Tigran Petrosjan mag n Nederlaag voor stopt met de basketbalploeg tegen Kortsnoi spelen wedstrijdsport Van conflict in de turnbond Piet Kleine Noodoplossing voor NK-indoor Hilbert v. d. Duim jeugdwereldrecord Volgens enquête van bureau Langendijk SPORT Niki Lauda begint seizoen optimistisch sportman van 1976 Anneli Ehrhardt KJ 17 WOENSDAG 5 JANUARI 19 7 7 SPORT 16 (Van onze sportredactie) J5 UTRECHT Nationaal turnkampioene Marianne Heeren dreigt opnieuw de dupe te worden van een conflict bftinen het KNGV (Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond). Het 18-jarige Brabantse meis- je, dat gisteravond tijdens een uitzending van AVRO’s Sportpanorama wegens haar sportieve prestaties de Tom Schreursprijs (een aanmoedigingsprijs) kreeg uitgereikt, zal waarschijnlijk Nederland niet mogen vertegenwoordigen tijdens het internationale turn gala, dat op 4 en 5 februari in het Rotterdamse Sport paleis „Ahoy” wordt gehouden. ANNELI EHRHARDT TIGRAN PETROSJAN Nederland MARIANNE HEEREN OPNIEUW DE DUPE (Van onze sportredactie) Sportploeg het jaar van }p/'s •58 I Nederlanders willen een Spelen andere opzet van ge- Olympische gedachte. Met een andere opzet van de Olympische Spelen heeft ook de scheiding amateur-professional te 'maken. Bijna de helft van de onder vraagden (47 pet) wil dat de scheiding tussen amateur- en profsport blijft be staan. HILVERSUM Tijdens een televisie uitzending van AVRO’s sportpanorama zijn Piet Kleine en Keetie van Oosten- Hage gisteravond gekozen tot sportman en sportvrouw van het jaar 1976. Piet Kleine werd in het vorige schaatsseizoen Olympisch kampioen op de 10.000 meter in Innsbruck en wereldkamnioen. Bo vendien veroverde de Drent olympisch zilver op de vijf kilometer. Keetie van Oosten behaalde twee we reldtitels wielrennen voor dames, op de weg en op het onderdeel achtervolging op de baan. Nederlands waterpoloteam, dat in Mon treal tijdens de Olympische Spelen brons won. De Tom Schreursprtjs, die jaarlijks bij Eindklassement a-jongens: 1. Van der Duim 172.545 punten, 2, Schalij 174.591, 3. Kramer 175.651, 4. Busser 176.591, 5. Voorneveld 179.277, 6. Mast 179.679. Ook Wim Pol uit Twello, die de titel won bij de b-junioren, won drie afstan den, de 500, 1500 en 1000 meter. De 3000 meter leverde een overwinning op voor Piet Liefaard. BUENOS AIRES (ANP) Niki Lauda is vol vertrouwen Voor het Grand-Prix- seizoen 1977. dat bondag begint met de grote prijs van Argentinië in Buenos Aires. De Oostenrijker, die zich wonder baarlijk snel herstelde van zijn ongeval van vorig jaar op de Nürburgring, was een van de eerste coureurs die in Bue nos Aires aankwam. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de eliterijders van coach Leen Pfrommer binnen niet al te lange tijd fikse concurrentie uit de keurtroep van Egbert van ’t Oever, trainer van Jong Oranje, te wachten staat. De pupillen van Van ’t Oever, die dit seizoen al eerder met enkele voortreffelijke tijden opvielen, vestigden tijdens de strijd om de nationale jeugdkampioenschappen op het Haagse centrum de Uithof opnieuw de aandacht op zich. ARNHEM De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAÜ) heeft een noodoplossing gevonden, waardoor het mogelijk wordt alsnog - zij het gedeelte lijk - dit jaar Nederlandse indoorkampi oenschappen te houden. Op 19 en 20 februari worden in de Zwolse IJsselhal op de onderdelen sprint, hor den en de technische nummers zowel door de senioren als de junioren om de nationale titels gestreden. werd overtuigend Nederlands kampioen bij de a-junioren. Hij won drie afstan den (500. 