rellen in Kaapstad Nog geen spoor in moordzaak- cassatie Carrillo nu officieel beschuldigd 20 Verdediging van ex-SS’er in De Broglie Echtpaar omgekomen bij verkeersongeluk Overveen Pastoor gedegradeerd CIJFERS VAN WERELDBANK: twee dagen laag: o v Negentien doden bij Gr oen licht’ boven Deelen 2000 jaar MARSMANPLEIN Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Bewoners zwarte wijken onderling slaags Bij 8000 kinderen verschijnselen van vergiftiging F ALS GEVOLG VAN DE GLADHEID AGENDA pagina 10 Aantal pagina’s vandaag: DORSMAN Buien In Mexico: ANTIEK ZILVER Waardeloos V oetball ief hebbers L' KOOPCENTRUM Ruim 25 speciaalzaken DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN /tin AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. all-risk 357,- 418,- few IJmuider Courant Plinius Geen mens is altijd verstandig- f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal (p. postf 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f200,-) Losse nummers 65 ct. der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - (Van onze redacteur in Johannesburg, Karl Breyer) Levensstandaard in meeste landen teruggelopen (Van onze correspondent) (ADVERTENTIES) parro. A 2 3 hagel- of Radio en tv 13 15, 16 (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) 16, 19 Luidsprekers 'V Strips Sport MAANDAG 27 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 46 Inkoop Verkoop (Haarlem-N.) De economische teruggang in 1975 be tekende een voortzetting van de tendens van 1974, toen een einde kwam aan een periode van meer dan tien jaar bijna MADRID - (AFP) - Santiago Carrillo, secretaris-generaal van de Spaanse com munistische partij, en zeven andere lei ders van die partij, die woensdag met hem aangehouden werden, zijn zaterdag in staat van beschuldiging gesteld. Zij worden beschuldigd van illegale vereniging door de rechter van het tri bunaal voor openbare orde, Gomez Cha- OVERVEEN Zondagmorgen is ten gevolge van de gladheid op de Militai renweg het echtpaar J. Boschma-Koom- en uit Zandvoort bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De man, een 43-jarige vertegenwoordiger, reed met zijn personenauto richting Haarlem. Uit de tegenovergestelde kant kwam met matige snelheid een NZH-bus, waarvan de bestuurder volgens de politie heeft gezien dat de auto ter hoogte van de RUIME PARKEERGELEGENHEID wa 137, 154, Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023 - 320274 (Van onze redactie binnenland) ARNHEM Boven de vliegbasis Deelen bij Arnhem heeft zich in de kerst nacht twee uur lang een vreemd voorwerp bewogen dat groen licht uitstraalde. Tussen 2 en 4 uur zag personeel van de basis het voorwerp, dat zich in de lucht bewoog, maar steeds naar dezelfde plaats terugkeerde. Wat het voorwerp was en hoe ver het verwijderd was, kon niet worden aangegeven. Op de radarschermen kon men niets ontdekken. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Tientallen mensen uit de omgeving van Arnhem hebben het voorwerp waargenomen. Zij menen dat de man niet op grond van artikel 27a Besluit Buitengewoon Strafrecht kan worden veroordeeld. Dat artikel is na de oorlog speciaal vervaar digd om het berechten van Duitse oor logsmisdadigers mogelijk te maken. Vol gens de raadslieden heeft de ex-SS’er door het in dienst treden bij de vijand zijn Nederlanderschap verloren. goederen en diensten van een land, nam in 1975 voor bijna alle landen toe zelfs voor de allerarmsten- Maar prijsverho gingen reduceerden deze toename tot nul voor de meeste landen en leidden zelfs tot teruggang van de levensstan daard voor veel andere landen. UTRECHT De beide verdedigers, mr. H. Schouten en mr. M. C. van der Poel, van de 58-jarige oud-SS’er uit Horn in Limburg zijn bij de Hoge Raad in Den Haag tegen het vonnis in cassatie gegaan. