NS-DIRECTEUR IN NIEUWJAARSBOODSCHAP: Vraag naar vlees groeit nauwelijks Inflatie Chili Reuzenorder voor OGEM WETSONTWERP O.R. IS OP ENKELE PUNTEN VERANDERD naar Huil. Shopping tours met North Sea Ferries Op het droge 3 „Rijn in 1975 minder vuil” 174 percent donderdag Kleiner verlies Rijnland-Palts: Disconto België lager een miljoen gulden aan prijzen Geen fundamentele wijzigingen I I I I I Russische graanoogst op recordhoogte miljoen gulden aan prijzen 6 JANUARI 19 7 7 ECONOMIE 19 g te st in Al vanaf 199,- per persoon,inclusief hut eh maaltijden aan boord. Shopping Tours zijn er van I oktober 1976 tot 31 maart 1977. Vertrek Rotterdam/Europoort elke avond zes uur. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven - I (Van onze redactie economie) UTRECHT. De 36 miljoen gulden resultaatverbetering waarop de Nederlandse Spoorwegen voor 1978 mikken, kost weliswaar 550 arbeidsplaatsen, maar die komen in mindering, op de planning voor 1977 en ’78, dus niet op het feitelijke bestand van 1976. Dat betekent dat de voorziene sterkte eind 1977 per saldo gelijk zal zijn aan het werkelijke bestand van vandaag en dat de NS eind 1978 op omstreeks 26.300 personeelsleden zit. Dat is niet veel onder de sterkte van eind 1974. to 1 s Wat de bijstelling van de treindienst Haven werkgevers niet optimistisch l algemeen niet hoopgevend. Alias wijst in de richting van stagnatie van de groei”. (ADVERTENTIE) lan- BON voor folder 'SHOPPING IN HULL' Naam Adres Plaats Ook Duitse vakbeweging in dilemma >n ar >9 De volgende morgen al voordelig winkelen in Hull. RIJSWIJK (ANP). De vraag naar vlees zal in de naaste toekomst niet meer opvallend stijgen. Voorzitter ir. G. A. Meijer van het Produktschai» voor Vee en Vlees voorspelde dit gisteren in zijn nieuwjaarsrede. in is Het ministerie van Rijnland-Palts is van mening dat de situatie zich heeft verbe terd doordat de rivier in 1975 met minder organische afvalstoffen is belast: rond eenderde minder dan in de jaren ervoor. Nog markanter, aldus het ministerie, was de afname van de kwikbelasting die sinds 1973 met circa 60 percent zou zijn gedaald. Het gunstige totaalbeeld is vol gens de overheid van Rijnland-Palts het gevolg van haar eerste vijfjarenplan voor de waterzuivering. Het wetsontwerp op de ondernemings raden is een van de belangrijke voorstel len die de regering nog voor de verkiezin gen door het parlement wil loodsen. Een van de kernpunten is dat straks een ondernemingsraad geheel zal bestaan uit gekozen leden die de werknemers verte genwoordigen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering blijft bij haar voornemen dat de ondernemer (de directeur) van een bedrijf geen deel mag uitmaken van de ondernemingsraad. Dit blijkt uit de gisteren verschenen memorie van antwoord op het wetsontwerp op de ondernemingsraden. In de huidige onder nemingsraden vervult de directeur de functie van voorzitter. Hoewel de regering niet tegemoet komt aan de bezwaren tegen de fundamentele verandering in de samenstelling van de ondernemingsra den, die nu meer het karakter van perso- neelsraden krijgen, worden bij nota van wijziging wel enkele kleine veranderingen voorgesteld in het wetsontwerp. „Al jaren ligt het aantal personeelsle den bij NS tussen de 26.000 en 27.000. En dat blijft zo”, verzekerde mr. M. G. de Bruin, president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, vandaag terug- en vooruitkijkend op het NS-gebeuren. De regering blijft er namelijk de voor keur aan geven dat het overleg van de ondernemingsraad met de leiding van het bedrijf wettelijk moet worden geregeld. Zij vinden deze samenspraak van grote waarde en willen daarom de