CARRILLO OP BORGTOCHT VRIJGELATEN Spaanse regering ontbindt politieke rechtbank LIBIË IN RICHTING VAN VOLKSDEMOCRATIE Morgen visum nodig voor O.-Berlijn LANGER ONDER DRUK ZETTEN Vermeulen VORSTER WIL SMITH NIET Goede Raad... Lv LJi ongeregeldheden Franse stap naar directe Europese verkiezingen Chinese troepen maken einde aan Weer ontvoering in Italië Boekovski vraagt Zwitserland om verblijfsvergunning 2 VRIJDAG 3 1 DECEMBER 19 7 6 3 BINNEN- EN BUITENLAND r OUDEJAARSAVOND r It 's MOEDERS DAGBOEK n GEALLIEERDEN: „HET LAAT ONS NIET ONVERSCHILLIG’’ (Van onze redactie buitenland) Jt Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Confrontatie Podgorni Wij wensen u een gezellige oudejaarsavond en veel geluk en voorspoed in het nieuwe jaar. Daarnaast maken we van de gelegenheid gebruik om te berichten, dat we maandag 3 januari de hele dag dicht zijn om de komende opruiming, die officieel de 13e begint, voor te bereiden. Dinsdagmorgen gaan we open om half negen. g dt )e d- n- sn m ie er p Richard naar zuidelijk Afrika d hoeft niets te kosten. Als u vragen hebt op het gebied van kook-, verwarntings- of warmwaterapparaten, komt u gewoon even langs. Dan geven wij u X,. eerlijk, duidelijk èn gratis advies. JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse rege ring is niet langer bereid druk uit te oefenen op de (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) MADRID. De Spaanse regering heeft gisteren besloten om Franco’s beruchte politieke rechtbank, de TOP, af te schaffen. Dit komt in wezen neer op een uitbreiding van de amnestie van de afgelopen zomer. Immers, deze moet toegepast worden door de rechtbanken die de betrokken gevangenen hebben veroordeeld in het geval van de politieke gevangenen bijna steeds de TOP. Het gevolg is dat de situatie van alle overblijvende politieke gevangenen in Spanje nu herzien zal worden door normale rechters, zodat men voor het merendeel zeer snelle vrijlatingen mag verwachten. Rhodesische premier Ian Smith, om hem op korte termijn te bewegen tot een toegeeflijker houding op de Geneefse conferentie over het toekomstige zwar te meerderheidsbewind in Rhodesië. door Nico Scheepmaker V. De op borg tocht vrijgela ten Spaanse communisten leider Santia go Carrillo zwaait naar geestverwan ten bij het ver laten van de Carabanchel- gevangenis. PCE W JUS trijfel (ADVERTENTIE) e KADAFFI (ADVERTENTIE) Het debat begint morgen over het onderwerp „oprichting van een volkscon gres.” Op de volkse onferenties zal ook gespro ken worden over de naam van de nieuwe volksrepubliek, aldus Kadaffi. Haar wet ten zullen uitgaan van de Koran. Het nationale debat eindigt op de feest dag van de profeet Mohammed begin maart, op welk tijdstip een ontwerp- verklaring die het gezag van het volk vestigt, definitief zal worden gemaakt. Richard zal in Salisbury worden gecon- De ontvoerders sleurden het tweetal in een auto maar lieten de moeder enkele kilometers verderop vrij en verdwenen spoorloos met het meisje. ALASSIO (AP). Vier onbekenden hebben gisteren de dochter en de vier jaar oude kleindochter van een van Italië’s rijkste industriëlen ontvoerd, toen zij in de buurt van het landhuis van de familie in Alassio een wandeling maakten, aldus is door de politie bekendgemaakt. Podgorni’s aanstaande visite, voorjaar betaald moet worden vooreen visum.dat een dag geldig is. Tot nog toe hoefden niet-Duitsers niet over een visum te beschikken, zij kregen gratis pasjes, die 24 uur geldig waren. Het Westberlijnse dagblad Der Abend noemt het Oostduitse besluit „een nieuw Zo komt de regering, zonder „voor chantage door de knieën te gaan” toch tegemoet aan eisen van een totale amnes tie. Ten