INDUSTRIEBOND NVV WOEDEND OP WERKGEVERS Kleiner overschot Duitse handel POST IN DE SNEEUW Effectenbeurs: recordomzet Wereldexport $3 biljoen s .5 Aardgasafzet 7 pet hoger „VOLGEND JAAR KANS OP WERELDRECESSIE” Lanser bepleit beheersing van Sociaal-economisch klimaat Werkloosheid in Engeland dit jaar naar twee miljoen" OLGA ABN-DIRECTEUR POST: I Omzet AGO-concern nu boven het miljard Klimaatbeheersing Oorlogsverklaring een miljoen gulden aan prijzen Automobilist trapte op verkeerd pedaal: vrouw omgekomen ECONOMIE 19 7 7 JANUARI DINSDAG 4 13 (Van onze redactie economie F 0» Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven 12 men te komen. Hij zei dit in ant woord op een bijzonder scherp verwijt aan het adres van VNO van de zijde van de Industrie bond NW. In een speciaal num mer van het bondsblad WIK wordt een vertrouwelijke 'brief van het VNO aan de leden gepu bliceerd. In deze brief wordt aan de leden geadviseerd nee te zeg gen op de voorstellen van de vak bonden aan de onderhandelings tafel. WASHINGTON (UPI). Steenkool kan econo misch worden gemalen tot een fijn, explosief poeder van grote zuiver heid en gebruikt worden voor de energievoorzie ning. De V.S. zouden daarmee geholpen wor den met het nuttig gebruiken van de gewel dige voorraden van deze brandstof in hun gebied, aldus de uitvinder van de maalmethode, dr. Stephen Krajcovic-Ilok in Washington. DEN HAAG. VNO- voorzitter mr. C. van Veen meent dat het kabinet, werkgevers en vakbeweging opnieuw om de tafel moeten gaan zitten om het loonbeleid voor dit jaar met elkaar te bespreken en om met elkaar te proberen uit de proble- AR IE GROENEVELT 402.50 ex- aan- Fijn koolstof: bijdrage 1 voor energievoorziening i: 1 50.00 82.00f 44.00 68.00» 74.30 50.60 64.50 40.60 idsen (17.00 7.02 179.10 76,00 41.50 61.50 300.00 204.00 107.00 448.00 91 00b De raad verwacht dat de Verenigde Staten dit jaar voor 125 miljard dollar op betalingsbalansbasis zullen uitvoeren. In 1976 bedroeg de export naar schatting 114 miljard dollar. De Amerikaanse handels- balans zal dit jaar een nog groter tekort te zien geven dan vorig jaar, toen het naar schatting acht miljard dollar bedroeg. Over de groei van het CNV toonde Lan ser zich zeer tevreden. Nu de Prot. Chr. Onderwijsvakorganisatie bijna geheel is aangesloten en halverwege dit jaar de ambtenarenbond ARKA (van oorsprong r.k.) ook zal toetreden in een federatie met de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel (NCBO) zal het ledental in totaal dicht bij de 300.000 komen. Bij het streven naar beheersing van het sociaal-economisch klimaat is gezamen lijkheid van belang, meent de CNV- voorzitter. Het bedrijfsleven is opgeno men in de maatschappelijke ontwikke- Mr. Van Veen zei dat de brief niet meer betekende dan een advies om zich te hou den aan gemaakte afspraken binnen de ondernemers wereld. Deze afspraken hou den in dat er een totale loonruimte voor dit jaar bestaat van maximaal 6 percent inclusief de prijscompensatie. Over een automatische prijscompensatie willen de werkgevers dit jaar niet praten. „Alles wat automatisme is kunnen de werkge vers dit jaar niet betalen”, zei Van Veen. J. LANSER ling. Het moet een goede antenne hebben om de signalen uit die samenleving op te vangen. Bereidheid is vereist om daar naar te luisteren en er rekening mee te houden. Gebeurt dat niet dan worden er doorlopend boten gemist. Het is vaak moeilijk ondernemingen in de markt te houden en voort te doen bestaan. Daarvoor is veel inspanning, vin dingrijkheid en