MAAK EENS EEN MOOIE VUURWERKFOTO OF -DIA EEN BAND APART FILTERS ZORGEN VOOR SEQUENTIES IN HET STEDELIJK BEHOUD VAN DE MOTOR Clubagenda Nerveuze bui: verbruik hoger Nieuwe auto uit Japan Diaporama van PEN-fotoclub WEG Open huis filmgroep Close-up a|||gM a Mijl ■ll ■t, Dit woord: CANDIDAAT Dit woord: MEDICIJN Dit woord: PROFESSOR Dit woord: WEITAS ■i Dit woord: PSALM T -1 10 11 VRIJDAG DECFMRFR 10 7 6 ill c/e f Vandaag is het al weer 31 december, een avond met Wim Kan, oliebollen en appelflappen, van twaalf slagen op de klok en daarna: vuurwerk! Ook dit jaar zal er weer voor miljoenen gul dens de lucht ingaan, maar wel licht bent u één van de weinigen die alleen maar graag naar vuur werk kijkt. Dan hebben we hier een aardige tip voor u. Want al die kleurige pijlen, sterren en waai ers zijn evenzovele motieven voor een prachtige foto-impressie. Door de slui: ter te laten openstaan (B- instelling en draadontspan- ner) kunnen verschillende, na elkaar af ge schoten vuur pijlen op nega tief of dia wor den vastge- legd. Vooral in kleur is zo’n foto een juweeltje. en Foto’s maken van vuurwerk is helemaal niet zo moeilijk als u misschien denkt. Het enige dat u daarbij nodig heeft is een foto toestel dat over een zg. B- instelling beschikt. Die B vindt u bij de sluitertijden en hij geeft aan, dat u met uw camera ook tijdopnamen kunt maken. 1 l. ZÉ 1 I i Onder redactie van J.P. Bos I 4* Op donderdag 6 januari 1977 houdt de Fotoclub van het PEN het jaarlijkse festi- val van klankdiareeksen oftewel diapora- ma’s. Amateurfotografen worden uitge nodigd met een serie van maximaal 10 minuten hieraan deel te nemen. De avond is in het hoofdgebouw van het PEN, Igna tius Bispincklaan 19 te Bloemendaal. Aanvang 20 uur. Wie wil meedoen, kan inlichtingen krij gen bij de heer P. C. Nierse, Kastanje- straat 28, Haarlem, telefoon 262495. Er worden films vertoond van leden teneinde geïnteresseerde amateurfilmers kennis te laten maken met de activiteiten van de vereniging en hen op te wekken hieraan deel te nemen. Deze activiteiten bestaan onder meer uit het organiseren van avonden, gewijd aan montage, geluid, titels maken, onderlinge wedstrijden en contacten met bevriende filmclubs. Ver der wordt jaarlijks een landelijk filmfesti val georganiseerd, het Cinewietsfestival dat in 1977 wordt gehouden op 2 april. Verdere informaties worden gaarne verstrekt door de secretaris, de heer H. A. Pelt, dr. Jac. P. Thijsselaan 3, Bloemen daal, telefoon 257289. snarenspel en tenslotte: hetgeen gezongen wordt, dus het gezang, het lied. De combi natie van p en s is in vele talen ongewoon en het woord psalm heeft dan ook de neiging salm te worden, soms zelfs zalm. En zoals aan Duits Wald Nederlands woud beantwoordt, vindt men in het Nederlands de vorm souter uit psalter. In 1540 verschenen de „Souterliedekens, ghemact ter eeren Gods op alle die psal men Davids”, in welke titel dus de vormen souter en psalm naast elkaar voorkomen. De 150 psalmen zijn opgenomen in het gelijknamige bijbelboek, maar slechts 73 staan op naam van Koning David. Ten slotte het benzinefilter. Dit filter is geplaatst in de leiding tussen benzi nepomp en carburateur. In de carbura tor heeft de vermenging van brandstof Dit is de breedste en zwaarste band die tot nu toe werd vervaardigd. Het geheel is 1,65 meter breed, 3,35 meter hoog en weegt 5500 kg. Het Good.year-concem produ ceerde vier van deze monster-banden die zijn bestemd om een grondverzetmachine te dragen, die in één hap 36 ton kan verplaatsen. en lucht plaats, dus daar moet de brandstof zo schoon mogelijk arrive ren. Storingen aan de carburateur zijn meestal terug te voeren op vervuiling, die of de vlottemaald niet