Duur speelgoed Spiegelzaal in Versailles zag drie eeuwen lang vorsten komen en gaan I IK BEKEEK MIJN EIGEN GEZICHT: r OwIIB Wie met de horden toeristen in de koninklijke paleizen in Ver sailles halverwege op zijn tocht in de Spiegelzaal komt, is vaak zo overdonderd door hetgeen hij voordien heeft gezien, dat hij nauwelijks meer verwondering kan opbrengen voor dit uiterst fraaie staaltje van architectuur- kunst. De overdaad namelijk die zich in Versailles op zoveel plaat sen voordoet, is in de Galerie des Glacés veranderd in een bijna- soberheid. Deze bronzen spiegel uit Vulci vijfde eeuw voor Christus werd gebruikt door Etruskische wichelaars. Wichelaars waren waarzeg gers die voortekenen lazen in de ingewanden van die ren. Een schapelever bij voorbeeld werd dan op de spiegel gelegd. Beginnelin gen leerling-wichelaars dus moesten een model van zo’n schapelever bestu deren om aan hun kennis te komen. Het hier (rechts) afgebeelde, eveneens bron zen exemplaar dateert uit de derde eeuw voor Christus en is afkomstig uit Piacenza. Het bevat ongeveer 35 godennamen. Beide voor werpen zijn nog in musea te zien. De spiegel in de Vati caanse musea en de lever in het stedelijk museum Pia cenza in Scala. w Wz - .5. is het jouw Ik heb er nooit iets van begrepen. WOUTER HENDRIKSE „Ze is dood.” Zo eenvoudig klonk dat door de telefoon, zakelijk. „Oh, hoe kwam dat?” Wat moet je in godsnaam anders zeggen. Ik begreep het niet en wilde het niet geloven. Verslagen legde ik de hoorn terug, ging weer zitten en sloeg afwezig een bladzij om van het boek dat ik zat te lezen. Langzaam, heel langzaam begon het echter tot me door te dringen wat er tegen me gezegd was. „Dood?” Ik moest naar haar toe. Bij de voordeur kwam ik mezelf tegen in de spiegel. Zo’n kleding- spiegel waarvoor je je nog even goed bekijkt als je een avondje uit moet. Ver domme, plotseling besefte ik dat ik er iets mee te maken had. Ik bekeek mijn eigen gezicht. „Eigenlijk is het jouw schuld.” Nog geen twee jaar geleden leerde ik haar kennen in het park waar we zomers onze tijd verdeden. Het waren die jaren dat verdovende middelen net „in” begon nen te komen. Samen met een stel vrien den wilden we overal zo snel mogelijk de uitwerking van weten. Aan iedereen die „te vertrouwen” was vroegen we ook eens mee te roken, om in ieder geval maar niet de enige te zijn. Misschien was het een beetje het gevoel opbouwen van „hij doet het ook.” hoestbui. „Hoort erbij”, riep iedereen uit. Toch bleek dat ene trekje voldoende te zijn voor haar ondergang. Nadat ze zich een keer had overgegeven, werd de vol gende keer makkelijker. Hard drugs ken den we in die tijd nog niet zo erg. Dealers probeerden ons wel eens wat aan te sme ren maar het was te duur en bovendien waren we gelukkig met wat we hadden. Zij maakte echter de grote vergissing een verkering aan te knopen met een dealer, die meer en meer begon te hande len in het „echte” spul. Van hem leerde ze dan ook hoe ze met hard drugs om moest gaan en kon het erg goedkoop krijgen. Tot hij genoeg van haar kreeg en zei dat ze maar eens op moest donderen. Met deze mededeling stegen de prijzen met een reuzenstap voor haar. Toch moest ze geld hebben. Haar zakgeld, als zestienjarige, was volkomen ontoereikend voor vijf shots per week. „Wat loop jij in jezusnaam nou hier te doen?” „Ik werk.” „Hoe bedoel je, ik werk?” „Nou, gewoon weet je, geld verdie nen.” Langzaam ging me een licht bran den. Het was er inderdaad de buurt wel voor. Maar een beetje voor de hoer spelen, dat had ik toch