James Schlesinger SO WETO ROUWT MET KERSTMIS Regering-Smith zegt nee tegen plan Richard I Poolse politie treedt op tegen dissidenten energie-coördinator WIJZIGINGEN AAN TOP POLITIE APPARAAT IN SPANJE REKENEN STEEKPROEF KABINET-CARTER COMPLEET VIER KLEUREN Minder succes Ontvoerd Westduits jongetje vermoord Optimistisch Pauksch vluchtte om gezondheidsredenen VRIJDAG 2 4 DECEMBER 1976 BINNEN- EN BUITENLAND 3 door Nico Scheepmaker 1 I i I van de voorzitter van de Spaanse staatsraad Oriol. Beide zaken werden door de Franco-getrouwen aangegrepen om premier Suarez van zwakheid te beschuldigen en een harder beleid te eisen. t l i (Van onze redacteur in Washing ton, Henk Kolb) WASHINGTON. James Schlesinger, Fords voormalige minister van defensie, wordt in het kabinet-Carter verantwoor delijk voor de coördinatie van alle energiezaken, die thans nog door verschillende bureaus wor den beheerd. Als Witte Huis- medewerker van de president (en later vermoedelijk minister) krijgt Schlesinger een zeer mach tige positie die wellicht het beste wordt gekarakteriseerd door de omschrijving die er in de VS voor is uitgevonden: „de energie- tsaar”. (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) MADRID. De Spaanse regering, die gisteren een speciaal ver vroegde kabinetszitting hield, heeft vrij kalm gereageerd op de laatste crisis, veroorzaakt door de arrestatie van de communistische leider Santiago Carrillo, die samenvalt met de nog niet opgeloste ontvoering niet erg waarschijnlijk Iets soortgelijks deed de Spaanse rege- I i 1 i i Ik heb zeven jaar over de 5-jarige hbs-b, de zogenaamde „reken-hbs” gedaan, en nu zijn de meningen verdeeld over de vraag of ik daardoor op een gedegen mathematische vooropleiding kan bogen, of dat daaruit blijkt dat ik op wiskundig terrein van toeten noch blazen weet. Ik zelf houdt het op het laatste, maar dat neemt niet weg dat ik van mijn hbs-tijd een passie heb overgehouden voor reke nen. Daarbij beperk ik mij echter tot eenvoudige sommetjes en simpele opga ven, waarvan ik u een voorbeeld zal geven. In een persbericht van een brillen fabrikant las ik dat 6,5 miljoen Nederlan ders brildragend zijn, zogende baby’s en ouden van dagen die de wisselkoersen nog zonder bril lezen inbegrepen. Mijn eerste neiging is dan om 6.500.000 op 13.000.000 te delen om te zien hoeveel op de hoeveel Nederlanders een bril dra gen. In dit geval zat het me niet tegen, want dat is dus precies 1 op 2. Mijn tweede neiging is dan, om deze uitkomst te con troleren op zijn waterdichtheid. Hoe doe je dat? Er zijn verschillende methoden. De beste is onderaan de roltrap van de Bijen korf te gaan staan en een uur lang te tellen, hoeveel mensen een bril dragen en hoeveel niet. Een roltrap is te prefereren boven een terrasje vanwaar je de voorbij gangers met en zonder bril telt, omdat de roltrap langzaam, en één voor één, zijn gebruikers aan je uitlevert. Nu had ik helaas geen tijd om vandaag naar de Bijenkorf te gaan, dus moest ik een eenvoudiger methode uitdenken. Mijn eigen gezin bijvoorbeeld! Mijn vrouw en ik dragen een bril, mijn dochtertje niet, dat is dus inderdaad 1 op 2, maar dan omgekeerd. Die steekproef is kennelijk te klein. Wie waren er allemaal op ons huwe lijksfeest? Enfin, zo kan je de cirkel steeds wijder maken tot je inderdaad op één brildrager en twee blotebillengezichten stuit, maar daar gaat het nu niet om. Ik wilde u alleen even laten zien hoe smal de basis is van mijn rekenkunstige ijver. U begrijpt dan ook dat ik weliswaar met grote interesse het stukje „Tachtig pagi na’s om iets te bewijzen” onder het kopje „Mathematics” in The Sunday Times begon te lezen, maar weinig hoop had de essentie van het vraagstuk te begrijpen. Die hoop werd niet groter toen ik las dat het om een vraagstuk ging dat voor het eerst in 1852 was opgeworpen, en voor het eerst werd „opgelost” in 1879 door de Engelsman A. B. Kempe, totdat iemand tien jaar later een fout in zijn redenering kon aanwijzen. Bijna honderd