Buster Keaton-avond Veisen moet formeel bouwvergunning in Filmhuis Velsen woningen Van Houtenlaan weigeren i Dankzij vrienden van het Hoogov ens Schaaktoernooi Jubilarissen Gehandicapten in Zandvoort en Heemstede kunnen leren schaken Bromfietser met arm onder truck Toneel van Albee en mime in Witte Tejater In memoriam oud-schipper J. v. d. Meulen van de KNZHRM Ernstig gewonde na aanrijding In de Vishal Diefstal in Santpoort opgelost Werkende jongeren in actie tegen „ondernemersschool” Burgerlijke stand y n FLEUR ÓP I 5 Gemeente „vergeet” voorbereidingsbesluit te vernieuwen f] PROTESTEN TEGEN VERLIES VAN MINIMUM JEUGDLOON i WOENSDAG 5 JANUARI 197 7 IJMUIDEN** VELSEN VELSEN Formaliteit VELSEN Door een nalatigheid van de gemeente Velsen kon de bouw van 59 woningen aan de Minister van Houtenlaan aanzienlijke vertraging oplopen. De gemeente is namelijk vergeten om het voorbereidingsbesluit, dat op 14 augustus 1975 genomen was voor de tijd van één jaar, te verlen gen. Formeel gesproken moet de gemeente Velsen nu de bouwvergunning voor deze woningen weigeren, ook al zouden G.S. een verklaring van „geen bezwaar” afgeven voor de bouw. Reddingen (ADVERTENTIE) M. Jensen-Groot, Wethouder J. W. Meijer: een formaliteit (Van een onzer verslaggevers) p- den moeten buigen om een beslissing te nemen. SANTPOORT Bij het viaduct in Santpoort, waar Rijksweg 9 en de beide parallelwegen van deze rijksweg samen komen, is dinsdagmiddag een 77-jarige IJmuidenaar op rijn fiets aangereden door een auto die werd bestuurd door een 27-jarige IJmuidenaar. De oude man had geen voorrang verleend aan de per sonenwagen en is bij de botsing ernstig gewond. Bij de botsing liep de fietser hoofdlet sel op en twee gecompliceerde beenbreu ken. Zijn fiets werd totaal vernield. De bestuurder van de auto bleek te hebben gedronken. Hij moest een bloed proef ondergaan en kreeg een rijverbod gestegen is. Dit rechtvaardigt volgens hem een aparte opleiding van sportlei ders voor gehandicapten. Hierover be staat al contact met het CIOS in Over- veen. Bij „Meer en Bosch” werd het geldbe drag in ontvangst genomen door de heer J. F. v.d. Vliet. Deze inrichting heeft al (Kanaalstraat in IJmuiden en het Alpha Filmhuis (Moensstraat in Beverwijk) be ginnen om half negen. Oud-schipper Jaap van der Meulen van de „Neeltje Jacoba". n k SANTPOORT In de Hofgeest is dinsdagmiddag omstreeks half drie een 20-jarige bromfietser uit Egtnond aan Zee gewond geraakt bij een verkeerson geval, met een vrachtwagencombinatie. een rijn ge- de ide. and 1S- tie iet var jn. ïrs len ïge ai de de in- in te ran □n- er- ;te- len in en re de LIS- >V- de ?rs, len jn- >nd te ge net op het lie- liep no na wo ke )P n- m et ite en at at fi ers in SV zan izie de ijs- aat Dnd De heer Busink overhandigt een cheque van f500,- aan de voorzitter van de sportclub van Nieuw Unicum te Zand voort, de heer Cornelissen. VELSEN. Het Witte Tejater aan de Kanaalstraat biedt komend weekend twee voorstellingen: „Het verhaal van de direntuin”, van Adward Albee wordt zaterdagavond door de Haarlemse to neelgroep het Volk uitgevoerd en zondag komt de Amsterdamse mime-groep Kruisbes een try-out geven van een uit vier delen bestaand programma. IJMUIDEN - Op 70-jarige leeftijd is nog onverwacht Jacob van der Meulen overleden. Jaap van der Meulen heeft vooral bekendheid gekregen als schipper van de IJmuider reddingboot „Neeltje Jacoba” van 1931 tot 1957. Vorige week dinsdag had de heer van der Meulen een hartinfarct gekregen, waarvan hij her stellende was in het Zeewegziekenhuis. Nog vrij onverwacht overleed hij dins dag in de loop van de ochtend. De crematie heeft plaats op vrijdagmiddag om half drie op Westerveld. GEBOREN: C. M. Jansen-van den Braak, 2x d., IJmuiden. W. Spaans-Boezaard, d., IJ muiden. J. H. Gravemaker-Blok, z., Het helemaal de formele weg moeten bewandelen zou voor de gemeente bete kenen, dat men de bouwvergunning zou moeten weigeren aan de Stichting Eigen Woningbézit; dat die opnieuw een bouw- aanvraag zou moeten indienen; dat de gemeente dan opnieuw een voorberei dingsbesluit zou moeten nemen om door gebruikmaking van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening de bauw mogelijk te maken; dat er op nieuw bezwaren tegen ingédiend zouden kunnen worden en dat dus uiteindelijk GS opnieuw zich over de bezwaren zoii- Beide voorstellingen beginnen om half negen. Plaatsbesprekingen zijn mogelijk op Bureau Culturele Zaken, aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden. Afgesproken werd dat elkeen, die tien gulden of meer wenste bij te dragen, donateur kon worden van de „Club van Vrienden”. De op deze wijze bijeenge kregen gelden worden besteedvoor het reeds genoemde doel. Zo kon in de loop der jaren steeds een niet gering bedrag worden afgestaan om de jeugd of ge handicapten in staat te stellen zich het edele spel van de schaakgodin Caïssa eigen te maken. SANTPOORT De inbraak die vori ge week werd gepleegd in een woning aan de Rijksweg in Santpoort is opge lost. In de Haarlemmermeer is een Joe goslavische zigeuner aangehouden die de duizend gulden en gouden haarspelden uit de woning had weggenomen. De 22-jarige dader werd in de Haar lemmermeer aangehouden in verband met andere inbraken, daar gepleegd. Hij is naar Velsen overgebracht en ingeslo ten in het hoofdbureau van politie. Van daag werd hij voorgeleid voor de Haar lemse Officier van Justitie. Provinciaal ambtenaar H. van de Pie terman vertelt, dat het hier gaat om een formeel foutje, dat wel recht getrokken kan worden. „Als de gemeente alsnog een nieuw voorbereidingsbesluit neemt, is er niets aan de hand. We hebben contact gehad met het ministerie van Ruimtelijke Ordening in Den Haag en daar is men van mening, dat het niet nodig is helemaal de formele weg te bewandelen.” Wethouder Meijer geeft toe, dat er van de provincie op deze omissie is geweten. „Voor zover mij bekend gaat het alleen maar om een formeel iets”, zegt hij, „en heeft het voor de gemeente geen verdere gevolgen. We moeten wel een nieuw voorbereidingsbesluit nemen, maar hoeven de procedure niet opnieuw te starten.” De gemeente heeft overigens het nemen van een nieuw voorberei dingsbesluit over de Minister Van Hou tenlaan alsnog aan de agenda van de raadsvergadering donderdagavond toege voegd. GS hebben dinsdag wel gesproken over de bezwaren tegen het bouwplan, maar een beslissing is nog niet genomen. Een bloemengroet bij tegenspoed. Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. \T7 Uw Fleuropbloemist accepteert '^f'n VW geschenkbon als bloemencheque. maar die uiteindelijk in een dramatisch hoogtepunt uitmondt. De voorstelling die zondagavond door de Kruisbes wordt verzorgd bestaat uit vier delen, vier mimografieën. De uitvin ding van het buskruit, de stoommachine, de maanlanding en Utopia worden als mijlpalen uit de geschiedenis gepresen teerd. De vier spelers geven echter niet de gebeurtenissen op zichzelf weer, maar de sfeer die door deze gebeurtenissen wordt opgeroepen. Hierbij speelt mu ziek, die aansluit op de periode waarin de gebeurtenis zich afspeelt, een grote rol. VELSEN Het NVV-Jongerencon tact heeft samen met andere jeugdorga nisaties een actiecomité opgericht dat nu voorbereidingen voor acties in de IJ- deze instellingen. Te besteden voor het aanschaffen van schaakstukken en schaakborden, alsmede van aanvullende schaakliteratuur ten behoeve van de pa tiënten. Dat gebeurde door de penningmeester van de „Club”, de heer R. Busink in gezelschap van het be stuurslid mevrouw