De 24 provincies KLEINE GEMEENTEN MOETEN VERD WIJNEN Pontschipper uit Spaarndam spoorloos GS akkoord met bouwplaats voor bejaardentehuis Arrestaties Redder Westfriese Flora in 7 teken van Wenen Raad bespreekt profiel van burgemeester na openbreken oarkeermeters omgekomen DAMMEN 1977 I Domiate "evenementen I Minister stelt minimum-grootte op 10.000 inwoners de OPEN KAMPIOENSCHAPPEN Mr. N. J. G. Sikkel Vrede Organen afstaan VAN HAARLEM E/O Concertgebouw 3 Fout in spiegelpuzzel DINSDAG 4 JANUARI 19 7 7 7 Noordzeekanaal 1 (Van een onzer verslaggevers) n De inschrijving sluit 5 februari 1977 De aanvang van de wedstrijden is gesteld op 12.00 uur het De Op zaterdag 19 februari 1977 en de daarop volgende zaterdagen zullen in ue zaal van KUNST EN VRIENDSCHAP Jansstraat 74 - Haarlem Onze abonnees kunnen óók in de officiële klassen meespelen! plaatsvinden onder auspiciën van het district Kenne- merland van de Koninklijke Nederlandse Dambond en onze bladen: Haarlems Dagblad, IJmuider Cou rant en Beverwijkse Courant Het inschrijfgeld voor senioren is 3.50 voor junioren, aspiranten en dames f 2- Inschrijven uitsluitend bij de wedstrijdleider de heer A. HESSELMAN, GOETZEESTRAAT 19, HAARLEM tel. 26.70.10. t. Men kan inschrijven in de volgende klassen HOOFDKLAS 1e KLAS 2e KLAS JUNIORENKLAS (t/m 18 jr) DAMESKLAS LEZERSGROEP Damiate Pers. SPAARNDAM De 58-jarige pont-schipper H. Hoogeveen van veer Buitenhuizen is sinds oudejaarsnacht spoorloos verdwenen. Spaarndammer werd voor het laatst gezien door zijn collega Van der Wa ter uit Velsen, met 'wie hij nachtdienst had. Provincietaken voorts dat de ontwikkeling van de industrialisatie op de zuidoever van het Noordzeekanaal heel an ders is gelopen dan men zich aan vankelijk had voorgesteld, waar door er geen taak meer voor Haar lemmerliede en Spaarnwoude op dit terrein weggelegd zou zijn. Deelname aan dit open damkampioenschap staat voor een ieder open. De wedstrijden worden gespeeld onder de bepalingen van het reglement van de Koninklijke Nederlandse Dambond (Vervolg van pagina 1) De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) schrijft dat hij er in febru ari nog vanuit ging dat de verde ling van Half weg/Z wanenburg over twee provincies voorkomen moest worden en dat dat de door slag had gegeven bij de indeling Haarlemmerliede en Spaarnwoude bij Amstelland. In een felle reactie op dit voornemen verweten B. en W. van de gemeente de minister dat hij het referendum waarin de bevolking zich in overgrote meer derheid voor aansluiting bij Ken nemerland uitsprak en een discus sienota van de Amsterdamse uni versiteit over dit onderwerp, niet in overweging genomen zou heb ben. Het gemeentebestuur werd hierin gesteund door het gewest Kennemerland. B. en W. stelden t i (Van onze streekredactie) MOWMI LEZERS 21 voor er HAARLEM. De politie heeft maan dag vier jongelui aangehouden, verdacht van het openbreken van parkeermeters op de Gedempte Voldersgracht. Het zijn een 15-jarige jongen uit Vijfhuizen en drie jongens van 16 jaar uit Haarlem. Ze werden aangehouden in de Jansstraat. ig ie Een woordvoerder van de politie deelt mede, dat de melding is binnen gekomen en ogenblikkelijk is doorge geven aan de gemeentereiniging. e ,e 5H er ld e >r ;r n LS e n ?n ti- ti er ti- or n- e- NOORDWIJKERHOUT Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben een vergunning afgegeven voor de bouw van een verzorgingstehuis voor bejaar den aan de Schippersvaartweg in