Anne-Marie Heyligers Knap spel van Anne-Wil Blankets en met serieuze werken Jazzmusicus Erroll Garner overleden Onverwachte vondsten Poulencs balletwerk KERMIS VAN KLEINKUNST IN NIEUW PROGRAMMA VAN DUO TRIPLEX Groentjes doen wonderen! Bel nn: 023-319272 Duo Otten overtuigt Muzikale armoede in ■2e autootje voor de vrouw?) bij Justin Case 31 MIME IN DE MELKWEG Nieuwjaarspremière in Toneelschuur Russische musici krijgen asiel in Frankrijk Nieuwjaarsrecital in Concertgebouw Nieuwjaarsmatinee Blazers Ensemble JANUARI 19 7 7 13 MAANDAG 3 KUNST t DEN HAAG. Na het zien van Friedrich Schiller’s treurspel Maria Stuart, op nieuwjaarsdag bij de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouwburg in première gegaan, is bij mij vooral de gedachte achtergebleven dat verliezen menselijker is dan overwinnen. De Schotse koningin Maria Stuart, die na een gevangenschap van bijna twintig jaar in Engeland tenslotte onthoofd wordt, is in elk geval als mens eerder herkenbaar dan haar grote rivale Elisabeth Tudor, de koningin van Engeland. Elisabeth tekent wel of niet daartoe aangespoord het doodvonnis van haar nicht. Vooral omdat zij de levende Maria Stuart ervaart als een voortdurende bedreiging voor haar troon en haar leven. Naar machtsmaatstaven gerekend is Elisa beth de winnende partij, doch na de onthoofding van Maria vindt zij niet de gemoedsrust waarnaar zij zo hunkerde. Erger nog, de Engelse koningin blijft vertwijfeld achter in het volle besef van haar eenzaam heid en schuld. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BB ills Maria Stuart: een mooi kijkspel I Drie mensen van het Duo Triplex bijeen, gefotografeerd in elk hun eigen nummer. KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) N vitaliteit in deze amusante en optimaal muzikanteske Jazz Symphony. REST NOG de presentatie in roomwitte kostuums-met-vest en groen overhemd. V.l.n.r. Bert Bunschoten, Wigbolt Kruijver en Cees West. (Foto Kuno Grommers) AMSTERDAM. Onder de talloze partituren die als balletmuziek zijn geschreven, bestaan er vele die zonder theaterbijkomstigheden kunnen worden uitgevoerd. Een wel heel sterk voorbeeld daarvan is Milhaud’s geniale meester werk „La creation du Monde”, met welk werk zaterdag de muzikale Nieuwjaars- matinee door het Nederlands Blazers Ensemble werd ingezet. Onder Reinbert de Leeuw’s houterige, maar goed coördi nerende directie kwam een spirituele uit voering tot stand, waarbij de complexi teit van deze zo interessante orkestparti- tuur in een onderling voortreffelijk afge wogen klankeenheid uitmondde. ONDER REGIE van Jo Dua, die het spel vooral esthetisch knap in scène zette, doen vooral de beide hoofdrolspeelsters alles wat in hun vermogen ligt om dit manko te compenseren. Anne-Wil Blan- kers schenkt warmte als Maria Stuart en breekt soms zowaar door het uiterlijk vertoon heen. Bijna onvergetelijk is zij in de ontmoetingsscène met Elisabeth, wan eer zij als trotse koningin aanvankelijk besluit het hoofd te buigen voor haar machtige nicht. Groots veegt zij enkele minuten later in herwonnen fierheid met Elisabeth de vloer aan en ontredderd ruimt de Engelse koningin na die morele overwinning van haar tegenstandster het veld. Anne-Marie Heyligers speelt Elisa beth I met knap geëtaleerd raffinement. Zij maakt van deze kille koningin niet de MARIA STUART heb ik altijd graag een keer op het toneel willen zien. Mis schien verwachtte ik er teveel van, maar het is me een beetje tegengevallen. Toch geloof ik niet dat die teleurstelling te wij ten is aan de voorstelling die de Haagse Comedie ervan gemaakt heeft. Eerder lijkt mij het stuk zelf teveel innerlijke emotie te missen. Er wordt veel en intrige rend in