3000 en 5000 meter en moest alleen op de 1500 meter Frits Schalij voor laten gaan. De werkelijke krachts verhoudingen tussen de veelbelovende jeugd en de herenkernploeg kunnen op 15 en 16 januari in Deventer tijdens de interlandwedstrijd Nederland Zweden duidelijk worden. Het volgen van een speciaal dieet om tot betere resultaten te komen, vindt 17 procent in strijd met de menselijke waardigheid. Het overgrote deel vindt Marianne Heeren (links), die de Tom Schreuvs-prijs kreeg uitgereikt en Katie van Oosten-Hage, die gekozen werd tot sportvrouw van 1976, flankeren de sportman van 1976. de schaatser Piet Kléine. Marianne Heeren heeft sinds het be halen van de Nederlandse titel op 14 november van het vorig jaar alleen nog maar tegenslag ondervonden. Omdat zij geen deel uitmaakt van het internaat op Papendal, kan zij volgens de reglemen ten van het KNGV niet worden opgeno men in de nationale ploeg. worden gehouden, de plaats van de an dere drie tweekampen, die dit voorjaar moeten worden afgewerkt, is nog niet vastgesteld. De Oostenrijker, nog altijd getekend na zijn ongeluk in de Eifel, vertelde in de Argentijnse hoofdstad: „Mentaal en li chamelijk ben ik in een uitstekende conditie. Ik voel mij in staat te tonen dat ik behoor tot het groepje rijders waar de kampioen van 1977 uit zal komen". James Hunt sprak in ongeveer dezelf de woorden: „ik ben klaar voor het nieuwe jaar'en voor mijn wagen geldt precies hetzelfde. Het is echter onmoge lijk nu al voorspellingen te doen voor ’t komende seizoen. Vrijwel alle wagens Zijn weer iets verbeterd en pas in de races zal blijken hoe dat uitpakt. MAAGDENBURG (SID—ANP) An neli Ehrhardt, de Oostduitse wereldre- cordhoudster op de 100 meter horden, stopt met de wedstrijdsport. De 26-jarige atlete uit Maagdenburg heeft dat besluit genomen, omdat zij nog steeds bijzonder veel hinder ondervindt van een rugbles sure, die zij op 19 mei van het vorig jaar bij de z.g. Olympische dag in Dres den opliep. dat echter niet. Bijna de helft van de ondervraagden is van mening dat het in tabletvorm gebruiken van extra doses vitaminen niet aanvaardbaar is. Voor 63 procent is het toedienen van vitaminen door injecties volstrekt onaanvaardbaar. Een nog iets hoger percentage (67) is 4egen elk gebruik van pijnstillende mid delen om sporters versneld in staat te stellen weer in wedstrijden uit te ko men. Opvallend is dat mensen, die min der interesse in de sport hebben, tole ranter op dit gebied zijn. In het onderzoek werd ook naar de keuze van de sportman en sportvrouw van het jaar gevraagd. Voor de sport man is dat een uitgemaakte zaak. Piet Kleine wordt door 33 procent van de Nederlanders aangewezen, Joop Zoete melk door 17 procent en de sportman van 1975, Jos Hermens, nog maar door 12 procent. Bij de dames is er geen uitgesproken favoriete. Enith Brigitha (34 procent), Dianne de Leeuw (29 pro cent) en Keptie van Oosten-Hage (25 procent) mochten zich in 1976 in een vrijwel even grote populariteit verheu gen. Acht van de honderd Nederlanders zijn regelmatige bezoekers van wedstrij den in het betaalde voetbal. Drie jaar geleden was dat in een overeenkomstig onderzoek nog tien procent. Tweederde gedeelte vindt geldelijke bijstand door de plaatstelijke overheid te billijken, voor 64 procent van de Nederlanders heeft het rijk hierin geen taak. Indien er wel rijkssubsidies worden gegeven, is men over de sanering van het betaalde voetbal sterk verdeeld. deelte van de ondervraagden (63 pet) vindt de Olympische gedachte niet meer hanteerbaar, een kwart vindt dat dat nog best kan. Wat verder opvalt in het onderzoek is dat slechts een op de drie Nederlanders Zelf aan sport doet. Hij of zij is daar gemiddeld twee uur per week mee bezig. Mannen zijn meer actief in de sport dan vrouwen. De verhouding tussen het sterke en het zwakke geslacht blijft echter boven de vijftig gelijk. Beter gesteld is het met de „passieve sportbeoefening". Meer dan driekwart toont zich min of meer geïnteresseerd in sport. Zevenendertig procent heeft grote belangstelling, 42 pet wat minder. Twin tig procent heeft totaal geen interesse in het sportgebeuren. Zij, die zelf aan sport doen, blijken ook meer belangstelling daarvoor te hebben. Boven de 65 loopt die interesse terug. Overigens zijn dege nen, die meer „sportminded” zijn, ook veel sceptischer ten aanzien van de Het Nederlandse kadetten-basket- balteam heeft gisteren in West-Berlijn zijn eerste wedstrijd