Hersenonderzoek richt zich op resultaten van meditatie OPGRAVINGEN WERPEN HET (ONVOLTOOID) LAATSTE LICHT OP OUDE BESCHAVINGEN Anderen zijn anders van Lily Eversdijk z RELIGIEUZE ERVARINGEN EN WETENSCHAP Posterboek met sf-illustraties KINDERSPELEN VAN BRUEGEL In boeiend boek onder redactie van Rudolf Pörtner Puinhopen Religie en kunst Brein en meditatie Een boek kan soms door een toeval ontstaan en zulks is het geval met de „Geschiedenis van het socialisme in Nederland” van prof. dr. H. de Vos, verschenen bij het Wereldvenster in Baarn. Prof. De Vos, die hoogleraar is geweest in de ethiek aan de universiteit van Groningen heeft enige jaren geleden voor een werkgroep van de Partij van de Arbeid in Groningen een manuscript samengesteld dat een beknopte samenvatting gaf van de geschiedenis van het socialisme in ons land. 1' Van utopia tot dictatuur bibliotheek HEIN STEEHOUWER dseii ex- an- In Egypte werden portretten op grafkisten geschilderd, aanvankelijk in de H.S. HEIN STEEHOUWER HET ZIEN VAN kunstvoorwerpen, afkomstig uit heel oude beschavingen roept bij mij altijd bijzondere sensa ties op, die je „onverhoedse ontroerin gen” zou kunnen noemen. Een antieke vaas, een godenbeeld, maar ook een uiterst verfijnd gebouwd muziekin strument als een heel vroege harp, doen in de eerste plaats beseffen dat de kunstenaar van vandaag wel anders werkt, maar niet beter. De bewustzijn- sevolutie van de mens is weinig of niets voortgeschreden en misschien zelfs wel afgestompt door het moderne leven in tal van mentale, politieke en materiële spanningsvelden. Een partijdig geschrift, maar wie zou denken dat daardoor De Vos’ boek een bewogen werk is geworden, komt bedrogen uit. Het is daarentegen een ietwat droge opsomming geworden van grote en kleine gebeurtenissen, systematisch gerangschikt, zonder dat al te diep op de zaken is ingegaan. In die systematiek ligt overigens de waar de van het geschrift: een overzicht van twee eeuwen socialistische historie, van utopia tot dictatuur van het prole tariaat. Behandeld zijn onder meer de laat ste vondsten in Turkije (Catal Hüyük), Babylonië, Perzië, natuurlijk Egypte en Israël, Fenicië (heel interessant), Griekenland, Scythië en veel andere gebieden, ook in nabije, waar het gaat om Kelten en Germanen. Behalve de 300 illustraties vindt men ook veel kaarten in dit boek, dat eigenlijk Het boek is eigenlijk onder redactie van de genoemde auteur verschenen, want de vele deelgebieden zijn ook behandeld door andere schrijvers, vaak zelfs archeologen of kunsthistori ci van naam, zoals prof. Klaus Schipp- mann, dr. Helène Streiter-Buscher, prof. dr. Bernard Andreae en vele anderen, veelal Duitsers. Die hebben echter ook de opgravingen van ande ren bezocht, want de archeologie is in hoge mate internationaal. Ze stuit ook op minder bezwaren bij theologen als vroeger. De psychologie tracht zich aan de eigen subjectieve beperkingen te ont trekken, die vroeger in feite alleen wijsgerig waren bepaald. De laatste tientallen jaren zijn steeds meer objec- Wat negatiever uitgedrukt zou men ook kunnen zeggen dat het om het even is of men door de kat of de hond wordt gebeten. Men kan zich overigens niet ten onrechte afvragen of het eigenlijk wel zin heeft prof. Heertjes beschouwingen uit te geven; zij zijn nogal op de actuali teit (van het verleden) geschreven. Zo zal het me een zorg zijn of prof. Heertje in 1975 lid van de VARA wilde blijven of niet. En