situatie als in de Zuid- oostaziatische landen heerst in Zuid- Amerika, waar bijna elke staat wel zijn guerrillabeweging kent. De meeste guerrilla- en verzetsbewegingen in Zuid- Amerika zijn links en richten hun verzet op de meest zeer rechtse, door de Ameri kanen gesteunde regimes. In Argentinië gaat het om de rechtse stadsguerrilla die linkse sympathisanten zonder meer uit de weg ruimt. In Uruguay zijn het de linkse Tupamaros die aanslagen plegen en men sen ontvoeren. Brazilië kent zijn ultra rechtse Brigade des Doods, die iedereen die zich tegen de rechtse regering verzet vermoordt. Chili kreunt onder de onderdrukking van het Pinochet-bewind, dat na de moord op Salvador Allende de dood van vele Chilenen op zijn geweten heeft. Ook Boli via, waar Ché Guevara in de jaren zestig het symbool van het verzet was, kent nog steeds zijn guerrillabewegingen die zich in de oerwouden ophouden. In Mexico ope reert de 23-septemberbeweging, een guer rillabeweging die nog onlangs in het nieuws kwam door het plegen van bomaanslagen aan de vooravond van de presidentsverkiezingen Ten slotte herinnert de bewindsman aan het Nederlandse voorstel om in de onderhandelingen in Wenen over wederzijdse troepen ver minderingen van oost en west, ook kernwapens in te brengen, een voorstel dat bij de eigen NAVO-partners in eerste instantie wel gunstig is ontvangen. Aanvankelijk zag men er een verzwakking van de NAVO-positie in. Later werd het na Amerikaanse goedkeuring, toch voor gelegd aan het Warschaupact. We heb ben nog geen antwoord gekregen” vluchtsoord voor hen zijn. Het conflict kan niet militair tot een oplossing komen, want zelfs wanneer Polisario geheel wordt uitgeroeid, blijft een historisch con flict tüssen Algerije en Marokko bestaan. Zuidelijker in Afrika woedt nog steeds de guerrillaoorlog in de Centraalafrikaan- se republiek Tsjaad, waar de bekende Francaise mevrouw Claustre nog steeds door de guerrillastrijders gevangen wordt gehouden. Ethiopië kampt nog altijd met de problemen in het naar zelfstandigheid strevende Eritrea, de provincie die zich op gewelddadige wijze tegen de regering in Addis Abeba verzet. Ethiopië op zich heeft weer moeilijkhe den met Somalië, het buurland dat even als Ethiopië aanspraken maakt op het vroegere Frans-Somaliland, dat met Dji bouti een belangrijke havenstad heeft. Ethiopië en Somalië hebben daarnaast ook conflicten over de rondzwervende veeteelt-nomaden, die in beide landen weiden. In Boeroendi in Midden-Afrika is de rust weergekeerd nadat daar in 1972 bij een stammenoorlog tussen de Hoetoes en de Toetsies ongeveer 300.000 mensen wer den vermoord. De gespannen situatie tussen Oeganda en Kenia, die na de Israëlische bevrij dingsacties op het vliegveld van Entebbe in Oeganda ontstond, lijkt inmiddels weer weggeëbd. In Oeganda zelf voert Idi Amin echter nog immer een schrikbewind dat volgens ooggetuigen al aan enkele hon derdduizenden mensen het leven heeft gekost. Het zuidelijke deel van Afrika is natuur lijk één grote brandhaard. De burgeroor log in het onafhankelijke Angola is nog steeds niet ten einde. De regering-Neto vecht in het Zuiden nog steeds met Cubaanse steun tegen de Unita-beweging van Jonas Savimbi. Zonder de Cubaanse militairen is de vrede in Angola kennelijk moeilijk te herstellen. De door de Ameri kanen gesteunde FNLA van Holden Roberto is vrijwel van het Angolese toneel verdwenen In het zuidelijker gelegen Namibië, het protectoraat Zuidwest-Afrika, woedt nu al geruime tijd een guerrillaoorlog tegen de blanke Zuidafrikaanse bezetters. De bevrijdingsbeweging SWAPO voert strijd op dezelfde wijze en om dezelfde reden als de guerrillabewegingen in Rhodesië (Zim babwe) dat doen. Zij hebben geen belang bij de vreedzame regelingen die nu aan de conferentietafels in Genève in elkaar wor den gedraaid, omdat zij daar als radicale groeperingen volledig buitenspel worden gezet. De conferentiepartners willen immers gematigde bewinden aan de macht helpen. Een zwart meederheidsbe- wind in Rhodesië is dan ook nog geen garantie voor vrede. En hoe strammer Smith en zijn secondant Van der