M. Wetselaar-Bart. IJMUIDEN. Een aantal jaren gele den is door een aantal enthousiaste schaakbeoefenaren en trouwe bezoekers aan de Hoogovens Schaaktoernooien, op gericht de „Club van Vrienden van het Hoogovens Schaaktoernooi”. Zij vonden elkaar op elk schaaktoernooi - destijds nog in het Kennemer Theater in Bever wijk - terug, keken naar schaken, spra ken over schaken, schaakten en hadden plezier aan het jaarlijks terugkerend schaakfestijn. Daaruit ontstond een band en op een bepaald moment besloten zij tot het oprichten van de hierboven ge noemde „Club van Vrienden”, welke ten doel had het stimuleren van schaken bij de jeugd alsmede bij degenen, die door enig lichamelijk ongemak, niet in staat zijn het Hoogovens-schaakfeest te bezoe ken, terwijl zij toch wel graag zouden willen leren schaken. deze wijze konden alle dertig schipbreu kelingen overgenomen worden. De schipper ontving hiervoor de grote gou den medaille van de Redding Maat schappij en de Griekse nautische me daille eerste klas, terwijl ook de andere bemanningsleden, onder wie zijn zoon Wiebe van der Meulen de grote zilveren medaille ontvingen. In 1957 verliet de heer Van der Meu len de reddingmaatschappij en werd hij onderhavenmeester bij Rijkswaterstaat. Vijf jaar geleden kreeg lüj hier zijn pensioen. Hij bleef met zijn vrouw in IJmuiden wonen, waar zijn beide zoons werkzaam zijn bij het loodswezen. In de heer Van der Meulen verliest de KNZHRM een man, die zijn leven meer malen in de waagschaal heeft gesteld om schinbreukelineen te redden. mond tegen de oprichting van de prak- tijkvakschool die tot stand gekomen onder auspiciën van de bedrijven in dit gebied de gebruikelijke interne bedrijfsopleidingen moet vervangen. De opleiding zou in augustus van dit jaar van start moeten gaan, maar de jonge ren zijn niet van plan hun verworven rechten minimum loon tegen straks slechts een stagevergoeding op te ge ven. Zij zijn van mening dat de oprich ting van de school voor de werkgevers een weg is om door middel van stages via die opleiding goedkope productiekrachten in het bedrijf te ha len. Om twee uur waren zij bij „Nieuw Unicum”, waar zij werden ontvangen door de voorzitter van de sportclub, de heer J. v.d. Burch. Hij vertelde dat de schaaksport onder de bewoners zal wor den begeleid en gestimuleerd door de gastvrouwen van de afdelingen en door de speciale afdeling „Sociaal-cultureel werk” van de heer G. J. J. Cornelissen. Als er zeer veel animo blijkt te zijn voor het spel, zal met hulp van de „Club” van Vrienden” worden uitgekeken naar een instructeur. de beschikking over een schaakmede- werker, de heer S. Sival. Sival, die tot nu toe met demonstratieborden had ge werkt, was erg 'in zijn sas met het geld voor borden en schaakstukken. Van de gift aan „Meer en Bosch” zullen ook de bewoners van de „Cruquiushoeve” profiteren. VELSEN. Het sombere hoofd van de oude Amerikaanse komiek Buster Keaton is woensdag-, donderdag- en zondagavond gedurende de hele voor stelling op het scherm te zien in respec tievelijk Filmhuis Velsen en het Alpha Filmhuis in Beverwijk. Daar worden deze week twee films van Buster Kea ton vertoond „Grand Stamp Opera” als voorfilm en de beroemde „The General” als hoofdfilm. Als gevolg van een reorganisatie in de „Club”, was het vorig jaar niet mogelijk de gelden voor een bepaald doel te besteden. Daarom dat de „Club van Vrienden” dit jaar in de gelegenheid, was meer te doen dan in enig voorgaand jaar. Er had overleg plaats met de instellingen „Nieuw Unicum” in Zand voort en „Meer en Bosch” in Heemstede. Dit resulteerde dinsdagmiddag in het aanbieden van een bedrag van 500.