n m Misschien later spijt van mijn houding nu. Eenzaamheid de orijs die ik voor zelfstandigheid betaal Rf atX I door Peter Huysman Populair Grote rollen Verpletterend Femme fatale Discipline Emancipatie Goede vrienden H V „Die mars door het centrum van Londen, al die vrouwen die demon streerden voor vrede In Noord-lerland. Zulk soort acties hebben mijn volledige sympathie. Ze maken veel los. Ze brengen regeringen tot andere inzichten. Maar ik moet toegeven dat ik er niet aan heb meegedaan. Enerzijds, omdat ik Ierse ben en dus moet oppassen, in de eerste plaats voor mijn zoon die het nog niet zonder moeder afkan. Anderzijds ben ik niet iemand die de straat opgaat om zijn mening kenbaar te maken. Ik heb er het lef niet voor. Bovendien zijn protestmarsen niet altijd eerlijk. Voor velen betekenen demonstraties een vorm van eigen publiciteit, zichzelf in de schijnwerper plaatsen. Ik kan dat niet. Overigens heb ik met die Ierse vrijheidsman wel mijn solidariteit betuigd door middel van een handteke ning. Dat Is mijn plicht, vind ik”. 'O ■jb heeft net als ik veel energie Trouwens, ook moeder weet wat praten is. Ze vertelt dat wij in Holland ongeveer ■4. Kate O’Mara: Jane Kate O’Mara, 10 augustus 37 jaar geworden, thuis in haar 250 jaar oude boerenarbeiderswoninkje aan de First Cross Road in het Londense voorstadje Twickenham, beroemd om zijn reus achtige rugbystadion. Haar 14-jarige zoon Dickon kan er uitgebreid over verhalen. Ja, wij zijn met ons tweeën. Ik ben gescheiden. Mijn ex-echtgenoot is theater directeur en acteur” vier Hammond-afleveringen achter zijn bij Engeland. Over de verwikkelingen binnen het transportbedrijf zegt ze: „Jane Maxwell heeft inderdaad veel aantrek kingskracht op mannen. Eigenlijk is de hele serie een verhaal over mannen, die graag gedomineerd worden door hun vrouwen. Jane Maxwell is zo’n overheer sende vrouw. Jennifer en moeder Mary zijn dat óók”. „De Brothers zijn hier erg populair. De problemen van een transportmaatschap- pij spreken erg aan. Het publiek kan zich identificeren met de mensen in dit tv- programma, die deze problemen hebben. Kate stamt uit een geslacht van toneel spelers. Haar ouders, grootouders en overgrootouders hebben op het toneel gestaan. Haar moeder trouwens acteert nog steeds. Haar zuster speelde de hoofd rol in „Upstairs, downstairs”. Kate zelf is al meer dan 15 jaar professioneel aan het werk in tientallen films, voor televisie en op het toneel (ze heeft een complete dra matische opleiding gehad). Volgens Kate, die een erg nauwe spij kerbroek om de zeer smalle heupen kreeft zijn. Zo wit als deze muur ben ik eigenlijk. Echt Iers. Witte huid, rood haar, sproeten, blauwe ogen. Maar de drogist heeft wondermiddelen”. „Om half zeven ’s morgens sta ik naast m’n bed. Ik moet wel, om Dickon naar de dure kostschool te brengen. Een school waar de kinderen wat discipline wordt bijgebracht. De jeugdcriminaliteit heeft in Engeland afschuwelijke vormen aange nomen. Op een school, waar Dickon aan vankelijk studeerde, is kort geleden een leerling vermoord. Vermóórd!!” „Als een man wil eten, zeg ik dat de keuken daar is. Als zijn overhemd vies is, kan hij zelf een sopje maken. Ik ben niet geïnteresseerd in de keuken Ik maak er zelf nauwelijks gebruik van ik eet rauw voedsel Ik vind het prettig om mijn reke ningen zelf te betalen, zelf auto te rijden, zelf te