PLAATSELIJK RADIOSTATION SPREEKT VAN BURGEROORLOG Engeland houdt regeling tegen MOEILIJKHEDEN OVER EEG-VISSERIJZONE Gevechten in Baskenland PAUS KRITISEERT ABORTUS PORTORICANEN VOLSLAGEN VERRAST Militair en baby gedood in Noord-lerland Hooghoudt Israel reageert voorzichtig op uitspraken Sadat j 2 ff 'W VERSCHEIDENE GEWONDEN DOOR RUBBERKOGELS □fflïïl! il een miljoen gulden aan prijzen Ongeneeslijk zieken mogen sterven in Californië ■I 0^ Centrale taak KLASSIEKEN I VOORNEMENS 1977 LIJST VAN 12 Olievoorraden 3 MAANDAG 3 JANUARI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 ft? WASHINGTON (UPI). President Ford van de Verenigde Staten heeft het nieuwe congres voorge steld van Porto Rico de 51ste Amerikaanse staat te maken en daarmee permanent de „banden van vriendschap, traditie, waardigheid en individuele vrijheid” te bezegelen. De bekendmaking van de President kwam voor de Portoricanen zelf als een volslagen verrassing en door vele bewoners van het Caribische eiland is zij sceptisch ontvangen. - Hooohomtt_ trijfel f- Groot aantal doden in China door Nico Scheepmaker De radio maakt ook melding van emsti- (ADVERTENTIE) te stellen. Ford wil Porto Rico 51ste staat maken Uit of niet uit aan het eind van de maand (Rabelais is al ruim 800 pagina’s!), op de le begin ik aan het volgende boek en bericht ik u van mijn leeservaring in de afgelopen maand. Moet je dit klassieke boek anno 1977 echt gelezen hebben? Is het voldoende te weten dat Robinson Cru soe’s knecht Vrijdag heette en die van Don Quichote Pancho? Of doe je jezelf te kort ais je ie hele leven alleen maar op een paar gebloemleesde hoofdstukken van de „Camera obscura” teert? Wilt u wel gelo ven dat ik me nu al verheug op 1 januari 1978, als ik aan „Gullivers Reizen” mag beginnen? Volgens de radio hadden radicalen druk uitgeoefend op boerenorganisaties en enige organisaties van de communisti sche jeugdbond overgenomen. Zij hadden getracht jongelieden geestelijk te „vergif tigen” om te bereiken dat zij hun leven zouden geven voor de doeleinden van de radicalen. Onder aanhaling van sprekers op een massabijeenkomst op 24 december zegt de radio dat „het kostbare leven van vele klassebroeders is opgeofferd”. De provincie met een bevolking van ongeveer 100 miljoen mensen ligt in het zuidwesten van China. Er is al meer spra ke geweest van politieke onenigheid. Allon doelde op Sadat’s opmerkingen in een vraaggesprek met de Washington Post. De Egyptische president sprak zich in dit interview uit voor de oprichting van een Palestijnse staat op de westelijke Jor- daanoever die met Jordanië gefedereerd zou moeten worden. Israel is voorstander van een soortgelijke oplossing voor het Palestijnse vraagstuk. Sadat’s uitlatingen betekenden op zijn minst een gedeeltelijke afwijking van het standpunt van de Arabische topconferen tie in Rabat van 1974. Op die conferentie was namelijk bepaald dat Jordanië geen enkele zeggenschap kon krijgen over een eventueel op de westelijke Jordaanoever te vestigen Palestijnse staat. „Ik geloof niet dat Sadat’s verklaring nu al hét absolute einde van de resoluties van Rabat betekent”, zei Allon tijdens een toespraak in Tel Aviv. „Maar het is wel licht de eerste nagel in de doodskist”. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. De EEG-ministers van Buitenlandse Zaken bereikten op 20 december een akkoord in grote lijnen over de visserij- kwestie. Zij lieten het aan de permanente vertegenwoordigers in Brussel over de details in te vullen. Nog kortgeleden is melding gemaakt van een gewapend conflict in Paoting, ongeveer 200 km ten zuiden van Peking. In EEG-kringen is verklaard dat ver scheidene landen, in het bijzonder Neder- Honderden nationalisten, met de verboden groen- wit-rode Baskische vlag, vormden straatbarricades van auto’s, stenen en vuil nisemmers en blokkeerden de door de plaats lopende spoorweg. De Portoricanen zijn juridisch Amerikaans staatsburger. Zij hebben echter geen