Hl ri ff Bridge Filatelie TOCH NOG KERSTFEEST SOMALIA MAAK HET ZELF Doorloop-puzzel Vervolg 38 - i w w 30 Folska^ïi deAzn %o- z K. HEYMANS Het was erg laat in de avond, toen Brinkers z’n kerstboomstalletje opruim de. Hij had nog één heel klein boompje Het was erg druk in de stad. De straten waren vol met mensen die allerlei inkopen aan het doen waren voor het komende kerstfeest. Ze schoven in een lange rij langs de verlichte etalageruiten. Er wer den pakjes gedragen, die straks onder de kerstboom zouden liggen. Er werd allerlei lekkers gekocht en een enkeling kocht nog een van de laatste kerstbomen van de oude man op de hoek van de gracht. Het waren niet de mooiste bomen meer, want die waren al veel eerder er tussenuit gezocht. over. Die nam hij zelf maar mee naar huis. Dan had hij ook nog iets in z’n kleine kale kamertje om met kerst naar te kijken. Hij legde het bijna kale boompje op z’n bak fiets en zou net wegrijden, toen hij aan z’n jas werd getrokken. Achter hem stond een oud mannetje met vragende ogen en kleu- „Ja”, zei het oude mannetje, „kijk maar. Deze meneer komt ons een kerstboom brengen. Nu kunnen we echt kerstfeest vieren”. De kerstboomkoopman keek het oude zielige mannetje eens onderzoekend aan. Zou het echt waar zijn, wat hij mij vertelt, of zou het een bedrieger zijn, die mij er tussen wil nemen met z’n zielige gezicht? „Toe, meneer, alstublieft”, zei het man netje. „Nou, vooruit dan maar”, zei de koop man. „Dan zit ik met kerst wel zonder een boom in m’n kamertje, maar jij krijgt die boom mee. Weet je w^t, ik bezorg hem zelf bij je thuis”. En zo gebeurde. Bij het huisje van het arme mannetje aangekomen, stoven er drie kinderen naar buiten die riepen: „Opa, opa, hebt u iets moois meegebracht?” ZUID-AFRIKA. De 40-jarige kampioensgolfspeler Gary Player wordt afgebeeld op een sportzegel van 15 c. naar ontwerp van John Maskwe, uitgegeven op 2 december. En zo gebeurde het, dat er in een klein huisje in de grote stad kerstfeest werd gevierd door een opa met z’n kleinkinde ren én een heel gelukkige kerstboomkoop man Goed hé'! Klokken luiden in de nacht. ’t Is gekomen. ’t werd verwacht. Lichtjes stralen overal. 't Is gekomen in een stal. Bomen buigen onder sneeuw. Ze vertellen ook deze eeuw: 't Laat de lichtjes schijnen! Laat het donker verdwijnen! Zing van een kindje in een stal. „Stille nacht, heilige nacht". Laat het klinken overal.' Vrede op aarde, er wordt op gewacht! Somalia is een van de weinige Afri kaanse staten, waarvan de bevolking van een en dezelfde afkomst is. Ze spreken ook dezelfde taal in het hele land, ondanks dat het land vroeger bestond uit een Britse en een Italiaanse kolonie. In 1960 werd het onafhanke lijk. Somalia is 638.000 km2 groot en heeft 2.730.000 inwoners. De hoofdstad heet Mogadiscio. Knip dit plaatje uit en plak hem op karton. Knip hem dan weer uit en kleur hem. Steek hem in een met crèpepapier omwoelde aardappel. Je hebt dan nog een leuke kerst-versiering voegwoord - open strook in een bos; 46 omroepvereniging (afk.) - soort gebak - verdelgingsmiddel (afk.) - bruinachtige verfstof - aangenaam - meteen - moslims schriftgeleerde - wandtapijt - nota bene (afk.) koolwaterstof - ter plaatse (Lat. afk.) - godin der natuurkracht - grootmoeder; 47 zoogdier - meisjesnaam - roem - rivier in Italië - rivier in Duitsland - staat in het Midden-Oosten - plaats in Gelderland - uitroep van schrik - karakter - vreemde munt - kerkelijke straf - jongensnaam - pijn - ongewijde hostie - brandstof - jon gensnaam - nakroost; 48 