in Intra naar ALPHA SOCIËTEIT GEEFT TALENTEN ALLE KANS .2 Koningstraat Burgerlijke I stand R Wmet ff V: i t DE WERKERS VAN RIVENDEL Mannenkoor I „Zanglust” dankt Champagnes JeanmaireV l;M Haal nog vandaag n /ij*: fles in huis. Dan hebt :i.» u met 'oud en nieuw' l I ORGELS grote keuze in alle prijsklassen klassiek 3 en populair Win’n Philips kleuren tv. Expositie geeft beeld van verschillende technische procédés Ratten gezien? gemeente bellen JAARSTATISTIEK VAN SOCIOGRAFISCH BUREAU U Godsdienst Onderwijs miljoen gulden aan prijzen Huisvesting Gezondheidszorg H I RIHA 9 DINSDAG 2 8 DECEMBER BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 6 8 H. BEVERWIJK 1 Heemskerk goldschmeding: 1/ 1 Kf- - RESTAURANT Grote Houtstraat 21 KOFFIE voor 85 cent met gratis een oliebol 4 y rfe- - - rr,/ - ï<- Feestelijk over de drempel M (ADVERTENTIE) Grafische technieken ontmoetingscentrum (Van een onzer verslaggeefsters) ven. lipS Heemskerk in cijfers (Van een onzer verslaggeefsters) De Afdeling Bestrijding van Ongedier- (ADVERTENTIE) en (ADVERTENTIE) A. Van de in 1975 opgenomen patiënten woonde 45 pet. in Heemskerk zelf; 18,5 Onder het hoofdstuk openbare veilig heid staat een overzicht van de gevallen van misdrijf die ter kennis zijn gekomen van de politie. Dat waren onder meer 601 diefstallen. Het aantal geregistreerde vernielingen liep terug van 111 in 1974 tot 76 in 1975. Het aantal gereglsteerde gevallen van rijden onder invloed van aicohol nam echter toe van 24 tot 37. 1924, Hanna Catharina Bakker, geb. 1 dec. 1976. Haarlem Grote Markt 8 tel. 023-324880 10, or irs el. jn s- 2. De 22 kleuterscholen werden in 1975 bezocht door 1382 kleuters. De lagere scholen telden 4599 leerlingen en daar voor waren 168 lokalen beschikbaar (27.4 leerlingen per lokaal). Van hen bezoch ten 1166 een openbare school en 3433 een bijzondere school. BEVERWIJK: GEBOREN: Patrick z.v. F. T. Zwart en C- J. Nolten, Michael z.v. M. van den Brand en H. C. A. Hofman, Adriana d.v. D. Heinhuis en J. Zwaan. ONDERTROUWD: T. C. Faas en L. Staalman, Th. J. van Grevenhof en M. A. I. van Lieshout, A. J. van Brienen en E. Meijaard. H. E. Linting en W. J. H. Wisker, N. J. Nieuw- land en A. G. M. Lubbers. .1- Bij de aanvang van het schooljaar 1975-’76 zaten er 794 kinderen in de eerste klas en 792 in de zesde klas. Het aantal zesdeklassers was als volgt ver deeld: openbaar onderwijs 1166, rooms- katlolieke scholen 2476( exclusief 34 Spaanse leerlingen) en prot. christelijke scholen 957. :w:- W BEVERWIJK. Intra Uitzendbureau wordt per 10 januari overgeplaatst naar het adres Koningstraat 33. Door de sloop van Hotel Ter Burg en de nieuwbouw op dat terrein was het huidige pand dermate in kwaliteit achteruit gegaan, dat Intra het niet meer als een represen tatieve kantoorruimte beschouwde. In het nieuwe kantoor in de Koningstraat fungeert mevrouw F. Veldheer-Beer als office-manager. OVERLEDEN: P. van den Burg oud 59 jr. A. Massink gehuw. gew. met M. T. van Staveren oud 76 jr. G. H. S. Hart oud 71 jr. J. M. Schoo oud 77 jr. gehuwd gew. met J. J. Burger, H. A. Pollatschek oud 53 jr. gehuwd met A. W. J. Nieland. De grafische technieken worden ver deeld in vier soorten: hoogdruk, diep druk. vlakdruk en zeefdruk. Tot de hoogdruk behoren houtsnede en linosne de; als technieken in principe eenvoudig en direct. Van de diepdruk zijn op de tentoonstelling alleen de ets, aquatint en drogenaalddrukken te zien; de gravure, ook een diepdruktechniek, wordt tegen woordig bijna niet meer gemaakt. De ets laat de kunstenaar grote vrij heid en komt wat dat betreft de teke ning zeer nabij, terwijl de vlakdruk (de lithografie