WIERSMA Beckenbauer STEVIGER OP KOP 1 Vladimirov nog Rellen in Engelse competitie steeds eerste Winnaar world cup bijna failliet Vitesse en MVV op eigen veld X X opnieuw nummer één PSV blijft het op de aanval gooien J ÏJS» tototips LSPtfflfF] 'I treffers en missers nog ongeslagen -.^1 Toto/lotto 21 4 ia n dinsdag Rensenbrink 2e Ondanks mindere resultaten 1 )0 17 2 8 DECEMBER 19 7 6 SPORT I Bijdragen: Leen van der Lugt Miljoenen-schuld Bezwaren 1 Kas-vullers I ïb o ita 2. 2 3 b! Hans Jansen: verder achterop. 3 HOGE SALARISSEN NEKKEN BAYERN verloren nog Regen Coventry C. - Ipswich Town het Derby County - Leicester C. Leeds U. Manchester C. Liverpool Stoke City Manchester U. - Lverton Middlesborough Aston V Newcastle U. Sunderland Norwich C. - Queens Park R voor Tottenham H. Arsenal to to-wedstrijden Tip A B C D ic an. Chelsea - Fulham Op 28 mei van dit jaar werd Bayern 7 7 8 3 Liverpool weer aan de leiding Birmingham C. West Ham U. West Bromwich A. Bristol C. Bristol R Wolverhampton W. 310048 320791 144959 LONDEN (ANP). Eén dag na Kerstmis was de kerstgedachte in de Engelse voetbalcompetitie al weer ver te zoeken. Maandag werden in de eerste divisie twee spelers Smith van Stoke City en Young van Tottenham voorzien van de rode kaart. Het wegzenden van Young tijdens de Londense derby tegen Arsenal (2-2) gebeurde na een ordinaire vechtpartij, waarbij een groot aantal spelers was be trokken. Gevoetbald werd er ook nog. Goed door landskampioen Liverpool, dat door een overwinning met 4-0 op Stokc City de leiding heroverde en indrukwekkend door Man chester United dat voor 56.000 toeschouwers op Old Trafford Everton met dezelfde cijfers van het veld veegde. winnaar van de Europa Cup (foto), daar na werd de wereldbeker binnengehaald. Achter de schermen van die glorie is het echter huilen geblazen over de financiële situatie. Totaal werden 398 goals gemaakt. De thuisploegen maakten er 258 en de gasten 140. De buitenlandse spelers scoorden er 35 van. Vijf goals werden in eigen doel gemaakt. 7 7 7 6 5 7 8 6 6 7 7 7 6 1 0 3 1 1 1 3 7 8 7 7 7 6 Om enig inzicht in de stand van zaken m.b.t. de toto te geven vindt men hieronder een in kolommen ver deeld overzicht. De op 19 december speciaal voor de toto vastgestelde kompetitie-dag in de hoofdklasse van het amateur voetbal viel bijna volledig ten prooi aan de grilligheid van de natuur. 2 2 2 2 2 0 2 1 1 2 1 2 2 3 2 3 3 0 1 4 3 4 2 2 2 2 1 3 1 2 4 5 0 3 2 3 4 3 2 8- 6 6- 6 5- 9 5-18 0-4 0-1 1-0 0-3 1-3 3-3 1-2 3-0 0-1 1- 0 2- 2 0-0 0-2 0-1 0-3 2-2 3 3 1 3 1 1 3 1 1 1 1 1 3 In de eerste helft der wedstrijden vielen 172 goals. In de tweede helft 226. 3 0 4 2 3 1 4 2 2 5 3 3 3 3 4 2 3 1 3 4 3 4 0 1 3 2 a 1-3 3-1 1-2 1-1 1-1 0-1 1 Bayern München heeft de salarissen van de superstars altijd tot een hoog voltage kunnen opladen, omdat het zel den of nooit diep in de buidel behoefde te tasten voor gerenommeerde spelers. Zelfs de tot vlees geworden stripfiguren als Beckenbauer en Müller zijn langs de straten van München opgepakt en heb- Gerd Müller: voor weinig geld bin nengehaald, maar nu een zware last door een al te fors opgeschroefd maand loon. „Dat is één manier, de andere is om over te stappen naar het volledige trai- ningsstelsel. Daarmee houd lie de stimu lans ook, maar krijg je onherroepelijk problemen. Dan is het geen collectieve verplichting meer. Met het gevolg, dat Beckenbauer wel mee wil naar Singapo re, maar Müller niet. Persoonlijk ben ik daar”, aldus