activiteit nodig, maar die factoren kunnen alleen in samenwerking tot gelding worden gebracht. Dat is vol gens Lanser de nauwe samenhang tot het economische en het sociale. Daarom dient het bedrijfsleven niet allereerst in termen van hiërarchie te denken, maar in termen van participatie. Olga maakt 't t>ereikl»aar Het lijkt Post verstandig, dat de econo misch sterke landen met een sterke beta lingsbalans hun economie dit jaar aan wakkeren. Er moet veel aandacht zijn voor de landen, die met hun schuldpositie een bedreiging vormen voor een voort gaande ontwikkeling. „Verlichting van hun lasten in de vorm van een verlaging van de rentetarieven en zelfs een kwijt schelding van de schulden moeten serieus worden overwogen”, aldus deze econoom in het ED. Post zegt dat in de laatste jaren het weerstandsvermogen van de wereldeco nomie sterk is teruggelopen. Volgens de belangrijkste prognosemodellen uit de Verenigde Staten, zo releveert hij, zal de Amerikaanse conjunctuur in de eerste helft van 1977 opnieuw de top passeren. De gevolgen van deze omslag zullen voor de Europese economie niet langer dan drie maanden op zich laten wachten. De daling van de VS-economie zal zich in de Europese landen voortplanten. Post waarschuwt tegen de steeds luider klin kende roep om bescherming van de natio nale economieën tegen buitenlandse con currenten, die goedkoper kunnen produ ceren. „De jaren dertig hebben geleerd dat door een toegeven aan deze oproep om protectie een teruglopende wereldcon junctuur in een economische crisis kan ontaarden”. ische i val- i. De mod el de Lanser noemde het opmerkelijk dat we in de praktijk van de arbeidsverhoudin gen niet goed weg weten met het verzor gen van een optimaal klimaat. Er is geen klimaatbeheersing in sociaal- economische zin en vaak worden het so ciale en het economische zodanig ontkop peld dat er meer sprake is van klimaatver- storing. Eenzijdige nadruk op het econo mische kan de sociale ontwikkeling blok keren. Maar te veel nadruk op het sociale kan ontwikkelingen in de weg staan die economisch noodzakelijk zijn. De Industriebond-NW beschouwt de brief van het VNO als een regelrechte oorlogsverklaring, aldus Arie Groenevelt. Hij meent dat de bond de kwestie, die nu is gerezen, waarschijnlijk volgende week zal gaan voorleggen aan de FNO. „We krijgen op deze manier acties opgedron gen door de werkgevers”, zo meent hij. In het bondsblad WIK van de Industriebond- NW wordt gezegd dat de werkgevers politieke belangen voorop stellen. „Omdat men het kabinet-Den Uyl met een rood randje weg wil hebben”. WIK vergelijkt dan het VNO met de houding van de De premies schadeverzekering stegen met bijna 11 pet tot 232 mln (1975: 209 mln). De opbrengsten beleggingen zijn met ruim 17 pet toegenomen van 249 mln tot 291 mln. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft gezegd niet werkloos te zullen blij ven toezien als arbeidsconflicten dreigen. „Daarmee zeg ik niet dat er weer opnieuw door het kabinet zal worden ingegrepen. Dat heb ik tegen mijn zin in al te vaak moeten doen de afgelopen jaren”. Boers ma zei te denken aan een bemiddelende rol voor het kabinet. Het Rijke Slapen NEW YORK (Reuter). Over de hele wereld zal dit jaar voor meer dan drie biljoen dollar kunnen worden geëxpor teerd als de handelstanden zich onthou den van handelsbeperkingen. Dat voor spelt de Amerikaanse Nationale Raad voor de Buitenlandse Handel. OIIIIIX JU? 210,00 129,50 148,00 27.30 135,50 196.8(1 68.90 64,00 58,50 65.20 49.00 55.50 691,00 56,50 78.00 