GEMATIGDE AFRIKANEN IN RHODESIE STICHTEN POLITIEKE PARTIJ Mondale toch geen stafchef van Witte Huis 3^ Onrust in Chinese stad ONTSNAPTE GEVANGENEN GEGREPEN Brezjnev: SALT-akkoord zal de relatie Sovjet-Unie VS verbeteren 99 Carter eist van zijn ministers „ethische belofte” BLOED EN BODEM DOODSTRAF VROUW GRIESE DONDERDAG 30 DECEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) krachtsverhoudingen optreden. O (Van onze redacteur in Parijs, Rudolph Bakker) PARIJS. De moord afgelopen vrijdagavond op prins De Broglie is opgehelderd. Deze aanslag, die de Franse krantelezers de afgelopen week danig heeft beziggehouden, was het werk van twee zakenrelaties van de prins. Het zijn de advocaten van kwade zaken De Varga en Allenet de Ribemont, beiden gevestigd in het pand Rue des Dardanel les nummer 2, voor de deur waarvan de prins in de kerstnacht werd neergeschoten. Vergissingen Vuile was Maatregelen woordiger Topconferentie Yarmoekbrigade en de Jaloedbrigade naar Zuid-Libanon zouden sturen, zou er volgens de Israeli’s wel een ernstige verandering in de JERUZALEM. Israëlische functionarissen ontkennen dat er sprake is van een grote trek van Palestijnse commando’s naar Zuid- Libanon, zoals vanuit Beiroet wordt gemeld. In Jeruzalem wordt gezegd dat er geen sprake is van een wijziging in de krachtsverhou ding in Zuid-Libanon. Als de Palestijnen hun twee grote brigades, de Israel ontkent grote trek van trijfël s Palestijnen naar Z.-Libanon Na een bijeenkomst van zijn toekomsti ge kabinet op St. Simons Island voor de kust van Georgia zei Carter dat de minis ters werkgroepen zullen vormen inzake economische, binnenlandse, energie- en internationale veiligheidskwesties. Hij bevestigde van plan te zijn vijf tot zeven miljard dollar te bezuinigen op de Arabische vredesstrijdmacht niet toestaat de rivier de Litani over te trekken, door Israel als rode lijn aangegeven. Breznjev leverde kritiek op „bepaalde kringen” in de V.S. en andere leden- landen van de NAVO, die „de ene rumoe rige campagne na de andere lanceren inzake een beweerde groeiende „militaire bedreiging” van de kant van de Sovjet unie en die steeds nieuwe militaire fond sen eisen en de bewapeningswedloop opvoeren. „Te oordelen naar de recente verklaring van Carter wordt ook van Amerikaanse zijde begrip getoond voor de urgentie van deze kwestie. Men zou graag hopen dat dit een spoedig succes belooft,” aldus de Rus sische leider. defensiebegroting door het ministerie doelmatiger te laten werken. Maar, zo voegde hij er aan toe, elke grotere vermin dering van de uitgaven zal afhangen van de ontwikkeling van de betrekkingen tus sen de V.S. en de Sovjet-Unie. Prins De Broglie was minister onder president De Gaulle en tot zijn dood was hij gedeputeerde van het departement Eure De prins was geparenteerd aan de Franse tak van de bankiersfamilie der Rothschilds. Hij behoorde kortom tot de „upper-ten” van de rijke en vooraanstaan de Parijzenaars. Carter heeft inmiddels St. Simons Island verlaten en is naar Plaips terugge keerd Dat het raadsel van de moord zo snel kon worden opgelost was mede te danken Niet alleen in Libanon laat de PLO van zich horen: de woordvoerder van de PLO, Aboe Mohsen Aboe Maizer, is op het moment in Amman voor besprekingen met de Jordaanse regering. Het is de eer ste maal sinds de Jordaanse burgeroorlog van 1970-’71 dat een officiële vertegen- van de PLO naar Amman komt. Volgens Israëlische bron is deze missie een gebaar van goede wil van Jor- SALT was „de belangrijkste