muur gedood Een op drie Nederlanders wil Den Uyl terugzien als premier Brand in Amsterdam Coornhertliga uit felle kritiek Jongetje door omvallende en dan dit noq loonmaatregel „PvdA-eisen voor opvolger Samkalden niet te zwaar" Brits geleerde: Pekelen werkt averechts Regering nam indirecte Vogels slaan op de vlucht voor koude DE GAAY FORTMAN: Vreemd voorwerp" in atmosfeer is ster Sirius DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 BINNEN- EN BUITENLAND 2 D Zaak-Menten I De resultaten zijn gisteravond in het NOS-programma „Hoogte punten uit het nieuws 1976” op het scherm gebracht. Door tot nog toe onbekende oorzaak brandden gisteren twee noodge bouwen aan de Amsterdamse Prinses Irenestraat tot op de grond toe af. De gebouwtjes werden gebruikt als dependence van de Bouman- Academie. Wedren des doods Ziekenhuisbrand: drie doden Minder polders Overleden Drugsmokkel Op bezoek Dicht sa c o 0.2 0 0 o 2 2 2 12 0 0.2 0 4 Lockheed I s k Emigratie uit DDR Drugs in VS (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Den Uyl moet ook de minister-president van het nieuwe kabinet worden. Dat is het oordeel van 33,5 percent van de Nederlandse bevolking. Van 11,9 percent gaat de voorkeur uit naar Van Agt, van 4,5 percent naar Wiegel, van 3,6 percent naar Zijlstra en van 2,6 percent naar Biesheuvel. Dit blijkt uit een enquête van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS onder 310 personen van 18 jaar en ouder, die representatief zijn voor de Nederlandse bevolking. Beloning (Van onze justitieverslaggeefster) AMSTERDAM. De op Prinsjesdag door de staatssecretaris van justitie mr. J. H. Zeevalking gelanceerde nota Beleidsvraagstukken Gevangeniswezen mankeert het aan enige beleidsvisie op de samenle ving en delinkwent gedrag, «waarmee problemen opgelost kunnen worden. Hij staat onverschillig ten opzichte van wat gaande is, ten opzichte van iedereen ook die op enigerlei wijze met het strafrechts systeem doende is en gaat voorbij aan werkelijke problemen. LONDEN (Reuter). Nu het weer stevig wintert, strooit men in tal van landen op het noordelijk halfrond duizenden tonnen pekel op door sneeuw of bevriezing gladde wegen. Volgens het Britse wetenschaps- blad „New Scientist” is er echter een goede kans dat men daarbij zowel zout als geld wegsmijt. Geen voorbehoedmiddelen Ameland bezorgd (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) is het eens met het Eerste Kamerlid Diepenhorst (ARP) dat de voorwaarden die de PvdA stelt aan de nieuw te benoemen burge meester van Amsterdam, wel erg zwaar zijn. Dat vindt hij, en daar in verschilt hij met het Eerste- Kamerlid van mening, echter geen bezwaar. „Er is maar één hoofdstad des lands,” aldus de minister. Law and order 2 I 5T 1 Vooruitzichten voor zaterdag. Nota gevangeniswezen zonder beleidsvisie WEERRAPPORTEN 1 i i Een andere enquête-vraag ging over het oordeel van de bevolking of een zwarte meerderheid Zuid-Afrika moet regeren. Dat zo’n extreem groot aantal mensen de zaak-Menten als belangrijkste nieuws item aanwijst, heeft te maken met het „recentsheids-effect”. Geïnspireerd door de speelfilm „Death race” (Wedren des doods) wordt in Ameri kaanse amusementshallen een gelijkna mig spel gespeeld, waarbij het de kunst is als automobilist zoveel mogelijk voetgan gers om zeep te helpen. Deze ontwikkeling heeft de woede gewekt van het nationale veiligheidsbureau, dat spreekt van „venij nige gevaren zoals de verschuiving van imaginaire vernietingsbeelden naar feite