goed afslui ten of een sproeier doen verstoppen. Vooral bij een dieselmotor is een effi ciënt brandstoffilter onmisbaar. IN HET STEDELIJK MUSEUM (Paulus Potterstraat 7, Amsterdam) hangen tot en met 30 januari 1977 sequenties van verschillende fotografen. Wanneer een Romeins burger naar een openbaar ambt wilde dingen, moest hij zich eerst laten inschrijven op de lijst der sollicitanten. Nagegaan moest worden of hij verkiesbaar was en wanneer dat het geval was liet hij zijn toga wassen in krijtwater, zodat deze in plaats van geel achtig helder wit werd. Wit gold als de kleur van nederigheid en goede trouw. Het dragen van de toga Candida, de witte toga, was het bewijs dat men naar een publiek ambt dong Van het woord Candi das: wit, in de vrouwelijke vorm Candida, is afgeleid: candidatus: in het wit gekleed, dus: dingend naar een ambt. Dit is ons woord candidaat. Men duidt met dit woord hen aan die in aanmerking willen komen voor een ambt of betrekking Het bekendst is de candidaat-notaris. Medicijnen zijn geneesmiddelen door de medicus de geneesheer voorgeschre ven. Wij moeten zoals bij vele woorden op het gebied der geneeskunde ter verklaring van het woord teruggaan naar het Latijn In die taal betekende mederi: genezen, te hulp komen, een kwaad tegengaan. Mer kwaardig is dat men verband meent te zien tussen dit mederi en het werkwoord meditari: over iets peinzen dat voortleeft in ons mediteren. Aan het genezen moet blijkbaar vanouds het overdenken voor afgaan. Van mederi is medicus, arts, afge leid, maar ook het bijvoeglijke naam woord medicinus: wat tot de geneeskunst behoort, geneesmiddel, ons medicijn. Van medicus is weer medicari: genezen afge leid en dit leidde weer tot medicamentum, ons medicament. X A. ff i i Een sequentie is een middel om iets te laten zien wat met in één foto is vast te leggen. Want in een opeenvolging van foto’s kan een verandering schematisch, dat wil zeggen van moment tot moment, worden weergegeven. Zo’n verandering kan bij voor beeld een beweging zijn, of een tijdsverloop waarbinnen een transformatie plaatsvindt. De schematische weergave van zo’n verandering kan dan bestaan uit: alle mogelijke momenten öf een selectie van die momenten die noodzakelijk zijn om het verloop te kunnen begrijpen. Wanneer nu het aantal foto’s tot het In de schooljongens- en studententaal bestaat een neiging woorddelen te gebrui ken in plaats van het volledige woord. Er wordt gesproken van soos voor sociëteit, van gym voor gymnasium, van lab voor laboratorium, voor prol voor proleet en van prof voor professor. Het Latijnse pro- fessio betekent: openlijke verklaring, uiting en een professor is dus iemand die in het openbaar verklaringen aflegt, een openbaar leraar dus, bij de Romeinen vooral in de taalkunde en de welsprekend heid, sedert ongeveer 1600: docent aan een universiteit, hoogleraar. De namen pro fessor en hoogleraar staan tot elkaar als dominee tot predikant, professor en domi nee zijn de meer gemeenzame aanspreek vormen, hoogleraar en predikant de offi ciële beroepsaanduidingen. Globaal genomen is er sprake van sequentie (of een sequens) wanneer gebruik is gemaakt van een opeenvolging van beelden waarbinnen zich een zekere verandering voltrekt. In een foto sequentie heeft iedere foto zijn eigen plaats. Er is een eerste en een laatste foto en ook het aantal is bepaald. (Dit in tegenstelling tot een serie die bestaat uit een onbepaald aantal foto’s in een willekeurige volgorde). Deze voorwaarden hebben echter alleen betrekking op de vorm; in wezen is de inhoud minstens zo belangrijk. Een weitas is een jagerstas waarin de jager het door hem geschoten klein wild bergt. De moeilijkheid van het