81.50 69.00 35,00 22,00 168.00 32,50 60.50 9180 85.90 58.10 2,40b 200.00 149,00 159.00 86,50 223,00 64.50 78.10 164.00 169,00 35,50 190.00 88.20 105.00 76.50 41.00 101.50 117.11 101.3 69.5» 251.00 34.30 157.30 Wordt er niet samengewerkt, dan is er nauwelijks enig uitzicht om als werkge vers en werknemers met elkaar de sociaal-economische ontwikkeling mede te bepalen. Het gevolg daarvan kan, en zal naar de mening van de CNV-voorzitter ook zijn, dat steeds meer beslissingen naar de politieke instellingen worden ver schoven. „Een situatie, die voor mij in elk geval geen ideaal kan zijn”, aldus Lanser. PARIJS (AFP). In Parijs is gister avond een militante Palestijn doodge schoten. Het slachtoffer, Machmoed Saleh, werd volgens ooggetuigen door twee jongemannen van circa 25 jaar gedood toen hij de „Arabische boekhan del” verliet die hij in het Quartier Latin bezat. ten ontdekken. Dr. Donald Glo wer zegt dat de methode jaren vooruit is op de bestaande technologie. In een brief ter begeleiding van het rapport van zijn onderzoekers zegt Glo wer: „De conclusie van hun studie is dat deze kolenmolen kan en moet worden gebouwd”. Wanneer die het verwachte succes heeft bete kent dat een „geweldige bijdra ge” aan de energievoorziening van de V.S. en de wereld, zegt hij. FRANKFORT (Reuter). De Westduit- se handelsbalans geeft over 1976 een over schot te zien van naar schatting 34 miljard mark. Dat staat in het semi-officiële blad „Nachrichten für Aussenhandel”. Over 1975 gaf de handelsbalans een overschot te zien van 37,3 miljard mark en over 1974 een van 50,8 miljard. Volgens het blad, een gezamenlijke uit gave van het Westduitse bureau voor informatie over de buitenlandse handel en het persbureau VWD, voer de Bondsre publiek vorig jaar voor de bijna 255 mil jard mark uit. Dat betekent een toene ming van nominaal vijftien percent en reëel dertien percent ten opzichte van 1975. De invoer beliep 221 miljard mark, nominaal twintig percent en reëel zeven tien percent meer dan in 1975. Het blad baseert zijn schattingen op de gegevens over de eerste elf maanden van, vorig jaar. Over december zijn nog geen definitieve cijfers bekend. Het blad raamt het overschot over december op 2,7 mil jard mark. Over november bedroeg het drie miljard en over december 1975 3,23 miljard mark. In „Nachrichten für Aussenhandel” worejt gesteld dat van de Westduitse bui tenlandse handel vorig jaar een sterke stimulerende invloed uitging op de wereldhandel. De wereldhandel gaf vol gens het blad een groei te zien van circa tien percent. De Westduitse ruilvoet werd vorig jaar één percent ongunstiger, hoofd zakelijk als gevolg van hogere invoerprij zen voor grondstoffen en halffabrikaten. In besneeuwde gebieden in Zwitserland brengt de postbode gedurende de wintermaan den de post rond op een sneeuwfiets (een variant op de ski-bob). (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In het jaar 1977 ligt een kiem voor nieuwe economische achteruit gang. De kans dat deze kiem in 1978 en 1979 in een economische wereldrecessie zal ontaarden is niet te verwaarlozen. Vermoedelijk wordt 1977 een gunstig jaar, omdat het een hoogtepunt van de wereldconjunctuur ontsluit. Dit schrijft dr. J. G. Post, directeur van de Algemene Bank Nederland in het Economisch Dagblad. De enige manier om er ach ter te komen is het bouwen en beproeven van de molen, een exemplaar dat een ton per uur kan verwerken. Ilok heeft al overleg gepleegd met vertegen woordigers van de aanstaande president, Jimmy Carter, die de