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van PARIJS (AP-ANP) De Parijse poli tie heeft zowel zaterdag als gisteren een VVestduitse zakenman gehoord in ver band met de moord, afgelopen vrijdag, op de Franse oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken, prins Jean de Brog lie. JOHANNESBURG In de zwarte woonsteden aan de rand van Kaapstad zijn gis teren negentien mensen om het leven gekomen bij felle gevechten, die zich voor een belangrijk deel tussen de bewoners zelf afspeelden. Jeugdige aanhangers van het (verboden) African National Congress en „Black Power”-groeperingen probeerden na een oproep tot boycot van het kerstfeest de overige bewoners van de wijken op gewelddadige wijze van de kerstviering af te houden. Op verschillende plaatsen wer den groepen demonstranten door de politie onder vuur genomen. HILLEGOM De leden van de Martinusparochie te Hillegom zijn af gelopen zondag- tweede kerstdag - geschokt door een verklaring van het dekenaat (waartoe Hillegom behoort) waarin de degradatie van pastoor Drost en het ontslag van kapelaan Jansen werd aangekondigd. De pas toor en de kapelaan verschillen van De lucht boven de Turkse hoofdstad Ankara bevat grote hoeveelheden seleni um, dat veel dodelijker is dan arseni cum. Vorige week al hebben medici en chemici al laten weten, dat er in Ankara als gevolg van de giftige lucht spoedig doden kunnen vallen. verzekert 't wel INFORMEER Lanbar Petrilaan eerst naar het fietspad slipte en vervolgens dwars over de weg terecht kwam. De bus kon de auto niet meer ontwijken en botste met de voor kant tegen de rechterkant van de perso nenwagen. De bestuurder en zijn 43- jarige echtgenote die naast hem zat kwamen daarbij om het leven. Een 21- jarige dochter die achterin zat werd zwaar gewond en moest naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. Hun 23-jarige dochter is met lichte verwondingen in de Deo opge nomen. De auto werd volledig vernield. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 4, 5, 7, 10 13 (Van een onzer verslaggevers) mening over de vernieuwingen in de katholieke kerk. Uit dat meningsver schil is een conflict ontstaan, dat nu al jaren sleept. De verklaring van het dekenaat werd in de kerk voorgele zen door deken Schoonerbeek. Een deel van de parochianen kan zich met de gevonden „oplossing” niet vereni gen en bezint zich op akties. cat.w. 9000,— 12000,— tel. 02507-4534 De dag voor kerst had de politie een grote klopjacht in de wijken gehouden. Twintig mensen werden gearresteerd als „vermoedelijke oproerkraaiers” en er werden, aldus de politie, molotov-cock- tails en pamfletten in beslag genomen. Het politie-optreden had de spanning in de zwarte woonsteden verhoogd, vooral omdat de arrestaties het gevolg zouden zijn van het optreden van zwarte poli tiespionnen. De man, volgens de politie niet te beschouwen als verdachte, had korte tijd gelogeerd in een huis in de Dardanellen- straat, dat het slachtoffer had bezocht kort voordat hij werd vermoord. harde tot stormachtige wind ruimend naar noordwest. Minimum temperatu ren van plus 2 graden aan zee tot min 3 graden elders. Maxima ongeveer plus 2 graden. WASHINGTON (ANP) In 1975 is de levensstandaard in de meeste landen teruggelopen en slechts een handvol olie-exporterende landen kon, soms zelfs een aanzienlijke, verhoging bewerkstelligen. De economische stagnatie in de ontwikkelde landen en de onverminderde bevolkingstoe name in de ontwikkelingslanden waren de voornaamste oorzaken van een duidelijke stilstand in de economische groei. Een en ander blijkt uit de uitgave 1976 v;yi de „Atlas voor de Wereldeconomie”, een boekwerk dat jaarlijks wordt uitgegeven door de Wereldbank in Washington. Het hardst getroffen werden de indus trielanden waar het bnp per hoofd van de bevolking voor het tweede jaar te rugliep. De vermindering, van 2,1 per cent, was veel groter dan de 0,6 percent van het voorafgaande jaar als gevolg van een viervoudige stijging van de olieprijzen. De ontwikkelingslanden, in clusief enkele kleinere olie-exporteurs, slaagden er net in hun bnp in 1975 op hetzelfde niveau te houden, door hun produktie juist voldoende te verhogen om de betrekkelijk hoge bevolkingtoena- me te compenseren. Met uitzondering van de armste ontwikkelingslanden waar het reële inkomen sinds 1970 niet is toegenomen, boekten de meeste een kleine verhoging van hun bnp per hoofd van de bevolking, vergeleken