SOMBER RAPPORT CIA OVER MILITAIRE VERHOUDINGEN Tenminste 55 mensen gedood bij branden Juridisch steekspel rond ontslagen in kabinet-Rabin ONDERZOEK NAAR DUBBELE RAMP NA EISEN EGYPTISCH PARLEMENT Peking blijft Moskou afwijzen I KERSTFABEL Aardverschuivingen in Italië PERES DINGT NAAR KANDIDATUUR ARBEIDERSPARTIJ Boeing neergestort bij Bangkok - passagiersschip vergaan in Rode Zee Machtsstrijd Rode Zee Leider Palestijns Volksfront vermoord URBI ET ORB1 KINDERGESCHREI 2 DECEMBER 19 7 6 MAANDAG 2 7 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker I ifant ouw in het kerst- aarin 23 op aren: aarde op de Spijt- den JERUZALEM Een ingewik kelde juridische strijd is in Israel losgebrand omtrent de vraag of het ontslag van de vijf ministers uit het kabinet-Rabin van vorige week wel geldig is. Het gaat om drie ministers van de Nationaal Religieuze Partij, die door Rabin werden ontslagen omdat zij niet tegen een motie van wantrouwen tegen de rege ring hadden gestemd, en om twee liberale ministers die ontslag namen een uur voordat premier Rabin vorige week maandag zelf het ontslag van zijn kabinet aan bood. laar heeft o het ?ime- aeurt nklin rede- Car- n de >resi- men eerste gels n de open ver- n al ?ege- jene- gen. i (2) en in n juni lopge- i deze Israe- schaf- ïimen, aar in vel als rm I (1) t jaar heeft vaar- et het idden iische I door voor ■chter ïbben s van CAIRO/BANGKOK (UPI). Na krachtige aandrang vanuit het parlement heeft de regering in Cairo besloten een onderzoek in te stellen naar het verongelukken van een Boeing 707 van Egypt Air bij Bangkok op eerste kerstdag en het vergaan van het Egyptische schip Patra in de Rode Zee, vrijdagmorgen. Vice-premier Hafez Ghanem zei gisteren dat de regering „een gedetailleerd rapport” over de twee ongelukken aan het parlement zal doen toekomen. ken” 1 had u meneer, Bij een aardverschuiving in GIA- ;dagen ;edt in stads in een ersbe- ?rleen- anten- wagen ■tegen, n door akt. uarte tugal arige ui de lartij. enig aning (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) Het rapport wordt volgende maand in handen gegeven van de nieuwe president Carter. Volgens George Bush, de CIA- directeur die zal vertrekken als Carter aan het bewind komt, zijn de nieuwe con clusies gebaseerd op inlichtingen, die in het afgelopen jaar werden bijeengebracht en op al bestaande gegevens, gezien tegen het perspectief van een discussie waaraan behalve de routiniers van de inlichtingen dienst voor het eerst ook buitenstaanders hebben deelgenomen. De zorgen van de CIA hebben vooral Het PFLP zei niet waar of wanneer de aanslag heeft plaatsgehad Al-Sayed, aldus het front, was het slachtoffer van een „verraderlijke aanval, georganiseerd door de mogendheid die samenzweert tegen ons volk en de nationale zaak” Wie daarmee werd gedoeld zei het front evenmin Het PFLP. dat onder leiding staat van George Habasj, maakt deel uit van het „afwijzingsfont”. Deze combinatie van Palestijnse guerrilla-organisaties verzet zich tegen enige vorm van onderhande- iing met Israel betrekking op recentelijk ontwikkelde geleide wapens, een veelomvattend pro gramma voor de bouw van ondergrondse schuilplaatsen en de voortdurende uit bouw van de luchtstrijdkrachten, die al superieur zijn aan die van de VS. Het CIA-rapport wordt gebruikt bij het bepalen van de eisen, die de VS aan zijn defensie moet stellen en de gelden, die daarvoor worden uitgegeven. Bovendien ligt het doorgaans aan de basis van de beleidsbepaling ten aanzien van de oost- dat volgens de wet ministers geen ontslag kunnen nemen uit een demissionaire rege ring. De drie NRP-ministers werden vol gens de wet ontslagen, „op de dag dat de eerste-minister daarvan mededeling doet aan de Knesset”. Dat geschiedde maan dag. Diezelfde dag echter nam Rabrn zelf ontslag omdat zijn regering de meerder heid in het parlement had verloren. De vraag is nu: wat is de betekenis van de woorden „op de dag”. Gaat het ontslag in op het moment dat Rabin daarvan kennis geeft aan de Knesset, of gaat het ontslag in om middernacht. Als het laatste het geval mocht zijn, dan had Rabin er beter aan gedaan een uur langer te wachten met zijn eigen ontslagaanvrage: hij