Nieuwe minister van Defensie Stemerdink: Saoedi-Arabië verhoogt olie- produktie Nieuwjaar met veel branden begonnen Prof. Schöffer nieuwe onderzoeker Menten VEEL VERKEERSDODEN en dein dit nog BIJ JAARWISSELING MEES 99Klachtenbeleid politie heet hangijzer” s 9? H ïl g 15 I Win ’n Philips kleuren tv. f .•V> na HOOFDCOMMISSARIS PE1JSTER VAN DEN HAAG: miljoen gulden aan prijzen MAANDAG 3 JANUARI 19 7, BINNEN- EN BUITENLAND 2 - -= g Hartaanval Hakenkruisen Overval (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Stemerdink van Defensie heeft geen „ideologische bezwaren” tegen de invoering van een vrijwilligersle ger in ons land, ter vervanging van het huidige dienstplichtleger. Zo’n vrijwilligersleger, waarin men slechts enkele jaren vrijwillig een militaire functie vervult, mag dan echter niet verward worden met een beroepsleger, waarin de militairen een volledige carrière doorlopen. 1 Kritiek Vliegtuigongeluk Ontvoering sb as g« OSH téM W,- Jr Geen bezwaren tegen vrijwilligersleger het weer Vooruitzichten voor woensdag: (ADVERTENTIE) WEERRAPPORTEN De 67-jarige J. Nijs uit het Belgische Mol In Deventer is het nieuwe jaar ingeluid met twee hevige branden. Twee minuten na de jaarwisseling ontdekten buurtbewo ners brand in de matrassenfabriek van Auping. Hoewel de Deventer brandweer al het beschikbare personeel en materieel inzette, werd de produktiehal volledig ver woest. De schade loopt in de miljoenen. Doordat jongelui zijn volière met rotjes bekogelden, wond de 68-jarige heer G. Hobbelink in het Friese Joure zich zo op, dat hij ter plaatse aan een hartaanval overleed. De politie overweegt gerechtelij ke stappen tegen de rotjeswerpers te ondernemen. Onbekenden hebben zaterdag in de Westduitse stad Frankfort vier grote vlag gen met het nazisymbool, het hakenkruis, aan de roomskatholieke kathedraal opge hangen en anti-joodse leuzen aangebracht in de omgeving van de kathedraal. De verantwoordelijkheid voor deze daden werd opgeëist door een groepering uit de Amerikaanse stad Lincoln, die zich „de buitenlandse organisatie van de natio- naal-socialistische Duitse arbeiderspartij (NSDAP),, noemt. Twee gewapende mannen hebben in de nacht van oud op nieuw een casino in de Westduitse stad Bad Zwischenahm, bij Oldenburg, overvallen. De twee gemas kerde mannen verdwenen op fietsen, nadat zij de kassier gedwongen hadden ongeveer 300.000 mark af te geven. JEDDAH (AP). Saoedi-Arabië zal zijn produktie van ruwe olie geleidelijk aan verhogen tot 11,9 mil joen vaten per dag om in 1977 te kunnen voldoen aan de vraag uit het buitenland, aldus is zaterdag bericht door het Engelstalige blad „Daily Arab News”. Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten weigerden zich aan te sluiten bij de andere oliepro- ducenten, die besloten tot een verho ging met 10 percent op 1 januari en nog eens 5 percent op 1 juli. Uit regeringsbronnen is vernomen dat de produktieverhoging er op gericht is de verhoging van de olie prijs, waartoe vorige maand door elf andere leden van de OPEC werd besloten te „neutraliseren”. Overwegend droog met kans op mist. Plaatse lijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Aantal uren zon 0 tot 5, minimum temperatuur omstreeks 0 graden, maximum temperatuur omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 80 percent. 18 18 12 8 12 0 Daarom is hoofdinspecteur Alferink toegevoegd aan de hoofdcommissaris en aangewezen voor de centrale registratie, uitgifte en begeleiding van klachten en hun behandeling. Alferink zal in het nieu we jaar regelingen ontwerpen, waarin een nieuwe werkwijze is vastgelegd. Deze maand zullen twee vrouwelijke politieambtenaren tot politieruiter wor den opgeleid die aan de bereden brigade worden toegevoegd. Met uitzondering van Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Engeland, is dit tot nu toe in Europa niet voorgekomen. zes weken na een opleiding in