De Brulboei biedt volwassenen ontmoetingscentrum een eigen Hallo, hier PCMM Middelraad 91 i 4 OVER IJMUIDEN GESPROKEN REORGANISATIE BIJ OPZET VAN NIEUW BESTUUR Activiteiten Nieuwjaarsreceptie in Dienstencentrum Te groot gebied „Saus Atout” 5 JANUARI WOENSDAG ÏJMOND 1977 6 5.95 66.00 38.50 75.40 147.75 HAARLEM ff Halenbeek Borgart door Jan van Baarsel en de DE FIJNSTE en goedkoopste SHERRY WIJNKOPERIJ IS HET GOEDKOOPSTE ADRES IN NEDERLAND voor SHERRY in SILO’S 20 liter silo 320gl. IJMUIDEN Voor het buurt huis „De Brulboei” is het nieuwe ontmoetingscentrum, dat men ge maakt heeft, een nieuwe aanzet in het buurtwerk voor volwassenen. De buurtbewoners hebben ook een actief aandeel gehad in de tot standkoming van de ruimte, die donderdag 13 januari ’s avonds om acht uur door wethouder H. Schee- per officieel geopend wordt. Die zelfde avond zullen Brulboei wijkcomité Oud-IJmuiden nieuwjaarsreceptie houden. w, - I (ADVERTENTIE) WWMiïiüi^ v. Groningen TC Keuze uit: Manzanllla, Amontillado, Fino Selecto. Dry Amontillado, Cream en Bernardo's Choice. (Ook gesorteerd) zou kosten en dat hij alles uit eigen zak zou moeten betalen. Toch doet hij het Op het Sluiseiland richt hij een studio in: een zender in de ene hoek, een grammofoon in de andere. Hij heeft direct succes met zijn uit zendingen. Uit het gehele land en ook uit het buitenland komen opgetogen reacties. Dinsdag aangekomen schepen: Mercur, Rotterdam; La Pradera, Ca diz: Oihonna. Kemi, Velsen: Venus. Ta- nanger; Lachs, Malmo; Hohentor, Cont. Plat. Velsen; Merc Polaris, Cypres; Tin nes, Moirana, IJmuiden; Brigitta, Milos, IJmuiden; Sonja Egholm, Le Havre; Tor Scandinavia, Gothenborg; Pericles, Bre men; Arsency Moskvin, Archangel; Nas- sauborg, Mantyluoto, Zaandam; Calchas, Rotterdam. Gedempte Oude Gracht 102 Tel. 326739 Ook gevestigd te Bussum. Hilversum en Amsterdam edele, aromatische, echte en met ereme dailles bekroonde sherry, gemaakt van de Palomino druif en gebotteld in JEREZ DE LA FRONTERA in de WARMOLTS WIJNZAKEN. door onze grote eigen importen - guldens goedkoper dan alle bekende merken! Prijs VERLAAGD van 7.95 naar 6.50 en de WARMOLTS-PRIJS slechts Exportdoos met 12 flessen van 71.40 voor Op het bestuurlijk vlak is men in de Brulboei bezig met een verdoorgevoerde reorganisatie. Na de fusie met „De Pla neet” en Zeewijk is men nu i n beide buurtcentra bezig contactcommissies te vormen van betrokkenen bij het werk en omwonenden, zoals mensen van het wijkcomité, ouders van peuters of kin deren, die op de verschillende clubs zitten. Uit deze beide contactcommissies hoopt men dan een nieuw bestuur te vormen, w aardoor er een veel betere binding ontstaat tussen het bestuur van de buurthuizen en hét gebied, waarin men werkt. Middelraad, zag ik stangen, verbon den met draden, opbouwen. Dit was het begin van de radio, ontdekte ik later”. Mevrouw J. van Houten-Kruger te Heemstede, die toen nog in IJmuiden woonde (ze zou daarna als pianiste en zangeres een indrukwekkende carriè re in binnen- en buitenland opbou wen) herinnert zich te hebben gezon gen bij een clubje uit IJmuiden dat in een radiouitzending van Middel raad optrad. „Hij vertelde ons kort daarop met veel voldoening dat het programma in verschillende landen goed was doorgekomen. De heer Mid- HaveitettW: wiptniiStail De verschillende activiteiten draaien wel leuk, maar met name voor de tie ners van twaalf tot zestien jaar wil men wat gerichter gaan werken. Men vond <Je instuif wat te vrijblijvend en denkt nu aan het formeren van een sport- groep. Ook