NA WOORDENSTRIJD VAN VOOR- EN TEGENSTANDERS Haven Zwaar gewond Vier rijverboden in het nieuwe Gestolen caravan snel gevonden Achttienhonderd gulden gestolen VVB huldigt W.B. Bakker op drukke nieuwjaarsreceptie STAATSBLAD na slippartij jaar Meisje gewond na aanrijding HeBmsémë (N". 3.) 5 77 HERRIESCHOPPERS GENOTEN GASTVRIJHEID OP POLITIEBUREAU a KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. IJMUIDEN-VELSEN JANUARI 19 7 7 3 MAANDAG 4 (Van een onzer verslaggevers) Voorwaarden Veertig jaar actief voor de vereniging Erelid Kleilaag Velsen-Noord Een situatie die in tal van opzich ten lijkt dp de „welles-nietes- strijd” over de noodzakelijkheid van een Voorhaven bij IJmuiden ten behoeve van een levenszaak voor Neerlands hoofdstad in onze zeventiger jaren. de botsende meningen van par tijen. Voor- en tegenstanders van het miljoenen verslindende object waarbij het voortbestaan van de Amsterdamse haven de inzet was van de tegenstrijdige meningen. IJMUIDEN Zestig jaar gele den om precies te zijn op 2 ja nuari 1917 werd in de Staats courant de wet afgekondigd waarin werd bepaald dat besloten was tot de bouw van de Noordersluis en de verruiming van het Noordzeeka naal. Het zou nog dertien volle ja ren duren voordat met enig fees telijk vertoon de officiële opening door koningin Wilhelmina zou worden verricht. Dertien jaar stag natie als gevolg van financiële pe rikelen, de tweede wereldoorlog en Santpoort Bongaerts 1 V* z m Startschot bouw Noordersluis viel zestig jaar geleden n de en ta in n »n- verza- (Van een onzer verslaggevers) Verstoring van de openbare orde werd op het Broekbergplein in de kiem gesmoord. i □i- De wet in de Staatscourant van zestig jaar geleden die het begin betekende van ‘s werelds grootste schutsluis. HET tan den Mui laituuri 1017, bttreffewh bouw tan een schutsluis c. a. h IJmuiden en verbetering tav het Noordzethanaal. De illustraties bij dit artikel wer den belangeloos beschikbaar gesteld door het gemeentearchief van Velsen. VELSEN. Een zevental jeugdige personen, twee meisjes en vijf jongens in leeftijd variërend van 14 tot 19 jaar, hebben in de oudejaarsnacht een paar uur gastvrijheid genoten op het politiebu reau om enigszins te bekoelen van de luidruchtige wijze waarop zij meenden de jaarwisseling te moeten vieren. Overi gens was hoofdinspecteur M. J. Nieuwe- boer van het Velsense politiekorps te vreden over de gang van zaken in de oudejaarsnacht die hem en zijn geüni formeerde manschappen weinig proble men hebben opgeleverd. „Het was een rustige nacht. We hebben ons hoofdza kelijk kunnen beperken tot het houden van wat toezicht”. VELSEN - Tijdens de jaarwisseling is uit de Wilgenstraat in IJmuiden een caravan gestolen. Niet lang daarna ech ter werd de caravan gevonden. Twee Joegoslaven, van 19 en 23 jaar, werden aangehouden t oen zij met de caravan achter hun auto door de gemeente re den. Waarmee de diefstal snel was opge lost. J IJMUIDEN - Vrijdag is in de middag uren ingebroken in een bovenwoning aan de Bik en Arnoldkade in IJmuiden. Na een ruitje in de voordeur te hebben vernield, is men binnen gekomen. De hele woonetage werd doorzocht en uit een wandmeubel js achttienhonderd gul den weggenomen. VELSEN-NOORD. Tijdens de tra ditionele Nieuwjaarsreceptie van VVB „Breesaap” in de kantine op het sportveld Rooswijk in Velsen-Noord, is aan W. B. Bakker sr. het erelidmaatschap aangebo den. Voor de nieuwjaarsreceptie begon, werd de al even traditionele wedstrijd tussen een jonge VVB-ploeg en een oud elftal gespeeld. De overwinning ging met liefst 7-2 naar VVB-jong. Het werd duidelijk dat de grote sluis den een weinig verontrustend karakter. Politiemensen hielden in de Rijnstraat en de aVn Daalenlaan een oogje in het zeil doch hoefden niet in actie te komen. Nadat het vuur vanzelf was gedoofd en de toeschouwers blijk had den gegeven de huiselijke warmte te verkiezen boven de nachtelijke koude, konden de agenten zich omstreeks half een bij hun