eerste kan men dan de vrijlating verwachten van de voorzitter van de Staatsraad, Antonio Oriol, die drie weken geleden uit zijn bureau in Madrid werd ontvoerd. Ten tweede zal dit de spannin gen in het Baskenland verzachten, want bijna alle overgebleven politieke gevange nen zijn Basken (ongeveer 200). Deze positieve ontwikkeling, samen met het feit dat de 62-jarige Santiago Carrillo en de andere zeven bestuursleden van de communistische partij PCE gistermiddag in voorlopige vrijheid werden gesteld na acht dagen arrest, werd in kringen van de Spaanse oppositie verwelkomd als een aanwijzing dat de onderhandelingen tus sen regering en oppositie reeds in de eer ste dagen van januari kunnen beginnen. De westerse bondgenoten houden vast aan het standpunt dat de toegang tot Oost- Berlijn zo uitgebreid en vrij mogelijk moet zijn, in het bijzonder dat alle inwo ners van de drie westerse mogendheden toegangsrecht tot Oost-Berlijn hebben en niet alleen de officiële vertegenwoordi gers. Westduitsers en Westberlijners hoeven geen visum te hebben om toegang tot het oostelijke deel van de stad te krijgen, aldus Neues Deutschland. Grote Houtstraat I en 2 Haarlem telefoon 1123-326651) In de editie van 20 december van het Chinese dagblad People’s Daily uit Peking, dat in Hong Kong terecht kwam, wordt gezegd dat gewapende bendes in Paoting „de veiligheid van Peking bedreigden en de macht binnen de partij wilden overnemen”. Ze wer den door het leger overmeesterd, aldus de krant. BERN (AP). De dissidente Russi sche schrijver Wladimir Boekovski, die eerder deze maand door de Sovjet unie werd uitgewisseld tegen de Chi leen Luis Corvalan, heeft politiek asiel aangevraagd voor zijn familiele den en een verblijfsvergunning voor zichzelf, zo heeft de Zwitserse rege ring gisteren bekend gemaakt. In het jaaroverzicht liet de NOS zien dat „de mensen op straat” niet alleen bijzon der geschokt en treurig zijn over de niet bestaande „oorlog in Grimaldi” („Vooral voor de vrouwen en kinderen vind ik het erg”, zei een mevrouw), maar in 1976 vooral onder de indruk waren van aard bevingen elders, en de prijzen en stagne rende welvaart in Nederland. Als troost bied ik u nu het dagboekrelaas aan dat mevrouw dr. Chr. Kroes-Lichtenberg op zondag 31 december 1944 schreef. Ik heb het overgenomen uit wat „Moeders Dag boek” is genoemd, 112 gestencilde bladzij den van het dagboek, of eigenlijk van de dagelijkse brieven die mevrouw Kroes van 2 september 1944 tot 9 juni 1945 elke avond aan haar dochter Janneke Mens- Kroes in Lochem schreef. Bij gebrek aan postverbinding werden deze brieven op allerlei manieren vanuit Den Haag naar de Achterhoek gesmokkeld. Dit dagboek werd al in 1962 uitgegeven; ik kan me niet herinneren hoe ik eraan kom, misschien toegestuurd gekregen, of gekocht bij een antiquariaat. Het is een kostbaar geschrift, niet alleen voor de familie, maar ook als relaas van zomaar een familie in het laatste oorlogs jaar, levend onder het bereik van de voortijdig neerstortende V-2’s, met het dagelijks eten en de berichten over de vorderingen van de geallieerden als voor naamste levensbrandstof als ik het zo even mag uitdrukken. Het zijn de kleine dingen die 't ’m doen, ook voor een gezin dat zich materieel en geestelijk aardig staande wist te houden. Wegens gebrek asm plaatsruimte heb ik de eerste alinea van 31 december 1944 weggelaten, maar de eerste regel daarvan wil ik u toch niet onthouden: „De vreemdste oudejaarsavond die wij ooit beleefden!” (Nu wil ik schrijvers voor toneel, film en televisie even attenderen op de wijze waarop mensen in de realiteit reageren als een bom hun slaapkamer verinneweert: men ledigt eerst het glas