CONSUMENTENBOND: BESTRIJDING LAWAAI ONVOLDOENDE Streknek K Wetsontwerp geluidshinder te ruim giraffe Dr Consumentenbond niet enthousiast besparende’- wasautomaat over V Joegoslavische kritiek op VS I en don dit noq BR» Lijk vermiste man gevonden Eerste vuurwerkslachtoffers gevallen 9? C( ■■■Ei O 1 >9 EEN JAAR VOOR VERDUISTERING er NEDERLANDER IN BELGIE GEPAKT I o BINNFN FN BUITFHLAND D F C F. M B E R 10 7 6 2 8 D I DINSDAG r-; - WEERRAPPORTEN Geen stimulans Parlement naar psychiater Theoretisch Recordlaagte Scheepsongeluk DE hoev heid bijn; hanc hedt nieu m bt id< be co er w; tv de er Stillere auto's Kippeziekte Wasdroger Veroordelingen DEN HAAG. (ANP)— Het wetsontwerp over geluidshinder, dat vorig jaar door de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne bij de Tweede Kamer is ingediend, moet worden verbeterd, want dit wetsontwerp kan nog veel te ruim worden gehanteerd. Dit zegt de Consumentenbond naar aanleiding van een onderzoek van de bond in een groot aantal plaatsen in ons land naar de hinder, die bewoners van die plaatsen van het verkeer ondervinden. ,.S g SF F ■i» DEN HAAG. De eerste slachtoffers van het spelen met vuurwerk zijn gevallen. Eén week voor het grote knalgeweld losbarst, zijn al enkele kinde ren met oogletsel in ziekenhuizen opgenomen. In Dordrecht raakte een 15-jarige jongen ernstig gewond toen een door hem gemaakt bommetje ontplofte. Met brandwonden aan gezicht, handen en buik moest de knaap in een ziekenhuis worden opgenomen. Opgelost Gepantserde joy-riding 5 ■>- ':V (Van onze redactie binnenland) het weer Vooruitzichten voor donderdag 10 1» 10 1 ozo Volgens de Antwerpse politie heeft de man in Nederland al eens vastgezeten voor valsemunterij. De nu in beslag geno men biljetten zouden deel uitmaken van de eertijds door hem in Nederland gedrukte biljetten. De politie noemde de kwaliteit van de biljetten goed. Alleen was het papier iets te dik. Bij de metingen van de Consumenten bond bleek, dat in alle gevallen de normen van zowel de Gezondheidsraad als die uit het wetsontwerp overschreden werden. Volgens de politie heeft het lijk sinds 26 november in het water gelegen. Kort na de verdwijning van de man was zijn auto al elders langs het Van Starkenborghkanaal gevonden. De man had, zo bleek later, zijn vrouw en zijn familie zeven jaar lang in de waan gelaten dat hij medicijnen studeerde. Hij beweerde co-assistent te zijn. Op de dag dat zijn vrouw dood werd gevonden, zou hij zo had hij beweerd zijn bul in ontvangst nemen. Op 26 november was de familie van slachtoffer en „student” naar het Gronin ger Academiegebouw gegaan om bij de bulsuitreiking aanwezig te zijn. Toen bleek dat van een buluitreiking geen spra ke zou zijn, ging de familie naar het huis van de man. Daar werd de dode vrouw gevonden. Volgens de Consumentenbond worden de ontwerpers van wegen onvoldoende gestimuleerd om m de geest van de wet te handelen. Er bestaan ook geen strafbepa lingen bij overtreding van de Wet Geluids hinder, zoals die aan de Tweede Kamer is voorgesteld. De enige weg voor de bevol king zal een gerechtelijke kunnen zijn. In veel gevallen zal het dan echter te laat zijn om nog wezenlijke veranderingen in de plannen van wegontwerpers te kunnen aanbrengen. De Consumentenbond noemt verschil lende maatregelen, die men zou kunnen nemen om de geluidshinder te verminde ren, De hinder is in de loop van de tijd vooral ontstaan door de toename van het gemotoriseerde verkeer. Dit is een pro bleem, waarvoor de overheid nog geen oplossing heeft gevonden. De meest ver gaande maatregel tegen de geluidshinder is het afsluiten van bepaalde wijken en stadsdelen voor doorgaand verkeer of voor alle gemotoriseerde