Vernieuwde „Johanna Louisa” als jubileumgeschenk Drie inbraken Brulboei organiseert cursus om vrouw uit isolement te halen Bibliotheek kon toename van Maandag lezers goed opvangen branden de kerstbomen til 'J Huisvrouwen In de Vishal MEDISCH COMITÉ Jamin sluit winkel in Velsen-Noord q 2 stand in Velsen in januari MEDISCH COMITÉ L,** J 31! 200.000mensen in Vietnam lijden aan TBC. BELEGGINGSFONDS VAN DE 7 r Kort IJinondnieuws 4 V R IJ D A G 3 1 DECEMBER IJMUIDEN-VELSEN 19 7 6 Uitvaren mm* Modernste schip JAARVERSLAG: 1975 GAF VIJFENTWINTIG PROCENT MEER LEDEN - Over het boekjaar 1976 zal aan de participanten die op 31 december 1976 als zodanig in het register staan inge schreven, een uitkering worden gedaan van netto 0,33 per participatie. Dit bedrag is betaalbaar per 3 januari 1977. Amsterdam, 28 december 1976 N.V. Beheermaatschappij van het beleggingsfonds van de 7. ’Gufe.;-. ."r VELSEN '>w en eer x alle 4a: :on. on- lig- 10 ADVERTENTIE) de wordt (ADVERTENTIE) Hooff (Van een medewerker) o aat, van jur. ie u- ie nt et en de on verdwenen gefileerde De stabiliteit van het schip is verbe terd, de snelheid is groter geworden, de De onderbrug werd speciaal ingericht als radiokamer. Stuurman Jan Haasnoot toont vol trots de nieuwe VHF zenderontvanger 4.30 een raf* van i u. t at 15 pen jen. ne- ook ijks 19 van tot ge ur. <ory tev. dan ten. !1.30 ik”, •dag ilm- 18 al lis lil 271 lit in POSTGIRO 1090400 AMSTERDAM dige „De en lit er 6 »n li- u. van <iet Eind november hebben de mannen van de KNZHRM een paar uur vergeefs op zee gezocht, nadat een vuurpijl was gezien, opnieuw zonder gevolg en op 22 december was de „Johanna Louisa” ver bouwd en weer gereed om in IJmuiden dienst te doen. Een jaar lang reddend werk zit er weer op. 1975 gemiddeld ruim zes keer uitgeleend en iedere ingeschreven lezer leende ge middeld 54 boeken in dit verslagjaar. Op 17 april verrichtte de Johanna Louisa weer een echte redding. *s Avonds om half tien ging men op een noodsein van een jachtje af, dat in dichte mist was verdwaald. Vlak onder de kust bij Castricum werd het jachtje opgepikt en veilig naar IJmuiden gesleept. Stormachtig begonnen jaar verliep voor IJmuider „redders” toch rustig GEEN SPREEKUUR. De gebruike lijke spreekuren op de maandag van de drie wethouders J. W. Meijer, H. van der Werff en H. J. Seheeper van Velsen gaan komende maandag, 3 januari, niet door. In het café aan de Frans Naere- boutstraat kwam men binnen door het forceren van de openslaande deuren van. de feestzaal. Twee automaten werden opgengebroken en de kassa werd meege nomen. De kassa werd later in de Van der Zwaagstraat leeg teruggevonden. Er Is voor ongeveer 500 verdwenen. A. Kuijt - G. N. Westhof,- Uitgeest, E. Lugtig - A. E. van Bavinck- hoven,, Heemskerk, H. G. Donker - E. Boer, IJmuiden C. J. van Tol - K. H. de Jong, IJmuiden L. H. van der Maden - M.M. de Boer, Santpoort L. Kemp - J. M. A. C. Neijboer, IJmuiden. P. van Tiel-I. List, IJmuiden, R. H. Kleoster- huis-M. Niessink, Opsterland., C Vlie- land-C. E. Maljaars, IJmuiden, R. de Kock-A. V. M. Koerver, IJmuiden., L. M. Klaassen-R. Blansert. Driehuis, J. Wen- nips-M. C. Mertens, IJmuiden, G. P. Smeding-J. L. de Krijger, IJmuiden OVERLEDEN J- van der Poll, 75 jr., weduwe van: D, W. van Nek, IJmuiden., C. A. Laurier, 71 jr.. weduwe van: A. P. Lammerts. IJ muiden., E. Walter, 74 jr. echtgenote van: J. J. Bonarius, Saptpoort., M. van Schagen, 73 jr, echtgenote van: J. G. Schoorl, Santpoort. die bij Wijk aan Zee op het