IK BEN NIET ONTEVREDEN VAN DER STEE Prijzen van vakanties lopen sterk uiteen” De EEG na zes maanden Nederlands voorzitterschap 99 IN SCHADUW VAN NIEUWBOUW Saoedi-Arabië: J een miljoen gulden aan prijzen „Met halfvolle of magere melk beter uit99 99 „Olieproduktie niet omhoog’' ■'wSi miljoen gulden aan prijzen martex Win’n Philips kleuren tv. Van Doorn is tegen verplichte opgave van rente leningen 1 15 DECEMBER 2 8 19 7 6 DINSDAG ECONOMIE 1 :'- ONDERZOEK VAN V D: „Martex”.onthou die naam. 1 i;KÜ Nigro elektrische fonduepan maakt een einde aan alle fondue-moeilijkheden: De Rolls Royce onder de pannen! Een geschenk t.w.v. 171,— van MARTEX- Holland B.V., Haarlem. Derde Wereld Energiebeleid 14 200 mijl (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Minister Van der Stee ging er even recht voor zitten. Met gerin ge nadruk in zijn stem, die aan uitspra ken ernst en overtuigingskracht moeten geven, zei hij: „Ik ben niet ontevreden.” De vraag was hoe hij, als minister van Landbouw, terugkeek op het afgelopen jaar, toen Nederland als voorzitter van de ministerraden van de Europese Gemeenschap mocht optreden. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven DEN HAAG (ANP). Met ingang van 1 januari zal de Euro pese Economische Gemeenschap het invoerrecht op groene koffie voorlopig verlagen van zeven tot vijf percent. Deze verlaging is het resultaat van handelsbesprekin- gen in het GATT, de algemene overeenkomst voor handel en tarieven. Zetelverdeling I kk SS I s J? (ADVERTENTIE) ndseii (Van onze redactie economie) :iaan- (ADVERTENTIE) Industriebond CNV en Unie BLHP willen ook niet met VMF praten Directeur G. van den Brink van de VMF DEN HAAG. Wie de rekening niet wil betalen voor de vettere volle melk die ook duurder is kan overschake len op halfvolle of magere melk. Die is goedkoper en voor de meeste mensen gezonder. Dit beveelt de Consumenten Bond aan in zijn blad Consumentengids. Het extra vet is niet nodig, maar de oor zaak van het vetter worden van de melk in de EEG ligt bij de jarenlang verkeerd gevoerde landbouwpolitiek. Volgens de bond lopen de overheden tientallen jaren achter de feiten aan. Volgens de Consumentenbond is er toen al op gewezen dat de „vet”-koe moest worden veranderd in een „eiwit”-koe, want behoefte aan eiwit bestaat er wel. Maar aan dat feit is onvoldoende aan dacht besteed. Boeren bleven premies op vette melk houden en omdat zij ook rond moeten komen bleven zij „vet”-koeien houden en fokken. Nu krijgt de consu ment de rekening gepresenteerd van al de ontstane zuiveloverschotten. Het antwoord van Van der Stee, die de laatste Europese ministerraad van 1976 leidde, stemt aar dig overeen met de gemiddelde mening bij de Brusselse eurocraten en bij Nederlands’ partners in de EEG. Nederland heeft van het voorzitter schap, dat om het halve jaar tussen de Negen wisselt, tamelijk veel gemaakt binnen de mogelijk- heden die het voorzitterschap biedt. En die zijn zeer beperkt. de PvdA-kamerleden Kolthoff, Van der Hek en Epema-Brugman, die in schrifte lijke vragen hadden aangedrongen op vol ledige opschorting van het EEG-douane- recht op de invoer. Opschorting zou de consumptieprjs praktisch gelijk kunnen houden, zo meenden zij. Nederland stelde de volledige schorsing van het recht op groene koffie in Brussel aan de orde, maar deze stuitte op bezwa ren van twee lidstaten. Niettemin zal minister Lubbers volledi ge schorsing van dit recht in Brussel blij ven bepleiten, al zal dit niet het effect kunnen hebben dat door de vraagstellers wordt verondersteld. strekkende besluiten, te meer omdat die in de EEG nauwelijks nog genomen worden. de krappe koffiemarkt, de kans grijpen om vrijwel onmiddellijk hun afladings- prijzen aan te passen. In feite worden de door de Nederlandse staatskas resp. EEG gederfde inkomsten gecompenseerd door verhoogde inkomsten in de produktielan- den. De Nederlandse consument zal hier van echter geen