ging om elf uur ’s avonds naar de president. Een andere vraag waarop het hoogge rechtshof uitspraak moet doen is het ont slag van de liberale ministers: zij boden Rabin hun ontslag aan voordat de rege ring demissionair was. Volgens de wet gaat dat ontslag echter pas na 48 uur in. Op dat moment was de regering wel demissionair, zodat ontslag niet meer mogelijk was. Vraag: welk moment is beslissend. Het moment van ontslagaan vrage (zoals de liberale ministers bewe ren), of het moment dat de 48 uur verstre ken zijn, zoals de juridische adviseur van de regering beweert. Als het hoogge rechtshof beslist dat het ontslag van de ministers juridisch ongeldig is, dat zou de vreemde situatie ontstaan dat ministers tegen hun wil in de regering zitten, zonder dat zij een mogelijkheid hebben er uit te gaan voor de verkiezingen die in mei zullen plaatsvinden. Peres daarentegen is zonder al te veel publiciteit begonnen aan een verkiezings- Functionarissen in Thailand hebben het neerstorten van de Boeing toege schreven aan een fout van de piloot. Overlevende passagiers van de Patra hebben in de Egyptische pers verklaard dat het brandblusmateriaal aan boord van het schip ontoereikend was, in slech te staat en waardeloos. De Boeing, die afkomstig was uit Rome, had tussenlandingen gemaakt in Cairo en Bombay. Na Bangkok had het toestel zijn vlucht moeten voortzetten naar Manilla en Tokio. in nevel was gehuld en dat hij deze vanuit de lucht niet kon waarnemen Vijftien mensen kwamen om het leven en acht raakten gewond bij een brand die gistermorgen een gebouw van drie verdiepingen in het Japanse NOEMAZO, honderd kilometer ten zuidwesten van Tokio, in de as legde. De brand ging gepaard met een ont ploffing. Bij een felle brand in een flatblok te CHICAGO zijn vrijdagavond tenmin ste dertien mensen om het leven geko men. De brand ontstond vermoedelijk doordat in een van de woningen van het blok de vlam in de pan sloeg. De meeste slachtoffers zijn kinderen. Een aardverschuiving bedreigt het beroemde Griekse tempelcomplex van AGRIGENTO op het eiland Sicilië. Een grondmassa van 300 meter breed en 600 meter diep is de tempel van Juno tot op 100 meter genaderd en levert gevaar op voor de hele tempel- vallei. Een Panamees vrachtschip, met 22 koppen aan boord, wordt vermist nadat het gisteren vanuit de woelige wateren ten zuiden van het Japanse eiland Kyushu een noodsein had uitge zonden. Kustwachten troffen later een grote olievlek aan, acht mijl ten noord en van het eiland Yakushima. dat 350 mensen waren gered en dat er 95 worden vermist Egyptische functionaris sen hadden eerder gezegd dat 127 perso nen werden vermist op een totaal van 481 Intussen is de machtsstrijd in de Arbei derspartij losgebrand. Premier Rabin verklaarde vrijdagavond voor de Israëli sche televisie dat hij er zeker van was dat hij de kandidaat voor de Arbeiderspartij zou zijn en hij noemde het onverstandig ais Peres naar de kandidatuur zou din gen. Rabin beloofde Peres een post in zijn volgende regering, ais hij gekozen zou worden. Verscheidene passagiers die de brand aan boord van en het vergaan van hel Egyptische schip Patra in de Rode Zee overleeiden, zeiden gisteren dat de ramp met was te vermijden door het ontbreken van voldoende brandblusmateriaal Indi- nogen t vori- stran- Malei- halen. i deze ertoe- goed- BEIROET (Reuter). Abdel Wahab Al-Sayed, een leidende functionaris van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP), is volgens een melding van het front samen met zijn vrouw doodgeschoten. maat terst- 77 in shoe- i nie sden terst- 2000 tion is ruimd baga- geluid ior het :akt te De talenkennis van de paus heeft nog geen merkbare vorderingen gemaakt. Hij sprak zijn kerstzegen uit in het Italiaans, Engels, Duits, Spaans, Portugees. Grieks, Pools. Russisch, Chinees en Swahili, zodat we de boot weer lelijk misten. Wat heeft Griekenland, met zijn 70.0(10 katholieken, dat wij met onze ruim vier miljoen katho lieken niet hebben? Geen wonder dat het zo rommelt in de Nederlandse katholieke kerk. Wij waren overigens de enigen niet die buiten het taalbereik van de paus vielen Wat dacht u van het Arabisch, het Hebreeuws, het Skandinavisch, het