strand dreigde te lopen. Schipper Oldenburg voer overigens al zestien jaar als stuurman op de redding boot in IJmuiden en hij herinnert zich nog hoe hij bij zijn indiensttreding bij de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij in 1960 al bijna di- rekt op de „Roermond” af moest met de „Neeltje Jacoba”. ..Wel toevallig’’, zegt I hij, „toen de „Roermond” en nu de „Roerdomp”. Zonler ons was de „Roer domp” zeker op het strand gelopen. De I VS 1 1 v*4-/4 ZX „z-kLtTw vs 4 zx 4- Alleen al het idee, dat er iemand in de buurt was, als het fout ging, was blijk baar geruststellend genoeg”. Het nieuwe „open standje” bovenop de brug van de „Johanna Louisa" biedt de schipper met goed weer een optimaal uitzicht. -Ml VELSEN. Aanstaande maandag kan weer op vier plaatsen in de gemeente voor die ene keer in het jaar legaal een „fikkie”worden ge stookt. De kerstboomverbrandingen onder leiding van brandweer en poli tie, hebben plaats op: de Schulpweg in Velsen-Noord bij Kennemerstaten op de hoek Noostraat-Willebrordstraat in IJmuiden-Oost, achter de 12-hoog- flat aan de Orionweg in Zeewijk en op de hoek Kieftendellaan-Berglaan in Santpoort. Vanaf zes uur ’s avonds kunnen de bomen worden aangevoerd en om precies zeven uur wordt de stapel aangestoken. Kleine toeschouwertjes krijgen dit jaar nog een traktatie, zo is door de gemeente bekend gemaakt. VELSEN-NOORD Het blijkt de winkelstand in Velsen-Noord niet mee te zitten want vandaag op oudejaarsdag zal de bekende winkel van Jamin aan de Wijkerstraatweg 171 in de winkelgalerij haar deuren voor goed sluiten. Een een voudige, weinig in het oog vallende me dedeling op de etalageruit van het win kelpand heeft het publiek hiervan in de laatste dagen op de hoogte gesteld. De winkelstand in het noordelijk deel van de gemeente verliest dus weer een zaak nadat reeds eerder enige winkeliers er de brui aan hebben moeten geven. In het voorjaar vertrok boekhandel Laan van d,e Wijkerstraatweg 275 naar Castri cum om daar in de Burgemeester Nooy- straat een zaak te beginnen. Spoedig volgde drogisterij „Geelvinck” aan de Geelvinckstraat 32 waarna eind augustus Bekker Modes aan de Wijkerstraatweg 119-121 het niet langer kon volhouden en zijn panden verkocht aan de familie Van Amersvoort, die hier het alleen staandencentrum. onderbracht. Nu is het Jamin die de zaak sluit. Wat er met dit pand staat te gebeuren is niet bekend. Het is voor het honderdjarige IJmui den en het zelfs enkele jaren oudere reddingsstation IJmuiden een verrassing geweest, dat de Johanna Louisa nog in het jubileumjaar is gereed gekomen. Ter ere van dat jubileum heeft de KNZHRM haai- laatste nummer van het blad De Reddingboot zelfs helemaal gewijd aan de historie van het IJmuider reddingsta- tion. Misschien, dat dat een reden kan zijn voor veel IJmuidenaren om zich op te geven als „Redder aan de wal” bij de KNZHRM. Want al dat werk is nog steeds mogelijk dankzij particuliere gif ten. Een briefje in een ongefrankeerde enveloppe naar Antwoordnummer 97. Amsterdam is voldoende. brug is een klein stukje groter gemaakt, terwijl bovenop een „open standje” is gekomen, van waaruit bij goed weer gemanoeuvreerd kan worden. Dat is erg gemakkelijk, omdat je bovenop een veel beter overzicht hebt over het hele schip. Bovendien is de „onderbrug” nu speciaal ingericht ais radiokamer; hij is geïso leerd en bovendien is er een nieuwe VHF-zender-ontvanger in gekomen met maar liefst 88 kanalen. Door de verrui ming van de brug kunnen we nu ook op