wijze waarop in de wet vastleggen, mede ter bescher ming van de ondernemingsraad. Zij wij zen erop dat de overlegvergadering geen ondernemingsorgaan is, maar een bijeen komst van twee organen. De regeling van het voorzitterschap van deze overlegver gadering houdt in dat de partij die het initiatief neemt of moet nemen tot het houden van een vergadering ook is belast met het voorzitterschap. Een en ander houdtin, dat OGEM.in een periode van twee jaar woningen met win- kelfaciliteiten en parkeergarages gaat bouwen. De bewindslieden zijn tegemoet geko men aan de bezwaren van grote concerns tegen de verschijningsplicht voor hun (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) BONN. Het aantal werklozen in de Bondsrepubliek Duitsland is in decem ber gestegen tot ruim één miljoen. Dat is 4,8 percent van de beroepsbevolking (Nederland telt eveneens tegen de vijf percent werklozen). Het aantal West- duitse werklozen ligt thans 10 percent boven dat van november vorig jaar. Het aantal „Kurzarbeiter” is met 27,5 percent toegenomen; voor in totaal 213.800 mensen geldt nu arbeidstijd verkorting. De directeur van het West- duitse arbeidsbureau in Neurenberg, dr. Josef Stingl. verklaarde dat er in januari nog meer werklozen zullen komen. Via haar woordvoerder Armin Grü newald liet de bondsregering weten dat het aantal werklozen weliswaar is gestegen, maar dat er op dit moment nog altijd zo’n 135.000 mensen minder In 1976 is in het goederenvervoer, door het uitblijven van het verwachte conjunc- tuurherstel, maar weinig meer vervoerd dan in 1975: de opbrengst is met 15 mil joen gulden gestegen tot 235 miljoen. Het in de publiciteit de 45 uitvallende treinen per werkdag te weinig zijn overgekomen reizigersvervoer gaf, onder andere onder invloed van de hete zomer, een daling van 2 percent aan reizigers-kilometers te zien. reizen door Nederland, België en Luxem burg. Het abonnement gaat 125 gulden kosten (eerste klas 187,50), maar is voor lopig niet verkrijgbaar voor kinderen van vier tot en met negen jaar. commissarissen in alle overlegvergade ringen over de algemene gang van zaken van de diverse tot het concern behorende bedrijven. Deze verschijningsplicht wordt nu, wat de zogenaamde basisonderne mingsraden betreft, beperkt tot de con cerns die minder dan vijf bedrijven tellen. werkloos zijn dan een jaar geleden. Dit betekent, aldus Grünewald, dat de con juncturele maatregelen van de over heid wel degelijk effect hebben gehad. Zij, de bonden dus, gedroegen zich in de hierna volgende jaren inderdaad zo, alsof er een soort natuurlijke wet bestaat die inhoudt dat grotere win sten, tot stand gekomen door een geremde ontwikkeling, automatisch tot investeringen leiden. Dat wil zeg- De vakbonden verkeren inmiddels in een vertwijfelde situatie. Zij voelen zich bedrogen, omdat hun terughou dende loonpolitiek van de laatste jaren niet heeft geleid tot een ingrijpende verbetering van het aantal beschikba re arbeidsplaatsen. In 1974 accepteer den de bonden de stelling dat investe ringen noodzakelijk zijn, want zonder investeringen geen groei, geen hogere lonen en ook geen sociale vooruitgang. Tariefsverhoging leidde tot een opbrengst aan treinkaartjes van in totaal circa 650 miljoen; dat is een kleine 40 miljoen of zes percent meer dan in 1975. Met verrekening van een overheidsver- goeding van 620 miljoen gulden, tegeno ver 546 miljoen gulden het jaar tevoren, raamt NS het verlies over 1976 op 25 miljoen gulden, tegen 177 miljoen in 1875. gen: investeringen die worden aange wend voor vernieuwing, verbetering en uitbouw van de produktiemiddelen, waardoor niet alleen oude arbeid splaatsen zijn