en dan dit nog het weer via premiekoophuis Zwart geld is te Opticiens dringen aan op wettelijke regeling „witten een „Rode Hulp" heft zich op .Jr - VAN AGT ANTWOORDT KAMERLEDEN: groot als in ’75 In 13 weken nog 35 voorstellen behandelen Ei Fruitoogst ’76 in EEG even Ja bt Nieuwjaarsreceptie Tweede Kamer i| ri ai i« 1 r HOOFDDIRECTEUR ALGEMEEN BURGERLIJK PENSIOENFONDS: J( Ins ABP bezit bijna 3 miljard aan onroerend goed M O: 43 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 JANUARI DINSDAG 4 2 Toch niet Boerderij in de as Bus in ravijn Invitatie Nixon Wigforss overleden Uraniumwinning Vragen UTRECHT (ANP). De Neder landse Unie van Opticiens ver trouwt erop dat staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) nog voor de verkiezingen een ont werp voor een Opticiens-wet zal indienen. Een wettelijke rege ling voor het voorschrijven van brillen en contactlenzen is hard nodig, zo meent de Unie. Zij vindt dat het voorschrijven ech ter niet alleen voorbehouden moet worden aan medici, maar dat in deze zeker ook plaats is voor gekwalificeerde opticiens. Leeskaarten Stuk Posttrein (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG De Tweede K^mer moet zich tot aan het zomerreces buigen óver maar liefst 35 voorstellen van de regering. Vijf van deze voorstellen zijn nog niet eens ingediend bij het parlement. Bij deze vijf is een van de vier belangrijke hervormingsvoorstellen van de regering: de Wet Investeringsrekening. Kamervoorzitter Vondeling, die deze gege vens bekendmaakte op zijn gebruikelijke persconferentie aan het begin van het nieuwe jaar, wil elk van de resterende 13 vergaderwe- ken anderhalf tot twee belangrijke regerings voorstellen af handelen. Vertaal wedstrijd (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG. Door een fout van een ambtenaar van justitie is de strafzaak tegen de Limburgse ex-SS-er die in Roermond is veroor deeld wegens oorlogsmisdrijven, drie jaar lang onopgemerkt op het departement blijven liggen. Minister Van Agt onthult dit in een antwoord op schriftelijke vragen van de socialistische Kamerleden Kosto en Molleman over deze zaak. De betrokken ambtenaar heeft ruim anderhalf jaar geleden ontslag genomen bij justitie en is tegenwoordig werkzaam op een ander departement. Zeer tot spijt van minister Van Agt zijn geen disciplinaire stappen tegen de ambtenaar genomen. Rabin tevreden Wildgroei Betrekkingen 3' F IIII lij lil 4 d: Zaak Limburgse ex SS-er lag drie jaar Vooruitzichten voor donderdag WEERRAPPORTEN ■C? 0.0 Tweede Kamer komt Mr. Wiarda zei over deze toename: „Deze grote cijfers mogen erop duiden, dat wij het overleg met de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning positief blijven beoordelen”. In aanbouw is voor een bedrag van 500 tot 600 miljoen gulden, terwijl tot een bedrag van ruim één miljard gul den aan nieuwbouwprojecten in ont wikkeling is. De zaak had op het ministerie in behan deling moeten zijn genomen in augustus 1973. Toen kwam een verzoek binnen van de Duitse justitie te Hamburg om de straf vervolging tegen de man, die ervan werd verdacht oorlogsmisdrijven te hebben gepleegd in de jaren ’42 en ’43 in een kamp in Bobroejsk, over te nemen. De minister schrijft dat de betrokken ambtenaar „meteen het buitengewone karakter van deze zaak had onderkend”. Perioden met regen en iets hogere tempera turen. 17 19 11 8 9 0 Hij had opgemerkt, dat het Pensioen fonds op bescheiden schaal deelneemt aan de bouw voor premiekoopwoningen. Het eigen woningbezit achtte hij met de minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening een verstandige zaak, vooral omdat dit tot een gemiddeld betere HEERLEN (ANP) Het kopen van zogenaamde premiekoopwoningen biedt de bezitters van zwarte gelden een uitste kende mogelijkheid deze te „witten”. Dit is mogelijk door bij koop van deze wonin gen naast de in de officiële akte genoem de koopsom een belangrijk bedrag onder tafel door te schuiven naar degene, aan wie de