voor het kwalifica tietoernooi voor hfet Europees kampioen schap gewonnen. Nederland versloe' Luxemburg met 82-70. AMSTERDAM (ANP). De schaak bond van de Sovjet Unie heeft de We reld Schaakbond (FIDE) doen weten geen bezwaar te hebben tegen een twee kamp Viktor Kortsnoi Tigran Petros jan in de kandidatenwedstrijden voor het wereldkampioenschap. Voor het turngala zijn bijna alle natio nale kampioenen uitgenodigd. Het zou dan ook logisch zijn, dat Marianne Hee ren als afgevaardigde van Nederland het turngala zou bij wonen. De sectie top sport van het KNGV wil echter een wedstrijd organiseren tussen Nederlands kampioene Marianne Heeren, Ans Dek ker en Monique Bolleboom om aan de hand van de uitslag te bepalen welk meisje Nederland tijdens het turngala mag vertegenwoordigen. Marianne Heeren kan zich met het voorstel van de sectie topsport niet verenigen. Als nationaal kampioene meent zij zonder meer recht te hebben DEN HAAG (ANP) De Olympische Spelen moeten anders worden opgezet en de Olympische gedachte is nauwelijks meer te hanteren. Dit zijn de meest opvallende uitspraken, die enquêteurs van het bureau Langendijk optekenden bij een in opdracht van Avro’s Sportpa- uorama gehouden onderzoek onder 875 Nederlanders van vijftien jaar en ouder over een aantal sporlaangelegenheden. De vragen hadden betrekking op zes categorieën: Olympische Spelen en Olympische gedachte, belangstelling in en het zelf beoefenen van sport, de scheiding tussen professionals en ama teurs, prestatie bevorderende middelen, de sportman en de sportvrouw van het jaar, alsmede het betaalde voetbal en de subsidiëring daarvan. Lauda, die zijn wereldtitel min of meer zonder strijd prijsgaf aan James Hunt, omdat hij zich om veiligheidsrede nen terugtrok uit de slotwedstrijd van 1976. de grote Prijs van Japan, was optimistisch voor het nieuwe seizoen. Hilbert van der Duim vestigde zelfs met een tijd van 7.30,86 een nieuw jeugdwereldrecord. De 19-jarige Fries Jan Égll storholt heeft de Nieuwjaars- wedstrijden op de ijsbaan van het Bisletstadi- on in Oslo gewonnen. Hij bereikte een pun tentotaal van 172.150. Tweede werd Stenshjem- met met 172.746 en derde Stensen met 173.294. Bij de sprinters ging de zege naar de Zweed Johan Granath met een totaal van 159.855 punten. Gisteren had hij 39.52 sec. nodig op de 500 meter en 1.20.09 op de 1000 meter. De Bredase eredivisieclub NAC heeft de Zuidslaviër Jospic Mohorovlc, een 27-jarige aanvaller van het Zuidslavische Rijeka, gecon tracteerd. Het ligt In de bedoeling dat Moho- rovic, die door bemiddeling van Budisic bij de Bredase club is beland, deplaats gaat innemen van de naar PSV getransfereerde Tom Smits. Roger de vlaeminck zal starten in de Rotterdamse wielerzesdaagse, die van 20 tot en met 25 januari in het sportpaleis „Ahoy” zal worden gehouden. Het is voor het eerst dat de Vlaeminck In Nederland op een win- terbaan zal rijden. Het is nog niet bekend met wie De Vlaeminck in actie zal komen. Anneli Ehrhardt won destijds in Dres den nog wel in 12,91 seconden, maar viel daarna sterk terug. Èij de Olympische Spelen in Montreal wist zij zich mede door de rugblessure niet te plaatsen voor de finale. Zij kon dan ook haar in 1972 bij de Spelen van München veroverde titel niet verdedigen. In de finale in München bracht Anneli Ehr hardt het wereldrecord op de 100 meter Aanvankelijk had de schaakbond van de Sovjet Unie grote bezwaren omdat Kortsnoi in juli van vorig jaar was uitgeweken naar Nederland. Petrosjan uitte in kranten in de Sovjet Unie felle kritiek op Kortsnoi, die hij verweet te hebben gezegd dat hij in het westen, in alle vrijheid zijn geliefde spel beter zou kunnen bedrijven. Ineke Bakker, de secretaresse van de FIDE maakte verder bekend dat Robert Fischer definitief is afgevallen voor de Tot voor kort zag het er naar uit dat de KNAU dit jaar helemaal zou moeten afzien van een nationaal indoorkampi oenschap. De eigen demontabele baan kon vanwege te verstrekkende financiële consequenties namelijk niet