de opvatting dat KVP- fractieleider Andriessen beter premier zou kunnen zijn dan Den Uyl (oktober 1974), omdat diens visie op het econo misch proces meer aanknopingspun ten biedt voor het oplossen van het werkloosheidsprobleem dan dien van de heer Den Uyl, lijkt ons, voor wat Heertje betreft, ook wel achterhaald tieve en dus meetbare onderzoeksyste- men geëxploreerd bestemd is voor iedereen, die ook graag kijkt naar dit soort onderwerpen op de televisie of erover leest in kran- nu hij zoveel moeite doet zich weer in de gelederen van de PvdA te scharen. De verklaringen van de spelregels (wat moet dat een gezoek zijn geweest) door de schrijfsters zijn zeer verant woord. Vaak citeren ze oude gedicht jes, die bij de kinderspelen behoren. Het is echter jammer, dat er geen grote uitvouwplaat van het gehele schilderij bij is voor een totaaloverzicht. Dan was het boekje echter veel duurder geweest en wie wil kan zich in elke posterzaak of -afdeling de reproduktie op groot formaat aanschaffen om het boekje te completeren. Hoe traditioneel het kinderspel is, wordt er ook mee bewezen, want som mige spelletjes worden nog altijd gespeeld, zij het soms in gewijzigde vorm. Althans als ik mijn eigen jeugd herinneringen raadpleeg, gekoppeld aan een dorpsstraatje. In de stad zal wel veel minder van die spelletjes zijn overgebleven. Voor het tekenen is ze onder andere opgeleid door Jan Franken en Marie van Regteren Altena, maar ook op aca demies in de Verenigde Staten. De behoefte een groot kunstenares te wor den had ze niet, wel om haar kunst dienstbaar te maken aan haar andere passie, het reizen. Ze bezocht jarenlang Tibet, Japan, Korea, China, onmoette de laatste zuivere Eskimo’s, leefde in een Indiase purda of harem en sloeg daarbij niet over om ook kennis te maken met Iraanse en Afghaanse stammen en Afrikaanse volkeren. Dit is nog maar een keuze uit een rijk leven. Ze reisde niet alleen om de wille van de nieuwsgierigheid en om reisschet sen te maken. Integendeel, ze verdiepte zich in zeden en gebruiken. Daarbij komt nog. dat ze vanuit beginselen leeft, die ze heeft geput uit oosterse religies en filosofieën, met name het boeddhisme. Om dat alles is ze in bepaalde kringen heel populair gewor den, want ze heeft sommige reizen beschreven, zoals in „Een jaar bij de yogi’s” en uitstekend geïllustreerd met portretten van de belangrijkste figuren die ze ontmoette. „Een orgie van kleur en verbeel dingskracht” noemt Aldiss het platen- werk waaruit het boek is samenge steld, en een betere omschrijving zou ik zo gauw niet kunnen vinden. Het boek is gerangschikt in onderwerpen als ruimteschepen, robots, verre plane ten, vreemd leven, maar ook in die als „ideeën in actie”, „de galerij der tijd schriften” en een index van kunste naars en tijdschriften. Af gezien van Aldiss’ bijdrage aan „De wonderschone wereld”, die op zichzelf al de moeite waard is, is deze Meulenhoffuitgave bepaald een verrij king van het aanbod aan sf en een welkome aanvulling op de manier, waarop sf in Nederland door de meeste uitgevers benaderd wordt. Zo’n boek is wél „Over de psycholo gie van meditatie”, met als ondertitel „Technieken en implicaties” van Clau dio Naranjo en Robert E. Omstein, door Stan Kubisz vertaald voor Uitge verij Bert Bakker in Amsterdam 21,50). Het zijn eigenlijk twee boeken in één paperback. Naranjo behandelt in het eerste deel tal van meditatieve syste men. Hij schrijft heel helder over