stemrecht bij presidentsverkiezingen. Ze Baskische zwaaiend De reden waarom dit land de overeen komst op het laatste moment heeft tegen gehouden is de bezorgdheid dat de Russen op grote schaal in de Britse wateren zullen blijven vissen zolang er geen strafbepalin gen door de EEG zijn overeengekomen. Het wil nu van zijn partners de toezegging dat de negen op korte termijn zullen beslissen waar binnen de EEG-grenzen de Russen en anderen kunnen opereren. Men hoopt nu maar dat dit geregeld kan wor den op de speciale bijeenkomst die de permanente afgevaardigden van de EEG- landen voor woensdag in Brussel hebben belegd land, België en Frankrijk, boos zijn over de houding van Engeland. De scheidende gouverneur van Porto Rico, Rafael Hernandez Colon, die zich steeds tegen verandering van de huidige status van het eiland heeft verzet, zei dat het plan van Ford niet overeenkomstig de wil van het Portoricaanse volk is. De nieuwe gouverneur, Carlos Romero Barcelo, zei echter dat de Portoricanen Ford dankbaar moeten zijn dat hij ”hun recht op gelijkheid van staatsburgerschap verdedigt”. betalen de Amerikaanse schatkist geen belasting, maar ontvan gen daaruit wel jaarlijks een financiële bijdrage van ongeveer vijf miljard gulden. LOS ANGELES (Reuter). Op nieuw jaarsdag hebben inwoners van de Ameri kaanse staat Californië die ongeneeslijk ziek zijn en in het laatste stadium van hun ziekte verkeren, het wettelijke recht gekregen hun arts opdracht te geven tot het wegnemen van de apparatuur of het inhouden van middelen waarmee hun leven kunstmatig gerekt wordt. Onder de waarborgen zijn dat de opdracht van de patiënt aan de arts door twee onafhankelijke getuigen mede moet zijn ondertekend en dat twee artsen schriftelijk de hopeloosheid van het geval moeten bëvestigen en verklaren dat de patiënt bij zijn verstand was toen hij. zijn opdracht ondertekende. De tegenstanders van de wet noemen haar „vrijbrief voor legale moord” en een vergunning voor artsen om zich te ont doen van bejaarden, maatschappelijk zwakken en armen. Onder druk van religieuze zijde is de wet met een aantal waarborgen tegen misbruik omgeven en verklaart zij met zoveel woorden dat zij geenszins euthana sie gedoogt of er de deur naar openzet. TEL AVIV (AP). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Allon, heeft dezer dagen gezegd dat de recente vredelievende verklaringen van de Egyp tische president Anwar Sadat „wel eens de eerste nagel in de doodkist” van het Arabische extremisme zouden kunnen zijn. Israel heeft met voorzichtig optimisme gereageerd op de uitspraken van Sadat. Allon zei echter te vrezen dat de Egypti sche president onder druk van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), die Jordanië vijandig gezind is, op zijn woor den moet terugkomen. De Chinese regering heeft de campagne van kritiek tegen vier weggezuiverde radi cale leiders tot de centrale taak van de natie in 1977 gemaakt, zo blijkt uit het nieuwjaarsartikel dat in de Chinese pers is verschenen. Ford opperde dat het congres over deze kwestie „hearings” zal houden en dat vervolgens de bewoners van Porto Rico zich bij volksstemming over aansluiting uitspreken. De andere EEG-staten hebben eveneens hun visserijgrens tot 200 mijl verlengd, maar zij hebben niet zoals Engeland voor eigen wettelijke mogelijkheden gezorgd om tegen zwartvissers op te treden. Zij zijn namelijk van mening dat dit niet op nationaal, maar op EEG-niveau moet gebeuren. Op het semi-autonome eiland, dat een soort „gemenebest” status geniet, wonen ongeveer drie miljoen mensen. In een referendum op 23 juli 1967 sprak ruim zestig percent zich uit voor de huidige status, 38,9 voor opname als Amerikaanse staat en nog geen één percent voor volledige onafhankelijkheid. Mijn leeslijst ziet er als volgt uit. 1 januari „Gargantua en Pantagruel” van Francois Rabelais, 1 februari „Camera Obscura” van Hildebrand, 1 maart „Robinson Crusoë” van Daniel Defoe, 1 april „Tijl