lijke gedragspatronen bij de spelen”. Bij een brand in een ziekenhuis in de Portugese stad Oporto zijn gisteren drie patiënten om het leven gekomen. Een groot aantal patiënten moest naar andere ziekenhuizen worden overgebracht. De brand ontstond na een explosie bij de verwarmingsinstallatie in de kelder van het gebouw. Per 1 januari worden 58 polders binnen het Hoogheemraadschap Delfland opge heven. Dit heeft tot gevolg dat er polders, openbare lichamen dus, zullen verdwij nen die soms meer dan zeven eeuwen bestaan. De laatste van de vijfling die afgelopen zondag drie maanden te vroeg werd gebo ren, is in het ziekenhuis van Saginaw in de staat Michigan overleden. De meeste verdovende middelen die West-Duitsland worden binnengesmok keld zijn dit jaar net als in 1975 via de Nederlands-Duitse grens het land binnen gekomen. Dit heeft de douanedienst van de Bondsrepubliek gisteren meegedeeld. De stijging van de heroïnesmokkel baart de Westduitse autoriteiten grote zorgen. Tot en met november is er al 70 kilo heroïne onderschept, terwijl de „buit” in 1975 nog slechts 12 kilo bedroeg De Franse president Giscard zal van 23 tot 26 januari een officieel bezoek brengen aan Saoedi-Arabië. De gemeente Rotterdam heeft vijf sex- clubs gesloten die zonder vergunning wer den geëxploiteerd Pekel, schrijft Duncan Laxen van de universiteit van Lancaster, is duur, doodt de bermbeplanting, vergiftigt sloten en waterbekkens en vreet, met roest als gevolg, de lak en het chroom van de auto’s aan. Maar wat nog vervelender is: het staat volgens Laxen allerminst vast dat pekel iets tegen gladheid vermag. Hij baseert zich in die twijfel op Amerikaanse onderzoeken die schijnen aan te tonen, dat pekelen eerder méér dan minder auto-ongelukken tot gevolg heeft. Eerst lichte tot matige vorst, later temperatu ren om het vriespunt met enige neerslag „Dit onverwachte gegeven kan mogelijk worden herleid tot een teveel aan zelfvertrou wen bij chauffeurs die na het pekelen een natte, maar schijnbaar slipvaste weg voor zich zien”, schrijft Laxen. Toch is volgens de schrijver aangetoond, dat gepekelde wegen twee maal zoveel slipgevaar opleveren als een gewoon nat wegdek. In sommige gevallen is een gepekeld Waterstanden IJmuiden Hoog water 12.07 uur en uur Laag water 7.28 uur en 19.56 uur 15 18 11 9 0 0 0 a o i o o o o 1 o 77 0 0.1 2 0.1 0 4 16 0.2 0 0.1 22 0 0 18 0 Ruim acht van de tien PvdA-stemmers spreken een voorkeur uit voor Den Uyl; ruim 15 percent heeft geen mening. Meer dan 35 percent van de CDA-stemmers heeft voorkeur voor Van Agt. Bijna twee op de tien prefereert „andere personen”, inclusief Zijlstra en Biesheuvel. Een kwart van de CDA-stemmers heeft geen voorkeur, bijna 15 percent prefereert Den Uyl. Een kwart van de WD-stemmers geeft de voorkeur aan de eigen lijsttrek ker Wiegel; twee op de tien noemt „andere personen”. Maar liefst 45 percent van de WD-kiezers heeft geen voorkeur. Voorts blijkt uit de NOS-enquête dat 40 percent van de bevolking vindt dat min der geld moet worden besteed aan defen sie; 37 percent vindt dat de defensie- uitgaven gelijk moeten blijven; 17 percent is voor een verhoging daarvan. Met defen sie is de ontwikkelingshulp het enige beleidsterrein, waarvoor meer mensen de uitgaven willen verlagen dan verhogen. In de Verenigde Staten gebruikt men 7 14 gram, in Frankrijk maximaal 40 gram en in Nederland, nog altijd volgens Laxens opgaaf. 