BEDANKJE GEVOLGEN VOOR PERSONEEL IN VELSEN NOG ONBEKEND GS niet eens met voorstel bestuurlijke reorganisatie Vooruitzichten over bouw-cao somber 20 Moskou weigert deel bijdrage in VN-vredesmacht Carter wil eenvoudige installatie VAN CARTER np „Meer dan half miljoen weer afgesloten doden aardbeving China” Botsing in dichte mist Het woord is aan Laat initiatief Minder koud Aantal pagina’s vandaag: "i- MR I Fa |Jr. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN IN VERTROUWELIJK RAPPORT: uuuffHmffmwmHmmmumfk 17, 19 AGENDA pagina 9 „Collega’s” Umuider Courant Goethe: f 13,65 p. mnd.f 39,35 p. kwartaal (p. postf 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f 200,-) Losse nummers 65 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - In het Engelstalig dagblad werd Van Gelder investeert f 300 mln in nieuwe fabriek Renkum (Zie verder pagina economie) Weerrapporten 2 Radio en tv 13 Strips 13 Economie 15 Beurs 14 Sport tot (ADVERTENTIE) Luidsprekers 16, 18 I I WOENSDAG 5 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 53 AMSTERDAM/RENKUM/VELSEN Van Gelder Papier gaat ruim 300 miljoen investeren in een nieuwe fabriek voor krantenpapier in de Gelderse plaats Renkum, zo heeft het bedrijf vanmorgen bekendgemaakt. Voor de papiermachines in Velsen moeten andere mogelijkheden worden gezocht. Over de consequenties hiervan voor het personeel in Velsen is niets meegedeeld. niet gezegd hoe de toegang tot dit document was verkregen. Het bericht kon door andere bronnen in Hong Kong niet bevestigd worden. De beving had een kracht van 8,2 op de schaal van Richter. Het epi centrum was gelegen in de omgeving van de industriestad Tangsan, onge veer 150 kilometer ten zuidoosten van Peking. Van de gewonden zouden er 79.000 vrij ernstig aan toe zijn geweest, aldus het document. Ik kan beloven openhartig te zijn, maar ik kan niet beloven onpartijdig te zijn. aan toch spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl De Russische regering maakte haar standpunt bekend in een nota aan secre- taris-generaal Kurt Waldheim, waarin zij meedeelde 6.048.985 dollar te zullen betalen voor de periode van 12 maanden die op 25 oktober is begonnen. Dit be drag vormt de helft van hetgeen Mos kou in totaal wil bijdragen. Bij het akkoord van 4 september 1975 werd het gebied in de Sina& waar de VN-vredes macht patrouilleert, aanzienlijk uitge breid. In de nota uit Moskou staat dat het genoemde akkoord afzonderlijk en bui ten de Geneefse vredesconferentie om is gesloten en dat de Sovjet-unie daarom geen verantwoordelijkheid kan dragen voor de consequenties. WASHINGTON (Reuter). Het ziet er naar uit dat de aflossing van de wacht op het Witte Huis op 20 .januari een veel eenvoudiger aangelegenheid gaat worden dan in het verleden het geval is geweest. De gekozen president Jimmy Carter is niet voornemens bij zijn inauguratie een hoge hoed te dra gen, hoewel hij wel in rokconstuum gekleed zal zijn. Plaatselijk Nieuws 5, 7, 9, 11 Binnen- en buitenland 2, 3, 4 HONG KONG (AP) Bij de aard beving die zich in juli van het vorig jaar in het noordoosten van China voordeed zjjn in totaal 655.237 perso nen om het leven gekomen en 779.000 anderen gewond geraakt, aldus is vandaag in Hong Kong gemeld door de South China Morning Post. „Deze informatie zou zijn verkregen uit een zeer vertrouwelijk Chinees docu ment”. De bijeenkomst van dinsdag was ge wijd aan de voorstellen van werkgevers zijde. Voor Kerstmis hadden beide par tijen ook al twee dagen vergaderd. Toen werd niet meer meegedeeld dan dat „op bepaalde punten wel voortgang is ge boekt, maar op harde punten niet”. Ook gisteren was men, uiterst karig met me dedelingen. Het overleg over de CAO, die op 1 januari van dit jaar van kracht had moeten worden en die voor onge veer 300.000 werknemers geldt, staat on der leiding van een onafhankelijk voor zitter, prof. dr. W. Albeda- Het staat vast dat de bouwbonden handhaving van de prijscompensatie als een hard