Dr. H. J. Scheffer stelt historisch onderzoek in SC al OP WERELD VIER MILJARD EGOÏSTEN NAAR LECH en dan dit nog het weer van weg |ji; I Meisje omgekomen bij oversteken Bonden: geen gesprek met VMF-Stork P( d Dost nog niet vrij PE1 Koningin Juliana in kersttoespraak: Overvaller schiet vrouw in borst L V 19 7 6 DECEMBER 2 7 MAANDAG BINNEN- EN BUITENLAND MA x. 7 L Berouw Gemengd zwemmen Troonpretendent overleden Man van het jaar Niet meer Dronken vogels Dubbelspion (2) Olifant J1 kek Isra vra: min van Het de die omi van rin; libf nar Rat het bon Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteravond met hun kin deren uit Baam per trein ver trokken naar Lech, waar zij hun wintersportvakantie zul len doorbrengen. AMSTERDAM (ANP). Vanmorgen is de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair en kunstverzamelaar Menten aan de Amsterdamse officier van Justitie mr. Habermehl voorgeleid. Dit geschiedde in het gebouw van de rechter-commissaris, dat grenst aan het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam, waar Menten is opgesloten. „Bomalarm'’ „Helden wreken" Dubbelspion (1) s o i Het proces-verbaal van het verhoor van V (Van 1 WEERRAPPORTEN a o 21 Er Is een hoger doel voor alle leven Aanvaarden wij dit? Dit is mijn diepgevoelde kerstwens voor allen - A —■in ii a rusapanmi nririm—in i iimiiiiwi nu mui iun»iii,,.»Mnc Mevrouw Menten is de dag vóór Kerst mis per auto uit Zwitserland in Nederland teruggekeerd. Ze heeft haar intrek geno men in haar landhuis in Blaricum. Beide kerstdagen heeft zij veel overlast gehad van nieuwsgierigen die per auto naar het huis kwamen, allerlei schimpscheuten en verwensingen aan haar adres riepen, zo vertelde Mentens advocaat, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht gisteravond. Het was zodanig dat zij bescherming van de rijks politie in Blaricum heeft moeten inroepen die op diverse tijden met surveillancewa gens langs het huis is gekomen, vertelde mr. Simon. DEN HAAG (ANP).— Een 53-jarige sigarenwinkelierster aan de Beeklaan in Den Haag is vrijdagmiddag door een overvaller in haar rechterborst gescho ten toen zij weigerde geld te geven. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis waar zij is geopereerd. De winkelierster begaf zich even na half twee vanuit haar woning aan de achterzij de naar de winkel toen de bel rinkelde. Daar trof zij volgens haar verklaring te genover de politie een man die met een vuurwapen in de rechterhand om geld vroeg. De man schoot toen zij dit weiger de. In haar verbouwereerdheid trok de vrouw alsnog de kassa open waaruit de overvaller een onbekend bedrag griste om vervolgens het hazenpad te kiezen. De gewonde vrouw slaagde erin haar naast haar wonende zoon te waarschuwen die de politie alarmeerde en zijn moeder naar het ziekenhuis bracht. Van de overvaller ontbreekt elk spoor. Tijdelijk regen of sneeuw, gevolgd do— kou der weer met plaatselijk matige vorst in de nacht en ochtend. 18 13 12 8 0 0.1 0 Mr. Simon is van plan de minister van Justitie te vragen of hij de Nederlandse justitie-delegatie, die in januari of februa ri een onderzoek in de Sovjet-Unie zal gaan instellen zal kunnen vergezellen. Vrijdag zijn uit de Sovjet-Unie docu menten, alsmede foto’s, die betrekking hebben op de zaak-Menten, op het minis terie van Justitie in Den Haag aange komen. Op de vraag van de heer Scheffer of hij indien dit voor de uitvoering van het onderzoek nodig is ook andere zaken bijv, de zogenoemde Velser-affaire erbij kan betrekken, heeft minister Van Agt bevestigend geantwoord Met minister Van Agt heeft hij volledige overeenstemming