en eet het slaatje, alvorens te gaan kijken wat er aan de hand is!). Dit congres zal een secretariaat kiezen ter vervanging van de raad van ministers en een secretaris-generaal ter vervanging van de premier. Het gezag van het volk zal de regering en alle staatsinstellingen ver vangen, aldus Kadaffi in een televisietoe spraak. BERLIJN (AP). De DDR heeft giste ren aangekondigd dat niet-Duitsers van af 1 januari een visum moeten hebben als zij door de Berlijnse muur de oostelijke sector van de stad willen binnenkomen. De maatregel werd in het Oostduitse partijblad Neues Deutschland aangekon digd. Voorts werd aangekondigd dat If- et s- >it e- in ie 3- r- n k 5. n i- et in is ij in ie >k (1- s- if 'g tr ie ‘T- in )e o- n IF n d r- )- i. n SINDS 1854 in in td in te e- tn ir *n »n af jn e- n- id ie tij )e !d In lij ■ft in i3 Hl ie ie is. ig m n. e- ie *t- et li- ie n- et n d ie e- >0 Ivor Richard ontmoet morgen in Salis bury premier Smith. Na zijn gesprek met Vorster in Port Elisabeth zal hij doorrei zen naar de zogenoemde frontlijnstaten Mozambique, Botswana en Tanzania. Richard verblijft sinds gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. De con ferentie in Genève is in een toestand van volledige impasse voor de Kerstdagen geschorst en zal half januari weer moeten beginnen. HONG KONG (AP). Chinese troe pen hebben een einde gemaakt aan de „grote chaos” die volgelingen van de in ongenade gevallen weduwe van Mao Tse-Toeng hebben veroorzaakt in de stad Paoting, ongeveer 160 kilome ter ten zuidwesten van Peking, aldus officiële en buitenlandse nieuwsbe richten uit China. De Zuidafrikaanse politie heeft 176 mensen gearresteerd in de provincie Natal, naar eigen zeggen om de uitbar sting van nieuwe ongeregeldheden te voorkomen. In het kerstweekend zijn zeker 14 doden gevallen in gevechten bij de havenplaats Sheptstone. In deze streek is nu een grote politiemacht gestatio neerd. ’77, heeft vooral in Zuid-Afrika een grote schok veroorzaakt. Er wordt in de pers met nadruk gewezen op het aanbod van de Russische ambassadeur in Zambia, dr. Vassili Se' ^dovnikov, die wapens en mili taire adviseurs aan de guerrilla- organisaties voor Namibië, Rhodesië en Zuid-Afrika offreerde. Dr. Solodovnikov wordt als een ervaren specialist voor Afri kaanse problemen beschouwd. Hij reisde herhaaldelijk door Afrika, schreef ver schillende boeken over Afrikaanse pro blemen en was geruime tijd adjunct- directeur van het in 1959 opgerichte Afrika-instituüt in Moskou. Verwacht wordt dat Podgorny in Loesaka, Dar-es- Salaam en Mapoeto zal spreken met de leiders van de Rhodesische organisatie ZIPA, de SWAPO uit Namibië en de Zuid afrikaanse ANC. Berlijns conflict in wording”. De maatre gel zou een overtreding zijn van de officië le viermogendhedenstatus van heel Ber lijn, volgens welke geen visum- verplichting bestaat voor beide delen van Berlijn. De Westerse bondgenoten houden vast aan deze status. Een woordvoerder van de geallieerden (Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk) verklaarde dat „deze maatre gel de bondgenoten niet onverschillig zal laten”. Hij benadrukte dat de nieuwe regel niets kan veranderen aan de positie en rechten van de bondgenoten.” Het gaat om Boekovski’s moeder, zijn zuster en zijn 6-jarige neefje. Het verzoek zal waarschijnlijk worden toe gewezen, net zoals het geval was bij de' eerste prominente Rus die onlangs in Zwitserland aankwam, de schrijver Solzjenitsyn. TRIPOLI (Reuter). Kolonel Kadaffi van Libië heeft dezer dagen een natio naal debat aangekondigd over de vraag of zijn land een rechtstreekse volksdemo cratie moet worden. Hij zei het niet onwaarschijnlijk te achten dat hij