de brug een brancard kwijt. „Wat be treft het materieel heeft de schipper niets over de KNZHRM te klagen. „We krijgen het beste materiaal van de maatschappij zonder gezeur”. Door het vernielen van een keuken raam kon men binnenkomen in een woning aan de Rijksweg in Santpoort. Uit de woonkamer zijn tien briefjes van honderd gulden meegenomen en vier gouden dasspelden. De bewoner van het huis lag die middag op zijn slaapkamer te rusten. Hij meende een ongeveer 15- jarig meisje gezien te hebben, die zijn slaapkamer even binnenkwam, maar toen snel verdween. GEBOREN V. A. van IJmuiden ONDERTROU WEDEN N. J. Hendriks, Santpoort, en:, F. B. M. Luijben, Santpoort., E. Brans, Vel- sen-(Noord), en: J. Ouwerkerk, Velsen- (Noord); C. en\ T. C. M. Smakman, IJmuiden, t. a. Santpoort, Anemonenstraat 16., J. J. C. B. van Berendonk, Santpoort, en:, E. M. de Lange, Santpoort, t. a. Santpoort, Zinneveltlaan 6., H. Klein, IJmuiden, en: Y. van der Schans, IJmuiden., D, H. A. Smoor, IJmuiden, en: P. M. Hoogstraten, IJmuiden. GEHUWD: (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De Openbare Bibliotheek Velsen heeft de extra toeloop van lezers, die naar de bibliotheek kwamen nadat door de nieuwe bibliotheekwet uit juli 1975 contributievrijdom voor jeugd tot 18 jaar was gerealiseerd, op tamelijk bevredigende wijze kunnen opvangen Ondanks het feit dat personeelsbezetting en boekenbezit niet waren berekend op de stijging van ledenaantal met 25 pro cent. Dit blijkt uit het - wat laat uitge geven - jaarverslag over 1975 van de Openbare Bibliotheek Velsen. waarin wordt geschetst dat door de verhoogde boekenbudgetten in voorgaande jaren is voorkomen dat de boekenkasten leeg raakten - iets wat in andere gemeenten in den lande wel is gebeurd. VELSEN. In de nacht van woens dag op donderdag is ingebroken in een vishandel aan de Cepheusstraat en in een café aan de Frans Naereboutstraat Donderdagmiddag was er bovendien een inbraakje in een woning aan de Rijks weg in Santpoort ken van het huishoudelijk isolement staat, voorop. Tijdens de cursus is het mogelijk de kinderen mee te nemen, want in de Brulboei is dan gezorgd voor oppas. De cursusgroep kan echter niet groter zijn dan twintig deelneemsters. Opgave of nadere inlichtingen zijn mo gelijk bij Fernanda Gouda in de Brul boei, Kanaalstraat 228 te IJmuiden. De besommingen waren: IJM 115 f 21.300, IJM 18 580, VD 6 4.500, KW 117 26.100. VD 19 en VD 73 8.300 De Vos-cursussen zijn sinds de start in 1973 een doorslaand succes geworden. Dat jaar startte men met vier cursussen in de provincie en in 1975 is het uitge groeid tot een omvangrijk project en het Noordhollandse initiatief vindt nu ook in andere provincies gretig aftrek. Uit on derzoekingen blijken vooral vrouwen tussen 30 en 50 jaar deel te nemen, vrouwen, die stelselmatig worden onder gewaardeerd bij de overstap na de lage re school omdat ze „toch wel trouwen” en alleen voor het huishouden zorgen. De Vos-cursussen sluiten enigszins aan bij de algemene emancipatiebeweging onder vrouwen. Er wordt ingespeeld op de wens van veel vrouwen om los te komen uit een afhankelijke positie. Dit kan betrekking hebben op een man, een gezinssituatie of een specifieke leefsitua tie. De cursussen zijn erop gericht de vrouw bewust te maken en meer zelf vertrouwen te geven. Maar ze geven ook informatie over en inzicht in de samen leving. Het cursusprogramma is opgezet in drie blokken: de vrouw als partner: de vrouw als opvoedster en de vrouw als burger. De