99 99 GROTE MARINE-ORDER VOOR I Snelle typisten f De unieke Ford fiesta Ghia als hoofdprijs z Gero verwacht beter resultaat „DE SCHELDE” nieuwe b W||8 RRf f/ (15 41 4 ld Geen volle werkweek voor jongeren Vakbonden akkoord met ontslagen bij Remington De exklusieve Ford Fiesta Ghia als geweldige hoofdprijs. S S K DONDERDAG 3 0 11 DECEMBER 19 7 6 ECONOMIE Permanent I TV' - w I De heroïne breidt zich uit als een olievlek. En Amsterdam is het centrum geworden in de jacht naar het nieuwe goud Justitie zit met de handen in het haar De politie kan de heromegolt niet stuiten Nieuwe Revu bewoog zich maandenlang in net wereldje van de Amsterdamse penose En brengt een serie onthullende reportages waarin het systeem van de handel wordt blootgelegd Deze week de eerste aflevering in hei blad dat uw geest verruimt. een miljoen gulden aan prijzen ,oo 1.80 .00 1,00 .70 1,90 1,00 1.00 1,00 1,80 1.90 >,00 ),00 >,50b J. 2g 5,50 uoo 10,50 17,00 >5,00 1,00b - (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De ministers Boersma (Sociale Zaken) en Van Kemenade (Onderwijs) hebben de Stichting van de Arbeid (overlegor gaan van werkgevers en werknemers) advies gevraagd over de kwestie van de leer- en arbeidsovereenkomsten. Zij willen weten of het mogelijk is maatstaven te stellen voor de tijd, die in een praktijko pleiding van jonge werknemers wordt besteed aan het zuivere „leren”, naast het „doen”. De samenhang tussen de leerovereenkomst en de arbeidsovereenkomst moet bewaard blijven. F (Van onze redacteur in Londen, Hans Amesz) BONN. Bondskanselier Hel mut Schmidt, op het moment met vakantie in Spanje, heeft via de persdienst van zijn partij, de SPD, opgeroepen tot solidariteit. „Ik ben ervan overtuigd”, aldus Schmidt, „dat wij ook in het nieu we jaar onze economische pijlers zeker kunnen stellen en de werk loosheid verder kunnen indam men, als wij tenminste met zijn allen - de ondernemers, de werk nemers en hun vakbonden en de verantwoordelijke politici bereid zijn onder elkaar de nood zakelijke solidariteit op te brengen”. Regering vraagt advies over leerovereenkomsten (ADVERTENTIE) De politie. (ADVERTENTIE) Controverse tussen Duitse vakbeweging en regering zvX<‘: ■:5t 4' 4 vermoordt Amsterdam In het kader van het onlangs genomen besluit „Stimulering vakopleiding jeugdi gen” heeft minister Boersma het mogelijk gemaakt werkgevers subsidie te verlenen als zij met van school komende jeugdigen een arbeidsovereenkomst en een leerover eenkomst in het kader van de Wet op het leerlingenwezen afsluiten. Met het stellen van de voorwaarde van een gecombineer de leer- en arbeidsovereenkomst wordt getracht zowel het beginsel van het „al doende leren” te waarborgen, evenals het Dit besluit betekent een tijdelijke rege ling. Beide bewindslieden vinden dat voor de langere termijn een meer permanente opzet moet worden gemaakt. Basis moet zijn een grotere duidelijkheid en gelijk heid ten aanzien van de rechtspositie der leerling-werknemers. Daarmee moet aan de ene kant de bereidheid van de werkge vers om opleidings- en arbeidsplaatsen beschikbaar te stellen worden gestimu leerd en aan de andere kant moet aantas ting van de rechtspositie van jongeren worden voorkomen. beschermen van de rechtspositie van de leerling-werknemer. De ministers realiseren zich dat het bepalen van maatstaven niet eenvoudig zal zijn. Het kan alleen als er overeenstem ming bestaat over de uitgangspunten. De verdere uitwerking zou vervolgens door iedere opleiding(sgroep) afzonderlijk in overleg met de werkgevers- en