Fins en het Hongaars? Zou het geen oplossing zijn ais hij de kerstzegen in die talen fonetisch op een papiertje kreeg voorge schreven? Hallo, politie? Kunt u onmiddellijk een patrouillewagen langs sturen? Op kerstavond, meneer? Wat is er dan aan het handje? Er staat al tien minuten lang een vent met een moker op de deur te hengsten. Aan één stuk door! Mijn dochtertje van anderhalf is wakker geschrokken en ligt te huilen in haar bedje! Het is toch niet uw verloren zoon, hè meneer? Nee, ik vraag het maar, in ver band met de Kerst. Waarom laat u die man er niet in? Ik heb geen enkele boodschap aan ’m, en dat weet-ie. Ik ken hem alleen van gezicht. En als het nu de eerste keer was vanavond. Heeft hij u dan al eerder lastig gevallen? Ja, van negen uur tot kwart over negen. Ook aan één stuk door op de voor deur gebonkt met die moker! En hield het toen vanzelf op? Ja, dat wel. Een merkwaardig geval, ik stuur de wagen wel even langs. En nog prettige kerstdagen, meneer! Dank u wel, brigadier. trijfel Een hotelbrand in de Canadese stad HAMILTON kostte zaterdagavond tenminste zeven mensen het leven. De politie denkt aan brandstichting. Het 10 500 ton metende schip, dat 23 jaar geleden was gebouwd, werd donder dagnacht door brand gegrepen, een paar uur nadat het de Saoedische haven van Djeddah had verlaten. Het zonk vrijdag morgen ongeveei 80 km ten westen van de kust van Saoedi-Arablé De Patra had tussen de 400 en 500 passagiers en beman ningsleden officiële cijfers zijn nog niet beschikbaar aan boord, voornamelijk Egyptenaren die terugkeerden van een pelgrimstocht naar Mekka De berichten over het juiste aantal geredden lopen uiteen Het gewoonlijk goed mgelichte dagblad Al Achram meldde vanmorgen Goedenavond, gebeld? Ja agent. Hebt u die man nog te pakken gekregen? Jazeker, meneer. Ze zijn allemaal weer naar de kerk. - Allemaal? Naar de kerk? O wist u dat niet? In de wijde om trek van de kerk stonden op alle deuren leden van de CDA met mokers te hameren. Maar nu is het weer stil zoals u hoort (de agent ging een stap opzij, en inderdaad, alleen blaffende honden en kinderge schrei verbraken nog de stilte). Maar waarom deden ze dat dan, agent? Omdat het elektrische aandrijfme chanisme van de kerkklok stuk is, meneer. In zo’n geval neemt De Man Met De Hamer het karwei over, is me verteld. De mensen moeten toch weten dat er kerkdienst is. nietwaar? Maar er zitten nooit meer dan veertig man in de kerk, agent! Laten het er nu een paar meer zijn geweest. Zo’n 125 man. meneer, vanwege de kerstdienst. Nou goed, maar die weten na 2000 jaar toch wel dat er gekerkt wordt op kerstavond? Dan hoeven ze toch niet eerst van negen tot kwart over negen, en daar na nog eens van tien voor tien tot vijf over tien, al die andere 2700 dorpelingen de stuipen op het lijf te jagen en kleine kinde ren wakker te maken! Ze hebben beloofd dat ze het straks tot zes minuten zullen beperken, meneer. Wat? Nog een keer! Zijn ze nu hele maal be. Tut-tut, meneer, het is kerst! U hebt gelijk, agent, sorry. Hoe laat mogen we deze huisvredebreuk straks verwachten? Van 11.10 uur tot 11.16 uur, meneer. Het is traditie, moet u maar denken. Je hebt het nu eenmaal niet altijd voof het zeggen. Op oudejaarsavond wordt vuurwerk af gestoken, en ga zo maar door. U woont nu vlak bij de kerk, maar een ander woont boven een café, en weer een ander moet een week lang de kermis voor zijn huis dulden. Het is geven en nemen, meneer. U bent een wijs man, agent. Maar oudejaarsavond is een feest voor ieder een, en een kermis waar maar 40 of voor mijn part 125 man zouden komen zou gauw verdwenen zijn. U zegt nu wel: geven en nemen, maar wat kan ik terug doen tegen al dat gebeier? U zou tijdens de dienst in de deuro pening van de kerk een kwartiertje gods- lasterlijkheden over de verzamelde gemeente kunnen uitstrooien, meneer. Maar dat is geen traditie, agent. U hebt gelijk, maar dan kunt u zich altijd nog troosten met de gedachte dat u een doom in hun oog bent omdat u nooit ter kerke gaat, de Playboy leest, films voor boven de 18 bezoekt. Van Agt niet lief hebt gelijk uw naaste, en ga zo maar door. U bent nog steeds een wijs man. agent. Gelukkige kerstdagen! En een zalig uiteinde, meneer. (Van onze redactie buitenland) ST. JOHNS, New Foundland. Ten minste twintig bewoners van een bejaardentehuis bij Goulds op New Foundland zijn gisteren om het leven gekomen bij een brand in de inrich ting. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers zal oplopen tot in totaal veertig. „Alles is in orde” zo meldde de piloot van de Boeing bij de nadering van Don Muang aan de verkeerstoren. We gaan landen. Ik kan de landingsbaan zien”. Twee minuten later om 3.30 uur op eerste kerstdag (plaatselijke tijd. 20 30 uui vrij dagavond onze tijd) scheerde net toestel ovei boomtoppen rukte het een dak van een woningcomplex en stortte het neer op een textielfabriek, op drie km van de landingsbaan. Woordvoerders van Egypt Air verklaarden dat het „geruime tijd zal duren eer de oorzaak van het ongeluk bekend zal zijn”. Thailandse functionaris sen echter wijten het aan een fout van de piloot Naast de 70 doden zijn er 29 gewon den en worden nog minstens 18 mensen vermist Het zal verscheidene dagen duren om alle lichamen van de slachtof fers te identificeren Een functionaris van de luchthaven Don Muang verklaarde dat de zwarte doos van het toestel heeft uitge wezen dat de piloot dooi de verkeerstoren was gewaarschuwd dat de landingsbaan (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. Volgens een nieuwe schatting van de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, omtrent de bedoelingen van de Sovjet-Unie in de komende tien jaar streven de Russen naar superioriteit van hun strijdkrachten over die van de VS. Het CIA-rapport, een van de belangrijkste produkten die de CIA jaarlijks aflevert, is volgens zegslieden uiterst somber. Een meerderheid van de deskundigen die de inlichtingen omtrent de Sovjet-Unie in perspectief hebben gezet, kwam tot de slotsom dat de Russen niet langer streven naar ten naaste bij gelijkwaardige strijdkrachten, maar het rapport doet geen uitspraak over de vraag wanneer de Russen hun doel zullen bereiken, aldus de New York Times van gisteren. actie binnen de partij. Hij heeft daarbij een bondgenootschap gesloten met de oud-ministei’ van Buitenlandse Zaken Eban zelf ook kandidaat. Eban en Peres hebben met elkaar gemeen dat zij gezwo ren vijanden zijn van Rabin; politiek staan zij ver uit elkaar. Eban staat een gematigde buitenlandse politiek voor, Peres staat als havik bekend. Maar in de Israëlische politiek zijn het zelden politie ke zaken die de doorslag geven bij een verkiezingsstrijd; het is een strijd tussen personen in de eerste plaats, en pas later worden nadat de keuze bepaald is com promissen uitgewerkt voor het politieke program. Een van de redenen waarom een Lsraelische regering vaak zo weinig armslag heeft om verregaande politieke beslissingen te nemen. pensioen gaat als hoofd van de lucht macht inlichtingendienst. Hij was al vóór 1972 tót de conclusie gekomen dat de Russen uiteindelijk streven naar een oor log, waarin zij kunnen beschikken over een superieure strijdmacht voor de eerste aanval. Keegan is zodoende lang het mid delpunt van controverses geweest omtrent de uitleg, die aan de inlichtingen ROSSA, een dorp bij Potenza in Zuid- Italië, zijn gisteren circa dertig huizen bedolven. Honderdvijftig mensen wer den dakloos. Het 200 inwoners tellende dorp is volledig van de buitenwereld afgesloten. In ANCONA, aan de Adria- tische Zee-kust in Italië, werd gister morgen een lichte aardschok gevoeld. Talloze mensen vluchtten in paniek hun huizen uit. De schok, met een kracht van vijf op de twaalfpunten- schaal van Richter, veroorzaakte slechts lichte materiële schade. De streek rond Ancona is de afgelopen jaren diverse malen door aardbevin gen getroffen. west politiek, de onderhandelingen met de Russen over de beperking van strategi sche wapens, de bescherming van de bur gerij en, aldus de New York Times, het vormt de grondslag voor het hele concept van strategische afschrikking. Het rapport zal ook van rechtstreekse invloed zijn op de beslissing omtrent de voortzetting van de bouw van de kostbare B-l bommenwerper, waarover Carter zich spoedig moet buigen. De regering- Ford heeft de bouw toegestaan, maar in de