Bijl zich opstellen, hoe meer guerrilla’s zich gesterkt voelen door te gaan. In Zuid-Afrika geen guerrilla. Daar heeft het verzet tegen de blanke overheer sing zich direct op straat geuit. De vecht partijen met vele tientallen, sommigen zeggen honderden doden van Soweto spreken nog tot de verbeelding. Zuid- Afrika is voor zijn wapens vooral afhan kelijk van West-Duitsland en Israël, maar bezit ook veel Engels en Amerikaans materieel. De Verenigde Naties hebben een ban uitgesproken over wapenleveran- ties aan Zuid-Afrika. „Ik vind het nog steeds vreselijk dat het niet gelukt is. Vanuit de Tweede Kamer wordt wel eens gezegd dat wij te weinig actief zijn op het gebied van de ontwapening. Maar als je ziet wat met zo’n voorstel gebeurt Dank zij een Nederlands initiatief kwam er wel, voor het eerst, een apart klachten- en controlesysteem op het verdrag tegen de klimatologische oor logvoering. „Dat is belangrijk, omdat juist veel regelingen afstuiten op het controlesysteem”, zegt staatssecretaris Kooijmans. Vrede op aarde maar dan in woorden vindt u hierna. Het is een vrij somber beeld van oorlogen, spanningshaarden, opstanden en conflicten. Ook een beeld van de pogingen die gedaan worden om daar een eind aan te maken. Een inventa risatie, mede tot stand gekomen dank zij de heer H. J. Neuman van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken. Een wereld vol oorlogsgevaar is als een groot fabrieksgebouw dat op verschillen de plaatsen in brand staat. De brandweer richt zijn stralen het meest op die plaat sen, waar ontploffingsgevaar dreigt. Zo’n brandhaard is het Midden-Oosten en ook Zuidelijk-Afrika. In Noord-Ierland slaan de vlammen naar buiten, terwijl in Zuidoost-Azië de blusapparaten hun werk gedaan lijken te hebben. Het grootste gevaar voor de wereldvre de vormt nog steeds de crisis in het Midden-Oosten. Op geen gebied ter wereld is zoveel ultramodern wapentuig in handen van mensen die elkaar elk Hij zegt dat het ook mede aan de sterke druk van Nederland te danken is geweest dat de niet-nucleaire Euratom-landen het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens hebben getekend, al was het op het nippertje. „Als die vijf landen het niet gedaan hadden had een land als Japan waar schijnlijk ook niet getekend”. Kooijmans meent dat een van de middelen om oorlogen en conflicten te voorkomen is, het zoveel mogelijk eco nomisch verstrengelen van de belan gen van alle landen. Zo vervlechten dat je geen oorlog meer kan voeren zonder ook jezelf onherstelbare schade toe te brengen Maar dat kan je nooit doen als je de grenzen gesloten houdt, zoals de Russen doen, zo zegt hij. „Het is een zaak van leven en dood. Er hangen de overlevingskansen van de wereld van af”. Vrede en veiligheid worden overal ter wereld bedreigd. Nederland, West-Europa, de Seychellen of Australië, geen enkel land of gebied kan zich vrij achten van die bedreiging van zijn welzijn en zijn bestaan. Conflicten in wat voor ons een uithoek van de wereld lijkt, houden ook gevaar in voor ons. Wat dat betreft kent de wereld 'geen uithoeken meer. Elk plaatselijk, regionaal conflict draagt de kiem in zich voor een massale, allesvernietigende wereldoorlog Deze voortdurende dreiging is de prijs die de mensheid betaalt voor een technische vooruitgang die het mogelijk heeft gemaakt dat supermachten het lot van een heel hemellichaam In de hand hebben. Een vooruitgang die nog niet gepaard gaat met een persoonlijke instelling en organisatlevormer die behoren bij een wapentechnologie die massale vernietiging binnen ons bereik brengt. Het Aziatische continent, dat enkele tientallen jaren op vele plaatsen in brand heeft gestaan, is nu zeker wat de inter nationale conflicten betreft „uitge blust”. De grote oorlog in Indochina, die honderdduizenden doden heeft gekost, die de wereld meermalen op de rand van ee grote crisis bracht, is voorbij. Noord- en Zuid-Vietnam zijn herenigd, in Cambodja wordt niet meer gevochten (al is wel sprake van een onderdrukkend bewind), en voor Laos geldt hetzelfde. In tal van landen in het Verre Oosten woe den echter nog altijd