voor de jeugd van zes tot twaalf jaar wil men naast de clubs wat gerichter gaan werken en hier denkt de staf aan het vormen van een toneel groep) e. De jongeren boven de zestien hebben in de kelder hun eigen ruimte gekregen, waar een vrij vaste kerri re- zelf ontworpen en gébouwd, die hij me met zijn gebruikelijke beschei denheid maar toch vol trots toonde. Hij draaide aan een paar knoppen, verschoof een paar spoelen en zowaar daar hoorde ik de morsetekens die een in de buurt liggend schip uitzond. Op mijn vraag of hij nou ook kon antwoorden kwam een bevestigend antwoord. Hij toonde mij dwe morse- sleutel waarmee dit mogelijk was. „Als klap op de vuurpijl”, aldus de heer Vis, „vroeg hij mij of ik wel eens muziek die uitgezonden werd had gezien. Hij nam me mee naar een donker vertrek. Daar scharrelde hij wat aan een toestel dat ik vaag kon onderscheiden. Plotseling zag ik een lichtende, draaiende schijf te vergelijken met een grammofoon plaat. Ik kon m’n ogen niet geloven. Ik hoorde de muziek en zag de lich tende streepjes op de schijf versprin gen. Pas jparen later heb ik me gerea liseerd dat wat ik bij de heer Middel raad zag een voorloper moet zijn geweest van de televisie. Ter verdui delijking: dit alles had plaats in het jaar.... 1928!” Dinsdag verrokken schepen: Smit Lloyd 1. Cont. Plat, IJmuiden; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Farel, Caen. IJmuiden: Susan Mitchell, Yar mouth; Steinbukk, Bergen; Rynborg, Delfzijl, Zaandam; Ilse Clausen, Toft; Irish Star, Boulogne, Velsen; Teutonia, Kopenhagen; Cap Doucato, Rotterdam; Mercur, Bergen; Els Theekman, Delfzijl; Colston, Appingendam; Impire, Algiers, Beverwijk; Ciudad de Quayquil, Le Ha vre; Leningradsky Opolchenets, Riga; Rhin, Genua; Dahra. Antwerpen; Hadan, Algiers, Beverwijk; Titan Service, Cont. IJmuidenaren en zij niet alleen hem al gauw zijn gaan noemen de Lampendokter. Tweede bijnaam die bij de radiovrienden in het gehele land ingeburgerd raakt: de Alchimist. Al jarenlang is hij gefascineerd door de mogelijkheid geluiden op te vangen en zelf ook uit te zenden. Hij staat andere hobbyisten met raad en daad bij. Wie een defecte radiolamp heeft deponeert deze niet in de vuil nisbak (Nederland kent nog niet de weggooimaatschappij) maar gaat met dit dure onderdeel naar het Sluisei land, waar Middelraad woont. Geen wonder dat Middelraad de Lampen dokter wordt genoemd: hij weet ze allemaal weer gebruiksklaar te ma ken en gewoonlijk zijn ze dan beter dan toen de fabrikant ze afle verde. Middelraad koesterde al enige jaren een droom; een eigen zender te bou wen. Hij wist dat het handenvol geld De heer C. J. de Goede te IJmuiden herinnert zich de tijd van de eigen zender van Middelraad„Op het Sluis eiland, op het huis van de heer De heer Bosua vertelt, dat er op het gebied van het buurthuiswerk erg veel moet gebeuren. De Brulboei is er voor heel IJmuiden-West en dat is een veel te groot gebied oir. werkelijk goed te kun nen werken. „De Planeet” in Zeewijk is niet officieel erkent en moet het daarom helemaal van vrijwilligers hebben. Maar ook in de Zeeheldenbuurt zou eigenlijk een eigen buurthuis moeten zijn. De nieuwbouwplannen heeft de staf van De Brulboei maar even vergeten. „Op dit moment zien we gewoon, dat er geen geld bij CRM is en ook de grond in de gemeente is erg schaars. Maar we blij ven van mening, dat we een ander gebouw moeten hebben, want ons hui dige onderkomen is niet practisch met al die kleine hokjes, hoge lokalen, die moeilijk zijn warm te krijgen en de drie verdipingen, die