gepraat om een diplomatiek ver antwoorde oplossing voor het voorgoed onschadelijk maken van Maria Stuart te vinden. Maar wat ik mis zijn vooral diepe re menselijke gevoelens. tisering, voegde hij enkele verzinsels als gehaktkruiden aan de historische gege vens toe. Zo heeft de ontmoeting tussen Elisabeth en Maria in werkelijkheid nooit plaatsgehad. In Schiller’s stuk vormt het één der boeiendste scènes. Ook de edel man Mortimer, die in liefde ontbrandt voor de Schotse koningin en haar in zijn jeugdige overmoed wil bevrijden, berust niet op werkelijkheid. DAARTEGENOVER staan Burley, een bikkelhard en geslepen raadsheer aan het Engelse hof, en zijn collega Leicester die zich een beschamende lafaard toont. Res- HET NIEUWE programma is wisselval lig van kwaliteit en samenstelling. Het begin ervan doet denken aan de jaren vijftig, waarin radiokleinkunstprogram- ma's van Chiel de Boer en Rens van Dort kind aan huis waren. Vrijblijvend amuse ment met een zeker cachet, waarnaar Duo Triplex met een knipoog lonkt. Als entree een diner-dansantmuziekje en als uitsmij ter luide kermisschetterij. Daartussenin ontrolt het programma zich inderdaad als een kermis van kleinkunst. Onderdelen die volkomen los van elkaar staan Die ook niet steeds even interessant zijn Justin Case speelt in de eerste plaats een dubbelrol: Hij is zowel de praktische, alles regelende toneelmeester George die voortdurend met een koptelefoon op, stoelen neerzet, lichten regelt, deuren sluit en na de nummers de rommel opruimt, als de onhandige clown, die niets begrijpt en in een gevecht verwikkeld raakt met een stoel, met de bovengenoemde overmatige krant en met de ook al genoemde lange- afstandlift. Maar Justin Case is meer. Als hij een vogel in een nest speelt, die pas leert vliegen, lijkt hij het meest op oom Dago- bert, die in de Donald Duck serie voortdu rend ingenieuze uitvindingen doet. Deze vogel probeert dan ook te vliegen via wiskundige formules en het zal niemand DAARTEGENOVER staat een groot potentieel aan vindingrijkheid. Telkens weer verbaas je je over de sublieme vond sten die in de lange reeks nummers ver werkt zijn. Het klinkt misschien tegen- strijding, maar juist de ontwikkeling van dit Duo Triplex vraagt om diepere analy se. Zelf wil het gezelschap niet langer als hobbyistisch worden beschouwd. Een goed recht, zeker wanneer je het aanwezi ge talent in aanmerking neemt. Wigbolt Kruijver en Bert Bunschoten tonen dat weer op overrompelend frisse wijze aan. Cees West (speelt ook piano) staat ze daar in schitterend terzijde en ook de nieuwe leden van het gezelschap, Henk Duits (slagwerk, fluit) en Henk Hofland (gitaar) hebben zich de sfeer van het oorspronke lijke driemansduo eigen gemaakt. virtuoos gespeelde Rondo op. 69 van Kabalewski mijns inzienseen verzadi gingspunt was bereikt. Ik ondervond de nog resterende salonstukken Malaguena op. 21 van de Sarasate en Wals-Scherzo op. 39 van Tsjaikowski dan ook als een weliswaar met zwier uitgevoerd, maar overbodig programma-aanhangsel. (Van onze kunstredactie) LOS ANGELES Gisteren is op weg naar een ziekenhuis waar hij zou worden opgenomen de Amerikaanse pianist en componist van onder andere jazzmelodi- eën Erroll Garner aan de gevolgen van een hartverlamming overleden. Hij is 53 jaar oud geworden. Erroll Garner werd als helft van een tweeling op 15 juni 1923 in Pittsburgh, Pennsylvania, geboren waar hij ook met hulp van zijn vader zijn eerste schreden op het muzikale pad zette. Als tiener trad hij op als lid van het Slam Stewart trio in de Jazz Hangouts, een club in 52nd Street in New York. HARRY WICH zorgde voor imposante decors als verantwoorde ondersteuning van de verschillende