Uylenspiegel” van Charles de Coster, 1 mei „Madame Bovary” van Gus tave Flaubert, 1 juni „Het leven van Ben venuto Cellini”, 1 juli „Don Quichote” van Cervantes, 1 augustus „De Brave soldaat Svejk” van Jaroslav Hasek, 1 september „Heerlijke nieuwe wereld” van Aldous Huxley, 1 oktober „Het grote avontuur” (Le Grand Meaulnes) van Alain Fournier, 1 november „Odyssee” van Homerus, en 1 december „Anna Karenina” van Leo Tol- stoj. Zaterdag kwam een baby van vijf maanden om het leven als gevolg van een bomontploffing in een geparkeer de auto in Belfast. Het kind bevond zich met zijn moeder, die zwaar gewond werd, in een auto vlak in de buurt. In een nieuwjaarsboodschap heeft paus Paulus zijn recente kritiek op abortus nog eens nadrukkelijk herhaald. Hij noemde abortus een van de vele misdaden tegen het leven die de wereldvrede bedreigen. Op de foto: de paus verlaat de kerk waarin hij zijn boodschap uitsprak. De aanstaande Amerikaanse president, Jimmy Carter, ver klaarde dit weekeinde dat hij opname van Porto Rico als Amerikaanse staat wel wil bevorderen, maar dan moeten de Portoricanen dat zelf willen. Bij zijn verkiezingscampagne hul digde Carter het standpunt dat het Amerikaanse congres in deze kwestie niet het initiatief moet nemen. PEKING (Reuter-AP-UPI-AFP). Politieke strijd heeft tot een burgeroorlog en een groot verlies aan mensenlevens geleid, zo heeft een plaatselijk radiostation in de provincie Szetsjoewan gemeld. De schuld hiervoor draagt de „bende van vier” radicalen, onder wie Mao’s echtgenote Tsjiang Tsjing, waarvan de aanhangers onrust hebben gezaaid. De radio maakt niet duidelijk wanneer het conflict is begonnen en of er al een einde is gekomen aan de „burgeroorlog” en de politieke verdeeldheid. ge schade. In de uitzending werd voorts gewag gemaakt van onrust in drie andere provincies: Kiangsi, Sjantoeng en Kweits- jou. De provinciale radio spreekt van het uitlokken van plundering, sabotage van fabrieken en verbindingen en aanvallen op communistische partijcomité’s. In Kiangsi kwam op een gegeven ogenblik het werk en de produktie stil te liggen. Maar behalve mijn gebruikelijke oude voornemens, heb ik nu ook een nieuw voornemen over de drempel naar het nieuwe jaar gedragen. Ik heb al een tijdje een plank in mijn boekenkast ingeruimd voor „de” klassieken, voor die boeken die een enigszins alfabetisch mens eens in zijn leven gelezen moet hebben om zich min of meer belezen te kunnen voelen. Een flink aantal had ik inderdaad al gelezen: „Mis daad en straf” van Dostojevski, „Max Havelaar” van Multatuli, „Lolita” van Nabokov, „Snikken en Grimlachjes” van Piet Paaltjens, „Een kus voor je sterft” van Ira Levin, „Het Proces” van Kafka, de „Verzamelde Gedichten” van Achterberg, „Walging” van Sartre, „Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan” van Couperus, „Het Innerlijk Behang” van Lodeizen, „1984” van Orwell, „De Avonden” van Simon van het Reve, „Fulco de Minstreel” van C. Johan Kieviet, om maar een paar dwarsstraten te noemen. Ik discrimineer niet ten aanzien van genre, zoals u ziet. Maar naast die al gelezen „klassieken” bleek ik er toch ook nog een verbluffend aantal niet gelezen te hebben, en ik vind dat ik mijn schade wat dat betreft maar eens in moet halen. Een vriend van me kon hele complete jaargangen van Vrij Nederland krijgen, op voorwaarde dat hij ze zelf kwam afha len. En neem bijvoorbeeld de annonce die vorige week in het Nieuwsblad voor de Boekhandel stond. „Aangeboden: PROOST PRIKKELS,, nagenoeg compl. serie van nr. 1 (maart 1935) af tot heden. 