verzekerd, maar ook nieuwe worden gesticht. Vandaar dat de voorzitter van de DGB (Deutscher Gewerkschaftsbund, de overkoepelende Westduitse vakcen trale met circa 7,4 miljoen leden), Heinz Oskar Vetter, al heeft opge merkt dat „hogere winsten door onder- De gezamenlijke exploitanten van stati- onsfietsenstallingen hebben bij een rij- wielfabriek in Nieuw-Leusden 7000 fiet sen besteld. Ze zijn deels bestemd voor vervanging van de rond 3500 buurfietsen die nu bij NS-stations beschikbaar zijn, deels voor de verkoop. Sinds NS in 1974 de regeling invoerde dat houders van een treinkaartje voor een rijksdaalder per dag een fiets kunnen huren, is de vraag naar buurfietsen sterk toegenomen. In 1975 werd 54.000 keer een fiets verhuurd; in 1976 liep dit op tot 70.000. betreft, vond NS-directeur De Bruin dat als 45 van de 3986 (goed voor een half percent van de reizigers-kilometers) of als 45 van de bijna 1200 treinen die er in het kader van Spoorslag ’70 bij kwamen. „Wij bieden nog altijd een dikke 1100 treinen meer dan nog geen tien jaar geleden”, aldus De Bruin. Feit is dat volgens een onderzoek van een instituut in München 82 per cent van de geplande investeringen dient om de produktie te rationalise ren. En dat betekent: besparing van arbeidskrachten. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Mr. L. J. Pieters, voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid (SVZ), de Rotterdamse havenwerkgoaan, meent dat er eind volgend jaar een nWuwe recessie of komst is. „De vooruitzichten voor 1977”, zei hij gisteravond, „zijn in het Volgens mr. Pieters is het nog steeds mogelijk dat er een hav«bc«o tot stand komt zonder arbeidsonrust. Dit omdat ook de werknemers doordrongen zouden tie, wat betekent dat men minder gaat verdienen. Het ziet er nu dan ook naar uit dat de, overigens begrijpelijke, ontevre denheid van de vakbonden zich in 1977 zal uiten in massale looneisen, die wel licht via stakingen zullen worden afge dwongen. zijn van het besef, dat de economische situatie van het moment geen staking of iets dergelijks verdraagt. Hij herhaalde nog eens dat de Rotter damse haven in 1977 niet duurder mag worden. Mr. Pieters: „Als je zelf met je petje in de hand bij de verladers in het achterland wordt binnengelaten, dan kijk je wel wat anders tegen de dingen aan dan al diegenen thuis die menen dat de bomen wel tot in de hemel blijven doorgroeien. Daar krijgen wij te horen dat de haven van Rotterdam te duur is geworden. Inte ressante pakketten Zwitserse lading vin den nu hun weg via Italiaanse en West duitse havens. Vooral de concurrentie met Hamburg en Bremen is fel”. Ondanks de recordoogst zal de Sovjet unie haar verplichtingen nakomen die zij heeft uit hoofde van reeds gesloten con tracten. Zij is overeengekomen tussen 1976 en 1980 jaarlijks zes tot acht miljoen ton graan van de Verenigde Staten te kopen, zo zei de minister. Ta winnen In dn Nationale t.b.v. Puzzelaktie Nationaal ronde Beter Leven MOSKOU (Reuter). In het afgelopen jaar heeft de graanoogst in de Sovjet-Unie het record van 228,8 miljoen ton bereikt, hetgeen neerkwam op een toeneming van 1,3 miljoen ton in vergelijking met het record van 1973. Dit heeft de nieuwe Rus sische minister van landbouw, Valentin Mesjats, gisteren bekendgemaakt. In 1976 was de graanoogst met een omvang van 140 miljoen ton de kleinste in tien jaar. Er bestonden toen in het gehele land voedsel tekorten. an e- ir- 1S m s, ig ;n i. ex- ROTTERDAM (ANP). Besprekingen tussen de onderminister van huisvesting van Saoedi-Arabië, dr. Linjawi, en de vice-voorzitter van de raad van bestuur van OGEM Holding NV, drs. B. J. Udink, hebben geresulteerd in