SMITH: Knoop en Walser krijgen elk 15 mille en streek Nathan door Suez-kanaal Omzet Ahold met 15 percent 20 1 Rustig oud en nieuw in stad Man brengt vrouw om Krantenstaking in Engeland Weduwe Mao kan doodstraf staan te wachten gestegen „BRITSE VOORSTELLEN ZIJN IRREËEL” 1006 Zeven gewonden na botsing bij Sassenheim Nederlandse ambassadeur in Cambodja 1 I Licht in het Oosten Aantal pagina’s vandaag: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Tipgeld Menten ML J| (Van onze redactie buitenland) Desillusie Korte vreugde de Olie van Liberiaanse Strips 15 17, 19 Sport Rustig weer AGENDA pagina 7 Gen. Cronjéstraat 59 - Haarlem I' unmmwmnwunnummmmi l.v.m. de balans en voorverkoop" werkzaamheden zijn wij dinsdag 4 jan. gesloten. IVoensdag 5 jan. hopen wij u weer van dienst te zijn Het woord is aan... tanker kan Engelse kust bedreigen tumnmfmmamfum/ufum/rh MAANDAG 3 JANLARI 1977 67e jaargang nummer 51 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Krachtig JOHANNESBURG. Britse voorzitter van de Geneefse conferentie over de toekomst van Rhodesië, Ivor Richard, is gisteren op zijn rondreis door Zuidelijk-Afrika in de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth aangeko men voor besprekingen met premier Vorster. Richard, die uit de Rhode sische hoofdstad Salisbury kwam, probeert de hulp van Vorster te krijgen bij zijn poging premier Smith te winnen voor de Britse ideeën ten aanzien van de vestiging van een zwarte meerderheidsregering in Rhodesië. 1 IJmuider Courant f 13,65 p. mnd.f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p-jaar f 154,70 (p.post f200,-) Losse nummers 65 Ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - Richard zoekt in kwestie uJ Rhodesië hulp bij Vorster RICHARD VORSTER plan (Van onze verslaggevers) MEVROUW TSJIANG TSJING 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 (ADVERTENTIES) Plaatselijk Nieuws 5, 7, 9 10 Beurs Kunst 13 Radio en tv 15 (ADVERTENTIE) JUWELEN Luidsprekers 18 Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. Inkoop Verkoop Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Vorster zou de halsstarrige premier Smith moeten dwingen de Britse plan nen te accepteren, eventueel door middel Een archiefoto van Abie Nathan met rechts op de foto zijn vredesschip „Peace". Op de eerste dag van het nieuwe jaar is Nathan er eindelijk in geslaagd het Suez-kanaal door te varen om zijn vredesboodschap uit te brengen. Eerdere pogingen om het kanaal door te varen mislukten, maar nu het schip in Panama staat geregistreerd was er geen belemmering meer. Perzisch spreekwoord Alle dingen zijn moeilijk voordat ze gemakkelijk worden. het tot gekomen, waarbij gegeven LONDEN. (ANP) Van de negen Britse nationale dagbladen zijn er van daag maar twee uitgekomen door een geschil over overwerk en vakantietijd. I I BREDA (ANP) Zaterdagmorgen vroeg heeft een 29-jarige ex-koopvaar- dij-officier in Klundert zijn 26-jarige uit Chili afkomstige echtgenote Edith San tander met behulp van een kussen om het leven gebracht. Tussen beide echte lieden bestonden ai geruime tijd span ningen. De rijkspolitie van de groep Ze venbergen heeft al verscheidende keren ruzies ter plaatse moeten sussen. De man heeft na de doodslag zijn huisarts gewaarschuwd. Deze heeft na het constateren van de dood de rijkspo litie ingelicht. De man is gearresteerd. Het echtpaar had geen kinderen. controle door de Enselsen wordt overge nomen: een derde dat de ministeries in handen van een zwarte en een blanke onder Britse supervisie zouden moeten komen, en een vierde voorstel wil uit eindelijk, dat weliswaar een blanke - zoals oorspronkelijk door dr. Kissinger was voorgesteld - deze ministeries over neemt. maar dat hij geen lid mag zijn van de regerende partij van Ian Smith, het Rhodesische Front. het huwelijk, maar tien dagen later was Eugenia