175 afgehaald. Gaarne schriftelijk bericht. Dr. C. Kruyskamp, Rapenburg 49, Leiden”. Een schoolvoorbeeld dus van het ezelsbruggetje: Meneer Van Dale Wacht Op Antwoord! (Dr. C. Kruyskamp is, zoals u weet, de samensteller van het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal Van Dale). In het bij Bilbao gelegen Portugalete demonstreer den zaterdag ongeveer drieduizend mensen voor amnestie. Op het gemeen tehuis werd de Baskische vlag gehesen. BRUSSEL. (Reuter)— De negen landen van de Europese Gemeenschap komen deze week in speciale zitting in Brussel bijeen om te proberen de 200-mijls visserijzone-regeling in werking te krij gen nu die op het laatste moment door Groot-Brittannië is tegengehouden. Dit land wil eerst meer details over de gebie den in de EEG-wateren waar schepen van niet-lidstaten, zoals de Sovjet-Unie, hun netten zouden mogen uitwerpen. De mens is van nature geplaveid met goede voornemens, vooral in het aange zicht van het nieuwe jaar. Ik heb altijd één jaarlijks goed voornemen, dat automa tisch op 1 januari vernieuwd wordt, en wel dit, dat ik niet alles altijd en eeuwig achter m’n gat zal laten rondslingeren. Het opruimen van de stapels kranten behoort daar ook toe, hoewel het juist een ideaal van me is om van één krant alle exemplaren te bewaren, eerst als naslag werk, om me te herinneren hoe die meneer ook alweer precies heette die vorig jaar op het nippertje ontsnapte voordat hij gearresteerd kon worden (en hoe heette die procureur-generaal ook alweer, mr. Marsepein of zoiets, of was hij geen procureur-generaal?), later voor leu ke terugblikken in de rubriek weet-je-nog- wel-oudje, en nog weer veel later als geld belegging, hoewel je daarvan geen uitbun dige verwachtingen moet hebben. Mijn goede voornemen voor 1977 bestaat nu hieruit, dat ik op de le van elke maand een van die gemiste klassiekers zal beginnen te lezen, en dat ik aan het einde van de maand in het kort verslag daarvan zal doen. Het vervelende met klassieke boeken is namelijk, dat je er zelden of nooit meer een recensie over leest waar je houvast aan hebt. Goed, op school krijg je wel te horen dat je „Het Huis Lauernesse” moet lezen, en waarom, maar wie wijst er op de mavo, havo, bavo of navo op de verdiensten van „Don Quichote” of „Dode Zielen”? En op de boekenpagina’s in de kranten en weekbladen wordt hoogstens even een herdruk gemeld, maar de kwali teiten van het boek worden tegelijk als bekend verondersteld. Sindsdien heeft alleen Groot-Brittannië via nationale wetgeving bepaald waar en door wie binnen zijn territoriale wateren gevist mag worden en welke maatregelen tegen overtreders genomen kunnen worden. De politie opende het vuur toen ongeveer drie duizend nationalisten onder het roepen van „amnestie” en „lang leve een vrij Baskenland” door de straten marcheerden. Een tiental demonstranten afkomstig zijn, in vrijheid werd door rubberkogels getroffen maar niemand liep ernstig letsel op. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters Op de vraag van een journalist of de aanwezigheid van olievoorraden bij Porto Rico de reden is van het plotselinge verlangen het eiland in de Amerikaanse statenbond op te nemen antwoordde Ford: „Dit heeft er niets mee te maken”. De ongeregeldheden begonnen tijdens een voet balwedstrijd, waar beto gers Baskische vlaggen ontvouwden. De wedstrijd liep uit op een demonstra tie voor volledige amnestie. In het artikel, waarvan de tekst zater dag door het Chinese persbureau Hsinhua werd gepubliceerd, werden de volgende woorden van de nieuwe partijleider Hwa Kwo Feng geciteerd: „Wij moeten niet zachtaardig zijn, maar hard strijden tegen deze sinistere contra-revolutionaire bende”. In kerkdiensten in de Baskische provincies rie pen priesters gisteren de regering op alle naar schatting 200 politieke gevangenen, van wie de meesten uit Baskenland BELFAST (UPI). In Noord- lerland in Crossmaglen, aan de grens met de Ierse republiek, vond gisteren een Britse militair de dood toen een patrouille door onbekenden werd beschoten. Twee Britten werden gewond. BILBAO. (Reuter)Le den van de Guardia Civil hebben gisteren in de stra ten van Algorta, bij Bil bao, twee uur lang gevoch ten met stenen gooiende Baskische betogers. Ver scheidene personen wer den door rubberkogels gewond. f/j Jt!| t nj IJ J i i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3