zaak” ter verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Amerika en ter bevor dering van de belangen van de wereldvre de, omdat dit akkoord het meest recht streeks verband houdt met de kardinale taak voor onze tijd: het voorkomen van een kernoorlog. En elk uitstel in het berei ken van een akkoord onder omstandighe den dat er nog vreselijker soorten wapens en wapenstelsels gemaakt worden brengt de mogelijkheid met zich mee dat er nieu we bedreigingen ontstaan voor de vrede, de internationale stabiliteit en veiligheid.” Breznjev beloofde dat de Sovjet-Unie niemand bedreigt en niemand zal aanval len. Zij zou geen hinderpalen in de weg leggen voor een akkoord dat de hele mensheid ten goede zou komen. „Men moet een voortgezette bewapeningswed loop niet rechtvaardigen door te betogen dat wapenbeperking een risico voor de nationale veiligheid is,” zei Breznjev. PEKING (Reuter). Politieke onrust in de Noordchinese stad Paoting is uitge groeid tot wapengeweld, moord, ver krachting en bankovervallen, zo is gister avond in betrouwbare kringen in Peking gezegd. Op last van de autoriteiten in de Chinese hoofdstad wordt nu een einde gemaakt aan de ongeregeldheden, zo voegde men eraan toe. aan het feit dat de politie-inspecteurs in de agenda van de prins tussen de klinkende namen van ,1e tout Paris” ook die aantrof fen van de dubieuze mspecteur van politie Guy Simonet die al lang was opgevallen door zijn joyeuze bestaan, dat allerminst alleen uit zijn politiesalaris kon zijn gefi nancierd SALISBURY (Reuter, AP). Twee Rhodesische stamhoofden, sinds enige maanden minister in de regering-Ian Smith, hebben gisteren een nieuwe politieke partij gevormd, die ze ZUPO (Zimbabwe United Peoples Organisation) noemen. Vanwege hun politieke activiteit hebben ze hun ministerschap neergelegd. Premier Ian Smith benoemde eerder dit jaar vier Afrikaanse stamhoofden in de tot dan geheel blanke regering. Hun partij wil een Afrikaans meerder- heidsbewind op zo kort mogelijke termijn, en zo een eind maken aan „dat waanzin nig bloedvergieten”, waarmee kennelijk op de guerrilla wordt gedoeld. ZUPO is voor democratische instellingen, onderne mersvrijheid, lidmaatschap van Zimbab we van de „vrije wereld” en zal streven naar beëindiging van intimidatie en dis criminatie. Van veel kanten is de partij „ruime financiële steun toegezegd”, aldus een woordvoerder. „Tout-Paris’ wacht nu in angstige span ning at welke onthullingen de heren De Varga en De Ribemont ovei hun „cliënt” en broedei in zaken zullen doen opdracht had teruggegeven, en daarna zijn mond niet had gehouden. Peleman vergelijkt zichzelf met Fran cois Villon, met Job op de mesthoop, met een baggerboot (een van de goede gedich ten overigens), maar houdt zich verder tamelijk rustig, in tegenstelling tot Marcel Beerten, die heus zichzelf niet uitbeeldt als Oostfrontvrijwilliger als hij schrijft: „Bloedhond, bloedhond, knijp niet uit, haat en wraaklust zoeken buit!”, maar kennelijk een bewaker bedoelt van een kamp waarin hij na de oorlog zat opge sloten. Een aantal dramatische vergissingen leidde echter al snel tot de oplossing van het raadsel De huurling die de moord zou plegen beging de vergissing zijn werk tot Welnu, lezing van deze bundels leerde me, dat we in beide gevallen met middel matige dichters te maken hebben. Typi sche „bloed en bodem-poëzie” (zelfs letter lijk: „het boerenvolk dat bloed noch bodem schendt” luidt een van Pelemans regels), en na de oorlog vooral veel klaag zangen, niet