woning was toegewezen, iemand die meestal niet onderworpen zal zijn aan de vermogensbelasting. Dit betoogde de hoofddirecteur van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, mr. dr. N. H. Wiarda gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. Het mag als bekend worden veronder steld, dat de premiekoopwoningen, bij vrije verkoop met name in de Randstad Holland enkele tienduizenden guldens meer zouden kunnen opbrengen dan de bovenste premiegrens toestaat. Praktisch betekent dit dat de woning een belangrijk hoger bedrag kan opbren gen dan de werkelijke stichtingskosten, met inbegrip van een bescheiden winst. Voor het opjagen van de prijs zijn er onderhoudstoestand van het woningbe stand aanleiding kan geven. Dit heeft secretaris drs. W. van den Ende van de Unie gisteren gezegd. De heer Van den Ende reageerde hiermee min of meer op een artikel van prof. dr. M. C. Colenbrander (oud-hoogleraar in de oogheelkunde in Leiden) In Medisch Con tact het blad van de Maatschappij Geneeskunst waarin deze stelde, dat bij het voorschrijven van een bril een oogon derzoek behoort en dat de opticiens daar toe niet in staat zijn. verschillende oorzaken. Allereerst de pre mie zelf. Dan is er de toch nog altijd te sterke inflatie. In de tweede plaats de schaarste. Het is geen uitzondering, dat de huizen, voor met de bouw is begonnen, reeds op tekening zijn verkocht en vele malen zouden kun nen worden verkocht. Van den Ende verwacht ook niet, dat staatssecretaris Hendriks in een wetsont werp de opticiens zal verbieden om zich bezig te houden met het voorschrijven van achtergrond van voortgaande geldont waarding royaal terugkrijgen. Ook biedt het de bezitters van zwarte gelden een uitstekende mogelijkheid deze te „witten”. Het totale bouwpakket zou dan groter worden en de werkgelegenheid in de bouw zou er op langer zicht door worden bevorderd, aldus mr. dr. Wiarda. brillen en contactlenzen. Hij wijst in dit verband op de adviezen die de Gezond heidsraad en de centrale raad voor de Volksgezondheid al in 1974 in een rapport hebben neergelegd en waarin staat, dat ook vakbekwame opticiens in staat zijn om voor te schrijven. De Unie van Opticiens heeft zelf ook voorstellen gedaan voor een wettelijke regeling. Zij stelt voor om drie klassen te onderscheiden: twee van opticiens met het recht om brillen te verkopen en het recht om de zogenaamde subjectieve re fractie, onderzoek met objectieve meetin strumenten uit te voeren) en tenslotte de contactlenzenspecialisten. Een hardnekkige brand heeft gister avond een geheel gemoderniseerde stolp boerderij in Schoort volledig verwoest. De brand is waarschijnlijk ontstaan toen een loodgieter met behulp van een propaan- gasbrander bezig was met de reparatie van een waterleiding vlak onder de gips- isolatieplaten van de rieten kap. De scha de wordt op vierhonderdduizend gulden geschat. Bij een ongeluk met een bus ten noor den van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba zijn zondag 33 mensen om het leven gekomen en negentien gewond geraakt. De bus, die 65 passagiers ver voerde, sloeg op een brug over de kop en stortte in een vijftien meter diep ravijn. Ex-president Richard Nixon is uitgeno digd voor de installatieplechtigheid van Jimmy Carter op 20 januari, zo heeft het organiserend comité gisteren meegedeeld. Het protocol schrijft voor dat alle voorma lige presidenten en hun echtgenotes wor den uitgenodigd. Ernst Wigforss, die in Zweden diverse malen minister van Financiën is geweest in de periode tussen 1925 en 1949, is giste ren op 95-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Angalholm overleden. Wigforss werd beschouwd als een van de meest vooraan staande denkers op het gebied van de socialistische theorie. Hij was meer dan 40 jaar een steunpilaar van de Zweedse vak beweging. Ongeveer 200 Australische geleerden hebben gisteren bij premier Malcolm Fra ser aangedrongen op het staken van win ning en uitvoer van uranium, onder meer omdat er „reeds alarmerende” gelegenhe den bestaan voor het uitoefenen van ter reur met atoomwapens. ker ges Ba, nw nnw nnw wnw wnw nw w nw nw wnw z n nnw wzw ono wnw z no z w. st. w. st. no zzo w. st. nnw w st. nw ono nw o w.st. w.st. zo n z ozo n nnw n nw o z 6 5 5 5 5 6 7 4 6 3 2 11 10 3 7 4 5 4 -3 2 2 12 4 4 4 8 14 13 2 9 1 5 16 12 2 0 1 6 19 1 2 5 2 3 5 0.6 2 2 1 0 0 3 0.1 0 0 0.4 0.1 0.3 20 0 0. 