een god overzicht en contact erg moeilijk maken’. De heer A. Douma te Haarlem (naar aanleiding van ons artikel over scheepsbouwer A. Borgart - „IJmui- denaar van 1885”): „Verr.., leeft Ap ple Borgart nog? Nu, zowel hij als zijn zoon zijn beiden prima vaklie den. Hun werkplaats was in de Mid- denhavenstraat, precies naast de ke telmakerij van Booy en Co. Acht jaar lang heb ik dag in dag uit naast „Appie” gewerkt”. De staf van de Brulboei hoopt echter, dat hij niet zonder meer hoeft te ver trekken. „We hebben nog te weinig mensen voor het pak werk, dat er ligt”, aldus de heer bosua. GROEP 3: 1. Geerling 203; 2. Dames Poerstamper - v. Bergen 182; 3. Eijking - Ruitenberg 171; 4. Schipper - Tabak 166; 5. Dames Eijking - Duin 156. De heer A. Krab te Haarlem: „In de tijd dat de trolder gasten nog niet de beschikking hadden over eigen vervoer ging de IJmuidense jeugd erop uit om vanaf de kop van de Zaterdagavond in het Nederland van 1922. De enthousiastelingen van de allernieuwste hobby zitten bij een zelf in elkaar gezette apparatuur met lampen en draden voor de buiten staander van toen waarschijnlijk even onbegrijpelijk als de inhoud van een televisietoestel voor de leek van nu. Na enig zoeken vangen de en thousiastelingen een stem op: „Hallo, hier PCMM Middelraad, IJmuiden”. Even later horen ze muziek. Het wonder van de nieuwe tijd, de radio, is in de huiskamer, waar de grote koperen hoorn van de grammofoon doffer lijkt te zijn geworden kort geleden nog de boodschapper van het vernuft van een nieuwe idee, nu al op zaterdagavond verhuisd naar het tweede plan. Middelraad, IJmuiden. In het dage lijks leven opzichter bij de werktuig kundige dienst van het Noordzeeka- naal. In zijn vrije tijd zoals de Dat er vele schilderijen van Gerrit Halenbeek bewaard zijn gebleven bleek ons opnieuw uit reacties van lezers en lezeressen in Zandvoort, Amsterdam, IJmuiden, Velsen-Zuid en Driehuis, Ook in Egmond aan Zee hebben velen werk van Halenbeek in hun bezit. Vraag onzerzijds: wie neemt of lie ver wie nemen het initiatief om in IJmuiden een tentoonstelling van schilderijen van Halenbeek te organi seren? Er zal veel werk aan vastzit ten maar het zal een bijzonder goede zaak zijn omdat op deze wijze een groot stuk van het vroegere IJmuiden zal worden getoond. Dat de tentoon stelling van heinde en verre talrijke bezoekers zal trekken staat vast. De expositie zal voor velen tevens een reünie zijn. Plat, IJmuiden; Ikeja Palm, Lagos; Mi los, Arzw; Triton, Tillbury; Penelope Everard, Rotterdam, IJmuiden. Woensdag aangekomen schepen: Lake Almanor, Missisipi River; Djatia- non, Bremerhaven; Victory, Londen; Vanessa, Antwerpen; Kent Shore, (Jont. Plat, IJmuiden. Woensdag vertrokken schepen: Pride, Karunakua: Badenstein, Cristobal; La Regunda, Bremen. 5 liter silo 80 glazen 10 liter silo - 160 gl. De ontmoetingsruimte is gemaakt in de voormalige kapel van het zusterhuis, waarin De Brulboei zetelt. De kapel heeft al meerdere functies gehad, want eerder werd hij gebruikt ais sportzaaltje en tot voor kort als timmer- en knutsel- lokaal. Uit Oud-IJmuiden kwam echter duidelijk een vraag naar een soort ont moetingsruimte, waar men door de weeks met elkaar wat kan praten en een kopje koffie kan drinken. Daaraan is De Brulboei nu tegemoet gekomen. In zelfwerkzaamheid is de kapel door staf, vrijwilligers en buurtbewoners om getoverd in een gezellige ruimte met een barretje, enkele fijne zithoekj es en een leestafel. Een groepje gastvrouwen gaat het centrum bemannen. De ontmoetings