meer in de Arnhemse Rijnhal worden opgebouwd, terwijl al gauw bleek dat op korte termijn geen andere hal voorhanden was. De demontabele eigen baan, die aan renovatie toe is, blijft dit jaar dan ook buiten gebruik, maar de KNAU greep tenslotte de gelegenheid aan die Zwolle middels de IJsselhal bood. De 178 meter lange baan daar - overigens zonder ver hoogde bochten - zal volgende maand, geheel voorzien van kunststof, dienst doen als strijdtoneel van de lopers, ter wijl diezelde hal al geruime tijd goede accommodaties heeft voor de technische nummers. Voor de atleten, die lange afstanden lopen, denken de nationaal-technische commissies aan wedstrijdgelegenheid in Dortmund, waar een 200 meter-rond- baan ligt. Die wedstrijden in West-Duitsland en in Zwolle zullen duidelijk moeten ma ken of er Nederlandse atleten in aan merking komen voor de Europese in doorkampioenschappen, die op 12 en 13 maart in S. Sebastian worden gehouden. Vanwege het ontbreken van goede wed- strijdmogelijkheden in eigen land is in middels al besloten dat degenen die eenmaal aan de internationale limiet voldoen, voor uitzending in aanmerking zullen komen. tegen Schalij, weg op een schema van 7.37,0, veranderde dit tijdens de rit op. 7.32,0 en eindigde onder luide aanmoedi gingen op 7.30,86, een nieuw wereldre cord voor junioren. Het oude record stond sinds januari 1976 met 7.31,28 op naam van de Noordkoreaan Young Ha Lee. De laatste twee ronden legde Van der Duim af in respectievelijk 35,6 en 34.6 seconden. „We wisten dit allemaal al”, verklaarde Egbert van ’t Oever later in de kleedkamer. „Mijn jongens kunnen nog meer. Dat zuljen we ook wel laten zien”. en per APKA- <en, en s dou- r o. nr. at roet id ind. RDAM. I huisje yowng Eindklassement b-jongens: 1. Pol 171.710 punten, 2. Van der Pal 174.598, 3. Scheperkamp 174.783.-. Een derde deel wenst integratie van amateurs en professionals. Men voelt meer voor het handhaven van de scheidslijn naarmate men meer in sport is geïnteresseerd. Het blijkt overigens moeilijk het verschil tussen een amateur en een prof aan te geven. De meeste ondervraagden (63 pet) hebben hier na melijk moeite mee. Zeventien procent weet wel precies te vertellen wat een prof van een amateur onderscheidt. De overige 20 procent houdt zich op de vlakte. Interessant zijn de reacties op de vfagen over de prestatieverhogende of - op de afvaardiging, aangezien alle ande re deelnemende landen, met uitzonde ring van Oost-Duitsland, de nationale kampioenen afvaardigen. De sectie top sport is echter van mening dat er nau welijks enig verschil in kwaliteit bestaat tussen de drie meisjes, en meent daarom dat een driekamp noodzakelijk is om uit +e maken wie Nederland tijdens het tumgala mag vertegenwoordigen. Het bondsbestuur was echter bereid voor Marianne Heeren een uitzondering te maken, maar de overige meisjes van de nationale ploeg kwamen tegen dat voornemen in opstand. Voor de inter land tegen Noorwegen, die eind novem ber in Moss werd gehouden, trok Mari anne Heeren zich terug, om moeilijkhe den binnen de ploeg te voorkomen. Op uitnodiging van het bondsbestuur woon- TEL AVIV (ANP) Het Nederlandse herenbasketbalteam heeft gisteravond in Tel Aviv de eerste van de drie wedstrden, die z(ji n Israel speelt, verlo ren. Maceabi versloeg de oranjeploeg met 94-84. Bij de rust was de stand 47- 46 in het voordeel van de thuisclub. de zij de interland wel als toeschouwster bij. Vice-voorzitter Wim Singer sprak in Noorwegen de hoop uit alle moeilijkhe den binnen enkele weken uit de weg te ruimen. „Er moet een oplossing worden gevonden, want een dergelijke situatie, waat-bij de nationale kampioene moet ontbreken, is verre van ideaal. Ik ver wacht dat Marianne 'Heeren op korte termijn deel zal uitmaken van de natio nale ploeg”. Marianne Heeren werd uitgenodigd tijdens de kerstvakantie een aantal da gen op het internaat door te brengen. Zij voldeed aan dat verzoek, maar be merkte tijdens een gesprek met de heer Ledoux, voorzitter van de sectie top