Functionele kunst Smit Beheer in april naar nieuw kantoor „Wijk aan Zee straks” in De Banjaert 1 Werk van Tj. Zijlstra kalender personeelsver. Kg VOOR EEN KERSTDINER IN EEN BEJAARDE NHUIS KOMT HEEL WAT KIJKEN in SPULLENACTIE BETHELSCHOOL Lu; JE ■V BEVERWIJK-HEEMSKERK 24 DECEMBER VRIJ DAG 19 7 6 (Van onze stadsredactie) t: GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker O W I „«■stomst - y L -A i e I l De koks zwoegen heel wat af kippesoep ijs met slagroom wijn: matéus rosé i nu komende het voor heeft (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) J voorbereidingen kerstdiner. ijs met geflambeerde kersen wijn of jus d’orange lijk tweeëneenhalve kist spruitjes schoongemaakt. Vrolijk kerstfeest! BEVERWIJK. Smit Beheer trekt in april in het nieuwe kantoor in de flat aan de Wijckermolen, schuin tegenover het NS-station. HEEMSKERK De bejaarden in „Westerheem” gaan op eerste kerst dag genieten van: zalmcocktail biefstuk of kalfsschnitzel parijse aardappeltjes spruitjes gemengde sla witlof appelmoes Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden BEVERWIJK Karin boven en of aan Daniëlle, die in het beeld van de tuinman op de groen strook van de Plesmanweg een prettig speelmakkertje hebben gevonden. Foto graaf Fred Steenman legde hun capriolen als overtuigend bewijs vast. De tentoonstelling wordt geopend op 29 december om 20.00 uur in Natuur vriendenhuis „de Banjaert”, Burg. Ro- thestr. 53 A. Openingstijden op 29 en 30 december van uur, 1 en 2 januari van 14 tot 16 uur en van 20 tot 22 uur. aanlaten, zodat ook ook het lawaai niet zo angst aan jagend is. Verder zij echt buiten moeten, laat het dier dan in geen geval alleen maar buiten, maar houdt de hond aan de lijn. Vele mensen raken (door eigen onvoor zichtigheid) door vuurwerk gewond. Dat zal ook dit jaar weer zo zijn. Vele dieren raakten vorige jaren door onvoorzichtigheid van anderen ge wond. Laat dat dit jaar niet zo zijn”. Veel inwoners berusten niet in zo’n toekomst. Dat bleek ook in de enquête voor het bestemmingsplan van Wijk aan Zee; Ondanks alles willen de mensen aan de toekomst van het dorp blijven HEEMSKERK. In huize „Wester heem” kiest de leiding ondanks de extra belasting van het personeel, dat ook graag van vrije kerstdagen geniet voor een gezamenlijk diner op de eerste kerstdag en niet eerder in de kerstweek. Een aantal bewoners gaat die dag bij voorbeeld naar de kinderen toe, maar voor de thuisblijvers wordt het dan toch echt een kerstfeest. BEVERWIJK/HEEMSKERK Hoewel veel mensen tegenwoordig en terecht de mond vol hebben van het overdadige eten op de beide kerstdagen, terwijl dit feest toch bij uitstek geschikt zou zijn om te den ken aan de hongersnood in de ontwikkelingslanden, verhindert dit toch maar weinigen om via diezelfde monden een kerstmenu naar binnen te laten glijden waarmee althans aan het eigen welbehagen niets tekort wordt gedaan. Hoe je ’t ook bekijkt, traditiegetrouw gaat de kerstviering gepaard met sfeervolle diners bij kaarslicht, waarbij de meest smakelijke hapjes wor den verorberd. Hebben vele huisvrouwen het er druk mee, de koks van de zieken- en bejaardentehuizen weten er ook van mee te praten. Om een indruk van het kerstfeest als culinair hoogtepunt binnen zo’n instelling te krijgen zocht de stadsredactie twee professionele maaltijd- bereiders op: chef-kok M. J. J. van Hout in „Huis ter Wijck” en chef-kok A. M. Dingerdis van „Westerheem”. In „Huis ter Wijck” is het kerstdiner al opgesmuld. Wat rest zijn de vuile bor den, waarmee het keukenpersoneel on der leiding van chef-kok M. J. J. van Hout wel raad weet. Mocht u kinderen hebben, dan kan de ontdekking van het vachtje van hun troeteldier in schuur of vuilnis bak blijvend gedragsletsel veroorza ken Als je als kind zijnde je eigen ouders niet kan vertrouwen, wie dan wel? Wat Oud en Nieuw betreft zouden wij u willen verzoeken hen niet alleen te laten. Kan het echt niet anders sluit hen dan op in een ver lichte ruimte, zodat de lichtflitsen van het vuurwerk niet al te schrik- willen wij u verzoeken uw kat tussen oudejaarsavond 6 uur en nieuwjaars morgen 6 uur binnen te houden. Hij of zij moet zich dan maar met de kattenbak behelpen. Voor de hond geldt eigenlijk hetzelfde, mocht hij of wekkend