verdienen. De prijs die je voor zo’n standpunt betaalt, is eenzaamheid. Mijn huwelijk is eraan onderdoor gegaan. Ik heb wel veel vrienden. Maar oppervlakki ge. Zodra ze mij in de rol van huismoeder willen duwen, kunnen ze echt beter weg gaan” „Door mijn bekendheid als Jane Max well is het wel eens moeilijk om te winke len. Je wordt constant aangehouden. Meestal voor een handtekening. De mees te mensen zijn erg aardig. Maar ’t is wel vermoeiend. Ik krijg zo’n 50 brieven per week. Een jongen van een jaar of 19 uit Holland is verschrikkelijk verliefd op me: als ik naar Engeland kom, wil ik je zien, schrijft hij, ik speel prachtige, romanti sche muziek. Verder krijg ik veel bloe men: met name in Engeland, waar de kranten vooral aandacht aan mijn schei ding schenken, weten ze dat ik alleen ben. „Nee, het is bij ons wel een „happy company”. Dat komt natuurlijk ook, omdat wij geen sterrensysteem bij de Hammonds kennen. Iedereen komt aan zijn trekken. Het is niet één man of vrouw waarop voortdurend de schijnwerper staat. Het best ga ik om met Golin Baker die Merroney speelt. We spelen samen in het theater. Het is fijn om met hem op het toneel te staan, omdat de onderlinge com municatie zo goed is. Met een Richard Easton (Brian Hammond) is het ook pret tig spelen, maar de vonken vliegen er niet zo hard af als met Colin. En Jean Ander son, moeder Mary, is natuurlijk een onge looflijk lieve vrouw. Ze luistert altijd geduldig naar alle problemen van de jon geren onder ons”. En, niet te vergeten, zien ze me in de dagbladen soms in een sexy pose. Dat verhoogt de belangstelling waarschijnlijk. eikaars kleren aan. Kijk”, en ze drukt haar zoon dicht tegen zich aan, „met wat fantasie zouden we broer en zus kunnen zijn”. Kate zou, denkt ze, het gelukkigst zijn geweest als man „Ik stel mijn werk ook op de eerste plaats. Het grappige is dat de rol, die ik nu speel in de Hammonds, eigenlijk bestemd was voor een man Pas later werd besloten dat toch beter een vrouw de vliegtransportonderneming kon leiden. Men had aanvankelijk het oog gericht op een forse, blonde meid Nou, dat is niet doorgegaan, want de keus viel op mij. Ik ben 1 meter 60 En m het geheel niet fors Dickon en ik trekken vaak Ovei emancipatie en haar rol van Jane Maxwell zegt ze „Ik krijg ook wel eens de indruk dat ze kapot is van het werk Maar ze neeft. net als ik zelt, veel energie Ze werkt hard pakt alles aan, is vrijheidslie vend. Haar man je weet wel die piloot is aan die zakelijkheid, die zelfstandig heid stuk gegaan. Hij ging er door aan de drank Zo zie ik het tenminste. Ik word door veel fans, vooral vrouwen van rijpe- Kate’s energie is verpletterend. Ze rent voortdurend van de ene hoek van haar huisje naar de andere: om een fles wijn te halen uit de keuken, om zoon Dickon te vragen zijn mooie tekeningen te laten zien, om een schilderij van de muur te pakken dat precies de geheimzinnige, sombere, historische atmosfeer tekent, waarin Kate graag haar verdere leven zou doorbrengen. „Ik ben erg geïnteresseerd in het oude Engeland. In archeologisch belangwekkende streken. Daar zou ik graag een huisje willen hebben. Ver weg van het drukke Londen. Ik moet het in deze buurt nog zo’n twee jaar zien uit te houden. Dan kunnen Dickon en ik weg. Trouwens, hoe zien de vrouwen m Hol land eruit? Ik heb gehoord: fris, roze wangetjes, en soms een beetje Rubens- achtig. Kate