Woens- drecht. Hoofdcommissaris Peijster zei te hopen dat de alternatieven werkelijk tot verbetering van de situatie voor de Haag se politie zullen leiden. nadelen van een vrijwilligersleger, die momenteel wordt verricht door een com missie onder voorzitterschap van het KVP-Kamerlid mr. Mommersteeg. Gebleken is namelijk dat de behandeling van de individuele problemen in bepaalde rayons voor de rayonagenten vaak zo tijd rovend is, dat meer wijkgerichte activitei ten in het gedrang dreigen te komen. Bovendien zullen de rayonagenten voort aan geen uniform meer dragen, zoals eer der was belist. Dit als gevolg van de vele negatieve reacties uit het maatschappelijk werk. Over de rayonagenten deelde Peijster mee, dat de taakinstructie en rayonbe- grenzing opnieuw zullen worden bezien. In Driebergen is vrijdagmiddag de 40- jarige J. B. Praktiek uit Nieuwerkerk A./d. IJssel op rijksweg 12 verongelukt. Hij werd op de vluchtstrook aangereden door een auto, toen hij een reservewiel achter uit zijn wagen wilde halen. kwam vrijdagmiddag in Reusel om, toen hij met zijn auto op een tractor botste. In Beek (L). is vrijdagavond de 20-jarige leerling-ziekenverzorgster M. L. H. Tho massen uit Elsloo door een auto aangere den en verongelukt. Dat gebeurde toen zij op haar hurken haar bromfiets wilde repareren. De auto is na het ongeluk door gereden. De automobilist, een 24-jarige inwoner van Stein, is later aangehouden. De vijfjarige Marcel Verbruggen is zaterdag bij het oversteken van een druk ke verkeersweg in zijn woonplaats Alk maar door een auto aangereden. Hij over leed tijdens het vervoer naar een zieken huis. In het Friese Achterkarspelen is zater dagavond de 38-jarige Engelsman R. D. Aitken uit Wolsend omgekomen, toen hij met zijn bestelauto door de gladheid uit de bocht vloog en tegen een boom botste. In de oudejaarsnacht is in Nunspeet de 83-jarige L. H. van Leeuwen uit die plaats omgekomen. Hij reed mee in de auto van zijn dochter, die op een kruising slipte en tegen een boom reed. u w wzw zw wzw wnw wnw zw wnw zw n n wnw zzw nno wnw ozo windst. zzo z n windst. w no nno nw ono zw. n windst. nno zo n zo o wnw w nno n nw zzo windst. 2 0 -I 1 -1 4 0 0 2 1 -4 6 6 0 0 0 2 ■3 -5 0 0 ■5 ■6 -3 1 3 9 9 0 8 0 1 10 11 0 o ■2 13 5 17 0.4 0.1 0.1 0.1 0.2 1 U3 0.6 0.4 2 0 0 2 3 0 0.3 5 0 0.2 10 3 1 1 0.2 6 9 11 0 5 0.2 4 6 2 2 2 5 0.1 6 3 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York TelAviv Tunis 6 5 4 5 5 6 5 5 5 5 2 12 12 3 9 7 4 8 -4 2 1 13 3 3 2 12 16 15 2 13 3 4 15 12 1 1 6 18 10 20 DEN HAAG (ANP). Veel mensen zijn tijdens het jaarwisselingsweekeinde in ons land in het verkeer omgekomen. Volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen zijn gladheid en het natte wegdek door de regen belangrijke oorzaken er van. Het ergste ongeluk deed zich voor in Dronten, waar zaterdagmiddag door een voorrangsfout twee auto’s op elkaar botsten. Vier personen, van wie drie uit één gezin, kwamen om het leven. Het zijn de 38-jarige mevr. M. Minderhoud-Simonse, haar 10- jarige dochter Anja en haar 8-jarige zoontje Jan uit Oosterwolde (Fr.) en de 26-jarige mevr. H. C.E. Rox-Haaster uit Den Helder. Toen de oorlog uitbrak was prof. Schöf fer zeventien jaar. „Op mijn persoonsbe wijs ben ik de hele oorlog zestien geble ven”. Ik heb verder niet veel met de oorlog te maken gehad, buiten het onderdak ver lenen aan mensen en het vervalsen van persoonsbewijzen, aldus de hoogleraar. Prof. Schöffer moet nog afwachten hoe de autoriteiten van de Leidse universiteit op zijn beslissing zullen reageren. „De autoriteiten zijn nog niet ingelicht. Ik wacht op de reacties van het college van bestuur en het bestuur van de faculteit van de universiteit.” Prof. Schöffer zal zich nader beraden over de keuze van een jurist en een histori cus die als mede-rapporteurs bij het onderzoek kunnen worden betrokken. Stemerdink (PvdA) kritiseerde de hou ding van zijn eigen