jaar lang bleek dit vraagstuk daarna onoplosbaar, totdat onlangs het bericht kwam dat de Amerikanen Kenneth Appel en Wolfgang Haken meer dan 1000 uur een grote com puter hadden laten ratelen, om het bewijs voor deze „onbewijsbare” stelling te fabri ceren. Toen de Engelsman G. Spencer- Brown, mathematicus op de Universiteit van Cambridge, dit las besloot hij alsnog een vroegere vergeefse poging tot een eenvoudiger oplossing nogmaals uit te proberen, en nu, tachtig pagina’s becijfe ringen later, heeft hij het idee dat er geen fout meer in zijn bewijsvoering zit. Rest nog de vraag hoe nu eigenlijk dit gigantische probleem luidt waar vele mathematici zich al een eeuw lang het hoofd over gebroken hebben? De vrees dat ik de vraagstelling niet eens zou kun nen vatten was levensgroot, maar zie, het bleek in feite om een probleem te gaan dat voor de gebruikers geen enkel probleem oplevert, ondanks het feit dat Spencer- Brown gezegd heeft dat hij voor de oplos sing „moest denken op een manier die mijn verstand bijna onklaar maakte”. Men neme de kaart van Amerika waarop alle verschillende staten staan aangege ven. De ervaring heeft de kaartenmakers geleerd, dat er slechts VIER KLEUREN nodig zijn om te voorkomen dat twee aan elkaar grenzende staten dezelfde kleur hebben. n s Advocaten zeggen dat men Carillo hooguit kan beschuldigen van illegale grensoverschrijding en van lidmaatschap van een illegale organisatie. Dat zijn ver grijpen, waarvoor in het hedendaagse Spanje niemand meer tot lange straffen veroordeeld wordt. In plaats daarvan heeft de regering geweigerd zelf maatregelen te nemen tegen Carrillo. Hij werd ter beschikking gesteld van een rechtbank, die hem mis schien vandaag reeds in voorlopige vrij heid zal stellen. De regering heeft even min willen aanduiden waarvan Carrillo beschuldigd moest worden, en dit aan de rechtbank overgelaten. Schlesinger is voorzitter geweest van het voormalige agentschap voor atoom energie en hij was directeur van de CIA en minister van defensie. Buitendien kan hij bogen op een wetenschappelijke car rière in Harvard. Soerensen was een zeer vertrouwde medewerker van Kennedy, terwijl Joseph Califano wordt beschouwd als de auteur van de veelgeprezen sociale programma’s van president Johnson. Schlesinger heeft gistermorgen bij zijn aanwijzing verklaard dat de VS een ener- giepolitiek moeten ontwikkelen die is gericht op besparing en vermindering van de afhankelijkheid van geïmporteerde energie. Hij noemde het een van ’s lands meest diep gewortelde problemen. Het is noodzakelijk de groeiende vraag naar energie te beperken en vooral de import van petroleum te kortwieken opdat de kwetsbaarheid van de VS voortkomend uit overmatige afhankelijkheid van bui tenlandse import vermindert. Daarvoor is de ontwikkeling nodig van zuiniger auto motoren en veel grotere efficiency voor huishoudelijke apparatuur;. Soerensen, een voormalige dienstweige raar op gewetensgronden vond niet dat hij zodoende ook het leiden van de CIA zou moeten verwerpen aangezien het niet gaat om een paramilitaire organisatie. Hij heeft aan Kennedy’s zijde het fiasco van de CIA-landing in de Cubaanse Varkens baai meegemaakt, maar hij sloot zulke acties toch niet uit. Echter, zo zei hij, zij zouden van vitaal belang moeten zijn voor de nationale veiligheid, in overeenstem ming met de verlangens van het Congres en de goedkeuring moeten hebben van de president. ring enkele weken geleden met de leider van de Catalaanse afdeling van de com munistische partij, die eveneens al lange tijd klandestien in Spanje verbleef. Hij werd aangehouden, maar nog voordat zijn partij had kunnen reageren, was hij al in voorlopige vrijheid, met nieuwe geheel legale identiteitspapieren. Even veelzeggend was het feit dat niet alleen de democratische oppositiepartijen (zonder uitzondering), vanaf gematigd conservatieven tot maoïsten, maar ook buitenlandse regeringen, zoals de Ita liaanse en de Belgische, hun misnoegen aan premier Suarez