werkne mersorganisaties kunnen geschieden. wet inhouden. Maar anderzijds kan men zich afvragen of uitbetaling van het wette lijk minimum (jeugd)loon op basis van de volledige periode, die door de overeen komst wordt bestreken, in wezen niet ver der gaat dan waartoe het minimumloon- stelsel verplicht. In de Rotterdamse Energiehal zijn gisteren typ-wedstrijden gehouden om het nationale snelheidskampioenschap. Na afloop hiervan werd de afvaardiging samenge- steld die ons land volgend jaar gaat verdedigen tijdens de wereldkampioenschappen machineschrijven. Daarom kon regeringswoordvoerder Grünewald gisteren op de gebruikelijke persconferentie met recht zeggen dat „de vakbondskritiek op het regeringsbeleid een normale zaak is”. Dat Vetter in het Spiegel-interview de vraag had gesteld of de sociale markteconomie in de toekomst nog wel als systeem van economische orde kan fungeren, nu blijkt dat dit sys teem misschien niet in staat is de werk loosheid op te lossen, deed Grünewald af als een „persoonlijke mening van de heer Vetter” Hij voegde daar overigens onmid- dellijk aan toe dat de Bondsregering onverkort aan de sociale markteconomie vasthoudt. Van „socialistische” experi menten zal in de Bondsrepubliek aldus geen sprake zijn. Voorlopig staat de Bondsregering daar nog buiten, hoewel zij hetvakbondsstand- punt niet deelt. Maar de alarmkreten van de vakbeweging kunnen niet zo maar van tafel worden geveegd. De bonden zijn kennelijk niet meer van plan zich voor de regeringskar te laten spannen. Zij willen behalve over lonen en salarissen, ook weer daadwerkelijk mee kunnen praten en beslissen over medezeggenschap en vermogensvorming Kent u de betekenis van de uitroepen ohh,ahh en au? Kijk, ze hebben alle drie iets met vuurwerk te maken. En er zijn er twee die je alleen maar hoort als er ver standig mee wordt omgesprongen. U moet er maar'ns extra op letten. Morgenavonc^ Tijdens een gesprek dat F. Beerenpoot (Unie BLHP) en J. Flipse (namens de Industriebonden NW en NKV) en een onderhandelingsdelegatie uit het bedrijf DEN HAAG (ANP). Minister van Kemenade van Onderwijs en Weten schappen wil als al te gemakkelijk vrij stelling van partiële leerplicht wordt ver leend, overwegen de mogelijkheid uit te schakelen dat jongeren gedurende de vol le werkweek arbeid verrichten. Met de minister van Sociale Zaken wil dr. Van Kemenade dan bereiken dat in de arbeids wet de beperkte werktijd ook geldt voor wie is vrijgesteld van de partiële leer plicht. Dit blijkt uit het antwoord dat minister van Kemenade heeft gegeven op vragen van Tweede Kamer-leden van de grote confessionele partijen. Zij hadden gede tailleerde gegevens willen hebben over de omvang van en motieven voor onthef fingen. In het licht van een te groot oneigenlijk gebruik van ontheffing voor 16-jarigen wilden zij weten of het aannemelijk is de maximum-arbeidstijd voor alle 16-jarigen op drie dagen per week vast te stellen. V De bedoeling is nu dat partijen het eens worden over de onderlinge verhouding tussen leer- en arbeidsonderdelen van een dergelijke overeenkomst en daaraan een juridische vorm geven. Ontkoppeling van leer- en arbeidsovereenkomst wordt niet voorgesteld. Er is enige haast met de adviesaanvraag, want de ministers zou den graag de oplossing willen inpassen in hun beleid voordat de tijdelijke regeling afloopt, aan het einde van het cursusjaar 1976-1977. ie Ie si te RCIfll Met deze adviesaanvrage trachten de bewindslieden enige klaarheid te brengen in dit probleem, dat ontstond toen enkele Twentse bedrijven