Noord- wijkerhout. De provinciale toestemming is nodig, omdat het bouwplan in strijd is met het geldende bestemmingsplan. Ik protesteer tegen de wijze waarop in uw blad van zaterdag 18 december is geschreven over Niek Sikkel. Ik heb hem de hele oorlog door en de jaren daarna gekend. Hij was een uitstekend vaderlander en bovenal een integer mens. Ik vind het eenvoudig schandalig dat nu, jaren na zijn dood, de hetze tegen hem wordt hernieuwd. Natuurlijk Kan ik het ook niet bewijzen, maar ik weet dat Sikkel geen schoft was. En zo komt hij in het artikel over. Daartegen protesteer ik. P. H. SCHRÖDER, Haarlem Het bevalt me niet. Nee, het bevalt me helemaal niet zoals het thans met het oog op het brandgevaar geregeld is bij het verlaten van het Concertgebouw in Haarlem. Op deze plaats is hierover eerder geschreven met duidelijke bouw kundige toelichtingen. Als niet deskundi ge, maar wel angstige bezoeker, zou ik dat willen aanvullen met het volgende: De 500 bezoekers van het balkon moeten via een - in verhouding tot hun aantal te smalle - trap naar beneden. Van een vlotte doorstroming kan geen sprake zijn want de stroom die van de trap komt sluit op de stroom, die uit de zaal komt. Het gevolg is dan ook dat reeds enkele minuten na bet einde van het concert, de trap volledig geblokkeerd is: daardoor wordt ook de kleine bovenhal geblokkeerd en hiervan is weer het ge volg, dat veel publiek op het balkon moet blijven totdat eindelijk de zaak beneden een beetje ontstopt is. Het leeg lopen van de zaal ondervindt hiervan eveneens een remmende invloed. Naar mijn mening is deze allerongelukkigste situatie het gevolg van de nieuwe toe gang tot de zaal. Deze „oplossing'* vraagt een flink stuk van de benedenhal. Die hal was net voldoende voor het aantal bezoekers, dat vóór de verbouwing opge nomen kon worden en zou bepaald al te klein geweest zijn voor het aantal be zoekers da: ‘hans een plaats kan krijgen en is dus helemaal te klein voor het nu overgebleven stukje. Hoezeer ook toege juicht kan worden dat invaliden thans gemakkelijk met hun wagentjes in de zaal kunnen komen, er moet niet verge ten worden dat die wagentjes veel ruim te innemen. Alweer een factor, die rem mend werkt op het vlotte verlaten van het gebouw. Hoogeveen werkt al acht jaar in Bui tenhuizen. Hij staat bekend als een rus tige serieuze man. De zoekactie wordt vandaag voortgezet. Wanneer de ministeriële beschikking er is, kan al snel met de bouw van het tehuis, waar plaats zal zijn voor zestig verzorging behoevende bejaarden, wor den begonnen. De volkstuintjes op het terrein waar het gebouw moet verrijzen, zijn op 1 januari door de tuinders ont ruimd. Zondag is vlak bij het pontveer in het kanaal een uniformpet gevonden, die van schipper Hoogeveen kan zijn. Ver moed wordt nu dat hij overboord is geslagen en verdronk. Dreggen en zoe ken met duikers heeft nog niets opgele-- verd. Hoogeveen was oudejaarsnacht samen met zijn collega Van de Water normaal aan het werk gegaan. Om half een verliet de Spaarndammer het stuurhuis en liep hij het plein voor het veer op Van der Water heeft hem daarna niet meer terug gezien. minder dan 10.000 inwoners Uitgangs punt bij deze herindeling moet, volgens de minister zijn, dat deze draagster van het lokale bestuur niet te ver van de lokale gemeenschap mag worden verwij derd. Het is daarom volgens hem niet wenselijk alleen gemeenten met 75 tot 100.000 inwoners te creëren, zoals de Vereniging