overkomt. Er zijn zelfs mensen die de radio in zo’n geval ■s Met dank aan: fotograaf Fred Steenman, Jan Leeuw van de personeelsvereniging gemeente Beverwijk en de Dierenbescherming Velsen en omstreken. Normaal wordt de maaltijd op de kamers gebracht, maar op eerste kerst dag eet men gezamenlijk in de grote zaal. Daarvoor wordt het speciale feest- servies uit de kast gehaald. Normaal wordt het eten ook twee dagen van tevoren bereid, in speciale machines ge koeld en op de dag zelf alleen ver warmd, maar op eerste kerstdag kookt chef-kok A. M. Dingerdis met zijn staf ..vers”. DE PERSONEELSVERENIGING van de gemeente Beverwijk gaf dit jaar een kalender uit met fraaie tekeningen van de heer Tj. Zijlstra uit Drachten. De heer Zijlstra was van 1955 tot 1 februari 1965 chef van de afdeling stads ontwikkeling. De voormalige „huizenbouwer’’ van Beverwijk is een verwoed tekenaar en zit graag met pen en schetspapier op pittoreske plekjes in ons land om al het schoons wat hij voor zich ziet te vereeuwigen. In de kalender komen tekeningen voor die de heer Zijlstra in de vijftiger en zestiger jaren heeft ge maakt. De uitgave van al dat fraais is een gezamenlijke produktie van Mart Visser, L. van Dalen en H. Oosterwold. De druk werd verzorgd in de Stads drukkerij van het Stadskantoor. Op de foto een tekening van de stadspoort van Hattum. garna lencocktail gevogeltesoep tournedos met campignons in rode wijnsaus gebakken krielaardappeltjes gekookte aardappeltjes spruitjes gegratineerde witlof daaruit voortvloeiende gedwongen rust was er de oorzaak van dat hij persoon- BEVERWIJK. In „Huis ter Wijck” hebben de bejaarden woens dagmiddag al genoten van het vol gende menu: BEVERWIJK-HEEMSKERK - Met het oog op de naderende feestdagen wil afdeling Velsen van de Dierenbe scherming u graag enige adviezen geven voor prettige feestdagen voor u en uw huisdier. De dames en heren raden u aan uw eigen konijn niet te slachten of naar de poelier te brengen. „Het dier heeft het niet aan u ver diend”. Smit Beheer is momenteel gehuisvest in een kantoorpand aan de Groenelaan. Wat de toekomst van dat pand is is nog niet bekend. Smit Beheer bestaat acht jaar en maakt deel uit van de SBB- groep, tesamen met Smits Bouwbedrijf te Beverwijk, Smits Constructora in Spanje, Smits Bouwbedrijf te Curasao, Bouwbedrijf SBB te België en Knols Bouwbedrijf te Maasstricht. In deze bouwgroep vinden ongeveer 500 mensen hun emplooi. De bewonerscommissie heeft inspraak bij de samenstelling van het menu en daar heeft de heer Dingerdis wel een beetje moeite mee, want het betekent dat er weinig „exclusiefs” mag worden bereid en daar zou hij zich van oorsprong horecakok en omgeschakeld en omgeschoold op inrichtingen juist zo graag eens op uitleven. BEVERWIJK. De leerlingen van de Bethelschool aan de Noorderwijk- weg zamelen tot eind januari oude spulletjes in voor het nieuwe verzor gingscentrum voor kinderen van 2 tot en met 6 jaar, dat de Beverwijker Adri Schrama in Thailand bouwt en inricht. In een vriendelijke brief aan de school had Adri een verzoek ge daan oud speelgoed, kinderkleding, poppen en knuffeldieren te sturen. Het resultaat was overdonderend: de spulletjes stromen binnen en in de vierde klas van de school liggen nu al tien vuilniszakken met gebruikte goederen. Eind januari worden de spullen per schip naar Thailand ver zonden. Chef-kok A. M. Dingerdis van „Wester heem” treft in zijn keuken al de nodige werken. Ernstige bezorgdheid over de toenemende overlast blijft bestaan. Rond om deze zaken wordt een tentoonstelling ingericht met als titel „Wijk aan Zee straks...”. Er wordt gepoogd een impres sie te geven van het leven in Wijk aan Zee in de toekomst, met een knipoog naar het heden. „Wijk aan Zee straks....” wordt georganiseerd door „Leefbaar Wijk aan Zee” in samenwerking met Nivon en Milieu Defensie IJmond. WIJK AAN ZEE Staat de laatste tijd nogal in de belangstelling. Tijdens de onlangs afgesloten beraadslagingen in Provinciale Staten over de Nota van Uitgangspunten werd uitgebreid aan dacht besteed aan het dorp. Vooral de uitbreidingsplannen van Hoogovens ga ven daar aanleiding toe. Is er nog een toekomstmogelijkheid voor Wijk aan Zee als de industrie zo ver uitbreidt dat het dorp een groot