cursus is niet opgezet om vrouwen op het spoor van een baan in het arbeidsproces te zetten. Het doorbre- 16 juni werd opnieuw een gewonde van boord gehaald en op de 23-ste is weer een halve nacht voor niets gezocht na het signaleren van een vuurpijl, 9 juli bracht de boot een zwaar gewonde zeeman aan wal en de volgende dag voer men uit om een rubberbootje op te zoeken, dat juist op dat moment de pier binnenvoer. Diezelfde dag vroeg een sportvisser om assistentie, omdat er wa ter in de machinekamer stond. Achteraf viel het allemaal erg mee. Op 16 juli nam de reddingboot deel aan de grote demonstratieve oefening van alle red- dingsactiviteiten tussen de pier en een week later ging het schip naar Amster dam voor een grote revisie- en verbou wing. 29 juli werd met de Prins Hendrik weer een gewonde van boord gehaald en op 6 augustus werd een jacht met mo- torpech de pier binnen gesleept. Op de 15de was de Prins Hendrik present, toen bij Schoorl een jacht omgeslagen was. 31-ste van die maand werd twee uur voor niets gespeurd na het zien van een vuurpijl. Voor al zijn werk weet schipper Ol denburg zich verzekerd van de steun van stuurman Jan Haasnoot, de, nieuwe ma chinist Piet Boon en van vier opstappers uit de ploeg van zes vaste opstappers en twee reserves. Traditiegetrouw bestaan de opstappers uit vletterlieden, die vanaf het begin van het IJmuider reddingstati- on van de KNZHRM in 1871 bij het reddingswerk betrokken zijn geweest. De uitleencijfers van de bibliotheek stegen in 1975 met 21 procent. Vooral de collecties van de centrale (op het Plein 1945) en de jeugdafdelingen van de filia len Santpoort en IJmuiden-West werden te intensief gebruikt, zo wordt vermeld. Met name in IJmuiden-West steeg het aantal ingeschreven lezers en aantal uit leningen met 25 procent, terwijl van personeelsuitbreiding en uitbreiding van openingsuren geen sprake kon zijn. Hierdoor kon onvoldoende begeleiding worden gegeven aan de bezoekers. In 1975 is de hele boekencollectie geïnventariseerd. Dat bracht het cijfer op van totaal 163.776 banden. Deze hoe veelheid bleek 17 procent minder te zijn dan werd verondersteld. Het aantal ingeschreven lezers bij de bibliotheek totaal is met 18 procent gestegen. Voor de centrale jeugdafdeling lid zijn, worden opgewekt eens kennis te komen maken. De secretaresse Mw. Lindeman (Linnac usstraat 60, tel. 10567) kan alle gewenste inlichtingen geven. ..-c I. Met de vernieuwde „Johanna Louisa” heeft men ook de beschikking over het meest moderne reddingsmateriaal, dat er in Nederland te vinden is. Niet alleen 'heeft het schip een grote onderhouds beurt ontvangen, maar ook is er ‘in- en uitwendig het een en ander gewijzigd. Schipper Oldenburg vertelt: De „Johan na Louisa” is in feite het prototype voor de verbouwing van de verschillende an dere reddingboten. VELSEN, Het programma voor de maand januari van de afdeling Velsen- IJmuiden van de Ned. Ver. van Hous- vrouwen ziet er als volgt uit: Op dinsdag 4 januarï ontmoeten de leden elkaar op een gezellige nieuwjaars ochtend: de agenda vermeldt o.a. voor dracht van enkele leden. De wandelclub gaat op woendagmor- gen 19 januari naar Overveen voor een wandeling in het landgoed Middenduin. Op donderdagmiddag 20 januari komt de heer Hulshof van de firma Oosterom met dia’s van Sauerland; in het najaar van 1976 maakte namelijk een groep leden onder leiding van de hr. Hulshof een reis naar Sauerland. Alle bijeenkomsten van de vereniging, d.w.z. in de regel twee maal per