Nederlandse Gemeenten wil. Welke plaatsen precies bij elkaar ge voegd gaan worden, geeft De Gaay Fortman nog niet aan. De hele opera tie zal tien jaar in beslag nemen. De gemeenten zullen volgens het vandaag ingediende wetsontwerp bestuurlijke re organisatie in ieder geval alle taken van zuiver plaatselijk belang, zoals basison derwijs. sportaccomodaties, welzijnsvoor zieningen en in beginsel dus in zeer veel gevallen het maken van bestemmings plannen. toebedeeld krijgen. De uitvoeringstaken die wel van de gemeente overgaan naar de nieuwe pro vincies, liggen onder meer op het gebied van verkeer en openbaar vervoer, ge zondheidszorg, projecten van groot for- er maar een weg: zicht buigen Jezus Christus en om genade vragen. Eens zal er ook vrede op aarde zijn in die zin, dat er geen oorlog meer is, namelijk bij de terugkomst van Chris tus, maar wie nu niet voor Hem buigt, zal ook dan in die vrede niet delen. Wie wel leert buigen, vindt vrede met God en met anderen nu, en zal delen in de algehele wereldvrede straks. W. W. NIJDAM, Haarlem O In de vrijdag jl. geplaatste oude- jaarspuzzel „Spiegel vol raadsels” is een klein foutje geslopen. In de laat ste regel van de totaaloplossing is de laatste letter van het tweede woord niet opgegeven. Dit moet zijn achter nr. 264 nr. 200. Degenen, die de laatste letter in hun al gezonden oplossing achterwege hebben gelaten, dingen uiteraard normaal mee naar de prijzen. Dit is de auto van een 52-jarige inwoner van Vogelenzang, die van morgen rond acht uur door de glad heid in het water van de Leidsevaart raakte. Een van de vier redders, de 49-jarige L. Smit uit Heemstede kwam hierbij om het leven. De minister erkent nu dat de ontwik keling van het Noordzeekanaalgebied ter discussie staat. Hij vindt echter dat uit de discussienota van de Amsterdamse universiteit niet blijkt dat de gemeente bij voorkeur bij kennemerland hoort. Niettemin meent hij gehoor te moeten geven aan de roep van de inwoners van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, wat tot de genoemde wijziging heeft geleid. Opmerkelijk is dat De Gaay Fortman hierbij aanstipt dat in het kader van de toekomstige gemeentelijke reorganisatie stellig in overweging genomen zal wor den de gemeente Haarlemmerliede en Dit zijn de 24 provincies met hun hoofdsteden volgens het ontwerp van minister De Gaay Fortman: provincie Groningen met hoofdstad Groningen, provincie Friesland (Leeuwarden), provincie Drente (Assen), provincie Overijssel (Zwolle), provincie Flevoland (Lelystad), provincie Twente (Enschede), provincie Veluwe (Apeldoorn), provincie Hamelland (Arnhem), provincie Maas en Waal (Nijmegen), provincie Utrecht (Utrecht), provincie Gooi en Eemland (Hilver sum), provincie Amstelland (Amsterdam), provincie Noord-Holland (Alkmaar), provincie Kennemerland (Haarlem), provincie Haaglanden (Den Haag), provincie Rijnmond (Rotterdam), provincie Midden-Holland (Gouda), provincie Zeeland (Middelburg), provincie West-Brabant (Breda), provincie Midden-Brabant (Tilburg), provincie Meierij (Den Bosch), provincie Kempenland (Eindhoven), provincie Noord-Limburg (Venlo), provincie Zuid-Limburg (Maastricht). Vergeleken met de huidige situatie zul len de grenzen van Groningen, Friesland en Zeeland niet wijzigen. Drente wordt iets groter omdat daaraan worden toege voegd de Overijsselse gemeenten Har- denberg, Gramsbergen en Avereest. Iemand van een bedrijf in de om geving van de plaats des onheils (vlak bij het kruispunt met de Wes terlijke Randweg) had om tien voor half acht naar de politie gebeld met de mededeling dat het wegdek hier spiegelglad was. Gezonstateerd werd dat er niet gestrooid is tot het onge val plaatshad. Naar aanleiding van uw commentaar „2000 jaar” in uw blad van 27 december wil ik graag het volgende opmerken. U schrijft, dat men „met veel verbeel dingskracht en interpretatiekunst” een blijde boodschap afgelezen heeft uit het stralende licht boven de stal van Bethle hem. Maar de blijde boodschap is be trouwbaar, omdat God zelf hem liet verkondigen. Dat de mensheid nog steeds egoïstisch is, is geen teken van de onbe trouwbaarheid van de boodschap. Want de bijbel zelf zegt al dat weliswaar het licht in de wereld gekomen is, maar dat „de mensen de duisternis liever hebben dan het licht” (Joh. 3:19). Daarom is de wereld nog steeds vol egoïsten. Toch zijn er mensen die door Gods genade dat licht wel hebben leren aanvaarden Deze mensen kennen de vrede met God en daardoor ook met elkaar. Het kerstevan gelie verkondigt namelijk niet vrede op aarde in het algemeen, maar „vrede op aarde bij mensen van het welbehagen”. Om die vrede met God te verkrijgen is BOVENKARSPEL Ruim 100 000 geurende kleurige bolbloemen en het Waterlooplein in het zondagse pak, zijn dit jaar te bezichtigen tijdens de 44-ste Westfriese Flora in Bovenkarspel. Vanaf 18 februari tot en met 27 februari staan de poorten van de veilinghallen open om de bezoeker mee te voeren door de „Kleurenpracht rondom Wenen” (het thema van dit jaar), door de flora- beurs, de veestal en de modeshows. Behalve het thema is het enige nieuwe aan dit evenement, dat jaarlijks toch een 100.000 belangstellenden trekt, de openingsdatum. Voorheen vond de opening op maandag plaats, nu op vrijdag. „Hetgeen inhoudt: één weekend meer plezier van de vele lentebloemen, zoals ulpen, hyacinten, narcissen, irissen en bijgoed gewassen”, aldus de organisatie. Als men 6,— tot 7,50 als toegagsprijs betaalt, kan men dagelijks „de lente in Bovenkarspel zien beginnen” van 09.00 uur tot 22.00 uur. Behalve op 18 februari dan vanaf 14.00 uur en op 27 februari, waarop de manifestatie om 18.00 gesloten wordt. Spaarnwoude te splitsen. Dit om te be reiken dat het op Amsterdam georiën teerde deel van de gemeente als nog bij Amstelland zou kunnen komen. Wat de bewindsman precies met deze opmerking bedoelt, zal wellicht vandaag duidelijk worden op de persconferentie die hij over deze wetsontwerpen geeft. Nieuw is voorts de indeling van de Flevopolders. (inclusief eventueel de Markerwaard) als een geheel. Het wetsontwerp over de provinciale herindeling zal dit jaar nog gevolgd worden door een voorstel waarin een versnelde procedure om tot herindeling van de gemeenten in ons land te komen, wordt geregeld. Om gemeenten te krij gen, die sterk genoeg zullen zijn om tegenspel te bieden in de nieuwe con stellatie met de provincies nieuwe stijl, wil De Gaay Fortman in principe komen tot gemeenten van minimaal 10.000 in woners. Voor Noord-Holland kondigt hij echter al uitzonderingen aan. Plannen voor gemeentelijke herindeling van het provinciaal bestuur omhelzen plaatsen met minder dan 10.000 inwoners. Neder land telt in totaal 500 gemeenten met Met de actie voor het afstaan van organen is door het Rode Kruis reeds veel bereikt gelukkig, maar kan d’t -o niet meer wezen als de jongeren die zich bij hun eventuele dood laten c cm; c. diverse organen