Ruzie met arts om oude zaak Woensdag aansluiting van kabeltelevisie RAMENKWESTIE VAN PRO OMNIBUS Amateurmusici begonnen overdonderend Brand in Esdoornlaan aangestoken Rode gloed brengt kinderen in extase te Wir- MB ém ps 6 DRIE STRATEN OP DE LIJST Eerste Podiumavond KERSTBOOMVERBRANDING IN IJMUIDEN ILLEGAAL Statenleden vragen rapport discussie N. van Uitgangspunten voor insprekers 1 F f igh MM ÏJMOND 1 977 5 JANUARI WOENSDAG MAN AANGEHOUDEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Uit diverse studies is gebleken dat het vliegverkeer op en nabij een luchthaven uiterst weinig bij draagt tot de totale lucht verontreiniging in Nederland. Wanneer men een luchthaven als Schiphol en de directe omgeving daarvan in beschouwing' neemt, dan is de lucht verontreiniging te vergelijken met die van een kleine of middelmatige stad, aldus het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in zijn indicatief meerjarenprogramma. Daarin wordt aangegeven hoe men in de jaren tot 1980 de luchtverontreiniging te lijf denkt te gaan. f IJMUIDEN. Duizenden kinde ren velen met hun ouders hebben gisteravond weer genoten van de traditionele kerstbomenver brandingen in IJmuiden. Rond zes uur ’s avonds was de jeugd al druk in de weer met het verslepen van de bomen naar de officiële verbran- dingsplaatsen. Een uur later waren een paar liter petroleum en enkele fakkels voldoende om het vuur ge zellig te doen knetteren. De drui lerige regen kon daar niets aan veranderen. „Wie gaat dat betalen?” ri KA» c.i (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) Onderzoek naar windval rond winkelcentrum (Van een onzer verslaggevers) Enthousiaste kinderen rondom de kerstboomfik aan de Willebrordstraat in IJmuiden. (Van een onzer verslaggevers) Studie wijst uit Schiphol kleine luchtvervuiler De wervelende show die dooi' deze met heilig vuur spelende deelnemertjes aan de verrukte aanwezigen werd gepre senteerd maakte vervolgens plaats voor het intieme accordeonspel van Jarmilla Verschuren in onder andere een fleurige, met statige Dassen gedragen Sonatine van Bernau. Dat men niettemin de luchtvaart als een grote boosdoener ziet, meet mogelijk worden toegeschreven aan de roetuit- worp van een aantal vliegtuigmotoren. Blijkens de mededeling van het ministe- opluistering van het festijn. En met die laatste knal en de vuurzeeën verzwolgen definitief de laatste resten van het oude jaar. Een waardig einde. Want hoewel de politie overal een oogje in het zeil hield, behoefde nergens te worden inge grepen. Een instrumentale uitschieter vormde het aandeel van de blokfluitisten Mieke LustenhoWer. Els Voorzaat (op sopraan), René van Beek, Jetteke Roobol (op bas en alt) en Ineke van den Akker (op tenor) die in verrassend hecht samenspel (je dacht onwillekeurig aan een orgelpo- sitief) een drietal lichtvoetige werkjes ten gehore brachten, waarvan vooral het vijfdelige laatste het Rondelli uit 1962 van Staeps, zo zalig muzikantesk. sterk imponeerde. Een dergelijke kwalificatie was even zeer van toepassing op het met een mooie aanslag gerealiseerde pianospel van Christiaan Heusdens in Brahms’ Intermezzo op. 118 nr. 1 en Rachmani noff’s Prelude op. 23 nr. 4 (waarvan het tempo wel wat laag lag. Knap trouwens dat hij deze stukken met name het zo lastige laatste) uit het hoofd kende. In het kabelschema van de Stich ting Kabeltelevisie Nederland was de datum maandag 3 januari met rood omlijnd, want op die dag zou de eerste aansluiting van de kabeltelevi sie een feit wordpn. Maar de hard nekkige vorst van de afgelopen dagen is er de oorzaak van, dat pas woens- BEVERWIJK. De