stemmingen en Jur- riaan Andriessen’s muziek sluit daar in positieve zin bij aan. Zo biedt Den Haag vooral een mooi kijkspel met veel goud en zilver in de rijke kostumering die door Has Noordhoek prachtig verzorgd is. KO VAN LEEUWEN ENKELE VOORBEELDEN in het kort. Het eerst aangekondigde nummer van een illusionist blijkt een uitermate zwakke start. Een enkele kleine vondst erin is grappig; verder is het ronduit een teleur stelling. Dan het laatste nummer voor de pauze, waarin een conferencier tenonder gaat aan de foutief opklinkende lachsal vo’s van zijn publiek. Een prima nummer tot aan de dood van de conferencier. Maar dan volgt er een vervelend slot door een liedje dat niet alleen druipt van weemoed, maar dat ook nog zwak is van tekst. Noem daarbij dan nog enkele geforceerde over- gangen van programmadelen en dan heb je het in negatieve zin gelukkig wel gehad. VOOR ZIJN DRAMA nam Schiller geen genoegen met alleen geschiedkundi ge feiten. Als belangrijk voor zijn drama- Niettemin, en terecht, oogstten de con- certgevers ook na deze wat al te omvang rijke lichte kost een ovationeel applaus voor hun voortreffelijke en sfeervolle spel op deze middag, wat nog een „encore” opleverde; de fraaie Sicilienne van Fauré. JAAP STORK I verdroogde aardappel die je in menig geschiedenisboekje aantreft. Zij slaagt er zowaar in enige menselijkheid te laten doorschemeren. Al is het maar in het maskeren van haar angst eens werkelijk een definitief besluit te moeten nemen. Eric van Ingen spreidt milde eenvoud ten toon als Sir Amias Paulet, Maria Stuart’s bewaker, een man die zijn daden toetst aan de stem van zijn geweten. Naar zijn geweten handelt ook de bejaarde graaf van Shrewsbury, raadsman van Elisa beth, die gevoelig gestalte krijgt door Joris Diels in mooi ingetogen spel. AMSTERDAM Op Oudejaarsavond was het angstvallig stil in de stad. Bijna alles was rond het Leidseplein dicht, iedereen keek immers naar Wim Kan. Alleen al die buitenlanders die Nieuw jaar in ons land vierden, liepen met hun ziel onder de arm. Gelukkig voor hen was de Melkweg open, voor het vijfde jaar was dat de plek waar je met oud en nieuw naartoe kon gaan. Er traden vooral clowns en mimespelers op, die zijn door iedereen te verstaan. Eén van hen was Justin Case, een uiterst beweeglijke, sur realistische en jonge mimespeler. De nummers van Justin Case doen vaak denken aan het werk van de Belgische schilder René Margritte en zitten vol onlo gische, onverwachte, ongerijmde vond sten. Zo werden we verrast op een gezicht als een telefoon, op een krant zo groot als een beddelaken en dan nog met 2006 pagi na’s en op een lift, die 9682 etages bedien de en niet alleen naar boven en naar beneden ging, maar ook naar het oosten PARIJS (Rtr). Twee Russische pia nisten, de 23-jarige Mikhail Roed en zijn verloofde Yelena Varvarova, hebben politiek asiel in Frankrijk gekregen, zo is officieel in Parijs bekendgemaakt. Het tweetal had na een tournee vorige maand in Frankrijk verzocht in dat land te mogen blijven. Ook van Antheil was het op dit Nieuw jaarsconcert tot besluit gespeelde „Ballet Mécanique”; een als filmmuziek gedacht werk uit 1925 voor vier piano’s en slag werk. Voor de uitvoering van de „veel geschreeuw maar weinig wol”-partijen kregen Marja en Maarten Bon de hulp van Stanley Hoogland en Bart Berman, die er met de zeven slagwerkers hun best op deden. Evenals bij Poulenc’s „Aubade kan ook hier gelden dat dit „Ballet Méca nique” als illustratie misschien best func tioneel zou kunnen zijn. Maar als op zich zelf staande compositie slaat het nergens op. Alle losse flodders waaruit deze parti tuur is samengesteld en die zich ontladen in een orgie van klank, werden