8-20 gram Pekel bezorgde in 1973 een schade van 130 miljoen pond aan het Britse wagenpark, hoofdzakelijk door roestvorming Maar het zout tast ook de behandelde wegen aan, speciaal de gewapend-betonconstructies van brug en overspanningen, zo schrijft hij. Het zout maakt de bermen onvruchtbaar en stelt ze door het wegvallen van beplanting bloot aan erosie. Speciaal wanneer het weer dooit, wordt het oppervlaktewater rond de wegen ineens belast met enorme zoutconcentraties, waarbij waarden worden gemeten die het tienvoudige zijn van wat reeds als gevaarlijk wordt beschouwd voor vitale zoetwaterorganismen. Maar het allesdoorslaggevende argument tegen zoutstrooien blijft volgens Laxen het feit dat het, bij alle andere nadelen, ook nog eens weinig of niets uithaalt tegen de gladheid. wegdek slechts weinig minder verraderlijk dan wanneer het onder de ijzel zou zitten, aldus Laxen Het blijkt dat zeven op de tien Nederlan ders meent dat de zwarte meerderheid dit inderdaad behoort te doen. Meer dan 18 percent heeft geen uitgesproken oordeel over de kwestie. De mening dat er in Zuid- Afrika geen zwarte meerderheidsregering moet komen, wordt vooral in hogere- opleidingsniveaus gegeven en in de leef tijdscategorie van 30 tot 50 jaar Op de vraag of de omkooppraktijken in het kader van de Lockheed-affaire verder moeten worden onderzocht ook al is het Donner-rapport verschenen ant woordt 45,1 percent van de bevolking bevestigend en 45,7 percent ontkennend. „Controversiëler kan het bijna niet”, aldus het NOS-Qnderzoek. Terwijl de mensen die in de Coornhert liga werken zich steeds bezinnen op het waarom van de gevangenisstraf, werpt de nota Zeevalking die vraag in het geheel niet op. Men is passief en gaat uit van de bestaande situatie. Er moet opgesloten worden in het kader van de executie van straffen, welnu, het enige probleem daar bij is de ruimte. Men blijft kijken naar de kwantiteit, niet naar kwaliteit. Daarbij is gevangeniswezen een eng, geïsoleerd iets gebleven, dat niet in een breder welzij ns- patroon is ingepast. Des te merkwaardi ger met een regering die welzijn propa geert, aldus de Liga. Spreiding van bezit. In de tegennota draagt de Coornhertli ga naast kritiek ook remedies aan. Die zouden zowel in de sfeer van regelgeving kunnen liggen als in de taakopvatting van bijvoorbeeld de rechterlijke macht. Een actievere houding van het gevangeniswe zen wordt bepleit. Het „bevriezen” van een bepaalde opnamecapaciteit zou op vele fronten bijvoorbeeld dool" kunnen werken, zowel naar de straftoemeting, als naar de kwaliteit van de inrichtingen. Op die kwaliteitskwestie en het ontbreken van dit punt in de nota Zeevalking, gaat de tegennota nog op diverse punten (zoals de rechtspositie gedetineerden bijvoor beeld) uitgebreider in. WAARLAND (ANP) De zesjarige Adje Dekker en zijn één jaar oudere broer Pim uit Waarland (gem Harenkarspel) zijn gisteren onder een omvallende muur bedolven De jongste van de twee werd gedood de oudste moest met ernstig her senletsel in een kliniek in Wassenaar wor den opgenomen. l.bew zw.bew. l.bew. onbew. l.bew. zw.bew. zwbew onbew. zw.bew. onbew. zw.bew zw.bew. motr. onbew. onbew. onbew. onbew. zw.bew. sneeuw l.bew. onbew. motr. l.bew. sneeuw onbew. regen regen zwbew mist l.bew. mist l.bew l.bew. geh.bew. sneeuw geh.bew. geh.bew h.bew. l.bew. onbew. onbew. regen zw.bew. zzo zzo zzo zo zo zzo zzo zo zzo zzo zzo zo n zzo zo zzo no o zzw w.st zw ono zo zo ozo w.st. zo wst. wst. nw n ozo o nw o nw ono zzw zzw w.st. wnw zo wst. 4 4 -2 -5 -0 ■14 4 -1 10 6 2 -8 5 13 12 -7 8 -12 4 12 13 -6 -2 -3 