kwestie van de windval rond de flats aan de Uiverhof en de Pelikaanhof speelt nog steeds. Ook het winkelcentrum de Wijkerbaan heeft in stormachtige tijden veel hinder van de wind. Het lijkt er nu echter op, dat de gemeente, de winkeliersvereniging Wijkerbaan, bouwstichting Pro Omnibus en de bewoners van de flats in de omgeving de zaak goed gaan aanpakken door gezamenlijk een onderzoek van TNO of het Laboratorium voor Ruimte en Windtechniek naar de windval in de omgeving te bekostigen. rie mag daaraan echter niet de conclusie worden verbonden dat de vliegtuigen tot de grote vervuilers van onze lucht gere kend moeten worden. Het ministerie wijst erop dat er aan verbetering van de verbrandingssystemen van straalmotoren wordt gewerkt en dat verbeterde con structies geleidelijk worden ingevoerd. Vliegtuigen die op grote hoogte sneller dan het geluid vliegen zijn gevaarlijk omdat ze door de uitworp van stikstof- oxyden de ozonlaag aan kunnen tasten. Bij het supersonische Brits-Franse vlieg tuig de Concorde speelt dat volgens het departement nog niet, omdat hiermee op relatief lage hoogte wordt gevlogen- Men pleit echter voor internationale beper kingen wanneer in de toekomst veel supersone toestellen op grote hoogte zul len gaan vliegen. BEVERWIJK. De bewoners van de Wilgenhoflaan, de Arendsweg en de Dekkerstraat, die zich als abonnee van de kabeltelevisie hebben opgege ven, zullen nog tot woensdag of don derdag geduld moeten hebben alvo rens de signalen van zes televisiesta tions en dertien FM-zenders in de woonkamer te kunnen krijgen. De flats a an de Uiverhof en de Peli kaanhof hebben het op stormachtige da gen zwaar te verduren. Ook het winkel centrum Wijkerbaan krijgt de nodige windvlagen en winkelen daar is dan beslist geen pretje. HAARLEM Op letterlijk overdon derende wijze startte gisteravond de eer ste Open Podiumavond voor amateur musici van het nieuwe jaar in de Tuin zaal van het Concertgebouw met een optreden van de Jeugddrumband „de Kamp”. Nauwelijks waren de inleidende welkomstwoorden van bedrijfsleider Ka rei Baart verstorven of de veertig zeer jeugdige muzikanten, waaronder trom melaars, hoornblazers en majoretten sloegen, bliezen en zwaaiden erop los dat het een lieve lust was, duidelijk geïnspi reerd als ze waren door de aanwezigheid van vele ouders, die hun met handge- zwaai ook tijdens de voorstelling nog snel een hart onder de riem staken. De luchtvaart wordt daarin slechts als een betrekkelijk kleine vervuiler ge noemd. Van de lucht vervuiling die men in en rond de luchthavens gemeten heeft, blijkt een belangrijk deel boven dien nog afkomstig te zijn van het wegverkeer in dat gebeid. Uit het meet programma van het rij ksinsti tuut voor de volksgezondheid en de provinciale waterstaat van Noord-Holland op en rond Schiphol is, volgens het departe ment gebleken, dat de concentraties van diverse verontreinigende stoffen zo laag waren, dat het bijna niet te meten was. Zo vrat het vuur zich razendsnel een weg in de partij bomen die opgestapeld lag on eer' bra",:1!g<rerd terrein aan de ■’^’’’"brerdstrect. Enige honderden kin- <-‘"1 ~’es b’tr rondom het A.f en toe vormcje een ’---rjw rn danste uit bundig om de brandende berg. De echte .helden’ lieten zien hoe dicht ze wel bij de vlammen durfden te staan. De peu ters hadden veelal een i’iant uitzicht vanaf de nek van pa, die daarvoor kou en regen moest trotseren. Maar daarmee bezorgde hij zijn jonge grut wel een waar feest. Vol verrukking en met glin sterende oogjes waren de allerkleinsten zichtbaar gefascineerd door de vlam menzee die van tijd tot tijd door de wind