afgestudeerde lts’ers aannamen op een andere basis. Deze jon gelui kregen een zogenaamd leercontract voor hun opleiding, waaraan geen salaris was verbonden maar een soort zakgeld. Is daar nu verandering in gekomen? Er zijn redenen om aan te nemen dat Vetters woorden niet onmiddellijk in daden wor den omgezet. Immers, met een sociaal- liberale coalitie onder vakbondsvriend Schmidt zijn de bonden nog altijd beter af dan onder een CDU-CSU-regermg met Kohl en vooral Franz Josef Strauss. (ADVERTENTIE) De dreigende taal van Vetter is daarom zo opmerkelijk, omdat de vakbonden tot nu toe golden als de meest toegewijde hulptroepen van de sociaal-liberale rege ring. „Waarvan andere regeringen slechts konden dromen”, zo schrijft Rolf Zundel in het weekblad Die Zeit, „scheen in Bonn bereikt te zijn: een duurzaam sociaal con tact dat ook tegen onaangename economi sche toestanden bestand leek. DEN BOSCH (ANP). De vakorgani saties hebben ingestemd met een ontslag aanvraag voor tachtig tot negentig werk nemers van de schrijfmachinefabriek Remington in Den Bosch. Aanvankelijk wilde de directie van de Amerikaanse moedermaatschappij Sperry Univac 136 werknemers ontslaan, omdat men een deel van de produktie wilde overplaatsen naar Napels. Zijn oproep betekent meer dan de over bekende nieuwj aarsbespiegeling. Nog nooit heeft een Westduitse regeringsleider gelijk al aan het begin van zijn ambtsperi ode zoveel weerstand uit eigen krinmg ondervonden als nu Helmut Schmidt. De vakbonden met name zijn hard tekeer gegaan De serie van kritieken begon met een aanval van DGB (Deutscher Gewerk- schaftsbund de overkoepelende West duitse vakcentrale)-bestuurder Kuhr op de plannen van de sociaal-liberale rege ringscoalitie ten aanzien van de pensioe nen Daarna leverde de DGB forse kritiek op de regeringsverklaring van Schmidt en in het laatste nummer van Der Spiegel DGB-chet Heinz Oskar Vetter Te winnen In de Nationala Puzzalaktia tb.v. Nationaal Fonda Beter Leven Ghia brede lichtgewicht metalen velgen en 155 SR 12 staalgordel radiaalbanden vocreen nog betere wegllgging. Uitgerust met o.a gelaagde voorruit, oprolbare 3-punts veiligheidsgordels achterruitverwarming met een sproeier/wisser installatie op de derde deur. Deze unieke auto kunt u winnen Een van de vragen die moet worden beantwoord, is die in hoeverre de door de leer- en arbeidsovereenkomst bestreken tijd als arbeidstijd is te beschouwen. Met het oog op de opleiding is de tijd niet volledig beschikbaar, terwijl deze arbeid in diverse vormen kan voorkomen. Aan de ene kant zou, indien er in feite sprake is van een arbeidsovereenkomst, louter betaling van „zakgeld” ontduiking van de ,00 120 >,00a iOOr- 1,50 150 3.00 I. 00 >,00a 8.50 0,00 6,50 4,00 6.00 >.50 u» ■55 >.00 150 7,00 ?.«b >.00b 7.56b 0,50 5.10 2,50 4,00 9.00e 9,50 8.20 6,00 0.50 7.80 7,00 8.00 0,60 0,00 2.00 0,50e «,00 9,50 er. 6'75 650 0,00b 1,00b De DGB-voorzitter is verder van mening dat een terughoudende loonpoli tiek, zoals in het verleden altijd door de vakbonden gevoerd, geen zoden aan de dijk zet wat betreft het terugdringen van de werkloosheid, integendeel: „Wij zijn het afgelopen jaar terecht zeer wantrou wend geweest. Grotere winsten leiden niet tot meer arbeidsplaatsen, er worden juist arbeidsplaatsen weg gerationaliseerd”. Dit is natuurlijk een uitermate belangrijk punt bij de al begonnen en nog komende loononderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. ZEIST (ANP). NV Gerofabriek ver wacht, dat de bedrijfsresultaten in 1976 onder invloed van