2 0 0.1 o 17 0 4 28 0.6 0 0 18 1 22 0.1 1 0 Toch roepen de tot 100 pet. gegaran deerde hypotheken en subsidie voor 'een aantal jaren tot in totaal soms meer dan 20 mille, vragen op, meende hij. In ons land zijn ongeveer 900 opticiens- ondernemingen met in totaal zo’n 1200 verkooppunten. Er zijn 300 a 400 optome- tristen: opticiens, die de objectieve refrac tie kunnen uitvoeren. Zij mogen die methode echter nog niet in de praktijk brengen, omdat die volgens de wet onder de geneeskunst valt en dus voorbehouden is aan medici. Opticiens maken dan ook gebruik van metingen aan de hand van leeskaarten, (subjectieve refractie) omdat deze methode niet onder de geneeskunst valt en in principe door iedereen mag worden uitgevoerd. Bli. vlak 54 pi Jack Enge Calla maar Thatc P Sta Ost gek dee een' par i de zijl vai Oo is vai gei bei zul teg bre 1 3 2 3 3 1 -1 3 3 3 1 7 4 -0 -1 1 -1 2 -4 0 -1 6 -6 -4 -0 -0 9 8 -0 7 -2 -5 10 10 1 -0 0 1 16 Minstens acht personenauto’s hebben gisterochtend op de autoweg Tilburg- Eindhoven onder de gemeente Best één of meer banden kapotgereden op twee meta len binten die een vrachtauto had verlo ren. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De vrachtwagenchauffeur is bij de grensovergang in Venlo staande gehouden. LO meer van i Jone: van I veel de Bi In miji grot jaar 1961 den O miji De degi war ond de i F tot te v Isn Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis 1. bew. zw. bew. geh.bew. zw. bew regen onbew. mist geh.bew. regenbui geh. bew. zw. bew 1. bew 1. bew mist onbew geh. bew. sneeuw zw. bew mist sneeuw mist onbew. geh. bew mist regen 1. bew zw. bew. zw. bew. sneeuw regen geh. bew. mist zw. bew geh bew geh.bew sneeuw zw. bew sneeuw zw. bew geh. bew h.bew zw.bew In de rookzaal van het Tweede Kamer-gebouw vond gisteren de nieuwjaarsreceptie van het parlement plaats. Op de foto Kamervoorzitter Vondeling die de beste wensen krijgt van een lid van de huishoudelijke dienst. o b h b Op het rangeerterrein bij het station in Eindhoven is gisternacht een inbraak gepleegd in een posttrein. Vijf postzakken en enkele pakjes werden geopend. Een woordvoerder van de politie zei dat nog niet bekend was of er iets verdwenen is. HEERLEN (ANP. Eind 1977 zal het onroerend goedbezit van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds een waarde vertegenwoordigen van tegen de drie miljard gulden. Dit heeft de hoofddirecteur van dit fonds, dr. mr. N. H. Wiarda, in een nieuwjaarsbood schap aan het personeel meegedeeld. Velen zijn bereid de woning van de uitverkorenen, aan wie een woning is toe gewezen, voor een belangrijk hoger bedrag over te nemen, omdat zij er zich door de voortgaande inflatie van verze kerd weten, dat wat zij wellicht eerst teveel betalen immers meer dan de stichtingskosten door de ontvangst van de premie en de waardestijging tegen de Als vaststaat en „wij weten ons daar van overtuigd” dat met een veel lager bedrag aan premie zeker evenveel wonin gen in deze sector zouden worden gebouwd, zouden de hieraan bestede belastinggelden veel doelmatiger kunnen worden aangewend bijvoorbeeld om de bouw van premiehuurwoningen onder de dynamische kostprijsregeling beter op gang te brengen door middel van verho ging van de objectsubsidie. Volgens Van den Ende zijn de partijen in de discussie rond de vraag of opticiens brillen en contactlenzen mogen voor schrijven (zoals nu wel gebeurt) het over AMSTERDAM (ANP). Het landelijk secretariaat van de Rode Hulp heeft besloten de organisatie als zodanig te ont binden. Aan alle actieve leden