partijgenoten die wil len dat Nederland alle kernwapens van zijn grondgebied verwijdert als in het internationale overleg over troepenver minderingen geen succes wordt bereikt. „We hebben de laatste jaren juist een politiek gevoerd die succes gaat afwer pen, een politiek die gericht is op het terugdringen van de kernwapens. Dat succes mag je niet afbreken door een eenzijdige terugtrekking”. Minister Stemerdink, die met ingang van 1 januari ir. Vredeling is opgevolgd nu deze naar Brussel vertrekt, zei dit zaterdag in het VARA-radioprogramma „In de Rooie Haan”. Het pleidooi voor een vrijwilligersleger is volgens hem een min of meer logisch gevolg van de PvdA-nota „Naar een Doelmatig Defensiebeleid”. „Je kan niet èn meer wedde willen, èn meer vrije tijd voor de militairen, èn geen vrijwilligersleger, èn een betere kostwin nersvergoeding”. Er moet, zei de minister, een keuze gemaakt worden. Hij wees echter de vorming van een echt beroepsleger af. „Dat zou een maatschap pij binnen de maatschappij kunnen wor den”. Stemerdink wil overigens geen beslissingen nemen voordat de resultaten bekend zijn van de studie naar voor- en DEN HAAG (ANP). De 54-jarige prof. dr. I. Schöffer uit Oegstgeest die is aangesteld als de nieuwe onderzoeker in de Menten-zaak heeft aanvankelijk nee gezegd tegen minister Van Agt. „Ik vind het een moeilijke opgave, maar nadat ik aanvankelijk had geweigerd, heb ik besloten het toch te doen. Ik voel mij daar zowel maatschappelijk als weten schappelijk toe verplicht, aldus prof. Schöffer. InAmsterdam is in de oudejaarsnacht, volgens de politie door de gladheid, een auto in de Weespertrekvaart gereden, waarbij de twee inzittenden, de 26-jarige C. van Duimen en de 21-jarige J. Deugd, beiden bewakers, verdronken. Eveneens door de gladheid is zondag in Alkmaar een auto geslipt en in een bermsloot beland. De 56-jarige mevr. Spaans uit Oosthuizen kwam daarbij om. Haar echt genoot, die de auto bestuurde, bleef onge deerd. Ook de wens dat Nederland uit de NAVO treedt, wordt door Stemerdink niet onderschreven. „In de NAVO kun je wel wat bereiken, als je maar lang genoeg doorzeurt”, aldus de minister, die eraan toevoegde van zijn partij ook die gelegen heid te willen hebben om door te zeuren. Hij zei zolang hij nog minister is, het accent te willen leggen op het verschijnsel van de overbewapening. Stemerdink wil een nieuwe aanzet geven tot zo’n beleid in de vijf maanden die hem nog resten tot de verkiezingen. De nieuwe defensie-minister werd ook geconfronteerd met enkele eisen van de Vereniging Van Dienstplichtige Militai ren. Die eiste in een pamflet dat aan Stemerdink werd overhandigd, onder andere een spoedige herziening van het militaire straf- en tuchtrecht, meer vrij heid van meningsuiting voor de dienst plichtige, compensatie voor overwerk en een evenwichtiger dienstplichtbeleid. Ste merdink zei in een reactie niet bereid te zijn tot maatregelen die de druk van defensie op de rijksbegroting nog verder zal verhogen. Hij hoopte wel dat de herzie ning van het straf- en tuchtrecht binnen afzienbare tijd van kracht zal kunnen worden. De veertien passagiers en vijf beman ningsleden van een DC-4 van de Peruvi aanse luchtvaartmaatschappij Faucett zijn verleden week om het leven gekomen toen het toestel kort na de start van de luchthaven Trujillo neerstortte. Het toe stel, dat op een binnenlandse vlucht was ingezet, verongelukte aan de voet van de La Campana-heuvel. Sprekend over de criminaliteitscijfers deelde hoofdcommissaris Peijster mee dat het aantal ter kennis van de Haagse politie gekomen misdrijven het afgelopen jaar aanzienlijk is vergroot. Het waren er in 1976 ruim 500 meer dan in 1975, een verhoging van ruim 22 percent. Hoewel het aantal geregistreerde autodiefstallen en verduisteringen in 1976 is gedaald, steeg het aantal geweldmisdrijven bedui dend, namelijk met circa 74 percent. In de rubriek diefstal