medi tatie in boeddhistische zin, ook volgens andere oosterse leringen, het sjamanis me uit de natuur-religies. Hij haalt bijbelse en Islamitische voorbeelden aan inzake bewustzijnervaringen als extase en dergelijke en gaat daarnaast in op „technieken” als toegepast door figuren als Swedenborg enerzijds, maar ook moderne leringen als gel dend in het Subudisme, de transcen dente meditatie en dergelijke ander zijds. >8,50 56.00 57,50 8,80 52.00 58,00 18,90 50,00 6.00b 53,00 18,40 0,00e 1,90 19,50 10,00 7.20 18,90 >0,60 54,00 10.80 2.00a 10,00 19.00 17,00 15.10 18.00 740 4.50 7.60 6,00 9.00 6.80 0.00 6.90 7,50 2.501 8,00 5.00 1.10 1,50 2.50 0,00e 0.10 6,70 7,60 2.40b il.OO 0,50 1,50 8,00 (6,50 13.60 8,50 3.50 1.00 6.50 '1.00 9.20 '4.50 8,50 (1.101 1.00 5,00 I. 50 (8,00 4,00 4,00 2,00 II, 00 5,00 2.00 2,00 10,00 18,00 18.80 10.00 Vroeger heeft ze eens beloofd haar memoires te schrijven en dat heeft ze nu gedaan in „Anderen zijn anders”, een uitgave van Ons Huis in Utrecht 26,-). Ir. H. Dunnewolt, een welbe kende in de kring van haar bewonder aars, schreef een voorwoord. Lily Eversdijk beschrijft nu in het kort en recht op de man af en beminnelijk door de eenvoud, wat haar dreef tot haar reizen en het tekenen van portret ten van vele tientallen personen. Het is, zonder enige franje, een bij zonder levens- en reisverslag gewor den, geïllustreerd met zestien portret ten, een keuze uit haar vroegere boe ken, waartoe deze memoires een uitste kende inleiding vormen voor wie meer wil weten over deze heel boeiende vrouw. Nog iets moet in acht worden geno men. Kunstvoorwerpen in huis of schilderijen „voor aan de wand” waren er in de antieke culturen aanvankelijk niet, maar ze ontstonden wel. En hoé, als je bijvoorbeeld bij Grieken en Romeinen mozaïeken en wandschil deringen ziet, voor een groot deel ook weer ingeleid door de Egyptische, de Minoïsche en zelfs Babylonische beschavingen. Het ging van beleefde mythe in het begin tot louter luxueuze en vaak pronkzuchtige versiering in de natijd. En dat geldt dan ook het gewo ne gebruiksvoorwerp, vaatwerk bij voorbeeld, aanvankelijk als zeldzaam heid (het heilige vat) in de tempels gebruikt of tijdens ritualen van sjama- nistische priesters in de oertijd, later een dagelijks artikel. Egyptische stijl, na de intrede van het Hellenisme sterk beïnvloed door Grieken land en Rome. Dit ontroerende portret van een meisje dat Irene heette is in het tweede kwart van de eerste eeuw na Chr. geschilderd in Romeinse stijl. Het bevindt zich in het Württembergische Landesmuseum. Zo tekende mr. Lily Eversdijk Smul ders een Indiase prinses in bruidstooi tijdens haar verblijf in een harem. DE MENSELIJKE GEEST is een probleem, dat zichzelf tracht op te lossen. De mens heeft daarbij geen hulp van buitenaf. Wij blijven dus gevangenen van het subjectieve denken óver het denken. Systemen waarbinnen we vraag en ant woord omtrent onszelf pasklaar kunnen maken zijn wel ontwikkeld in de psychologie, maar die zijn ook weer afhankelijk van de persoonlijke gezichtshoek van de voorgangers in deze tak van wetenschap, zoals Freud en Jung Het onderzoek naar de beweegredenen van het menselijke gedrag, zijn bewustzijnser varingen en het tot uiting brengen daarvan, is dus in hoge mate subjectief. Daarom spreken psychologen en andere „breinonderzoekers’' elkaar vermoede lijk meer tegen dan elk ander type wetenschappelijke onderzoekers, behalve misschien de theologen. Maar