afstaan? Deze worden anders toch maar verbrand. Zieken kun nen er nog zo gelukkig door gemaakt worden. Ik vermoed dat het Rode Kruis hiermee wel akkoord zal kunnen gaan. M. MOLIJN, Heemstede HAARLEM. Na afloop van de offi ciële opening van het nieuwe gebouw van de Regionale School Advies en Be geleidingsdienst (RSAD) zal morgen van 14.30 tot 17 uur voor buurtbewoners en wie verder geïnteresseerd is open huis worden gehouden. Zoals bekend verhuist de RSAD naar enkele panden aan het Groot Heiligland. De ingang is op nummer 47. Om 10.30 uur wordt morgen kennis gemaakt met de nieuwe direc teur. drs. M. H. van Aalst, waarna om 12 uur wethouder Mensink de openings handeling zal verrichten. Dezelfde nacht is al een zoekactie op touw gezet. De rijkspolitie zocht met schijnwerpers het kanaal af en dregde in de omgeving van de pont waar de schipper in het water gevallen zou kun nen zijn. Met de bouw van het verzorgingste huis had eigenlijk voor 1 januari begon nen moeten zijn. Dat was de voorwaarde die het ministerie stelde aan het ver strekken vtn subsidie. Volgens voorzitter Floors van de stichting die het tehuis in Noordwijkerhout zal bouwen en behe ren, is die aanvankelijk zeer harde eis inmiddels echter wat zachter gemaakt. In elk geval kan met de bouw nog niet worden begonnen voordat een premie- beschikking van het ministerie van volkshuisvesting binnen is. Die beschik king kan elk moment afkomen, ver wacht de heer Floors. donderdag 6 januari een extra ve.'gade ring aan de totstandkoming van ce - profiel voor een nieuwe burgemeester. Om acht uur komt men in een openbare vergadering bijeen. De verschillende fracties zullen deze avond hun wensen en verlangens kenbaar maken. Ik meen, dat ernstig overwogen moet worden een noodoplossing te vinden en dat hiermede niet gewacht kan worden tot de verbouwing van de hal over enige tijd. Te beginnen met het komend sei zoen - en voor zover mogelijk nog het thans lopend seizoen - zouden op het balkon niet meer dan 300 personen toe gelaten moeten worden, terwijl ook het aantal bezoekers in de zaal beperkt zal moeten worden. De opgang voor invali- dewagens zou aan de zijkant gesitueerd moeten worden. De oprit kan bovendien de helft smaller. Het doet er niet toe hoe men het verbetert, als men het maar verbetert, alstublieft. M. EEBES, Haarlem maat voor de openluchtrecreatie, na tuur- en landschapsbescherming, politie en brandweer. Verder uitvoeringstaken met betrekking tot de aanleg, de inrich ting en het beheer van de zeehavens en bepaalde bedrijfsterreinen. Daarnaast houden de nieuwe provincies taken op gebieden als milieuhygiëne en ruimtelij ke ordening. Gehandhaafd blijft het door de provincies vaststellen van streekplannen. Hetzelfde geldt vooi’ de gemeenten ten aanxien van structuur- en bestemmingsplannen. Alleen m bij zondere gevallen zal de bevoegdheid tot het vaststellen van structuur- en be stemmingsplannen van de gemeenten naar de nieuwe- provincies overgaan. Het zwaartepunt van de belastingheffing zal volgens de Gaay Fortman moeten liggen op de onroerend goedbelasting. In Den Haag verwacht men dat er twee jaar overheen zal gaan voor de nu ingediende wetsontwerpen de Eerste en Tweede Kamer gepasseerd zijn. Vorige maand verzekerde minister De Gaay Fortman zich al van de steun van het kabinet, dat volledig akkoord ging met zijn voorstellen. HAARLEM - De gemeenteraad wijdt r r e n r r e g t t.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7