punt beschouwen, evenals de kwestie van de onderaannemers. De vakbonden hebben de werkgevers in het verzekeringsbedrijf meegedeld dat ze de cao-onderhandelingen voor de 40.000 werknemers in deze bedrijfstak schorten. Volgens voorzitter P.M. de Wit van de christelijke bedrijfsbond HBV wensen de verzekeraars geen duimbreed af te wijken van het standpunt van de centrale werkgeversorganisaties dat er dit jaar geen ruimte is voor de gebrui kelijke prijscompensatie. veel als de fabrieken in Velsen (90.00 ton) en Renkum (60.000 ton) thans teza men hebben. Volgens Van Gelder is het rendement op de fabrikage van kranten papier de laatste tien jaar gedaald. De nieuwe machine kan worden „aangeslo ten” op nieuwe ontwikkelingen in de nroduktie van grondstoffen vopr dit pa pier. ’Gisteravond werd bekend dat van Gelder Papier in Wapenveld opnieuw en voor zes weken arbeidstijdverkorting heeft aangevraagd voor 350 van het 650 man tellende personeel. Vanwege de ge- Veel bewolking en plaatselijk regen of motregen. Overwegend matige wind uit zuid tot zuid west. In de avond en nacht eerst nog mist en minimum tempera turen om het vriespunt. Maxima morgen van 3 tot 6 graden. Het maakt een vreemde indruk dat de regering en met name de minister van Binnenlandse Zaken zo kort voor de verkiezingen bij de Tweede Kamer aan klopt met een wetsontwerp tot herinde ling van het binnenlandse bestuur, dat in zijn consequenties tot de belangrijkste initiatieven van het zittende kabinet moet worden gerekend. De nog niet duidelijk te schatten kos ten die de herindeling zal meebrengen, gevoegd bij de vaagheid die blijft be staan ten aanzien van het bestuurbaar- heidsnut van de nieuwe indeling, maakt het onwaarschijnlijk dat de Tweede Ka mer het voorliggende ontwerp in snel tempo zal aanvaarden. Waartoe dan deze haast van de minister van Binnenlandse Zaken, die nauwelijks de tijd heeft ge had om alle protesten, argumenten vóór en tegen, critiek en analyses van des kundigen behoorlijk op zich te laten in werken. Wanneer de minister heeft willen be reiken da<t een doorgepraat wetsontwerp met allerlei wijzigingen tenslotte klaar zou liggen voor de nieuw gekozen Twee de Kamer, gaat hij er kennelijk van uit dat de nieuwe regering - waarvan geen zinnig mens weet hoe zij zal zijn samen gesteld - de verantwoordelijkheid voor it stukje knutselwerk zal willen over- emen. Dat is een gevaarlijke speculatie, liet omdat hervorming van de bestuurs vormen en herordening van de bestuur lijke bevoegdheden in den lande niet algemeen noodzakelijk geacht wordt, want dat zal wel zo zijn. Maar omdat de kosten van zo’n enorme operatie moeten worden afgewogen tegeh de prioriteiten op het gebied van de overheidsuitgaven waarmee de nieuwe regering zal moeten werken. Het is best mogelijk dat een geleidelijker hervorming, die op veel langere termijn zou kunnen worden ver wezenlijkt en minder kostbaar zou zijn, veel meer in de lijn vah een nieuwe regering zal blijken te liggen. Bovendien kan de invloed van een sterker verte- genwoordiging van het CDA in het ko mende kabinet vooral wat de voorgestel de herindeling van Brabant en Limburg betreft het wetsvoorstel op losse schroe ven zetten. Eén van de belangrijkste argumenten om de bestuurbaarheid des lands door een nieuwe indeling te verhogen was de heersende chaos op het gebied van de openbare verzorgingsdiensten, de politie, de planologische voorzieningen, de wo ningbouw, de huisvestingsreglementen. enzovoort. Al deze problemen kunnen pas worden aangepakt, zodra een nieuwe indeling is aanvaard en in de praktijk functioneert. Mocht het huidige wetsont werp in principe de instemming van een Kamermeerderheid verwerven, dan nog valt er niet aan te denken dat er ook maar iets kan worden bereikt aan ver beteringen die uit de nieuwe indeling voortvloeien. En tenslotte: de verkiezingsstrijd is al losgebroken en maakt het oordeel onzui ver. De huidige Kamerfracties moeten terdege rekening houden met