16 8 23 -2 -3 4 -1 ■3 3 -3 4 ■3 -1 2 11 -3 -10 -10 -9 -11 -7 -8 -10 -8 -11 1 8 2 -13 -2 -10 -16 -5 -20 -12 -3 8 -8 -3 -14 3 11 7 -21 4 -13 -10 2 2 -16 -5 -6 14 4 16 s l p d c V h S Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York TelAviv Tunis SI I g d I het weer De twee kinderen hielpen hun vader bij het afbreken van een schuurtje achter de ouderlijke woning Na het wegnemen van een steunpunt viel de muur om en bedolf de jongens. De recherche stelt een onder zoek in. inkomen en macht, ook al leuzen van deze regering, vinden we Juist niet in een auto ritair instituut als de gevangenis en min derheidsgroepen wier lot de progressie- ven zich aantrekken zijn het meest binnen gevangenismuren vertegenwoordigd. De Coornhertliga durft de stelling aan dat een staat als Nederland, die autoritaire instituten zoals de gevangenis bij uitstek is, voortdurend uitbreidt, op weg is naar een totalitair systeem. Ongeveer negenduizend Oostduitsers zijn dit jaar op legale wijze naar het westen vertrokken. 5200 inwoners van de DDR zijn gevlucht en 1100 zijn door de Bondsrepubliek „vrijgekocht”. Dit meldt de studiegroep „de dertiende augustus”, een anti-communistische beweging. Vol gens het jaarverslag van de organisatie hebben dit jaar zeker 120.000 Oostduitsers uitreisvisa aangevraagd. De Amerikaanse dienst voor invoer rechten en accijnzen heeft dit jaar beslag gelegd op drugs met een zwarte markt waarde van 631 miljoen dollar Zij ver richtte ruim 21000 aanhoudingen wegens overtreding van de narcoticawet. De in beslag genomen drugs bestonden uit 122 kilo heroïne, 512 kilo cocaïne en ruim 200 ton hasjiesj en marihuana. Ingewijden schatten dat de dienst beslag heeft gelegd op tussen de tien en 25 percent van het totaal. gedetineerden deden van zich horen. De Coornhertliga zou graag het idee van een hearing in het voorjaar ondersteunen. De nota Zeevalking, die gemaakt is op verzoek van ae Tweede Kamer nog gedaan aan Glastra van Loon laat volgens de liga vele gemiste kansen liggen. Nu er eindelijk belangstelling is vanuit de volks vertegenwoordiging en de kans er is gevangeniswezen aan de bak te laten komen, iaat men het afweten. Men consta teert vanuit de Liga dat gevangeniswezen altijd al immers het sluitstuk van de justi tiebegroting is geweest en ook nu weer wil Zeevalking dat deze post in het licht van de beperkte financiën wordt gezien. De Syrische regering heeft gisteren meer dan zesduizend dollar als beloning uitgeloofd voor de gevangenneming van drie mannen die beschuldigd worden van het plegen van een moordaanslag op de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Khaddam. De aanslag werd op 1 december gepleegd door vier mannen. Een van hen is inmiddels aangehouden. (ADVERTENTIE) Aantal uren zon: 0 tot 4. Mln. temp.: omstreeks -1 graad. Max. temp.: omstreeks 3 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). WD- fractievoorzitter Wiegel meent, dat de regering een indirecte loonmaatregel getroffen heeft. Dat zou zijn geschied met de jongste prijsbeschikking, waarin een verbod is opgenomen van doorberekening van loonstijgingen. Een en ander blijkt uit schriftelijke vragen, gesteld aan de minis ters Lubbers van Economische Zaken en 'Boersma van Soeiale Zaken. De militaire regering van Peru heeft bekendgemaakt dat zij met ingang van zaterdag alle voorbehoedmiddelen ver biedt. De minister van gezondheid, gene raal Jorge Tamayo, zei dat het verbod deel uitmaakt van de bevolkingspolitiek van de regering, die erop