over datgene wat men zelf aan het Oostfront als vrijwilliger had mis dreven (beware nee!), maar over het grote onrecht dat deze niet ter dood gebrachte ter dood veroordeelden was aangedaan. Om dit nu ook eens na te gaan heb ik uit de Universiteitsbibliotheek de vooroor logse bundels „Horizont”, „Nacht der ver dwazing” en „Open Jacht” ven Bert Pele man gehaald, als mede in de reeks „Poë tisch erfdeel der Nederlanden” de bun dels „Stroom van vreugde en verdriet” van Bert Peleman en „Van zelfkant tot overkant” van Marcel Beerten. Deze bun dels zijn een keuze uit hun werk tot onge veer tien jaar geleden. De politie onthulde gisteravond dat het deze zelfde Guy Simonet was geweeest, die opdracht had gekregen om de moorde naar van de prins uit te zoeken en de moord te orgamseren De opdrachtge vers De Varga en De Ribemont uitvoering te brengen uitgerekend voor de deur van de flat, waar de beide advocaten woonden. Prins De Broglie kwam juist naai buiten na een bliksembezoek aan De Varga, toen hij volgens de getuigenis van de portier werd aangesproken door een jonge man Wat volgde was ken nelijk een woordenwisseling Men neemt aan dat de moordenaar zijn slachtoffer ergens anders heen wilde meelokken en dat de prins weigerde mee te gaan De noemer waaronder de gedichten van twintig Vlamingen van Achilles Mussche tot Hugo Claus en van achttien Nederlan ders van Herman Gorter tot Lucebert in de bundel zijn opgenomen is „Poëzie en Politiek”. Het doet daarom wat wonder lijk aan dat Gaston Claes in zijn fillippica in De Gazet van Antwerpen tegen de „ketterjacht” van de Nederlandse dich ters uitdrukkingen gebruikt als: „dit dui delijk bewijs van dooreenstrengeling van kunst en politiek”, „de wereld van kunst en cultuur volledig gevrijwaard dient te blijven van elke vorm van discriminatie om politieke motieven”, en „wat heeft een doodstraf, meer dan dertig jaar geleden uitgesproken, met kunst te maken?” Toen De Varga en De Ribemont hoor den noe ze waren gecompromitteeerd door het bloedbad voor nun gemeen schappelijke voordeur weigerden ze net moordenaarsloon van 3U.OOO francs uit te keren Chet-uitvoerdei politie-inspecteur Guy Simonet kreeg toen handen vol werk Wonend in Marly-le-Roi, werd hij tenslotte gearresteerd m een bekend restaurant ter plaatse, waar hij met zijn hulptroepen in een verhit gesprek gewikkeld was Libanon maatregelen genomen tegen de komst van Palestijnse versterkingen: de toegang tot het Arkoubgebied, het zoge- naeuiiue r aiacmana, is argesioren, net- geen met een aantal incidenten gepaard ging. Vanwege de spanningen in Zuid- Libanon was het gisteren rustig aan de grensposten Dovev en Metulla. Maar wei nig Libanezen kwamen zich melden voor werk in Israel en weinigen kwamen naar de Israëlische klinieken. Achter deze duidelijke uitdaging tot moord gaan ongetwijfeld relaties en histo ries verborgen, waarom de avontuurlijke prins altijd berucht is geweest. Volgens het satirische weekblad „Le Canard Enchainé” had de prins het steeds weer aan een andere prins te danken dat zijn vuile was met de mantel dei heide kon worden bedekt Dat was prins Poniatows ki, de muustei van Binnenlandse Zaken Dit alles nam niet weg dat de prins behalve met de adel en de geldadel ook met andere milieus voeling hield Met de twijfelachtige advocaten De Varga en De Ribemont was De Broglie geïnteresseerd in een „rotisserie” bij het Gare Saint Laza re, en in andere speculatieve objecten Zijn pogingen om een come-back te force ren m een hoge regeringsfunctie