met de noorderzon vertrokken. De Daily Express en The Guardian waren de enige twee kranten die in Londen gedrukt werden. Sinds de moei lijkheden vlak voor kerstmis begonnen zijn van de andere zeven nationale dag bladen naar schatting 25 miljoen exem plaren verloren gegaan. Vier van de negen dagbladen die hun noordelijke edities in Manchester laten drukken, verschenen in die stad normaal maar er werden geen extra exemplaren voor verkoop in de hoofdstad. ZAANDAM. (ANP)De omzet van Ahold is vorig jaar met circa 15 percent gestegen van f 2,9 miljard tot 3,3 mil jard. Tevens kan over 1976 een goede stijging van de winst worden geconsta teerd. Dit heeft de president van de raad van bestuur van Ahold NV, de heer A. Heijn, vandaag bekendgemaakt in zijn nieuwjaarstoespraak. SYDNEY (AP). Tsjiang Tsjing en de andere drie leden van de Chinese „bende van vier” kunnen veroordeeld worden tot de doodstraf, aldus een bericht van een in Peking gestationeerde Australi sche journaliste. De journaliste Yvonne Preston zei dat er in een commentaar ter gelegenheid van nieuwjaarsdag in het officiële Volksdagblad gezinspeeld werd op de doodstraf. Preston zei verder: „Waarnemers hier geloven dat het leger voorstander is van de doodstraf voor de vier, terwijl de communistische partij onder leiding van BOSTON (AP) Binnen twee dagen kan de 370 km lange en 150 km brede olievlek, die op 15 december ontstond doordat een onder Liberiaanse vlag va rende tanker zijn lading van 29 miljoen liter zware industrie-olie verloor nadat hij aan de grond was gelopen, terechtko men in de Golfstroom. Als dat eenmaal gebeurt, wordt het oliedrab meegevoerd in Noordelijke richting, zodat het wellicht terecht komt op de Engelse en IJslandse kust. De president van de Internationale Zeevaarders unie, Paul Hall, heeft gisten opgeroepen tot een grondig onderzoek naar het Amerikaanse olietransportsy- steem. Momenteel vaart ongeveer 96 pro cent van de schepen die olie naar de Verenigde Staten vervoeren onder vreemde vlag. Volgens Francesco weigerde Eugenia met hem de echtelijke sponde te delen, maar Eugenia stelt dat Francesco zijn „dreige menten” niet wilde staken. Grote verliezer is een buurman, die Francesco een miljoen lire (3000 gulden) beloofde als hij erin zou slagen Eugenia tot een huwelijk te bewegen. (J(ji Ook wordt de vrees groter dat eventueel Engeland een nationalistische kandidaat (vermoedelijk Nkomo en achter hem Moegabe) alle steun zal geven om tot een definitieve oplossing te komen. Dit zou echter met zekerheid een burgeroor log tussen de verschillende nationalisti sche groepen in Rhodesië betekenen, vooral nu tijdens de afgelopen dagen twee nieuwe zwart-nationalistische par tijen werden opgericht, die er aanspraak op maken de steun van de zwarte bevol king te hebben. DEN HAAG (ANP) Minister van Agt van Justitie heeft besloten zowel aan de Zwitserse journalist Martin A. Walser te Uster, als aan Hans Knoop een tipgeld v an vijftienduizend gulden toe te kennen. De heer Walser ontvangt het omdat hij de verblijfplaats van P. N. Menten na diens verdwijning in Blari cum heeft opgespoord, en de heer Knoop in de gelegenheid heeft gesteld daarvan de politie te verwittigen. Aan de heer Knoop is dit geld toege kend omdat hij het was die het nieuws bij de Nederlandse politie aanmeldde. Op verzoek van de heer Knoop zal het tipgeld voor hem worden uitbetaald aan een charitatieve instelling die hij zal aanwijzen, zo heeft het ministerie van Justitie vandaag bekend gemaakt. (Zie verder pagina 2). SASSENHEIM. Bij twee verkeers ongelukken op de spiegelgladde rijks weg Den Haag-Amsterdam onder Sas senheim zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeven personen min of meer ernstig gewond. Eerst slipte een perso nenwagen, die over de kop sloeg en drie meter lager in het talud belandde. Ter wijl de