niet verwacht. Je krijgt een enorme afknapper, als je een meisje op wie je een tijd ontzettend verliefd bent geweest, weer tegenkomt, maar dan als een goedkoop hoertje. Ik ben maar door gelopen en nam mezelf voor alsof het me geen moer interesseerde. Toch liet het me misschien voor de Galerie des Batailles een uitzondering te maken. vanuit de Spiegelzaal naar buiten kijkt wordt getroffen door het fraaie zicht op de vijver, de beelden en de statige landen daar achter. Toch duurden de werkzaamheden zo lang dat de vorst zijn geduld verloor. In 1682 nam hij zijn intrek in Versailles en verklaarde het daarmee tot zijn officiële residentie. Twee jaar later kon de Spiegel zaal officieel in gebruik worden genomen, al duurde het nog eens twee jaar voordat Le Brun gereedkwam met het schilder werk en de versieringen. Omdat ze verslaafd was, hoefde ze niet naar een gevangenis. Het werd echter net zoiets. Een ontwenningscentrum. Na vier maanden was ze weer thuis. Ze probeerde echt haar best te doen weer een beetje normaal te gaan leven. Naar school. Haar oude „vrienden” vergaten haar niet. Twee maanden wist ze het vol te houden. Toen Wat zij aan sfeer hebben achtergelaten is verdwenen met de stappen van de toe risten die nu eenmaal niet ontvangen wor den bij kaarslicht maar het moeten doen met het daglicht dat schaars naar binnen komt. ging ze jveer voor de bijl. „Hé, wat sta jij daar stom naar jezelf te kijken, zo mooi ben je niet. Je staat daar al iets van vijf minuten weet je dat?” Een beetje verbou wereerd stapte ik naar buiten. Terwijl ik naar haar huis liep moest ik plotseling denken aan een spreekwoord dat ze zelf had uitgevonden en me een keer heeft „Stom beest”, is in het algemeen de schampere, menselijke reactie wan neer hond of kat nieuwsgierig achter het glas gaat kijken waarin hij „de soortgenoot” heeft ontdekt. Een begrij pelijke reactie: de goedige viervoeter weet niet beter. Maar lacht u niet te vroeg, want het kan wel. Een spiegel beeld hoeft niet alleen aan de voorzijde van de spiegel zichtbaar te zijn, anders gezegd: een spiegel kan zowel aan de voor- als aan de achterzijde spiegelen. aanbieden, vanwege de vele spiegels die er in zijn verwerkt.) Dat u in de ruststand van de speeldoos uw evenbeeld ziet, komt doordat het buiten de balzaal lichter is dan erbinnen, het is immers een afge sloten kastje. Wanneer we even aanne men dat er een heel' klein mannetje in het kastje zit, dan kan het ventje u dus ongegeneerd in het gelaat staren, zon der dat u het ziet. „Totdat we de ver lichting in de balzaal inschakelen. Dan zijn de rollen omgedraaid: de denk beeldige kleine rakker binnen ziet alleen zichzelf en u kunt naar binnen kijken, doordat het binnen nu lichter is dan buiten. geprobeerd uit te leggen. „Het leven is als een pingpongbal en het net is de dood, terwijl een spiegel de zelfkant is van de maatschappij.” Vanaf dat moment zouden de Franse vorsten over een zaal beschikken waar mee ze voor de dag konden komen. Aan vankelijk werd de Galerie des Glacés door Lodewijk XIV gebruikt als audiëntie- vertrek voor de ambassadeurs. Gekleed in een satijnen gewaad, afgezet met diaman ten ontving hij er in 1715 bijvoorbeeld de ambassadeur van Perzië. De huidige lei- in de spiegel zien en zo verdwalen. (Aforisme van Dr. K. E. FREITAG) Het tweezijdig spiegelen gaat in de speeldoos als volgt in zijn werk. De „balzaal” is in feite een gewoon, recht hoekig, gesloten kastje. Wanneer de speeldoos niet is ingeschakeld, ziet u slechts uw evenbeeld in de omlijste