collega’s voegen op het Broekbergenplein in Santpoort. In Velsen-Noord werden tijdens de jaarwisseling vernielingen aangericht in enkele tuinen van woningen, waarbij struiken en planten het moesten ontgel den. In het tunneltje onder het Gilde- spoor moesten de armaturen het ontgel den. De drie airmaturen, die er nog zaten zijn vernield, terwijl ook de afdakplaten van de reeds eerder verwijderde arma turen werden gesloopt. Over het geheel genomen is de jaarwisseling in Velsen- Noord verder rustig verlopen, waarbij zich ook geen ongelukken met vuurwerk hebben voorgedaan. ten behoeve van de aanleg van de Noordersluis. De pijl wijst de plaats aan van de zogenoemde „blikkenbuurt Een meling arbeiderswoninkjes die voor de aanleg moest wijken. Nadat de publikatie in de staatscou rant had plaatsgevonden zou het nog Nauwelijks had de klok twaalf gesla gen of de ..stem van de haven” - het geloei van de schepen - werd overstemd door het even kleurige als lawaaierige schouwspel waarin de Nederlandse be volking dit jaar niet minder dan 27 miljoen gulden investeerde. Meldingen van een paar kerstboomfikken op ver schillende punten in de gemeente had- De Blikkenbuurt op de noordelijke oever van het Noordzeekanaal ter hoogte van het sluiseiland annp 1916. en in 1954 naar de derde klasse. De heer Bakker is bijna dertien jaar lid van de elftalcommissie geweest en bleef ook na het verlaten van de commissie actief. In het bijzonder voor de klaverjasavonden, waarvan de opbrengst bestemd is voor VAN HET het gouden jubileum van WB in april 1979. Onder grote bijval werd de heer Bak ker tot erelid benoemd en werd hem de gouden WB-speld uitgereikt. Ook de heer L. Spruit, die samen met de heer D. Grootendorst al eerder het erelidmaat schap had verworven, vierde zijn veertig jarig jubileum bij VVB. Namens de afdeling Haarlem en van de KNVB bracht C. J. Berrevoets hulde aan VVB en overhandigde hij de gouden bonds- speld aan de jubilarissen. Bovendien overhandigde hij het WB-bestuur een prachtige Zaanse klok als geschenk. Dit geschenk had de vereniging nog tegoed van de opening van het nieuwe sport veld. Namens het sportbestuur van de „Kennemerstaten” overhandigde voorzit ter R. Luitjes nog aan de heer Bakker een gouden pen. Daarna nam iedereen de gelegenheid te baat op elkaar op de nieuwjaarsreceptie de beste wensen te doen. aangeraden op grond van de te ver wachten scheepvaartdrukte die verband hield met de opening van het Panama- kanaal (1920) en de doorvaartverruiming van het Suezkanaal. Hier hadden zich omstreeks dat tijd stip een paar honderd hoofdzakelijk jeugdige personen verzameld die zich bezig hielden met het afsteken van een kapitale hoeveelheid vuurwerk. De politie beperkte zich tot het voor komen van uitbundige vreugdevuren waarvoor de ingrediënten her en der verspreid lagen. Iedere poging tot brand stichting wend ogenblikkelijk teniet ge daan. Het gezelschap opgeschoten jonge lui bleef zich ophouden rond een enkele schaars brandende autoband. Om kwart over een was een politiebusje vrijwel direkt ter plekke om een wat al te eigenzinnige ffikkiestoker, die de politie- aanwijzingen niet wenste op te volgen, in zijn kuif te pikken en af te voeren. Nadat de meeste toeschouwers het omstreeks half twee wel hadden beke ken waren het hoofdzakelïjk lichtelijk aangeschoten jongelui die een poging in het werk stelden om een begin te maken met het zogenoemde „agentje pesten”. Binnen enige minuten nadat de eerste politiepet over de natte keien rolde werd aan alle illussies»-’n eind gemaakt met ’n gratis vervoer politiebureau voor de her rieschoppers. Voor het personeel van de gemeente- reiniging restte toen nog het opruimen van de verspreid liggende halfverbrande rommel. Nergens behoefde de brandweer te worden gealarmeerd. Hoofinspecteur Nieuweboer: „Het is prettig als je geen charges hoeft uit te voeren. Het was overigens wel opvallend hoeveel jeugdi ge mensen gebruik hadden gemaakt van te veel