als alle andere programmawerken onder De Leeuw’s leiding met zorg gerealiseerd. En aan het nieuwjaarspubliek was al die moeite, getuige het enorme enthousiasme, beslist ook welbesteed. JOHAN VAN KEMPEN Een even sterk, maar dan tegengesteld, voorbeeld van balletmuziek die juist te weinig innerlijke kracht bezit om zonder meer op een concert te laten klinken, vormt Poulenc’s aansluitend op de ze NBE-matinee ten gehore gebrachte „Aubade” voor piano en achttien instru menten. Het is goed voorstelbaar dat dit uit een aantal „goedkope” inventies opge bouwde stuk, in 1929 als begeleiding van het solistisch optreden van een bekende Parijse danseres, heeft voldaan. Maar je zat nu niet met een glas champagne in de hand ten huize van de graaf van Anouilh, die het destijds speciaal voor zijn party had besteld, maar in de toch wel even nuchterder atmosfeer van het Amster damse Concertgebouw. En dan staat de muzikale armoede, die door de mantel der liefde van een gevierde balletdanseres bedekt had kunnen worden, in al zijn naaktheid voor je. Tegenover de slapte van het decadente gemak waarmee Poulenc (met alle respect voor de betere zijde van deze componist) hier zijn „Aubade” neerschreef, staat de kracht van originaliteit en frisheid van Antheil’s werkwijze in diens Jazz Symp hony. Na de bovendien nog weinig char mante uitvoering die door pianiste Marja Bon en het NBE van Poulenc’s balletmu ziek werd gegeven, was dit uit 1923 date rende maar in 1955 geraffineerd ge- herinstrumenteerde Amerikaanse werk, een ware verademing Evenals bij de première hier te lande in het laatste Holland Festival, was er weer geen ontkomen aan: het zalig-swingende stuk met zijn meesterlijke instrumentatie en de pittige, jazzy ritmiek, moest en zou gebisseerd worden. Het temperamentvol spelende Nederlands Blazers Ensemble met aanvullende krachten en de virtuoos uitpakkende pianist Maarten Bon, legden onder De Leeuw’s leiding dan ook volop het meeslepende karakter van bruisende HAARLEM. Al weer voor de zevende maal in successie werd eergisteren het nieuwe jaar tijdens een theeconcert ingeluid door het viool-pianoduo Daniël en Johan Otten. Zij deden dit met een programma dat, anders dan we van hen gewend zijn, nu eens niet louter was opgebouwd uit tot concertrepertoire verheven uitsmijters en toegiften. Me dunkt een verstandig besluit, want het dreigend imago van een duo dat zijn krach t slechts weet te putten uit briljante, maar oppervlakkige genrestukjes biedt op den duur weinig perspectief. En zo’n etiket is voor deze executanten helemaal niet nodig, aangezien ze juist op de „serieuze” werken van hun Haarlems recital een in velerlei opzicht overtuigende visie bleken te hebben. Anne-Wil Blankers als Maria Stuart en Anne-Marie Heyligers als Elisabeth I van Engeland in Friedrich Schiller's drama „Maria Stuart". (Foto Cor Out) pectievelijk Kees Coolen en Guido de Moor vervullen die rollen. Coolen zelfbe wust en met krachtige stem; De Moor als bange twijfelaar, behept met de angst voor een verkeerde toekomst te kiezen. De jeugdige Mortimer wordt door Lucas Die- tens gespeeld als een onvolwassen roepen de puber, waardoor zo’n personage elke overtuigingskracht mist. verbazen dat hem dat niet zo best lukt. Daarom behelpt hij zich met de verrassen de ontdekking van het wiel, zich erover verwonderend, dat andere vogels dat nog niet eerder ontdekt hadden. Het mooiste in dit nummer vond ik overigens het steeds overstappen van de rol van de vogel naar die van de clown en terug. Er was ook nog een afgrijselijke zieken- huisdroom, waarin de chirurg vlak vóór een operatie verdwaalde in een warnet van gangen; waar hij later in de operatie zaal het niet