die zijn in feite in ver verwijderde zin ook psychologen. Ze bedienen zich van mythologische en symbolische teksten omtrent bewustzijnservaringen, zowel van de profeten als van de gelovigen. Want geloof is in eerste instantie een bewustzijnservaring. En om die puinhopen gaat het in het uitstekend in kleur en zwart-wit geïl lustreerde boek „Oude beschavingen in nieuw licht” van Rudolf Pörtner, in de vertaling van Elisabeth Bekius en R. van Houten door Ankh-Hermes in Deventer uitgegeven. Het kost 65,- maar het is wél de moeite waard, ook voor lezers die uit oudere boeken reeds ingelicht menen tezijn over de archeo logie. In dit boek staan namelijk de laatste ontdekkingen tot en met 1974, het is dus praktisch up to date. De spreekwoorden vindt men al in diverse uitgaven ontcijferd. De uitleg ging van alle regels van de antieke kinderspelletjes is nu te vinden in „Hééé jöh! Kom je buiten spelen” met als ondertitel „De spelregels bij De kinderspelen van Pieter Bruegel de Oude”, geschreven door Grietje Hart man en Ellen Lens, een uitgave van Bert Bakker in Amsterdam voor 14.50. Natuurlijk aanvaarden we niet alles uit prehistorie of antieke beschaving als hoogwaardig kunstvoorwerp. Veel heel vroege keramiek bijvoorbeeld, of de z.g. prehistorische „Venussen” waarvoor schijnbaar meestal zeer vetzuchtige dames model hebben gestaan of gezeten behoeven persé niet als kunst te worden gezien, althans in onze zin van het woord. Dit ondanks het feit dat veel kunsthis torici er lyrisch over doen en toevallige effecten of onbeholpen primitiviteit als kwaliteiten aanmerken, zoals ook zo vaak met kindertekeningen wordt gedaan. Er zijn juwelen van grotschil deringen van de Cro Magnon-mens in Zuid-Frankrijk, met een artistieke expressie die geen modem mens zou kunnen verbeteren. Er zijn echter ook sterk gedeformeerde figuren, die om der wille van de onbeholpen tekening, die natuurlijk vertederend werkt, al te snel het voorwerp van kunsthistori sche verering worden. In laboratoria van experimentele psychologen wordt gebruik gemaakt van het meten van hersengolven door middel van encefalografen en de zoge naamde biofeed-meetapparatuur Ver gelijkende studies zijn gemaakt tussen hersenvolume, hersencapaciteit en gedrag tussen mens en dier. Medica menten, die de geest beïnvloeden zijn toegepast. Er is een wetenschappelijk droomonderzoek op gang gekomen. De werking van hormonen en andere kliersecreties op het menselijk brein en het gedrag zijn een uitgebreid veld van onderzoek geworden Vroeger bijna onmeetbare kwesties als de grenzen van de mensehjke intelligentie, de wer king van het geheugen en het beïnvloe den van het gemoed, zijn binnen het Het is een prachtig blader-, lees- en peinsboek geworden dat de sterke kan ten van de sf laat zien (de inventiviteit, het vakmanschap, soms ook een vleug je echte visie) maar niet minder duide lijk ook de zwakke kanten ervan zoals, om maar iets te noemen, de bijna onge breidelde hang naar Karl- Mayromantiek en het escapisme dat veel sf eigen is. PETER WOLFSBERGEN „Terugblikken en vooruitzien” is een verzameling economisch-politieke beschouwingen van prof. A. Heertje, verschenen bij Teleboek in Amster dam. Prof. Heertje, de ene keer sociaal democraat, dan weer democratisch- socialist en ten slotte weer bijna sociaal-democraat het kan verkeren betoogt in zijn bundel onder andere dat het voeren van een samenhangen de economische politiek, ongeacht