verkeerd. Een dergelijke maatregel is al in verschillende plaatsen toegepast. Ook kan men bij de planning van nieuwe wijken en wegen rekening houden met geluidshinder. Soms werden die normen met zeer veel decibels overschreden. Bijvoorbeeld krij gen de bewoners langs de zuidelijke rond weg in Breda ongeveer 5 maal zoveel lawaai te verduren als de Gezondheids raad wenselijk acht, zo heeft de bond geconstateerd Joegoslavische functionarissen hebben weinig gedaan vreugde te verbergen over het vertrek van ambassadeur Laurence H. Silberman, een man van harde lijn die wederkerigheid eiste in de betrekkingen tussen de V.S. en Joego-Slavië. Elk jaar weer vallen er gewonden, voor al onder de jongeren, bij het afsteken van vuurwerk. Het houden van handen voor oren is geen afdoende beveiligingsmaat regel. DEN HAAG. De Consumentenbond is bepaald niet enthousiast over de zoge naamde „besparende” wasautomaten, de machines die een knop hebben om minder energie en water te gebruiken. Men wast dan bij maximaal 60 graden, men kan de voorwas overslaan, het aantal spoelgan- gen wordt minder en de tijd van het wasprogramma wordt korter. De Consu mentenbond meent dat de stroombespa- ring die wordt vermeld aan de hoge kant is. Spaar- en energieknoppen leveren vol gens de Consumentenbond geen wezenlij ke bijdrage tot de besparing van energie Silberman, een Republikein, ging in tegen een mildere politiek van Washing ton jegens Belgrado door te stellen dat het noodzakelijk was een krachtig standpunt tegenover de Joegoslaviërs te handhaven „teneinde te voorkomen dat zij helemaal over ons heenlopen”, zoals een Ameri kaan het noemde. Het orgaan van de communistische par tij. Borba, schreef: ofschoon Washington de niet-gebondenen aanvaardt, poogt het hun eenheid en verbondenheid te versto ren. „Het concept van niet-gebondenheid met militair-politieke blokken is. sedert en water. Ze maken de machines ingewik kelder, kwetsbaarder en duurder. Boven dien komt de gebruiker voor de tweestrijd te staan wanneer de knop wel of niet moet worden ingedrukt. Voor echt vuil was goed kan men deze besparende methoden niet gebruiken. t 'l ■-> De fabrikanten zouden er beter aan doen de basisprogramma’s (zoals 95 gra den witwas en 60 graden bontwas) te verbeteren, want die kunnen vaak doel matiger verlopen. Zij zouden ook wasmid delen kunnen maken die al bij 60 graden goed werken. Wat de gebruiker kan doen, volgens de bond: zoveel mogelijk met een volle machine wassen en bedenken dat vaak wassen van wasgoed dat niet zo vuil zijn ontstaan, in de VS met openlijke afkeer vervolgd”. Een Amerikaanse functionaris zei: „Wij hebben geen probleem met het concept van niet-gebondenheid, maar in de prak tijk leunt het tegen de Sovjet-opvatting aan en neemt het standpunten tegenover de Verenigde Staten in”. is, ook al gebeurt het bij lage temperatuur, veel meer wasmiddel, water en energie kost dan minder vaak bij hoge tempera tuur. Als een voorstel van drie Kamerleden wordt aangenomen, zullen leden van het Turkse parlement in de toekomst worden onderzocht op hun geestelijke vermogens Op die manier, zo menen de indieners van het voorstel, zou het euvel moeten worden bestreden dat in het parlement afgevaar digden komen te zitten die met hun „psy- chopatische hang naar rellen" zelfs de vreedzaamste routinebijeenkomsten ver storen. Vóór 1 maart van het. volgend jaar moe ten alle Belgische bromfietsers een theo retisch examen afleggen over de elemen taire verkeersregels. Als ze slagen krijgen ze een voortaan verplicht rijbewijs. Voor motorrijders zal een praktisch exa men worden ingesteld naast het theoreti sche. dat nu al verplicht is. Heel Zweden heeft een Witte Kerst gehad die vergezeld ging van een voor de tijd van het jaar ongewone koude: veertig graden onder nul in sommige delen van het land. Na een aanvaring met een Russisch vrachtschip is het Indiase vrachtschip Lok Trappa gisteren in de Bosporus gezonken. Van de uit 42 koppen bestaande bemanning zijn veertig personen gered. De kapitein en een andere scheepsofficier worden vermist. Volgens de Turkse auto riteiten is de kapitein van het Russische schip verantwoordelijk voor de ramp omdat hij had geprobeerd de Bosporus zonder loods te passeren. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zitrich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv geh. bew. sneeuw sneeuw sneeuwbui motsneeuw 1. bew sneeuw geh. bew. sneeuw sneeuw h. bew. geh. bew 1. bew sneeuw geh. bew. sneeuw sneeuw sneeuw h. bew. 1. bew 1. bew onbew. zw. bew regen geh. bew. I. bew. motregen onbew h. bew. zw. bew sneeuw sneeuw geh. bew. l.bew. sneeuw' onbew. sneeuw h. bew. 1. bew. sneeuw zw. bew. -6 -0 -5 15 20 7 0 0.2 20 0 eei th< m< se. Wt i lin vo Sc de tei se tu bt De oktot rij in fabró instal re an amfe nog t genw tient; S V si Aa van nomt betel 1975 het 1< een 1 die ii ject kofft trole twee parti de ki via c STR (ANP) Comn ten va klacht agent se cei dienst Britta lijk jarige op 17 Britse C tisc van het kor gev E ren aar gro g« in ck nnw nno no nnw nno n 0 windst. no zzw wnw nnw n zw zzo wzw zw wnw nno w w windst. zo no zzw windst windst windst. z nnw n zzw zo w 0 zzö o zzw windst. 6 6 3 4 2 6 12 2 5 0.3 8 1 0 1 0 0.1 0.1 0.1 o o 5 0 6 3 0 0 30 0 0 0 Ó.1 1 5 3 2 4 2 5 5 2 5 1 5 10 8 1 4 1 4 1 -16 4 2 12 j 5 4 9 15 11 -5 12 -8 M cat€ coir seci zijn aan voo van gels ■*7 Een andere maatregel tegen geluidshin der is het maken van stillere auto’s. Dit is met de huidige stand van de techniek heel goed mogelijk, zo vindt de Consumenten bond. Ook de Wet op de Geluidshinder, zoals die aan de Tweede Kamer is voorge steld, houdt daar rekening mee. De minis ter kan bijvoorbeeld verbieden te rijden met voertuigen, die boven een bepaald geluidsniveau zitten. Over deze zaak zal echter een beslissing moeten worden genomen op Europees niveau. Dit kan tot vertraging leiden, maar de Consumenten bond vindt, dat de situatie in Nederland met zijn opeenhoping van mensen en ver keer zo afwijkt van die van andere landen, dat dit best rechtvaardigt, dat wij al eer der beginnen met het nemen van maatre gelen. De veterinaire dienst heeft de afgelopen dagen in Barneveld 18.000 kippen van een vermeerdenngsbedrijf in Uddel afge maakt De dieren leden, aldus een voor lichter van het ministerie van Landbouw, aan een besmettelijke ziekte, veroorzaakt door een virus dat de ademhalingsorga nen aantast. De schade die is ontstaan door het afmaken van de kippen zal van overheidswege worden vergoed. De bond is ook niet geestdriftig over een nieuwe wasdroger, die maar 250 gulden kost en aan de muur moet worden gehan gen. Het ding is wel goedkoper, maar gebruikt veel meer stroom. Het ophangen van was is bewerkelijk, het wasgoed droogt niet gelijkmatig, vochtige lucht kan niet door slang of pijp naar buiten worden afgevoerd. Wie veel binnenshuis moet drogen kan beter eerst aan een trom- meldroger denken, meent de Consumen tenbond. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, sprak van de „zogenaamde beweging van niet- gebondenen”, hetgeen de Joegoslaviërs erg irriteerde. De Consumentenbond heeft zijn metin gen verricht in Aalsmeer, Alkmaar, Amsterdam. Alphen a/d Rijn, Apeldoorn, Badhoevedorp, Breda, Drachten, Gor- kum, ’s Graveland, Den Haag, Heemste de, Hoorn, Lemiers, Maastricht, Middel- harnis, Muiden, Venlo, Voorhout, Zundert en Zwammerdam. BELGRADO (DPI) Joego-Slavië heeft de Verenigde Staten gisteren ervan beschuldigd te pogen de eenheid van de beweging der niet-gebonden landen te verstoren. De beschuldiging was vervat in een commentaar dat een dag na het vertrek van de ambassadeur van presi dent Ford uit Joego-Slavië verscheen. Het stoffelijk overschot, dat rond drie uur werd ontdekt door de sluiswachter, werd door de rijkspolitie te water gebor gen. Rechercheurs van de Groninger gemeentepolitie waren ter plaatse om het lijk te identificeren. AMSTERDAM (ANP). De recht bank in Amsterdam heeft gisteren een 34-jarige man uit de hoofdstad wegens verduistering conform de eis veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De man had eind juli van dit jaar, kort nadat hij daar als kassier was gaan werken, bij het grootwinkel bedrijf Maxis in Muiden een bedrag van 203.845 gulden weggenomen. Toen hij een maand later in Zwitserland werd aangehouden, was het geld bijna op. Een rechtbank in Moskou heeft gisteren een Brit en een Fransman wegens smok kel van hasj tot zes resp. vier jaar arbeids kamp veroordeeld. Het tweetal werd op 10 oktober op het vliegveld van Moskou uit een vliegtuig gehaald dat op weg was van Karatsji naar Kopenhagen. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks -4 graden. Max. temp.: omstreeks +1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 90 percent Kans op een geheel droog etmaal 60 percent 4^Éilr „Een giraffe met hoogtevrees” noemen de bewakers van ht safaripark De Beekse Bergen deze drie jaar oude giraffe. Het dier loopt nu al bijna drie weken lang met zijn nek bijna horizontaal gestrekt. Engelse dierenartsen hebben de giraffe onderzocht en hopen volgende week bekend te kunnen maken waardoor deze vreemde houding veroorzaakt wordt. Opklaringen, ook plaatselijk een sneeuwbui. Lichte, hier en daar matige vorst in de nacht en ochtend. ANTWERPEN (AP). Belgische rechercheurs die een man schaduwden in de hoop een grote hoeveelheid drugs te kunnen achterhalen, vonden in het bezit van deze man een 36-jarige Nederlan der geen hasj of heroïne, maar voor 193.000 dollar aan valse dollarbiljetten. Ook dit jaar zal weer voor miljoenen guldens de lucht inge schoten worden. Er worden bedragen van rond 25 miljoen gulden genoemd. In vergelijking met vorig jaar heeft Kat een lichte omzetstijging beleefd. Het knalwerk wordt nog steeds het best verkocht. „Maar er is een verschuiving naar het sierwerk, zoals vuurpijlen, te bespeuren. Je kunt zeggen dat de smaak van het publiek aan het verfijnen is”, laat Hoekstein weten. ongelukken dat met vuurwerk ontstaat. Zuster Van den Bigge- laar, hoofd van de polikliniek van het Haagse oogziekenhuis, heeft gisteren het eerste vuurwerkslachtoffer ontvangen. „Ik zie deze komende dagen met angst en beven tegemoet. Gelukkig neemt het aantal slachtoffers de laatste jaren wel iets af. Vorig jaar hadden we ruim twintig gevallen." De oudejaarsavond doet zuster Van den Biggelaar met één arts dienst. „Voor twaalf uur ’s nachts is er weinig te doen, maar na middernacht zit de gang vaak heel snel vol. De meesten kunnen na een behandeling naar huis. Vorig jaar moesten drie jonge slachtoffertjes worden opgenomen”, zegt ze. Zuster Van den Biggelaar heeft slechts één wens voor 31 december. „Ik hoop dat het regent. Dan hebben we minder slachtoffers. Als het helder mooi weer is, hebben wij veel meer werk.” Zij wijst er ten slotte op dat niet al te lichtvaardig met een oogletsel moet worden gehandeld. „Vorig jaar hebben we een meisje gehad dat haar oog moest missen, omdat wij haar een dag te laat onder handen kregen. Men had gedacht: dat beetje pijn gaat wel weer over.” GRONINGEN (ANP). Het lijk van een sinds 26 november vermiste