lts 3 SCHAATSLEUT 44 artendor ff nieuwjaarsdag meubelshówi mijndersMEUBELEN Scheffer verklaart dat hij niet betrokken was bij tweede moord w Spoorloos Oltmans-interview door NOS teruggevonden I t 3 1976 gevaarlijke illusie tl een tl NIEUWE 1DEEEN SADAT OVER VREDESREGELING Oorlogsdocumentatie getipt voor historisch onderzoek heil Dooi Aantal pagina’s vandaag: ting ine, Het woord is aan... See morris before you buy $i 4 VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN I ‘g 2 4 Kerkdiensten E. H. C. O. b.v. Foto/Film 11 11 Weg en wiel 13 Radio en tv 13 Strips 17 Economie 19 Sport GELUKKIG 1977 VOLKOREN ZEMELENBROO AGENDA pagina 4 Luidsprekers6, 21 VAN DER VOOREN BAKT T! KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 mJ 8> ff i ft f 1 Ls kt Idi Amin wees invitatie af fe:- Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 67e jaargang nummer 50 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. l\l 8>. IJmuider Courant Bertrand Russell: f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f200,-) Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - Geen afzonderlijke staat Palestijnen op westoever Weet u wie of wat het A' (Van een onzer verslaggevers) 1 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) /an de I ze Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 van 9 Plaatsel. Nieuws 4, 5, 7, Medische diensten 4 ast Puin- en vuilafvoer per container uw warme bakker Gedempte Oude Gracht 57 -103 -106 tel. 324650 (ook grote maten) and. halve )eding, ris tuden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Alle beschuldigingen van Van den Ende neem ik met een korreltje zout. De man is rancuneus. In wezen heb ik met hem te doen”. Aldus de reactie gistermiddag in Den Haag van de historicus dr. H. J. Scheffer. Hjj zei dit naar aan leiding van de verklaringen van de Schiedamse ex-poiitieman Jan van den Ende. Deze heeft gesteld dat de historicus Scheffer niet alleen betrokken was geweest bij de moord na de bevrfjding op de koerierster Kitty van der Have, maar ook op de Rijksduitser Kuntz. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington liet we ten dat van die zijde geen commentaar kan worden verwacht, zo kort voor het vertrek van de regering-Ford. Volgens een woordvoerder waren Sa- dats uitlatingen duidelijk niet gericht tot de regering-Ford, maar tot de komende regering van Carter. onderzoek te belasten. Nadat de pogin gen van Van Agt om een historicus aan te wijzen nu tot drie keer mislukt zijn. (Zie verder pagina 2) TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Gewoonlijk is datgene wat wij wensen precies datgene wat an deren willen dai wij wensen. suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen i De gehele kollektie. 0) 1 )i; L van 11-5 uur met 'n festival aan lage prijzen! ZWANENBURG Dennenlaan 53 LISSE Kanaalstraat-Heereweg HILVERSUM. De NOS heeft in een kelder van het Hilversumse televisie- complex de films teruggevonden van de journalist Willem Oltmans die vorig jaar op merkwaardige wijze verdwenen wa ren. Op de films komt een dertig minu ten durend interview voor met de Ame rikaan George de Mohrenschildt, die in het vraaggesprek met Oltmans verklaar de dat hij betrokken was geweest bij de moord op John Kennedy. Het interview bleek spoorloos toen de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS vorig jaar een uitzending wilde wijden aan de betrokkenheid van de CIA bij verschillende moorden in binnen- en buitenland. Daarbij wilde CBS gebruik maken van Oltmans’ materiaal. De Ne derlandse journalist is de enige geweest, die een interview met de Hohrenschildt heeft kunnen maken. De Amerikaan weigert tot op de dag van vandaag nog steeds elk ander vraaggesprek. De NOS moest CBS toen berichten dat de films spoorloos waren. Willem Olt mans, die de helft van de verkoopop brengst zou krijgen, spande een kort geding aan. De advocaat van de NOS verklaarde daarbij dat de omroep de films vernietigd had. Later werd bij een hoorzitting voor een Amsterdamse rech- ter-commissaris deze verklaring terugge nomen. De NOS liet weten dat de films alleen maar onvindbaar waren. In een kelder zijn de rollen nu terug gevonden. Een technicus vond onlangs een stapeltje met drie tapes waarvan de bovenste een AVRO-opname was van Gré Brouwenstijn. Hij kreeg de opdracht de ze tape naar de AVRO terug te zenden. Toen hij de andere dozen inspecteerde Veel bewolking en vooral van nacht sneeuw of ijzel, morgen overdag plaatselijk regen. Ma tige tot krachtige wind uit zui delijke richtingen. Minimumtem peraturen rond het vriespunt, maxima morgen enkele graden boven nul. HILVERSUM (ANP) Het optreden van Wim Kan voor de VARA-televisie gaat vanavond door. De conference zal zelfs 20 minuten langer duren dan was gepland. De uitzending, die om 21.49 uur op Nederland 1 begtint, duurt nu tot 23.10 uur. V^keersspiegel Riegel rijden E^ptspiegel Spiegelman I UI u „IC V volgende is? Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: koord scheen met een ontruiming bin nen twee tot drie jaar. Sadat verklaarde zich tenslotte voor stander van toelating van Libanon op voet van gelijkheid met de andere deel nemende landen aan de Geneefse vrede sconferentie. kwam daaruit het Oltmans-interview te voorschijn. Oltmans verklaarde desgevraagd bij zonder verheugd te zijn over het terug vinden van zijn interview, maar dat hij toch de gang van zaken hoogst merk waardig blijft vinden. Hij is blij dat in de toekomst weer van zijn materiaal gebruik gemaakt kan worden. Wel heeft hij door de „slordigheid” van de NOS financiële schade geleden, omdat CBS zeker zijn materiaal gebruikt zou heb ben. Het hoofd televisie van de NOS Carel Enkelaar was voor een toelichting onbe reikbaar. Wij wensen al onze klanten en toekomstige klanten oen voor spoedig 1977. De afgelopen dagen heeft het Voldoen de gevroren om op sommige plaatsen al te kunnen schaatsen. Deze foto werd genomen in de buurt van Maarsen. Minister van Buitenlandse Zaken Al- lon noemde het positief als Sadat inder daad zou blijken te zijn afgestapt van het idee van een afzonderlijke Palestijn se staat en als hij een oplossing zou willen in de vorm van een band van een dergelijke staat met Jordanië. Hij ver wierp echter zonder meer denkbeelden over een snelle en volledige Israëlische terugtrekking uit alle gebieden die se dert 1967 door Israel zijn bezet en een terugkeer tot de grenzen van voor die tijd. Allon wees ook deelneming van f 9°ea/a?eeo L°°*'n'9?? F *°9'e <s„£°0/e Libanon aan van de hand. gjtw I'jgj President Idi Amin van Oe ganda heeft een uitnodiging om de première in Israel van de tweede film „Overval op Enteb be” van 20th Centrury Fox in Jeruzalem bij te wonen, afgesla gen. De film brengt de bevrij- ding van meer dan honderd Is raëlische gijzelaars van een vliegtuigkaping in beeld zoals die zich in juli van dit jaar zich moet hebben afgespeeld. Giora Rejwan, een filmdistri buteur in Jeruzalem, zei tegen verslaggevers dat hij de Oegan- dese leider voor de opening tele grafisch had uitgenodigd. Luitenant-kolonel b. d. Baruch Bar Lev, voormalig militair at taché in Oeganda en vriend van Amin, zei dat deze hem gisteren had opgebeld met de mededeling dat hij de uitnodigging had ont vangen maar niet komt. „Hij vroeg me ook om na te gaan of de uitnodiging echt was of dat iemand de spot met hem wilde drijven”, aldus Bar Lev. WASHINGTON (AFP) President Sa dat van Egypte is in een vraaggesprek met de Washington Post met nieuwe ideeën gekomen voor een vredesregeling voor het Midden-Oosten. De Egyptische presi dent verklaarde zich voorstander van een institutionele band tussen Jordanië en een Palestijnse staat, die de weste lijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza zou moeten omvatten. Het zou een confederatie kun nen zijn of „elke andere formule kun nen krijgen, waarover de twee partijen het eens zouden kunnen worden.” Van Israëlische zijde zijn de meeste van Sadats recente ideeën over een op lossing van het conflict gisteren van tafel geveegd als een hardere Egyptische houding in het conflict. In de geschiedschrijving over de inter nationale verhoudingen op de wereld zal het jaar 1976 beruchtheid krijgen als het jaar waarin bepaalde ontwikkelingen het reële gevaar voor een oorlog met atoom wapens snel dichterbij hebben gebracht, terwijl tegelijkertijd de sfeer van angst voor zo’n oorlog bij de volken sterk verminderde. De ontwikkelingen waarop hier ge doeld wordt liggen voornamelijk op het door regeringen beheerste commerciële vlak Diverse landen hebben met een duidelijke nationale welvaartsintentie een lichtzinnige verspreiding van de nu cleaire technologie en grondstoffen be vorderd, waardoor de bedoeling van het nonproliferatieverdrag (verdrag tegen verspreiding van kernwapens) volkomen werd doorkruist. West-Duitsland heeft kerncentrales en uranium verrij kingsfa- brieken aan Brazilië verkocht, Frankrijk deed Insgelijks met leveranties aan Zuid-Korea, Pakistan en Iran. Ook Ca nada leverde aan Zuid-Korea. De V.S. T boden reactoren te koop aan landen in I het Midden-Oosten, evenals