- alsmede van schaakliteratuur elk van „The General”, waarvoor Keaton zelf het script schreef en waarbij hij ook de regie voerde, is een film uit 1926. Het verhaal steunt op een historische ge beurtenis, beschreven in een boekje van de auteur William Pittinger die als sol daat meevocht aan de noordelijke zijde tijdens de Amerikaanse burgeroorlog. Terug naar de tweede helft van de 19de eeuw. Bij het uitbreken van de Amerikaanse burgeroorlog is Johnny Gray (Buster Keaton) machinist van een locomotief die The General wordt ge noemd. Johnny wil zich aanmelden als soldaat bij het zuidelijke leger, maar ze willen hem niet omdat hij als machinist veel waardevoller is. Maar dan denkt zijn geliefde Annabelle dat hij te bang is om te vechten en geeft hem de bons. Het is gelukkig voor Johnny dat zijn locomotief en bovendien zijn geliefde in vijandelijke handen vallen. Hij wordt de held die beiden redt en kan zich waar dig revancheren. De voorstellingen in Filmhuis Velsen IJMOND. Bij Hoogovens zullen in de maand januari vier personeelsleden 40 jaar in dienst zijn van het bedrijf. Het zijn de heren C. Butter, werkzaam bij materiaalvoorziening en -beheer en de heer C. van de Watering, in dienst bij railvervoer, beiden woonachtig in Bever wijk. Voorts betreft het de heren J. B. J. Hollebrand, werktuigkundige dienst uit Heemskerk en de heer P. C. de Boer van de afdeling hoogovens uit Wijk aan Zee. Tevens zullen 20 personeelsleden hun 25-jarig dienstverband vieren. Het zijn: A. M. Eijkholt, materiaalvoorziening en -beheer; A. van Gestel, kraandrijvers; J. Giskes, bedrijfsdienst; R. J. Harrison, materiaalvoorziening en -beheer; allen uit Beverwijk. C. Olivier, kwaliteitsafde ling uit Velsen-Noord. C. Bellers, rail- vervoer; A. L. Dam, Mekog, technische dienst; R. Moleman, werktuigkundige dienst; J. F. Du Pont, materiaalvoorzie ning en -beheer; D. Smit, railvervoer uit IJmuiden. P. J. Beentjes, automatisering informatiesystemen; G. Colthoff, mate riaalvoorziening en -beheer; J. H. Mege- zomp, technisch bureau; J. de Ruiter, railvervoer uit Heemskerk. S. E. Durge, koudbandwalserij 2 uit Wijk aan Zee. C. Nijman, Casa del Norte; K. Tijsen, ver tinnen jen uit Uitgeest. J. J. Zonneveld, kwaliteitsafdeling; W. Zonneveld, oplei dingen uit Castriaum. J. L. Starmans, koudbandwalserij 1 uit Alkmaar. OVERLEDEN: A. C. Buchhalle, 68 jr. echtgenote van J. H. Hagedoorn, IJmuiden. J. Zwart, 82 jr., echtgenoot van M. P. van der Post, Driehuis. W. ’t Hart, 51 jr., echtge noot van A. de Witte, IJmuiden. A. de Weers, 66 jr., echtgenoot van A. Zur- haar, IJmuiden. In het vakblad voor werkende jonge ren, „Boemerang”, van deze maand wordt scherp geprotesteerd tegen de plannen. FNV-bestuurder Herman Hu- genholz, belast met onderwijszaken, stelt in een interview dat de „zakgeldplan- nen” duidelijk worden afgewezen. Hij stelt dat een uit bedrijfsbelang opgerich te school, waarbij kostenbesparing een belangrijk motief is geweest, geen goede ten. Hij vermoedt dat de inhoud van het onderwijs te eenzijdig gericht zal zijn. In het kaderblad voor de NW-jonge ren wordt gesteld dat de oprichting van deze praktij kvakschool een truc is om het minimum jeugdloon te ontduiken. Dit wordt gemotiveerd met de argumen ten dat de leerlingen van deze school als stagières mee gaan draaien in het gewo ne produktieproces. Het feit dat leerlingen eerst fysiek gekeurd moeten worden al vorens tot de school toegelaten te wor den, stemt hen wantrouwend omdat dat bij vrijwel geen enkele opleiding gebrui kelijk is. Men voelt er niets voor om het systeem van de zogenoemde leercontrac- ten, zoals die in het oosten van het land door sommige bedrijven zijn ingesteld en die ook in Duitsland nog veelvuldig worden gebruikt, uit te breiden. De eisen zoals die door het actiecomité zijn gesteld, luiden: „geen geëxperimen- teer met ons loon”, „geen ondernemers- scholen voor