bekend maakten. standplaats Valencia een goede indruk had gemaakt op de democratische opposi tie. Ook de inspecteur-generaal van de oproerpolitie die de grote steden contro leert, werd vervangen. Het falen van de veiligheidsdiensten in de affaire van de ontvoerde voorzitter van de staatsraad, Antonio Maria de Ori ol, zal evenmin vreemd geweest zijn aan deze besluiten. Er hebben zich nog steeds geen nieuwe ontwikkelingen in deze zaak voorgedaan. De studentenraad heeft ook opgeroe pen tot een boycot van winkels die eigendom zijn van blanken. Navraag bij blanke winkeliers in het centrum van Johannesburg leert dat de boycot inderdaad wordt nagevolgd. Winkels in de buurt van Park Station, waar doorgaans veel Afrikanen inkopen doen, melden een omzetdaling van rond 33 percent. Veel Shebeens (illegale kroegen) hebben hun deuren al gesloten tot 3 januari, in overeenstemming met het verzoek van de studentenraad, een ver zoek dat niet zelden kracht bij wordt gezet door dreiging met repressailles. Een andere winkelier schatte dat hij een kwart minder verkocht. De men- Winkeliers die hun zaak niet wilden sluiten werden bedreigd met brand stichting, waarop ze om politiebescher- r ming vroegen. hebben gekregen, op erewoord vrijgela ten. Maar vele arbeiders die aan de voed- selrellen hebben meegedaan, hebben lage re functies gekregen in afgelegen plaatsen en daarmee hun recht op bepaalde gelde lijke voordelen verloren. Lipinski zei dat hij nog steeds actief lid is van het comité voor de verdediging van de arbeiders, ondanks de verklaring over zijn uittreden die enkele weken geleden in Warschau is verspreid. Hij verklaarde dat de komende paar jaren moeilijke jaren zullen zijn, omdat de levensstandaard van de Polen omlaag moet. „Maar dit zal onmogelijk zijn als er niet eerst meer democratie komt”. Eustachius Heil werd maandag op de terugweg van school naar zijn woonplaats Paar ontvoerd. Dezelfde dag belde de dader de ouders van het jongetje met de mededeling dat hij het kind zou vrijlaten in ruil voor 200.000 mark losgeld. De vader beloofde alles te doen om het geld te betalen, maar midden tijdens het gesprek brak Kramer af. De dader werd woensdag op aanwijzing van de plaatselijke bevol king aangehouden. Hij bekende dat hij het kind al gedood had, voordat hij de ouders opbelde. Hij zou de daad hebben gepleegd wegens geldgebrek. e e a i- e i i Suarez trad snel op om deze smet op zijn democratisch imago weg te werken. Gisteravond na afloop van de minister raad ontving hij twee afgevaardigden JOHANNESBURG (Reuter/ANP) Veel inwoners van de zwarte woon wijk Soweto bij Johannesburg zullen dit jaar een periode van rouw in acht nemen tijdens de kerstdagen. De stu dentenraad van Soweto heeft opgeroe pen tot een sobere Kerstmis zonder feestvertoon, uit respect voor de naar schatting 350 doden die sinds juni bij onlusten in Soweto zijn gevallen en voor de honderden inwoners die nog gevangen zitten. i a r n 1- J 9 Q n e n e t, i, SALISBURY (AFP) De regering van premier lan Smith heeft gisteren Britse voorstellen om de belangrijke minister posten van defensie en justitie tijdens de overgangsperiode naar onafhankelijk heid te laten beheren door een gemengde commissie van blanke en zwarte Rhode- siërs, van de hand gewezen. Zij arresteerde de 42-jarige schrijfster Anka Kowalska, die nauw met het comité samenwerkt, en doorzocht haar flat. De politie deed ook een inval in de woningen van Antoni Macierewicz en Pjotr Maims- ki, twee leden van het comité die al eens eerder zijn aangehouden. De twee man nen werden nu ondervraagd. Het comité voor de verdediging van de arbeiders is in september opgericht om de Polen te helpen die gearresteerd of ontsla gen zijn na de voedselrellen in juni. Het comité heeft communiqués uitgegeven die getypt zijn in de woningen van sympathi santen. Het heeft de steun gekregen van een aantal studenten in Warschau en een bedrag van bijna 90.000 gulden bijeen weten te brengen om financiële, medische en