plaats in Gronin gen - plaats in Friesland - plaats in Drente plaats in Gelderland - plaats in Utrecht - plaats in Zuid-Holland - plaats in Noord- Holland. A De boom werd in het piepkleine kamer tje in een emmer op een tafeltje neergezet. De kinderen zochten in de tuin en in de kasten naar versierinkjes en hingen die in de boom. Toen dat klaar was, vonden ze, dat ze nog nooit zo’n mooie kerstboom hadden gehad. En nu moest het nog een fijn kerstfeest worden, maar hoe zou dat kunnen, als je niets te eten in huis had, vroeg het oude mannetje aan de kerst- boomkodpman. ITALIË. Vijf nieuwe frankeerzegels verschenen in de reeks met portretten van beroemde Italianen, ieder van 170 Lire: de beeldhouwer Lorenzo Ghiber ti (1378-1455), de schilder Domenico Ghirlandaio (1449-1494), de schilder Giovanni Battista Salvi, genaamd „II Sassoferrato” (1609-1685), de schilder Carlo Dolci (1616-1686) en de schilder- tekenaar Giovanni Battista Piazzetta (1682-1754). s r1» „Daar weet ik wel iets op”, zei hij. „Een ogenblikje. Ik ben zo weer terug. De koop man ging nog vlug even de stad in. Hier en daar was nog een winkel open. Hij kocht allerlei lekkere dingen en kwam met z’n armen vol weer bij het huisje van het oude mannetje aan. Weer vlogen de kinderen de straat op en juichend namen ze de koopman mee naar binnen. „Blijft u ook feest vieren bij ons”, riepen ze. „Opa en wij zouden het erg fijn vinden”. VERTIKAAL: 1 plaats in Zuid-Holland - plaats in Utrecht - plaats in Gelderland - plaats in Noord-Brabant - plaats in Lim burg - plaats in Zeeland - plaats in Fries land; 2 dierengeluid - voorzetsel - roofvo gel - berg - deel van een schip - wild zwijn - hert - papiermaat - nimmer - wettelijke aansprakelijkheid (afk.) - deel van een bijenkorf - onder andere (afk.) - uitroep mondwater - borstelgras - roem - zwemvo gel - bid; 3 vervoeren - bijbels figuur - groet - individu - vreemde munt - genegen heid - moderne verlichting - rivier in Frankrijk - manier - vergeving; 4 inhouds maat - slachtoffer - oppervlakkige vriend - schroefdop - oude stofmaat - onaange naam, hatelijk - volmaakt - heilige kaf k.) - godsspraak - mak - gretig - meterton (afk.) - wervelstorm - bijwoord - bijbelse plaats; 5 vrees - plaats in Drente - Noorse godheid - afsluiting - naaldboom - deel van het schip - aan bedenkingen onderhevig - katafalk - voorhof van een oudromeinse woning - Post Scriptum (afk.) - uitroep - stevig - pekelachtig; 6 oevergewas - plaats in Overijssel - gewoonte - buitendijks land - communicatiemiddel - riviervisje - elasti citeit - reigerachtige vogel - zangstem - imiteren - roofdier - slede - het goudland muzieknoot; 7 Frans porselein - vrouwe lijk dier - doorschijnend - schade aan een schip - van onderen (afk.) - ten bedrage van - laatst genoemde (afk.) - uittrekken - kabouter - deel van het jaar - landbouw werktuig - Nederland (afk.) - getijde - ontkenning; 8 klein kind - knorrepot - vreemde munt (afk.) - voegwoord - Indo nesisch handweefwerk - lipbloemige plant - god van de wind - deel van een verhaal - faam - kleinste deeltje - vogel - heiligen beeld - sluis; 9 letsel - Europeaan - schoon vader van de aartsvader Jacob - gebergte in Rusland - onvriendelijk - maanstand (afk.) - pijnlijk ongemak - tandheelkunde - voor de vuist - eerwaarde heer (Lat. afk.); 10 zeuren - gewoonte - pauselijk vertege- N O z HONGARIJE. Honderd jaar gele den werd de eerste lijn van de spoor baan Györ (Raab) naar Sopron (Oden burg) geopend. Ter herinnering hier aan werden op 26 november zeven zegels uitgegeven. Zij tonen locomo tieven uit verschillende perioden, met stations op de achtergrond: 40 f. stoomlocomotief van Sigl (1875), 60 stoomlocomotief nr. 17 uit Wiener Neustadt (1885), 1 Ft. railbus van de Ganz-Werke (1925), 2Ft. sneltreinloco- motief van Hanomag. 