kon nalaten te proeven van alle lekkere hapjes, die hij tijdens het opensnijden te voorschijn haalde en waar hij met het uitgesneden hart ging honk ballen en met de darmen ging touwtje springen. En dan was er een orkestrepetitie van de ouverture „Wilhelm Tell” met één uni versele muzikant: Justin Case. Het programma was zelfs aan Nieuw jaar aangepast, want toen Justin Case zijn publiek in het begin maar niet kon berei ken omdat er een denkbeeldige muur tus sen hem en ons zat, gebruikte hij een vuurwerk-sterretje als snijbrander om die muur met succes te slopen. Justin Case is een naam om te onthou den voor het geval hij terugkomt. CONRAD VAN DE WEETERING Na een welkomstwoord van directeur Peter Lohr en de technisch bekwame weergave van het stormachtige Scherzo (Sonatensatz) van Brahms als opmaat werd van de tiende vioolsonate op. 96 van Beethoven een metrisch misschien wat strakke, maar dankzij mooi uitgezongen frasen en subtiele dynamische nuances beslist boenende vertolking gegeven. Met name de lyriek van het schone Adagio espressivo kreeg bij hun betrokken spel alle kans tot optimale ontplooiing. Een prettige bijkomstigheid was dat de vleu- gelklank ondanks dé vanwege een matig gevulde zaal weelderige akoestiek ner gens echt „zwemmerig” werd, ongetwij feld het resultaat van een zorgvuldige pedaaldosering van de uitnemend begelei dende Johan Otten. Voor de composities van Anton Webern, meester der dodecafonie (vaste reeks van 12 tonen als basis), geldt zeer toepasselijk de door Godfried Bomans vaak gebezigde paradox: „Schrijven is schrappen”. Wat bij Webern dan als Vier Stücke op. 7 overblijft is die kenmerkende samenbal ling van muzikale gedachten tot een wer kelijk minimale kern, maar met een oneindige zeggingskracht. De suggestieve uitbeelding van deze vier indringende „klankflarden” door Daniël en Johan Otten was a.h.w. een uiterst artistieke „stilte” voor storm van licht verteerbare notenacrobatiek die ze nog in petto hadden. Die duurde mij eigenlijk toch te lang, omdat na de vooraf gaande toch vaak diepgravende literatuur direct al met het volgende meeslepend MMMMMl M Ml M M M M M MMM «B MM BiM. BBBBMlBBMlBB Zowel in zijn speelwijze als in zijn com posities valt een geheel eigen stijl op die gekenmerkt wordt door het gesyncopeerd aanslaan van gespreide '""'’“ipidingsak- koorden door de linkerh envoudi- ge melodieën door de rechterhand. Het was deze techniek die hem in 1957 het predikaat „beste pianist” bezorgde, hem geleverd door, internationale jazzcritici van het gerenommeerde muziekblad Downbeat. en westen. Ook bleek er een telefoon te zijn waar de hoorn aan vastgeklonken zat, wat nogal frustrerend werkte omdat hij langdurig rinkelde. - HAARLEM. Het aantrekkelijke van het cabaretvijftal dat met elkaar het Duo Triplex vormt is vooral dat er in het programma alles mogelijk is. De kracht van het gezelschap manifesteert zich in het humoristisch aankaarten van zaken die serieus genomen niet in orde zijn. Een pure cabaretfunctie dus en het dient gezegd: Duo Triplex stort zich daarop met incalculeren van alle risico’s van dien. Het is de zeldzame vindingrijkheid van het groepje die het tegelijk voor ondergang behoedt. Duo Triplex opereert op glad ijs en wel aan de rand van een vervaarlijk wak. Eertijds begonnen als vrolijke vrijetijdsgrappenmakers zijn de drie initiatiefnemers van toen nu bezig met serieuzer plannen. Het nieuwe programma, dat Duo Triplex Show II heet en nieuwjaarsdag in première ging, houdt in elk geval een belofte in. Maar misschien betekent juist dat wel een lastige handicap. SCHILLER heeft in zijn ten dele histo risch drama gekozen voor de katholieke Schotse koningin, die ten