daar bij als staatshoofd zal worden ver vangen. In de berichten wordt melding gemaakt van bombardementen en gewapende overvallen in de stad, maar er wordt niet gezegd wanneer deze incidenten zouden hebben plaatsge vonden. De Zuidafrikaanse premier Vorster zal zondag de Britse voorzitter van deze con ferentie, Ivor Richard, in zijn vakantiever blijf in Port Elisabeth ontvangen, en welingelichte regeringskringen menen dat Vorster afwijzend zal reageren op Britse verzoeken om Ian Smith tot rede te brengen. Vorster is niet meer bereid het „vuile werk” op te knappen en meent dat Smith heeft voldaan aan de voorwaarden van Kissingers vredesplan. De Zuidafri kaanse regering weigert dan ook Rhode sië opnieuw moeilijkheden te bezorgen door het af knijpen van de transportlijnen voor goederen en wapens. Carrillo hem had verrast (hijzelf was met de tweede groep vrijgekomen) en had getoond „dat de regering ditmaal intelli gent heeft opgetreden.” Met waarschijnlijk voorbarig optimis me verzekerde Sanchez Montero dat de vrijlating van Carrillo „een grote stap is in de richting van de legalisering van de PCE.” Verder verklaarde hij, dat Carrillo waarschijnlijk zelf zal deelnemen aan de eerstvolgende bijeenkomst van de onder- handelingscommissie, die de gezamenlij ke oppositie heeft benoemd voor de defi nitieve gesprekken met de Spaanse rege ring over de verkiezingen van 1977. Carrillo zou die onderhandelingen opnieuw kunnen vertragen door ook zijn deelneming te eisen in de daadwerkelijke ontmoetingen met premier Suarez, die de commissie reeds heeft aangevraagd. De premier zal daar weinig voor voelen, ook al heeft het kabinet een rapport laten opstellen waaruit blijkt dat Carrillo vrij uit gaat van vrijwel alle beschuldigingen die de Franco-getrouwen hem voor werpen. De voorlopige vrijheid van de bestuurs leden heeft de communistische partij flin ke borgsommen gekost: 12.000 gulden voor Carrillo; 8000 gulden voor de andere bestuursleden; 6000 gulden voor zijn secretarissen. Voor de Spaanse regering bestaat er dus klaarblijkelijk wél een ver schil van stand onder communisten. Car rillo heeft in ieder geval met zijn arresta tie bereikt dat hij nu legaal in Spanje kan blijven. „We hadden besloten het er nu maar eens van te nemen en het ons thuis gezellig te maken. Koos kookte een heerlijke soep van roggepap (rest van de keuken van de vorige dag) met tomatensap, wat spek, ui, soepgroenten en roggevlokken; we had den gehakt en de keuken leverde stamp pot van rode kool. Bij de echte thee, die Koos onderweg in Zutphen van iemand gekregen had, voor wie ze pakjes mee nam, gingen we appelbeignets bakken. Later volgde een glas rode wijn (geen warme ditmaal vanwege de suiker) en een slaatje van de stamppot gemaakt met ui enz., en hardgekookt ei. Ook elk twee geroosterde boterhammen met sardines. Tussendoor spelletjes. Om 2 minuten voor 12 wilden we juist ons glas opheffen om elkaar een goed nieuwjaar te wensen, toendaar begonnen de Duitsers met machine- en andere geweren lawaai te maken. Een V-2 steeg op met het gewone gedonder, direct gevolgd door no. 2. Géén gedonder, een ogenblik van angstige spanning, en boem, daar viel hij, niet ver van ons vandaan. Alles trilde, en een hevig gekletter van glas bewees dat wij er dit keer, aan de voorkant, bij waren. Eerst dachten wij dat het in de zitkamer was, maar we gingen alvorens te kijken elkaar omhelzen, ons glas ledigen en ons slaatje opeten. We voelden de kou al bin nen dringenMaar dat was suggestie: er was alleen een gordijntje met roe naar beneden gekomen. De ramp was op onze slaapkamer, waar de grote middenruit aan scherven lag. Met de pingpangtafel en een rand van