hun ach terban, die zich in het gewestelijke en gemeentelijke veld bevindt. Verwachting van, het KNMI donderdagavond Trots lachend houdt de in Hemsville, Texas in de gevangenis zittende 55- jarige Mary Braddix haar uitnodiging omhoog om op 20 jan. a.s. aanwezig te zijn bij de inauguratie van Jimmy Car ter als president van de VS. Twee maanden voor Carters verkiezing schreef Mary hem een briefje, waarin zij hem steun toezei met de woorden: „Ik kan niet stemmen, maar wel voor u bidden". Carter bedankte haar in een brief en stuurde later de invitatie. DEN HAAG (ANP). In de Moer- dijkbrug zal zaterdag 8 januari (bij on gunstige weersomstandigheden een week later) weer een oude overspanning wor den vervangen door een nieuw gedeelte, het eerste gerekend vanaf de Dordtse Oever. Daarom zal het wegverkeer ge stremd zijn van zaterdagochtend half zes tot zondagochtend omstreeks zes uur. De rijksweg is dan afgesloten bij Dordrecht en direct ten zuiden van de Moerdijk- brug, aldus gisteren het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het snelverkeer kan gebruik maken van de omleidingsroutes, die worden aangegeven door oranje borden met een zwart nummer. Er is een westelijke route via Haring- vlietbrug en Heinenoordtunnel. Een oostelijke omleidingsroute gaat via de brug te Keizersveer en het ver keersknooppunt Gorinchem. teel ligt het bedrijf vrijwel helemaal stil. Wat de toekomst betreft durft men zich in Wapenveld niet uit te spreken. Dit is afhankelijk van de orderporte feuille. „Wij leven bij de dag”, aldus een woordvoerder. Ongeveer honderd werknemers bij de Utrechtse staalfabriek SMDK (Voorheen Demka) zullen ontslagen moeten wor den. Het bedrijf - waar in totaal onge veer zeshonderd mensen werken, ver keert in moeilijkheden als gevolg van de slechte marktsituatie voor gietstaal en smeedblokken. Op 5 januari van het vorig jaar heeft het bedrijf werktijdver korting ingevoerd. Inkrimping van de produktiecapaciteit is nu echter noodzakelijk omdat de markt in de toekomst onvoldoende zal aantrekken. De raad van bestuur van heeft dit gisteren meegedeeld. Binnen kort zal bij het arbeidsbureau melding worden gedaan van een collectieve ont slagaanvraag. SMDK is voor 51 percent in bezit van het Franse bedrijf Sambre et Meuse en voor 49 percent eigendom van Hoogovens. Deze bedrijven hebben) SMDK het afgelopen jaar financieel ge steun qn ook de overheid heeft leningen verstrekt om in de liquiditeitsbehoefte te voorzien. Het personeel van het in moeilijkhe den verkerende textielbedrijf Jansen de Wit in Schiindel gaat zaterdag 15 janua ri in die plaats demonstreren tegen het voorgenomen ontslag van 300, voorna melijk oudere personeelsleden. Dit voor nemen hebben ongeveer 200 bij de in dustriebond NKV en de Unie BLHP aangesloten werknemers van het bedrijf gisteravond geuit tijdens een- nogal ge spannen vergadering, aldus een woord voerder van de industriebond NKV. Jansen 1 de Wit, een onderdeel van Danion, kwam eind november vorig jaar met de mededeling dat er voor ruim vijfhonderd werknemers bij de vestigin gen in Schijndel en Emmen geen werk meer is. In Nijmegen wordt de werkgelegen heid van 550 man bij TEAltronie be dreigd, aangezien een ,failissement on ontkoombaar wordt geacht. De gewesten kunnen bepaalde ta ken beter aan dan de gemeenten, terwijl ze toch klein genoeg zijn, zodat de regio er voor de burger nog herkenbaar in is. De vöorgestelde mi- niprovincies zijn daarvoor echter te groot, maar anderszij ds weer te klein om het rijk voldoende tegenspel te geven. Het streekplan voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied zou zich in de voorgestelde provinciale herindeling over twee provincies uit strekken (Amstelland en Kennemer- land). De discussie daarover zou in de Tweede Kamer moeten plaatsvinden in plaats van in provinciale staten. En dat betekent dus centralisatie in plaats van de met de mond beleden de-centralisatie, aldus ongeveer mr. De Vrieze. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland blijven het principieel oneens met de voorgestel de reorganisatie van het binnenlands bestuur. In een voorlopige reactie op het dinsdag door de minister De Gaay Fortman ingediende wetsontwerp stelt gedeputeerde mr. E. H. de Vrieze liever vast te houden aan het idee van de (pre-)gewesten. (De bekende vierde bestuurslaag). Met de bouw van de fabriek in Ren kum moet binnenkort worden begonnen. De nieuwe fabriek vervangt twee verou derde produktie-eenheden in de vesti ging van Velsen en eveneens twee ver ouderde eenheden in Renkum. Met deze nieuwe investering wordt het overgrote deel van de werkgelegenheid in Renkum behouden, aldus vandaag de raad van bestuur van Van Gelder. Van de rond 800 arbeidsplaatsen in Renkum kunnen er 630 behouden blijven. ,,De verminde ring van het aantal arbeidsplaatsen in Renkum met 170 zal vrijwel geheel kun nen worden opgevangen door verloop en herplaatsing binnen het concern” aldus de raad van bestuur. De ingrijpende veranderingen en in vesteringen zijn volgens Van Gelder noodzakelijk, omdat anders gezien de concurentie er voor het bedrijf geen toekomst meer zou zijn voor kranten papier. Voor het nieuwe project Wordt een nieuwe b. vi opgericht, waarin,de Neder landse staat een belang van 20 percent krijgt. De rest van de aandelen komt in bezit van Van Gelder Papier. Om te verzekeren dat het geïnvesteerde kapi taal renderend wordt, zijn verder lange termijn-contracten met de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers (als afnemers), en met binnenlandse houtproducenten gesloten. Verder zijn leningen gesloten met financieringsinstellingen. Een deel van de verstrekte leningen draagt een achtergesteld karakter, waarvoor de overheid mede mogelijkheden heeft ver schaft. Het concern zegt de gehele problema tiek met de vakorganisatie en onderne- De gasten die voor de officiële vierin gen zijn uitgenodigd, dat zijn er zo’n 300.000 voor de diverse plechtigheden tussen 18 en 22 januari, betalen een standaardprijs van 25 dollar en moeten bovendien hun eigen drankje betalen. NEW YORK (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft gisteren laten weten, dat zij niet in de kosten van de vredesmacht van de Verenigde Naties in het Midden oosten wil bijdragen, voor zover deze lasten voortvloeien uit het akkoord inza ke de Sinaï dat in september 1975 door de bemiddeling van minister Henry Kis singer tussen Israel en Egypte tot stand kwam. DEN HAAG (ANP) - Het laat zich aanzien dat morgen, als werkgevers en werknemers weer bijeenkomen, de on- derhandelingen over een nieuwe bouw- cao in een beslissende fase kunnen ra ken. Vermoed wordt dat het overleg zal vastlopen, met name op de weigering van de werkgevers 2,5 percent prijscom pensatie te betalen. Ook gisteren is over de CAO-voorstel- len gesproken. mingsraden uitvoerig te hebben bespro- ken. i De nieuwe eenheid in Renkum krijgt een capaciteit van rond 150.000 ton krantenpapier per jaar, ongeveer even- v Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Op Rijksweg 12 is vanmorgen ter hoogte van Zevenaar een vrachtwagen in dichte mist op een personenwagen gebotst, waarop beide voertuigen in brand vlogen. Niemand liep hierbij letsel op; de politie moest echter vanwe ge de ravage de weg Arnhem-Zevenaar tijdelijk afsluiten. Tengevolge van mist en gladheid hebben zich in de vroege morgen op meerdere plaatsen ongeluk ken voorgedaan. De elektricien, die overwerkte in een huis in Oudewater, vond het helemaal niet vreemd dat er elders in het pand werd gebei teld. Het huis wordt ingrijpend verbouwd, dus hij dacht met col lega’s te doen te hebben. Het waren echter dieven die op hun gemak een schouw van vroeg zeventiende eeuwse tegels ontde den, die een waarde van onge veer f 50.000 vertegenwoordigen. ringe hoeveelheid werk hebben 600 werknemers tussen Kerstmis en Nieuw jaar een week vrijaf gekregen. Momen-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1