de saneringsoperatie rond het nulpunt zullen liggen, bij een grotere omzet dan in 1975. Voor 1977 wordt een aanzienlijk beter resultaat ver wacht, waarbij genoeg financiële ruimte overblijft voor nieuwe investeringen. Dit deelde directeur J. R. Keuning tij dens een aandeelhoudersvergadering mee. De heer Keuning constateerde, dat na de sluiting van de Gerofabriek in Zeist en het ontslag van 320 werknemers begin 1976 de aanloopmoeilijkheden nu voorbij zijn en het vertrouwen in „het nationaal kwaliteitsprodukt Gero” zich weer her stelt. gisteren hebben gevoerd met de Ameri kaanse directie is vastgesteld dat de pro duktie van 40.000 schrijfmachines per jaar in Den Bosch gehandhaafd zal blijven. Wel hebben de vakbonden en de bedrijfsdelegatie onderschreven dat een reorganisatie nodig is. Begin januari zal opnieuw een gesprek plaatsvinden, dit maal om een sociaal plan op te stellen. Argumenten waren o.a. dat het lager beroepsonderwijs dermate „veralgemeni seerd” was dat men de aspirant- werknemers eerst verder voor een functie moest bekwamen en dat hiermee boven dien geen extra jeugdwerkloosheid werd geschapen. Maar van de kant van de vak- j beweging kwam felle kritiek, omdat zij l meende dat deze werkgevers met de nieu we manier van aanstelling de wet op het minimumloon zouden ontduiken. Het ontwerp van het standaardfregat is ontwikkeld door de Koninklijke Marine in nauwe samenwerking met „De Schelde” en Nevesbu, het ontwerp- en ingenieursbureau van RSV voor marineschepen. Ook in West-Duitsland is een grote belangstelling voor het ontwerp. Het is de bedoeling dat er op Westduitse werven zes fregatten naar Nederlands model worden gebouwd. Twee van de vier fregatten zullen worden gebouwd bij een andere RSV-dochter, Wilton-Fijenoord in Schiedam. Mede hierdoor is deze werf tot 1981 goed voorzien van marinewerk. Vorig jaar boekte de werf een order voor drie grote korvetten voor de marine van Indonesië. „De Schelde”, die in 1974 ook de opdracht verwierf voor de eerste en tweede series standaardfregatten (in totaal acht) voor de Nederlandse marine, heeft nu volop werk tot in 1982. de twaalf standaardfregatten voor de Koninklijke Marine zullen tussen 1977 en 1983 worden opgeleverd. Het eerste schip, de „Kortenaer”, is eerder deze maand officieel gedoopt. ROTTERDAM (ANP). De Koninklijke Maatschappij „De Schelde” in Vlissingen, onderdeel van Rijn-Schelde-Verolme, heeft van het ministerie van Defensie opdracht gekregen voor de bouw van een derde serie standaardfregatten voor de Koninklijke Marine. De order, ter waarde van 836 miljoen gulden (prijspeil 1974), levert 9.000 manjaren werk op, waarvan 4.000 voor de toeleverende industrie. Het ministerie heeft de opdracht nog dit jaar gegeven om zo een bijdrage te leveren aan het verlichten van de problemen van de scheepsnieuwbouw in ons land. Om onze aktie nog grootser te maken, hebben wij een unieke finale-pnjs. De Ford Fiesta Ghia, het meest luxueuze model van deze nieuwe Ford serie Meteen sterke, soepele motorvan 45 DIN pk Met zeer luxueuze bekleding binnenin. Perfekt gevormde stoelen en veilige hoofd steunen Daarnaast biedt de Fiesta Zo bezien is er voor de regeringscoalitie alle reden bezorgd te zijn. Als de SPD de eisen van de vakbeweging (meer medezeg genschap, meer vermogensvorming) over neemt, dan krijgt zij ruzie met de liberale regeringspartner FDP Het onvermijdelij ke gevolg daarvan is dat de regeringHNMk litie ontploft. S8 sl s .5? LITER PER 100 km >«k -kV

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11