gericht is de gebieden aan de Amazone-rivier te bevolken. Deze mening is neergelegd in een „tegennota” van de Liga die gisteren aan de vaste Kamercommissie voor justitie is aangeboden. Een negentig pagina’s tel lend geschrift met kritiek en alternatie ven, in korte tijd samengesteld. De mede werkers blijven, deels uit bescheidenheid, deels ook uit noodzaak, anoniem. Enige ondertekenaar is Manuel Kneepkens, werkzaam aan de Rotterdamse Erasmus- universiteit. Op een persconferentie giste ren uitte hij de hoop dat de nota niet aan de aandacht van de Tweede Kamer zal ontsnappen. De Kamercommissie heeft ook verzocht om reacties op het officiële stuk, er ligt nu behalve de tegennota ook een bundeling van reacties van de vereni ging van reclasseringsinstellingen en ook De gemeenteraad van Ameland is niet gerust over de beveiliging van de kust, zoals voorgesteld in het memorandum hoogwaterkering Noordzeekust Ameland van Rijkswaterstaat in Leeuwarden. Voorts wordt gewezen op de „uiterst gevaarlijke situatie aan de zuidkust van het eiland”, waar de dijk zo snel mogelijk op deltahoogte zou moeten worden gebracht. Uit de vragen blijkt, dat Wiegel kritiek heeft op de prijsbeschikking. Er is volgens hem geen rekening gehouden met de half december door de Tweede Kamer aange nomen WD-motie, waarin stond dat bij het komend prijsbeleid rekening zou moe ten worden gehouden met doorbereke- ningsmogelijkheden voor het bedrijfsle ven. De WD-fractievoorzitter meent, dat door de prijsmaatregel het bedrijfsleven zijn rendementspositie niet kan verbete ren, terwijl zulks volgens hem een eerste vereiste is om de werkloosheid te bestrijden. Voor 44 percent van de Nederlandse bevolking is de zaak-Menten het belang rijkste nieuwsonderwerp in 1976 geweest. De Lockheed-affaire, aardbevingen, de gijzelingen door de Zuidmolukkers (eind 1975), de abortus-kwestie, vliegtuigkapin gen, de presidentsverkiezingen in de Vere nigde Staten, de gebeurtenissen in Zuid- Afrika en de totstandkoming van het CDA worden als andere nieuws- hoogtepunten in 1976 genoemd. MIDDELBURG (ANP). De vogel wereld is door de ingevallen winter sterk in beroering gekomen. Zo trok ken gisteren over Zeeland massa’s spreeuwen, lijsterachtigen en veldleeu weriken op vijf tot 25 meter hoogte snel naar het westen. Daarboven vlogen op een hoogte tus sen 50 en 150 meter slingers met gan zen, kieviten, houtplevieren en eenden. Eenmaal bij de sterk verbrokkelde kust van het Deltagebied gekomen, vie len de vogelzwermen in groepen uiteen. Zo meldde de kustwacht gele gen op de Westkapelse Zeedijk van het schiereiland Walcheren dat de groepen in drieën uiteenvielen. Een deel trok de Noordzee op richting Engeland, een ander deel verlegde zijn koers iets naar het zuid-westen en stak de ter plaatse zes kilometer brede Westerschelde- mond over en vloog in de richting van de West-Zeeuwsvlaamse kust en de Belgische kust. Een ander gedeelte durfde het water niet over te steken, en vloog de kustlijn volgend naar het zuid-oosten toe in de richting van Vlis singen. Enige weken geleden ontwierp een com missie van de PvdA een profielschets waaraan de man, die burgemeester Sam kalden van Amsterdam binnenkort zal opvolgen, moet beantwoorden. De com missie eist van de nieuwe burgemeester onder meer dat diens „soepele doch stevi ge ruggegraat niet te lijden heeft van koudwatervrees, modeverschijnselen, formalisme of incidentalisme”. Schriftelijk vroeg Kamerlid Diepen horst aan de minister hierover of deze van