of steendruk) meer naar het schilderen toegaat. De zeefdruk (de mo dernste van de grafische technieken) is karakteristiek door de grote vlakken, egale, meestal felle kleuren en foto's die er vaak in verwerkt zijn. Aan de hand van een veertigtal prenten van heden daagse Nederlandse kunstenaars kunnen de resultaten van de verschillende tech nieken worden bewonderd. Daarnaast wordt het technisch procé- BEVERWIJK. Het mannenkoor „Zanglust” is zeer tevreden over de viering van het vijftigjarig bestaan- dan moet u ze dus de gelegenheid ont nemen voedsel te vinden, binnen te ko men en voorkomen dat ze in tuin en HET SOCIËTEITSLEVEN in het stenen gebouwtje aan de IJsselstraat te Heemskerk bloeit als nooit tevoren. Onder supervisie van buurthuis De Licht boei leiden hier de groepen Rivendel en Gandalf een fleurig bestaan, dat op zondag 2 januari nog meer kleur krijgt als de vernieuwde soosruimte officieel in gebruik wordt genomen. Enthousiaste werkers van Rivendel hopen de ko mende dagen de verbouwing rond te krijgen. Met man en macht is men van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat bezig om aan de hand van talrijke werk tekeningen het inwendige van het gebouw te herindelen en hier en daar wat nieuwe spullen te plaatsen en op te hangen. De leden van de soos Gandalf (12- tot en met 15-jarigen) houden zondagmiddag 2 januari van 14 tot 18 uur open huis en de werkgroep Rivendel (16 jaar en ouder) treedt in de avond uren als gastheer op. Zowel ’s middags als ’s avonds wordt de film „Peter en de wolf" gedraaid en kan men luisteren naar de muziek van Bo Hansen. Maan dagmiddag troffen we in de soos vijf jongens aan, die hun hamer en zaag wel even terzijde wilden leggen om voor de fotograaf te poseren. V.l.n.r. Eddy de Haan, Theo Linting, John Niesten. Onder: Gose Sanchiz en Ed Beumer. GEBOREN: Robert Jan Voorsteegh, Marieke Nien- ke Visser, Gerrit Kiers, Irma Roof, Ka rei Klaasen Bos. BEVERWIJK. Martin Sommer stuurde ons namens de programma- werkgroep van sociëteit Alpha een brief, waarin hij korzelig een passage ontrafelt, die voorkwam in een arti kel over de opening van de expositie van Joao Serrano en Kees Heester beek in Alpha. Wi 26S46 In totaal 795 kinderen verlieten in juni 1975 de lagere school. Daarvan gingen 508 naar het algemeen voortgezet onderwijs, 231 naar het lager beroepson derwijs, 49 naar de leao. Wij nemen afscheid van 1976, daarom Van die 31.728 inwoners staan 17.258 als rooms-katholiek te boek, 3310 als ned. Hervormd, 1947 als gereformeerd, 1161 staan in de rubriek „diversen” en 8052 onder de rubriek „geen godsdienst”. Het percentage rooms-katholieken is sinds 1965 vrij contant gebleven (van 54,6 pet. in 1965 tot 54,4 in 1975) evenals het percentage gereformeerden dat 6.1 pet. bleef. Het percentage ned. hervormden daalde in die tien jaren van 18.3 pet. naar 10.4 pet. Het percentage in de rubriek „geen godsdient” steeg tamelijk sterk van 17.5 in 1965 tot 25.4 in 1975 dus meer dan een kwart van de bevolking. Van de 7951 gezinnen in Heemskerk bestonden per 1 januari 1976 in totaal 818 uit zes of meer personen, 1292 uit vijf personen, 2429 uit vier personen, 1531 uit drie en 1881 uit twee personen. In gezinsverband leefden 29957 Heemskerkers, tegen 171 alleenstaanden. Het aantal Heemskerkse burgers met een andere dan de Nederlandse nationa liteit was per 1 januari 1976 in totaal 1911, namenlijk 1025 mannen en 886 vrouwen. W DEICAVE BV Delft. tel.015-569324* beter verkoopbaar dan met kunst ge woonlijk het geval is. Dat is echter niet de enige en zeker niet de belangrijkste reden waarom een kunstenaar grafiek maakt: grafiek heeft namelijk eigen beeldende mogelijkheden. Philips kleuren, échte kleurenl-Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht I V! Deze luxe Philips al! transistor heeft een winkelwaarde van 1 2.5 15,- en is een geschenk van Philips Nederland B.V. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonda Beter Leven Linde, R. E. Bakker en P. G. H. de Haard, H. T. Dipped en M. M. George, G. Langerak e n J. Hegman, G. T. M. Bruins en B. Timmer, F. X. Tromp en M. Hessels. OVERLEDEN: Johanna Maria Christina van Hest, geb. 24 april 1957, Anna Elisabeth de Coninck, geb. Guijg, geb. 23 augustus dé van elk van de technieken nog eens toegelicht via een dia-klankbeeld, waar in men het ontstaan van een houtsnede, een ets, een aquatint, een litho en een zeefdruk stap voor Stap kan volgen. Uiteraard worden hierbij alleen de prin cipes van deze technieken uit de doeken gedaan, want elke kunstenaar heeft zijn eigen manier om een bepaalde techniek toe te passen. In een speciaal voor de tentoonstelling vervaardigde folder wordt alle informa tie tenslotte nog eens overzichtelijk ge rangschikt. De expositie geeft een beeld van de technieken die in de grafiek gebruikt wotrden. Veelvuldig gebruikt, want gra fiek is voor een kunstenaar de aangewe zen manier om zijn werk op grotere schaal te verspreiden. Door van een ontwerp diverse exemplaren te drukken kan een kunstwerk relatief goedkoop blijven. Een grafische prent is daardoor In de volgende passage brengt de schrijver namelijk een naar onze me ning geheel ongerechtvaardigde kri tiek te berde: „Minpunt bij de opening van de expositie was de medewerking van Alnha. Ondanks het feit, dat de socië teit geopend was, moesten de kunste naars alles verder zelf organiseren, tot en met de aankondiging van de optredens”. Ten eerste is hier sprake van een pertinente onwaarheid. De expositie is in uitstekende samenwerking tussen kunstenaars en Alpha georganiseerd. Op uitdrukkelijk verzoek van de schilders is de opening op informele wijze verricht, en ze zijn dus in het F y GEHUWD' G. P. van Bezooijen en M. Westgeest, A. L. van Es en E. Brak, F. H. C. Timmer en P. M. Baltus, H. J. Schuit en L. Koops, L. C. Wieringa en A. J. M. Nan, J. Toebes en L. M. H. Kremer, H. A. van der Zee en S. M. C. van Baar, H. J. Fiege en C. W. Bleeker, A. G. Spies en C. van Egmond, A. Veenendaal en G. J. Bakker. C. J. M. Molenaar en A. M. E. Veldmans, H. F. M. Dames en J. P. A. Verduin, R. Boellaard en J. J. ten Hoon- te. R. van der Meij en I. W. M. van der ONDERTROUWD: H. C. Bierman en M. A. Tiebosch, C. Quist en C. E. A. M. Kleine, U. Belkom en A. M. Snijders. of pet. in Castricum, 13.2 pet. in Beverwijk, 7.3 pet. in Uitgeest, 6.6 pet. in Assen delft. 2.9 pet. in Krommenie, 1.2 pet. uit Bakkum en de overige patiënten kwamen uit Akersloot, Amsterdam, Vel- sen-Noord, Wijk aan Zee en uit nog verder afgelegen plaatsen. Minder dan de helft van de patiënten kwam dus uit Heemskerk en er mag dus inderdaad sprake zijn van een streekzie kenhuis. HEEMSKERK. Tegen het einde van 1976 is in Heemskerk de jaarstatis tiek over het jaar 1975 verschenen, sa mengesteld door de Sociografische Dienst Beverwijk-Heemskerk. Een heleboel cijfers zijn dus niet ac tueel meer, maar het zijn /oor een groot deel wel de laatst bekend geworden cijfers en die zjjn nieuw. Een boekwerk vol cijfers is bepaald geen boeiende lectuur maar aaktrr die cijfers verschuilen zich de Heemskerkers die in deze gemeente wonen, werken, naar school gaan, misdrijven plegen, zich ontspannen, naar de kerk gaan, deelnemen aan het verkeer, enzovoort. Onderstaand een kleine bloemlezing uit de cijfertaal. HEEMSKERK. Evenals