woord schuilt in het woorddeel wei, dat op twee manieren wordt verklaard. Sommigen stellen het gelijk met weide, weiland en verklaren weide dan als: weiland, plaats waar het vee zijn voedsel vindt, jacht op voedsel, jacht, wild waarop men jaagt. Anderen vergelijken het Middelneder landse wede: kreupelhout, struikgewas, wilgenhout. Dit omringde de grasvelden in het primitieve loofbos waar gejaagd werd op klein wild. Misschien is de naam Merwede hiermee wel verwant. Het woord weitas wordt in bepaalde kringen nog wel gebruikt, de samenstellingen weiman: jager en weimes: jachtmes zijn geheel verouderd. i Een motor heeft grote hoeveelheden lucht nodig. Op een afstand van 100 kilometer verbruikt de motor circa 10 liter benzine, maar om de benzine te laten verbranden is 120.000 liter lucht nodig. Dit produkt is gratis voorhan den, zij het dat er erg veel verontreini gingen in voorkomen: vliegjes, stof, zand enz. Het luchtfilter haalt deze verontreinigingen uit de aangezogen lucht en voorkomt daarmee, dat dit vuil in de cilinders doordringt. Op de carburateur is een filterhuis gemon teerd, waarin zich een papieren ele ment bevindt. Dit papieren element zal om ongeveer 20.000 km verwisseld moeten worden. Rijdt men geregeld in een zeer stoffige omgeving, dan vaker. Verwisseling op gezette tijden van het luchtfilter is van groot belang. Bij een vuil filter worden de cilinders onvol doende gevuld, waardoor het motor vermogen daalt. Op den duur kan dit leiden tot inwendige vervuiling van de motor en meer schadelijke bestandde len in het uitlaatgas. Met een schoon filter is dus ook het milieu gediend. Filmgroep Close-up, aangesloten bij de NOVA (Nederlandse Organisatie van Amateurfilmers) houdt op dinsdag 4 janu ari „open huis” voor belangstellenden uit Haarlem en omgeving. De avond wordt gehouden in het clublokaal aan de Ramp- laan 108 in Haarlem/Overveen. Aanvang acht uur. De toegang is gratis. ftiinimum wordt beperkt, is de relatie tussen de ene foto en de andere zeer hecht: in dit vacuüm moet immers een gedachten- sprong worden gemaakt om de opeenvolging in logisch verband te kunnen plaatsen. In het andere geval, wanneer een sequentie bestaat uit het grootst mogelijke aantal foto’s, is die onderlinge samenhang losser, verbroken kan deze echter nooit worden. Een voorbeeld van sequenties zijn de vier jaargetijden, waarin door middel van een afbeelding van de vier seizoenen lente, zomer, hefst en winter het verloop van een jaar wordt aangegeven. Een ander voorbeeld is de opeenvolging van dag en nacht. Dit is een analytisch gebruik, maar sequentie kan ook worden toegepast om aan de eigen fantasie vorm te geven. In deze tentoonstelling is geprobeerd een aantal manieren, waarop van de sequentiële vorm gebruik is gemaakt, naast elkaar te laten zien. Uit het werk van alle 14 fotografen die aan de tentoonstel ling deelnemen, blijkt dat een sequens eigenlijk maar een hulp middel is, dat ondergeschikt is aan de visie van de fotograaf. Deelnemers aan de tentoonstelling zijn; Roger Lautru, Masaaki Nagakawa, Paul de Nooyer, Michel Szule Kryzanowski, Duane Michals, Les Krims, Yakov Rozenslatt, Harold Edgerton, Edward Muybridge, Bernard Gomez, Bernard Plossu, Klaus Ritteifebusch, Ugo Mulas, Alex Kayser. Het Griekse werkwoord psallein bete kent: tokkelen (van snaren) en het daar van afgeleide psalmos is dus: het tokkelen en daarna: het zingen met begeleiding van Fotogroep Nivon, vrijdag 7 januari. Gedempte Oude Gracht 104, Haarlem, 20 uur. Behandelen van een opdracht: dia serie. Haarlemse Smalfilmliga, vrijdag 7 januari. Jeugdhuis Donkerelaan, Bloè- mendaal, 20 uur. Ledenfilms, ook van eerste- en tweedejaars leden. AMFI ’66, dinsdag 4 januari, 20 uur. Werkavond op lokatie. De motorolie heeft onder meer tot taak de wrijving tussen de bewegende motoronderdelen te verminderen, warmte af te voeren, te zorgen voor een goede afdichting en de reiniging van het inwendige van de motor. Om hele maal volledig te zijn: motorolie heeft ook nog een koelende taak. De olie die via kleine kanaaltjes door de motor wordt geperst, komt met vele motorde- len in aanraking. De verontreinigingen die de olie tegenkomt (metaalgruis, kleine kooldeeltjes en ook water) wor den op zijn tocht door de olie meegeno men. In de loop van de circulatie zal de olie deze verontreiniging ook weer ergens moeten kunnen achterlaten. Dit gebeurt in het oliefilter. Dit filter wordt thans in het algemeen het hoofd- stroomfilter genoemd en kan op twee manieren zijn uitgevoerd: als opschroeffilter of als filterhuis met afzonderlijk element. Het opschroeffil ter wordt in zijn geheel in het daarvoor bestemde draadgat van de motor geschroefd. Meestal is vernieuwing nodig na elke 10.000 kilometer. Deze zogenoemde opschroeffilters zijn zo langzamerhand sterk in de meerder heid. Ze zijn gemakkelijk te verwisse len voor nieuwe filters. Als zo’n hoofd- stroomfilter te lang meedraait en daar door te zeer is vervuild, zal het teveel weerstand opleveren in de oliestroom. Dan gaat er een overdrukklep open, die de olie buiten het filter om laat passeren. De vervuilde olie wordt dan niet langer schoongemaakt, wat weer nare gevolgen voor de motor heeft Tijdig vervangen van oliefilter is daar om noodzakelijk. Lucht, brandstof en smeerolie zijn onmisbare ingrediënten voor een verbran dingsmotor. In de motor zijn filters aanwezig die deze ingrediënten zoveel mogelijk zuiveren. De filters zijn sinds de eerste toepassingen steeds doelmatiger geworden. Zij helpen mee om de levensduur van de motor te verlengen en om de werking van de krachtbron zo goed mogelijk te laten verlopen. Daarom moeten bij een onderhoudsbeurt altijd de filters worden gecontroleerd en liefst vervan gen door schone. Het filter zal ook zo lang mogelijk moeten meegaan, om daarin aan te sluiten bij de wens tot verminderd onderhoud van de wagen. Volgend jaar komt het Japanse merk Missubishi met een neiuw model op de Nderlandse markt. De nieuwe auto, de Galant Sigma, bezit onder meer vier deuren. Te zijner tijd komt het huidige verdeursmodel van Mitsubishi te ver vallen. De Galant Sigma kan naar wens worden geleverd met een 1600 cc of een 2000 cc motor. De wagen is langer en breder dan zijn voorganger, waardoor er een meer Europese bin- nenmaat is ontstaan. Voor de rest bezit ook deze Japanse auto weer allerlei snufjes die het comfort verhogen: getint veiligheidsgals, verstelbaar stuurwiel, een kantelzitting voor de voorste stoelen, enz. Om zo veel mogelijk vuurwerk te kup- nen „vangen” kiest u, zeker in een bebouwde omgeving, een zo hoog moge lijk standpunt (bijvoorbeeld de zolderka mer), want dan krijgt u het grootste stuk hemel tot uw beschikking. Zorg er in ieder geval voor, dat de camera stevig staat. Gebruik een statief, of als u dat niet heeft, zet uw camera op het kozijn bij het open raam; een tafeltje of de balkonrand kun nen ook goede steuntjes zijn. Om zoveel mogelijk van het - zwakke vuurwerklicht te benutten is het raad zaam de grootste lensopening te gebrui ken. Bij sommige camera’s wordt dat aan gegeven door een symbooltje voor donker weer, maar anders is dat de lensopening die aangegeven wordt door het laagste getal, dus bijv. 2 of 3,5. Vervolgens zetten we de sluitertijdenknop op B. waardoor de sluiter net zo lang blijgt openstaan als u de ontspanknop ingedrukt houdt. Het maken van een tijdopname gaat heel