bereikt. Aan de belang rijkste voorwaarden, ten eerste toegang tot alle archieven en ten tweede dat amb tenaren van hun geheimhoudingsplicht ten behoeve van dit onderzoek kunnen worden ontheven, is voldaan. In Neeritter (gem. Hunzei) is vrijdag de tweejarige Sandra Stienen verongelukt. Het meisje reed met haar step over een glooiende helling, kantelde en kwam onder de wielen van een ventauto. De 29-jarige A. Oldenhuis uit Gronin gen is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woonplaats omgekomen. Hij raak te bekneld in zijn auto, die door een truck werd aangereden. Het lijkt dus velen duister, waar we heen gaan; het is hun duister of er een bedoeling is in wat ons overkomt, ook in hel persoonlijk leven Je bent als in een tunnel. Volgens Bernama zijn de verongelukten Herman G. A. Bunckens en diens broer Johannes. De beheerder van een supermarkt in het Franse plaatsje Gueret ontving als kerst- verrassing zes postpakketten met daarin bijna alle zaken, die in de nacht van 23 op 24 oktober uit zijn zaak gestolen waren: camera’s, horloges enzovoorts ter waarde van 40.000 frank. De afzender had op de pakketten geschreven: Dupont, Spijt- straat 10. Limoges. Port Elizabeth is sinds gisteren de eerste Zuidafrikaanse badplaats (aan de Indi sche Oceaan) waar alle rassen mogen zwemmen. De gemeenteraad besloot vori ge week de apartheidsbordjes op de stran den blank, gemengd ras. Indiërs. Malei- siërs en Chinezen te laten weghalen. Zwarten mochten tot dat ogenblik in deze stad helemaal niet op het strand vertoe ven. De maatregel moet nog worden goed gekeurd door hogere autoriteiten. De hertog van Braganza, dom Duarte Nuno, die troonpretendent in Portugal was, is vrijdag overleden. De 69-jarige hertog was tevens titulair hoofd van de kleine nationale monarchistische partij. Hij was de zoon van don Miquel, de enig overgebleven zoon van de laatste koning van Portugal. Het Amerikaanse weekblad Time heeft Jimmy Carter gekozen tot „Man van het jaar”, een eer die in deze 50-jarige Time- traditie slechts tweemaal eerder te beurt viel aan een gekozen president: Franklin Roosevelt en John Kennedy. Time’s rede nen; de komeetachtige opkomst van Car ter aan het politieke firmament en de grote verwachtingen die over zijn presi dentschap zijn gewekt. De rooms-katholieke Poolse primaat kardinaal Wiszinski sprak in zijn kerst boodschap de hoop uit, dat in 1977 in Polen niemand meer in de rij zal behoe ven te staan voor levensmiddelen en nie mand meer door de politie zal worden geslagen. De kardinaal sprak zijn kerst boodschap uit voor een gehoor van 2000 gelovigen. Honderden vogels in en rondom de Zweedse stad Malmö zijn de afgelopen dagen slachtoffer geworden van het ver keer. Volgens deskundigen hadden al deze dieren gefermenteerde bessen gege ten. Zij raakten daardoor zodanig bene veld. dat zij recht tegen de auto’s vlogen. De man zou verscheidene malen in Israel zijn geweest, voor het laatst in juni van dit jaar. Egypte besloot om onopge helderde redenen een eind aan deze situatie te maken en bedankte de Israë liërs, via het zendertje, voor „het verschaf fen van uw teerste en grootste geheimen, die ons over een periode van acht jaar in staat stelden uw agenten binnen zowel als buiten ons land te ontdekken”. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York TelAviv Tunis zw. bew zw. bew geh. bew geh. bew geh beu geh. bew zw bew. h.bew. zw. bew HILVERSUM (ANPl. De tekst van de kerstrede van koningin Juliana, zoals zij die eerste kerstdag heeft uitgesproken via de vier Hilversumse zenders en Radio Nederland Wereldomroep: „Het licht schijnt in de duisternis. Dat kun je heus wel zeggen: duisternis. En, in het donker hebben we velen van ons het moeilijk met: licht, wanneer we te sornher en te vol zorgen zijn om het te zien en om naar lichtpunten uit te kijken. De 36-jarige A. Snippe uit Westeraar (gem. Vriezenveen) is vrijdagavond in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto op een kruispunt tegen een andere wagen. De 28-jarige A. Boeijen uit Erp is zater dagochtend in Veghel verongelukt. Op een onverlicht stuk weg werd hij op de fiets geschept door een personenauto. Het licht in de duisternis op deze dag denkt men dan dieper door, want dit is een feest van goddelijk licht, van het vuur waarvan de vonk op elk van ons kan overslaan Want in ieder van ons is brandstof van hoge waarde aanwezig, die vlam kan vatten. Maar ook met het licht hebben we het dan zo gauw moeilijk, al nèt als met de duisternis. Een vlam immers kan hoog opschieten. Zo zou je boven jezelf kunnen uitgroeien en dus ook uit je egoïsme en dat maakt duizelig en bang. Het vertrouwde bestaan, hoe knus ook, of hoe miserabel of rampzalig ook, is je tenminste goed bekend de ruimte van dat andere geeft hoogte- en dieptevrees. Zoveel van het bekende en van huis af gewende en waarvan gedacht werd, dat je erop mocht vertrouwen, is weggevallen we weten ’t. Soms is ’t opluchting, dat er dingen over boord gaan opdat er schoon schip wordt gemaakt. Maar in ieder geval komen we door de veranderingen in de maatschappij en in de opvattingen glashard te staan tegenover de opgave, een eigen oordeel te vormen: onze persoonlijke verantwoordelijkheid weegt zijn vol le eigen gewicht, ons geweten moet hard werken. In onze zo zeer gecompliceerde en onoverzichtelijke maatschap pij, die zo zeer verwarrend op ons kan in werken, is het soms verschrikkelijk moeilijk, om iets van het echt waardevolle in ’t oog te krijgen. Het jachtige levenstem po maakt het nog moeilijker om stil te staan en het te zien. Twee mensen zijn tijdens de kerstdagen gewond door een olifant, die optreedt in het wintercircus in de Eindhovense stads schouwburg. Een van hen ligt nog in een ziekenhuis, de ander kon na doktersbe handeling naar huis gaan Beiden verleen den hulp bij het afsluiten van de olifanten wagen. Terwijl zij de klep van deze wagen dichthielden, drukte de olifant ertegen, van binnenuit, waardoor de mannen door de neervallende klep werden geraakt. WA! inlich jaar s> HetC volgei inlich dal d< maar zullen Het handt Carte direct aan h clusie het af en op hetpe behal diensi hebbt De PI heef aan) tige kou Chii i Al he Pa va du -2 18 C <0 0 0.4 0 0.4 0 2 0.3 0.2 0.1 0.1 0.1 4 0 1 o o o o 0.6 0.3 0.5 0 0 0 0.1 0 0 0 1 0 0.1 0 0.2 de lei ve da „d Hi een leid ceei Ma< Rus tere con H revi bre: klei wei omi mo rev trui I dip pel bil; avi ..g< fer Ch eei he G, „a P; zi lii aa ali ee dc te; dé ev MC 4 5 3 2 3 3 3 2 5 2 4 14 12 -2 4 4 2 2 -11 -2 -5 11 5 1 11 16 14 -3 13 ■6 4 13 w wzw zw ZW zw w w zw w zzw w no n zzw no wzw zw nno nnw w.st. z o w.st. w nw w.st. nw w.st z nnw ono w.st. ono nno w.st. verand w zw nno w.st w zo w Vooruitzichten voor woensdag: Het gaat om een onderzoek naar het opsporings- en vervolgingsbeleid inzake Menten vanaf 1945 tot de zomer van 1976 en naar de invloeden waaraan dat beleid al dan niet heeft blootgestaan. Speciaal, aldus het ministerie, gaat het om de behandeling van de ter kennis van de autoriteiten gekomen feiten, die hebben geleid of zouden kunnen leiden tot de verdenking dat Menten zich aan misdrij ven in de zin van het buitengewoon besluit strafrecht zou hebben schuldig gemaakt. Het ongeluk gebeurde in de