Dettmar Cramer, „geen voorstander van. Je kunt een voetbalbe- drijf niet runnen als je sterk afhanke lijk bent van de interesse van de voet baller. Ik vind, dat als een voetballer tekent, dat je hem moet kunnen ver plichten. Het is dan aan de leiding om de redelijkheid daarvan in de gaten te houden”. AMSTERDAM (ANP). Zo duidelijk als de wetten van de logica gelden in het damspel, zo sterk wijzen zij na de negende ronde van het suikerdamtoer- nooi in Amsterdam op een overwinning van Harm Wiersma. De voorsprong op zijn naaste concurrent Hans Jansen groeide maandag tot drie punten. Het gaat met PSV, de landskampi oen van de laatste twee jaar, dit seizoen niet naar wens. De ploeg die aan het begin van dit seizoen weer als een der kampioenskandidaten ge tipt werd valt sterk terug, en heeft een welhaast niet meer te overbrug gen achterstand opgelopen. Vitesse verloor vanaf 25 augustus niet meer en bleef veertien wedstrij den achtereen ongeslagen. PEC (Z) bleef dat tien wedstrijden. 29 spelers maakten alle wedstrij den van hun club van de eerste tot de laatste minuut mee. SC Cambuur bleef acht wedstrij- achtereen zonder overwinning. Helmond Sport negen Liverpool kon de leiding van Ipswich Town overnemen, omdat deze club niet verder kwam dan een gelijk spel (1-1) bij Coventry City- Liverpool heeft 29 puntten dit 21 wedstrijden en Ipswich 28 uit 19. De lijstaanvoerder staat er dus in theorie slechter voor. Het is de tweede maal dat de aan voerder van Bayem München de onder scheiding verwerft. De eerste maal was in 1972. Driemaal werd de onderschei ding reeds uitgereikt aan Johan Cruijff (1971. 1973 en 1974). Tweemaal werd ook de vroegere ster van Real Madrid, Al fredo di Stefano onderscheiden (1957 en 1959). In de „eeuwige” ranglijst is Bec kenbauer. die in 1966 als derde en in 1974 en 1975 als tweede eindigde, Cruijff nu voorbijgegaan. Hij bezit een punt meer dan Cruijff en Di Stefano. Cruijff eindigde ditmaal op de zevende plaats met 12 punten. De winnaar van vorig jaar, de Rus Oleg Blosjin kwam niet voor bij de eerste tien. FC Vlaardingen gebruikte zestien wedstrijden 23(!) spelers. bauer (Wdl-Bayern München); 1973: Johan Cruijff (Ned-Barcelona); 1974: Johan Cruijff (Ned-Barcelona); 1975: Oleg Blochin (Sov-Dy- namo Kiev); 1976: Franz Beckenbauer (Wdl- Bayern München). Manchester United begon tegen Ever ton, dat de laatste weken zo veel dure aankopen heeft gedaan (onder andere Duncan Mackenzie van Anderlecht), pas in de tweede helft uitstekend te draaien. Pearson, Greenhough Hill en Macari bezorgden na rust Everton een volledige afgang. 6 7 6 7 6 Ondanks het pessimisme van de we reldkampioen voor het toernooi door een slechte voorbereiding, waarmee Wiersma zich tevoren leek te willen excuseren, speelt hij zeer sterk. De Friese crack won zonder al te veel moeite van Sou- maoro terwijl Jansen tegen N’Diaye niet verder dan remise kwam. De Zwitser Cazemier handhaafde zich op de derde plaats door een knappe zege op Smith. Vitesse en MVV niet op eigen terrein. FC Dordrecht-Heracles mond Sport wonnen nog vreemd terrein. den Heracles en wedstrijden. GRONINGEN. Eugeny Vladimirov heeft in de zesde ronde de aanval van de Amerikaan Mark Diesen op de lei derspositie in het toernooi om het we reldkampioenschap schaken voor de jeugd, dat in Groningen wordt gehouden, afgeslagen. Tegen de ook nu weer knap opgebouwde zwarte stelling van de Rus kon de verbeten vechtende Diesen niet meer bereiken dan remise. Daarmee