Kerstboom- Badhuis „Concordia" is vanaf verbranding morgen definitief gesloten r Neckermann verliest kort geding van D-tours Haven GEORGE SCHILLING: EEN LASTIGE KEREL, Samen lekker mens zijn MAAR VOORAL EEN OPRECHT MENS Ml Bflli i en Creatief in het nieuwe |aar Kabouterkring bt city - ondernemer# - 550 in grtal toensen u 7 beste *uoor 77 - in èlk geval 7 IJMOND V II IJ DAG 3 I DECEMBER 19 7 6 6 STUKJE GESCHIEDENIS UIT VELSEN-NOORD WORDT AFGESLOTEN J uw 1 BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VAN RIXEL zo’n drukker (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN-NOORD Voor de laatste keren in tweeënzeventig jaar is deze week gebaad en ge- douched in „Concordia”, het oude badhuis van Van Gelder aan de Doodweg in Velsen-Noord. Dit badhuis is- namelijk met ingang van morgen 1 januari 1977 geslo ten, wegens te grote exploitatiete korten. Het badhuis, dat toch al niet meer intensief werd gebruikt, heeft daarnaast vooral klandizie verloren door de leegloop en af braak van het Rode Dorp in Vel sen-Noord. ^1 „Van de wijkagenten werd in eerste instantie verwacht dat hun werk een taakverlichting zou geven voor de andere dien sten, maar nu na een half jaar blijkt eigenlijk dat er uit de wijk gevallen naar boven komen die anders bleven liggen. Kleine conflicten of ontevredenheid over situaties in de wijk, geval len die zich niet vanzelf oplos sen en waardoor ontevredenheid heerste. Dat kan nu vaak door de wijkagent worden opgelost”. Aan het woord is de laatste wijkagent uit deze serie: wijk agent B. W. Wellink, van Sant poort-Zuid. Een man, die na zestien jaar politiewerk zegt: „Nu voel ik me op m’n plaats. Dit werk wil ik wel doen tot m’n ■zestigste”. IJMUIDEN „Ik begrijp nog niet, dat mijn vrouw het 50 jaar lang met mij heeft uitgehouden, want ik ben een lastige kerel, altijd geweest”. Een van IJmuidens meest markante figuren, George Schil ling, geeft dat met zijn gouden bruiloft grif toe. Mevrouw Schilling lacht er even om. Ze is aan het karakter van haar man gewend en misschien is ze daar wel de enige in IJmuiden in. Heel wat mensen hebben in de 79 jaar, dat George Schilling op dit ondermaanse leeft, ervaren dat hij een lastige klant is met een sterk gevoel voor recht vaardigheid en een levendige afkeer van misstanden. Menig bestuur der heeft dit aan den lijve ondervonden. hortye hcKirlcfli (ADVERTENTIE) Advertentie aangeboden door Haarlem Trefpunt, organisatie van ondernemers in de City van Haarlem" r i van 1 januari 1977 definitief ge- ADVERTENTIE) Bijdrage: Cees de Graaff gang van sloten. De Heemskerkse brandweer vraagt de dementie van de bevolking inzake de keuze van de plaatsen. Het wordt name lijk steeds moeilijker plaatsen te vinden waar men de kerstbomen massaal kan verbranden zonder kans op overlast. VRIJDAG VERTROKKEN. Jan, Nor folk; Leninsbad, Zwarte Zee: Sentence, Southampton; Than Service, Cont. Plat. IJmuiden; actief heeft hij Linthout Velsen; Nantes; geweest, bedankt, voorzitter In zijn overwegingen, die hem tot zijn beslissing hebben gebracht, heeft de pre sident neergelegd, dat gedaagde Dirk van den Broek er zich in zijn reisgids en folders toe heeft beperkt zijn eigen D- tours in overtreffende trap aan te prij zen, zonder daarbij een concurrent met name te noemen. Bovendien garandeert gedaagde terugbetaling aan klanten van het verschil tussen de prijs van D-tours en een eventueel goedkopere prijs voor eenzelfde aanbieding bij een concurrent. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden van een Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 15389 Jacob Linda, Jemiix. 