Midden-Oosten nu MAUSOLEUM VOOR MAO POLITIEKE CONSEQUENTIES VOOR ARBEIDERSPARTIJ ONDUIDELIJK Jack Jones de belangrijkste Engelsman Kansen op vredesakkoord in gunstig” Geen Nederlanders betrokken bij Boeing-affaire DATUM HERVATTING GENEEFS OVERLEG ONZEKER JORDAANSE PREMIER MUDAR BADRAN: Van omkoping verdachte Israëlische minister pleegt zelfmoord Instituut Gallup: Mijnramp bij Ostrava eist 43 levens I DON JUAN WIE O WIE? CURIOSUM 1 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 JANUARI DINSDAG 4 3 2 1 IS ik on en Onofficieel Pk 99 len in Harder jn ing den j’ra- vin- leer ihe- ter- jn te en an ge en ad ats Bezwarend (Van onze redacteur in Jeruza lem, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De Israëli sche minister van huisvesting, Avraham Ofer, heeft bij het strand van Tel Aviv zelfmoord gepleegd door zich een kogel door het hoofd te schieten. Hij werd gisteren in de namiddag door een voorbijganger dood aangetroffen in zijn auto, die bij het strand geparkeerd stond. door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De besprekingen in Genève tussen zwart en blank over de vestiging van een zwart meerderheidsbewind in Rhode sië zullen wellicht niet op de geplande datum, 17 november, worden hervat. Ivor Richard, de Britse voorzitter van de Geneefse conferen tie, deelde gisteren na zijn besprekingen met de Zuidafrikaahse premier Vorster, die vijf uur duurden, mee dat zowel een eerdere als een latere aanvangsdatum tot de mogelijkheden behoort. IWM trijFel Richard Vorster constructief RICHARD VORSTER I «r ’V Op het plein van de Hemelse Vrede Mozart schreef Don Giovanni speciaal voor Praag, uit dank voor het feit dat Le Nozze di Figaro in Praag veel bijval kreeg omdat hij in Wenen slecht ontvangen was. Don Giovanni (of De Stenen Gast) is zoals men weet de Italiaanse alter ego van Don Juan, zoon uit een voorname familie in Sevilla in de 14e eeuw, die de comman dant van Ulloa doodde na eerst zijn doch ter te hebben onteerd. Om een eind te maken aan zijn uitspattingen (zo meldt de Winkler Prins) lokten de franciscanen hem in hun klooster en doodden hem, waarna zij het volk vertelden dat Don Juan naar de hel gesleept was door het standbeeld (De Stenen Gast!) van de com mandant dat zich op hun domein bevond. n de jeen zijn izen. eest nier >mst Het feit dat er nog geen vredesakkoord tot stand is gekomen is volgens de premier te wijten aan het dubbelzinnige beleid van Israel. AMMAN (UPI/Reuter/AFP). Volgens de Jordaanse premier, Mudar Badran, zijn de mogelijkheden voor het bereiken van een vredesakkoord voor het Midden- Oosten op dit moment zeer gunstig. Ook is hij van mening dat zo snel mogelijk van de gelegenheid gebruik moet worden gemaakt omdat „de kansen vrede te bewerkstelligen zich misschien niet meer zullen voordoen”. De premier zei dit tegen een Noorse delegatie die een bezoek brengt aan Jordanië. „Het Arabische sociale en politieke den ken is veranderd en het klimaat is nu geschikt om vrede te bereiken”, aldus Badran. PRAAG (AFP). Bij de mijnramp in Static, bij de Tsjechoslowaakse plaats Ostrava zijn 43 mijnwerkers om het leven gekomen, zo is gisteren officieel meege deeld in een communiqué van regering, centraal comité van de communistische partij en vakbonden. De beurscommissie heeft inmiddels naar aanleiding van haar bevin dingen over de periode 1971 tot eind 1975 ook toegang gevraagd tot de (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Nederland wacht vermoedelijk geen tweede „Lockheed-affaire”. Zegslieden in Washington houden het voor onwaarschijnlijk, dat Nederlanders zouden voorkomen op de lijst van betaalde „raadgevers” die de Amerikaanse commissie van toezicht op het beurswezen (SEC) heeft samengesteld na een onderzoek in de boeken van de Boeing-vliegtuigfabrieken. „Ik ben tegen de formatie van een derde Arabische staat tussen Israel en Jorda nië”, aldus Rabin. Badran zei dat de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten slechts een