juridische steun te verlenen aan de gezinnen van arbeiders die in de gevange nis zitten. Schlesingers benoeming ging gepaard met aanwijzing van Kennedy’s voormali ge medewerker en toesprakenschrijver Tehedore Soerensen tot hoofd van de CIA en van de Washingtonse jurist Joseph A. Califano tot minister voor huisvesting, opvoeding en welzijnszaken. Daarmee is Carters kabinet zoals hij had beloofd nog voor de kerstdagen voltallig. Tussen Kerstmis en nieuwjaar gaat de aanstaan de president met zijn kernkabinet op St. Simoneiland voor de kust van Georgia, onder meer ter bespreking van de maatre gelen die de economie via hogere over heidsuitgaven ‘aan werkgelegenheidspro gramma’s moeten stimuleren. Ook in andere plaatsen hebben Afri kaanse en kleurling-bewegingen van studenten en scholieren opgeroepen tot een rouwperiode met de kerst, maar daar lijkt de actie minder suc cesvol dan in Soweto. In Kaapstad werden de inwoners van de niet- blanke wijken aangespoord tot een negendaagse rouw en in Pietersburg bij Johannesburg verlangden de scho lieren sluiting van de drankwinkels en de shebeens en een boycot van kerstinkopen. „De mensen van Soweto laten nu zien wat ze kunnen. Men kan de koop kracht van een miljoen mensen niet verwaarlozen en de klap komt hard aan”, zei een eigenaar van twee mode winkels tegen de Zuidafrikaanse Financial Mail. „De omzet is met een derde verminderd, terwijl we in deze tijd anders een verdubbelde omzet hebben”. Gistermiddag werd Carrillo overge bracht naar de ziekenafdeling van de Madrileense gevangenis Carabanchel, omdat de behandeling in deze afdeling soepeler is en het eten beter. Het meest waarschijnlijke is dat Carrillo in voorlopi ge vrijheid wordt gesteld in afwachting van een straf die óf nooit uitgesproken, óf voorwaardelijk gemaakt zal worden. En in dat geval heeft de communistische lei der zijn doel bereikt om weer legaal in Spanje te kunnen verblijven. sen die wel inkopen deden, wilden dat de boodschappen in krantenpapier werden verpakt, en niet in het papier van de zaak, uit vrees dat scholieren in Soweto hen anders de pakjes zouden afnemen en verbranden. Sommige winkels zijn overgegaan tot een „kerst- uitverkoop” omdat ze anders met hun voorraden zouden blijven zitten. AUGSBURG (DPA/AFP/UPI). Het zesjarig Duits jongetje Eustachius Heil, dat maandag ontvoerd werd in Augsburg in Beieren, is gisteren in een bos dood aangetroffen. Een 32-jarige binnenhuis architect is woensdag door de politie van Augsburg aangehouden. Hij heeft de moord inmiddels bekend. WARSCHAU (Reuter) De Poolse veiligheidspolitie heeft gisteren invallen gedaan in de woningen van verscheidene leden en aanhangers van het comité voor de verdediging van de arbeiders, kennelijk met de bedoeling de plannen te verijdelen van deze groepering dissidenten om een communiqué uit te geven. In dit voorstel, dat woensdag door de voorzitter van de Geneefse Rhodesië- conferentie Ivor Richard werd gedaan, zou Groot-Brittannië binnen deze com missie de rol van scheidsrechter spelen. De Rhodesische regering neemt deze voorstellen niet serieus, aldus een rege ringswoordvoerder in Salisbury. Hij voeg de er aan toe dat alle voorstellen die tot dusver door Richard zijn gedaan niet veel te betekenen hebben en in ieder geval in strijd zijn met het door Salisbury aan vaarde „Kissinger-pakket”. Niemand is ooit in staat geweest een kaart te maken (van de Amerikaanse sta ten, of de Engelse counties, of van een geheel willekeurige indeling, hoe grillig ook) waarvoor vijf kleuren nodig waren om de gebieden zichtbaar van elkaar te scheiden. Met andere woorden: het pro bleem is puur mathematisch: hoe BEWIJS je dat er inderdaad slechts vier kleuren nodig zijn? Het is gemakkelijker gebleken een raket op Venus te laten landen, dan dit probleem dat in de prak tijk geen probleem is, wiskundig te bewij zen. Nu dit dan (waarschijnlijk) toch bewezen is, is het een kwestie van een paar jaar of ook het godsbewijs zal gele verd worden. Ik schat