plan was mogelijke gegadigden voor de burgemeesterspost „door middel van gericht geneeskundig onderzoek” aan die eis te toetsen. De minister is dit niet van plan, zo heeft hij Diepenhorst laten weten. De commis saris der koningin in Noord-Holland zal de gemeenteraad van Amsterdam naar een profielschets vragen. „In hoeverre de leden van die raad behalve aan de mem of vrouw als zodanig eisen zullen stellen aan zijn of haar ruggegraat, in het bijzonder op het punt van bestendigheid tegen koud water c.q. vrees daarvoor, zal bij die gele genheid blijken,” aldus minister De Gaay Fortman. Hij denkt er evenmin over psychiaters en psychologen in te schakelen in verband met de door de PvdA-commissie genoem de wenselijkheid dat de nieuwe burge meester „emoties moet kunnen waarde ren, tonen en slechts, indien nodig, beheersen”. Het ARP-Kamerlid had in zijn vragen die suggestie genoemd. De Gaay Fortman zegt in zijn antwoord dat hij zichzelf en de commissaris der konin gin zeer wel in staat acht zekerheid op dat punt te verkrijgen. Deze ongezouten kritiek komt van de Coornhertliga, de vereniging van mensen die zich intensief met strafrechtshervor- ming bezighouden. Als de staatssecretaris zich in de nota beperkt tot „actuele beleidsvraagstukken” en zegt zijn opvol ger niet met een lange-termijnvisie te willen opzadelen, vraagt de Liga zich af waarom hij dan toch met een nota komt. Gezien de kwaliteit ervan zou er veel voor te zeggen zijn hem inderdaad terug te nemen en er nog eens een jaartje aan te schaven, vindt men. Volgens Laxen, een milieudeskundige is het gevaar in Engeland het grootst omdat men daar zonder enige reden veel te kwistig zout gebruikt, afhankelijk van de weersomstan digheden 17 tot 68 gram per vierkante meter wegdek. Kneepkens poneerde op de persconfe rentie bovendien de mening dat er juist onder dit progressieve kabinet een toene ming van repressie (politie!) en gevan geniscapaciteit valt te constateren. Was de eerste gevangenisnota van ’64 nog duide lijk in zijn „opsluiten”, nu is er volgens hem een versluierde „law- and orderhou- ding” binngengeslopen. Op vele terreinen valt een criminalisering („misdadig” maken) te constateren: kijk naar anti- kraakwet, bijvoorbeeld. DEN HAAG (ANP). „Nu is wéér het fantastische licht aan de hemel te zien. Dat is afkomstig van de ster Sirius”. Dat zei ir. A. Cramwinckel te Hilversum gis teravond aan het ANP. Hij is lid van de werkgroep NOBOVO, het Nederlandse onderzoekbureau Voor Ongeïdentificeer de Vliegende Objecten. Evenals dinsdag zijn gisteravond meldingen bij leden van de werkgroep binnengekomen. Ir. Cramwinckel: „Ik zeg dan tegen de mensen: ziet u het verschijnsel.” Als zij hierop ja” zeggen, legt ir. Cramwinckel uit, dat zij de ster Sirius zien, die door atmosferische toestand tijdens het vries weer schittert in de meest fantastische kleuren. Hoe vindt men Sirius? Ir. Cramwinckel: iets links van het zuiden staat een groot sterrenbeeld (een lange en rechtopstaan de rechthoek). Daarin staan op een rechte lijn in het midden drie sterren, die duide lijk zijn te zien. Als men de lijn door die drie sterren schuin links naar beneden doortrekt, komt men op de ster Sirius terecht. Het is de helderste ster van het firmament. Zelf flikkert de ster niet, daar voor zorgt de atmosfeer. Vrijdag 31 december Zon- en maanstanden Zon op 8.48 uur onder 16.38 uur Maan op 13.30 uur onder 3.46 uur 0.0 -O. S-5 Et; £2 SS E” 2 Êa 62

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2