een overeenkomst voer de deelneming van OGEM aan de uitvoering van het urgentieprogramma voor de woningbouw in Saoedi-Arabië. De contractsom is ongeveer 1,4 miljard, aldus OGEM. Zijn toespraak bij het jaarlijks diner van de SVZ stond voor een belangrijk deel in hert teken van de cao- ondarhandelingen die ook in de haven zijn begonnen. Zo constateerde hij dat er bij de eerste ronde van het loonoverleg la veel is gevraagd door de werknemers. „Laten wij hepen”, sprak hij, „dat alsnog aan de andere kant van de onderhandelingstafel het besef zal doordringen dat wij «iet meer in 1970 laven”. Op Amsterdam CS zal de spoorwegpoli tie in de eerstkomende maanden een gesloten tv-circuit in gebruik nemen. De camera’s zijn gericht op de drukste plaat sen, zoals de loketten. Amsterdam staat, vergeleken met overig Nederland, boven aan wat betreft zakkenrollen en koffer- diefstallen: de spoorwegpolitie hoopt dat van de camera’s vooral een preventieve werking uit zal gaan. Er zijn geen plannen om ook op andere stations het „waken over uw en onze eigendommen” op deze manier in praktijk te gaan brengen. MAINZ (DPA). Volgens het ministe rie voor milieubescherming van het Westduitse bondsland Rijnland-Palts is de Rijn in 1975 minder met vuil en afval stoffen belast dan in voorgaande jaren. In dit licht moet het jongste voorstel van DGB-voorzitter Vetter worden gezien. Hij vindt - evenals trouwens Arie Groenevelt van de Industriebond NW - dat het beschikbare werk „eer- lijker” moet worden verdeeld. Dus minder werken voor degenen die nu in het arbeidsproces zijn opgenomen teneinde de „overgebleven” tijd op te vullen met nu nog werklozen. Tot goed begrip: Vetter wil geen looncompensa- De statistiek spreekt voor zich: van ’74 tot en met ’76 stegen de winsten veel meer dan de lonen. In het eerste halve jaar van 1976 groeiden de werknemers- lonen met 6,3 percent, de ondernemers winsten gingen gemiddeld met 20 per cent omhoog. De zo gehoopte en gewenste drastische vermindering van de werkloosheid kwam echter niet tot stand. De groei van het netto-besteedbare inkomen, aldus de heer Meijer, staat vrij wel stil en daarbij komt dat de consument gewoonweg de hoeveelheden voedsel die hij tot zich neemt in onze koopkrachtige maatschappij niet verder opvoert. Gezondheidsvraagstukken en een veran derend leefpatroon zijn daarvoor duidelij ke redenen. Het voorstel van Vetter heeft ook in eigen kring veel kritiek gekregen. Vak bonden zijn immers nauwelijks bereid hun leden voor te houden dat zij min der in hun portemonnee krijgen, zelfs als er al een „heilig doel” (werk voor iedereen) mee zou worden bereikt. En dat is uiteraard nogal twijfelachtig. Want hoe bereik je dat technisch? De ene soort werk is niet zomaar vervan gbaar door de andere soort. Daarbij komt dat het verschil tussen werknemers- en werkgeversinkomsten nog groter wordt. (ADVERTENTIE) Vraag folder aan uw reisbureau of bon opzenden aan North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg 3208. 7,07 I 7.50 390,00 nische I n val- I n. De I moei- el de Het ministerie antwoordde gisteren schriftelijk op vragen uit het parlement waarin juist was gesuggereerd dat de ver vuiling vorig jaar verder was toegenomen. De dt-ton metende Camilla, rond de eeuwwisseling in Nederland gebouwd voor de aalvisserij op de Rijn, is in het Westduitse Zons, ten zuiden van Du ssel- dorp, op het gezet. Het schip is nu een bezienswaardigheid van het in het Rijn kasteel gevestigde vissertjmuseum. Naar aanleiding van het advies van de SociaaLEconomische Raad van 15 okto ber 1976 is het hoofdstuk in het wetsont werp dat handelt over de informatiever strekking aan de