mid del is om vrede te bereiken en geen doel op zichzelf. „Vrede kan niet bereikt worden zonder dat de volledige rechten van de Palestij- nen hersteld zijn”, aldus Badran. Inmiddels zei Israels demissionaire pre mier Jitzak Rabin gisteren bereid te zijn tot territoriale compromissen langs alle fronten in ruil voor een vredesakkoord. „Ik ben bereid voor alle fronten tot een territoriaal compromis te komen in ruil voor vrede”, zo zei Rabin. Volgens de Israëlische leider blijkt uit de huidige politieke omstandigheden dat de Arabische staten bereid zijn met Israel te praten en zelfs te erkennen. „Er is echter geen bereidheid (aan Arabische kant) om tot verzoening te komen”, zo zei Rabin. administratie over de jaren 1966 tot 1971. Maar een woordvoerder van Boeing, die zich beriep op het feit dat de federale rechter in Washington moet uitmaken of de achttien namen van dik betaalde raadgevers die voor Boeing werkten, openbaar kunnen worden gemaakt, als verkla ring voor zijn zwijgzaamheid, verklaarde wel het „onbegrijpelijk” te vinden dat de namen van voormalig KLM-directeur Besan^on en die van prins Bernhard in relatie tot Boeing’s betalingen zijn genoemd. De KLM heeft destijds tot de aankoop van de Boeing 747 „Jumbo” besloten, omdat dit toestel beter was dan de Lockheed Tristar, die in het algemeen geen commercieel succes is geworden, en omdat de Douglas DC 10 pas later kon worden afgeleverd. Het feit dat een luchtvaartmaat- Er was bij de politie een onderzoek gaande naar aanleiding van de grondtran- sacties van een grote bouwonderneming. Ofer was directeur van die onderneming, Solel Boneh genaamd, voor hij minister werd. De maatschappij Solel Boneh heeft nauwe betrekkingen met de Arbeiders partij. Zambiaanse president Kaoenda en met premier Smith. Zijn gesprek met Smith verliep stormachtig. In een langdurig gesprek in Salisbury wees Smith zonder Gisteren bevestigde Israels ambassa deur in Parijs, Mordechai Gazit, dat de genoemde gesprekken inderdaad hebben plaatsgevonden. Gazit zei echter de bij eenkomsten te betreuren. De PLO heeft tot nu toe met klem ontkend dat zij contact heeft gehad met Israëliërs. Volgens de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Jigal Allon, wordt door de gesprekken de indruk gewekt dat de PLO zou kunnen fungeren als een toekomstige gesprekspartner van Israel. Daar is, zo zei de minister, echter geen kans op. Een groot struikelblok bij pogingen de Geneefse conferentie te hervatten is de weigering van Israel met de PLO als vol waardige onderhandelingspartner om de tafel te gaan zitten. Een woordvoerder van de PLO zei giste ren in Bachrain dat de organisatie moge lijk akkoord zal gaan met een voorstel deel te nemen aan de conferentie als onderdeel van een gezamenlijke Arabi sche delegatie. Voorwaarde is dan wel dat de PLO een rechtstreekse uitnodiging krijgt van de twee voorzitters van de conferentie, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Israel zei vorige week bereid te zijn opnieuw om de tafel te gaan zitten, echter alleen met de originele deelnemers (Egyp te, Jordanië en Syrië). Volgens de PLO-woordvoerder zal een definitief besluit over het standpunt van de organisatie pas genomen worden wan neer een uitnodiging ontvangen is. Richard ontkende ten stelligste dat op Smith druk zou worden uitgeoefend om hem te dwingen de Britse plannen aan te nemen. „Het is niet de tijd om ultimatums te stellen”, aldus de conferentievoorzitter. meer de Britse voorstellen voor de vesti ging van een zwarte meerderheidsrege ring, waarbij in de tussenfase Engeland een belangrijke rol voor zich opeist, van de hand. De zelfmoord van Ofer staat namelijk niet alleen. In de leiding van de Arbeiders partij is de laatste maanden een groot aantal financiële schandalen ontdekt, waarvan de belangrijkste de zaak-Yadlin is. Asher Yadlin, een vriend van Ofer, was enige maanden geleden al benoemd tot gouverneur van de Israëlische Staats bank, toen ontdekt werd dat hij