wezenlijk voordeel onder vinden.” UTRECHT (ANP). De Industriebond CNV en de Unie BLHP hebben gisteren besloten, niet deel te nemen aan het voor 28 december vastgestelde gesprek met de raad van bestuur van de VMF over de voorgenomen collectieve ontslagen bij de Stork-Werkspoor-gieterijen in Hengelo en Utrecht. Eind vorige week namen de industrie bonden van NVV en NKV al een zelfde besluit. Dat gebeurde, nadat bekend werd dat de VMF ook op ”28 december een collectieve ontslagaanvrage voor de in totaal 550 werknemers van de twee giete rijen wilde aanmelden bij de directeuren van de arbeidsbureaus in Utrecht en Hen gelo. De Negen konden daarbij niet achterblijven en kwamen dus vrij onverwacht voor de opgave een gemeenschappelijk visserijbeleid te ontwikkelen. Onder voorzitterschap van Luxemburg werd daaraan niets gedaan, onder meer omdat de expertise van de Luxemburgers inzake visserij niet verder reikt dan de blauwe forel in de plaatse lijke beken. Maar ook bij de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, moest ijlings onder andere in de vakantiewe- VMF heeft steeds gezegd, dat het daar bij alleen om een formaliteit gaat en dat tot de ontslagen nog niet is besloten: de nieuwe wet collectief ontslag schrijft voor, dat grote ontslagaanvragen min stens een maand van tevoren moeten wor den aangemeld. De Industriebond CNV en de Unie BLHP verklaarden dat ze van het gesprek met de VMF-leiding afzien, omdat inmid dels is gebleken dat VMF-Stork blijft vast houden aan het plan de melding nog dit jaar te doen. „Alleen aan een toelichting op de motieven daarvoor hebben we geen behoefte”, aldus" de bonden. Een ander Nederlands stokpaard, een tegemoet komende opstelling tegenover de ontwikkelings landen, werd herhaaldelijk bereden door Van der Stoel en Pronk. De Nederlandse bewindslieden moesten echter het hoofd buigen voor hun part ners, vooral de Westduitsers, die van geen toege ven aan de arme landen willen weten, zolang ze er niet zeker van zijn dat alle industrielanden, met name Amerika, dezelfde concessies doen. Meer samenhang en een betere afstemming op elkaar in het economische beleid van de lidstaten is een ander doel dat minister Van der Stoel aan het begin van zijn voorzitterschap voor ogen s*tond. Concreet is op dit punt weinig of niets tot stand gebracht. Het begin juli gelanceerde plan van minister Duisenberg (Financiën) om de mone- ken gesleuteld worden aan een nieuw visserij beleid; met behulp van nationale experts, omdat visserijdeskundigen bij de Commissie ook al zeer schaars zijn. Om deze reden dient niet te zwaar getild te worden aan het feit dat veel van de goede voorne mens die minister Van der Stoel aan het begin van zijn voorzitterschap had, aan het einde ervan voornemens gebleven zijn. Versterking van de Europese instellingen en uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement zijn twee van deze wensen die ijdel bleven. De VMF heeft bij Economische Zaken financiële steun gevraagd voor de gieterij en. Een beslissing over dit verzoek is nog Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven De ministers van financiën namen na een mara- thonvergadering onder leiding van Duisenberg wel het belangrijke besluit de grondslag voor de btw-heffing in de negen landen te harmoniseren. Dit maakt het mogelijk dat met ingang van 1978 een deel van de kosten van de Europese Gemeen schap via een zeer gering percentage van alle btw- betalingen in de negen landen wordt opgebracht. Heffingen op importen aan de grenzen van de EEG zijn de andere financiële poten waarop de Gemeenschap dan, geheel zelfstandig, komt te Behoedzaam werd ook nog geprobeerd enkele dossiers los te trekken die al geruime tijd muur vast zaten. Dat was bijvoorbeeld het geval met het vervoers- en energiebeleid. Er konden enkele klei ne stappen vooruit worden gezet. Samenvattend kan gezegd worden dat Neder land zijn bijdrage heeft geleverd aan het instand houden