V.S. meer gebruik van steenkool wil laten maken, en hoopt op een federale toewij zing van 30 miljoen dollar om een proeffabriek te kunnen bouwen. LONDEN (Reuter). De kans bestaat dat het aantal werklozen in Engeland als gevolg van de bezuinigingsmaatregelen van de Britse regering toeneemt van anderhalf miljoen nu tot twee miljoen tegen het einde van het jaar. Ian Hildreth, algemeen directeur van het Britse Institu te of Directors, zei dit gisteren op een persconferentie in Londen. Volgens Hildreth zullen de maatregelen die minister van financiën Denis Healey de vorige maand heeft aangekondigd in zijn tussentijdse begroting vooral leiden tot een vermindering van de werkgelegen heid in de bouwnijverheid. Het Institute of Directors is van mening dat de industriële produktie in Engeland bevorderd moet worden, vooral door een verlaging van de inkomstenbelasting, en dat onproduktieve werknemers in de overheidssector te werk gesteld zouden moeten worden in het particuliere bedrijfsleven. De overheidsuitgaven moeten volgens Hildreth worden verminderd tot wat de produktie van goederen en diensten kan velen, maar tot dusver heeft de regering zich beperkt tot het besnoeien op toekom stige uitgaven en het uitstel van investe ringen in kapitaalgoederen. Op het ogen blik stroomt er geld van het bedrijfsleven naar de overheidssector en vertrekken steeds meer bedrijfsdirecteuren en zaken lieden naar het buitenland, zo zei hij. Ilok wil de steenkool verpul veren tot een poeder dat uit deeltjes van niet groter dan vier duizendste millimeter bestaat. Bij die afmeting wor den onzuiverheden zoals as, pyriet en zwavel van de steen kool gescheiden en kunnen daardoor gemakkelijk worden verwijderd zodat bijna zuivere koolstof overblijft. (ADVERTENTIE) Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden Eerder is beweerd dat dlze techniek onbruikbaar zou zijn, maar geleerden van de staatsu niversiteit van Ohio kunnen in zijn theorie nergens een inbreuk op natuurkundige wet- Iloks berekening dat de molen ongeveer 25 kilowattuur voor het malen van een ton steenkool zal verbruiken is door dr. Jack Collins en dr. Dennis Guenther nagegaan en juist bevonden. Anderen had den berekend dat er tien maal zoveel energie voor nodig zou zijn, waardoor het economisch onrendabel zou worden. De omzet premies en koopsommen levensverzekering bedroeg ƒ478 mln en steeg met ruim 9 pet op basis van de omzet over 1975 exclusief de beleggingspolissen (omzet 1975: 438 mln). Inclusief de beleg gingspolissen bleef de omzet met 7 pet achter bij die over 1975. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Een sterke eenzijdigheid in de benadering van vraagstukken op het terrein van de arbeidsverhoudingen kan aanleiding geven tot moeilijke conflictsi tuaties. De houding van de werkgeversor ganisaties met betrekking tot de automa tische prijscompensatie is daarvan een actueel voorbeeld. Dit zei CNV-voorzitter Jan Lanser vandaag tijdens de oprich tingsvergadering van de Algemene Chris telijke Politiefederatie. Hij pleitte voor meer samenwerking. Deze nieuwe federatie bestaat uit de reeds bij het CNV aangesloten Bond van Christelijke Politieambtenaren en de RK Politiebond St. Michaël, die hiermee ook tot de christelijke vakcentrale toetreedt. De keuze van St Michaël is volgens Lan ser „een doorbraak naar een samengaan van katholieke en protestantse werkne mers in één vakbeweging en is als zodanig van historische betekenis”. GRONINGEN (ANP). In 1976 werd aan aardgas totaal 95 miljard kubieke