werden zowel door president Pompidou als dooi zijn opvolger Giscard d’Estamg afgekapt Gisteren heb ik u gemeld dat de Vlaam se letterkundigenheel, heel erg boos zijn op een aantal Nederlandse dichters die, door met een boycot te dreigen, wisten te voorkomen dat ook verzen van drie ter dood veroordeelde Vlaamse dichters (Wies Moens, Marcel Beerten en Bert Pele man) in de Nederlands-Vlaamse bunds! „Wij zullen u niet zien, Lichtende Vrede” zouden worden opgenomen. Moens, Beer ten en Pelemans werden na de oorlog ter dood veroordeeld wegens verregaande collaboratie met de Duitsers, maar wisten zich aan dat vonnis te onttrekken. Moens is overleden, Pelemans en Beerten nemen weer vooraanstaande plaatsen in het Vlaamse letterkundige leven. „Vrouw Griese” telt 78 regels, met de steeds terugkerende, zij het gevarieerde regels „Zo vluchtte vrouw Griese met velen naai west, uitzinnig van angst voor de nakende pest”. Die „nakende pest” is het oprukkende Rode Leger. Met miljoenen anderen trekt Vrouw Griese („ze schreide om haar man die bij Stalin grad viel”) met vijfjarig dochtertje en haar ossen naar het westen, maar een vliegei heeft duikend haai ossen gedood, een troep soldenieren van „de pest” heeft haar verkracht, haar dochtertje is gevlucht, en „ze stootte haar walg en ver wensingen uit op ’t groeiend gedrocht in naai zwangere buik”. Dochtertje is onvmdbaar gevolg Van twijfel ontdaan viel nel offei naai licht, de helblonde vrouw mei net open gezicht Het nood lot neeti streng zijn beschikking voltooid. vrouw Griese heeft zich vooi een stier man gegooid danië aan het adres van Syrië (Aboe Moh sen Aboe Maizer behoort tot de Syrische Baath) en het onderwerp van gesprek is de vraag of Jordanië wederom bereid zal zijn commando-activiteit tegen Israel van zijn grondgebied toe te staan. Dat lijkt niet waarschijnlijk, maar het feit dat een PLO-functionaris naar Amman mag komen, is zonder enige twijfel een belang rijke gebeurtenis gezien de erfvijand- schap die er heerst tussen koning Hoes sein en de PLO. Een ander opmerkelijk feit is een inter view dat een niet nader genoemde hoge functionaris van de Fatah daar heeft gegeven Volgens die bron zijn er verre gaande veranderingen op komst in de leiding van de Fatah en dê PLO. Intussen hebben de christenen in Zuid- Nu het motief van de moord, even banaal als de uitvoering zelf - als deelgeno ten in verscheidene z^kelijke onderne mingen hadden de heren De Varga en De Ribemont een banklening opgenomen van viei miljoen francs. Deze bankschuld was gedekt dooi een borgtocht van de prins, bestaande uit een levensverzekering tot hetzelfde bedrag In het geval van De Broglies dooa zou ae levensverzekering vervallen aan de beide advocaten Breznjev zei ook dat hij voorstander was van een topconferentie met de tot president gekozen Jimmy Carter. Maar hij gaf te kennen dat dit afhing van vor deringen bij de besprekingen over de beperking van de strategische kernwa pens. „De ervaring, waaronder die van de Een woordvoerder van de nieuwe partij zei dat ZUPO een belangrijke rol zal spe len bij het overbruggen van de kloof tus sen regering en de nationalistische groe peringen. Via het stelsel van de traditione le stamhoofden zou ZUPO op steun van de meerderheid van de bevolking kunnen rekenen. De partij zou nu al worden gesteund door 250 stamhoofden en 450 met het aansporen van „gematigde Afri- dorpshoofden. Moordaanslag op Franse politicus was het werk van ..zakenrelaties" De arrestatie van de dubieuze politie man