voorgaande jaren roept het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, met name de Afdeling Bestrijding van Ongedierte te Wageniin- gen, de gemeentelijke ongediertebesitrij- ders en de Nederlandse bevolking op om in de eerste week van januari te starten met de „Bruine-Rat-Actie”. Het doel van deze actie is, door verscherpte waak zaamheid en activiteit tijdens de winter maanden de rattenbevolking te decime ren. Voedsel dat ’s nachts open en bloot blijft liggen, aanvankelijk voor de vogels bedoeld, is ook bereikbaar voor ratten. En juist in de winter, als buiten alle dieren extra moeite moeten doen om voedsel te bemachtigen worden de brui ne ratten brutaler. De oogst is binnen, dus op het veld vinden de dieren niets, zodat ze aan het zwerven gaan en zo bij onze behuizingen terechtkomen. Wilt u voorkomen dat u ratten krijgt, Nu er enige onrust is ontstaan over het in de toekomst mogen voortbestaan van Rode Kruis Ziekenhuis en St. Jozef- ziekenhuis (officieel Streekziekenhuis voor Midden-Kennemerland) geeft de jaarstatistiek van de gemeente Heems kerk een aardig beeld van de streek- funktie van het in deze gemeente geves tigde ziekenhuis. a I In een vitrine is het voor een linosnede benodigde materiaal bijeengebracht: een aantal gutsen, verf, rollers, platen lino leum en kwasten vormen de attributen waarmee zo’n grafische prent tot stand komt. GEHUWD: J. T. Peereboom en J. P. A. Jonker, J. L. Ripke en J. G. de Koek, H. E. Mulder en M. D. Spanjaard, L. Groenewegen en I. E. W. Gorter, .G. A. W. Meinen en E. P. van Lint, J. Kleine en J. M. Paardekooper, R. Poldervaart en A. J. de Goede, P. N. Steeman en L. G. M. Koster, H. Gerrits en B. T. Plet- ting, L. A. Gouda en M. L. Stil, G. W. de Moei en C. Tuinman, R. J. Vegelin en M. P. A. Koetsenruijter, A. J. van Stra len en M. I. Boer, A. R. van Tunen en J. J. Giesberts. W. C. M. Stuck en G. W. Metten. De documentaire opzet van de ten toonstelling grafische technieken maakt deze bijzonder geschikt voor schoolbe zoek. De Stichting hoopt dan ook, dat vele klassen van de gelegenheid gebruik zullen maken wat meer over het ont staan van een grafische prent te weten te komen. BEVERWIJK - Zonder veel tam-tam Is vorige week in ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” de tentoonstelling gra fische technieken van start gegaan. Deze door de Nederlandse kunststichting sa mengestelde expositie is naar Beverwijk gehaald door de Stichting Tentoonstel lingen Beverwijk die -zoals onlangs ge meld - na veertien maanden op non- actief te hebben gestaan onder leiding van een grotendeels vernieuwd bestuur het komende jaar een ambitieus pro gramma wil gaan uitvoeren. De eersteling van de Stichting Ten- toonstellingen-nieuwe-stijl is tot en met 36 januari dagelijks (behalve zondag) van 10 tot 22 uur te bezichtingen in de tentoonstellingshal van „De Nieuwe Slof”. In 1974 daalde de bevolking met een percentage van 0.49, maar in 1975 zat de groei er weer in met plus 0.63 percent tot 31.728 op 1 januari 1976: 16079 man nen en 15649 vrouwen. Op die datum waren 167 Heemskerkers ouder dan 85 jaar. Hoewel er in 1975 in totaal 253 wo ningen gereed kwamen nam in dat jaar het aantal ingeschreven woningzoeken den toe van 967 tot 1109. Wegens nieuw bouw werden 116 vergunningen verleend voor het in gebruik nemen van woon ruimte en wegens opschuiving 681. In de jaarstatistiek is ook een over zicht opgenomen van de detailhandel, naar het aantal verkoopplaatsen per 1 januari 1976. Het grootste aantal ver koopplaatsen telt de bloemen- en plantenhandel (24 verkoopplaatsen) en de textielbranche (eveneens 24). Dan volgt