3 Ft. motorwa gen met bijwagen van de Ganz-Werke (1926), 4 Ft. vierassige Ganz- rfiotorwagen van de Raba (1971). De zegels werden door Laszló Këkesi ont worpen. A H B 9 5 O H 7 6 2 A3 2 A 7 6 2 H B 6 2 A B 4 A 4 ANTIGUA. Vijf zeer artistieke, door de John Waddingtons Studio ontwor pen kerstzegels zagen op 22 november het licht: 8 c. een engel verschijnt aan de Maagd Maria, 10 c. Jozef en Maria ontvluchten Bethlehem, 15 c. de drie koningen, 50 c. de herders in het veld en 1 de drie koningen bieden geschenken aan. (afbeelding) POLEN. Naar aanleiding van het 25- jarig bestaan van de Zeran- autofabriek in Warszawa werden vier zegels uitgebracht, ontworpen door Witold Surowiecki. Zij tonen autoty- pen die in de loop der jaren in de fabriek werden vervaardigd: 1.00 Zl. Warszawa M 20, 1.50 Zl. Warszawa M 223, 2.00 Zl. Syrena 104 en 4.90 Zl. Polski Fiat 125 P. De zegels zijn zowel in vellen als in miniatuurvelletjes (vier zegels plus twee vignetten) gedrukt. Op 29 december verschijnt de serie van acht zegels met voorstellin gen van de voornaamste Poolse zeeha vens: 1 Zl. de petroleumhaven van Gdansk (het vroegere Danzig), 1 Zl. de veerboot „Gryf” bij de aanlegplaats in Gdansk, 1.50 Zl. de containerhaven van Gdynia, 1.50 Zl. de passagiersha- ven van Gdynia, 2 Zl. het vrachtschip „Ziemia Szczecinska” in de haven van Szczecin (het voormalige Stettin), 4.20 Zl. de kolenhaven van Swinoujscie (het vroegere Swinemünde), 6.90 Zl. de passagiershaven van Kolobrzeg (het vroegere Kolberg) en 8.40 Zl. landkaart van de Poolse Oostzeekust (afbeel ding). *43 V A V 8 5 4 3 O 10 9 A 7 5 3 sterke drank - derhalve - seniel - dichtbij - oud-IJslandse literatuur - deel van het lichaam - Russisch keizerlijk bevelschrift dodelijk - speelgoed; 35 verkwikken - bodes der góden - bezittelijk voornaam woord - lied - deel van de bijbel (afk.) ambtenaar - samenzwering - oudgediende - toegeven -.de onbekende (afk.) - Grieks fabeldichter - volksnaam van de kauw - vreemde munt; 36 plaats in Engeland bejaard - sportterm - kleurschakering - lol - droog - ons inziens (afk.) - werkend beginsel - voorzetsel - oude munt - Euro pees land - schietwapen - werkschuw - borstharnas - vogel; 37 niemendal - insekt redeloze dieren - familielid - opgeld - uitroep - Europeaan - liefje - werktuig kruisboog van een gewelf - schrijfgerei - titel (afk.) - roemen - putemmertje; 38 deel van Sumatra - sprookjesfiguur - bijbels figuur - schrede - verbond - uitwas aan een boom - snelle draf - bewijsstuk - vink - onder andere (afk.) - tuingereedschap - onderricht - uitgesproken aansprakelijk heid (afk.) - eikenschors - nevel - persoon lijk voornaamwoord; 39 in orde - jonge dochter - onderstel van een kanon - ogen blik - 'fijngevoelig - gereedschap - renbode - lust - knekelhuis - schaapkameel - be derfwerend - meisjesnaam; 40 voorzetsel - omlaag - Europeaan - muzikale composi tie - soort stof - titel (afk.) - baan voor balspel - kuitsteen - uitgave - uitstapje - diep bedroefd - voegwoord - vreemde titel - Pausennaam - jongensnaam; 41 uitwis sen - paardje - plaats in Groningen - wier - schaapkameel - grafvaas - elpenbeen muziekterm - sleepboot - Idndbewerking - heuvelland in België - broeikas; 42. smal - borgtekening op een wissel - tocht te paard - hetzelfde - deel