ondernemingsraad geheel herschreven en aanzienlijk uitge breid. Daarin is onder meer nieuw een bepaling inzake de verplichting tot het verstrekken van basisinformatie aan de ondernemingsraad bij het begin van een zittingsperiode, nadat een nieuwe onder nemingsraad is gekozen. Een paar nieuwtjes uit het NS- programma voor het pas begonnen jaar: er komt bij wijze van proef van 1 april tot 30 september een toeristisch Benelux- spoorabonnement Voor tien dagen trein- BRUSSEL (ANP). De Nationale Bank van België heeft haar disconto (offi ciële rentevoet) vandaag verlaagd van negen naar acht percent. 39,60d 60,00 140,00 67,50 9.00e 67.40 157.00 18,60 68,60 40.00 118,00 94,00 108,80 2,05 221,50 40,00 7,50 121,00 47,60d 81,90 141,50 65,10 74,00 50.10 63.50 40,30 104,00 205.00 128,00 142,50 27.00 131,30 71,1# 189,00 65, Ml 63.00 56,00 65,50 46,50 55.00e 685,00 54,00 78,20 80,60e 67,50 34,20 23,30e 165,50 l 32,00 59,30 91,00 82,00 60,10 2,40b 199,50 143,00 158,50 85,20 220,00 64.00e 77,60 162,00 162,00 34,10 190,50 88.00 100,00 76,00 38,30 105.00 113.00 99,00 68.40 240,50 35,® 150,3# 244,50 178,00 75,50 42,00e 300.00 205,00 101,00 450.00 idsen nemers niet worden gebruikt om arbeidsplaatsen te scheppen, maar om deze weg te rationaliseren”. Hoewel er bij de voorbehandeling van het wetsontwerp tamelijk veel kritiek is gekomen, ziet het er naar uit dat voor deze principiële wijziging'wel een meerderheid zal zijn te vinden in de Tweede Kamer. Met name uit CDA kringen zijn geen overheersende bezwaren aan de dag gelegd. Het „bescheiden herstal” dat zich in 1976 in de haven heeft afgetekend, zegt volgens da heer Pieters niets over het komende jaar. „De prognoses voor de conventionele atukgoedoverslag liggen nu 7 percent lager dan de ramingen van drie maanden geleden. De groei bij de ccBtai- neroverslag zal lager zijn dan gedurende een aantal jaren gebruikelijk was", aldus de heer Pieters. „Wel zijn ér redelijke prognoses voor het roll-on-roll-aff- vervoer en voor de overslag van granen en derivaten. Maar „de vooruitzichten voor de ertsoverslag zijn niet gunstig, gezien de stagnatie in de staalproduktie in West- Duitsland. Al met al wordt een jaar ver wacht waarin wij voor wat de totale over slag betreft blij mogen zijn als we kunnen behouden wat we in 1976 hadden”. Wel is er veel bezwaar geuit tegen de regeling van het overleg van de onderne mingsleiding met de ondernemingsraad. Dit moet zich voltrekken door middel van de zogenaamde overlegvergadering, waarin de ondernemingsleiding wel is vertegenwoordigd. Sommige fracties wil len het tot stand komen van een overleg geheel of grotendeels overlaten aan de ondernemingsraad en aan de ondernemer zelf. Anderen zijn van mening dat de nu gekozen constructie als een wezenlijke verbetering moet worden beschouwd. De ministers Boersijia (Sociale Zaken), Van Agt (Justitie) en Lubbers (Economische Zaken), die het voorstel hebben onderte kend, zijn het met deze bezwaren niet eens Een écht Moulinex Espressoap paraat: de droom van iedere kof- fiekenner. Daarmee maakt Mouli nex het mogelijk om op Koffie- avontuur te gaan. Zonder •oeite maakt u voortaan thuis M heer lijkste espresso eh andere koffie- fantasieën. Kompleet Met 2 espressokopjes. Winkelwaarde 195,-. Een geschenk van Mou linex B.V. te Gouda. SANTIAGO (Reuter). Hoewel de inflatie vorig jaar in Chili sterk omlaag is gegaan bevindt deze zich nog steeds op een hoog peil. Zij bereikte in het afgelo pen jaar een niveau van 174 percent ver geleken met 340 percent in het jaar daar voor. „Effect van bezuinigingen is niet zo ingrijpend als wordt voorgesteld”

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19