betrokken was bij frauduleuze financiële manipula ties, zaken waarvoor hij nu al drie maan den in voorarrest zit. Algemeen werd al verwacht dat vroeger of later zou blijken dat ook Ofer bij de zaak betrokken zou zijn. De zelfmoord van Ofer heeft belangrij ke doch nog niet te overziene gevolgen voor de Israëlische verkiezingen die op plaatste vrienden de hand boven het hoofd houdt. De zwarte nationalistenleider Robert Moegabe verklaarde in een interview met de regeringkrant Sunday News in Dar-es- Salaam dat volgens hem de conferentie van Genève geen onafhankelijkheid voor Rhodesië zal brengen. De oplossing kan alleen op het slagveld worden uitgevoch ten, en niet in Genève, aldus Moegabe. „Wij zijn van mening dat de blanken nog niet hard genoeg geslagen zijn. De strijd moet dus nog verhevigd worden, wil er een oplossing komen”, zo zei Moegabe. Hij deed tenslotte een beroep op bisschop Abel Moezorewa om zijn ANC te ontbin den, zodat de leden van deze organisatie zich kunnen aansluiten bij de twee andere guerrilla-organisaties ZANU (Zimbabwe African National Union) of ZAPU (Zim babwe African Peoples Union). Inmiddels is in het eerste Rhodesische legercommuniqué van dit jaar bekend gemaakt dat in de eerste dagen van 1977 vier guerrillastrijders zijn doodgeschoten. Seretse Khama, en daarna Tanzania en Mozambique bezoeken. In politieke kringen in Salisbury wordt bisschop Moezorewa nog steeds als de man beschouwd die bereid is om met het regime-Smith te onderhandelen en even tueel de post van minister-president in een overgangsregering te accepteren. in lak ;en len lOg is. >rse jest ste- luis erd lan de a 40 rak Diplomaten in Zuid-Afrika menen dat ook Vorster inmiddels een veel harder standpunt tegenover de gesprekken in Genève en de houding van de zwarte nationalisten inneemt. Uit het bezoek van Richard aan Vorster wordt in elk geval duidelijk, dat Engeland ervan over tuigd is dat een oplossing voor Rhodesië alleen gevonden kan worden indien zowel Vorster als de zogenaamde frontlijnsta ten akkoord gaan. no ren het eld. ma tor en •g- of !a- k>- (e- is de or- dis het >nd 'er en jn. LONDEN. Het instituut Gallup meent te mogen stellen dat ruim de helft van de Britten van oordeel is dat Jack Jones, de leider van de machtige bond van transportarbeiders, op het ogenblik veel meer invloed in Engeland heeft dan de Britse premier James Callaghan. Het gaat over Mozarts opera Don Gio vanni, die op 29 oktober 1787 in het (huidi ge) Tyll-theater in Praag in première ging, en waarover de Prager Oberpostamtszei- tung van 3 november 1787 schreef: „Ken ners en toonkunstenaars getuigen, dat Praag iets dergelijks nog niet heeft mogen beleven. De heer Mozart dirigeerde zelf, en toen hij voor het orkest trad overspoel de hem een driemaal herhaald hoerage roep, hetgeen nogmaals geschiedde toen, hij de orkestbak verliet”. hef- ?lem- 'erle- rimi- indse pers, eime ama- i bin- en de dra- t een deze >or te van zowel >rden ntact anti- koers 1 zich us de li p te m ri le >s- a- ?n Ik ga zijn „anti-musicologische” onder zoek hier niet in eigen woorden navertel len, de VN-artikelen zullen wel in boek vorm verschijnen, ik vertel u dit alleen als inleiding van een ander curieus feit waar Martin van Amerongen me op wijst, en dat hij niét in zijn artikelen kon verwer ken omdat het vier jaar voor de vermeen de moord op de maestro speelde. Het is een musicologisch curiosum, dat mis schien in twee of drie boeken over Mozart even vermeld wordt, maar dat toch jaren lang onder het stof van de archieven ver borgen is gebleven. Premier Rabin bevindt zich wel in een zeer moeilijk parket met het oog op de begrafenis. De joodse wet schrijft voor dat iemand die zelfmoord pleegt niet offi cieel op een begraafplaats begraven mag worden. Kennelijk waren de beschuldigingen en het bewijsmateriaal tegen Ofer zo bezwarend, dat hij geen andere uitweg meer zag dan zich het leven te benemen, waarbij hij mogelijk ook andere hoogge- Blijkens een