werkende jongeren” (omdat onderwijs een taak voor de overheid is) en „handen af van het minimum jeugd- „Zoo Story” werd in 1959 geschreven. Gerard Reve vertaalde deze eenakter, die handelt over de vervreemding en het isolement van de mens ih de grote stad. Dit thema is uitgewerkt in een dialoog tussen twe mannen, ergens op een bank in het park. Het is een dialoog die aanvankelijk wel normaal verloopt, (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 375 klisten kabeljauw; 70 kisten wijting; 65 kisten schar; 26 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 40 kg.: kabel jauw een 210-204; kabeljauw twee 226- 172; kabeljauw drie 184-138; kabeljauw vier 144-122; kabeljauw vijf 138-102; wijting drie 132-100; schar 120-76; bot 42-28; kuit 108-96; lever 72-64. De besommingen waren: UK 218 en UK 236 6.520,-; UK 141 en UK 271 8.040,-; UK 17 en UK 18 ƒ4 400,-; UK 48 en UK 78 3.840,-; UK 135 en UK 145 3.930,-; UK 159 en UK 200 2.070,- UK 208 4.900 muiden. J. H. Gravemaker-Blok, z., IJ muiden. W. A. Huijbertsen-de Wijs, z., IJmuiden. G. Spoelstra-Venema, d. IJ muiden. J. L. M. Verhoogt-de Haas, d. IJmuiden. M.F.A. Jansen-Doppelberg, d. Santpoort. F. J. M. Jensen-Groot, z. IJmuiden. Als de gemeente alsnog gedwongen wordt om de formele weg te bewande len betekent dat een forse vertraging voor de bouwplannen. Want bij het bewandelen van diie formele weg moeten alle wettelijke termijnen voor het ter visie leggen en het indienen van bezwa ren weer in acht worden genomen. De heer Van de Pieterman vertelt, dat GS dan natuurlijk wel snel een beslissing kunnen nemen. „Nu heeft die beslissing om de een of andere reden wel erg lang op zich laten wachten”, geeft hij toe. Hij zegt verder, dat hij wethouder J. W. Meijer van Velsen na afloop van de hoorzitting op 21 december erop gewe zen heeft, dat de gemeente in gebreke was gebleven bij het nemen van een nieuw voorbereidingsbesluit. De heer v.d. Burch wees er verder op dat een aantal verkeersslachtoffers waarvoor opname in een inrichting als „Nieuw Unicum” noodzakelijk is, sterk Jaap van der Meulen werd in 1906 geboren in de Friese plaats Oostmahorn als zoon van een stuurman op de koop vaardij. Evenals zijn broers trok de zee hem en na zijn diensttijd bij de Kon. marine ging hij naar de koopvaardij. In 1927 kwam hij bij de Redding Maat schappij als opvarende van de eerste zelfrichtende motorreddingboot „Insulin- de”. Onder de beroemde schipper Mees Toxopeus heeft hij met de Insulinde enkele spectaculaire reddingen verricht en in 1931 kwam hij naar IJmuiden waar hij onder schipper P.J.A. Kramer op de nieuwe „Neeltje Jacoba” voer. In 1940 nam hij het commando van de IJmuider reddingboot over en dit werk heeft hij tot 1957 gedaan. Onder schipper van der Meulen zijn enkele spectaculaire reddingen verricht. In 1948 wist de reddingboot negentien opvarenden van het zinkende Deense schip „Lotte Skou” te halen tijdens een zware noordwester storm. Jaap van der Meulen ontving daar naderhand de klei ne gouden medaille van de NZHRM voor. Op 2 december 1950 verrichtte Van der Meulen met de Neeltje Jacoba op nieuw een grootscheepse redding, dit maal van het Griekse stoomschip Meta- morfosis. Met groot gevaar wist de schipper de reddingboot toen tussen de betonblokken van de Noorderpier en het De bromfietser haalde de vrachtwagen in. Toen hij er naast zat, zag hij de combinatie heen en weer gaan. Daar schrok hij van waardoor hij slipte en viel. De rechterarm kwam daarbij onder de dubbele wielen. Aanvankelijk zei de man niet veel pijn te voelen en vermoedde dat zijn arm niet zwaar gewond zou zijn. Bij nader inzien bleek echter dat de arm uit de kom was dat de bovenarm en de elleboog gebroken waren.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5