6 275 94. BEVERWIJK/HEEMSKERK. In Heemskerk op dinsdag 4 januari en in Beverwijk op 5 januari zullen traditie getrouw weer massaal de kerstbomen worden verbrand op centrale plaatsen in deze gemeenten. Voorheen deed deze agent diens, in Velsen-Noord, waar hij ook woont. Daar al fungeerde hij een beetje als wijkagent, al was dat toen nog niet officieel. Maar de bewoners van Vo1- sen-Noord hebben nu een andere wij kagent en Ben Wellink richt r>u A zijn aandacht op z’n nieuwe stekkie Santnoort-Zuid. De president was derhalve van oordeel, „dat gedaagde in casu weliswaar een agressieve concurrentiestrijd heeft aan geboden tegen de andere touroperators, doch dat hij hiermee niet handelt in strijd met de zorgvuldigheid welke hij in het maatschappelijk verkeer in acht heeft te nemen jegens zijn concurrent.” George Schilling en zijn vrouw in hun huisje aan de Lagersstraat, ongedwon gen gekiekt door onze fotograaf. Wijkagent B. W. Wellink van Santpoort-Zuid. Het oude badhuis „Concordia” aan de Doodweg in Velsen-Noord wordt met in- Neckermann wilde zijn concurrent via dit kort geding dwingen de uitgegeven reisgids voor het komende seizoen in te trekken, omdat daarin volgens eiseres ten onrechte werd beweerd dat D-tours voordeliger zou zijn dan elke andere reisorganisatie. Dit werd door de presi dent geweigerd. Neckermann werd ver oordeeld in de kosten van het geding, begroot op 360 gulden en zal voorts het honorarium moeten voldoen van de bei de advocaten. In Heemskerk worden de bomen ver brand op de volgende plaatsen: Jan Ligthartstraat/hoek Jhr. Geverslaan; na bij de sporthal; J. Monnetstraat nabij de brug over de Neksloot; Zevenhoeven- 'hoek Maerelaan; Titus Brandsmastraat nabij de Euratoomsingel. In beide gemeenten kunnen de bomen van 4 uur af op de betreffende plaatsen worden aangeboden. De kinderen die een kerstboom afeeven ontvangen een ver snapering. gaf de nekslag. Tegen de exploitatiekos ten over 1976: bijna 45 mille stond slechts vijfhonderd gulden inkomsten van gebruikers. Vrijdag voor kerst is er nog één bgzoeker geweest, vermoedelijk de laatste. De twee scoutinggroepen uit Vel sen, De Kennemers en De IJmond- trekkers. starten het nieuwe jaar met een nieuwe activiteit: de kabouter kring, ’n groep voor jongens en meis jes van zeven tot elf jaar. Om eens te laten zien wat er door de padvinders allemaal wordt gedaan, worden op zaterdag 1 januari van 3 tot 5 uur films vertoond in het club huis van de IJmondtrekkers, dat ligt aan de Heerenduinweg, achter de tennisbaan. Nadere informatie over de scou tinggroepen geeft W. Meesters, Zee- wijkplein 22 in IJmuiden, telefoon 10955. In Beverwijk gebeurt dat op vier plaatsen, namelijk op de Dorpsweide in Wijk aan Zee (om 4.30 uur): het terrein bij de Animal Farm, dat toegankelijk is vanaf de Luxemburglaan en oe Heems- kerkerweg (om 5 uur)het terrein aan de Bankenlaan, tegenover de aansluiting met de Laan van Blois (om 5 uur) en het terrein aan de Brink, nabij de VEB- garage (om 5.30 uur). AMSTERDAM In het kort geding tussen twee grote Nederlandse tourope rators heeft president W. J. Borgenhoff Mulder van de Amsterdamse rechtbank de eis van Neckermann Vliegreizen Ne derland tegen D-Tours van Dirk den Broek van de hand gewezen. Donderdag was het precies vijftig jaar geleden, dat zeeman Schilling in het huwelijk trad. Toen ook zocht hij op aandrang van zijn vrouw de wal op en begon hij, na een mislukte pogomg om zich aan te passen bij het fabriekswerk in de Ijsfabriek, een eigen vishandel. Direct na de oorlog kwam Schilling in de gemeenteraad als communistisch raadslid en jaren lang heeft hij zich in de raad sterk gemaakt voor de partij. En nog