onderzoek van Gallup, dat vlak voor Kerstmis werd ingesteld, vond 54 percent van de ondervraagden dat Jack Jones de belangrijkste man van Engeland is. Vijfentwintig percent vond Callaghan de belangrijkste figuur en maar vijf percent hield het op Margaret Thatcher, de leidster van de oppositie. elijk leeft ont raad ande van ictie- ivan- inen Dit dat t is g en Van de ondervraagden was voorts 94 percent van mening dat de economische toestand van Groot-Brittannië zorgwek kend is. Vierenzeventig percent had geen enkel vertrouwen in de politieke leiders en partijen voor zover het erom gaat Engeland weer op de been te helpen. Gedurende het weekend heeft bij pre mier Rabin thuis een bijeenkomst plaats gevonden waar de ministers van justitie, politie en de procureur-generaal aanwezig waren, om zich te beraden of en wat voor stappen tégen Ofer ondernomen zouden moeten worden. Vanuit het parlement was op een onderzoek aangedrongen, vooral door de rechtse Likoed-oppositie. Op het tijdstip van de explosie in de mijn waren 225 arbeiders ondergronds. De meesten konden gered worden, maar degenen die dicht bij de ontploffing waren, zijn omgekomen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. Het libretto (de woorden dus) van Don Giovanni werd geschreven door de abt Lorenzo da Ponte, die ook de teksten schreef voor Le Nozze di Figaro en Cosi fan tutte. Zijn Don Giovanni komt er in de opera niet al te best af: hij moordt, ver leidt en bedriegt, en wordt uiteindelijk dan ook door de Stenen Gast ter helle gevoerd. Blijkbaar viel deze visie op de vrouwenverleider Don Juan niet bij ieder een in goede aarde, want een halve eeuw geleden vond de musicoloog Paul Nettl in een Boheems archief twee vellen papier met het ontwerp voor een sextet, dat voor het tweede bedrijf van Don Giovanni bedoeld was. De anonieme schrijver van dit sextet doet een krachtdadige poging de Don Juan-figuur te rechtvaardigen, en laat Don Giovanni onder meer zeggen: „Het is enkel en alleen de schuld van het vrouwelijk geslacht, dat de ziel en het hart betovert. O, verleidelijke sexe!” In februari 1975 kwamen in Staric elf mijnwerkers om bij een explosie. De grootste mijnramp van de laatste twintig jaar in Tsjecho-Slowakije dateert van 1961, toen 108 mijnwerkers de dood von den in een mijnbrand. Het moet voor prof. dr. Ivo Schöffer bemoedigend zijn te zien hoe effectief speurwerk en bronnenonderzoek kan zijn, ook nog na 185 jaar (Mozart stierf in 1791), als je maar niet domweg afgaat op wat de biografen hebben overgeschreven van de voorgaande biografen en historici. Martin van Amerongen heeft als geïnte resseerde journalist enkele „vaststaande” feiten, die steeds weer in de boeken over Mozart herhaald werden, kunnen ontze nuwen door zulke simpele journalistieke handelingen als het raadplegen van het weerbericht op de dag van Mozarts begra fenis en het natrekken van de sterfdatum van een ooggetuige. Parijs informeel contact had gehad met PLO-functionarissen met als resultaat dat de organisatie op voorwaarden bereid was Israel te erkennen. De besprekingen met de Zuidafrikaan- se eerste-minister, tijdens diens vakantie in Port Elizabeth, werden door Richard „nuttig, constructief en vruchtbaar” genoemd. „Ik zal premier Vorster binnen twee weken opnieuw in Zuid-Afrika ont moeten”, verklaarde Richard na afloop van zijn gesprek. Ian Smith schijnt aan Richard duidelijk gemaakt te hebben dat hij geen vertrou wen in de Britse voorstellen heeft en dat hij alleen bereid is om verder te onderhan delen op basis van de door de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Kis singer gemaakte plannen. De zwarte nati onalisten waren tot nog toe echter niet bereid om Kissingers voorstellen als onderhandelingsbasis te accepteren. Richard zou vannacht in Pretoria blij ven eh daarna zijn reis voortzetten.Hij zou in de loop van vandaag een gesprek heb ben met de president van Botswana, Sir 17 mei zullen worden gehouden. De vrees bestond al in de