vijf inzittenden, onder wie vier Hongaren, uit het wrak werden gehaald botste een andere personenauto van ach teren op een ambulancewagen. Ook de bestuurder van de tweede auto en die van de ambulance werden gewond. De 23-jarige Robert Hol tel uit Rhee- nen is op oudejaarsdag dodelijk veronge lukt op de Rijkerstreek (de verbindings weg tussen de Kruisweg en Schiphol) in de Haarlemmermeer. Het ongeluk ge beurde, toen hij met z’n auto vermoede lijk te hard reed en in de slip raakte. Het voertuig sloeg over de kop en be landde in een bouwland. Het slachtoffer werd met ernstig letsel naar het Elisa beth Gasthuis in Haarlem overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. (Zie verder pagina 2). De hoopvolle berichten uit ’t Midden oosten, die vooral voor Israel na vele jaren eindelijk enige gerustheid van be staan kunnen meebrengen, hebben wat Israel betreft niets met nieuwjaar te maken. In Israel begint het nieuwe jaar immers pas op 26 september en de jaartelling is 5738, maar voor de vele vrienden diie de staat Israel overal in de wereld nog heeft, geldt toch zeker dat het nieuwe jaar 1977 met een bemoedi gende ontwikkeling is begonnen. Het is allemaal niet zo erg officieel en het zit voornamelijk in de particuliere sfeer, maar er zijn duidelijk tekenen van een betere verhouding tussen Israel en Egypte. Abie Nathan, de onvermoei bare vredesengel die nu al jaren pogin gen doet om op het menselijke vlak toenadering te bewerkstelligen tussen joden en arabieren, is er eindelijk in geslaagd met zijn vredesschip „Sjaloom” Egyptische havens aan te doen en door het Suezkanaal te varen zonder te wor den gearresteerd of teruggestuurd. Dat schip heeft een Nederlands tintje: het werd aangekocht met in Nederland bij eengebrachte particuliere gelden en door Nederlandse vrijwilligers witgeschilderd. Abie Nathan is een dwaas. Het zijn de dwazen die de wijsheid in de wereld brengen. Al even, belangrijk is het feit, dat een andere particuliere Israëlische vredesbe weging erin geslaagd is contact te leggen met voorname persoonlijkheden in de PLO, de Palestijns-nationalistische be weging van Jasser Arafat. Er zijn aan wijzingen dat de PLO neigt tot erken ning van de staat Israel en dat Israel een Palestijnse staat op de westelijke Jbrdaanoever niet onaanvaardbaar zou vinden. In dit kader past een uitlating van de Egyptische president Sadat dat een Palestijnse staat verbindingen zou moeten hebben met Jordanië. De draag wijdte van deze verklaring, die in Tel Aviv instemming kreeg, is moeilijk af te meten, maar men moet bij dit alles wel bedenken dat de Palestijnen door hun recente tragische ervaringen in Libanon iets geleerd hebben. Zij weten dat een zelfstandige Palestijnse staat door Israel nooit kan worden geduld, maar ook door een aantal Arabische landen als een potentieel gevaar en dus als een onge- wenstheid wordt gezien. De nasleep van het Libanese drama kan vele malen groter zijn dan de aanleiding - strijd om de hegemonie tussen Palestijnen en christenen - deed vermoeden. Een heroriëntatie van me ningen en zienswijzen in het gehele Midden-Oosten zou de patstelling kun nen doorbreken, waarin het conflict tus sen Israël en zijn buren was geraakt. Maar, zoals er vredesengelen op stap zijn, zijn er ook vechtlustige fanatici in het Midden-Oosten actief. Deze situatie roept een vergelijking op met die in Noord-Ierland. Het gaat dan tenslotte om de vraag welke krachten de over hand krijgen. Van vredesengelen is trou wens bekend, dat zij erg, erg taai zijn BANGKOK (AP) Nederland en Cambodja zijn vandaag diplomatieke be trekkingen op ambassadeursniveau aan gegaan, aldus een bekendmaking van de Cambodjaanse radio in Phnom Penh. Sinds de communistische machtsover name in april vorig jaar is het land nu met totaal 40 naties diplomatieke be trekkingen aangegaan. Een kerstweek