is de raad gegeven zich aan te sluiten bij bestaande groeperingen om de werkzaamheden van Rode Hulp het „organiseren van actie ve solidariteit met strijdende en gevan gengenomen linkse activisten” binnen deze organisaties voort te zetten. Dit wordt meegedeeld in een persbericht, dat namens het landelijk secretariaat is ondertekend door Annie Westebring en Lucien van Hoesel. Een ander voorstel van Vondeling voor de commissie voor de werkwijze van de Kamer is om bewindslieden, die ambtshalve in het buitenland zijn geweest, op een vaste dag bijvoorbeeld donderdag een kort verslag aan de Kamer te laten uitbrengen. Vondeling kon in zijn hoedanigheid van voorzitter van de commissie- Duidelijke Taal melden dat er dit jaar een vertaalwed- strijd voor iedereen zal komen waarbij ambtelijke stuk ken in heldere taal moeten worden veranderd. Onder werp is dit jaar de samenlevingsopbouw. Op de stukken van CRM over dit onderwerp is veel kritiek. Binnenkort zal de commissie-Duidelijke Taal bekendmaken welke school de vertaalwedstrijd van het vorig jaar over de Troonrede heeft gewonnen. Prof. Colenbrander meent, dat opti ciens helemaal geen-brillen en contactlen zen moeten voorschrijven, omdat zij onvoldoende op de hoogte zijn van de medische aspecten. De heer Van den Ende stelt daartegenover, dat geen enkele vak bekwame opticien het in zijn hoofd zal halen om iemand, wiens toestand van de ogen hij niet vertrouwt, niet door te sturen naar een oogarts. bjnnenkort begint met een serie over politiek en parle ment. Voorts loopt de Kamervoorzitter met plannen om de totale spreektijd voor de fracties over een heel parlemen tair jaar te gaan rantsoeneren Nu wordt alleen spreek- tijdbegroting gehanteerd bij debatten over begrotingen. Vondeling wil verder de ministeries ertoe dwingen dat schriftelijke vragen van Kamerleden sneller worden afgehandeld. Nu is de regel dat de ministers binnen 21 dagen een reactie moeten geven. Als hij of zij niet in staat is om binnen die drie weken een antwoord op te stellen, is vermelding van dat feit aan de vragensteller al voldoen de. Er bestaat geen limiet waarbinnen de vraag daarna behandeld moet worden Een van de maatregelen die Vondeling ingevoerd wil zien, is een nieuwe reglementering voor het interrumpe ren. „Ik heb vooral bezwaar tegen de duur van de interrupties”, aldus de Kamervoorzitter. Vooral onder werpen als volkshuisvesting en onderwijs zijn volgens hem de grote boosdoeners. „En het zijn altijd dezelfde mensen”, aldus Vondeling, die zich, voordat hij zijn voorstellen zal doen, eerst zal oriënteren over de gewoon ten in het buitenland. „Dat de departementen het te druk zouden hebben voor het beantwoorden van de schriftelijke vragen is se justitie naar de gang van zaken in Nederland. Deze rappels bleven onbeant woord. De zaak kwam pas aan het licht toen de ambtenaar op 1 maart 1975, op zijn laatste dag op het departement, een inventarisatie opstelde van de zaken waaraan hij niet was toegekomen. De secretaris-generaal van het departe ment, die terstond werd ingelicht door de chef van de ambtenaar, vroeg daarop rapport. Dit verslag heeft Van Agt op 3 april 1975 bereikt. De minister heeft '’aar- op een persoonlijke brief geschreven aan zijn Duitse ambtgenoot, waarin hij hem Toch ging hij eind september ’73 niet in- op de opdracht om de zaak voor te berei den voor nader overleg binnen het open baar ministerie. Tweemaal vroeg de Duit- Als reden om de organisatie op te hef fen wordt genoemd de „ernstige belem mering” die de Rode Hulp als hulpverle ningsorganisatie ondervindt van de crimi- naliseringspolitiek” van het Nederlandse staatsapparaat en de burgerlijke pers. „Machinaties van de Israëlische geheime dienst en de zionistische propagandama- chinerie, die een welkom oor vinden bin nen het Nederlandse staatsapparaat en de burgerijke pers, moeten er voor zorg dra gen, dat de R.H. wordt verheven tot een „terroristische organisatie” Slagen deze krachten erin