tot duizelingwekkende hoogte werd opgezweept. Niemand was dan ook weg te branden totdat de laatste vonk was gedoofd. De rode gloed die een baken vormde boven het trapveldje aan de Orionweg, wist eveneens velen uit de omliggende huizen en flats te lokken. Om heel eventjes de centrale verwarming te ver ruilen voor het ouderwetse vuurtje, dat op nostalgische wijze de handen en het gelaat koestert met een aangename hoge temperatuur. Ook aan de Orionweg had de jeugd de overhand. Een enkeling had nog een rotje of voetzoeker bewaard, ter De heren Maassen en De Boer wijzen er op. dat aan de georganiseerde in spraakprocedure ruim 500 mensen heb ben meegedaan, verdeeld over 40 in- spraakgroepen. Verder deden ongeveer 40 zelfstandige groeperingen aan de in spraak bij de uitgangspuntennota voor het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaal gebied mee (aktiegroe- pen, afdelingen van politieke partijen, vrouwenorganisaties enz.) „Bovendien heeft die arts zelf ook geslagen’', aldus zijn commentaar. „Hgt ging om een oude zaak van 18 oktober. Ik was toen voor controle bij dezelfde arts. We kwamen overeen dat ik de 19e weer aan het werk zou gaan, maar later bleek dat hij me op de 18e had uitge schreven. Dat scheelde me honderd gul den en daar was ik zeer kwaad over. Toen ik hem vorige week vroeg wie dat zou betalen kregen we ruzie en er werd over en weer geslagen.” „Niets van waar”, zo luidt het verhaal van de 44-jarige controlerend arts, „we zijn juist niet overeengekomen dat hij op de 19e aan het werk zou gaan. Op de 18e constateerde ik beterschap, dus heb ik de man op de 18e uitgeschreven.” HAARLEM. De Statenleden A. Maassen en G. de Boer (beide PvdA) hebben Gedeputeerde Staten gevraagd om een beknopt en overzichtelijk ver slag van de discussie in de Staten over de Nota van Uitgangspunten, ten behoe ve van de insprekers. In het verslag zouden standpunten van de verschillende politieke partyen duidelijk moeten wor den vermeld. Beide statenleden vragen aan GS ook of dat verslag kosteloos ter beschikking zou kunnen worden gesteld aan belangstellenden dag of donderdag de eerste aanslui ting in een van de reeds genoemde straten tot stand kan worden ge bracht. De heer De Boer van het Gasbedrijf Beverwijk en omstreken vertelde, dat woensdag wordt begon nen met het boren van de gaten in de gevels. „Pas dan kunnen de monteurs het binnenwerk in de huiskamer in orde maken”. Overigens krijgen niet alle abonnees aan de Wilgenhoflaan en Arendsweg een afsluiting. In de Wil genhoflaan begint men bij nummer 51 en eindigt men bij nummer 87 Alle abonnees in de Arendsweg vanaf nummer 115 (dus tot aan de Wijk aan Duinerweg) kunnen deze week op een glasheldere ontvangst van de tv en de radio rekenen. HAARLEM. De politie heeft maan dag een 41-jarige Haarlemmer aange houden, verdacht van brandstichting. De man zou in de nacht van zondag op maandag brand hebben gesticht in een woning aan de Esdoornstraat (waarover wij gisteren berichtten). De man is op het Kastanjeplein aan gehouden, nadat de politie had geconsta teerd dat hij zich tijdens de brand verdacht had opgehouden in de Esdoorn straat. Er werden in het huis ook sporen van brandstichting gevonden. Aanleiding voor zijn daad zou een conflict zijn geweest over kostgeld. De man heeft begin vorig jaar in het bewuste huis aan de Esdoornstraat gewoond. HAARLEM. „Controlerend arts krijgt klap bij ruzie”, zo luidde de kop van een artikeltje vorige week in deze krant. De 29-jarige Haarlemmer die de klap uitdeelde vond het waarom van zijn daad niet helemaal uit de verf komen. Deze verbrandingen die