oostelijke kuststad Koeantan waar de jongste van de twee mannen werkzaam was als haven ingenieur. Volgens dr. Scheffer is het de bedoeling, dat er nog enkele mensen worden uitgeno digd om samen met hem het onderzoek te verrichten. „Het is essentieel dat ik wordt ondersteund door een goed jurist, bij voorkeur een specialist in het strafrecht, en een goed rechercheman. Het overleg hierover is echter nog gaande”, aldus dr. Scheffer. De NW- en NKV-bonden hadden uit stel geëist van het gesprek tot nader order omdat ze eerst inzage willen hebben in het efficiencyrapport over de gieterijsector bij VMF en daar hun oordeel over willen vormen. Als voorwaarde voor deelneming aém het gesprek hadden de twee bonden ook gesteld dat VMF afziet van het plan om de 550 werknemers bij de ijzergieterij en 28 december aan te melden voor collec tief ontslag bij de arbeidsbureaus tenzij minister Lubbers voor die datum met toezeggingen over steun over de brug komt. Volgens districtsbestuurder Jan Scher mer van de Industriebond NW heeft VMF de bonden inmiddels laten weten dat men geen reden ziet voor uitstel van het gesprek van morgen, maar dat men wel de verlangens van de industriebonden als eerste onderwerp op de vergaderagenda wil zetten. Schermer: „Die toezegging is voor ons onvoldoende. Alleen als men zich bereid verklaart af te zien van melding van het ontslag willen we praten, maar UTRECHT (ANP). De Industriebon den van NW en NKV hebben de raad van bestuur van VME laten weten dat ze niet zullen deelnemen aan het gesprek met VMF van morgen. Tijdens dat gesprek zou de situatie bij de ijzergiete rijen en bij de VME’-dochter SPPM in Hengelo centraal staan. Twee Nederlanders hebben zaterdag in Maleisië het leven verloren toen de auto waarin zij zaten van de weg af raakte en in een greppel terecht kwam, aldus het Maleisische persbureau Bernama. Menten door commissaris G. G. J. Peters en de inspecteurs der rijksrecherche D. Pasterkamp en R. Schere is aan het eind van de middag van eerste kerstdag afge sloten. Dr. H. J. Scheffer, die zich in principe bereid heeft verklaard het historisch- wetenschappelijk onderzoek in te stellen dat minister Van Agt, heeft toegezegd over de zaak-Menten Weer In binnen- en buitenland Het betreft hier een aanvullende zen ding op reeds in een eerder stadium ont vangen documenten. De woordvoerder van justitie kon niet zeggen, wanneer de Nederlandse delegatie voor onderzoek naar de Sovjet-Unie zal vertrekken, gezien de speelruimte die de Russische autoriteiten hebben geboden. Hij achtte het waarschijnlijk dat over het tijdstip nog overleg zal plaatsvinden met de Sovjet-Unie. Amsterdam DeBilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg sneeuwbui h. bew regen 1. bew. sneeuw onbew. geh. bew zw. bew geh.bew onbew. onbew sneeuw onbew onbew zw. bew' onbew. onbew 1 bew onbew onbew onbew sneeuw mist geh. bew onbew zw. bew zw. bew h. bew- onbew geh bew onbew Onbew zw. bew h. bew Deze delegatie zal bestaan uit officier van Justitie Habermehl, commissaris Peters en inspecteur Pasterkamp en tolk in de Russische taal, de heer W. R. Veeder. Na de voorgeleiding van de officier zal deze Menten doorzenden naar de Amster damse rechter-commissaris, mr. Van Duuren. De officier zal van hem een bevel tot bewaring tegen Menten vorderen dat zes dagen van kracht is en «en maal met een gelijke termijn kan worden verlengd. Dan moet de raadkamer van de recht bank in de hoofdstad beslissen over de eerste termijn van gevangenhouding van dertig dagen van Menten. De hal van het Eindhovense station is zaterdagavond een tijdlang ontruimd geweest omdat uit