wel- Mevrouw mr. Lily Eversdijk Smul ders, nu 74 jaar, is een heel bijzondere vrouw. Ze is in Indonesië geboren en werkte daar als jonge vrouw op een advocatenkantoor. Maar ze was er niet voor in de wieg gelegd. Ze wilde teke nen en schilderen en bovendien de wereld zien in een tijd dat reizen heel wat moeilijker was dan nu. s ONDER DE VELE WERKEN van Pieter Bruegel de Oude zijn er twee heel populair geworden omdat ze aspecten van het oud-Brabantse volks leven tonen. Het ene is het spreek woordenschilderij, het andere dat met de middeleeuwse kinderspelen, geschilderd in 1560 en nu aanwezig in het Kunsthistorisch museum van Wenen. En zo hebben psychologie en religie een raakvlak binnen de taal, maar helaas buiten de zo verscheiden lij kende onderzoeksystemen die ze hanteren. Maar er is een uitweg, die dé laatste jaren steeds vaker wordt bewandeld. Nóg een type ontroering, het besef dat de mensheid vroeger en nu tot opofferingen in staat was, maar ook onmenselijkheden vanuit dezelfde lief de én/of haat. Ook dat valt af te lezen uit de puinhopen, die de oude bescha vingen ons hebben opgeleverd. ke regering het voor het zeggen heeft, een bittere noodzaak is. De problemen wat betreft het milieu, industrie, ver keer, prijzen en inkomens hangen zozeer met elkaar samen dat een in onderdelen gesplitste economische politiek echt uit de tijd is. Bijzonder bij de tijd is het bij de Nederlandsche Boekhandel in Antwer- pen/Amsterdam uitgekomen boek „Energie en Democratie” van Karei Poma. Hoe actueel heeft men zeer recent kunnen ervaren toen een beslis sing over de uitbreiding van de ultra centrifuge in Almelo bijna leidde tot een kabinetscrisis. Poma, die al eerder heeft geschreven over de gevaren die ons leefmilieu bedreigen, zet in het onderhavige werk de risico’s voor de democratie uiteen die een steeds ver der voortschrijdende aanpak van opwekking en verwerking van energie met zich brengen. Het is onmogelijk zich met het energieprobleem in de toekomst nog slechts op nationaal niveau bezig te houden. Deze gecompli ceerde zaken vragen een internationa le aanpak. Maar om geen cumulatie van macht op één punt te krijgen is het broodnodig economische macht bij de regio’s te leggen. FRANS keIJSPER Het is een bijzonder aardig pocketje, dat in fragmenten het schilderij toont, elk fragment gewijd aan een bepaald toenmalig kinderspel. Je krijgt zodoen de een uitstekend inzicht hoe vroeger kinderen op dorpspleintjes speelden. Veel van de hierboven genoemde zaken vallen ook binnen het gezichts veld van de zo geheten transcendente meditatie, het systeem van Maharishi Mahesh Yogi. De oplossing van de pro blemen wordt binnen zijn leer sterk vereenvoudigd en vaak ook te eenzij dig voorgesteld. Ondanks die beper kingen en toch ook de drang tot verantwoord wetenschappelijk onder zoek schreef een aanhanger als Anthony Campbell zijn „Transcenden te meditatie: een weg naar verlich ting”, in de vertaling van Hilde Ber- voets door Bruna in Utrecht uitge geven. Natuurlijk is dit boek „sectarischer”, oppervlakkiger ook in de wetenschap pelijke verklaringen, dan de eerder genoemde. Waar TM door velen echter als heilzaam wordt ervaren, ondanks de teleurstellingen van sommige leer lingen, is het binnen zijn soort een goed boek. Van dezelfde schrijver besprak ik kort geleden „De 7 bewustzijnstoe standen” (Uitgeverij Bert Bakker) en „Wat is transcendente meditatie” door drs. N M. Wijngaards