ruimte is niet alleen bedoeld om er zo nu en dan zomaar eens binnen te vallen, maar gaat ook binnen het buurtwerk een duidelijke rol spelen. De deelnemers aan de verschillende cursussen voor vol wassenen kunnen er koffie drinken, zo dat er tussen de deelnemers van de verschillende cursussen wat meer con tact ontstaat, dinsdagochtends is er een speciale koffie-ochtend vöor huisvrou wen met daarbij informatie over ver- scheidenen onderwerpen en de staf is ook van plan eenmaal per maand een duidelijke buurtgerichte activiteit te ontplooien in de ontmoetingsruimte. Om zo maar binnen te vallen is het ontmoe tingscentrum door de weeks geopend ’s ochtends tussen tien en twaalf uur en ’s avonds van half acht tot elf uur. In het weekend is de ruimte gesloten. Alleen op vrijdag 14 januari zal het ontmoe tingscentrum de gehele dag geopend zijn en houdt de Brulboei er Open Huis. Er is de afgelopen weken heel wat in de Brulboei gebeurd. Dit seizoen kreeg buurthuiswerker Aad Bosua versterking van Klaas Meeter, Fernanda Gouda en Lucia Kwaak, die vroeger al bij de Brulboei gewerkt heeft. Voor Jaap Kloes, die tij del ijk aan de staf is toege voegd, loopt het contract op 1 maart af. IJMUIDEN. Het Dienstencentrum Zee- en Duinwijk in IJmuiden houdt op vrijdag 7 januari een nieuwjaarsreceptie. Alle bewoners van Zee- en Duinwijk zijn er hartelijk welkom. De receptie die plaats heeft in duurt van half ’s avonds. De staf denkt aan eenmaal per maand een filmavond, enkele keren per jaar muziekgroepen en men wil dit jaar een week met de groep echtr op vakantie. Met een aantal omringende buurthuizen in de IJmond is de Brulboei bezig om tot activiteiten voor jeugdige werklozen te komen. In samenwerking met het gewestelijk arbeidsbureau gaat men spe ciale projecten opzetten. Het is echter moeilijk om een god vorm te vinden. BEVERWIJK - De uitslagen van de zesde wedstrijd in de onderlinge com- titie van de bridgeclub ,Sans Atout’ zijn als volgt: GROEP 1: 1. Zoontjes - Kos ter 110; 2. v. Balen - Tesselaar 96; 3. Roos - Kool 95; 4. Eijking - Hulcher 80: 5-Luijendijk - Kleijn 74; 8. Mevr. Schip per - de Wit 59. GROEP 2: 1. de Groot - den Heijer 200: 2. Gebr. Bierman 200; 3. Belterman - Portegies 164; 4. Gebr. vd Vlugt 164; 5. Hilbers-Kluft 164; 6. Fam. Zwaneveld 151; 7. Gebr. Welagen 133. delraad heeft op zijn manier bijge dragen aan de cultuur van IJmui den”. Mevrouw J. D. L. de Beer te Arn- hem-Dorp herinnert zich met haar zus op het Sluiseiland te zijn geweest om een kijkje bij de zender te ne men. De kinderen mochten met vader P. de Beer mee die, na in Rotterdam de Ambachtsschool te hebben be zocht, samen met Middelraad had gestudeerd aan het Mathesis Scientia- rum Gentirix te Leiden dat nauw verbonden was met het Natuurkundig Laboratorium. De heer De Beer bleef in contact met Middelraad. ook al doordat hij na zijn studie in dienst trad bij het Haarlemse bedrijf Figee, waarvoor hij veel naar het buiten land trok maar ook nabije plaatsen zoals IJmuiden moest bezoeken; ken merkende bijnaam die hij verwierf: de Machinedokter. Mevrouw De Beer: „Ik wist niets van techniek, maar ik herinner me dat de zender een grote indruk op me maakte”. De heer T. Vis te Santpoort, toen werkzaam bij de textielfirma Spruijt te IJmuiden, moest een keer bij de familie Middelraad een paar maten opnemen. Het gesprek kwam onver mijdelijk op de radio, intussen flink haven de trolder te herkennen die de pier binnenkwam. Als het erg moei lijk ging dan liep men naar het huisje waar de vletterlui zaten. Die waren in