inwendige conflic ten, burgeroorlogen en guerrillastrijd. Dat gebeurt in Thailand, waar het verzet tegen het nieuwe bewind dat op geweldda dige manier aan de macht kwam, alleen maar toeneemt. Ook in Burma, Maleisië en op de Filip pijnen is gewapend verzet tegen de zitten de, meest rechtse regeringen. Indonesië is De staatssecretaris maakt zich zor gen over het feit dat veel landen dat Non-Prolifer-atieverdrag niet willen Deze veranderingen maakten van het verschijnsel mens, dat voordien nog enigszins te vergelijken was met de andere produkten van de evolutie van het leven op aarde, een fundamentele teisterlna van de planeet. Het ontbreken van een morele en politieke groei, die gelijke tred houdt met de wetenschappelijk-technische ontwikkeling en de gevolgen ervan (overbevolking!) ligt aan de basis van de permanente bedreiging van de vrede en van het permanent ontbreken van veiligheid voor alle mensen, In alle landen, op elke vierkante meter van de aardbol. Dit tekortschieten van de mens als verschijnsel, individueel en collectief, uit zich in het ontbreken van een wereldwijde solidariteit en een wereldomspannend regeerstelsel. Beide gebreken spelen een rol bij de concrete dreiging van een allesvernietigende wereldoorlog. U’s beschikken over de meest verfijnde wapensystemen. Egypte heeft zijn Rusr sisch georiënteerde krijgsmacht .met steun van de Amerikanen, Duitsers en Britten kunnen uitbreiden, terwijl Syrië uit de Sovjet-Unie de nieuwste wapens krijgt toegeschoven. Daarbij komt dat het probleem- Libanon nog lang niet geregeld is, ook al lijkt de vrede even weergekeerd. De Syri sche bezettingstroepen kunnen niet eeu wig in het land blijven en niemand kan de garantie geven dat de strijd niet weer zal oplaaien indien zij zich terugtrekken. In het sultanaat Oman aan de zuidoost kant van het Saoedische schiereiland woedt nog steeds een burgeroorlog, gericht tegen de sultan. Deze anti-sultan- beweging krijgt weer steun van het buur land, de Jemenitische VolksrepubUek, een door de Russen gesteunde staat. Het sulta naat Oman is een belangrijke strategische post, omdat het een toegangspoort is van de Perzische Golf, de belangrijkste uit- voerplaats van aardoUe. Het is dan ook daarom dat de sjah van Perzië, zelf een van de grootste olieleve- ranciers (o.a. aan Israël!), de sultan van Oman militair steunt in zijn strijd tegen de opstandelingen. Perzië is de laatste Die tegenstelling: „toenemend begrip-toenemende wapenstroom” valt moeilijk te doorbreken. „Er zijn wel lichtpuntjes maar die wegen niet op tegen de zware slagschaduwen die over de wereld liggen”, zegt dr. Kooij mans, die desondanks in het goede blijft geloven. „Ik ga ervan uit dat de mens met rede begiftigd is. Ik weiger te geloven dat de rede niet kan prevale ren”, zo zei hij enige tijd geleden in de Verenigde Naties. Toch is hij pessimis tisch gestemd. „Je boekt wel kleine succesjes”, zegt dr. Kooijmans, „maar de werkelijk belangrijke stappen wor den niet gezet. Er is ontspanning in Europa, maar geen ontwapening, geen militaire ontspanning”. „Ik ben er de laatste vier jaar niet optimistischer op geworden. Ik heb altijd de hoop gehad dat het onderlinge begrip zou groeien als de tegenover elkaar staande partijen zich meer van hun verantwoordelijkheid bewust zouden worden. Maar dat is een naïeve hoop gebleken”. Dr. P. H. Kooijmans (43 jaar) werd vier jaar geleden door de regering aangezocht als staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, speciaal belast met het ontwapenings- beleid. Vier jaar, die hem niet die resultaten gebracht hebben waarop hij toen hoopte, al heeft hij er vooral in de Verenigde Naties het nodige voor gedaan. „Dat verantwoordelijkheidsgevoel, het begrip voor eikaars problemen, is er wel tussen bijvoorbeeld de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Maar toch zet de bewapeningswedloop zich voort. Toch gaat men door andere delen van de wereld van wapens te voorzien. Ik heb het idee dat het wantrouwen gelijk meegroeit met het begrip voor eikaars problemen”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21