eenvoudig; u wacht af tot een geschikte pijl aan de hemel verschijnt en dan drukt u de ontspanknop in. Die laat u pas weer los als de vuurpijl is gedoofd. Uw foto is dan zeker gelukt. Tijdopnamen lenen zich ook goed om meer vuurpijlen op één plaatje vast te leggen. In plaats van de ontspanknop los te laten houdt u deze ingedrukt, terwijl u de lens met de hand af gedekt houdt. Pas op: de lens zelf niet aanraken met de hand. Zo lang u de ontspanknop ingedrukt houdt, blijft de sluiter openstaan. Als er weer een mooie pijl de lucht in gaat, hoeft u alleen maar uw hand voor de lens weg te halen om ook deze op de plaat te krijgen. Dat afdekken met de hand is nodig, omdat anders de lucht te helder zou worden waardoor het kontrast wegvalt.,Om al die tijd de ont spanknop ingedrukt te houden, kunt u het beste een draadontspanner gebruiken. Dan loopt u ook niet het risico uw kamera te bewegen bij het afdrukken. Wanneer u zich niet tot het fotograferen beperkt, maar ook actief met het vuur werk bezig bent, is het aardig om de voorbereidingen ook vast te leggen. Daar kan een compleet verhaal van gemaakt worden, vanaf het uitzoeken van de zeven klappers, Japanse kanonslagen en gillen de keukenmeiden in de winkel, tot hun lancering. Het afsteken van uw eigen vuurpijl kunt u ook best fotograferen. Het verdient dan wel aanbeveling uw flitser te gebruiken. Ga daarbij niet verder weg dan maximaal 2% meter, anders ver spreidt het flitslicht zich te veel en wordt uw foto niet goed belicht. Zo zullen uw vuurwerkfoto’s deel gaan uitmaken van een fotografisch verslag van één van de gezelligste avonden van het jaar, waar u beslist later met veel plezier op terug zult kijken Hoewel de meeste vuurwerkfoto’s onge twijfeld in kleur gemaakt zullen worden - waarbij vooral de kleurendia’s vaak prachtige resultaten zullen geven - leent zwart/wit zich zeker ook voor prima vuur- pijlprenten. Zeker als u regelmatig in de doka vertoeft. Want daar kunt u zich ook met (vastgfelegde) vuurpijlen heerlijk uit leven door bijvoorbeeld verschillende negatieven op een vel fotopapier af te drukken en zodoende verschillende opna men tot één fraai geheel samen te voegen. Dénk er overigens om: vuurwerk is gevaarlijk! Houdt u aan het gebruiksvoor schrift en laat het vuurwerk beslist niet afsteken door uw (kleine) kinderen. Er beginnen al veel te veel mensen hun nieu we jaar in een ziekenhuis. Zorg dat u daar niet bij bent! Het brandstoverbruik van een auto wordt doorgaans bepaald door het gewicht. Ook nu nog geldt de vuistre gel, dat een auto per 100 kg transport- gewicht (leeggewicht met lading) één liter brandstof nodig heeft. Een auto van achthonderd kg gebruikt in doors nee dus acht liter brandstof op de 100 kilometer. Een auto van 1600 kg dus 16 liter. Maar deze vuistregel geldt alleen voor ritten over buitenwegen. Korte ritten en stadsritten veranderen dit gegeven. Bij snelheden tot 100 km/uur blijkt de weerstand van de lucht nau welijks iets uit te maken op het brand stofverbruik. Maar boven de 100 km/uur gaat die luchtweerstand wel degelijk meetellen. Echter, niet alleen invloeden van buitenaf beïnvloeden het brandstofverbruik. Ook de geaard heid en de stemming van de automobi list spreken daarin een woordje mee. Het is gebleken, dat een nerveuze of een in spanning levende automobilist meer brandstof verbruikt. Hij zal het gaspedaal te „ruw” behandelen. Dit alles hoeft niet in te houden, dat een snelle rijder ook meer brandstof ver bruikt. Het gaat erom het gaspedeaa1 rustig te behandelen en „schoksge wijs” rijden (snel rijden, plotseling sterk remmen en weer gehaast optrek ken) te voorkomen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11