van de eigen TM- pers. Het begint dus meer en meer op een doelgerichte sectarische overredings-stroom te gelijken en dat doet me wel wat al te zieltjeswinnerig aan Bovendien bestond er aanvankelijk geen „kunst oifi de kunst”, maar was de expressie in dienst gesteld van het alom aanwezig geachte religieuze bele ven binnen nog niet gespecialiseerde culturen. Met het opkomen van de antieke beschavingen in het Midden-Oosten wordt dat dan anders. Natuurlijk blij ven tal van voorwerpen gevangen bin nen de sfeer van religie en mythologie, maar het prachtlievend element om der wille van de versieringsdrang begint de overhand te krijgen. De kunst is dan evenzeer gewijd aan koningen en vorsten, al dan niet geacht af te stammen van de zon of van dier- goden. Zó moeten we ook de grote tempelcomplexen, vanaf de befaamde „toren van Babel” zien: godsdienstig en politiek eerbewijs. Daarmee is de kunst dan afgedwaald van de ééndui digheid en is het specialisme, het uiteenvallen in oneigenlijke bedoelin gen (althans gezien vanuit de oertijd) ingetreden. Dit manuscript heeft hij thans uitge werkt tot een omvangrijk in twee delen verschenen boek, dat geen weten schappelijke pretenties heet te hebben. Het is het resultaat van een groot scheepse plundering van grote en klei ne geschriften, alles in partijdig kader gerangschikt. In het tweede deel behandelt Om stein dezelfde zaken, maar dan vanuit de gezichtshoek van de moderne inzichten in de psychologie. Hij maakt vergelijkingen tussen de verschillende leringen en meditatieve systemen en tracht de achtergronden ervan te van gen in bekende psychologische begrip pen. Hij doet dit uitstekend op een niet te moeilijk leesbare wijze. DE ENORM TOEGENOMEN belangstelling voor science fiction is er waarschijnlijk de oorzaak van, dat de uitgevers op dit gebied in ons land zich niet langer beperken tot sf-verhalen en -romans. Meulenhoff bijvoorbeeld kwam enige tijd geleden uit met een bundel van tien sf-posters van Chris Foss en is nu verschenen met „De wonderschone wereld van de science fiction illustratie”, samengesteld en ingeleid door de beroemde Brian Aldiss, die ook Foss’ platen bijeengaar- de en van een inleiding voorzag. Ische val- De moei- 1 1 de bereik van de computerdeskundigen gekomen. En dit zijn alle zo objectief mogelijk meetbare systemen gewor den, dat het „denken over het denken” gelukkig hanteerbaarder is geworden, minder gebonden aan de persoonlijke gezichtspunten van bepaalde onder zoekers. Voor wie meer over deze kwesties wil weten is er het heel goede boek „Experimenten met het brein” van Maya Pines, met als ondertitel „Het onderzoek naar wegen om intelligen tie. geheugen en gemoed te beïnvloe den via de hersenen Het is door Hilde Bervoets voor Bruna in Utrecht ver taald Het boek is, hoewel voor de leek geschreven zo wetenschappelijk mogelijk en toch niet te moeilijk Het behandelt bovendien nog veel meer vraagstukken dan ik hierboven kon aangeven. Op het gebied van meditatie en de diverse „bewustzijns-strategieën” bestaan tientallen boeken. Slechts enkele brengen iets nieuws Die leggen bovendien verbanden met de nieuwste wetenschappelijke inzichten omtrent de werking van het brem, als hierbo ven geschetst Het verband dus tussen religie en wetenschappelijk psycholo gisch onderzoek ten en tijdschriften. Populair- wetenschappelijk in de goede zin dus. HEIN STEENHOUWER

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11