ver loor Vladimirov weliswaar zijn honderd- procent-score, maar hij toonde zich toch tevreden, omdat een belangrijke concur rent voorlopig op afstand was gehouden. De stand is: 1. Vladimirov ö'/s, 2. Weidemann 5, 3. Diesen, Ftacnlic, Vera en Groszpeter 41/z, 7. Petursson en Schussler 4 en 1 afg. 9. Kristensen, Leow, Campora, Mestel, Amman en Ro gers 4. De meest voorkomende uitslag was 1-0 die 34x voorkwam. Daarna volgden 2-0 (22x) en 1-1 (18x). De titelverdediger vond tijdens de stil le kerstdagen de goede vorm terug, al ging het tegen Stoke City lange tijd nog niet zo goed als de fans de laatste jaren gewend waren. Weliswaar nam Liver pool door Thompson al in de vijfde minuut de leiding, maar daarna verlie pen de aanvallen niet erg soepel. Dat kwam ook door het schaafwerk” van Stoke’s aanvoerder Denis Smith. In de 56e minuut werd hij na een lange reeks overtredingen naar de kleedkamer ge zonden. Met een man meer op het veld kon Liverpool gemakkelijk uitlopen naar 4-0. Neal (strafschop), Keegan en John son scoorden de doelpunten. Tottenham Hotspur-Arsenal was een bitter gevecht in de onderste regionen. De Spurs moes ten de laatste 30 minuten zonder Young spelen. Young had voortdurend tegen de benen van Arsenals aanvaller Stapleton lopen schoppen en was ook de oorzaak van een massale vechtpartij. Arsenal nam door Malcolm MacDonald twee maal de leiding. Young scoorde de eerste gelijkmaker, Coates in de 75e minuut, terwijl zijn club met tien man speelde, de tweede: 2-2. Franz Beckenbauer, die door het Duit se volk niet alleen wordt herkend als de ausputzer van Bayern en het nationale team, maar ook als de keurig in het pak gestoken charmeur die van de ene ball room naar de andere danst, van party’s houdt en van de sfeer van vlinderstrik- ken en satijn, deze Franz Beckenbauer heeft zich het meest verzet tegen de vermoeiende manier waarop Bayern z’n geld verdient. Hij zegt: „Bayern had nooit naar het Olympisch Stadion moe ten verhuizen. Er is daar geen sfeer. In het Wald Stadion bestand er een binding met het publiek. De huur lag aanmerke lijk lager. Men kon zich dan ook lagere entreeprijzen veroorloven- Ik zou haast zeggen, dat er ook ander publiek kwam. Toen we in het Wald Stadion speelden, waren de buitenlandse trips een extra. Nu is het een verplichting. Maar er wordt ook onvoldoende geselecteerd. Daar heb ik bezwaar tegen gemaakt. We accepteren lange reizen, maar de rede lijkheid is hier en daar over het hoofd gezien. Het is lichamelijk nog wel op te brengen, maar je gaat e'r op den duur geestelijk onder lijden. Altijd maar van huis weg, altijd in een trainingskamp. Daar ben ik te oud voor geworden”. PARIJS. De Westduitse voetballer Franz Beckenbauer is in het door het Franse voetbalblad „France Football” uitgeschreven verkiezing „voetballer van het jaar” als nummer een uit de strijd naar voren gekomen. „Kaiser Franz” kreeg 91 punten toegewezen en bleef daarmee ruim voor op nummer twee, Rob Rensenbrink, met 75 punten en Ivo Viktor, de doelman van de Europese kampioen Tsjechoslowakije, die naar de derde plaats reikte met 52 punten. Sinds de verhuizing van Bayern uit de Münchener artiesten wijk Schwabing naar het meer centraal gelegen Olym pisch Stadion heeft men reserves moeten aanboren. Zorgvuldig gereserveerd vreemd kapitaal, dat Bayern op weken lange tournees bij elkaar voetbalde. Afrika, Afghanistan, Australië, Indonesië en veel Latijn.samerikaan.se landen invi teerden Bayern tegen