van het oog - half - stapel - dierentuin - militaire rang (afk.) - sporeplantje - vertragen - priem - katoe nen stof - Engels gewicht; 43 hardvochtig - plaats in Noord-Holland - dwaas - nieuwe wereldtaal - hoekpilaster - uitstekend - als boven (Lat. afk.) - verfstof - omstandig - roofdier - delgen - hoger beroep - walvis; 44 bleek, teer - zwemvogel - vlies - dat is (Lat. afk) - fatsoenlijk - geografische aan duiding (afk.) - heimwee - deel van een wagen - vreemd - afgodisch - gewicht (afk.) - tijdvak - lichte klap - deel van het lichham - tweehoevig dier - rivier in Rus land; 45 troefkaart - de oudste (afk.) - telwoord - streep - onvriendelijk - laatstle den (afk.) - omroepvereniging (afk.) - water in Friesland - woning - surrogaat (Duits) - herder in Zuid-Amerika - los - eenmaal - mijt - holte onder de arm - DOMINICA. Met voorstellingen van schelpen (slakkehuizen) uit de Cara- ïbische Zee werden in december acht zegels in circulatie gebracht, waarvan de 2 als miniatuurvelletje: 'c& c. Architectonica nobilis. 1 c. Cassis flammea, 2 c. Conum mus, 20 c. Vasum muricatum, 40 c. Strombus pugilis, 50 c. Coraliophila abbreviata, 2 Astraea phoebia en 3 Murex pomum. (afbeel ding). geven, alle in de waarde 75 5 cents, waarvan de toeslag ten goede komt aan de schoolkinderen van de Eilan den. De vijf velletjes hebben een gou den opdruk „Christmas 1976”, het sil houet van Koningin Elizabeth II en de naam van het desbetreffende altaar stuk. Ter gelegenheid van de „Natio nal Wildlife and Conservation Day" verscheen op 15 november een zegel van 1. Op de zegel zijn de voor- en achterzijde van de koerserende 5- munt voorgesteld (met het portret van de Koningin; een afbeelding van de pas ontdekte Mangaia-IJsvogel, die alleen op het eiland Mangaia voor komt), temidden van bloemen. De zegels zijn in kleine velletjes van vijf gedrukt, plus in de linker bovenhoek een vignet met verklarende tekst, (afbeelding). Kfcnt GIBRALTAR. Zes nieuwe portoze- gels zagen het licht in de waarden 1, 3, 5, 7, 10 en 20 p. Zij werden door A. G. Ryman ontworpen en op papier met watermerk CA Spiraal gedrukt. COOK EILANDEN. Evenals vooraf gaande jaren werden de nieuwe kerst zegels ook in miniatuurvelletjes uitge- maat; 23 lidwoord - kijkkast - een der zintuigen - draagbalk - eetgerei - strijd perk - vrije tijd - van oordeel zijn - plaats in Zeeland - verlaagde toon - stoomschip (afk.) - vreemde munt - voegwoord - rund; 24 dief - geneesheer - bijbelse plaats - kruinschering - zeevis - losgerafelde naad - broodmager mens - draagvat - paar - dichter - bosgod - Europeaan; 25 gods dienst - rijsmiddel - voldaan - reeds - verklarende aantekening - geschikt - rang telwoord - plaats in Duitsland - ik - vreem de munt - god der liefde - taille - nauwe straat - dwaas; 26 bun - voedsel - grond soort - deel van een vogel - groente - kledingstuk - kleur - verlaagde toon - dapper - bedrukt - voorteken - maanstand (afk.) - voorvoegsel - voorzetsel - toeëige- nen - met name (afk.) - vreemde titel - meisjesnaam; 27 dierenverblijf - plek - grondsoort - verbond - vreemde munt - dobbelsteen - reeds - deel van de bijbel (afk.) - meisjesnaam - gierig persoon - Duits persoonlijk voornaamwoord - rivier in Utrecht - eikeschors - een zekere - kleur - handvat; 28 tevens Europees land Vervoermiddel - zonder zedelijke overwe ging - verlaagde toon - siersteen - brand stof - dierengeluid - uitroep - militairen - baan voor balspel - deel van een woord - kunstprodukt - meisjesnaam - voorkeur; 29 geografische aanduiding (afk.) - ver