helemaal in Marly was echtei ook het dnecte gevolg van een andere misreke ning van de kant van de moordenaars geweest De playboy politieman had namelijk de opdracht tot de uitvoering van de moord aanvankelijk willen verge ven aan een onderwereldflguuidie deze Israel blijft op het standpunt staan dat patrouillering daar alleen mag gebeuren door eenheden van het Libanese leger en christelijke falangisten. Israel is verder van mening dat als gevolg van Israels houding de Libanese president Sarkis het Syrische leger en andere eenheden van de Tja, als politiek en poëzie niets met elkaar te maken hebben, zoals Claes opmerkt, dan is het weinig zinvol geweest van samensteller Eugène van Itterbeek om een bundel samen te stellen met als Leitmotiv „Poëzie en Politiek”, en zich daarbij volgens zijn eigen woorden de vraag te stellen: „Wat is de weerslag van de politieke optie van deze of gene dichter op zijn poëtisch werk? En: in hoeverre heeft dit de vorm van zijn werk beïnvloed?” Het conflict is terloops gemeld in de Chinese media. Volgens genoemde krin gen zouden fabrieken zijn opgeblazen en er zouden zelfs overvallen zijn gepleegd op wapenopslagplaatsen. Mao Tse- toengs weduwe Tsjiang Tsjing en haar drie medestanders uit de vroegere top, door het huidige bewind „de bende van vier” genoemd, krijgen de schuld van de moeilijkheden in Paoting. Vanuit Peking is nu gelast dat een einde moet komen aan het geweld en dat rivali serende groepen daar gevangenen vrij laten, gestolen geld, voertuigen en wapens teruggeven en aan de autoriteiten gehoor zamen. In zijn gedichten is „Sammy” de kwaaie pier („wijl iets verdorvens im zijn mond hoek lacht”), in tegenstelling tot „een jon ge man in uniform (lijk Kurt een droeg!)”, want die verkracht Mariene niet maar klopt aan en wenst hartlijk welterusten... De slachtoffers zijn bij Marcel Beerten ook niet het Russische volk, maar de Duit se vrouwen en kinderen die voor het oprukkende Rode Leger uit vluchten. Daarover gaat ook de ballade van Vrouw Griese, volgens Van Itterbeek „het groot ste epische gedicht uit onze Nederlandse literatuur van vele tientallen jaren” Partijvoorzitter Hoea Koeo-feng ze dezer dagen dat het gevaar van burger oorlog was geweken door het oprollen van de „bende van vier” Russisch-Amerikaanse betrekkingen, heeft het nut en de vruchtbaarheid van topconferenties aangetoond wanneer elk van de deelnemers streeft naar een con structieve, zakelijke dialoog. Daarom wil len wij dat dergelijke bijeenkomsten doorgaan.” WASHINGTON (ANP). Walter Mon dale, de aanstaande Amerikaanse vice- president, wordt toch geen stafchef van het Witte Huis, zoals dinsdag werd gemeld. Mededelingen dienaangaande door de komende president Jimmy Car ter blijken op een misverstand te berusten. Carter had op zijn vakantie-eiland St. Simons-eiland tegen journalisten gezegd al zijn medewerkers er persoonlijk van in kennis te hebben gesteld dat Mondale hun „baas zou zijn”. Carter had bedoeld hier mee te zeggen dat Mondale, sterker dan tot nog toe het geval bij vice-presidenten is geweest, bij de verantwoordelijkheden van de president zou worden betrokken, aldus een woordvoerder van de aanstaan de president. Journalisten hadden hieruit echter begrepen dat Mondale „stafchef” van het Witte Huis zou worden, een func tie met zeer grote invloed op het doen en laten van de president. Volgens de woord voerder was dat met Mondale echter niet het geval. WIESBADEN (DPA). Een dag na hun spectaculaire vlucht uit de gevangenis van