vorstelijke vergoe dingen via de toen nog door de FIFA naar voetbalontwikkelingslanden uitge zonden trainer Dettmar Cramer, die an derhalf jaar geleden (als tegenprestatie) bij Bayern Udo Lattek kwam opvolgen. De spelers van Bayern moesten voor deze trips jaar na jaar hun winter- en een belangrijk deel van hun zomerva kantie opofferen. Het is niet zo vreemd dat daartegen - ondanks de hoge ver diensten - op den duur protest is gaan groeien. Vorig jaar vroegen de spelers om van dit soort verplichtingen verlost te worden wegens overbelasting Toen Van der Kuylen mist daardoor zijn teruggekopte ballen. Ook de achter hoede, zelfs Van Beveren maakt meer fouten nu men onder konstante druk komt, en het gevolg is een voor PSV’s doen ruim aantal tegendoel punten. PSV blijft intussen doorgaan op de ingeslagen weg. Tussentijdse dure aankopen, altijd aanvallers, worde* gedaan om het verloren terrein te heroveren, maar verdedigers kome* op hun lijstje nooit voor. De Rijvers» Van Gelder gedachte dat de aanval wordt geprefereerd boven de verded.- ging blijft overeind, en men verwacht zegevierend uit de strijd te komen. Franz Beckenbauer: hoge onderscheiding De eerste divisie na 17 kompetitie- dagen of 153 wedstrijden: De thuisspelende ploegen wonnen 75 wedstrijden, de uitspelende 38 en er eindigden 40 wedstrijden in een gelijkspel. Zelfs de twee miljoen mark belasting schuld, die het ministerie van Financiën in Bonn Bayern heeft kwijtgescholden, hebben geen redding gebracht. Er res teert nog altijd een eens zo grote schuld, die dan weliswaar door de nieuwe tour nees van Bayern naar Zuid-Amerfka zal slinken, maar die in de verdere competi tie weer even snel zal oplopen. Het probleem is, dat Bayern München nog steeds abnormaal hoge salarissen betaalt aan spelers, op wie het publiek langzamerhand is uitgekeken. Ondanks de late erkenning in het Europese toer nooi voor landskampioenen ondervindt Bayern in het nieuwe Olympische Sta dion - waar in 1974 de WK-finale werd gespeeld - een aanmerkelijk teruglopen de publieke belangstelling. De recettes van de thuiswedstrijden tegen clubs als Borussia Monchenglad- bach en Hertha BSC moeten het verlies compenseren dat Bayern tegen de laag geplaatste Bundesliga-clubs lijdt. Iden tieke situatie als de laatste twee seizoe nen in Nederland. Onhoudbaar op de lange duur, zeker als de inkomens van spelers als Sepp Maier, en Gerd Müller en Franz Beckenbauer niet tijdig wor den bevroren of teruggedraaid. De positie van Bayern München is kritiek. Het heeft aan de Saberner Strasse een sportcomplex laten aanleg gen, dat door de bouw van een sporthal, een restaurant en de toevoeging van een tennisbaan en vijf trainingsvelden een waarde vertegenwoordigt van vijf mil joen mark. Het heeft daarnaast vier administratieve personeelsleden, drie trainers en een manager op de loonlijst, waardoor het een jaarlijkse uitgavepost bereikt van 13 miljoen, waarvan ruim acht miljoen bij de spelers terechtkomt. Grootmeestergroep, negende ronde: Wiers ma (Ned)-Soumaoro (Mali) 2-0, Clerc (Ned)- Bronstlng (Ned) 2-0, Cazemier (Zwi)-Smith (VS) 2-0, N’Diaye (Sen)-Jansen (Ned) 1-1, Hl- sard (Fra-Ba (Sen) 1-1, Sy (Sen)-Overman (Sur) 1-1. De stand is: 1. Wiersma 16 punten, 2. Jansen 13 punten, 3. Cazemier 12 punten, 4. Clerc, Sy en Hisard 10 punten, 7. Ba, Smith, Bronstring en N’Diaye 7 punten, 11. Soumaoro 6 punten. 