alcohol”. SANTPOORT. Op nieuwjaarsmor gen, omstreeks een uur is een 23-jarige man uit Bloemendaal zwaar gewond ge raakt. Op de Duin en Kruidbergerweg deelte de man op een bevroren wegge deelte in een slip- Hjj klapte tegen een boom aan de linker kant van de weg, waarbij de auto totaal werd vernield. De man ,die moest worden uitgezaagd door de brandweer, had schedelletsel; een gebroken been e n verschillende hechtwonden. Hij is door de Ongevallen dienst overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. VELSEN - Tijdens de eerste uren van het nieuwe jaar zijn in Velsen vier automobilisten aangehouden wegens drankgebruik.' Twee van hen, een 36- jarige en een 25-jarige Velsenaar kregen een rijverbod. Een 37-jarige Velsenaar en een 22-jarige Haarlemmer moesten een bloedproef ondergaan en kregen te vens een rijverbod. De Haarlemmmer, die ook betrokken was bij een kleine aanrij ding, werd ook daarvoor geverbaliseerd. vier jaar duren voor de eerste spa in de grond werd gestoken om een begin te maken met het graven van ’s werelds grootste schutsluis. Diezelfde publikatie was echter vooraf gegaan door een nog langere periode gedurende welke de noodzaak van het kunstwerk even vurig werd aanbevolen als... betwist. Dat „toezichthouden” was het einsigne dat de 24 manschappen, diie tijdens de vuurwerkapotheose rond het midder nachtelijk uur, in dienst waren hadden meegekregen. Daadwerkelijk optreden zou alleen snel en adekwaat dienen te geschieden als er pogingen zouden wor den ondernomen de openbare orde te vers toren! xw. 'J ‘U- Wij WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassac, enz., enz., enz Allen, die deze zullen zien of liooren lezen, salut! doen t< weten: VELSEN - Omstreeks vier uur op nieuwjaarsmorgen heeft op de hoek van de Grahamstraat en de Kompasstraat een botsing plaats gehad tussen twee personenwagens, waarbij beide wagens totaal werden vernield. Een van de in zittenden, een meisje, raakte bij het ongeval gewond. De botsing gebeurde door een voor- rangsfout. Het meisje, dat een arm brak, is door de Ongevallendienst naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. Zoo is het, dat Wij, den Raad gemeen c en verstaan, gelijk Wij goedvinden Velsen ging rustig over de oudejaarsdrempel .«.«at* 'Vx Vw Op 14 juli van het jaar 1911 werd het resultaat bekend gemaakt van een on derzoek dat was ingesteld door Water staat. In een uit twee delen samenge steld rapport stelde deze dienst ais con clusie van Zijn werkzaamheden, dat veer- groiting van de bestaande sluis ’t scheep vaartverkeer ernstig zou stagneren. De bouw van ’n nieuwe sluis werd onder meer In 1899 had 19 pct. van het oceaan- verkeer zich georiënteerd op Amster dam. Tien jaar later was dat opgelopen tot 70 pet. en in 1910 zelfs tot 75 pet. Minister van Waterstaat M. Regout wil de best zijn medewerking verlenen aan de totstandkoming van de sluis. Hij verbond er echter een aantal voorwaar den aan. De voltooiing zou in 1920 een feit moeten zijn en Amsterdam zou moeten participeren in de verruimings- kosten van het kanaal waarmee na de bouw van de sluis een begin zou worden gemaakt. De kosten daarvan werden ge raamd op 3,75 miljoen gulden. Amster dam beriep zich op de rode cijfers van zijn verkeersbalans die het bedrag van 0.25 miljoen gulden ruimschoots hadden overschreden. Partijen slaagden er niet in tot overeenstemming te komen. Er kwam echter opnieuw leven in de zaak onder de regering van het ministe rie Cort van der Linden. De aanvankelijk noodzakelijk geachte diepte van 12.20 meter werd zelfs vastgesteld op 14 a 15 meter. Op 16 juli 1915 ging de Tweede Kamer er over discussiëren. De tegen standers kwamen met een voorlopig ver slag met nieuwe gezichtspunten. Zij stel den de vraag of handel van Amsterdam „een zoo kostbaar offer wettigde?” Daar werd door de regering bevestigend op geantwoord. Een Amsterdamse afgevaardigde pro beerde hard te maken dat 93 pct. van het scheepvaartverkeer