altijd kan Schilling het niet laten actie te ondernemen, als hij hoort van onrecht Dat het hem niet in dank is afge nomen, ligt hem wel eens zwaar. „Ik heb altijd het goede gewild, maar ik heb niks anders dan nadeel en ellen de gehad van mijn raadslidmaatschap als CPN-er. Mijn schoonzoon kon niet bij het loodswezen terecht, mijn dochter niet bij Radio Holland, mijn neef niet bij de PEN en mijn nicht niet bij John Enschede. Mijn familie verwijt me daarom wel eens dat ik mijn mond niet kan houden. Maar wat moet je als het in je corpus zit. We leven in een vrij land en dan moet je kunnen zeggen, wat je vindt dat gezegd moet worden”. George Schilling is op West-Ter- schelling geboren, waar zijn vader bij de Marine was. Vader Schilling was een ras-socialist en ook hij kon zijn mond niet houden. In 1902 kwam het gezin naar IJmuiden, waar vader in de visserij ging werken. Als havenar beider heeft hij nog het bordje „Bij tijds Ontwaakt” opgericht. Ook vader Schilling is in IJmuiden raadslid ge weest en later wethouder voor de Deze maatregel van de gemeente vloeit voort uit de nota over de gemeen- tebadhuizen die in november door de raad werd aangenomen. Voor die tijd is de mening van de gebruikers van „Con cordia” gepeild en het besluit heeft geen bezwaren opgeleverd. Het badhuis, dat de gemeente in huur had van Van Gelder, valt terug aan het bedrijf. Welke bestemming het oude gebouwtje krijgt, is nog niet bekend. Met de sluiting van „Concordia” wordt een aardig stukje Velsense geschiedenis afgesloten. Een geschiedenis die begint m 1904. Vanuit Van Gelder werd dat jaar de Stichting Concordia opgericht, zijnde een soort bedrijfsvereniging. Er kwam een verenigingsgebouw (het hui dige badhuis) dat op het terrein lag, met een grote tuin er omheen en een mu ziektent ernaast. In die tijd kwam ook de badinrichting tot stand, als voorzie ning voor de werknemers' van Van Gel der en ook de andere bewoners van Velsen-Noord. De badinrichting voorzag goed in de behoeften van de Velsenoor- ders, in een tijd dat normaal gesproken de wekelijkse wasbeurten thuis in de tobbe moesten gebeuren. In 1916 werd op initiatief van de gemeente het „schoolbaden” ingesteld. Een initiatief om de hygiëne op scholen te bevorderen. School G „Wijkeroog” startte de gewoonte om na schooltijd met de kinderen naar het badhuis te gaan voor de nodige wasbeurten. Dit werd wekelijks gedaan, behalve gedu rende de winters omdat de badkamers niet verwarmd waren. Dat deze gewoon te van de scholen noodzakelijk was, uit zijn winkel. Hij had het geluk zelf een huisje te kunnen kopen, recht tegenover de Lumeystraat en daar heeft hij tot in de oorlog zijn viswinkel gedreven. In de oorlog was er geen handel meer en Schilling dook in de illegaliteit. Op 10 decem ber 1944 werd hij eindelijk gepakt, maar binnen drie dagen wist hij doodgemoedereerd uit het bureau weg te wandelen. In Alkmaar heelt hij toen ondergronds het verzetwerk voortgezet. Na de bevrijding werd hij adjudant in een interneringskamp voor NSB- ers, hij kwam in de „noodraad” var. Velsen, maar begon al snel weer ec i eigen viswinkel in de Trompstraat. „Ik had meteen ruzie met de burge meester”, zegt hij, „want ik was be gonnen zonder vergunning. Tenslotte kregen we wel vergunning in een winkeltje aan de overkant. Dat was nog mooier ook”. Bij de eerste raads verkiezingen na de oorlog behaalde Schilling met zijn CPN zeven zetels. „Dat is nooit meer gebeurd en dat gebaart ook nooit meer”, zegt hij. Ook na zijn pensionering bleef Schilling actief. Dertig jaar lang heeft hij in het bestuur van het In slechts één jaar Kreativiteits- centrum IJmond hebben