prooi gevallen is aan haar eigen intriges en die welke haar in haar turbulente leven omringden, en haar geloofsovertuiging. De achttiende eeuwse Duitse dichter laat er geen enkele twijfel over bestaan dat Maria Stuart gelouterd en met iedereen verzoend het schavot beklimt. Zelfs haar grootste vij andin schonk Maria in haar laatste biecht vergiffenis. Daarom komt Schiller’s treur spel ook over als getuigenis voor het katholicisme tegenover het protestantis me dat vooral gestalte krijgt in de onmen selijkheid van het Engelse hof. De protes tantse koningin Elisabeth I wordt door de auteur geschetst als een uiterst koele vrouw die uitmunt in besluiteloosheid. Zelfs als zij haar secretaris het getekende vonnis overhandigt, laat zij hem in het ongewisse wat daarmee gebeuren moet. Zo tracht zij de verantwoordelijkheid van haar daden op andere schouders te laten rusten. In een vraaggesprek met het weekblad l’Express verklaarde Roed dat hij beslo ten had niet meer naar de Sovjet-Unie terug te keren vanwege de druk die de geheime politie, de KGB, op zijn artistieke leven bij het conservatorium in Moskou uitoefende. „De ideologische druk, de politiesfeer op het conservatorium, ik kon er niet meer tegen,” verklaarde de pianist. Volgens hem werken twee van de drie mensen op het conservatorium voor de KGB. Na buitenlandse tournees moeten zij rapport uitbrengen over hun collega’s De verloofde van Roed was in novem ber alleen naar Parijs gekomen Het paar had besloten niet samen te vertrekken teneinde de Sovjet-autoriteiten niet arg wanend te maken. Roed kreeg in 1975 de Franse Marguerite-Longprijs vooi plane IN DE TONEELSCHUUR vindt Duo Triplex zijn thuisfront. Daar komt al zo’n zes jaar lang een vast publiek dat oor spronkelijk uit vriendenkring gerecru- teerd werd. Die tijd is voor een deel voor bij. Het vijfhoofdige duo presenteert zich zelf als professioneler en dat brengt ver plichtingen mee. Schulden, zou je zelfs kunnen zeggen. Wel, een deel daarvan wordt in de nieuwe show al ingelost. Een vers programma zonder herhalingen van vroeger. Als landelijke première uitge bracht zonder de verzekering van een fikse probeerperiode. Dat vereist moed, want weer is juist het risico huizenhoog aanwezig. Stijlvol verzorgd met ook weer een knip oog vol vriendelijke aanmoediging naar echte chique. Als ik het geld ervoor had zou ik een aanmoedigingsprijs beschik baar willen stellen voor zo’n uitermate opvallend en talentvol groepje. U kunt er zonder risico een toffe avond uit van maken door er heen te gaan. Er volgen dit seizoen nog meer avonden in Haarlem. Het zou het begin worden van een ruim veertig jaar durende carrière die Gamer in Europa even populair zou maken als in zijn eigen land. Behalve record- platenmaker en nachtclubartiest was hij ook een begaafd componist. Tot zijn meest bekende songs behoort onder meer Mitsy, niet lang geleden door de acteur en cineast Clint Eastwood gebruikt als the ma voor zijn film Play Misty for me. Daarvoor had Gamer al meer filmmuziek geschreven, zoals A new kind of love. DE TEGENSTELLINGEN tussen Maria Stuart en Elisabeth Tudor worden ook gekenmerkt door hun uiterlijk en hun manier van leven. Alles wat Elisabeth mist om werkelijk als vrouw te kunnen worden behaagd, is bij Maria in ruime mate aanwezig. Elisabeth heeft zelf gezegd ongerept als maagdelijk koningin te willen sterven. Maria echter, gaat de geneugten van het leven niet uit de weg en geeft zich graag aan haar hartstochten over. Zij moet een wondermooie vrouw geweest zijn, die zelfs in haar gevangen schap intrigeerde en hoofden op hol bracht, als je de romanciers moet geloven.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13