O’Mara heeft in 36 afleveringen van de Hammonds gespeeld. Zij heeft er nog een aantal voor de boeg. Behalve dat: de titelrol in Mata Hari („Geen Fries, maar een beetje Duits accent probeer ik me aan te leren”) in Londen, een aantal andere shows daartussendoor In februari naar Hongkong voor filmopnamen. Een erveus bestaan kortom”. Dat vroege opstaan is ook noodzakelijk, omdat de repetities vooi de Hammonds, waai de BBC overigens verschrikkelijk weinig” vooi betaalt om tien aui al negin- nen „Dat is allemaal tot daai aantoe. Maar aan het eind van de dag moet je van de studio naar huis Precies in het spits uur. Ik beloot je dat dat een ramp is Je bent uren onderweg ’s Avonds ga ik zel den meer uit Af en toe bezoek ik eens een film- of toneelpremière. waar ik echt niet van kan wegblijven” De onderlinge verhouding tussen de acteurs en actrices die in de Hammond- Brothers spelen is goed. Kate O’Mara zegt: „Het ligt natuurlijk voor de hand dat de band het grootst is tussen de mensen die het langst meespelen. Ik doe van de zes jaar dat de Hammonds er zijn nog maar twee jaar mee. Je zou kunnen zeggen dat er een serieuze poging wordt ondernomen om als goede vrienden met elkaar op te schieten. En dat is al heel bijzonder, de vaak zeer emotionele situatie tijdens de opnamen van zo’n aflevering tussen de tien acteurs en actrices in aanmerking genomen”. re leeftijd, in telefoontjes en brieven bena derd over m’n onafhankelijk en geëman cipeerde houding als Jane Maxwell. Ze- zijn er eigenlijk een beetje jaloers op, begrijp ik. Zelf willen ze en durven ze niet. Het kost veel tijd een man ervan te door dringen dat een vrouw niet voor hem onderdoet- Dat ze van precies hetzelfde niveau zijn. Ik heb hetzelfde probleem gehad, hoewel ik pas op mijn 31e trouwde en beter had kunnen weten”. Veel komedies, veel serieuze stukken ook, waarin zij bijna altijd de femme fatale, de sexy lady gestalte geeft. Kate heeft zij-aan-zij gestaan met Peter O’Toole, Omar Shariff, Jeanne Moreau en Jack Palance. In toneelstukken, films en tv-series als „De koopman van Venetië”, „Macbeth”, „Of Mice and Men”, The Saint, The Persuaders, Jason King, The Avengers, Z-Cars, Department S. Ook griezelrollen in „The Horror of Franken stein” en „The Vampire Lovers”. Kate O’Mara zegt ten slotte: „We moe ten alleen nog de delen 15 en 16 van de Hammonds opnemer. Dan zit ’t erop. Het hangt van de BBC af of de serie wordt voortgezet. Tussen twee haakjes: mijn vader, de enige in onze familie die niet aan toneel doet, heeft mij als Jane Maxwell, vooral in het begin, toen ik nog de vliegtuig-transportfirma leidde, met grote interesse op het tv-scherm gevolgd. Hij zit zelf namelijk ook in de luchtvaart. Van daar” ,Ik denk wel eens: misschien zal ik op latere leeftijd veel spijt van mijn houding krijgen Misschien kom ik dan tot de ont dekking dat ik te veel mijn eigen principes heb gevolgd en te veel alleen aan mijn carrière heb gedacht. Heus, ik wil graag een metgezel, in de ware zin van het woord Ik wil graag alles delen. Maar het moet niet van één kant komen Dat kan ik niet opbrengen. Daarom: de rol van Jane Maxwell is mij op het lijf geschreven”. Even na achten ’s avonds staan wij voor de verkeerde deur. Een sombere man in hemdsmouwen doet open. Nog voordat hij kan zeggen dat hij niets met de Brothers te maken heeft, sist Kate door het voortuintje