het op 110 velletjes papier. Dit neemt niet weg dat Carrillo’s arres tatie een gevaarlijke provocatie is tegen het democratiseringsbeleid van premier Suarez. De mogelijke gevolgen bleken gis teren reeds uit een aantal kortstondige, maar felle botsingen tussen protesterende communisten en de oproerpolitie in Madrid, Barcelona en andere steden. Als gevolg van de economische teruggang, die deels veroorzaakt is door de opstanden'in de Afrikaanse woonwijken en de stakingsacties, geven ook de blanke Zuidafrikanen dit jaar minder uit aan kerstinkopen. Alleen kerstgeschenken die tevens als belegging fungeren, zoals juwelen, worden goed verkocht. Maar typerend voor de heersende stemming is de uit spraak van Norman Herbert, eigenaar van een groot winkelconcern: „Over het geheel genomen is het een nogal mistroostige kerst”. Mede onder druk van de publieke opi nie en door het werk van het comité zijn zware gevangenisstraffen in mildere nmopypt en arbeiders die een lichte straf Waarom de politieke politie ertoe over ging Carrillo te arresteren - hoewel men op twee vingers kon natellen dat dit de regering voor een gevaarlijke crisis zou plaatsen - bleef een onbeantwoorde vraag. Maar het feit dat de ministerraad gisteren besloot alle drie topleiders van de Spaan se veiligheidsdiensten te vervangen, wijst erop dat de regering het nodig vond haar controle over de politie te versterken. Aan het hoofd van de Guardia Cicil werd de extreem-rechtse generaal Cam- pano Lopez vervangen door de voormali ge spionagespecialist en provincie gouverneur generaal Ibanez Freire. Aan het hoofd van de politieke politie werd de 44-jarige voormalige provincie gouverneur benoemd, die in zijn laatste Een archieffoto van de bloedige rellen in Soweto, die sinds juni al zoveel doden hebben veroorzaakt. Twee jonge studenten met een scholier, die getroffen werd rondvliegende kogels. Professor Edward Lipinski, een voor aanstaand econoom en voormalig socia listisch politicus, is woensdagavond op het vliegveld van Warschau gefouilleerd. Hij kwam uit de VS, waar hij op uitnodi ging van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeven weken lang colleges heeft gegeven. Meer en meer wordt duidelijk hoe Car ter er naar heeft gestreefd mensen met veelzijdige ervaring en talent in zijn kabi net bijeen te brengen zelfs al heeft hij daarvoor moeten afzien van zijn verkie zingsbelofte om zich vooral te richten op de aanwijzing van ministers die niet tot de erkende politieke kringen van Washing ton behoren. Vervolging Carillo lijkt trijfël f- President in spé Carter gaf te kennen dat hij pas zal overgaan tot het creëren van een speciale kabinetszetel voor ener giezaken wanneer hij van het Congres volmachten voor reorganisatie heeft gekregen. STOCKHOLM (Reuter/AFP). De Westduitser Karl Pauksch, die in Zweden wegens drugsmokkel acht jaar uitzat, is vorige week uit de gevangenis van Norr- köping gevlucht omdat hij daar niet werd verpleegd aan zijn tbc. De 38-jarige Pauksch zegt dat in een gisteren gepubli ceerde brief, waarin hij belooft terug te komen zodra de Zweedse justitie hem voldoende medische zorg garandeert. Afgaande op het poststemepl „Ham burg”, bevindt Pauksch zich momenteel in West-Duitsland. Pauksch, die indertijd vanuit Limburg de smokkel op Zweden van voornamelijk stimulantia leidde, werd in 1973 op ver zoek van Stockholm door de Nederlandse justitie uitgeleverd. In juni van datzelfde jaar werd hij tot acht jaar veroordeeld. Vrijheid voor Carillo, eisen teksten als deze, die in veel Spaanse steden op de muren gekalkt zijn. van de onderhandelingscommissie van de democratische oppositie, de socialist Tiemo Galvan en de Catalaanse centrum-politius Jordi Pujol. Zij toonden zich na afloop van dit gesprek optimis tisch over het spoedige begin van de onderhandelingen tussen regering en oppositie. Dat kan alleen betekenen dat Carrillo tegen die tijd reeds op vrije voeten zal zijn.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3