man uit Groningen is gisteren opgevist uit het water van het Van Starkenborghkanaal bij Gaarkeuken (nabij Grijpskerk). De 30- jarige man was spoorloos nadat op 26 november zijn vrouw dood was aangetrof fen in de woning van het echtpaar in Groningen. De man heeft naar alle Waar schijnlijkheid zelfmoord gepleegd. Ondanks de vele voorlichting die gegeven wordt, blijkt het vuurwerk ieder jaar weer menig gezellige oudejaarsavond wreed te verstoren. De adjunct-directeur van Kat: „Iedereen weet dat vuurwerk bij onoordeelkundig gebruik tot ongelukken kan lei den. Toch wordt er vaak te lichtzinnig met het vuurwerk omge gaan. Iedereen moet zich realiseren dat wanneer men met vuurwerk gaat experimenteren, het eenvoudige rotje ineens een gevaarlijke bom kan zijn.” WOENSDAG 29 DECEMBER zon- en maanstanden Zon op 8.48 uur onder 16.36 uur Maan op 12.37 uur onder 1.40 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.49 uur en 22.20 uur Laagwater 5.09 uur en 17.37 uur Iedere jaarwisseling weer slaan de rotjes, voetzoekers en donderslagen genadeloos toe. Voor de ziekenhuizen en oogklinie- ken in ons land wordt het zo langzamerhand een vertrouwd beeld om in de laatste week van het jaar de vuurwerkwonden te helen. En in vrijwel alle gevallen moet geconstateerd worden dat de ongevallen aan het eigen falen moeten worden toegeschreven. Hoewel al het vuurwerk van een deugdelijke gebruiksaanwij zing is voorzien, blijken met name vele jongeren nog steeds het grote gevaar te negeren. Rotjes worden in de hand gehouden, vuurwerk wordt met een veel te grote vlam ontstoken of de projectielen worden in een groep mensen gegooid Allemaal zaken die tot grote ongelukken kunnen leiden. Chr. Hoekstein, adjunct-directeur van vuurwerkfabriek Kat in Leiden, zegt dat de meeste ongevallen „door eigen schuld" ontstaan Hij zegt. „Het vuurwerk dat in Nederland op de markt wordt gebracht is absoluut veilig. Maar je kunt een rotje nog zo veilig maken, wanneer je echter dat ding in een metalen buis stopt en aan steekt, kunnen de ergste ongelukken gebeuren". En het vuurwerk moet goed opgeborgen worden Als het vuurwerk open en bloot uit de broekzak hangt kan één vonk voldoende zijn om een explosie te veroorzaken. Veel ongevallen worden voorkomen wanneer de lont met een sigaret wordt aangestoken. Oogletsels komen nogal eens voor doordat een grote lucifervlam de lont als het ware overslaat en direct het stuk vuurwerk laat ontploffen.” De oogletsels springen er duidelijk uit in het totaal aantal De politie van Leeuwarden heeft de zgn Linnaeusmoord opgelost. Een 27-jarige man uit de Friese hoofdstad heeft tegen over de recherche van zijn woonplaats bekend dat hij op eerste paasdag van het vorig jaar de 38-jarige A. Boonstra uit Leeuwarden met een messteek om het leven heeft gebracht. De 27-jarige man zei de heer Boonstra uit zelfverdediging te hebben gedood. Op de bewuste dag was hij op de hoek van de Linnaeusstraat en de F. C. Dondersstraat bijna onderstebo ven gereden door een auto, waarin de heer Boonstra met een vriend zat. Het slachtof fer was na de bijna-aanrijding uitgestapt en zou de 27-jarige voetganger hebben bedreigd. Een 21-jarige Westduitse soldaat heeft gisteren een plezierrit gemaakt in een pantserwagen die hij tegen de zin van de legerautoriteiten van een kazerne in Lüneburg had meegenomen. Hij crosste er naar hartelust mee door gebaand en ongebaand terrein. De rit eindigde op 80 I kilometer van Lüneburg, toen de pantser- I wagen het door motorpech liet I afweten. SS óp - ■£-s fs d o o ■i i -o 1 o -o o -o -2 5 1 -2 -2 -1 -8 -6 -26 -15 -6 6 -2 0 -9 -3 11 2 ■16 5 -10 -4 6 -4 -7 -7 12 13

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2