en een klein stapje vooruit helpen van de Europese samenwerking. Een bijdrage waarover men „niet ontevreden” behoeft te zijn. Dat lijkt niet veel, maar de Europese samenwerking staat nu eenmaal op een laag pitje. Voor wie dat nog niet wist, bleek dat ten overvloede uit de teleur stellend verlopen raad van de regeringsleiders van de Negen eind november in Den Haag. taire samenhang tussen de Negen te vergroten, was te hoog gegrepen. Als Economische Zaken niet aan al onze wensen tegemoet kan komen, moeten we toch naar het arbeidsbureau voor die pro blemen, die we niet kunnen oplossen”, aldus de heer Van den Brink. 21,45 16,75 6,60 s Anderzijds moest ook minister Van der Stee met een „niet ontevreden” volstaan, nadat de laatste ministerraad onder zijn leiding uiteen was gegaan zonder een besluit te nemen over de voor de hele Gemeenschap, en vooral voor Nederland, belangrijke voorstellen om de structurele over- produktie van melk te beperken. Het „zuivelpak- ket” komt dus aan de orde onder de voorzitter Groot-Brittannië, dat op 1 januari aan de beurt is voor het eerst sinds de Engelse toetreding tot de Gemeenschap. Ook over de regeling van hun visserijbeleid, intern zowel als extern, konden de Negen het niet eens worden twee weken voor de le januari, als zij gezamenlijk overgaan tot instelling van de 200 Bij het opmaken van een balans dient allereerst vastgesteld te worden dat talloze vraagstukken die in de Europese Gemeenschap aan de orde zijn, tijd nodig hebben om „beslissingsrijp” te worden. Het land dat voorzitter is, kan het rijpingsproces maar in heel beperkte mate versnellen, als dat al mogelijk is. Uiteraard geldt dit vooral voor ver- 58.50 41,20 67,00 8.50b 71,00 60,50 17,80 68,20 39,00 23,00b 98.60 11,00 1,85 127,00 39,50 7,60 120.50 50.00 81,20 147,00 65,50 70,80 49,00 65,00 41.20 108,50 217,00 128,50e 154,00 26,00 132,90 76,00 197,00 64,90 65,50 56,00 62,00 47.50 56,00 700,00 56,50 77,70 81.50 66,00 34,20 20,10 171,50 33,00 60,00 87,50 58.50 196,00 149,50 159,20 88,50 223,50 63,50 78,00e 162,00 172,00 37,00 192.00 88,50 107,20 79,50 40,10 99,00 114,00 101,10 68,90 248,50 33,90 156,00 246,00 183,20 74,00 4120 60,00 300,00 435,00 207,00 107,00 452,00 Intussen hebben de Lomé-landen de ontwikkelingslanden die een samenwer kingsovereenkomst met de EEG hebben krachtig tegen de voorlopige schorsing geprotesteerd. Circa eenderde van de invoer van groene koffie is afkomstig uit de Lomé-landen, waarvoor al een nul- recht van kracht is. De EEG consumeerde in 1969 900.000 ton koffie. Daarvan lever de Latijns-Amerika (Brazilië, Colombia) 62 percent, terwijl het aandeel van de Lomé-landen toen 25 percent bedroeg. Vijf percent van de consumptie was afkomstig uit Oost-Afrika. Sommige Lomé-landen zijn in hoge mate afhanke lijk van de export van een produkt: voor wat de koffie betreft gelden als voorbeel den Boeroendi met 86 percent. Oeganda met 66 percent en Rwanda met 61 percent. mjjlszone op Noordzee en Atlantische Oceaan. Ook dat is doorgeschoven naar volgend jaar. Niettemin werden de grondslagen voor een gemeenschappelijk visserijbeleid, die later mis schien van historische betekenis zullen blijken te zijn, in oktober vastgelegd tijdens een speciale bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken in Den Haag. Het vasthoudend optreden van Van der Stoel was daaraan mede debet. Dat juist onder Nederlands voorzitterschap de zeer ingewikkelde en voor alle lidstaten politiek hoogst gevoelige visserijproblemen aan de orde kwamen en veel tijd en energie opslokten is min of meer toevallig. Pas in mei-juni werd duide lijk dat enkele landen, zoals de Verenigde Staten en Noorwegen, aan het eind van dit jaar zouden overgaan tot de instelling van 200-mijlszones, waarin vissers uit de EEG-landen niet meer wel kom zouden zijn. het blijkt, dat sommige touropera tors hebben gekozen voor een extreem lage prijsstelling in het voorseizoen wat dan in het