12. Overman 3 punten. Stand in de meestergreep: 1. Van der Wal 13 punten, 2 Brouwers en Hooyberg 9 punten, 4. Houngou en Issalene 8 punten, 6 Chappel 6 punten, 7 Deslnter en Biagianti 5 punten, 9. Siby 4 punten, 10. Sedlacek 3 punten. Stand wereldkampioenschap dames: 1. Ml- chailovskaja 14 punten, 2. Graas 13 punten, 3. Trawina en Poepjes 10 punten. De achterhoede van MVV werd negen keer niet gepasseerd. Die van PEC en Heerenveen acht keer en Volendam en FC Groningen zeven keer. Bij Heracles gebeurde dat een keer niet. Het aantal deelnemers voor toto num mer 52 bedraagt: 141.765- Inleg: 399.011 gulden. Prijzengeld inclusief 221.361 gulden. Eerste prijs; Prijzengeld inclusief jackpot gulden. Eerste prijs: 107.643. Tweede prijs: 47.382 gulden. Derde prijs: 66.335 gulden. In kolom A de tot dusver behaalde resultaten van de thuisspelende ploe gen op eigen veld. In kolom B staan de resultaten behaald in de uitwed strijden door de betreffende ploegen. In kolom C is de uitslag gegeven van de eerste wedstrijd die de clubs dit seizoen (op 14 november j.l.) tegen elkaar speelden en in kolom D staat de uitslag van de wedstrijd van het vorig seizoen. Voor het laatst kwam het gros der ploegen op 12 december in de wei, en de vraag is uiteraard hoe de ploegen deze kompetitie-vrije periode hebben doorgebracht. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Franz Beckenbauer (Wdl-Bayern München) 91 pun ten; 2. Rob Rensenbrink (Ned-Anderlecht) 75; 3. Ivo Viktor (Tsj-Dukla Praag) 52; 4. Kevin Keegan (Gbr-Llverpool) 32: 5. Michel Platini (Fra-Nancy) 19; 6. Anton Ondrus (Tsj-Slovan Bratislava) 16; 7. Johan Cruijff (Ned-Barcelo na) 12; 8. Ivan Curkovic (Joe-St. Etienne) 12: 9. Rainer Bonhof (Wdl-Borussia Mönchenglad- bach), Gerd Müller (Wdl-Bayern München) en Marian Masny (Tsj-Slovan Bratislava) 9. De lijst der „21” beste Europese voetballers: 1956: Sir Stanley Matthews (Gbr-Blackpool) 1957: Alfredo di Stefano (Spa-Real Madrid); 1958: Raymond Kopa (Fra-Real Madrid); 1959: Alfredo di Stefano (Spa-Real Madrid); 1960: Luis Suarez (Spa-Barcelona): 1961: Omar Sivo- ri (Ita-Juventus): 1962: Josef Masopust (Tsj- Dukla Praag); 1963: Lev Jas jin (Sov-Dynamo Moskou); 1964: Denis Law (Gbr-Manchester United); 1965: Eusebio (Por-Benfica)1966: Bobby Charlton (Gbr-Manchester United!: 1967: Florian Albert (Hon-Ferencvastos)1968: George Best (Nrd-Ier-Manchester United); 1969: Gianni Rivera (Ita-AC Milaan); 1970: Gerd Müller (Wdl-Bayern München): 1971 Johan Cruijff (Ned.-Ajax); 1972 Franz Becken- sneeuw - vorst en ijzel maakten het grootste gedeelte der velden onbespeelbaar en negen ver vangende uitslagen moesten de tot® volmaken. Ook voor 2 januari, de toto nr. 1, is een volledig hoofdklasse-pro- gramma samengesteld waardoor deze amateurs in tegenstelling tot de be taalde spelers wel direkt in nieuwe jaar aan de slag kunnen.. 9 6-5 Unitas-EDO 4 3-12 De Spartaan-VUC 1 10 14- 5 CW-AFC 1 1 3 dat verzoek niet werd gehonoreerd, wendde Franz Beckenbauer aan de vooravond van een vlucht naar Koeweit een blessure voor, waardoor de trip te elfder ure moest worden geannuleerd. Omdat zonder Beckenbauer, Müller en toen nog Sepp Maier Bayern als demon- stratiepartner niet interessant was. Trainer Dettmar Cramer zegt op zijn beurt begrip op te kunnen brengen voor de standpunten van de overbelaste spe lers, maar noemt in één adem de onver mijdelijke consequentie: „Dan ook naar lagere basissalarissen. In het inkomens- pakket zitten onder andere die trips, Vorig jaar hebben we aan h°t begin van de competitie in 23 dagen 21 vriend schappelijke