de Westduitse plaats Schwalmstadt zijn gisteren drie uitbrekers door de poli tie in de kraag gevat. Het ging om drie tot langdurige straffen veroordeelde mannen die door de politie als zeer gevaarlijk werden beschreven Zij hadden dinsdag drie cipiers overmeesterd en zich daarna van wapens voorzien, waarmee zij de portier dwongen de poort van de gevangenis te openen Tijdens hun vlucht heten de ontsnapten een spoor van terreur achter Eerst dron gen zij een woning binnen en dwongen de bewoners onder bedreiging met hun wapens kleding en schoeisel af Daarna vluchtten zij verder en stalen uit een boer derij 250 mark na de boerin vastgebonden te hebben Alvorens te vertrekken schoten zij de 55-jarige moeder van de boerin, die op bezoek kwam, dood Zij namen de auto van het slachtoffer en reden naai Schwalmstadt, waai zij de politie op hun weg vonden Tijdens een vuurgevecht schoot een van de bandieten zichzelf een kogel dooi het hoofd Hij is zwaargewond m een ziekenhuis opgeno men. De anderen heten zich zonder verder verzet te bieden arresteren President Carter (midden met de armen over elkaar) en het overgrote deel van zijn kabinet tijdens een geïmproviseerde pers conferentie op St. Simons-ailand. Chief Chirau en chief Ndeweni heten in een verklaring weten dat ze nu enige tijd in de nabijheid van de blanke regering hebben gewerkt, maar dat er grenzen zijn aan wat zij in de functie onder de huidige omstandigheden voor hun volk kunnen doen. Ze menen dat een politieke rol niet in strijd is met hun rol van stamhoofd, en zeggen dat de oprichting van ZUPO is ingegeven door diepe zorg over het wel zijn van de gewone mensen in Zimbabwe. De regering-Smith is al enige tijd actief kanen” om deel te nemen aan pogingen een grondwettehjke regeling voor Rhoe- desië tot stand te brengen. De besprekin gen in Genève worden gevoerd tussen de delegatie van lan Srpith en vier nationalis tische bewegingen, die door de blanke minderheidsregering alle als radicaal en extremistisch worden gezien. In Salisbury wordt aangenomen dat de oprichting van ZUPO dus op de warme sympathie van de regering mag rekenen. Het is niet bekend of ZUPO gaat proberen als deelnemer te worden toegelaten tot de Rhodisië-confe- rentie, die op 17 januari zal worden her vat. De Rhodesische regering heeft giste ren bekend gemaakt dat de Brit Ivor Richard, voorzitter van de Geneefse con ferentie, zondag in Salisbury zal aanko men voor besprekingen met premier Smith. ST. SIMONS ISLAND, Georgia (AFP). De nieuwe president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, heeft gisteren, van al zijn toekomstige ministers de onderte kening van een „ethische belofte” over hun financiële situatie geëist, die hij ook zelf zal tekenen. De Britse voorzitter van de Rhodesië-conferentie Ivor Richard (links) onderhoudt zich met premier Dom Mintoff van Malta. Het Middellandse Zee-eiland was voor Richard een tussenstation op weg naar zuidelijk Afnka. MOSKOU (TASS-UPD. De Russi sche partijleider, Leonid Breznjev, heeft gisteren verklaard dat de zo spoedig mogelijke ondertekening van een nieuw akkoord ter beperking van de strategi sche kernwapens (SALT) de belangrijkste stap zou zijn ter verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S. in 1977. Hij deed dit in een vraagge sprek met columnist J. Kingsbury van het krantenconcern Hearst, waarvan het offi ciële Russische persbureau de tekst bracht van Breznjevs antwoorden op drie vragen. -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3