met het jaar daarvoor. veronderstelde samenwerking met de politie, neemt met de dag toe. Zo werd dezer dagen onder meer een bekend zwart fotomodel door scholieren en stu denten mishandeld, omdat men haar be schuldigde voor de blanken te werken. Haar huis in Goegoeletoe werd in brand gestoken. De talrijke gewonden geschat werd meer dan vijftig door de gevechten in de krottensteden werden naar het Groote Schuur-ziekenhuis gebracht. Speciale eenheden van het Argentijnse leger, zo meldt het persbureau UPI, hebben vrijdag negen guerrillastrijders van de links-peronistische organisatie Monteneros gedood. Volgens een militair communiqué gebeurde dit bij een hevig vuurgevecht in een buitenwijk van Bue nos Aires. Volgens andere legerbulletins zijn sinds woensdag bij vijf gevechten elders in het land in totaal zestien Monteneros gedood, onder wie de „num mer drie” van de organisatie, Miguel Angel Zavala Rodriguez. Italiaanse politiemannen zijn voetballiefhebbers, maar volgens het blad II Messagero maken ze het daarbij wel wat al te bont. De krant onthult dat een op de vijf toeschouwers In de Romein se stadions een politieagent is, die geen toegangskaartje heeft betaald. De agenten beschikken over doorlaatbewijzen om de or de te handhaven tijdens de wed strijden, en betonen grote ijver voor dit onderdeel van hun taak. De „gematigden” in de zwarte voorste den van Kaapstad werden er door de militante aanhangers van het ANC al snel van beschuldigd met de blanken of met de politie samen te werken. Ook gisteren werden weer huizen van derge lijke „spionnen” in brand gestoken of werd hun inboedel vernield. De bedreiging van de gematigde bewo ners van de zwarte woonwijken, wegens „Ik kan het allicht probe ren”, zal een 31-jarige Amerikaan gedacht hebben toen hij in sep tember bij een bank in Traverse City (Michigan) een biljet van 100.000 mark uit het Duitse infla- tiejaar 1923 aanbood ter omwis seling in dollars. Het viel hem niet tegen dat de kassier hem 39.700 dollar uitbetaalde voor het waardeloze papier. De bank wil het geld graag terug hebben,- maar de klant heeft er goede sier mee. gemaakt. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Nu en dan regen-, sneeuwbuien. Matige tot krach tige, aan de kust De Verenigde Staten bleven met rui me marge de grootste economische macht ter wereld met een bnp van meer dan 1.500 miljard dollar. Ze wer den gevolgd door de Sovjet-Unie (665,9 miljard dollar), Japan (495,2 miljard), West-Duitsland (408,8 miljard) en Frankrijk (304,6 miljard). Maar per hoofd van de bevolking moesten de Verenigde Staten met 7,060 dollar een groot aantal landen laten voorgaan. Van de industrielanden bleven Zwitserland met 8 050 dollar per hoofd en Zweden (7,880) op kop liggen. Maar deze landen lagen duidelijk achter drie van de klein ste olie-exporteurs Koeweit, de Vere nigde Arabische Emiraten (VAE) en Qa tar, die respectievelijk 11,510 dollar, 10,480 dollar en 8,320 dollar scoorden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, x Postbus 18, IJmuiden fel.red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 fel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op aterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 mor Santpoort: 32 43 41. ononderbroken economische groei voor de rijkste landpn van de wereld. Het bruto nationaal produkt (bnp), de marktwaarde van alle geproduceerde Onder de agenten zijn 1.000 doorlaatbewijzen uitgedeeld. Niet zelden zitten de politieauto’s bij de stadions vol agenten in bur ger, aldus II Messagero. De Mexicaanse krant Excelsior schrijft dat de giftige lucht wordt uitge stoten door vier fabrieken, gespeciali seerd in de verwerking van lood, zink, cadmium en arsenicum. De meeste olie-exporterende landen konden de levensstandaard van hun be volking met een gemiddelde van 3.8 percent doen stijgen, zelfs al boekten zij als groep het hoogste percentage in bevolkingstoename. Deze bevolkingstoe name beliep gemiddeld 3,1 percent, ver geleken met ongeveer 2,5 percent voor de meeste ontwikkelingslanden en min der dan 1 percent voor de rijke landen. MEXICO CITY (AFP) - Tenminste 8000 kinderen in de Mexicaanse stad Ciudad Juarez, aan de grens met de VS, vertonen vergiftigingsverschijnselen, zo als wijzigingen in de samenstelling van het bloed en zenuwstoornissen, als ge volg van het inademen van giftige lucht. Spanjaarden protesteren bij de Cara- machel-gevangenis bij Madrid, waar de Spaanse communistische leider Santiago Carrillo wordt vastgehouden. parro. Dit is zaterdagavond bekendge maakt door de advocaat van een der gearresteerde communisten. Carrillo kan gevangenisstraf krijgen variërend van een half jaar tot zes jaar. De rechter heeft verder besloten tot handhaving van de preventieve hechtenis van de acht in staat van beschuldiging gestelden. Rechter Chaparro wordt in justitiële kringen in Madrid beschouwd als een „volbloed Franquist”. In kringen van de communistische partij verwacht men evenwel, dat het proces tegen Carrillo en de zijnen op verzoek van de aanklager zal uitlopen op ontslag van rechtsvervolging. Er is niets nieuws op de wereld. Tweeduizend jaar geleden was deze pla neet bevolkt door egoïsten en dat is nu ook nog zo, getuige de desbetreffende zinsnede in de kerstrede van koningin Juliana. Tweeduizend jaar geleden ver scheen een niet te identificeren lichtend voorwerp boven Bethlehem, een oogver blindend soort ster, maar slechts enkelen geloofden dat dat werkelijk iets heel bijzonders was een paar eenvoudige herders en een paar eenvoudige konin- gen uit het oosten. In de kerstnacht verschenen boven Arnhem en het vliegveld Deelen enkele niet te identificeren lichtende voorwer pen, maar behalve die enkele aanschou- wers van het mysterieuze verschijnsel gelooft nagenoeg niemand het en ook al gelooft men h et, dan denkt men t och dat het volkomen verklaarbare lichtef- fecten waren, of lichtvlekken op de netvliezen van mensen die te lang naar I de kaarsjes in hun kerstboom hadden gekeken. Alleen een paar eenvoudige geleerden of enkele eenvoudige mensen met ver beeldingskracht verwerpen niet meteen de mogelijkheid, dat het vliegende voor werpen uit de ruimte waren zoals die in de loop der jaren op allerlei plaatsen in de wereld al bij herhaling zijn waarge nomen. Het is een kwestie van geloven, want niemand kan iets bewijzen. Zo was het tweeduizend jaar geleden in Bethlehem ook. Het feit echter dat nu, in 1977, de wereld bevolkt wordt door vier miljard egoïsten, betekent een enigszins ontmoe digende ervaring. Want waartoe heeft de mystiek te land en in de lucht bij .7 Bethlehem dan gediend? Men heeft uit het stralende licht van weleer met veel verbeeldingskracht en interpretatiekunst een blijde boodschap gelezen, die met het gaandeweg daar omheen geweven ritueel miljoenen mensen tot „geloof” heeft gebracht. Maar de praktijk is pre cies wat koningin Juliana als onver dachte bron deze kerstmis heeft vastge steld: vier miljard egoïsten. Natuurlijk mag men niet misprijzend spreken over „geloof”, omdat gelovige mensen zulke enorm lange geloofstenen hebben. Maar een nuchter en eenvoudig denkend mens zou langzamerhand gaan geloven dat geloven iets heel anders is dan geloven. Geloven dat er vliegende schotels in ons luchtruim zijn betekent eigenlijk: niet uitgaan van de gedachte dat de aarde en de mens het middelpunt van het heelal zijn, en ruimte laten voor de bescheidenheid die door tweeduizend jaar ervaring eindelijk toch wel de voornaamste eigenschap van de aardse mens zou moeten zijn geworden. Vier miljard zeer bescheiden egoïsten betekent: vier miljard mensen die best tot wat beters in staat zijn, afgezien van alle blijde of niet blijde boodschappen uit de onpeilbare, onkenbare ruimte. De politie heeft nog geen spoor kun nen ontdekken in de moord, die zou zijn gepleegd door een jongeman van onge veer twintig jaar. De autoriteiten gaan na wat het motief geweest zou kunnen zijn voor de moord. Er wordt weinig waarde gehecht aan de bewering van een ondergrondse rechtse groepering, dat De Broglie zou zijn vermoord wegens zijn rol bij de onderhandelingen van 1962, waarbij Algerije onafhankelijk van Frankrijk werd-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1