het bezit van een verrekij ker en van hen hoorde ue welk schip het was. Wij wisten dan meestal wel welke schipper daarop voer en gingen zo snel mogelijk naar het adres waar hij woonde om aan zijn vrouw te melden dat haar man binnenkwam. Je ontving dan meestal een dubbeltje en dat was veel in die tijd. We gingen zo vlug mogelijk terug, naar de trolder die intussen al aan de kant lag. Je sprong op dek en liep naar de schipper om hem te vragen of je het „zakkie” (de viszak) naar huis mocht dragen. Daarvoor ontving je een kwartje maar dan was het meestal wel een schipper van een grote trol der - of hij had een goede reis gemaakt. Dan was er nog „het boek je” wegbrengen als je eigen vader schipper was. Hij had de zorg voor de bevoorrading, proviand e. d. in de boekjes stonden bestellingen voor de bakker, de kruidenier, de slager, de groenteboer enz. De zoon van de schipper kreeg bij het brengen van de boekjes aan de leveranciers een zak fruit, een worst e.d. In herinner me namen als Van Gelderen, Leen Parlevliet, Maussen. De Beurs en vele anderen. Nu gaat het heel anders. De schippers en de bemanningen komen en gaan met eigen vervoer en telefo neren wanneer ze thuiskomen (Sche- veningen Radio).” (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk bureau van dit blad met vermel ding „Van Gat tot Stad”, telefonisch 023-378601.). De voormalige kapel is omgetoverd tot een gezellige ontmoetingsruimte voor de buurtbewoners met een leuke zithoek, die alvast door de staf wordt uitgeprobeerd. gelmatig komt. Ook met hen wil de staf echter wat meer echte programma’s gaan draaien. Dat zal eerst met de „kelder-commissie” doorgepaat worden. het Dienstencentrum, acht tot negen uur Typerend voor Middelraad is dat hij de techniek al gauw gebruikt om de cultuur te dienen. Hij zoekt de menssn van het culturele wereldje in IJmuiden op. In zijn studio op het Sluiseiland laat hij hen musiceren en zingen. IJmuiden komt goed over in de ether en logenstraft daarmee de trouwens allang achterhaalde karak terisering dat er bitter weinig goeds kan komen uit dat rauwe dorp bij de sluis en de vis. De zender gaat Middelraad weldra te veel geld kosten; hij moet ermee stoppen. Intussen is er echter een sterke kern van radioamateurs in de streek ontstaan. Met hen blijft hij enthousiast bezig. Tot de tijd van de radicpioniers, althans in dit opzicht, voorbij is. Er komt een centralisatie in Nederland door de bouw van een krechtzender in Hilversum, in op dracht van de Nederlandsche Sein- toestellenfabriek. Willem Vogt is daar de grote stimulator. In 1923 richt deze de HDO op, de Hilversumse Diaadlooze Omroep. In 1927 komt hieruit de AVRO voort; andere om roepverenigingen volgen. Intussen zijn er toestellen in de handel geko-Nogmaals een foto uit de tijd dat in IJmuiden onder leiding van Nico Gonlag uitstekend verzorgde voorstellingen van kin- men die alleen nog als luisterappara- deroperettes werden gegeven. Hier een opname van „Prinses Rodia”. ten zijn te gebruklen Luidsprekers hebben de koptelefoons vervangen. Wie geen eigen toestel kan betalen neemt een aansluiting op een distri butienet. De radio heeft het pleit gewonnen. De radioamateurs kunnen naar een andere hobby uitkijken, denkt men. Toch niet, zoals al gauw zal blijken. Tot vandaag de dag zijn radioama teurs allerwege enthousiast bezig. Maar dat is weer een ander verhaal. ingeburgerd. De heer Vis: „In zijn huis had de heer Middelraad een complete radiozender staan, geheel k r

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7