gebruik kom maken van de kleine sluis. Het was de heer Bongaerts uit Roermond die de Amsterdamse haven schetste als een na tionaal belang. Zijn gloedvol betoog on dersteunde hij met cijfermateriaal dat er ook niet om loog. In 1850 zou met het handelsverkeer op Amsterdam een be drag gemoeid zijn geweest van 400 mil joen gulden; in 1913 was dat opgelopen tot 7 miljard gulden. Bovendien bleek twintig procent van de bevolking werk te vinden in de verkeersbedrijvigheid van de haven. De gearceerde lijn op de noordelijke oever van het sluiseiland geeft de begrenzing aan van het gebied dat werd uitgegraven Vrijdag aangekomen: Fridel, Poole, IJ muiden; Empire, Bremen, Beverwijk; Medina, Londen; Lindinger Gold, New Haven; Iggesund, Iggesund; Lynx, Lon den; Irish Star, Brake, Velsen; Korean Pride, Baiikpapan; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Coral Meandra, Donges, IJmuiden. Vrijdag vertrokken: Elna Olden- dorff, IJmuiden, Savona; Alca, Toft; Stadeland, IJmuiden, Mariestad; Falcon, Baltimore; Thiringa, Hamburg; Venus, Tananger; Yepifan Kovtykh, Zwarte Zee; Juan Carlos Torres, Bilbao; Diakon Love, Rotterdam; Markus, Hamburg; Bakuriani, Hamburg; Falness, Bremen; Raamgracht, Sheerness; Maria Theresia, Recife; Helen Hiller, Port Harcourt; Buckeye, Persian Gulf. Zaterdag aangekomen: Norderau, Lissa bon, IJmuiden; Menestheus, Abidjan; Oliver, Emden; Parkesgate, Kingslynn, IJmuiden; Heidelberg, Itaqui; Olav Ringdal, Monrovia, IJmuiden; Almut Bornhofen, San Pedro Ludwig, Ham burg; Tor Britannia, Gotenborg; Kenrix, Londen, IJmuiden; Ciudad de Quayaquil, Hamburg; Dido, Hull; Pinnastor, Cont. Plat, Velsen; M.H. Tamrin, Jakarta; Ba- denstein, Antwerpen; Union Sun, Hull. Zaterdag vertrokken: Norderau. Ham burg, IJmuiden; Happy Runner, Dublin; Sea Bure, Cont. Plat; Tor Britannië,Go tenborg; Jan Zizka, Hamburg; Tor Brit- tannia, Gothenburg; Authority, Londen; Brinda, Pasajes, IJmuiden. Zondag aangekomen: Rijnborg, van Ha- mina, Zaandam; Rudan, Hamburg; Gra- noe, Hamina; Steinbukk, Bergea; Scol Spirit, Skutskaer, Zaandam; Mozart, Hampton Roads, IJmuiden; Valhall. Bayonne. Zondag vertrokken: Areas, naar Bre men; Lynx, Bergen; Stirling Sword, Cont. Plat, IJmuiden; Fridel, Whitby, IJmuiden; Union Sun, Boston; Coral Meandra, Le Havre, IJmuiden; Jemrix, Kings Lynn, IJmuiden; Typhoon. Noord zee, IJmuiden. Maandag aangekomen Neptunus, van Lerwick; Sagami Maru, Yokohama: Plu to, Dundee. Maandag vertrokken: Paulina Brinkman, naar Poole, IJmuiden; Messiniaki Idea. Coryton. in IJmuiden er moest komen. Zoals gezegd werd de noodzaak op 2 januari 1917 beekrachtigd met publikatie in de staartscourant. De gevolgen van de eer ste wereldoorlog hielden de zaak nog een paar jaar op. Begin 1921 werden de werkzaamheden echter ter hand geno men. Begonnen werd met de bouw- van de schutkolkmuren. Daarvoor moest tot een diepte van 26 meter een dam- wand worden aangebracht op de klei laag onder het rulle duinzand van het Breesaapgebied. Op 29 april 1930 gleed de Johan van Oldenbarnevelt, toen het grootste motorschip van de Nederlandse koopvaardijvloot, het water van het splinternieuwe kunstwerk binnen. Alzuo Wij in overweging genomen hebben, dat het «•«nbclielijk is, te IJmuiden eene schutsluis te doen bouwen, mot een slagdrenipeldiepte van 15 M. N.A.P. en het Noordzeekanaal naar gelang van de behoefte te verruimen tot de afmetingen, bij die sluis beboerende; lrel) L-1 van State gehoord, en met overleg der Staten-Generaal, hebben goedgevonden - i en verstaan bij deze: V -■> J Tijdens de receptie gaf voorzitter A. van den Boogaard een korte terugblik over het afgelopen jaar met daarin de feestelijke opening van het sportpark en het tot stand komen van de tribune. Vervolgens plaatste hij de heer Bakker voor het voetlicht die 40 jaar lid van WB is. De heer Bakker is een welkome versteraing voor VVB geweest. In 1951 ging men naar de vierde klasse KNVB u

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5