bordpapier werd de zaak zo goed mogelijk gedicht, en wij kropen onder onze vier wollen dekens. Tevoren ging vader nog bij de buren kijken, waar hij een glas champagne kreeg. Zij meen den er goed af gekomen te zijn, maar achteraf bleek in de keuken het grote raam stuk te zijn. Als scherven geluk brengen, ziet het er voor ons voor het nieuwe jaar goed uit. Het is een vreemd jaar geweest en het is steeds decrescendo gegaan. Wat hadden wij nog heerlijke zomerweken in Lochem, en wat ontberen wij nu veel aan comfort, warmte en eten. Maar toch zijn wij gezond en opgewekt gebleven en hebben geleerd ons in veel dingen te schikken. Ik, die vroeger meen de dat kachel aanmaken iets verschrikke lijks was, maak nu zonder er een hand voor om te draaien met één lucifer een kachel aan. Vader heeft het zelfs, na er vele keren naar gekeken te hebben, van morgen voor het eerst van zijn leven gedaan. We zijn maar dankbaar dat we nog brandstof hebben. Wij slapen over het algemeen goed, dikwijls door lawaai uit de lucht heen. En wij vinden het eten heerlijk, al krijgen we nooit genoeg naar onze zin. En tot nu toe blijven we gezond, al vermageren wij wel. Zo gingen wij dus het nieuwe jaar in.” De 38-jarige Russische dichteres Julia Wosnessenskaja is gisteren wegens „verspreiding van geschriften die het Sovjet-systeem belasteren” tot vijf jaar verbanning veroordeeld. Vol gens dissidenten-kringen had de recht bank afgezien van gevangenisstraf omdat de vrouw twee kinderen heeft. Mevrouw Wosnessenskaja werd op 21 december in haar woonplaats Lenin grad gearresteerd. fronteerd met het verlangen van twee zwarte ex-ministers uit het kabinet-Smith om als hoofd van een nieuwe Afrikaanse partij toegelaten te worden tot de onder handelingstafel in Genève. Beide stam hoofden, Chirau en Ndiweni worden door de andere zwarte leiders beschouwd als marionetten van het Smith-regime; Smith benoemde hen samen met twee andere stamhoofden eerder dit jaar als minister in een poging tegemoet te komen aan westerse verlangens tot een grotere inbreng van de zwarte bevolking in zijn bewind. Chirau en Ndiweni traden als minister af om met hun Zimbabwe United Peoples Organisation (ZUPO), een partij die open zou staan voor alle rassen, een ar lief aan deel te hebben in het opste’len van een nieuwe grondwet. Chirau bleef gisteren op een persconferentie in de Rhodesische hoofdstad echter uiterst vaag over de ZUPO-standpunten in moeilijke kwesties als het algemeen kiesrecht en de samen werking met de zwarte nationalisten in een toekomstige meerderheidsregering. De vrijlating-op-borgtocht van de com munistische leiders betekent, dat de rege ring de lont uit een gevaarlijk kruitvat heeft getrokken en tegelijkertijd de ware verhoudingen in de Spaanse politiek heeft hersteld. Immers, bijna alle aandacht was in de laatste dagen opgeëist door de com munisten, die men er ook in oppositiekrin- gen van verdacht dat zij ten dele zelf de arrestatie van Carrillo hadden uitgelokt. Een van de belangrijkste bestuursleden van de PCE, Simon Sanchez Montero, verklaarde dat de snelle vrijlating van PARIJS (AFP-UPI). Het constitutio nele hof van Frankrijk heeft gisteren bepaald dat rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement door de bevolking van de leden-landen niet strij dig zijn met de Franse grondwet. Het besluit van het hof opent de weg voor ratificering van het besluit van de negen landen van de Europese gemeen schap tot het houden van rechtstreekse verkiezingen. Verwacht mag echter worden dat fel verzet zal worden geleverd door de Fran se communisten en de rechtse Gaullisten in het parlement.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3