de R.H. als zodanig voor te stellen dan kan met een netwerk van „anti-terroristische” maatregelen zowel de R.H worden bestreden als worden afgerekend met de met haar m contact staande of op andere wijze een anti- imperiahstische en anti-zionistische koers varende groepen. De Rode Hulp zal zich niet in deze rol laten dwingen”, aldus de verklaring. Weer in binnen- en buitenland Vai perce toestc kend enkel en pi Engel Het afgelopen jaar was het eerste in de geschiedenis van Israel waarin geen Israëlische militairen of burgers zijn omgekomen aan de Israëlische grenzen. Het is een van de rustigste jaren geweest die het land heeft gekend, zo zei premier Jitzak Rabin gisteren op een bijeenkomst onopgemerkt in la de betreurenswaardige gang van zaken uiteenzette. In augustus ’75 vroeg Van Agt aan zijn collega, onder wie inmiddels de ambte naar in dienst was getreden, om een disci plinaire bestraffing in overweging te nemen. In juni van dit jaar 10 maanden later antwoordde de andere minister dat volstaan was met een briefje waarin staat dat Van Agt ontstemd is over de gang van zaken. DEN HAAG (ANP). De fruitoogst in de negen landen van de Europese Gemeenschap is het afgelopen jaar onge veer even groot geweest als in 1975, 17,6 miljoen ton, en slechts 2 percent lager dan het gemiddelde over het tijdvak 1971-1975. Dit heeft de Europese Commissie meege deeld in antwoord op vragen van een gaullistisch lid van het Europees Parle ment, Pierre-Bemard Cousté. De produktie van appels zal ca. 8 per cent beneden het gemiddelde van deze vijf jaar liggen (6,2 tegen 6,75 miljoen ton), maar die van zgn. steenfruit (perziken etc.) zal aanzienlijk groter zijn. De droogte, aldus de Commissie, schijnt een grotere invloed te hebben gehad op de groente- dan op de fruitoogst. Begin november werd aangenomen dat de groenteproduktie in 1976 (21 miljoen ton) met ca. 10 percent zou dalen t.o.v. het voorafgaande jaar en t.o.v. het gemid delde. één ding eens: er dient een wettelijke regeling te komen. Op dit moment bestaat alleen nog maar een van 1966 daterend vestigingsbesluit voor opticiens, dat bepaalt dat de verkoop van brillen thuis hoort bij de opticiens. Een wettelijke rege ling voor het voorschrijven van brillen en contactlenzen ontbreekt. In feite kan Jan en alleman zich daarmee bezig houden. Dat zoveel wetsontwerpen op het laatste ogenblik moe ten worden afgehandeld is niet de schuld van de Kamer leden, vindt Vondeling. Hij zei dat bewindslieden de laatste tijd nogal eens de neiging hebben om te willen terugkomen op eerder gemaakte agenda-afspraken. Von deling wil dat de vergadertechniek in de Kamer wordt verbeterd Hij is overigens zeer verheugd dat Teleac aantal uren zon 0 tot 3; Min. temp., omsteeks 4 gr.; Max. temp.: omstreeks 7 gr.; Kans op een droge periode van minstens 12 uur 79 percent; Kans op een geheel droog etmaal 40 percent. in tijdnood onzin”, vindt Vondeling, die zelf minister is geweest en die dus voor die periode de praktijk ook van de andere kant kan bekijken Als stok achter de deur wil de Kamervoorzitter nu de regel gaan hanteren dat, als een vraag niet binnen drie weken schriftelijk kan worden beantwoord, de beantwoording mondeling moet geschieden Met name op het gebied van de contact lenzen bestaat er veel wildgroei, aldus Van den Ende. Veel zogenaamde contactlenzen-instituten werken erg gebrekkig. Een wet, die regels stelt aan het vakmanschap van de opticiens, zou uitkomst bieden. Nederland en Cambodja hebben giste ren besloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken en Den Haag meege deeld. Later zullen ambassadeurs worden uitgewisseld, die mogelijk in de hoofdstad van een buurland hun standplaats hebben. Woensdag 5 januari Zon- en maanstanden Zon op 8.48 uur onder 16.44 uur Maan op 17.08 uur onder 8.09 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.41 uur en 15.51 uur Laagwater 11 42 uur en uur Se S» ES i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2