meter verkocht, waarvan 45 miljard kubieke meter in het binnenland. Dit is zeven percent meer dan in 1975. De totale Gasunie-omzet bedroeg vorig jaar 11 mil jard gulden, aldus ir. G. Kardaun, hoofd directeur van de Nederlandse Gasunie in zijn nieuwjaarsspeech voor het personeel. Voor 1977 wordt de afzet geraamd op 98 miljard kubieke meter, waarvan 48 mil jard in het binnenland wordt geleverd. Het investeringsprogramma in 1976 bedroeg 250 miljoen, waarin een 40-tal projecten op het gebied van de bouw van leidingen en de uitbreiding van compres- sorcapaciteit. Dit jaar zal een investe ringsprogramma van 300 miljoen in 1977 worden afgewerkt. ROTTERDAM (ANP). De 47-jarige mevrouw C. van Westerhout-van Rooij uit Rotterdam is gisteren bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Zij reed op haar bromfiets op de Groene Hilledijk. De chauffeur van een personenauto, die aan de rechterkant van de weg stond gepar keerd, wilde de rijweg oprijden. Hij botste tegen een andere geparkeerde auto en schrok daar zo van, dat hij op het gaspe daal trapte in plaats van op de rem. De man raakte met zijn auto de vrouw, die door de daarbij opgelopen verwondingen kort daarop overleed. AMSTERDAM (ANP). Hoewel de omzet op de Amsterdamse effectenbeurs in 1976 een nieuw record heeft bereikt - het vorige dateerde van 1972 - is het voor het koersverloop niet zo’n bijzonder gun stig jaar geweest. Bij een totale omzet aan aandelen en obligaties van 28,9 miljard tegen 24,6 miljard in 1975 en 28,5 miljard in 1972, brokkelden de aandelenkoersen verder af. Gezien de rente-ontwikkeling in 1976 was de druk op de aandelenkoersen alles zins begrijpelijk, aldus de Vereniging voor de Effectenhandel. Pas in de laatste maanden trad door een daling van het rentepeil een kentering op. De omzetten in de obligatiesector (effec tief 12,9 miljard tegen 10,7 miljard in 1975) gaven opnieuw een sterke stijging te zien door de moeilijkheden in het bedrijfs leven en de daardoor teruglopende belangstelling voor aandelen alsmede de inflatie en het grote beroep van de Neder landse overheid op de open kapitaal markt. De vijf meest verhandelde fondsen waren in 1976 Koninklijke Olie (effectieve omzet 2,9 miljard), Philips 1,25 mil jard), Robeco 966,8 mln), Rolmco 766,5 mln), en Unilever 708,9 mln). AMSTERDAM (ANP). Volgens voor lopige cijfers heeft het AGO-concern vorig jaar een omzet van f1002 mln bereikt, wat een stijging van 11,8 percent betekent vergeleken met 1975. Het bij AGO verzekerde kapitaal leven it met 12 pet gegroeid tot circa f 20 miljard (1975: f 18 miljard), aldus de maatschappij. 89.50 145.00 67.50 8.90 70.00 157,50 19.00 70.00 40.50 122.00a 97.00 109.20 2,10 227.00 40.30 7.30 Collins en Glower zeiden echter dat zij niets zinnigs kun nen zeggen over eventuele maalmoeheid, slijtage en betrouwbaarheid of gevaren zoals ontploffingen, en lawaai overlast. Daar moeten zij eerst uitgewerkte tekeningen van de voorgestelde molen voor bekijken. VNO wil weer centraal loonoverleg werkgevers in Chili en zegt dat het VNO een houding tegenover de vakbeweging aanneemt van slikken of stikken. Hoe fijner kool wordt gema len, hoe groter de explosieve kracht ervan wordt. Dergelijk poeder kan dan met olie of benzine worden gemengd, waardoor de potentiële energie van vloeibare brandstof aan merkelijk wordt vergroot en men er langer mee kan doen. De V.S. zouden zich daardoor op het gebied van de energie voorziening zelf kunnen bedruipen. O® V w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13