deel van zijn strand en recreatiemogelijkheid gaat verliezen? Biefstuk met spruitjes vermogen een k(Ok niet zo uit te dagen. Evenmin als de niet van het menu af te branden appel moes. Maar artisjokken wordt als iets heel vreemds ervaren, zolang men ook geen „witte stokkies” (aspenges) belieft. De fantasie van de kok moet zich dan in hoofdzaak bepalen tot de garnering en de entourage. Kok Dingerdis dient de zalmcocktail dit jaar op met brandende kaarsjes. Je hoort de ooh’s en aah’s al en dat geeft dan meer voldoening dan 15 kilo witlof en 7 kilo spruitjes koken. Er komen ruim vijftig bejaarden aan tafel, die vooraf uit een keuze-menu hebben kunnen k ezen of zij biefstuk of een kalfsschnitzel willen. Zo’n vijfen twintig bejaarden blijven op hun kamer en krijgen daar het diner geserveerd en dan moet er ook worden gekookt voor de twaalf op die dag dienstdoende perso neelsleden. BEVERWIJK - De inwoners van het bejaardencentrum „Huis ter Wijck” heb ben het kerstdiner al achter de rug. Woensdagmiddag namen maar liefst honderdtweeënzestig bejaarden deel aan de gezamenlijke maaltijd, die in aanwe zigheid van het bestuur en burgemeester A.J. Hubers van Beverwijk in de feeste lijk aangeklede grote zaal werd geser veerd. Daarnaast gebruikten nog eens vijfenzeventig bewoners - bedlegerig, ge handicapt of aan een streng dieet gebon den - het kerstdiner op hun kamer. Op de tentoonstelling hangen werk stukken van scholieren van basis- en voortgezet onderwijs,, tekeningen, aqua rellen, wandkleden, collages, pollutiogra- fiën, foto’s, een diaserie en posters naast informatie over Wijk aan Zee straksen nu. Of het uitgebreide diner een succes was, behoeft geen betoog. „Allé schalen kwamen leeg terug”, meldt chef-kok M.J.J. van Hout met enige voldoening, „en om kwart voor vier werden we allemaal naar de grote zaal geroepen waar we met applaus werden ontvangen. Het kerstdiner is in zo’n bejaardencen trum altijd een belangrijk gebeuren en om iedereen in de gelegenheid te stellen daarvan mee te genieten, serveren we het speciale menu altijd een paar dagen eerder. Met de kerstdagen zelf verblij ven veel bewondrs bij hun kinderen terwijl ook het personeel Kerstmis zo veel mogelijk in de huiselijke kring wil doorbrengen”. Een maand geleden stelde Thijs van Hout het kerstmenu in overleg met gastvrouwe mevrouw Beckers samen. Tevens kocht hij alvast een fikse hoe veelheid toen net aardig geprijsde gar nalen in. Twee weken later gingen de eigenlijke voorbereidingen voor het kerstdiner van start. Een hele organisa tie. De chef-kok van „Huis ter Wijck”- ..Bij een verhuurbedrijf in IJmuiden be stelden we 22 tafels, 160 messen, 320 soeplepels, 200 vorken, 21 peper- en zoutstelletjes, 22 vleesschalen. 160 glazen ijsschotels, 160 cocktailglazen, 92 roest vrij stalen groenteschalen, 23 slaschalen, 50 juslepels en 160 wijnglazen. Uiteraard hebben we zelf ook de nodige spullen, maar omdat we normaal de warme maaltijden op de kamers serveren was deze voorraad niet toereikend”. Een week van tevoren werden de leden van het huishoudelijk personeel in de geheimen van het „oberen” ingewijd. Het ging hier ctn zo’n vierentwintig dames dlie gezamenlijk de elf tafels be dienden- Daarnaast schakelde men nog een aantal mannen in om de spijzen met serveerwagenitjes van de keuken naar de zaal te 'brengen. De 29-jarige chef-kok die als zodanig sedert september werkzaam is, moest de activiteiten in de keuken zelf vanuit een stoel dirigeren. Bij een ongeval had hij namelijk zijn kuitspier gescheurd en de In totaal dus zo'n negentig personen en dat betekent ongeveer vijfentwintig liter kippesoep, zeven grote ijstaarten en een moeilijk te schatten hoeveelheid ge koelde rosé, want hoewel men wijn op zon dag wel feestelijk vindt verkiezen veel bejaarden toch een glaasje fris- Het diner begint op eerste kerstdag ’s middags om half een en duurt tot onge veer Vijf uur. want tussendoor wordt een heel kerstprogramma afgewerkt, met als vast programmapunt de kerst toespraak van koningin Juliana, die de bejaarden niet willen missen. Die wordt daarom op een video-recorder opgeno men voor een herhaling op een later tijdstip lin de middag. de :/JA "J? A 1 -••fc g i:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7