lang, dat is nagenoeg de duur van het huwe lijk geweest tussen de 72-jarige Francesco Battaglia uit Gagliato bij Catanzaro in Zuid-Italië en de 24-jarige Eugenia Feria. Op 18 december trad het paar vol toekomstverwachtingen in Richard noemde achteraf het gesprek met Ian Smith „een open en krachtige uitwisseling van opvattingen”, en zei dat hij er zeker van was dat Ian Smith zijn standpunt beter had begrepen en hij omgekeerd beter de opvattingen van Smith begreep. Desondanks neemt het pessimisme wat de reis van Richard aangaat met het uur toe. De uitlatingen van verschillende zwart-nationalistische leiders en vooral van ZIPA-leider Robert Moegabe. ma ken de zaken evenmin niet makkelijker. Moegabe heeft gisteren in een interview in Dar es Salaam gezegd dat alleen een verder toenemende militaire activiteit aan de kolonialisten in Rhodesië duide lijk kan maken dat hun tijd voorbij is. van een economische boycot. Politieke waarnemers achten de kans echter zeer klein dat Richard in zijn opzet zal slagen bij zijn gesprek met Vorster in Port Elizabeth, waar de Zuidafrikaanse premier op vakantie is. HAARLEM-IJMOND. De jaarwis seling heeft in stad en streek in het algemeen een rustig verloop gehad. Wel moesten in Velsen zeven jongelui in de oudejaarsnacht een paar uur op het politiebureau doorbrengen, omdat zij wat al te luidruchtig waren geweest. Overigens kon de politie zich hoofdzake lijk beperken tot het houden van toe zicht bij de vreugdevuren op verschil lende plaatsen in de gemeente. Weinig problemen hadden ook brand weer en politie in de Haarlemse agglo meratie. In Haarlem waren manschap pen van de Mobiele eenheid paraat, maar zij hoefden niet in actie te komen. Noemenswaardige ordeverstoringen had den niet plaats. Men vermaakte zich met vuurwerk en straatbrandjes. Hetzelfde beeld vertoonden de ge meenten en buurtschappen in de streek. (Zie verder pag. 5). „Hoewel de goede omzetten in de winkelbedrijven verheugend zijn mogen deze ons niet verleiden de toekomst te makkelijk te zien”, aldus de heer Heijn. De kans zit er in dat de marktgroei zal afnemen en dat alle zeilen bijgezet zul- lën moeten worden om de portie, die de Ahold-bedrijven nodig hebben in deze afnemende markt, veilig te stellen. Als uitvloeisel van deze filosofie is dan ook besloten dat de detailhandelsbe- drijven Albert Heijn, Simon en Miro in de loop van de komende weken een aanzienlijk aantal prijsverlagingen be kend zullen maken. Enkele opklaringen, op de meeste plaatsen droog. In de nacht weinig wind en minimumtempe raturen van plus twee aan de kust tot min vier graden in het binnenland en enkele mistban ken. Morgen zwakke tot matige wind uit noordwest tot west en maximumtemperaturen omstr. 3 graden. Hoea Koe Feng de voorkeur zou geven aan het betrachten van clementie vol gens de Maoïstische politiek, contra-revolutionairen de kans wordt om zich te bekeren.” In een aantal provincies is ernstige ongeregeldheden waarbij, volgens een Chinees radiostati on, zeer veel doden vielen. (Zie verder pagina 3). Richard was min of meer gedesillusio neerd uit Salisbury in Zuid-Afrika aan gekomen. Zijn gesprek met Smith was op niets uitgelopen. Smith wees krachtig de Britse voorstellen af. vond ze irreëel. Niettemin wil hij ze toch wel bestude ren. Het Britse plan concentreert zich vooral op de gedachte dat een Britse gouverneur of hoge commissaris tijdens de overgangsperiode in Rhodesië de re gering in handen neemt. Verder heeft Richard ideeën in zijn koffer die vooral gericht zijn op een oplossing van het probleem van de twee belangrijkste mi nisteries. namelijk binnenlandse veilig heid en defensie. Een voorstel schijnt te zijn, dat deze beide ministeries door zowel een blanke als een zwarte worden beheerd. Een ander voorstel is, dat de ■71

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1