de melk- en zuivelhandel met 18. Krui denierswaren werden per die datum ver kocht op 14 verkoopplaatsen. De overige branches tellen alle minder dan tien verkoopplaatsen. De bruine rat is alleseter en eet ook feestelijke en waardige oadavers, zodat hij zijn kostje veelal zoekt in riolen en op vuilstortplaatsen. Dit zijn milieu’s waar hij zowel inwen- wust” dat zowel de opzet als het dig als uitwendig parasieten oploopt die welslagen van de jubileumactiviteiten hij kan verspreiden. Zo is hij versprei- slechts mogelijk zijn geweest door de der van een aantal besmettelijke ziekten steun en medewerking van zeer ve- als ziekte van Weil, paratyphus, varkens- len, waaronder ook de uwe- Wij wil- pest, etc. len dan ook niet nalaten u langs deze weg onze grote dank daarvoor te te te Wageningen, ressorterend onder het betuigen. Hij hebben uw bijdrage in Ministerie van Volksgezondheid en Mi- geld en/of „goede diensten”, op hoge lieuhygiëne verzoekt een ieder zijn of prijs gesteld en we hopen dat dit tot haar medewerking te verlenen aan de een blijvende goede relatie ‘tusseri u winteractie. Voor de uitvoering van een en „Zanglust” zal leiden. Tenslotte bevrijdingsactie dient de gemeente te willen wij van de gelegenheid ge- worden benaderd (telefoon 39000 toestel bruik maken om u en de uwen een 242). De gemeentelijke ongediertebestrij- goed 1977 toe te wensen. der heeft voldoende kennis omtrent de Bestuur en Jubileumcommissie benodigde bestrijdingsmiddelen en de „Mannenkoor Zanglust”. werking daarvan. (ADVERTENTIE) •M veel opwindends iWï !-:j onder de kurk. Een M topmerk champagne voor minder i"’' S geld Dat kan. bij 600 S; DELCAVE slijters ■M en wijnhandelaren. ;Jij herkenbaar aan hel ijj. vignet op de deur In een brief dankt het koor iedereen, die aan het welslagen van de jubi leumviering heeft meegewerkt: Gedurende ruim 2 maanden heeft naaste omgeving schuilplaatsen vinden, ons koor in de ban van dit feest De bruine rat is niet helemaal zonder geleefd. Maanden van voorbereiding reden geen huisdier geworden. Het wanen daaraan voorafgegaan. Maan- voortplantingsvermogen (ca. 6 keer per den ook, waarin wij gepoogd hebben jaar 8 a 10 jongen die na ca. 2Va maand de organisatie en financiering van de geslachtsrijp zijn) schept al gauw ruim- jubileumViering rond te krijgen. telijke problemen. Rekening houdend Nu alles achter de rug is kunnen met een natuurlijke sterfte heeft een wij met voldoening vaststellen, dat rattenpaar toch gauw 200 a 300 nakome- alle evenementen een groot succes lingen per jaar. geworden zijn en dat ons 50-jarig bestaan op wijze gevierd is. Wij zijn ons echter zeer wel be- geheel niet, zoals in het stuk wèl gesuggereerd wordt, aan hun lot overgelaten. Ten tweede, en dat is wel ons belangrijkste punt van kritiek, geeft het artikel blijk van een geheel ver keerde kijk op het gebeuren in socië teit Alpha. De sociëteit is er aller minst in de eerste plaats op gericht passieve recreatie voor de bezoekers te bieden. In tegendeel, ons streven is erop gericht mensen de kans te geven aanwezige talenten te ontplooien, op velerlei gebied. Dat is wezenlijk iets anders dan programma’s voor 100 pet. ingeblikt en voorverpakt aan te bie den. Binnen een dergelijke strategie paste een opening als deze uitstekend. Wij willen in geen geval een keurslijf vormen waaraan de heren kunste naars zich maar hebben aan te pas sen. Ik hoop dat deze reactie de zaken enigszins verduidelijkt. U be grijpt dat we vriendelijk doch drin gend om plaatsing vragen, want on juiste publiciteit doet onze sociëteit in geen geval goed”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9