met geweldpleging was die stijging circa 27 percent, bij zakken rollerij circa 59 percent, bij winkeldief stallen zelfs met circa 111 percent en bij zedenmisdrijven ongeveer 39 percent. Het aantal overtredingen op de opiumwet steeg met circa 30 percent.Er zijn in 1976 ruim 6900 verdachten aangehouden (in 1975 5629), terwijl er ruim 600 (1975 502) in 1976 zijn voorgeleid. Aan de vooravond van nieuwjaarsdag zijn de 19-jarige J. Pieterse en de 18-jarige M. J. Overbeeke uit Ooltgensplaat in de haven van Middelbands verdronken, nadat hun auto na een scherpe bocht het water in reed. Weer in binnen- en buitenland Op 31 december heeft minister Vredeling (links) zijn portefeuille van Defensie overgedragen aan zijn staatssecretaris, de heer Stemerdink. regenbui regenbui regen regen l.bew. regenbui regenbui regen zw.bew. zw.bew. onbew. zw.bew. regen geh.bew. onbew. onbew. geh.bew. zw.bew. ijzel geh.bew. verander! mist onbew. geh.bew. onbew. zw.bew. zw.bew. h.bew. zw.bew. zw.bew regen sneeuw geh.bew. geh.bew. regen regen motregen mist zw.bew. geh.bew. h.bew. onbew. geh.bew mist DEN HAAG (ANP). De burgerij heeft altijd klachten geuit over het functi' neren van de politie en van de individuele politieambtenaar. Het is geen wonder dat het klachtenbeleid bij de politie, ook in het buitenland, een heet hangijzer is. Mede omdat de burger er recht op heeft dat aan zijn grieven en klachten serieuze aandacht wordt besteed zullen voorzieningen getroffen moeten worden, zodat de verantwoordelijk heid van de korpsleiding voor dit klachtenbeleid kan worden waargemaakt, aldus hoofdcommissaris Peijster vandaag in zijn nieuwjaarstoespraak tot het Haagse politiepersoneel. ■O- tij Op departementaal niveau vindt thans onderzoek en overleg plaats over de mogelijkheid tot verbetering van de bewa king van de ambassades in Den Haag door het aanstellen van een apart bewa kingskorps, een uitbreiding van de vaste bijstand van de Koninklijke Marechaus see of detachering van personeel van de gemeentelijke politiekorpsen gedurende AMSTERDAM. (ANP)— Minstens vier gezinnen zijn op nieuwjaarsavond dak loos geworden bij een brand in de Blan kenstraat in Amsterdam-Oost. De brand brak uit op de tweede etage. De Turkse bewoner van het huis was niet thuis. Volgens een voorbijganger renden ande re Turken de trap af toen de brand begon en volgde er vlak nadat zij de straat hadden bereikt een ontploffing in het pand. Op de derde etage werden de enkele bewoners die daar aanwezig waren (vele bewoners van het pand waarin in totaal acht gezinnen wonen waren afwezig) door het vuur verrast. Zij ontsnapten langs het trapportaal. Een Turkse vrouw kreeg ech ter lichte rookvergiftiging en een Neder landse man liep brandwonden op. Op nieuwjaarsdag is een flat in de Utrechtse nieuwbouwwijk Overvecht geheel uitgebrand, nadat een kerstboom had vlam gevat door onvoorzichtigheid met sterretjes, aldus de politie. In Bergum (Fr.) is toen het nieuwe jaar nog maar amper een paar uur oud was een school gedeeltelijk door brand ver woest. Volgens de politie is de brand ont staan doordat de jeugd vuurwerk via een luchtkoker naar binnen gooide. De Argentijnse theoloog Mauricio Lopez is zaterdag door gewapende en gemaskerde mannen uit zijn woning in Mendoza ontvoerd. I t DINSDAG 4 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 8.48 uur onder 16.43 uur Maan op 16.09 uur onder 7.26 uur Waterstanden IJtnuiden Hoogwater 3.04 uur en 15.15 uur Laagwater 11.05 uur en 23.20 uur Deze smeulende puinhoop is alles wat is overgebleven van de produktiehal van de Auping-matrassenfabriek in Deventer. Philips kleuren, échte kleurenl-Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale 66 cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all transistor heeft een winkelwaarde van f 2.54.>,- en is een geschenk van Philips Nederland B.V. 3MR

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2