maand, worden gehouden in de Petrazaal. Spaarnestraat 8. in IJmuiden en begin nen doorgaans ’s morgens om 10 uur en ’s middags om 2 uur. Zij die nog geen IJMUIDEN Net voor Nieuwjaar 1976 nam Nico Oldenburg het roer van de red dingboot „Johanna Louisa” in IJmuiden over van schipper Leen ’t Hart. Hij kon er meteen tegenaan, want op 2 januari woedde er een noordwester storm van wind kracht 11. Om kwart voor tien 's avonds moest de reddingboot uitvaren: de sleepboot „Stentor van Wijsmuller zat op de Noorderpier. Een uur later lag de Johanna Louisa” weer aan de steiger. Ingrijpen bleek niet nodig. Nog geen tien uur later voer de reddingboot opnieuw uit, nu om hulp te verlenen aan de kustvaarder „Roerdomp” is dat 32 procent geweest, terwijl daai het aantal uitleningen met ruim 37 pro cent toenam. Enige teleurstelling wordt gemeld vanuit de centrale schoolbibliotheek - dienst. Het gemeentebestuur heeft nog geen besluit genomen over het rapport van de werkgroep schoolbibliotheekwerk in Velsen en daardoor kan dit werk nog geen gestalte krijgen, zo schrijft men. Tot slot nog enige andere markante cijfers: 23 procent van de Velser bevol king is ingeschreven als lid van de bibliotheek, ieder personeelslid verzorgde in 1975 gemiddeld 28.400 uitleningen (te gen 25.590 in 1974), per inwoner was 2,5 boek beschikbaar, ieder boek werd in van der Velden, Haarlem, Aan de donderdagmarkt werd aange voerd: 1915 kg. tong; 28 kisten tarbot en griet; 243 kisten kabeljauw; 26 kisten wijting; 289 kisten schol; 28 kisten schar; 16 kisten diversen. IJMUIDEN Eind januari start in de Brulboei een „VOS”-cursus, Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving. Deze cursus wordt georganiseerd door de Brulboei in samenwerking met de SAMVRO en de Culturele Raad Noord- Helland. De bedoeling van de Vos-cursus is: de vrouw uit het huishoudelijk isole ment te halen. Hij omvat twaalf bijeen komsten van twee uur en is gericht op vrouwen met lagere school en eventueel een of twee jaar voortgezet onderwijs. Uit de viswinkel verdwenen vier kistjes met gefileerde paling, 150 schoongemaakte haringen, vier zijden zalm, 15 pakjes zalm en zes kilo Noorse garnalen. Het bleek niet zo moeilijk te zijn enn binnen te komen, omdat aan de achterzijde bij het pakhuis de sleutel op een raamkozijn lag. kapitein durfde met zijn schip niet dooi de wind te gaan. Toen wij er eenmaal bij waren nam hij het risico wel. Toch is het voor de reddingboot een I rustig jaar geweest. Na dat stormgeweld aan het begin, zijn er verder geen schokkende reddingen meer verricht, al moest de bemanning in de loop van het - jaar nog vijftien maal uitvaren. Op 9 januari moest er een zieke van boord gehaald worden tussen de pieren, op 18 februari bracht de reddingboot een afge dwaalde rubberboot met twee man van het RIVO terug in IJmuiden, op 19 maart opnieuw een gewonde die op zee van boord gehaald moest worden, op de Rolvink, z., 21, Per 40 kg.: tarbot 484-186, 184-46, kabeljauw een 186-180, kabel jauw twee 220-170, kabeljauw drie 198-124, kabeljauw vier 138-118, kabeljauw vijf 136-110, schol een 61-59, schol twee 67-64 schol drie 72-66, schol vier 73-66. wijting drie 130-94, schar 130-56, krab 42, ham met kop 210, bot 28-20. tongschar 181-37. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 18,07-17,68, grote tong 10,45-10,19, grootmiddel tong 11,24- 10.91. kleinmiddel tong 10,30-9,86, tong een 9,79-9,61 tong twee 813-7,84. ‘-f,;

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5