overeenkomst zijn voorwaarden inge bouwd, die het mogelijk maken de pro- duktie, waarvoor per maand fondsen wor den toegekend, weer stil te leggen. In de discussies tussen de buitenstaan ders, die in het algemeen de situatie veel somberder bekeken, en de CIA- functionarissen, die wat minder somber gestemd waren over de Sovjet- bedoelingen. hebben de buitenstaanders doorgaans een overwegende rol gespeeld. Dit tot vreugde van een man als gene raal George J. Keegan, die in januari met Bij het Israëlische hooggerechtshof is een aantal procedures aanhangig gemaakt om te onderzoeken of dit ontslag wel rechtsgeldig is. Het kernprobleem is De meeste overlevenden vertelden dat de brand in de machinekamer ontstond en dat deze zich snel tot andere delen van het schip uitbreidde. Zij wezen berichten van uit Djeddah van de hand dat de brand was veroorzaakt door de explosie van een petroleumstel waarop een van de passa giers wat eten kookte Toen alarm werd gegeven, aldus het relaas van passagiers, snelden zij de bemanning te hulp om de brand te blussen, maar het noodzakelijke materiaal ontbrak was in slechte staat of zelfs waardeloos. Zowel passagiers als bemanningsleden lieten reddingboten neer en gingen van boord anderen spron gen zo in zee De kapitein van de Patra, Mohammed Hamma. zond noodsignalen uit en ging kennelijk als laatste van boord H»t Volksdagblad van zondag bevatte een kleurenfoto van de overleden partij leider, benevens de tot nu toe niet gepubli ceerde tekst van een toespraak waarin Mao 20 jaar geleden het Chinees- Russische geschil aankondigde en de bit tere ideologische strijd tussen de twee communistische machten Het volksdagblad stelde dat China de revolutionaire wil van Mao ten uitvoer zal brengen en dat het „nooit zijn politieke kleur zal wijzigen”. Mao zal in de gehele wereld blijven voortleven, aldus het blad, omdat hij „de strijd aanbond tegen het moderne revisionisme met de Russische revisionistische renegaten kliek in het cen trum”. Na de dood van Mao hadden Russische diplomaten gehoopt dat Peking wat soe peler zou optreden ten aanzien van de bilaterale betrekkingen. De Russen deden avances in de richting van de nieuwe „gematigde” regering van Hoea Koeo- feng om de in een impasse verkerende Chinees-Russische grensbesprekingen na een gedwongen pauze van 18 maanden te heropenen De Chinese leiders echter beantwoord den deze Russische stap door hun aanval len op het „revisionisme” van Moskou te verdubbelen en publiekelijk te verklaren dat Russische praatjes over toenadering „dagdromerij” behelsden. PEKING (Reuter, UPI. AFP). China heeft de geboortedag van wijlen Mao aangegrepen om haar positie te bekrach tigen tegen het „revisionisme” van Mos kou en geruchten te ontzenuwen over een Chinees-Russische toenadering. De reddingsoperatie, die vrijdag begon, was een gezamenlijke „internatio nale” actie, waaraan Russische, Amen kaanse. Griekse Pakistaanse en Saoedi sche schepen deelnamen Egyptische functionarissen kwamen gisteren in de Thailandse hoofdstad Bangkok aan om de wrakstukken van de Boeing 707 van Egypt Air te onderzoeken. Het toestel stortte op kerstmorgen neer op een textielfabriek nabij het vliegveld Don Muang. Alle 52 personen aan boord kwa men om het leven en minstens 18 perso nen op de grond Het hoofd van de Bang- kokse politie, generaal Chalit Boonsuwan. zei gisteren na het inspecteren van de plaats van de ramp: „Waarschijnlijk zijn er nog 30 doden meer” Het totale doden cijfer zou daarmee wellicht tot 100 oplopen Een lid van de Thailandse reddingsbrigades draagt het lichaam van een slachtoffer van de ramp met de Boeing 707 van de maatschappij Egypt Air. die zaterdag bij het vliegveld van Bangkok neerstortte. stijnse jsident weten 1 Azië •d” om die in ntebbe amen Russen streven naar overwicht over Moskou en zijn oogmerken moest worden verschaft. Keegan is tevreden met het nieuwe rap port en hij heeft zijn inzichten onlangs onthuld aan Zbigniew Brzezinski, Carters aanstaande hoofd van de nationale veilig heidsraad. Verwacht wordt dan ook dat Brzezinski aan de sombere aspecten van het rapport ruime aandacht zal besteden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3