sport, dat de problemen omtrent haar verkiezing voor de nationale ploeg nog steeds niet waren opgelost. Om die reden kon haar dan ook niet worden toegezegd Nederland tijdens het turngala te mogen vertegenwoordigen. Marianne Heeren heeft opnieuw moe ten ondervinden dat zij als nationaal kampioene alleen volledig erkend' zal worden als zij haar intrek neemt in het internaat op Papendal. verlagende middelen, die sporters bruiken. Stimulerende middelen worden door vrijwel iedereen afgewezen. Een wettelijke regeling wordt in deze wense lijk geacht. Toch zijn drie op de hon derd Nederlanders niet geheel afkerig van het gebruik van stimulantia door topsporters. Nederlanders stellen zich te genover sporters echter strenger op dan tegenover bijvoorbeeld vrachtwagen chauffeurs of artsen. Van een van de twaalf ondervraagden mag een vracht wagenchauffeur best stimulerende mid delen tot zich nemen op een lange afstandsrit. En voor, een op de vijf Nederlanders geldt dat artsen zich onder bepaalde orristandigheden van dergelijke middelen mogen bedienen. wijze -van aanmoediging wordt uitge reikt, viel ten deel aan Marianne Hee ren, die direct na, haar overgang van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond naar het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond nationaal kampioe ne werd. Marianne Heeren kreeg tevens een stage in de Sovjet-Unie aangeboden. Bij de heren ging de keuze tussen Piet Kleine (schaatsen), Evert Kroon (water polo), Paul Litjens (hockey), Eric Swin- kels (schieten) en Harm Wiersma (dam men). Bij de dames ging het tussen Keetie van Oosten (wielrennen), Enith Brigitha(zwemmen) en Marijke Ruiter (invalidesport) Zes van de tien Nederlanders vinden dat naar een andere aanpak van de Olympische Spelen moet worden ge zocht. Van hen gelooft ook nog verre weg het grootste gedeelte (81 pet) dat de Olympische gedachte onbruikbaar is. Twee op de tien Nederlanders wil de Spelen van Montreal volgens hetzelfde patroon voortgezet zien in Moskou en de Olympische Spelen op de oude voet laten doorgaan. Evenveel mensen prefe- ren Wereldspelen boven Olympische Spelen. Ongeveer dertig procent wil in elke tak van sport afzonderlijke wereld kampioenschappen houden. Een vrij groot gedeelte tenslotte (27 pet) laat het volkomen koud wat er al dan niet met topsport op Olympisch niveau moet ge beuren. De meningen over de voortzetting van de Olympische Spelen en de bruikbaar heid van de Olympische gedachte verto nen sterke overeenkomst. Tweederde ge- Onder zeer goede omstandigheden zorgde de Friese scholier Gilbert van der Duim voor het hoogtepunt van de strijd om do- Nederlandse jeugdkampioen schappen. Hij ging op de vijf kilometer. horden via electrpnische tijdwaarneming op 12.59 seconden. Het wereldrecord handtijdwaarneming staat sedert 22 juli 1973 met 12.3 seconden eveneens op naam van de Oostduitse atlete. Bij de Europese kampioenschappen, die in sep tember 1974 in Rome werden gehouden, werd Anneli Ehrhardt kampioene in 12.66 seconden. Topscorers in het Nederlandse team waren: Kees Akerboom (28), Renzo Zwiers (18), Theo Kropman en Kees Limmen, beiden 14. De beste schutters bij Maccabi waren: Jim "Boatright (25), Mike Berkowitz (16) en Oulsie Perry (15). kandidatentweekampen, die tenslotte de uitdager van wereldkampioen Anatoli Karpov moeten voortbrengen. „Fischer heeft”, zei zij, _,niet zoals verplicht was, vóór 1 januari gereageerd om mee te delen dat hij gebruik maakte van zijn recht uit te komen in de kandidaten wedstrijden. In plaats van Fischer zal Boris Spasski spelen tegen Vlastimil Hort”. De indeling voor het kandidatentoer nooi, zoals vastgesteld tijdens het con gres van de FIDE te Haifa (Israel) is: Lev Poloegajevski (Sov) Enrique Mecking (Bra), Bent Larsen (Den) Lajos Portisch '(Hon), Vlastimil Hort (Tsj) Boris Spasski (Sov) en Viktor Kortsnoi (Sov) Tigran Petrosjan (Sov). De ontmoeting tussen Larsen en Portisch zal zeker in Nederland werd het

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17