spiegel die de voorzijde van de balzaal vormt. Die spiegel is evenwel geen gewone, ondoorzichtige spiegel, maar één van het type „voyeursspiegel”. Met andere woorden: u kunt er vanaf de achterzijde doorheen kijken, (meer over dit type spiegel leest u elders in deze bijlage.) Ziedaar het systeem. Aangezien ach terwand en zijwanden van het kastje aan de binnenzijde óók spiegelen, is het een enorme balzaal geworden, met ontelbare dansparen. Dat U die dans paren in beweging kunt brengen mid dels een tweede schakelaar, doet voor dit verhaal over het tweezijdig spiege len niet ter zake. Voor de koper van Reuge’s „Danseurs” natuurlijk wel. We moeten er te zijner informatie wel bij vermelden dat het speelgoed 3100 gul den kost. niet meer los. Op de een of andere manier moest ze toch geholpen kunnen worden. Die hulp kwam eigenlijk nogal onver wacht. Ze werd opgepakt, nadat ze had geprobeerd wat te stelen uit een waren huis. „Zo, hoe gaat het?” „Ik voel me nu wel wat beter.” „Hoe lang moet je nog?” „Tot ze vinden dat ik genezen ben.” Zij moest er helemaal niets van hebben. Tot op dat feestje. „Hè, doe niet zo onge zellig.” „Nee, ik wil het niet en zonder dat spul vermaak ik me ook wel.” „Ik vind het wel een beetje slap hoor.” „Nou, oké dan, één trekje.” Terwijl ze voorzichtig de rook naar binnenzoog, kreeg ze een ontzettende der van dat land, de sjah van Perzie bracht eveneens een bezoek aan de zaal. De zich steeds herhalende motieven van zuilen in rood marmer met een verguld bronzen bekroning, de klassiek- geometrische figuren in de vloer en de gedempt-kleurige schilderingen in het plafond zorgen voor een strengheid die eigenlijk nergens verder in de zalen van de paleizen is terug te vinden, al valt er Een voorwerp, waarvoor op vernuf tige wijze van deze mogelijkheid gebruik is gemaakt, is de nog steeds door het befaamde Zwitserse huis Reu- ge vervaardigde speeldoos „Dan seurs”. Een speeldoos die niet slechts muziek ten gehore brengt, maar die tevens een serie walsende paren in een balzaal anno 1750 laat zien (die we u echter helaas niet op een foto kunnen Dezelfde Mansart kreeg aan het einde van de jaren 1670 de opdracht een verbin ding te maken tussen wat de vertrekken van de koning zouden zijn en die van de koningin. Op de bewuste plaats kon vrij gemakkelijk gebouwd worden, er bevon den zich slechts terrassen die uitzicht boden op tuinen en landerijen. Wie nu Een van de meest beroemde plechtighe den uit de Franse geschiedenis had er plaats: op 28 juni 1919 werd hier het verdrag getekend dat leidde tot de beëin diging van de Eerste Wereldoorlog, in het bijzijn van Georges Clemenceau, Wood row Wilson en Lloyd George. Bekende vorsten en andere mogendheden die in Versailles hebben gelogeerd zijn er onge twijfeld ontvangen zoals Peter de Grote, Bejamin Franklin, paus Pius VII, konin gin Elisabeth en Juliana, de Siamese vorst Phoemibol, de Oosteüropese partijleiders Kroesjtsjev en Ceaucescu, John en Jacky Kennedy, Nixon en de Japanse Keizer. Toch was het van Lodewijk de Veertien de geenszins de bedoeling om een zaal te creëren die niet zou opvallen. Hij had al van vroegsafaan de wens om dergelijke galerieën tot stand te brengen hetgeen eerst resulteerde in de galerie d’Apollon in het Louvre, gevolgd door een door Mansart ontworpen passage in het koninklijk paleis in Clagny. Een dergelijk architectonisch verschijnsel was overi gens ten tijde van Lodewijk XIV nogal in de mode geraakt. schuld” Eigenli j k |4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 33