warde knoop - zangvogel - lange beweeg lijke draad - schoonmaakartikel - soort look - bergplaats - schermbloemige plant - soort bier - kerkelijk gebruik - onbaat zuchtige - tijdelijk gebruik - gestold dier lijk vet; 30 Egyptische zonnegod - vogel- produkt - eigen opname (afk.) - toss - daadwerkelijk - zandheuvel - fijne polijst aarde - likdoorn - zijrivier van de Donau - gereedschap - meisjesnaam - ik (Latijn) - scheepstouw - vaas; 31 insekt - verbran dingsrest - verzamelen - universiteitsbode - godin van het onheil - schoonmaakarti kel - dierengeluid - bevel - eikeschors - jongensnaam - soort roeiboot - vervoer middel - peulvrucht - overeenkomstig Europeaan - uitroep van pijn - deel van de dag; 32 kledingstuk - roofdier - verharde huid - verbinding - luchtklep - loofboom - gril - grondsop - onmiskenbaar - onbe paald voornaamwoord - dampkring ongebonden - meterton (afk.) - uitroep; 33 op dezelfde wijze - houten kistje - zonder haar - zomerse lekkernij - licht droevig aangedaan - verharde huid - letterkeer - grap - balspel - moderne verlichting - hoofddeksel; 34 verbond - rivier in Duits land - platvis - voorgevoelens - zeevis - DUITSLAND (DDR). Het jaarlijkse velletje met sprookjes motieven kwam op 14 december tot uitgifte, ditmaal met scènes uit Grimms sprookje „Repelsteeltje” (of „Rompelsteeltje”): 5 Pf. Repelsteeltje eist het kindje op. woordiger - zware balk - deel van het lichaam - tropische boom - deel van het servies - telwoord - vlug - in een onderons je - benedenwindse zijde; 11 knolgewas - opheffen - leuk - gewicht (afk.) - water in Noord-Brabant - samenzweerder - meis jesnaam - erg knus - dief - dierenverblijf - soort - persoonlijk voornaamwoord; 12 Europeaan - deel van het lichaam - zwem vogel - boomvrucht - verfrissende drank zeevis - vruchtbare plaats in de woestijn - zeenimf - meisjesnaam - 'schoeisel - gast - gewicht (afk.) - egaal - gelegenheid om te kiezen - bevel; 13 spoedig - maanstand (afk.) - bibberen - waterketel - gevangenis hok - kinderlijk - geneeswijze - muziek instrument - grondtoon van een toonlad der - droogoven - deel van de week - gebergte in Duitsland - tocht te paard - boom; 14 nog eens - Turks vorst - gema tigd langzaam - gesloten - wandelplein - ovaal - vogelverblijf - drinkgerei - boord sel - laurierroos - broeibak - persoonlijk voornaamwoord; 15 deel van het altaar - plant - moeraspalm - rund - vrouwelijke vreemde titel - janken - ongearticuleerde klanken uitstoten klimtoestel - persoon lijk voornaam woord - olie (Engels) - Indo nesisch leger (afk.) - metaal - uitbouwsel; 16 familielid - eencellig organisme - kleef- middel - de onbekende (afk.) - hengelstok - geleerd - weddeverhoging - jong dier - flauw schijnsel - zangvogel - drogen - smet; 17 laster - gesneden hengst - azijn - Engels bier - boomvrucht - bescheiden - vrijmaking - lofspraak - leer van het hel dendicht - uit het hoofd praten - mytholo gisch figuur; 18 brandstof - pijn - honing bij - slagader - tijdperk - titel (afk.) - afgod - clown - eerste hulp' bij ongelukken (afk.) - slot - uitruster van schepen - landbouwge- rei - titel (afk.) - kerkelijk lied - kansspel; 19 garnering - vernuft - opgerolde haring - bedekte spot - prooi - kermislekkernij - vaartuig (afk.) - kwinkeleren - vreemde titel - hoenderachtige vogel - grindhoop - de oudste (afk.); 20 kleur - balansnaald - pronken - kledingstuk - overeenkomstig - benepen - de oudste' (afk.) - bedrukt - begin - lyrisch gedicht - langspeelplaat (afk.) - kleur - wapen; 21 plechtige gelofte - Perzië - bergweide - livreiknecht - van dezelfde soort - voorval - door de wind bespeelde oharp - heulsap - Japanse krijgsadel - plaats in Noord-Holland - grof; 22 tel woord - vierhandig zoogdier - Trojaanse held - neerslag - afwezig - familielid - getijde - een betere vorm geven - inheemse ziekte - kledingstuk - meisjesnaam - pro per - rivier in Noord-Brabant - vlakte- merige handen uitgestrekt naar het arme tierige boompje. „Mag ik die mee naar huis nemen, koopman? Bij'mij thuis zitten ze te wachten tot ik terugkom met iets om kerstfeest bij te vieren. Ik wil ze zo graag blij maken* Maar om iemand blij te maken, heb je meestal geld nodig en dat heb ik niet”. middel - landvoogd - geheugenverlies - dun - boom - muzieknoot; 48 tegen - trek gat - stand der edelen - gemalin van Aegir - keizerrijk - honingdrank - eiland in de Oostzee - luchtig zomerverblijf - opgewekt - onheilsgodin - militaire rang (afk.) - grondtoon - koning (Frans); 49 strafwerk tuig - luchtklepje - berg op Kreta - afsluit- middel - dun - houding - briefaanhef - frêle - disselraam - voegwoord - weg met bomen - muzieknoot - persoonlijk voornaam woord - bejaard; 50 slaginstrument - ver spieder - tot rouwbeklag (Lat. afk.) - pot- tenbakkersaarde - eerstkomende (afk.) - rijtuig - plaats - ruiker - ophangen - vernis - autoped - persoonlijk voornaamwoord; 51 meisjesnaam - krantenjongen - voorzet sel - smakelijk - gordijnstof - plaats in Gelderland - jagersroep - monster - orga nische verbinding - koor - aanlegplaats voor schepen - voegwoord; 52 strook land langs de zee - vrachtschip - briefaanhef (afk.) - bekende motorraces, (afk.) - ver voermiddel - plaats in Frankrijk - plaats in Utrecht - handwarmer - domoor - op dit moment - elk - sportterm (afk.) - indien; 53 loofboom - mythologisch figuur - vertra- gingsmiddel - vogelprodukt - gelijk maken - eenheid van kracht (afk.) - plaats in Zuid- Holland - gerecht - plaats in Frankrijk - boom - persoonlijk voornaamwoord - zelf- binder - kieren - kluwen; 54 terug - inhoudsmaat (afk.) - bijbelse plaats - gelukje - niemendal - zangspel - afgelopen - rivier in Frankrijk - lidwoord - Engels telwoord - opslagplaats; 55 pit - wapen - uitroep - bontsoort - Egyptische zonnegod - op de een of andere plaats - blaam - rivier in Duitsland - loofboom - irisnijding - meisjesnaam - weefsel; 56 tijdperk - hou ding - deel van het hoofd - tevens - muziek instrument - telwoord - benoemingsrecht - plaats in Korea - deel van een auto - karaat (afk.) - deel van het kippenhok - neteldier; 57 droogdoek - bijenhouder - meisjesnaam - lengtemaat (afk.) - wang - naar mens - rekening - de oudste (afk.) - jongensnaam - bedrog - afgesloten stand; 58 zangstem - uitroep - baken - glas - plaats in Overijssel - deksel - schade - wildebeest deel van de oven - viskorf - den lezer heil - bontsoort - onbepaald voornaamwoord; 59 maanstand (afk.) - familie - keurig bloem - dikke stok - ginds - bloem - deel van de school - vroom christen - langspeel plaat (afk.) - vaartuig (afk.) - muzieknoot; 60 vod - zoon van Agamemnon - vreemde AUSTRALIË. Twee kerstzegels kwamen op 1 november tot uitgifte: 15 c. detail uit „Maagd en Kind in de Wolken”, krijttekeningen door Simone Cantarini (1612-1648) en 45 c. kerstob- jekten (takje hulst, speelgoedkoala, snuisterij, kerstboom en patrijs) naar ontwerp van Wendy Tamlyn. In de reeks „beroemde Australiërs" ver scheen een serie van vier zegels: 18 c. de ornitholoog John Gould (1804-1881), 18 c. de kernfysicus Thomas Laby (1880-1946), 18 c. de antropoloog Bald win Spencer (1860-1929) en 18 c. de géograaf Griffith Taylor (1880-1963). H 5 Q 10 9 7 O H 7 6 5 3 2 A V 6 Zuid was leider in 3 Sch, nadat west had geopend met 1 Ha. West begon met Ha A H, waarop oost signaleerde door eerst de tien en toen de vier te spelen. Zuid ging er van uit dat west Ru H had en als oost, na de derde harten te hebben getroefd, ruiten zou spelen was één down onvermijdelijk. In wanhoop gooide zuid Ha V onder en zie wat er gebeurde. Oost troefde Ha B niet en de verdediging kon niet tijdig ruiten aanvallen, zodat de verliezende ruiten weg kon op de vrijgespeelde klaveren. Wiens fout? West! Deze had niet Ha B moeten spelen maar een kleine en zijn partner aldus moeten dwingen te troeven. T. SCHIPPERHEYN 25 Pf. de koningsbode hoort het man netje zingen en 30 Pf de koningin met haar kindje en Repelsteeltje. De ont werper is Paul Rosié uit Berlijn, (afbeelding) Het eindcontract was 6 Sch, te spelen door zuid, die tijdens de bieding een tweekleu- renspel klaveren-schoppen had getoond. West startte met Ru 10, waaruit zuid con cludeerde dat oost de heer moest hebben en als oost ook Sch H had zou dat één down betekenen. Zuid zag maar één kans; hij nam Ru A en gooide in de hand de vrouw onder. Vervolgens speelde hij Sch V en sneed, zodat oost aan slag kwam. Deze zat nu moeilijk. Het was denkbaar dat zuid geen ruiten meer had, maar wel een verliezende harten, in welk geval het onjuist zou zijn Ru H te incasseren.Oost wist het niet en speelde harten, waarmee zuid’s list was geslaagd. Een list die overi gens alleen maar lukt in een situatie, waarin het gevaarlijk is voor de tegenpar tij om een hoge kaart te incasseren, zoals hier. In het volgende spel wilde zuid een bepaalde tegenstander niet aan slag heb ben en ook hier stapte de tegenpartij in de daartoe opgezette val. A 7 6 2 8 6 3 B 5 4 a H B 4 N O V B 10 9 Q geen O V 8 ^.H B 10 9 8 2 In de vorige rubriek werd betoogd dat het goed is de kaart bij te spelen waarvan bekend is dat men deze heeft, een taktiek die er op is gericht de leider op een dwaal spoor te brengen. Men calculeert daarbij in dat ook de partner wordt misleid, indien dat voor het verdere tegenspel van geen of weinig belang is. Een dergelijke taktiek evenwel kan ook door de leider worden toegepast, waarbij deze dan het voordeel heeft dat hij zijn partner niet eens kan misleiden. titel - verwarde knoop - krijgskunde - soort godsdienst (afk.) - gegraven diepte - getijde - maling - dondergod - bijwoord - handvat; 61 grafvaas - deel van de dag - Engelse graaf - hetzelfde - en anderen (afk.) - Nederlandse Televisie Stichting (afk.) - dubbelklank - paard - rivier in Duitsland - werelddeel - roem - voldoende gekookt - nummer (afk.) - goud (Frans) - Chinees gerecht; 62 plaats in Utrecht - plaats in Gelderland - plaats in Zeeland - plaats in Noord-Brabant - plaats in Utrecht. GAMBIA. Dieren uit het Abuko- Natuurreservaat worden voorgesteld op een serie van vier zegels, die op 29 november verkrijgbaar werden gesteld: 10 b. Serval (Felis serval), 25 b. Hamasantilope (Tragelaphus scrip- tus), 50 b. Sitatunga (Tragelaphus spe- kei) en 1.25 D. Luipaard (Panthera pardus)’ Alle zegels tonen bovendien het embleem van het „World Wildlife Fund’.’ (wereld Natuur Fonds) en het portret van de president. De zegels werden ook in omloop gebracht in de vorm van een miniatuurvelletje met randinschrift. De ontwerper is Grodon Drummond, (afbeelding). 9 8 10 4 O 10 9 8 3 A 10 9 8 7 5 H V B 5 4 3 V 7 2 A V V 6 O

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 39