de Sovjet- j Unie. Tegelijk met de verspreiding van de technologie deed een nieuwe kernbewa- peningstaktiek bij de grootste mogend heden zijn intrede: het strategisch doel treffender maken van kleinere atoom wapens, die met grotere precisie militai re doelen kunnen raken. De regeringen bereikten daarmee twee effecten. Ten eerste een betere trefzekerheid bij een eerste atoomaanval, ter uitschakeling van vijandelijke militaire concentraties en installaties; ten tweede een grotere mogelijkheid tot het scheppen van de illusie bij de burgerbevolking dat een atoomoorlog niet een allesvernietgende catastrofe behoeft te zjn, maar beperkt zou kunnen worden tot een min of meer traditionale „militaire veldslag” met zo veel mogelijk respect voor de burgerbe volking. Dat zoiets louter een illusie is, kan al worden afgemeten aan het erva ringsfeit van de Tweede Wereldoorlog: inplaats van respect te tonen gebruik ten de legers de burgerbevolking juist als slachtoffer ter intimidatie van de vijand en als doelwit voor de uitschake ling vah het industriële apparaat. Maar de illusie wordt sterker en daar mee brokkelt het afschrikwekkende ka rakter van de atoomoorlog af. De atoomoorlog wordt „bruikbaar” gemaakt en daarmee dichterbij gebracht. De eco nomieën der mogendheden raken steeds sterker geïncorporeerd in de bewape- ningsindustrie, vooral in de sector van de kernenergie. Ook in Nederland kan men daarover meepraten. Arbeidsplaat sen, welvaart, handelsbalansen, nationale begrotingsproblemen raken verweven in de voortbrenging van en handel in atoomwapens, halffabrikaten of grond stoffen. Wie daartegen waarschuwt, krijgt het steeds moeilijker, want hij tast de welvaart aan en ondergraaft het valse gevoel van veiligheid, dat de ont vankelijke burger steeds gemakkelijker wordt aangepraat. Moge 1977 een betere l naam in de historie krijgen. Scheffer stelde dat Van den Ende uit eigen wetenschap niets weet en pas na de oorlog uit een concentratiekamp is teruggekeerd. Hij hechtte geen waarde aan diens onderzoeken in de zaak Van der Have' voor de Rotterdamse Politieke Opsporings Dienst. „Over de zaak-Kuntz weet ik niet veel. Ik ontken daarbij betrokken te zijn geweest- Precies kan ik het me allemaal niet meer herinne ren, maar Kuntz was een verrader. Hij gaf de Sicherheitsdienst de tip door dat de illegaliteit in een binnenschip gedrop te wapens had verborgen. Toen hebben de Duitsers een overval gepleegd, waar bij geschoten is. Er zijn verscheidene verzetsmensen gesneuveld. Ik weet niet eens of Kuntz voor of na de bevrijding geliquideerd is voor zijn verraad”, aldus Scheffer. „Van den Ende noemt mij niet bonafi de. Laat hem maar eens navragen bij mensen die werkelijk weten wie er bij het verzet, ook voor Dolle Dinsdag, ac tief is geweest in Rotterdam”, stelde dr. Scheffer. Hij ontkende ook dat uit ran cune de koerierster Kitty van der Have om het leven is gebracht. Scheffer is verder uitgebreid ingegaan op de moeilijkheden die ontstaan zijn enkele weken geleden tussen minister (bij de Grote Markt) Sadat komt hiermee tegemoet aan de eis van Israel dat zich steeds op het stanpunt stelt geen afzonderlijke staat van de Palestijnen op de westelijke oever van de Jordaan te dulden. Egypte’s president voegde er echter aan toe, dat in het geval van overeen stemming Israel bereid zou moeten zijn tot een snelle ontruiming van alle bezet te gebieden. Hiervoor verwees hij naar 1966 toen de Israëliërs de Sinaï in twee of drie maanden ontruimden. „Zij zou den hun eigen voorbeeld kunnen vol gen”, aldus Sadat, die tot nog toe ak- Rond oudejaar^5^kZ( wordt er nogal wat bespie geld. Onze redactie heeft ook de - spiegel ter hand genomen. Dat leverde V merkwaardige verhalen op. De spie;.. gel bleek een fikse bron van inspiratie te zijn. de Geneefse conferentie Van Agt en het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. Het instituut was in eerste instantie verzocht het onderzoek te verrichten en daarover advies te ge ven. Directeur Lou de Jong leverde een memorandum in met voorwaarden, waaraan bij een onderzoek voldaan moest worden. Scheffer: „Maar Van Agt vond dat De Jong wat al te hard van stapel liep”. Inmiddels heeft Van Agt in een ge sprek met De Jong de gestoorde relatie hersteld. Lou de Jong heeft laten weten dat hij in geen geval tijd zal vinden zich op dit moment met het historisch onder zoek bezig te houden. Toch gaan in politiek Den Haag steeds meer stemmen op het Rijksinstituut met het Menten- AV

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1