een koffer in een baga- gekluis een verdacht tikkend geluid klonk. Achteraf bleek het geluid door het mechanisme van de kluis veroorzaakt te zijn. Zullen wij ééns tegen het verleden zeggen: „dank”, en tegen de toekomst „ja"? Dr. H. J. Scheffer, secretaris van de sociaal-wetenschappelijke raad van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in Amsterdam, heeft zich in principe bereid verklaard het historisch- wetenschappelijk onderzoek in te stellen dat minister Van Agt tijdens de Kamerdebatten op 18 november over de zaak-Menten heeft toegezegd. Met de heer Scheffer zal nader overlegd worden over degenen, die verder bij het onder zoek zullen worden betrokken. Radio Oeganda meldt dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO president Amin in een boodschap heeft laten weten dat in 1977 in Europa, Afrika en Azië „operaties zullen worden uitgevoerd” om de „Oegandese helden te wreken” die in juli bij de Israëlische overval op Entebbe in Oeganda om het leven zijn gekomen De 13-jarige D. H. Groenier uit Winsum is vrijdagavond in een ziekenhuis in Gro ningen overleden aan de verwondingen die hij eerder die dag had opgelopen door een verkeersongeluk op de weg Groningen-Lauwersoog. De auto waarin hij meereed, bestuurd door zijn vader, schampte op een richel langs de weg en botste daarna frontaal op de brugleuning langs de andere zijde van de weg. Een veertienjarig broertje raakte ernstig gewond, de vader licht. Aantal uren zon 2 tot 5; minimum tempera tuur omstreeks -4 graden; maximum tempera tuur omstreeks 1 graad; kans op een droge periode van ten minste 12 uur 80 percent; kans op een geheel droog etmaal 50 percent AMSTERDAM (ANP). Eerste- kerstdagmorgen is in Amsterdam de 34- jarige mej. J. Fransen uit de hoofdstad verongelukt toen zij met een vriendin de straat overstak en door een auto werd aangereden. De vriendin kwam met de schrik vrij. De bestuurder van de auto is ingesloten, omdat hij, volgens de politie, onder invloed van sterke drank ver keerde. Arnhem. De advocaat van de in West- Duitsland veroordeelde 28-jarige Arn hemse ex-Releasemedewerker Harm Dost verwacht na nieuw ingewonnen informa ties in West-Duitsland en bij het Neder lands ministerie van Buitenlandse Zaken, niet dat Dost nog dit jaar de Bondsrepu bliek zal worden uitgezet. Donderdag avond meende de raadsman, mr. R. B. Hartkamp zeer goede hoop te hebben dat de Duitse autoriteiten Harm Dost nog vóór de kerst over de grens zouden zetten. De vertraging komt door de zeer lange ambtelijke procedures die in West- Duitsland bij uitzettingen plegen te wor den gehanteerd. dan niet op 28 december, maar op een later tijdstip in januari”. Als VMF niet bereid is tot uitstel van het gesprek dan zullen de Industriebonden NW en NKV zich met „hun achterban” bij VMF beraden op acties, aldus Schermer. De Industriebond CNV en de Unie BLHP, die ook al lieten weten ernstige bezwaren te hebben tegen de plannen van VMF de ontslagaanvragen te gaan mel den, overwegen ook het gesprek met VMF af te zeggen, aldus Bas Nieuwland van de Industriebond CNV. Vandaag zou daar over de beslissing vallen. Als reactie op de mededeling van de Industriebonden NW NKV liet een woordvoerder van VMF-Stork weten dat de raad van bestuur de afgesproken datum gereserveerd houdt „om met de dan aanwezige werknemersorganisaties het overleg voort te zetten.” VMF is niet bereid tot overleg met tevoren gestelde voorwaarden. „Dat zou ook wat wonder lijk zijn omdat op 15 december de vakver enigingen op de hoogte zijn gesteld van het voornemen van VMF-Stork tot mel ding van collectief ontslag voor een