hoogseizoen moet wor den „teruggehaald”. Andere tourope rators tonen een meer „vloeiende”prijs- opbouw, waardoor de hoogseizoen- prijzen tien tot twintig pet boven die van het voorseizoen liggen. Oud en nieuw Moskou ontmoeten elkaar. Dit rustieke houten huis, in het Russisch „izba" genoemd, is in de schaduw komen te staan van moderne torenhoge apparte menten. nische m val- sn. De inoei- vel de Ofschoon elke touroperator zijn eigen wijze van calculeren hanteert, is het volgens het V D-onderzoek moeilijk uitgesproken „dure” en „goedkope” organisaties aan te wijzen; uitgangspunt voor alle organisaties is uiteraard een sluitende exploitatie op jaarbasis. Voor de consument is echter de te betalen reissom op de door hem gewenste reisdatum van belang. n Minister Lubbers van Economische Zaken heeft dit gisteren meegedeeld aan deelde desgevraagd mee, dat VMF-Stork de meldingsprocedure toch voor het eind van het jaar in gang zal zetten. Dit omdat de directeur van het arbeidsbureau voor de overheid (het ministerie van Sociale Zaken) een soort „ingang” is bij de beoor deling van de vraag, of er wellicht nog andere, gunstiger mogelijkheden zijn. Die beoordeling geschiedt aan de hand van gegevens van de directeur van het arbeidsbureau en na overleg met de betrokkenen en met andere overheidsin stanties. Zou er tijdelijk een verlaagde aankoop prijs ontstaan, dan zal dit, mede gezien de prijscontrole door „Economische Zaken”, uiteraard doorwerken in de consumenten prijs. Deze zal dan tijdelijk minder ver hoogd kunnen worden dan op grond van de ook nu nog regelmatig oplopende wereldmarktprijzen noodzakelijk zou zijn, aldus DE. In de jaren na de oorlog was vette melk zeer in trek. Het vet ging er af, er werd boter van gemaakt en voor het verkrijgen van deviezen werd die uitgevoerd. De boe ren probeerden koeien te fokken, die vette melk produceerden, kleine vetfabriekjes, zegt de Consumentengids. Maar een jaar of vijftien geleden werd duidelijk dat er niet zoveel behoefte meer was aan vet in de melk. Toen werd er al geprotesteerd tegen verhoging van het vetgehalte in de melk. Het belangrijkste besluit dat onder het Neder landse voorzitterschap viel, was dat over de zetel verdeling in het Europese parlement, dat in het voorjaar van 1978 direct door de bevolking van de negen lidstaten zal worden gekozen. De regerings leiders van de Negen werden het daarover eens op hun „top” half juli in Brussel. Drie maanden eerder, bij hun beraad in Luxemburg, bleek een akkoord nog onmogelijk zeer tot verdriet van de Luxemburgse voorzitter, premier Gaston Thorn. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond verwijt minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, dat hij een willig oor heeft geleend aan het bedrijfsleven mèt zijn weigering de banken en andere financiële instellin gen te verplichten aan hun kredietnemers te vertellen, wat de werkelijke rente is, die zij moeten betalen op hun persoonlijke leningen. In het jongste nummer van de Cohsu- mentengids wijst de bond er op, dat de minister de vermelding van de werkelijke rente kan voorschrijven krachtens de wet op het consumptief geldkrediet, die op 1 november jl. in de plaats is gekomen van de oude geldschieterswet. De minister wil dit niet voorschrijven, zegt de bond, omdat hij bang is, dat de consument de hoge percentages niet zal begrijpen. Dat de minister niet begrijpt, dat hij daardoor meewerkt aan verdoeze ling van de werkelijkheid, begrijpt de Consumentenbond niet. Het publiek kan niet volledig prijsbewust zijn, als het de werkelijke kredietrente niet kent; men kan op die manier niet nagaan, waar men het goedkoopst terecht kan voor het aan gaan van een lening, aldus de bond. niet genomen. De VMF zelf gaat er van uit. dat minstens een van de twee gieterij en dicht moet (welke staat nog niet vast) en dat de andere met slechts ongeveer 150 man personeel kan worden voortgezet. Ook dan zijn er nog