moeten voor komen dat illegaal vuurtjes worden ge stookt, konden echter ook dit jaar niet verhinderen dat op het sportveld je aan de Grote Beerstraat stiekum een fik werd gemaakt. Onbekende jongelui had den op het veld enige tientallen kerstbo men verzameld. Nadat de vlammen door de bomen loeiden was de politie snel ter plekke om een einde te maken aan de baldadigheid. Met spaden en de water spuit zorgde de brandweer voor een grondige doving van de smeulende res ten. De stapel bomen die nog onaange roerd en ongeschadigd was gebleven, werd later op de avond door de gemeen- tereiniging opgehaald. Brandweercommandant J. de Jong was niet erg onder de indruk van het illegale fikkie aan de Grote Beerstraat. Hij sprak van „een jaarlijks gebeuren” dat onmiddellijk in de kiem wordt ge smoord ter voorkoming van overlast aan verkeer en omwonenden. Gevaar voor het aangrenzende Heerenduin was er niet, hoewel vonkenregens naar aale kanten zwierven. Overigens heeft de brandweer gistera vond ook -op de officiële verbrandings- plaatsen na afloop nablussing verricht. Onverlaten kregen zodoende geen kans het schouwspel op eigen initiatief te herhalen. En daaraan leek ook geen behoefte bij de jongeren. Want alle kin deren keerden met rode koontjes huis waarts. Van de slaap of misschien wel van de vuurzee. De kerstboomverbranding aan de Schipbroekerweg in Santspport is op de laatste moment niet doorgegaan. Bewo ners uit de omgeving van de Schipbroe kerweg waren bang dat de verkeerde windrichting gevaar zou opleveren voor de huizen. In overleg met de brandweer is besloten de verbranding te verplaatsen naar de Raaf straat in IJmuiden. De politie heeft tot half tien toezicht gehou den aan de Schipbroekerweg omdat jon gelui toch probeerden kerstbomen in brand te steken. De huurdersbelangenvereniging „Voor Allen” maakt zich al vele jaren sterk om het vervelende probleem op te los sen. Twee jaar geleden, toen een hevige storm een groot aantal ramen uit de flats aan de Uiverhof en de Pelikaanhof blies, pakte de vereniging de ramen- kwestfe bij de horens en eiste van Pro Omnibus beschermende maatregelen. Uit een aantal gesprekken met deze bouw stichting is de huurdersbelangenvereni ging gebleken dat er niet veel is ge beurd. De vereniging is bijzonder teleur gesteld hierover. Pro Omnibus had „Voor Allen” indertijd toegezegd de ra men in de flat te laten controleren. Deze cpntrole door de licentiehouders van de Piersonramen kón niet worden uitge voerd; omdat:'de. betreffende firma in middels failliet is gegaan. Zelf kan Pro Omnibus vanwege het gebrek aan man kracht op korte termijn geen voorzie ningen treffen. Op verzoek van de stich ting is aan diverse geveldeskundigen om advies gevraagd. Veel concreets kwam hier niet uit, omdat de gevraagden niets of zeer weinig wisten van windvalpro- blemen. Intussen heeft ook de winkeliersvere niging Wijkerbaan de zaak aanhangig gemaakt bij de gemeente en Pro Omni bus. De partijen waren het met elkaar eens over de noodzaak van een grondig windvalonderzoek. Of TNO of het Labo ratorium voor Ruimte en Windtechniek dat onderzoek zou moeten uitvoeren weet men nog niet. Het onderzoek zal ongeveer 30 tot 40.000 gaan kosten De gemeente zegde toe 1/3 deel van de kosten voor haar rekening te willen nemen. Over het resterende deel wordt tnans onderhandeld tussen Pro Omnibus en de winkeliersvereniging. ,.Wii zjjn biy, dat er nu eens spijkers met koppen worden geslagen. De Wij- kerbaan zit al elf jaar in de windprobie- men”, aldus de heer Janmaat, voorzitter van de Wijkerbaan. i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6