zich in IJ muiden en Santpoort 16 groepen ge vormd die zich op allerlei verschil lende manieren creatief bezig-houden. Maar meer mensen zijn welkom. Daartoe wordt de komende periode Open Huis gehouden in hun gebouw aan de Platanenstraat. Met de start op 5 februari staat t en aantal zaterdagen achter elkaar de deur open voor belangstellenden. In de volgende week al gaan ver schillende cursussen voor kinderen weer van start, evenals nieuwe cur sussen voor jongeren en volwassenen. Er is nog plaats. Informaties over het Kreativiteifscentrum en de cur sussen zijn verkrijgbaar op telefoon nummer: 17119. Ook is iedereen wel kom op de informatieve bijeenkomst, die in de Platanenstraat 56 wordt gehouden op donderdag 6 januari, van acht tot tien uur. mee moet je iedereen in z’n waarde laten. Mensen kunnen zich bijzonder druk maken en als je daar iets kunt verhelpen wie weet, dat scheelt misschien weer een hartaanval”. Voor veel mensen, ook in andere wijken, blijkt de aanwezigheid een „hulpverlener” in de wijk blijkt uit een verslag van een vergade ring op School A. Daar werd geconsta teerd dat veel ouders weliswaar de mo gelijkheid hadden hun kinderen zelf te baden, maar dat eenvoudigweg niet de- den. Tijdens de Eerste Wereldoorlog is het badhuis enige tijd gesloten geweest om dat de kolenprijzen te hoog opliepen. Het badhuis werd na de oorlog weer openge steld, maar in 1922 kwam een einde agn het schoolbaden, omdat de onderwijzers hun vrije tijd niet meer beschikbaar wilden stellen voor deze begeleiding van de leerlingen. Met nog een korte onderbreking tij dens de laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog is de badinrichting Con cordia tot op heden open geweest. Het gebruik liep uiteraard, naarmate in meer woningen douches kwamen, steeds meer terug. De afbraak van het Rode Dorp lang op de Pleijade gevaren onder schipper Gravemaker. In 1919 kc Je Schilling terug naar de koopvaardij, waar hij op zijn eerste reis al boots man werd. Na zijn huwelijk in 1926 bleef Schilling aan de wal. Op de ijsfabriek had hij altijd ruzie met zijn bazen en daarom kwam zijn vrouw met het idee maar een eigen vishandel on ‘e zetten. Zijn eerste winkel was in de Kalverstraai, waar .i «a ,:e staat. Later kwam hij aan de over kant, de plek, waar inmiddels het stadhuis is verrezen. Toen hij met een aantal andere bewoners een actie begon tegen de hoge huren, moest hij SDAP. Op tienjarige leeftijd ging de kleine George voor het eerst met de trawler „Maut”, MM 114 naar zee. Het was een plezierreisje, want moeder Schil ling verzette zich er met hand en tand tegen, dat zoonlief naar zee zou gaan. Als twaalfjarige ging George er echter op een Zweedse schoener van door. Als verstekeling zat hij tot in de Golf van Biskaje in het kabelgat verborgen. Hij wist zich later aan voord echter zo verdienstelijk te ma ken, dat de Zweedse kapitein Holstein hem niet van boord zette en zo maakte hij zijn eerste reis als zeeman naar Zuid Amerika. „Die man heeft me heel veel geleerd”, vertelt hij nu. Toen hij na veertien maanden weer thuiskwam, had hij 300 verdiend, ’n kapitaal in die tijd. Hij was zeeman geworden en kwam op de visserij terecht. Op zijn achttiende was hij stuurman bij rederij Praxis en heeft uitkomst te zijn. Vaak willen zij niet worden doorverwezen naar een in stantie, zo leert de ervaring, maar houden zij liever hun gesprekken met de wijkagent. „Je hebt of krijgt een vertrou wensrelatie”, zo zegt Wellink, „En het hangt van je eigen geestelijke weer baarheid af hoe lang je zelf bepaalde zaken aankunt. En je leert er van. In gesprekken leg je onvermijdelijk ook een stukje van