enkele tientallen miljoenen guldens nodig om de overgeble ven gieterij weer rendabel te maken. Dit jaar hebben de twee gieterijen een verlies geleden van 15 miljoen gulden. wanneer de voorseizoenprijzen traditioneel de laagste op gemid deld honderd worden gesteld, bedraagt de hoogseizoenprijs gemid deld 140 met uitschieters van 110 en 182. De toeslagen, verschuldigd voor het naseizoen, liggen gemiddeld op 115 met uitschieters van 103 en 150; het aanbod is overweldigend en de prijsberekeningen, die de vakantiegan ger moet maken om aan de juiste te betalen reissom te komen, zijn zeer gecompliceerd, zodat de consument heel wat speurwerk moet verrichten om de financieel meest aantrekkelijke reis te vinden; Bij eerdere invoerrechtverlagingen heeft de praktijk uitgewezen dat hiervan geen wezenlijke invloed verwacht mag worden op de aankoopprijzen van de Nederlandse koffiebranders, zo heeft Douwe Egberts verklaard. „De produktie- landen, waarom het hier gaat, zijn de zogenaamde niet-geassocieerde landen, die ca. zeventig percent van de Nederland se koffie-import voor hun rekening nemen. Deze landen zullen, zeker gezien EEG-invoerrecht op groene koffie wordt verlaagd WENEN (Reuter,AFP). Saoedi- krabië heeft de andere leden van de Orga nisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) beloofd zijn produktie van ruwe olie niet willekeurig te zullen vergroten om voordeel te trekken van het bestaan van twee officiële basisprijzen voor olie uit de OPEC-landen. De algemeen secre taris van de organisatie, M. O. Feyide, heeft dit gisteren meegedeeld op een pers conferentie in Wenen, waar het hoofdkan toor van de OPEC gevestigd is. Hij zei dat alle leden van de organisatie er de komende maanden voor zullen waken maatregelen te nemen die de wereldmarkt voor ruwe olie zouden kun nen verstoren of die de solidariteit binnen de OPEC in gevaar brengen. Hij achtte het niet uitgesloten dat voor juli nog zal worden besloten tot een extra ministers conferentie over de olieprijzen mocht de behoefte daaraan zich voordoen. Zoals gemeld hebben elf van de dertien OPEC-leden besloten hun basisprijs van ruwe olie per 1 januari met tien percent te verhogen en per 1 juli nogmaals met vjjf percent. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar' bent van deze fantastische Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale 66 cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips al! transistor heeft een winkelwaarde van f 2.5 45, n is een geschenk van Philips Nederland BV. AMSTERDAM. Verschillende touroperators berekenen verschillende prijzen voor geheel identieke vakan tiereizen; de verschillen bedragen doorgaans enkele tientallen tot enkele honderden guldens per persoon voor precies dezelfde reizen in precies dezelfde perioden. Dit is één van de conclusies van Vroom Dreesmann, die evenals vorig jaar de reisgidsen voor het vakantieseizoen 1977 naast elkaar heeft gelegd. Daarbij zijn prijsvergelij kingen gemaakt op basis van identieke aanbiedingen van vliegvakanties, zoals deze in de reisgidsen van de belang rijkste ANVR-touroperators (Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reis bureaus) voorkomen. Onderzocht wer den ongeveer 1600 hotels, appartemen ten en bungalows. Er werd een prijsberekening gemaakt op drie vertrekdata (week ends) voor vijftiendaagse vliegvakan ties, die resp. het voorseizoen (30 aprill mei), het hoogseizoen (9/10 juli) en het naseizoen (10/11 september) representeren. Uit het onderzoek, waarvan de resultaten ter inzage lig gen voor het publiek in de 35 reisbu reaus van V D, komen volgens dit grootwinkelbedrijf een aantal opmer kelijke conclusies naar voren: op de populaire vakantiebestem mingen heeft de vakantieganger een kans van één op drie, dat hij het gewen ste hotel, appartement of bungalow in meer dan één reisgids aantreft; A 1. «fes «O N F ik,.' Pf 3 r gm

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15