dat we bij haar moeten zijn. Een wat onhandige start van een drie uur durend gesprek dat een steeds amica ler karakter krijgt en dan ook met stevige afscheidskus wordt afgesloten. Haar tomeloze geestdrift. Kate, gek op regenachtige landschappen, zegt dat het met haar leefwijze te maken heeft. Ze snelt weer weg, komt terug met een pot rauwkost. „Kijk, dat is ’t geheim. Geen vlees, geen vet. Alleen basis-voedsel, zoals wij dat in Engeland noemen. Groenten, fruit, noten. Geen dieet, hoor. Ook niet principieel macro-biotisch. Nee, gewoon goed eten voor je body. Ik voel me er prima bij. Vele keren op een dag kleine hapjes. Ik rook en drink ook niet. Een tijd lang heb ik regelmatig alcohol gebruikt. Maar dat ging fout. Last van mijn nieren. Het viel de mensen op dat ik steeds met mijn handen tegen mijn rug gedrukt zat. Ik ben weer de oude, nu. Mede door mijn yoga-oefeningen”. Afgezien van het onderwerp dat in de Brothers aan de orde komt, kan Kate O’Mara zich niet voorstellen dat ook Hol land zo blij is met de Hammonds. „Jullie moeten toch steeds de ondertitels in het oog houden. Hoe is het dan mogelijk dat je tegelijkertijd de beelden volgt? Hoe is in vredesnaam die combinatie te verwer ken? Maar ja, een feit is dat jullie conti nentaal zijn. Maar wij zitten op een eiland, bemoeien ons met niemand, willen dat ook niet. Wij voelen ons erg bijzonder, erg onafhankelijk, met alle nadelen van dien.” Een prettige bijkomstigheid van een rol in de Hammond-Brothers, ook voor Kate O’Mara, is dat de Britse toneelwereld voor geruime tijd wijd voor je open staat. Kate: „Het zorgt ervoor dat je grotere rollen krijgt aangeboden. Daar is Jane!, roepen ze als je aankomt. Maar je moet er wèl voor uitkijken dat je niet louter een „Hammond-actrice” wordt. Daarom, zodra de serie is afgelopen, is het: „Straight back to the stage”. 9 9 w Wf^99 9 9 99.99?9/9 9* 9)^99 90^99^99.-.9. 9t^r 9ê^9f WF “w 99 Alleen al haar excuses voor de rommel in verband met de verbouwing van haar een jaar geleden gekochte huisje, toveren een stortvloed van woorden te voorschijn. Het is snel duidelijk: Kate O’Mara lijkt in bijna alles op de doortastende, felle, zelf standige en geëmancipeerde Jane Max well uit de Gebroeders Hammond. Men is sterk geïnteresseerd in hun situa tie, al is die dan iets „overbelicht”. Maar daar is het ook een tv-spel voor. Kijk, met een grote, beroemde filmster, een vrouw als Sophia Loren of Brigitte Bardot, daar kunnen de mensen zich maar moeilijk van voorstellen dat zij dat ook zouden kunnen zijn. Claudia Cardinale, van haar weet men zeker dat men haar niet op straat tegenkomt. Van Edward Hammond of Paul Merroney wèl: van dit soort heren, die onder stress in hun bestaan moeten voorzien, kom je er iedere dag minstens honderd tegen”. draagt, met daarboven een witte bloes die haar indrukwekkende borstomvang nau welijks verhult, koos men haar voor al die uiteenlopende rollen vanwege haar onge wone, niet erg Britse uiterlijk. „Ik heb iets Spaans, iets Zuidamerikaans in mijn gezicht, zegt men. Maar ik antwoord daar in het algemeen onmiddellijk op dat dit voor een groot deel uit een flacon met bruin-zonder-zon-spul komt. Je weet wel: dat is die pigment-vormende make-up. Ik een uurtje aan de Rivièra in de zon liggen? Maak me niet ongelukkig. Ik zou als een S: V. s w

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27