wedstrijden gespeeld en in 1974 - na de WK - is Bayern met de kerstdagen in Afrika geweest. Daar is het hele programma op afgestemd. Je tekent een contract en dan bepaalt de werkgever wat je er voor moet doen en wat je er voor terugkrijgt”. en Hel- niet op Heracles bleef met 9 goals als enige betaalde club onder de 10 voor doelpunten, en PEC met 9 goals als enige onder de 10 tegendoelpunten. ben derhalve nooit veel gekost. Hun verdiensten zaten en zitten verborgen in de premies en de hoge basissalarissen, die Bayern geleidelijk heeft opge schroefd (Beckenbauer: f 50.000 mark per maand). En dat in een periode waarin zowel Ajax als Feyenoord door trainerswis- seling en terugloop in kwaliteit niet zo’n overheersende rol was toebe deeld. in tegenstelling tot de plaats die PSV in de prognose kreeg omdat daar en trainer en kwaliteit gehand haafd bleven. In dubbel opzicht een niet verwachte maar misschien ook niet onverklaarbare terugval. Bij de komst van Kees Rijvers, en de daar mee gepaard gaande aankoop van meerdere topspelers, kwam PSV in korte tijd in een stroomversnelling 1 terecht. Waar, en in welke omstan digheid deze equipe ook was te be wonderen, de aanval resoluut werd gekozen. Het verschil in kwaliteit tussen aanval en verdediging was van dien aard dat aanvallen wel de juiste weg moest zijn. De klasse voor be dekte het tekort aan klasse achterin en als de storm uitgeraasd was dan bleek meestal het aantal gescoorde doelpunten belangrijk hoger dan het aantal tegendoelpunten. Het techni sche surplus, de enigszins hautaine speelwijze, de snelheid van vleugel- backs en vleugelspitsen, de lengte van Edström. het kanon Van der Kuylen en het sluitstuk Van Beveren waren de gegevens voor deze hoge prestatie. Vooral Ralf Edström bleek lange tijd een moeilijk lengte-obstakel en zolang de zijkanten van PSV ruim schoots de ballen „hoog voor de pot” kregen was het in de defensies alle hens aan dek”. Willy van der Kuylen diende als sluipschutter en het spel letje leek simpel. Twee seizoenen heeft het geduurd voordat ook dit systeem, op een incidenteel geval na. ontgrendeld werd, en dit seizoen Ral/ Edström: niet meer zo opvallend. blijkt alle schroom afgegooid te zijn als PSV door zijn tegenstanders frank en vrij tegemoet wordt getre den. Bij de veranderde instelling en speelwijze van dit seizoen, waarbij de zwoegers en minder begaafden een kans krijgen door gebrek aan beter, valt PSV door de mand. De klasse is er nog wel, maar die weegt niet op tegen het wekelijkse gebuffel.- Edström wordt furieus aangepakt en 7 9-7 6 16-17 7 7 4 1 8 11- 4 5 7-11 6 6-13 6 11-15 4 6-10 6 12-14 6 10- 6 (Van een medewerker) MÜNCHEN. Bayern München mag zich dan in Belo Horizonte tot wereld kampioen hebben laten kronen, de deel name heeft bepaald geen uitzicht ge bracht in de financiële moeilijkheden. Bayern blijft op de rand van het faillis sement. De dure party’s van voorzitter Wil helm Neudecker en de Pucci-Festen, die CDU-leider Franz Josef Strauss per tra ditie met de protserige Brigitte Becken bauer dansend opent, mogen dan een onaantastbaar symbool van het kapitaal lijken, onder de dure zijden hoofdshawls zitten de krulspelden- 7 7-6 UVS-DWV 7 12- 5 Elinkwijk-RVC 5 7-10 Valtherm.-SC Erica 6 0 12 17- 5 De Treffers-Ach. T2 6 9-14 Haaksb.-Ensch. B. 6- 2 Emmen-Web. Germ. 7 2 10 15- 8 Limburgia-SVN 8- 9 Voerendaal-TOP 9 12- 7 LONGA-Panningen 8- 6 Almania-RKC

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17