jezelf bloot, je her kent soms problemen die je zelf hebt of had en dat begrip komt bij beiden over. Dan krijg ik echt het gevoel van: samen lekker mens zijn.” Het enthousiasme van deze 36-jari- ge wijkagent doet hem zeggen dat hij in deze tak van het politiewerk wei tot z’n pensioen wil doorgaan. „Car rière en succes is voor mij gelukkig zijn op de plaats waar je werkt. En dat ben ik hier en ik dacht dat het publiek er ook zeer tevreden over is. Dat hele wijkagentschap is zeer ge slaagd, dachten wij, en het is ook niet meer terug te draaien: daarvoor is het veel te goed ontvangen”. ziëkenfonds gezeten. Ook in de be- jaardenbond is hij maar daarvoor toen de heer werd. Nog altijd volgt hij het wel en wee van de bejaarden echter en nog steeds weten de mensen hem te vin den, als er iets niet gaat, zoals heL zou moeten. En Geórge Schilling is George Schilling niet of hij pakt dan de telefoon of klimt in de pen om daar eens even wat aan te doen. „Het is hier natuurlijk anders dan in industriewijken”, aldus Ben Wel link, „geografisch hoort deze wijk meer bij Bloemendaal en er zijn vee] „grensgevallen” die ook om hulp vra gen”. Hulpverlening, die hier een an der karakter heeft dan in bijvoor beeld midden-IJmuiden of Velsen- Noord. Wellink: „Dit is een zoals het heet inbraak-gevoelig gebied. Crimi naliteit vanuit de bevolking zelf is praktisch nihil, maar wel zijn er veel aanvragen van mensen om hun huis in de gaten te houden als ze met vakantie zijn. Dat is weliswaar ook een taak voor de surveillancedienst, maar ik probeer hier wat dat betreft ook de burenplicht te benadrukken Op eikaars spullen letten, dat kan toch heel goed zijn. Maar de meeste mensen hier zijn individueel inge steld. Als ze probleempjes hebben willen ze dat ook graag op een goed verstandelijk niveau oplossen. Maar burenruzies kom je overal tegen. Minder zijn de confrontaties met hu welijksproblemen. Die zijn er uiter aard wel, maar ik heb het idee dat de mensen meer andere wegen kennen en daardoor met deze zaken niet zo snel naar een wijkagent toestappen”. Er rijn plannen voor een steunpost voor de wijkagent in buurthuis de Duinpan aan de Willem de Zwiiger- laan, waar dan met een spreekuur kan worden begonnen. „Ik geloof dat de mensen blij zijn dat die wijkagent er is. Hij voldoet aan het verwachte stereotype van de ouderwetse veld wachter, die langs fietst en die je aan z’n mouw kan trekken voor het een of ander. Een luisterend oor doet al wonderen. Kleine dingetjes kunnen een groot probleem vormen en daar- zijn pensionering actief. Dertig jaar in het bestuur van i.lU’ hartstikke gezellig1 Het badhuis is zo goed als overbodig geworden. De enkele gebruikers, zo wei nig in aantal dat naam en adres bekend waren, hebben met de sluiting ingestemd en zullen voortaan voor de baadfaciiitei- ten naar IJmuiden moeten, naar het Velserbad of het badhuis aan de Snelli- usstraat. Voor de gemeente is de positie van het badhuis onhoudbaar geworden en het ziet er niet naar uit dat eigenaar Van Gelder Papier de exploitatie zal terug nemen. Na tweeënzeventig jaren duizenden baders een frisse douche te hebben gegeven, is „Concordia” nu defi nitief dicht. DONDERDAG VERTROKKEN: Mister Robert, Hamburg; Claude, Lissabon; 'nn' ..'O?. IJmuiden. Cont. Plat; Pluto, Dundee; Minja Tholdtrup, IJmuiden, New Ross; Tor Britania, Gothenburg; -<sef. Rc’.i. Le Havre; Norrland, Gefle: Milross. Kopenhagen: Tabou. Antwer- an: S'”’ Action. Danzig; Ostesund, Puz- zuol'. IJmuiden: VRIJDAG AANGEKOMEN: Becker. Rotterdam. Noordzee: Labeguda, Rochester. IJmuiden; ssiSrt o'pTj

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7