aantal activiteiten over te gaan. Met de vakvere nigingen is toen ter voortzetting van het overleg de datum van 28 december geko zen”, aldus de woordvoerder van VMF- Stork. daarbinnen is het donker en hij kan zó lang zijn, dat het licht aan de uitgang niet zichtbaar is, zodat je vergeet, dat daar buiten daglicht is en dat je op weg bent daar weer naar toe dat je het uiteindelijk zult weerzien. Daarmee wil ik zeggen, dat ik geloof dat de mensheid, maar ook ieder van ons, ieder mens, een bestemming heeft, ook al kunnen we die zelf alleen merken, ervaren, maar niet zien tenzij misschien toch, achteraf, aan ’t eind van ons leven. Zeker zijn we geen van allen als nutteloos bedoeld, en onze uitwerking op onze medemens is van het grootste belang We zouden niet zo lijden onder al wat duister is en ons geen uitzicht geeft, als het niet zo was, dat we waren bestemd, wat men wel noemt „kinderen des lichts” te zijn Waarom zou het Kerstfeest ons anders altijd, ook na 1976 jaren, beroeren als een groot licht? Wel hebben we het met veel wat ik maar noemen zal „kerstversierselen” getemperd tot een mild lichtje, dat in onze kamer huiselijk en ongevaarlijk lijkt, en dus niet verblindt, maar toch kunnen we er onze ogen niet voor sluiten, omdat het ons aan onze bestemming herinnert. Het brandt voor ons allen en het wil ons verlichten, omdat we mensen zijn, kinderen van God ook al zijn onze houding en onze gedragingen nog zo verkeerd Een dubbelspion die de laatste acht jaar voor Egypte zou hebben gewerkt heeft onlangs zijn werk beëindigd met een vaar wel aan de Israëliërs, verzonden met het zendertje, dat deze laatsten hem hadden verschaft. Aldus meldt het Egyptische persbureau Mena. De man zou in ’68 door Israel zijn benaderd met het verzoek voor hen te gaan werken. Hij zou dat echter aan de Egyptische spionagedienst hebben gemeld, die hem vroeg de Israëliërs van verkeerde gegevens te voorzien. Bi een gem wel Er zijn de persoonlijke omstandigheden, waardoor iemand of een vreugde in zich meedraagt, of zijn eigen ellende, z’n vol-van-iets-zijn of z’n leeg-zijn. Maar het is gezamenlijk, dat we zo somber blijken te zijn, anno 1976 We zien blijvende onenigheid, zelfs oorlogen in de wereld, weinig verzoening, weinig vooruitgang en we zien te veel mislukken; en bij dat alles is telkens weer zichtbaar dat beangstigende gebrek aan eerbied voor eikaars leven en welzijn, voor alle leven op aarde in tientallen vormen, die je doen ontstellen. Maar dat alles is geen wonder in een wereld, bewoond door vier miljard egoïsten. Denk je eens in: vier miljard mensen, allemaal geneigd zichzelf het middelpunt van deze wereld te wanen. En zelfzucht vernietigt onszelf uiteindelijk, dat is toch duidelijk genoeg. Maai alle vier miljard hebben we de schitterende kans, die zelfzucht te verruilen voor het besef, dat de anderen belangrijkér zijn dan je zelf bent. Velen onzer verbeelden zich graag dat ze géén egoïst zijn. Er zijn er onder ons, die het ook werkelijk maar in geringe mate zijn soms zelfs overwegend niet. En dezen (deze laatstgenoemden), met hun aanpak van de dingen, zij zijn het, die openingen maken, waardoorheen het in de toekomst lichter kan worden Menten vandaag voor officier Dinsdag 28 december zon- en maanstanden Zon op 8.48 uur onder 16.35 uur Maan op 12.14 uur onder 0.35 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.51 uur en 21 19 uur Laagwater 4.17 uur en 16.44 uur cc c" Eu Et» EE «CS ES 1 o -i ■o -2 1 -0 -1 2 -5 3 9 4 -5 4 -1 ■9 -3 -20 ■13 -7 4 -2 1 -8 -3 4 2 -17 4 -8 -3 5 -1 -22 -7 -10 10 2 13

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2