Arbeiderspartij dat het proces tegen Yadlin de partij veel stem men zou kosten, en de vraag is nu of de zelfmoord van Ofer een begin is van verdere onthullingen. Van verschillende zijden is zondag en gisteren bevestigd dat er in de afgelopen dagen wel contacten zijn geweest tussen Israëliërs en functionarissen van de PLO, zij het dat deze onofficieel waren. De Israëlische generaal-majoor b.d. Matitjahoe Peled, zei zondag dat hij in Wz- Wie was deze schrijver? Waarom schreef hij dat sextet? Hij schreef het misschien om Da Ponte te helpen, met wie hij heel goed bevriend was. Da Ponte was namelijk door componist Antonio Salieri (die daarnaast directeur van de Italiaanse opera in Wenen was, en zoals gezegd ten onrechte bekendheid geniet als de moor denaar van Mozart) bevolen naar Wenen terug te keren om zijn libretto voor de opera Tarare af te maken. Da Ponte kon daarom wat hulp van een goede vriend best gebruiken. Of schreef de anonymus het sextet, omdat hij domweg ontevreden was over de negatieve wijze waarop Da Ponte de Don Juan-figuur geïnterpre teerd had? Dat laatste is allerminst onwaarschijnlijk, want nader onderzoek leerde dat dit sextet van de hand van Giovanni Giacomo Casanova was, vriend van Da Ponte, schrijver van acht delen memoires, en even befaamde schavuit en rokkenjager als Don Juan. De vraag was of de Arbeiderspartij de zaak met het oog op de naderende verkie zingen in de doofpot kon en wilde stoppen. Martin van Amerongen heeft in drie afleveringen in Vrij Nederland enkele bakersprookjes rond de „gifmoord” (door Antonio Salieri) op Mozart, en rond diens begrafenis ontmaskerd, en in een moeite door ook aangetoond met hoeveel animo fascistische groeperingen in West- Duitsland en stalinisten (om ze zo dan maar even grootmoedig te noemen) in de Sovjet-Unie hand in hand de theorie van Mozarts vergiftiging door vrijmetselende joden verspreiden. Als laatste zei de premier dat zijn rege ring nog steeds op het standpunt staat dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) een terroristische beweging is waar zij niet mee wil onderhandelen. De premier herhaalde daarnaast echter zijn gevoelens over een toekol tige Palestijnse staat. Er was tegen Ofer, minister van de Arbeiderspartij, verdenking gerezen dat hij betrokken was geweest bij verduiste- ringszaken, die te maken hadden met grondaankopen in de buurt van Jeruza lem. In een afscheidsbriefje verklaarde Ofer dat hij onschuldig was, maar dat hij niet langer tegen de kwellingen op kon die hij de laatste weken heeft moeten door staan, vanwege de beschuldigingen die tegen hem werden ingebracht. Vorster is de derde regeringsleider met wie Richard tijdens zijn tournee door zuidelijk Afrika gesproken heeft. Eerder had de Brit een onderhoud gehad met de Behalve de vraag of Ofer een officiële staatsbegrafenis moet krijgen, zal Rabin ook wel de nodige moeite hebben met zijn grafrede: moet hij Ofer prijzen vanwege de diensten die hij het land heeft bewezen zijn schuld was immers nog niet aange toond of was het onderzoek al in een zo ver gevorderd stadium, dat desondanks Rabin zich van Ofer zal dienen te distian- tiëren, ook al weer in verband met de naderende verkiezingen? in de Chinese hoofdstad Peking wordt druk gebouwd aan een mausoleum voor de vorig jaar overleden partijleider Mao Tse-toeng. schappij tot de aankoop van een bepaald vliegtuig besluit uit eenvoudi ge concurrentie-overwegingen tegenover bedrijven die al eerder tot die aankoop hadden besloten, mag niet zonder meer worden uitgelegd als het resultaat van omkoping of andersoortige betaling, zo werd mij uitgelegd. De Amerikaanse bladen die wèl anderen hebben aangeduid als ontvangers van Boeing-gelden (onder meer de Londense ambassadeur van de Verenigde Arabische Emiraten) hebben zelfs de naam Neder land nooit genoemd. De KLM is per traditie een afnemer van Douglas- vliegtuigen en niet van Boeings. ..Gesprek met

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3